procedure natuurplan niet correct Scholieren voeren actie voor uitgeprocedeerde klasgenoot PZC Nieuw pand stichting Allijn Goes stuurt minister brandbrief over hinder spoorlijn 15 I'tere wil dat provincie overlegt met bezwaarmakers plan Beekshoekpolder weekenddiensten agenda Broeken gestolen in Bossenburgh 75.000 euro voor dorpsvernieuwing Nieuwe kastanjes op Markt Tholen Herstel Valckenisseweg jaar later Tunnelbuis dicht voor inspectie Rock roll in café Groen Licht vrijdag 21 maart 2003 Berkelder LoWENPOLDER - Inwo- van Vrouwenpolder roepen U college van B en W van de «fente Veere op om niet ak- I? bordle eaan met ^et 'nr'cl1- „„plan voor de Beekshoek- Jderbij het dorp. Het plan is Ij Vastgesteld door de provincie. f(emeente moet het bestem- tesplan wijzigen om de her- a lichting van het gebied moge- J] ktemaken. Vrouwenpolder zijn ruim Lehonderd handtekeningen .gzaraeld om het verzoek aan gemeente kracht bij te zetten jgtiefnemer C. Joziasse zet dagtekens bij de procedure f is gevolgd Pas toen een «pie mensen de gemeente er- is-eesdat het natuurplan niet bestemmingsplan paste, «ja de gemeente daar een -kiure voor. ,,Dit lijkt me G, e:getuigen van behoorlijk be lui". schrijft Joziasse in zijn jctie ..Het is niet sportief de pegels te wijzigen als de gerijd al begonnen is. I is wethouder J. Bostelaar imtelijke ordening) eigenlijk hem eens. „Die procedure cient geen schoonheids- üjs", geeft hij toe. Normaal idler eerst overleg plaats met ganghebbenden. Wij dachten ndeprocedureeen formaliteit s, Er komen zelden bezwaren jjöidit soort natuurplannen." E l: is de bedoeling dat de a Kkshoekpolder wordt inge- ftt als nat grasland. De be- rjarmakers willen dat de pol- iwordt ingericht zoals het net l ide oorlog was, met heggen, «wilgen, greppels en een R u-beek. De polder moet her- Kringen oproepen aan Wal sen voor de inundatie, toen e: eiland De tuin van Zeeland ed genoemd. tosten Ie gemeente overweegt om de ïivincie te vragen nog eens Ide bezwaarmakers te pra- „We zullen eerst op ambte- niveau aftasten of daar nog imte voor is", zegt Bostelaar. Ir is wel overleg geweest over maar niet met betrok kenen, alleen met belangenor ganisaties." De gemeente wil ook een onafhankelijk expert, bijvoorbeeld een landschapsar chitect, om advies vragen. Als de provincie een formeel stand punt inneemt (inspraak op het plan is officieel niet meer moge lijk), zou de gemeente kunnen besluiten om het bestemmings plan niet te wijzigen, aldus Bos telaar „Maar het uitgangspunt is om dat wel te doen." Een deel van de Beekshoekpol der is, vooruitlopend op de uit voering van het plan, al in 1999 gebruikt om camping Oranje- afgegraven. Volgens de be- zon, die naast de polder ligt, op zwaarmakers is daardoor de te hogen Als het plan wordt uit- oude structuur van de bodem gevoerd, moet de rest van de definitief verwoest. De grond is polder ook worden afgegraven. Doel van het omstreden plan is om de Beekshoekpolder bij Vrouwenpolder te veranderen in grasland. foto Ruben Oreel door Ellen De Vriend VLISSINGEN - De Vlissingse stichting Allijn knapt haar nieuwe onderkomen aan de Pre sident Rooseveltlaan op. Het pand, dat de naam 'Kwali-tijd' krijgt, is het derde pand van de bruisende vrijwilligersorgani satie. Naast een cursus- en be zinningscentrum en een vegeta rische eetgroep gaat er ook een groot aantal ondernemende mensen aan de slag. Kwali-tijd opent medio juli. Het pand bestaat uit een voor- malige bakkerswinkel en een ruim woonhuis met diverse ka mers. Woningbouwvereniging L'Escaut geeft het pand voor circa vijf tot zes jaar aan stich ting Allijn in bruikleen. „Dat betekent dat de stichting een ge- bruiksvergoeding betaalt en het pand opknapt, waardoor de buurt er niet op achteruit gaat", stelt directeur B. Baert. van L'Escaut. De woningcorporatie heeft dan de tijd om te bekijken wat zij met de wijk wil. Allijn is dolblij met het nieuwe onderkomen omdat zij haar huidige locatie, 't Expierement aan de Minister Lelystraat in Vlissingen, eind dit jaar moet verlaten. Dat complex wordt gesloopt. De stichting kreeg dat pand tweeënhalf jaar geleden van L'Escaut in bruikleen. Wat er in Kwali-tijd precies gaat gebeuren, is nog niet he lemaal duidelijk. Yvonne Wage naar, maatschappelijk onder nemer voor Allijn: „Wij onder steunen mensen die betaald werk en zorgtaken combineren door onder meer goedkope cur sussen, kleding- en spullen- beurzen en inloopmiddagen te houden. Onze vrijwilligers hel pen elkaar, onbetaald, en proberen mensen van de armoe degrens weg te houden." In 't Expierement komen drie eet- groepen bijeen voor een geza menlijke warme maaltijd. Naast een eetgroep die graag de Hollandse pot eet, is er ook een exotische maaltijdgroep en een groep die van alles wat wil. Daar komt binnenkort een vegetari sche eetgroep bij. Twee panden runnen is een zwa re aanslag op het budget van de stichting die toch al met een krap saldo werkt. „Maar we redden het wel", zegt Wagenaar optimistisch. I vrijdag 22 maart 2003 INTRAAL ALARMNUMMER 112 uisartsen: ringen, zat. 0.00-24.00 uur: igeniate.Troelstraweg411, tel. (0118 8021 Eekuur 12.30-13.00 en 17.30-18.00 ,0.00-24 00 uur: ,6. Roebroeck en E.R. van Russen ïUeliënlaan 2. tel. (0118) 412225. puur 12.30-13.00 en 17.30-18.00 «tsengroep 'de stad Middelburg' feiten huisartsen Albers, Angkotta, ïnzeel.Van den Haak, Heere en Wor- n «dag- Angkotta, Kinderdijk 50, tel. (0118) 901 lag- van den Haak. Rouaansekaai 47, tel. 18 644301 Inloopspreekuur 12.30- Oen 17.30-18.00 uur. delburg patiënten huisartsen Boej- m.OeDoelder, Van der Meer, lank- fl, Van de Peppel en De Vries) 17.00-zat. 8 00 uur: EDoelder, Korte Burg 3, tel. (0118) 933. MO-zon. 8.00 uur GS. Boejharat, Noordweg 419, tel. 8639933. l8.00-ma 8 00 uur: 'öeVriesenK. Prins, Herenstraat 18, 10118)639933. Kkuur za. en zo. 12.30-13 00 en 6-18.00 uur ondheidscentrum Middelburg-Zuid, liwg.Nieuwland en Arnemuiden, 000-24.00 uur: K»"el, Dorpsstraat 19, Ritthem, tel. *18461630. a 000-24 00 uur: REDACTIE WALCHEREN Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 *380 AA vlissingen Tel: (0118) 484000 bx: (0118) 470102 E mail: redwalch@pzc.nl Abvan der Sluis (chef) ^adia Berkelder "Mi Ramakers ^riamvan den Broek Ron Mag nee ?wtrale redactie ^ostsouburgseweg 10 postbus 18 *380 AA vlissingen Je!:(0118) 484000 «(0118)470102 '■mail: redactie@pzc.nl 'NTERNET jww-pzc.nl mail: web@pzc.nl J. Visser, Roozenburghlaan 20, Middel burg, tel. (0118) 627664. Spreekuur 12.30-13.00 en 17.30-18.00 uur, Gapinge, Grijpskerke, Oostkapelle, Se- rooskerke. Vrouwenpolder, Veere en Zanddijk: G. C. M. Rullens Dorpsstraat 2, Oostka pelle, tel. (0118) 581276. Domburg, Aagtekerke, Westkapelle, Meliskerke, Zoutelande, Koudekerke en Biggekerke, vrij. 18.00-zon. 24.00 uur: P. K. Noorlander, Middelburgsestraat94, Koudekerke, tel (0118) 551231 Biggekerke en Meliskerke (artsen Bou- wense en Stutterheim), vrij. 18.00-ma 08.00' A. Stutterheim, Rapenburgweg 4, Melis kerke, tel. (0118) 561760. Tandartsen: Walcheren: P de Boer, Molenwater 77, Middelburg, tel.(0118)613320. Spreekuur 11.00-12.00 uur. Verloskundigen: Vlissingen,don. 20.00-vrij. 20.00 uur: H. Hament, tel. (0118) 471140. vrij. 20.00-zon. 22 00 uur: J. van Dierendonck, tel. (0118) 471140. Middelburg, vrij. 21.30-zon. 21.30 uur: M. de Jonge, lel. (0118) 616761. Dierenartsen: Landbouwhuisdieren: tel. (0118) 633803. Kleine huisdieren: A L. Hoogveld en R.B.M. Meesters, Korte Noordstraat 61, Middelburg, tel. (0118) 637077. Spreekuur 11.00-12.00 en 17.00-18.00 uur. Landbouwhuisdierenpraktijk Walche ren (grote huisdieren): Oude Domburgseweg 33a te Oostkapel le tel. (0118) 633803, za en zo visites aanmelden van 08 00-09 00 uur Dierenartsenpraktijk Meliskerke R Roskam, Kelderweg 1, tel. (0118) 592838 Vogel- en Egelopvang 'De Mikke': Het hele weekend bereikbaar onder tel. 0118 628288 Apotheken Stadsgewest Vlissingen/Middelburg: 24-uursdienst (voor spoedeisende re cepten): Apotheek Papegaaienburg. winkelcen trum Papegaaienburg 24-26, Vlissingen, tel.10118) 466345. Zat. 10.00-19.00 uur. Apotheek Welsinge, Jw Thibautstraat 45, Middelburg, tel. (0118) 623298. Thuiszorg: Walcheren: voor gezinsverzorging, wijkverpleging en uitleen verpleegartikelen, tel. 0118- 684000. STREEKACTIVITEITEN BIGGEKERKE - Dorpshuis, 14.00 uur: Koersbal, biljart en soos voor ouderen; Kaasboer Biggekerke, 9.00-12 00 uur: Tossen. Inschrijving tussen 8.45-900 uur, MIDDELBURG Trefpunt. 20.00-22 30 uur: Disco; OOSTKAPELLE - Halve Maan, 10.00 uur: Badminton voor vijftigplussers; OOST-SOUBURG Wijkcentrum De Re genboog, 10.00-11.00 uur: Yoga; SEROOSKERKE - De Zandput, 20.00 uur: Toneelstuk Kamer 13; Peuterspeelzaal De Vrolijke Keet, 15.15 - 16.30 uur: Kinderkledingbeurs; VLISSINGEN - Het Bolwerk, 14.00 uur: Koersbal; ZOUTELANDE Zaal Middendorp, 14 00 uur Voorlichtingsbijeenkomst voedsel veiligheid. Erdogan (achter de kaars) en zijn klasgenoten protesteren onder De Beuze in Zierikzee tegen de dreigende uitzetting van het gezin Nuredini. foto Marijke Folkertsma door Marcel Modde ZIERIKZEE - Ze kan het allemaal niet meer bevatten. Gelaten laat Arife Nuredi ni (38) de gebeurtenissen over zich heen komen. Tranen wellen op in haar donkere ogen en meerdere malen haalt ze uit pure onmacht de schouders op. „Ik weet het al lemaal niet meer." Arife en haar zoons Erdogan 14) en Ferdi (17) waren gisteren het middelpunt van een protestactie van Vluchtelingenwerk Schouwen-Duiveland en het 8 Maartteam onder De Beuze in ZierikzeeDe organ isa- ties vroegen aandacht voor het 'mensont erende vluchtelingenbeleid' in Nederland en de dreigende uitzetting van de van oor sprong Albanese Macedoniërs. Op straat Omdat het gezin al bijna tien jaar in asiel zoekerscentra verblijft, heeft het z'n hoop gevestigd op het aangekondigde generaal pardon van minister Nawijn. Tussentijds moet de actie voorkomen dat Arife en haar kinderen op straat worden gezet. Want dat kan, zo heeft ook wethouder A van der Wouden begrepen, ieder moment gebeuren nu de rechter in een kort geding het Centraal Orgaan Asielzoekers (COA) in het gelijk heeft gesteld. Het COA wil tot de uitzetting van de Nuredinis uit het azc Burgh-Haamstede overgaan, omdat hun asielaanvraag definitief is afgewezen Het tafereel op de zwart-wit geblokte vloer van De Beuze ademt de gespannen sfeer die rond een schaakveld heerst. Jute zakken, matrassen en dekens zijn neerge legd om passanten te confronteren met de dreigende toekomst van de 38-jarige vrouw en haar kinderen. Arife kan nau welijks nog uit haar woorden komen wan neer van verschillende kanten wordt gevraagd hoe het met haar is. Dat een straatactie moet worden gevoerd om on derdak te houden, doet Arife de armen vertwijfeld spreiden. „Dit had ik nooit verwacht, niet in Nederland. Ik hoop dat het nog helpt. Ik weet niks meer, heb heel veel stress De kinderen moesten huilen toen ze hoorden dat we niet mogen blij ven. Rond het middaguur ploffen Erdogan en zijn klasgenoten van de Noordzelke neer op de matrassen voor een protestpick nick. De scholieren betuigen zo hun soli dariteit. „Ik snap er niks van dat hij nu opeens wegmoet", zegt de vijftienjarige Sergio. Hij woont nu bijna tien jaar hier, dan stuur je hem toch niet zomaar terug." Sergio - Liljewl voor zijn vrienden - vluchtte zelf zeven jaar geleden met zijn ouders uit Angola. Zij hebben inmiddels wél een verblijfsvergunning. „Waarom ik wel en hij niet9 Oorlog is toch overal het zelfde?" Erdogan gedraagt zich tegenover zijn klasgenoten vooral cool. Maar ik ben écht niet blij. Daar kennen wij nie mand. Onze familie is gevlucht, woont in Nederland Mijn vrienden zijn hier. Ik ben hier opgegroeid, spreek bijna geen Mace- donisch Ik ga echt niet weg! Hoe, weet ik nog niet. Deze dagen denk ik heel veel na over wat mijn toekomst wordt." Onherbergzaam Verschillende sprekers geven van achter een microfoon blijk van hun verontwaar diging over het huidige Nederlandse asielbeleid. „Zierikzee herbergt ons van daag", begint Arien van Westen van Vluchtelingenwerk, „maar in gedachten staan we in een onherbergzaam land schap op de grens van onze beschaving. Aan de ene kant een berg verdriet, aan de andere kant een berg papieren. En daar tussen, een kloof." Het 8 Maartteam is een inzameling begon nen om in ieder geval een noodopvang van het gezin te kunnen bekostigen. Giften kunnen worden overgemaakt op giro nummer 8071923 ten name van Vrouwen schrijven geschiedenis, onder vermelding van: Houdt Arife en haar kinderen van de straat. VLISSINGEN - Uit een tuin bij een woning in Blikkenburg in Vlissingen is gisterochtend een waslijn leeg geroofd. De die ven hebben voor meer dan duizend euro aan kleding meege nomen. De eigenaar mist onder meer een paar pantalons. KRUININGEN - Het gemeentebestuur van Reimerswaal wil vanaf 2004 jaarlijks een extra bedrag van 75.000 euro uittrek ken voor dorpsvernieuwing. Dat staat in de concept-kader nota 2004-2007. In Reimerswaal worden op dit moment ver schillende dorpsvernieuwingsprojecten uitgevoerd. Omdat deze projecten vrijwel het hele beschikbare budget opslok ken. wil de gemeente een potje voor eventuele nieuwe initia tieven aanleggen. THOLEN - Maandag worden op de Markt in Tholen-stad vier nieuwe paardekastanjes geplant Ze vervangen de twee paar- dekastanjes die vorige week werden verwijderd. Deze bomen waren ziek geworden door het zoute kwelwater dat tot voor kort onder de Markt omhoog kwam. Dit probleem is inmiddels opgelost door het aanleggen van een drainagesysteem dat het water afvoert. Behalve vier paardekastanjes worden op de Markt ook wat nieuwe bankjes geplaatst. Tevens zal op enkele plaatsen de bestrating worden aangepast RILLAND - De gemeente Reimerswaal wil de reconstructie van de Valckenisseweg in Rilland een jaar uitstellen. Het gaat om het stuk in de bebouwde kom vanaf de Vliedbergstraat richting de Westerschelde. De weg verkeert in een slechte toe stand, zodat een volledige reconstructie, inclusief een totaal nieuwe fundering, noodzakelijk is. De gemeente wilde de werkzaamheden dit jaar uitvoeren, maar nu is gebleken dat het asfalt teerhoudend is en niet op nieuw gebruikt kan worden. Dat betekent dat het afgevoerd moet worden, wat een hoop extra kosten met zich meebrengt. Dat geld is dit jaar niet voorhanden Het college wil de recon structie daarom uitstellen tot volgend jaar. Er wordt 20.000 euro extra uitgetrokken. TERNEUZEN - Het verkeer door de Westerscheldetunnel wordt vanavond en morgenochtend geconfronteerd met een korte stremming van één van de tunnelbuizen in verband met controle en mogelijke (klein) onderhoud. Het gaat om een maatregel, die maanden geleden al in een onderhoudsplan werd vastgelegd. Eens in de veertien dagen gaat één van de buizen dicht voor inspectie en eventuele onderhoudswerk zaamheden. Is het in de toekomst de bedoeling om de veertien dagen één buis te sluiten van acht uur vrijdagsavonds tot acht uur 's za terdagsmorgens (of zoveel korter als mogelijk is), nu beperkt de stremming zich tot tweemaal hooguit een half uur: van 22.00 tot 22.30 uur en van 8.00 tot 8.30 uur Tunnelgebruikei's worden met behulp van de matrixborden boven de weg door één tunnelbuis geleid. Gedurende de stremming geldt in de ene toegankelijke tunnelbuis een maximumsnelheid van 70 kilometer (onder normale omstandigheden in de beginfase 80 kilometer en daarna 100 kilometer) en bovendien is een in- haalverbod van kracht. door Rolf Bosboom GOES - Goes wil overleg met minister De Boer (verkeer en waterstaat) over de toenemende overlast van de spoorlijn. In een brandbrief aan de demissionai re bewindsman klaagt de ge meente erover dat er nog steeds geen zicht is op aanvaardbare oplossingen voor de verwachte overlast. Door de aanleg van een nieuw goederenspoor in de Quarles- polder (Sloelijn), de groei van het vervoer per trein en de komst van de Westerschelde Container Terminal neemt het treinverkeer op de Bevelanden de komende jaren fors toe. In 2015 zal het aantal passerende goederentreinen 35 per etmaal zijn. waarvan de helft 's nachts. Enkele jaren geleden waren dat ernogtien. De gemiddelde leng te van de treinen verdubbelt in de loop der jaren. Goes heeft zich steeds op het standpunt gesteld dat zij geen extra hinder van het spoorver keer mag ondervinden. De ge luidshinder neemt met zeven tot acht decibel toe Er wordt ge dacht aan het plaatsen van ge luidsschermen tot vier meter hoog, maar dat is volstrekt on acceptabel', schrijft de gemeen te. Hoge schermen versterken de barrièrewerking van de spoorlijn, nemen het uitzicht van aanwonenden weg en vor men een belemmering bij onge vallen en calamiteiten, Volgens Goes is er tot nu toe onvoldoende rekening gehou den met de trillingshinder, die volgens haar de komende jaren verzevenvoudigt, terwijl bewo ners nu al vaak klagen over tril lingen en over scheuren in wo ningen. De gemeente wijst verder op de risico's van het vervoer van ge vaarlijke stoffen. De vergun ning die de provincie heeft ver leend, staat een forse groei toe van het vervoer van lpg en van zeer brandbare of giftige vloei stoffen. Goes is het kritieke deel van het traject. Vooral als een ongeval zou gebeuren ter hoogte van de Van Hertumweg, is het niet denkbeeldig dat er tiental len slachtoffers vallen. Files Doordat de spoorwegovergan gen veel vaker en langer geslo ten zijn, stokt het verkeer tussen het noordelijke en zuidelijke deel van Goes meer en meer. Dat heeft ook grote gevolgen voor brandweer, ambulance en poli tie. Bovendien zorgen de groei ende files in de Buys Ballot straat voor extra lawaai en meer uitlaatgassen In het milieu- rapport van de Sloelijn is daar mee ten onrechte geen reke ning gehouden, aldus de ge meente. Goes blijft aandringen op aan vaardbare oplossingen die de overlast van het treinverkeer volledig meenemen. Eerder is al geopperd een lange spoortunnel aan te leggen of een nieuwe goe derenspoor langs rijksweg A58 te realiseren. Onderzoeken naar die uiterst kostbare alternatie ven zijn nog niet definitief afge rond. „Als beide alternatieven echt onhaalbaar blijven, dan achten wij andere effectieve maatregelen absoluut noodza kelijk", aldus het gemeentebe stuur. Raildempers Om in elk geval de geluids- en trillingshinder te beperken ziet Goes zelf mogelijkheden in het beperken van de snelheid van de nachttreinen, in combinatie met het gebruik van betonnen in plaats van houten dwarsliggers en zogeheten raildempers. De gemeente wil eerst de mogelijk heden daarvan nader onderzoe ken. Ook wil het met 'de bevol king van Goes' overleggen over de kansen van een spoortunnel of een apart goederenspoor. VLISSINGEN - In het Rock Blues café Groen Licht in Vlis singen is vanavond een optre den van de rockabilly-band PV and The Heartbeats. Ze spelen rock roll uit de jaren 50 en 60. Naast bekende covers hebben ze ook minder bekende nummers in hun repertoire. Het optreden begint om 22.00 uur. f Advertentie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 15