Bus rijdt weer door Nieuw-Namen PZC Hulst gokte jaren op verkeerde paard Zonnebloem breekt alle records Oren dicht voor de eerste paal Leegstand in Sluis' winkelcentrum duurt nog zeker drie jaar College Hulst blijft Kloosterzande aan zei zien als één project Openbaar vervoer met lijn 19 na bijna negen jaar terug in dorp Amateurs Tuinmarkt in Koewacht Wedstrijd Ons Genoegen Fietser ten val Kleine zes ton voor woonrijp maken van Kroonwijk Hond bijt man Gemeente zet wensen over wonen op een rijtje woensdag 19 maart 2003 door Sheila van Doorsselaer NIEUW NAMEN - Na bijna ne gen jaar beschikt Nieuw Namen weer over openbaar vervoer. Met de invoering van de nieuwe dienstregeling rijdt lijn 19 (de Bredabus) weer door het dorp. De Bredabus bestaat al vijftig KOEWACHT - Elk jaar vormt de Amateurs Tuin Markt in de Vlaschaard in Koewacht een groene opstap naar de grote Meimarkt. Deze markt is bijzonder omdat er alleen echte tuinliefhebbers aan mee doen en zij bieden het publiek tegen lage prijzen plantjes en stekjes aan. De editie 2003 is op zaterdag 3 ei. Initiatiefneemster van de ruil- en stekjesmarkt Gill Kamps-Le Feuvre rekent op een grote opkomst. Zij zoekt nog mensen die een overschot aan planten en stekjes of zaden heb ben en eens aan de markt willen deelnemen. Zij kunnen haar laten weten dat ze een kraam of tafel willen bemannen die dag. De Amateurs Tuinmarkt Koe wacht trekt elk jaar enkele hon derden bezoekers die bij de en kele tientallen stands veel uitleg krijgen over de bloemen en planten Vorig jaar waren er deelnemers uit België en uit Zuid-Beveland. Het aanbod van planten en stek jes is divers. Het assortiment van zaailingen en bloemen breidt zich elk jaar uit. Vaste trekkers zijn de bekende gerani umsoorten, de buxus en de fuch sia's Ook de afdeling van Groei en Bloei is elk jaar present met boeken informatiemateriaal en tuinartikelen en een demon stratie van bloemschikken. jaar. De lijn werd in 1953 in het leven geroepen als een tijdelijke maatregel om door de waters nood getroffen mensen uit Zeeuws-Vlaanderen te vervoe ren. Nu, vijftig jaar later, be staat lijn 19 nog steeds en is het een van de belangrijkste ver voersmiddelen om met name Oost-Zeeuws-Vlaanderen uit te komen. Legio dagjesmensen en bovenal studenten maken ge bruik van Bredabus. In 1994 kreeg Lijn 19 een halte plaats in Antwerpen, maar dit ging wel ten koste van de stop plaats in Nieuw-Namen. De route verliep sinds die tijd over het Belgische De Klinge omdat een rit via Nieuw-Namen niet paste m het tijdschema. Passa giers uit Nieuw-Namen moes ten eerst in Clinge of in Hulst geraken om zo verder naar Ant werpen, Breda, of andere be stemmingen te kunnen. Klachten De Nieuw-Namenaren hebben zich altijd beklaagd over het ge mis van openbaar vervoer. De voormalige Hulster wethouder van verkeer, W Kayser, wilde het gemis van openbaar vervoer oplossen door in het dorp een buurtbus-project van de grond te krijgen, een vorm van open baar vervoer waarbij de dienst regeling wordt uitgevoerd door vrijwilligers uit het dorp. De dorpsraad liep hier echter niet warm voor. Liever zagen zij de route van de Bredabus in ere hersteld Politiek Hulst, met name de PvdA en Groot Hulst, schaarde zich achter de Nieuw Namena ren en zette zich in lijn 19 weer via Nieuw-Namen te laten rij den en hun inspanningen zijn beloond Mede omdat het Hul ster college van burgemeester en wethouders een brandbrief naar de provincie schreef over het voortbestaan van lijn 19 in het algemeen Met de nieuwe dienstregeling heeft Nieuw-Na men ieder uur een verbinding met Antwerpen en Breda ener zijds en Hulst anderzijds. Ook in Clinge blijft een halte voor Lijn 19. Zonnebloemvrijwilligsters Corry van Oorschot, Neeltje Pladdet, en Betsie Pullens (vlnr) vierden hun jubileum. foto Peter Nicolai door Wout Bareman TERNEUZEN - De ledenwerfactie van De Zonnebloem in Terneuzen, Axel en Sas van Gent heeft alle records gebroken. Nooit eer der haalde de organisatie, die zich inzet voor de begeleiding van zieken, gehandi capten en eenzamen, in Nederland zo'n enorm resultaat: 1393 nieuwe donateurs. De actie leverde bovendien 19 nieuwe vrij willigers op, terwijl 46 zieken en gehandi capten meldden dat ze een regelmatig be zoekje van een Zonnebloemvrijwilliger enorm zouden waarderen. Voorzitter V. van der Laan van de afdeling Terneuzen gisteravond, tijdens de jaarver gadering in het Zeldenrust-Steelantcolle- ge: „We zijn er trots op dat zoveel mensen ons werk voor zieken en gehandicapten een warm hart toe dragen en dat met een finan ciële bijdrage willen onderstrepen. We heb ben nu als plaatselijke afdelingen meer fi nanciële armslag en kunnen langdurig zie ken, lichamelijk gehandicapten en hulpbe hoevende ouderen nog intensiever bezoe ken en allerlei ontspanningsactiviteiten voor hen organiseren." Een deel van de donaties valt ten deel aan De Zonnebloem in de Kanaalzone. Tijdens de jaarvergadering van de afdeling Groot Terneuzen werden gisteravond vier vrijwilligsters onderscheiden met de ere penning met gouden insigne voor hun inzet. Ze vierden alle vier hun 25-jarig jubileum bij de organisatie. Voorzitter Van der Laan speldde het insigne op bij Corry van Oor schot-van Thoor, bij Neeltje Pladdet-Kor- suize, Jannie Stoffels en Betsie Pullens. Ze onderscheidden zich respectievelijk als se cretaris en lid van de evenementencommis sie, als wijkhoofd en hoofd bezoekwerk, als wijkhoofd van een tiental medewerksters en als coördinator van de Zonnebloempro motie tijdens markten en braderieën. Samenwerking De Zonnebloemafdelingen in de Kanaalzo ne vonden elkaar de afgelopen jaren al in re gionaal verband, maar werken sinds de her indeling steeds nauwer samen. Die samen werking wordt ook gezocht met het Net werk Vrijwillige Thuiszorg Zeeuws-Vlaan deren, dat ondersteuning verleent bij onder meer de deskundigheidsbevordering en het afstemmen van de hulpvraag met andere or ganisaties in de vrijwillige thuiszorg. door René van Stee SLUIS - De invulling van het ruim twintig winkelunits tel lende winkelcentrum de Koren molen aan de zuidelijke entree van Sluis verloopt uiterst moei zaam. Ruim vier maanden na de oplevering van het beeldbepa lende gebouw zijn maar twee ruimtes verhuurd. J. Boussy van makelaarskan toor Immo Boussy in Knokke, dat samen met Janssen Make laardij uit Oostburg de verhuur van units voor zijn rekening neemt, verwacht dat het nog ze ker drie jaar duurt voordat de leegstand tot het verleden be hoort. „Vanwege de slechte economi sche situatie is de markt uiterst slap. Een bijkomende moeilijke factor is naar mijn mening het feit dat het pand aan de rand van het winkelcentrum van Sluis ligt en het winkelende pu bliek er nauwelijks langskomt. Desondanks verwacht ik dat het in orde komt. De Korenmolen is een prachtig pand dat zijn weer ga in de omgeving niet kent", al dus Boussy. Of de eigenaar van de Korenmolen, de Amsterdam se beleggingsmaatschappij Uni-Invest, zich een periode van drie jaar (gedeeltelijke) leegstand van het pand kan per mitteren, liet hij in het midden. „Ik heb hier onvoldoende zicht op, maar de tijd zal het onge twijfeld leren." Moeilijkheden Aanvankelijk zou het winkel centrum in mei vorig jaar wor den opgeleverd. Moeilijkheden met de cementvloer waarop te gels moesten worden gelegd, le verden echter zes maanden ver traging op. Daarvoor kende de bouw ook volop moeilijkheden. Medio jaren negentig werd met het project gestart door project ontwikkelaar Van de Putte. Om onbekende redenen lag de bouw daarna jarenlang stil. De toen malige gemeente Sluis-Aarden- burg begon uiteindelijk een dwangsomprocedure om de projectontwikkelaar tot actie te bewegen. Daarna nam Uni-InvestdG renmolen over als onderdeel, een onroerend-goedportefe van vastgoedfonds Enhobd Amsterdam. In tegenstelling tot zijn Vb collega meldt J Jariaej Janssen Makelaardij da'.d= ken juist uitstekend lopet\ gens hem zijn er meerdert» digden die interesse 1^ getoond voor een winkel^ in het pand. „We mikken» verse ondernemers in hel b| segment, omdat die paae de klasse en uitstraling^ gebouw", legt hij uit E* Uni-Invest deed Janssen^ der het zwijgen toe Impuls Voorzitter C. Langenberji de Middenstandsvereq Sluis hoopt dat Janssen; woorden waarmaakt Ven* hij het met hem eens date:: Korenmolen zaken en bediij moeten komen die het vnrj apparaat van Sluis een h teitsimpuls geven en bijdr, aan de diversiteit ervan. „1 eindelijk is iedereen-enSli West-Zeeuws-VI aanderen het bijzonder- hiermee diend", aldus Langenbeig KAPELLE - Muziekvertq Ons Genoegen houdt zate een solisten- en ensembk cours voor hun eigen ledtt De wedstrijd, waaraan a veer zestig muzikanten dei men, begint om 13.00 cc wordt gehouden in het da bouw aan de Dijkwelsexs Kapelle. Dubbelconcert BIERVLIET - De muziekva gingen Oefening Baart uit Hoofdplaat en Harmon Biervliet houden op zaterdi maart een lenteconcert ir.i De Vriendschap in Hoofdpl Het dubbelconcert begint 20.00 uur. BROUWERSHAVEN - Een 81- jarige fietser uit de gemeente Schouwen-Duiveland is gister middag rond vier uur gewond geraakt, toen hij ten val kwam op de Noorddijk in Brouwer shaven. De man werd aangere den door een 69-jarige automo bilist uit Ouddorp die achteruit reed maar de fietser over het hoofd zag. De fietser is met on bekende verwondingen naar het ziekenhuis gebracht OOSTBURG - De bouwwerk zaamheden in het kader van de herstructurering van de Kroon wijk in Oostburg naderen hun einde. En dus moet de wijk 'woonrijp' worden gemaakt. Het Sluisse college van burge meester en wethouders heeft hiervoor een bedrag van 572.000 euro in gedachten. Twee jaar geleden werden de eerste van in totaal 36 woningen in de Kroonwijk - ook wel Fin- landwijk genoemd - gesloopt. Niet veel later werd een begin gemaakt met de revitalisering van de wijk, oftewel met de bouw van dertig nieuwe wonin gen. Begin deze maand leverde de aannemer de laatste nieuw bouwwoningen op. Nu kan wor den begonnen met het vernieu wen van de infrastructuur. Daaronder vallen het vernieu wen van de riolering - inclusief het realiseren van een geschei den stelsel - en de aanleg van nieuwe wegen, trottoirs, par keervoorzieningen, perceelont- sluitingen, openbare verlich ting en groenvoorzieningen. Bij het beramen van de kosten is rekening gehouden met aspec ten zoals duurzaamheid, de gemeentelijke bijdrage in de kosten van de noodzakelijk ver plaatste bolbaan, de aanleg van een parkeervoorziening aan de zijde van de Quarles van Uf- fordweg en de groenaankleding van de openbare ruimte. De gemeenteraad beslist op donderdag 27 maart over het collegevoorstel De vergadering begint om 19.30 uur. WOLPHAARTSDIJK - Een los lopende hond heeft gistermid dag rond half twee op de Water- sportweg in Wolphaarstdijk een 24-jarige inwoner uit de ge meente Goes in zijn been gebe ten. door Patrick de Block HOEDEKENSKERKE - Onder het toeziend oog van tientallen kinderen en ouders is de bouw van de brede school in Hoede- kenskerke gisteren begonnen. Directeur C. Kouwijzer van ba sisschool De Regenboog mocht de eerste paal voor de nieuwe school in de grond slaan. Na lange discussies over de lo catie en het ontwerp van het nieuwe schoolgebouw voor De Regenboog, kwam de bouw dan gisteren eindelijk op gang. In de nieuwe school moeten naast onderwijs ook andere in stanties zoals kinderopvang en een peuterspeelzaal komen. Wethouder Van Opdorp bena drukte dat de school belangrijk is voor Hoedekenskerke. „In het kader van de leefbaarheid was de komst van de brede school nodig. De school heeft vele mo gelijkheden en is een uitkomst voor de gemeenschap van Hoe dekenskerke. Zo kan de mu ziekvereniging daar 's avonds oefenen." De school is te berei ken vanuit de Oostendestraat en via het paadje langs De Griend. In het dorpshuis, dat met een gang wordt gekoppeld aan de nieuwe school, worden enkele kleine verbouwingen verricht. Zo wordt er een ruimte aange past in verband met de digitali sering van het dorpshuis, de binnen- en buitenkant worden geschilderd en de ventilatie en elektriciteit worden verbeterd. De nieuwe school wordt waar schijnlijk nog eind dit jaar op geleverd. Met de kerst wil De Regenboog verhuizen naar het nieuwe pand. foto Willem Mieras Het banktoerisme in Zeeuws-N laanderen dreigt op korte termijn te ver dwijnen door nieuwe fiscale regels. Belgische klanten die tot nu toe hun spaarte goeden parkeerden op Ne derlandse banken om zo een belastingvoorheffing van 15 procent te ontlopen, moeten straks, als Neder land en België de nieuwe Europese regels ratificeren, die voorheffing netjes gaan betalen. De zin om spaarte goeden over de grens weg te zetten vervalt daarmee. door Conny van Gremberqhe HULST - Het gevolg van de nieuwe regelgeving zal zijn dat de Nederlandse banken een he leboel Belgische klanten verlie zen en dat bij de financiële in stellingen in het grensgebied duizend banen op de tocht ko men te staan, waarvan alleen al zo'n driehonderd in Hulst. De ontwikkelingen hebben het Hulster college van burgemees ter en wethouders tot actie ge dwongen. Een brandbrief naar de informateurs ging de deur uit. Een tweede schrijven ging naar de provincie Het verzoek is simpel. Hulst wil geld zien om de lokale economie nieuwe im pulsen te geven Hulst zit in de hoek waar de klappen vallen. Dat is duidelijk, maar daar zit de gemeente al jaren in. De nieuwe bancaire re gels zaten er al lang aan te ko men. De grote spaarders verlie ten het Hulster bankwezen tijden terug al als klant. Jersey en Luxemburg bleken veel aan trekkelijker. Het direct aan het banktoerisme gelieerde koop- toerisme is eveneens jaren terug al aan een neergang begonnen. Dat weet het Hulster bestuur maar al te goed. In plaats van echter, zoals in het onderne mende Sluis, de koppen bijeen te steken en gezamenlijk (on dernemers en bestuur) te zoeken naar wegen die do koopstad naar een hoger peil moeten brengen, bleef Hulst steken in het bedenken van grootse plan nen die nimmer het uitvoerings stadium bereikten. Sluis knapte zijn centrum weer eens op (voor de derde maal in twintig jaar tijd). Door dit sa men met het Belgische Blanken- berge te doen wist Sluis beslag te leggen op Europese fondsen. De opknapbeurt had tot gevolg dat lokale middenstanders ook weer wilden investeren in de ei gen zaken, hetgeen gebeurde. Sluis ontwikkelde samen met ondernemers nieuwe initiatie ven zoals Toversluis, een casi no/hotel en het inmiddels be ruchte Sluis aan Zee. Of alles gerealiseerd wordt is een twee de, maar Sluis handelde wel. Hulst daarentegen lanceerde een BAM-plan (nieuw winkel centrum, appartementen en parkeergarage) dat geen maat schappelijk draagvlak wist te vergaren, bedacht - om Terneu zen en Sas van Gent dwars te zitten - een factory outletplan dat door het provinciebestuur werd afgeschoten. Pogingen om het centrum van Hulst ver keersluw te maken en daarmee een vriendelijker verblijfskli- maat te scheppen, werden door de Hulster middenstanders (geen ondernemers, maar mid denstanders) bij herhaling ge torpedeerd. Burgemeester A. Kessen geeft toe dat de Hulster middenstand zelf diverse initiatieven recen telijk heeft afgeschoten, maar steekt de hand ook in eigen boe zem „Over de BAM-plannen hadden we beter moeten com municeren, met het bedrijfsle ven, maar ook met de Hulster raad. Daar zijn we denk ik te kort geschoten", zegt Kessen. Hulst heeft echter wel meer na gelaten om te doen. Terwijl in West-Zeeuws-Vlaanderen sinds 1992 uitvoerig werd nagedacht over plannen om de regionale economie nieuwe impulsen te geven, keek men in het oosten de kat uit de boom. De gemeenten Oostburg en Sluis-Aardenburg staken tonnen in de ontwikke ling van plannen om de toeris tenplaatsen Cadzand, Breskens en Sluis te revitaliseren, maar dienden naast die grote projec ten ook subsidieverzoeken in bij provincie en Euregio Schelde- mond voor kleinere projecten. Zo werd de haven van Breskens opgeknapt, kon begonnen wor den met de aanleg van de Eure- giotuinen in Oostburg, werden er fietspaden aangelegd (Re- tranchement-Knokke), kwam een bedrijventerrein in Eede, werd steungeld gestopt in de privatisering van de vismijn en zovoorts. Tussen 1994 en 2000 werd ruim 12,2 miljoen euro aan zogenaamde 5B-gelden (regio nale ontwikkelingsmiddelen) in Zeeuws-Vlaanderen gestopt, waarvan zowat de helft in het westen terechtkwam. Hulst beurde Europees steun geld voor de aanleg van een ro tonde bij de Hogeweg, de recon structie van de Koolstraat, een parkeerplaats bij Reynaertland en voor wat werken aan kreken Hontenisse kreeg steungeld voor de haven van Walsoorden en de nieuwe sporthal. Daar bleef het bij. Hulst deed amper een beroep op de Brusselse vleespotten. Vol gens Kessen is dat op zich niet vreemd „We hebben de voorbije jaren ingezet op die grote pro jecten. Het BAM-plan, het fac tory-outlet. Dan kun je achteraf stellen dat we op verkeerde paarden hebben gewed, maar zo simpel is het niet. Die projecten zijn niets geworden, maar dat kan het bestuur van Hulst niet verweten worden. De Hulster wethouder van toe risme, Paul Weemaes, wil nu proberen om het verblijfstoeris- me in Hulst van de grond te til len, maar dat lijkt een slag in de lucht. Als een stad als Hulst er niets eens in slaagt de dagjes mensen te trekken, dan wordt het moeilijk om de mensen die komen nog langer dan 24 uur binnen de poorten van de ves ting te houdenIn plaats van be delbrieven schrijven zou het nieuwe Hulster bestuur er goed aan doen om zelf met steun van de lokale entrepreneurs eens wat haalbare projecten te be denken. Temeer daar compensatiegeld voor het verdwijnen van de ban ken van rijkswege, zo liet minis ter Hoogervorst (financiën) begin deze maand al doorsche meren, niet te verwachten valt. door Frank van Cooten HULST- Burgemeester en wet houders van Hulst houden on verkort vast aan een integrale visie voor het project Klooster zande aan Zee. De provincie Zeeland en Rijkswaterstaat willen dat de gemeente allerlei deelplannen maakt, maar daar wil het college niet aan begin nen. „Het een staat niet los van het ander. Alle projecten van Kloos terzande aan Zee hebben met el kaar te maken. Het moet een compleet plan zijn. Centrale ge dachte is de werkgelegenheid een impuls geven", zegt wet houder B. Pauwels. Kloosterzande aan Zee bestaat uit verschillende onderdelen. Zoals het graven van een ka naal de aanleg van een jachtha ven, de bouw van recratiewo- ningen, het realiseren van extra waterberging en natuurcom pensatie in de kop van Honte nisse. „We hebben twee jaar geleden al geageerd tegen de op stelling van de provincie om al les los van elkaar te zien en aparte plannen te maken. Kloosterzande aan Zee is echter niet alleen natuurcompensatie. En het is veel meer dan «1 tertje in Kloosterzande. Al het onterecht dat de nadrJ veel wordt gelegd op het S van een kanaal. Uitgangn het scheppen van werkgekj heid. Daar blijven we opa ren." Pauwels wijst ook opd;l stuurde brandbrief van hei lege naar kabinetsformaj Donner en Leijnse overoea gende teloorgang van I Zeeuws-Vlaamse economic met name de grensstreek. Jj is het zeer belangrijk da'.j steun krijgen voor de uitvon van het integrale projectKlod terzande aan Zee." Pauwels ziet daarom lied de provincie en Rijkswater actief meedenken overufl ring van Kloosterzandeaaj in plaats van te vertellen j Hulst allemaal fout doet :j voorbereidend traject. J tuurlijk is de Westerschekifl nel belangrijk, maar wij tój niet om het verdwijnen val veerboot gevraagd Hetiscj om ook de taak vandeprd om Oost-Zeeuws-Vla«n*a in beeld te houden Als«B oppassen, komen we dj echt terecht in de hoek klappen vallen." 1_-A bekijken we of dit conti» verschoven kan worden» door Frank van Cooten HULST - In de gemeente Hulst is veel vraag naar bouwgrond. Volgens wethouder B. Pauwels komen vrijwel iedere dag op het stadskantoor veel verzoeken binnen van zowel particulieren als projectontwikkelaars om een woning te mogen bouwen in de bebouwde kom. Gezien de grote vraag hebben B en W besloten dat er een lijst moet komen van verzoeken die het afgelopen jaar zijn inge diend. Ook moet er een over zicht komen van de wooncon- tingenten en of die als zodanig nog worden gebruikt. Het gaat dan bijvoorbeeld om een woning boven een winkel die met meer als zodanig wordt gebruikt. „Als bijvoorbeeld bo ven een winkel in Kloosterzan de niet meer wordt gewoond, bijvoorbeeld Lams waarde of Wals# Zodat ook in deze dorper «J een woning gebouwd kar «J den. Als je dat niet piwj heb je niets. Het gaat darj name om die dorpen waarëj gelopen jaren weinig B fl bouwd." Het college heeft de hoofj gevestigd op landelijk «n We hopen dat extra conMfl ten vrijkomen voorde<W"| Na het maken van dennen satie dienen volgens Bk criteria te worden toch aan meerdere voor woningbouw te voldoen. Deze criteriaEfl betrekking hebben op cirkels (niet te dicht bo'^1 een agrarisch bedrijf ria van verkeersteO^ aard.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 52