Onwillige Saddam nergens welkom 3 maanden gratis i-mode pt Platform rekent zaterdag op massa betogers Herhaling tanken op de bon lijkt onwaarschij nlij k €99 Navigatiesysteem auto gaat tijdje plat Angst om familie beheerst asielzoekers Wicht Iraakse dictator onwaarschijnlijk Uoslims hopen panningen Amnesty maant aanvallers Irak belooft geen brand te stichten Griekse premier vreest wereldcrisis Klacht tegen Bush senior in Brussel Voedsel nog niet bij buren Irak J woensdag 19 maart 2003 ftM*redactie buitenland IASHINGTON - De Ameri- anse president George Bush Kft de Iraakse leider Saddam eesseineen ultimatum gesteld □landbinnen 48 uur te verla- [jfaar hoe reëel is deze mo- üjkheid? De dictator heeft ijf al aangegeven niet weg te &n. Ook heeft geen land zich ldusver openlijk bereid ver aard de Iraakse leider op te oen. VS hebben al maanden op vertrek van de Iraakse leider ainspeeld. In januari zei de menkaanse minister van De- esie Rumsfeld dat een oorlog kan worden voorkomen als iddamHoessein aftreedt. i*dad spreekt ondertussen in ■toonaarden tegen dat Sad- d in ballingschap gaat. De akse minister van Buiten ste Zaken Sabri zei maan- ignogsnerend dat 'elk kind' in ai weet dat een vlucht van iddam onmogelijk is. „Wezul- jsterven in dit land en we zul- onze eer bewaren", zo zei iddam eerder in een interview, hoeverre dergelijke uitlatin- louter grootspraak zijn, is duidelijk. De Amerikaanse iichtuigendienst CIA zou vo- 3 week 'bemoedigende' in- rnatie hebben gekregen over «rbereidmgen voor overgave ducht' van het Iraakse regi- Bovendien heeft Saddam iiokkelijke voorbeelden van iere tirannen die een rustige ie dag in een ver land verko- boven een wisse dood, aarzou Saddam bij een vlucht arioe kunnen? De namen van schillende landen doen al ge tijd de ronde, maar voor- wil geen regering de akse leider ontvangen, ogelijke kandidaten als Mau- sc lanié. Libië en Saudi-Arabië bben voor de eer bedankt. Igens de Saudische minister (voorkomen SISTERDAM - De moslimor- satie Islam en Burgerschap samen met christelijke, se en andere levensbe- tawelijke organisaties een inmaken om te voorkomen Keen oorlog in Irak in Neder- ad tot religieuze spanningen i weten. Igens Y. Hartog, coördinator in Islam enBurgerschap, kun- ^inhetplan initiatieven wor- vastgelegd om groepen met schillende religieuze achter- "denmet elkaar in contact te gen. „We gaan eraan wer- dat er goede voorlichting et op scholen en dat jongeren k verschillende religieuze tergronden met elkaar in ge- pkblijven", zei Hartog. &i en Burgerschap verwacht dat een oorlog tot grote inningen zal leiden tussen re- puze groepen in Nederland, "dog: „Het is een oorlog tus- Staten, waarbij het gaat om slangen van landen en niet zo- het christendom en islam. ideeën over de oorlog lopen *ars door alle bevolkings peil heen. Daarom zal het cdervoor de hand liggen dat ^ms. die over het algemeen de oorlog zijn, zich tegen ^paalde groep afzetten. •■?®s D El Boujouffi, vice- ff°tter van de Unie voor Ma- waanse Moskeeën in Neder- ~a(UMMON), voelen de mos- hoekers zich betrokken bij ;«Wog tegen het Irak. „Sad- jl"°essein is niet te verdedi gt. maar veel moslims hebben JMe moeite mee dat on- ::Af geloofsgenoten doel- ■jjoen van grof gewei d"De wlandse regering zal er in- -'1 alles aan doen om de vei- .••eid van moskeebezoekers te Roderen. Dat beloofde mi- Nawijn Van Vreemdelin- rT® en Integratie gisteren et Landelijke Overleg Verheden (LOM). ANP van Buitenlandse Zaken prins Saoud heeft zijn land 'genoeg' aan de verdreven Oegandese dictator Idi Amin en de voorma lige Pakistaans premier Sharif. Andere landen die in de media zijn genoemd, hebben zich ook al tegen de komst van de dicta tor gekeerd. Zwitserland leek enige tijd een mogelijkheid. Het land herbergde eerder keizer Bokassa uit Centraal-Afrika en de Zaïrese president Mobutu. Maar de regering van het neu trale Alpenland heeft haar grenzen in februari uitdrukke lijk voor Saddam en zijn familie gesloten. Ook Rusland, vanouds een bondgenoot van Bagdad, heeft een mogelijke komst van Hoes sein tegengesproken. „Daar is in Moskou nooit sprake van ge weest en er zijn nooit verzoeken daartoe aan Moskou gericht", aldus het ministerie van Buiten landse Zaken. Twee dictators Noord-Korea is volgens onbe vestigde berichten het enige land dat Saddam asiel zou heb ben aangeboden. Maar dit land, dat volgens Bush ook tot de 'As van het kwaad' behoort, is voor de Amerikaanse president on getwijfeld de minst gewenste mogelijkheid. Een verblijf in deze dictatoriale 'schurken staat' zal Saddam immers ver enigen met die andere interna tionale paria die ook bezig is met de productie van kernwa pens: Kim Jong-il. Met twee dictators in het gesloten Py ongyang, ligt ongetwijfeld een nieuwe internationale crisis in het verschiet. ANP door Wierd Puk BERLIJN - Wereldwijd dreigen automobilisten de dupe te wor den van een oorlog in Irak. De Duitse automobielclub AvD waarschuwde er gisteren voor dat in het geval van een aanval op Saddam Hoessein honderd duizenden navigatiesystemen in Duitsland in de war kunnen raken. „En dit geldt natuurlijk ook voor auto's in Nederland en elders", aldus AvD-woordvoer- der Jochen Hövekenmeier. In ons land lieten de ANWB, het ministerie van Verkeer en Wa terstaat en de Evo, belangenor ganisatie van verladers en ver voerders, weten zich nu nog geen zorgen te maken. Volgens de ANWB gaat het hooguit om een kleine groep gebruikers die problemen zou kunnen onder vinden. Met name bezitters van goedkopere types navigatiesys temen en van systemen die over wegend of uitsluitend via het Amerikaanse satelliet-naviga- tie systeem GPS ('global posi tioning system') functioneren lopen gevaar de weg kwijt te ra ken. „George Bush zal zeker op dracht geven het GPS-signaal weer te coderen", weet Höve kenmeier. Saddam Hoessein of terreurorganisaties kunnen im mers ook van GPS gebruik ma ken om hun raketten te richten. Dat zal Washington nooit toe staan." In Duitsland maken twee mil joen weggebruikers gebruik van het systeem Dertig tot veertig procent van hen kan in de pro blemen raken wanneer de Ame rikanen besluiten om GPS op nieuw te coderen. GPD Een Amerikaanse marinier loopt in Koeweit langs een muurschildering die niets te raden overlaat. foto Russell Boyce/EPA doorïhea van Beek AMSTERDAM - Het Platform tegen de 'nieuwe oorlog' houdt zaterdag in Amsterdam op nieuw een nationale demon stratie. Het platform eist van de regering dat Nederland op geen enkele manier aan de oorlog te gen Irak deelneemt. Bij de de monstratie worden tussen de 50.000 en 80.000 mensen ver wacht. Uit voorzorg wordt rond het Amerikaanse consulaat een muur van containers opgetrok ken. Een soortgelijke betoging op 15 februari trok 70.000 deelne mers. Volgens het platform zal het zaterdag zeker niet de laat ste keer zijn dat massaal tegen de oorlog gedemonstreerd zal worden. „We koken van woede en frus tratie dat de Verenigde Staten alsnog hebben besloten tot een eenzijdige aanval", zegt Saskia Kouwenberg van het platform. „De VS hebben al een enorme nederlaag geleden. Het is hen niet gelukt de Veiligheidsraad te koeioneren en het is hen niet ge lukt de Verenigde Naties achter zich te krijgen. Ze denken een supermacht te zijn die alles naar zijn hand kan zetten." Het vredesplatform noemt het besluit tot een oorlog in Irak 'een nederlaag voor de demo cratische processen'. Het vindt dat Nederland bij de Verenigde Naties protest moet aantekenen tegen de manier waarop de VS de oorlog doordrukken. Het platform bestaat uit ruim tweehonderd organisaties, waaronder de Raad van Kerken, Novib, AbvaKabo, Greenpeace, GroenLinks en de SP. Ruim 170 bekende Nederlanders, zoals politici, schrijvers, kunste naars, wetenschappers en jour nalisten hebben opgeroepen mee te doen aan de demonstra tie. Vijftien van hen doen een zelfde oproep in reclamespots op de radio. Ook de Nederlandse afdeling van de Arabisch Europese Liga (AEL) heeft haar leden opgeroe pen mee te demonstreren. „De zionistische entiteit steunt deze oorlog, die haar in staat zal stel len het verzet tegen de bezetting te onderdrukken en de Pales tijnse bevolking te verdrijven", aldus de AEL. „De Nederlandse regering lijkt steeds meer de agressieve activiteiten van de zionisten in het Midden-Oosten te steunen Hiermee veroor zaakt zij spanning en scheuring onder de bevolkingsgroepen in Nederland en de rest van Euro pa." Vanuit 35 plaatsen in het land vertrekken zaterdag bussen naar de hoofdstad. Op de dag dat de oorlog uitbreekt in Irak, staan in verschillende steden nog diezelfde avond demon straties op het programma. In Den Haag is dat bij de Ameri kaanse ambassade en in Am sterdam bij het consulaat. GPD door Raymond de Frel CADZAND - Onzekerheid is voor de Irakezen Adil Abdul lah, Ratha Mohammed Ali en Younic Mohammed Amini al lang geen nieuw gevoel meer. De in Groede woonachtige Amini en in asielzoekerscen trum Hedenesse in Cadzand vertoevende Ali en Abdullah wachten met spanning af wat de naderende oorlog in hun va derland gaat brengen. Mis schien uiteindelijk wel beter schap, maar op dit moment wordt er vooral aan familie ge dacht. De 26-jarige Adil Abdullah, in 1999 gevlucht uit Centraal- Irak, moet het in de meest let terlijke zin bij 'denken aan' houden. Sinds een jaar heeft hij geen contact meer met zijn ouders, twee broers en zus. „Mijn telefoonnummer is ver anderd. Dat nummer kennen zij niet. Ik ben dus niet te be reiken. Zelf kan ik ook niet bellen, want dan is het zeker dat we worden afgeluisterd. Om mijn familie te bescher men neem ik geen contact op", vertelt hij. Abdullah volgt de ontwikke lingen op de voet, net als Ali en Amini. „Als Saddam weg is, is Younic Mohammed Amini. het goed", vinden ze alledrie, „Hij heeft honderdduizenden Koerden vermoord. Aan de ene kant vind ik het daarom hart stikke goed dat Amerika bin nenvalt. Maar anderzijds wil ik niet dat er wordt gebombar deerd, want ik houd van het Irakese volk. Als de Amerika nen zeggen dat ze de Iraakse bevolking willen beschermen, vind ik het goed. Maar niet zo- foto Peter Nicolai als in Afghanistan; rotzooi maken en dan weggaan", vindt de uit Noord-Irak afkomstige Amini (25). Amini vindt dat de militaire troepen moeten blijven tot de veiligheid in en stabiliteit van zijn vaderland is gewaar borgd „Maar daarna moet Irak het zelf doen. Wij hebben heel veel slimme mensen en kunnen goed zakendoen. Al leen, je moet wel een goede president hebben. Die moet door de Irakezen zelf worden gekozen. Wij willen één sterke Irakese democratie", zegt hij. Het gevoel is ook een beetje dubbel. De oorlog kan een ein de maken aan het regime van Saddam Hoessein, maar het volk dreigt de dupe te worden van al het militair geweld. „Een voorbeeldje. Er mogen geen voedsel en medicijnen meer het land inMaar het volk kan toch niets aan deze ellende doen? Niemand durft openlijk te zeggen dat ze tegen Saddam zijn, maar ik weet zeker dat veel mensen dat wel denken", aldus Amini. Ratha Mohammed Ali, in 1998 gevlucht uit Centraal-Irak. wil ook dat er een einde wordt gemaakt aan het bewind van Hoessein, maar heeft gemeng de gevoelens bij Amerika. „Amerika heeft nog nooit een land helemaal vrij gemaakt. Saddam moet weg, maar niet met hulp van de Amerikanen", vindt hij. De drie Irakezen hebben hun mening klaar over de situatie, maar weten ook dat zij niets anders kunnen doen dan wachten. Amini: „Wij zijn zeer ongerust en leven erg met de bevolking mee." LONDEN - De landen die ten oorlog trekken tegen Irak moe ten zich houden aan het internationale recht en zijn verplicht om burgers te beschermen. Dat stelde gisteren de mensen rechtenorganisatie Amnesty International. Amnesty zei op een gezamenlijke persconferentie met hulp agentschap Oxfam er bezorgd over te zijn dat de Verenigde Staten hun internationale verplichtingen niet nakomen door het inzetten van landmijnen en chemicaliën, zoals kalme ringsmiddelen en pepperspray. Ook riep de organisatie op om Iraakse vluchtelingen te beschermen en humanitaire hulp te bieden zodra de oorlog uitbreekt. AP NEW DELHI - Irak heeft geen plannen om zijn oliebronnen in brand te steken of om oliefaciliteiten in Koeweit of Saoedi- Arabië aan te vallen als de Verenigde Staten het land aanval len. Dat zei gisteren de Iraakse zaakgelastigde in India, Ad- day Alsakab. Daarmee herhaalde Alsakab de woorden van Saddam Hoes sein, die vorige maand liet weten dat hij de ruim 1500 olie bronnen in eigen land ongemoeid laat. Alsakab suggereerde dat de Amerikanen brand kunnen stichten, om vervolgens Irak de schuld te geven ,,Het kan propaganda zijn van de Amerikanen. Irak wil zijn oliebronnen beschermen omdat dit in ons eigen, economisch belang is", aldus Alsakab. In 1991 stak Irak 730 oliebronnen in Koeweit in brand voordat het zich uit het land terugtrok. AP ATHENE - De Griekse premier Costas Simitis vindt dat de VS en hun bondgenoten met hun ultimatum aan Irak de wereld in een grote crisis brengen. Griekenland is momenteel voorzitter van de Europese Unie. De premier zei dat gisteren voor een ontmoeting met presi dent Costis Stephanopoulos. „We moeten koelbloedig blij ven. De Europese Unie moet haar werk blijven doen en haar best doen om de internationale gemeenschap klaar te stomen om met dergelijke crisissituaties om te gaan." AFP BRUSSEL - Slachtoffers van de Golfoorlog in 1991 hebben gisteren bij de Belgische justitie een klacht i ngediend tegen de Amerikaanse oud-president Bush, de vader van de huidige president George W. Bush. De klacht slaat op een bombarde ment van 12 op 13 februari 1991 in Bagdad waarbij 403 bur gerslachtoffers vielen. Zeven families stappen nu naar de rechter op grond van de Belgische genocidewet uit 1993, die het mogelijk maakt in het buitenland gepleegde misdaden tegen de menselijkheid aan te klagen. DPA/ANP AMMAN - Het Wereldvoedselprogramma (WFP) van de Ver enigde Naties is er nog niet in geslaagd alle voedselvoorraden in de buurlanden van Irak aan te leggen die ze daar voor een oorlog had willen hebben. Inmiddels kunnen ruim 500.000 mensen tien weken lang worden gevoed. Het WFP wil 900.000 mensen tien weken lang kunnen voeden. Vooral in Iran en Turkije zouden nog niet alle voedselvoorra den zijn aangekomen. Het WFP heeft met de autoriteiten in die landen wel een overeenkomst gesloten, aldus WFP- woordvoerder Maarten Roest. ANP door René Aveskamp NIJMEGEN - Zonder olie staat het Westen stil. Maar zover komt het niet. Aan olie geen ge brek. Noch in het Midden-Oos ten, noch elders in de wereld. Niemand in de oliewereld ge looft dat benzine op de bon gaat, zoals in 1973 gebeurde door een wereldwijde oliecrisis. Veel minder zekerheid bestaat er over de olieprijs en de daar van afgeleide aan de pomp Die is van veel factoren afhankelijk Wat nu meezit is de wereldwijde recessie. Die leidt tot minder vraag naar olie, waardoor de prijzen onder druk staan. Een geluk bij een ongeluk is ook dat olie in dollars wordt afgere kend. De Amerikaanse munt is momenteel relatief goedkoop ten opzichte van de euro. Bo vendien is de energieconsump tie in de westerse wereld naar verhouding lager dan in het be gin van de jaren negentig bij het begin van de eerste Golfoorlog. Dagelijks produceren de staten rond de Perzische Golf circa 20 miljoen vaten olie. Irak neemt hiervan rond de twee miljoen vaten voor zijn rekening. Valt de productie in Irak stil, dan kun nen de andere exporteurs extra olie oppompen. Als zij dat niet doen of kunnendan bieden lan den die niet tot het kartel beho ren zoals Rusland en Mexico nog soelaas. Daarnaast kunnen de westerse landen een eventu eel tekort tijdelijk compenseren door hun strategische voorra den op de markt te brengen. Sa men houden de industrielanden vier miljard vaten in reserve, goed voor 114 dagen netto olie import. Maar de compensatie die landen als Rusland, Kazachstan en Azerbeidzjan kunnen bieden, moet volgens Julian Lee, analist bij het Londense Centre for Glo bal Energy Studies, niet worden overdreven. De Russische pro ductie steeg vorig jaar met 9 procent naar ruim 7 miljoen va ten per dag. Maar deze olie wordt voornamelijk uit oude olievelden gewonnen. In de toekomst is Rusland wel een factor van betekenis. Vol gens experts kan de productie stijgen naar 12 miljoen vaten per dag in 2009 Nog afgezien van de immense gasreserves. Rusland is de luis in de pels van de olieproducenten. Hoewel de Golfstaten over drie kwart van de mondiale oliere serves beschikken, neemt hun aandeel in de olieproductie vol gens Julian Lee gestaag af. In 1970 kwam 51 procent van de totale olieproductie uit de Per zische Golf, vorig jaar was dit gedaald naar 33 procent. Schommelingen Kort nadat Irak in augustus 1990 Koeweit binnenviel, schoot de olieprijs 160 procent omhoog naar 40 dollar per vat, om vervolgens weer snel te da len naar 27 dollar. Toen in febru ari 1991 de Amerikaanse troe pen Irak binnentrokken, kostte olie'nog maar' 18 dollar per vat. Hoe de olieprijs zich de komen de dagen zal ontwikkelen hangt helemaal af van de vraag hoe snel Saddam Hoessein is uitge schakeld. Spreiden de gevolgen van een langer durende oorlog zich als een olievlek uit over de Golfregio, dan is niet alleen Lei den in last. Maar de kans dat het zwarte goud ooit weer rond de tien dollar per vat zal noteren zoals in het voorjaar van 1999 nog het geval was, achten ex perts uitgesloten. GPD -»> geen aansluitkosten 30,- korting* *Vraag in de winkel naar de voorwaarden, i-mode en het i-mode logo zijn merken of geregistreerde merken van NTT DoCoMo, Inc. in Japan en andere landen. vanaf

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 5