VS willen Saddam overrompelen Valkuilen en nachtmerries PZC PZC Machtig Irak gleed snel af naar ellende Oorlog Vijfde Korps moet binnen vier dagen aan de poorten van Bagdad staan 19 maart 1953 woensdag 19 maart 2003 De oorlog in Irak staat op het punt van uitbreken. Amerikaan se generaals in Koeweit en Qatar hebben de afgelopen weken stukje bij beetje losgelaten hoe ze die oorlog denken te voeren. Binnen vier dagen moet het Vijfde Korps aan de poorten van Bagdad staan. Zonder risico's is deze snelle opmars niet, zo houdt het Pentagon ons voor. De kans op grote verliezen aan eigen kant is zeer reëel. door Martijn Delaere Alles wordt anders, belooft het Pentagon. Vielen de ge allieerde troepen tijdens de Golfoorlog van 1991 pas 43 da gen na de start van de luchtoor log over de grond aan, dit keer /uilen zij gelijk optrekken met de luchtarmada. Eigenlijk is die grondoorlog al begonnen, met de speurtochten van de Ameri kaanse, Britse en Australische Special Forces naar doelwitten in Irak. Gooiden de Amerikanen in de gehele oorlog van 1991 'slechts' 330 bommen op de Iraakse hoofdstad Bagdad, nu zullen dat er alleen al in de eerste 48 uur een paar duizend zijn. En richtten de Amerikanen hun pijlen in 1991 op Bagdad om Koeweit te kunnen bevrijden en diende het Iraakse leger opge rold te worden, nu zijn die pijlen in de eerste plaats op Bagdad gericht om de Iraakse leider Saddam Hoessein van het to neel te verdrijven. Saddam mag bij het begin van de strijd niet weten wat h ij over zich heeft af geroepen en in de daaropvol gende uren en dagen met meer weten waar hij het zoeken moet Saddam Hoessein heeft de bui zien hangen en het bevel over het land verdeeld in vier secto ren en zijn luchtverdediging ge concentreerd in en rond Bag dad Zoals de commandant van de luchtoorlog generaal Dan Leaf vorige week in de New York Times zei: „Het is er een wespennest en daar is niets sub tiels aan. De strijd zal zich in en rond Bagdad afspelen en alles wijst erop dat de Irakezen de Amerikaanse opmars door het land niet kunnen of willen stop pen. De Amerikanen en Britten hebben de zuidelijke zone van Irak de afgelopen maanden bij na dagelijks onder vuur geno men vanuit de lucht, dus ook een opmars door de lucht kunnen de Irakezen niet stoppen met hun luchtverdediging. Verstandiger leek het de Irakese generaals om hun beste lucht- defensiesystemen (de radarge- leide SA-2, SA-3 en SA-6 grondluchtraketten) over te plaatsen naar Bagdad, waar Saddam de Amerikanen hoopt te strikken in een 'Irakees Sta lingrad'. Naast de radargeleide raketten heeft Irak nog vol doende 'ouderwetse' luchtartil- lerie op daken, die de wereld kent van de beelden uit 1991 en 1998 toen de lichtsporen het zwerk boven Bagdad verlicht ten De voor de radar onzichtba re B-2 Spirit (stealth) bommen werpers hebben dus veel werk te doen in de eerste uren van de aanval op Bagdad. Het Penta gon zal er naar verwachting zes tien inzetten, elk uitgerust met zestien duizend kilo zware pre cisiebommen, die komen aan vliegen uit Engeland en Diego Garcia in de Indische Oceaan. Volle maan Eigenlijk is het nog net iets te vroeg voor een oorlog. De 101 Airborne Division is nog niet geheel operationeel Bovendien is het de komende dagen volle maan. Daarmee verliest de par tij met nachtzichtapparatuur een tactisch voordeel. Als de Amerikanen dan toch vannacht met een 'rolling start' beginnen (de aanval wordt alvast ingezet en aanvullende zware eenheden voegen zich later bij de strijd), dan zullen de Amerikanen zo veel mogelijk trachten de Irake se militaire sukkelaars te ont zien en hun aandacht richten op de troepen die de regerende klasse in Bagdad beschermen. door Susan Sevareid Met twee vernietigende oor logen en twaalf jaar van knellende sancties van de Ver enigde Naties heeft Saddam Hoessein een modern en mach tig land laten afglijden in ellen de. De oorlog van 1980-88 met Iran en de Golfoorlog van 1991 heb ben het ooit formidabele Irake se leger vrijwel gedecimeerd. Nu hangt hem opnieuw een oor log boven het hoofd, een waarin de Verenigde Staten voorgoed met hem willen afrekenen. Zelfs Arabische regeringen wensen dat hij het veld ruimt. Saddams nationalisme en ver zet tegen Amerika doen het goed in sommige Arabische kringen en als er onder de 22 miljoen inwoners mensen zijn die ontevreden zijn over zijn be wind, dan zorgt de onderdruk king er wel voor dat zij hun mening voor zich houden. Na campagnes tegen opstandige Koerden in het noorden in de ja ren tachtig zijn 180.000 mensen verdwenen en vermoedelijk om gekomen. Vijfduizend Koerden in het noorden werden met che mische wapens vermoord en sji ieten in het zuiden werden met tanks in het gareel gebracht. Gruwelverhalen, zoals kinde ren die voor de ogen van hun ou ders worden gemarteld, hebben een beeld gevestigd van een monsterlijk regime. Op de televisie, tegenover zijn eigen volk en tegenover de bui tenwacht, doet de 65-jarige Saddam zich voor als een vader figuur,.die niet voor de VS door de knieën gaat en meer geïnte resseerd is in het bouwen van De oorlog die straks losbarst is dan ook geen strijd tegen een land of een volk, maar tegen een regime. Die simpele constate ring bepaalt ook de keuze van de doelwitten. Geen bommen op energiecentrales en zo min mo gelijk bruggen vernielen, maar wel hoofdkwartieren en palei zen onder vuur nemen. Het is de Amerikanen er om te doen het politieke en militaire leiderschap in Irak te 'onthoof den'. Eerst zullen de Irakese luchtverdedigingscentra en op slagplaatsen voor massavernie tigingswapens worden aange vallen met kruisraketten (naar verwachting in de eerste uren rond de vierhonderd, meer dan tijdens de gehele Golfoorlog van 1991) en satellietgelei de bom men, maar tegelijk zullen regi- medoelwitten onder vuur wor den genomen. De Amerikaanse generaals wil len tot elke prijs het initiatief behouden en het Irakese mili taire en politieke leiderschap bijna letterlijk lam en blind slaan. Lam, door de luchtdefen- sie en de 'lijfwachten' van Sad dam Hoessein (de vijftigdui zend man sterke Republikeinse Garde, van wie 25.000 rond Bagdad, en de 12.000 man ster ke Speciale Republikeinse Gar de, volledig in de hoofdstad ge stationeerd) te vernietigen. En blind door de communicatie tussen de top en de troepen en de wapensystemen te verstoren. Saddam en zijn generaals mo gen vanaf het allereerste mo ment van de oorlog niet weten wat er aan de hand is. wat er met de eigen troepen gebeurt en waar de Amerikanen uithan gen. Om nog maar eens een mili taire krachtterm te gebruiken: de hersenen van het leiderschap in Bagdad moeten worden weg gevaagd. In die zin is de luchtcampagne die straks wordt ingezet veel be perkter van opzet (geen aanval len op troepen maar op besluit vormingscentra) maar wél heftiger (duizenden precisiege- leide bommen op een beperkt aantal doelwitten in plaats van een paar honderd bommen op talloze doelen verspreid over heel Irak) dan die in 1991. Zoals gezegd zal de oorlog tegen Saddam Hoessein anders dan de Golfoorlog in 1991 razendsnel over verschillende fronten wor den ingezet. Terwijl de bom menwerpers en kruisraketten hun aanvallen richten op de be sluitvormingscentra (in het En gels de 'centers of gravity') in Irak - geconcentreerd in Bag dad, Tikrit en de centra van de defensiesectoren - trekken 250 Abrams-tanks en Bradley-pan- stervoertuigen, ondersteund door 130 Apache gevechtsheli kopters van het Vijfde Korps ra zendsnel op vanuit Koeweit. In Koeweit zijn nu 130.000 Amerikaanse soldaten. De on derdelen van de Amerikaanse landmacht trekken via het wes ten op naar de Eufraat, terwijl de vijftigduizend mariniers met hun 150 Abrams tanks en vijftig Cobra-gevechtshelikopters en de 25.000 Britten met hun 110 Challenger-tanks afbuigen naar het oosten en zich ontfer men over de Irakese havenstad Basra. De belangrijkste land machtonderdelen zijn de 3rd In fantry Division en de 101 Air borne Division. Droom Als Turkije toestemming geeft aan de Amerikanen om vanaf hun grondgebied Noord-Irak binnen te vallen, verandert een logistieke nachtmerrie voor het Pentagon in een prettige droom. De 101 Airborne hoeft dan niet vanuit Koeweit door de lucht naar Noord-Irak gebracht te worden. De 62.000 in Turkije gestationeerde soldaten, gefor meerd rond de 4th Division, kunnen in de eerste uren van de strijd een tweede front openen in Noord-Irak en Kirkuk en zelfs Tikrit aanvallen. Terwijl de Amerikaanse en Brit se troepen over een langgerekt front aanvallen, wordt de overi ge geallieerde gevechtskracht opgebouwd en later weer inge zet. Dat is nóg een groot verschil met de Golfoorlog van twaalf jaar geleden, toen 540.000 man troepen en masse konden wor den ingezet. Het Pentagon gaat er vanuit dat in eerste instantie minder (zware) eenheden nodig zijn, omdat in tegenstelling tot 1991 geen land hoeft te worden bevrijd of bezet, maar een aan val wordt geopend om een regi me af te zetten. De militaire technologie heeft in twaalf jaar ook niet stilgestaan. Bommen werpers kunnen veel meer, en met grotere precisie, bommen afwerpen en de troepen hebben veel meer vuurkracht en coördi natievermogen. Speciale Eenheden Een speciale rol in deze oorlog is weggelegd voor de Speciale Eenheden. Werden de comman do's in 1991 vooral ingezet om op mobiele Scud-lanceerders te jagen, in deze oorlog moeten ze achter de vijandelijke linies ei genlijk voor het succes van de oorlog zorgen. Commando's gaan niet alleen op zoek naar opslagplaatsen van massaver nietigingswapens en militaire commandocentra, ze moeten ook op zoek naar vermoedelijke schuiladressen van Saddam Hoessein en zijn vertrouwelin gen. Uiteindelijk zullen de Spe cial Forces ook het vuile werk moeten doen als het Ameri kaanse Vijfde Korps inderdaad zoals gepland in drie, vier dagen aan de poorten van Bagdad staat en het regime niet op dat moment is gevallen door rebel lie. Zij moeten Saddam uitro ken. GPD scholen en ziekenhuizen dan in het fabriceren van massaver nietigingswapens. Zij n portret siert straten en kan toren in tientallen verschillende poses, van veldmaarschalk tot middeleeuwse Arabische krij ger te paard. In levende lijve krijgen de burgers hem echter zelden te zien; hij verhuist dik wijls van paleis naar paleis om moordenaars te vlug af te zijn. Met de opbrengsten van de enorme oliereserves - alleen die van Saoedi-Arabië waren gro ter - lanceerde Saddam ambiti euze sociaal-economische en onderwijshervormingen. De graad van geletterdheid onder de bevolking steeg binnen tien jaar van 30 naar 70 procent en Irak gaf in de Arabische wereld de toon aan op het gebied van onderwijs en gezondheidszorg. Vandaag de dag vertrouwt Sad dam maar weinig andere men sen dan zijn zoons, Qusai, zijn beoogde opvolger, en Udai. die allebei hun eigen veiligheids diensten hebben. Minder for tuinlijk liep het met twee doch ters af, die in augustus 1995 met hun echtgenoten naar Jordanië uitweken. Saddam beloofde gratie. Maar toen zij terugkeer den, waren de mannen binnen 72 uur allebei dood, van de twee dochters is nadien nooit meer iets vernomen. In 1990 maakte Saddam zijn grootste fout: hij viel het nietige Koeweit binnen. Een coalitie onder leiding van de VS joeg zijn leger er zeven maanden la- terweeruit. Hij vuurde raketten af op Israël, in de hoop dat de Arabische wereld zich aan zijn kant zou scharen, maar de stra tegie faalde omdat Israël ervan afzag om terug te slaan AP Troepenopbouw rond Irak ca. 250.000 Amerikanen 60.000 manschappen 7V gemobiliseerd 1st armoured division (26.000 man, Duitsland) 1st cavalry division (24.000 man, Texas) 2nd armoured cavalry regiment (10.000 man, Louisiana) DJÜÖÏJTI =QI' sowaïtë ïO* Belangrijkste VS-bases I en militaire steunpunten anp/afp Saddam Hoessein maakte in 1991 korte metten met de zogenoemde (sjiïtische) Moeras-Arabieren in het zuiden van Irak. foto ANP door Martijn Delaere De Amerikaanse planners verwachten in vier dagen Bagdad te hebben be reikt. De aanval zal ongekend hard zijn, en razendsnel. Daarmee moet niet alleen de militaire top in Bagdad aan het wanke len worden gebracht, maar moet ook het gevaar van aanvallen met chemische en biologische wapens de kop worden inge drukt. De VS houden sterk rekening met chemi sche en biologische aanvallen, niet alleen in de woestijn van Zuid-Irak of aan de Eu fraat, maar ook in Bagdad. Door de snel heid die het Vijfde Korps zal hebben, zul len chemische aanvallen hooguit lastig zijn, maar niet dodelijk. Eenmaal aange komen bij de Eufraat moet de chemische en biologische dreiging zijn uitgescha keld, want op dat moment, wanneer de Amerikanen zijn geconcentreerd op één punt, kan een gifgasaanval wel degelijk voor veel schade zorgen. De Amerikanen kunnen alleen maar snelheid maken, als de Iraakse troepen zich niet massaal voor de tanks werpen. Niet in een poging de tanks te stoppen, maar om zich over te ge ven Special Forces hebben de laatste we ken verzamelplaatsen voor gecapituleer de Irakese soldaten in kaart gebracht De opmars kan ook worden opgehouden door problemen in de brandstof- en muni tievoorziening. Het succes van de snelle opmars staat of valt bij de logistieke orga nisatie. Het Amerikaanse leger heeft pijp leidingen aangelegd in de woestijn van Koeweit. Er zijn ongeveer vijfhonderd brandstoftrucks beschikbaar om de brandstof zuipende Abrams-tanks in Irak aan de praat te houden. Hetzelfde geldt voor de helikopters. De trucks zijn ge makkelijke doelwitten voor Irakese troe pen die eerst de aanvalsgolf hebben afge wacht en dan tevoorschijn komen. Daar bij moet wel worden aangetekend dat de Amerikanen, die nu al superieur in de lucht zijn, bombardementen kunnen uit voeren. Grote snelheid brengt ook het ge vaar met zich mee dat Amerikaanse troe pen eigen onderdelen onder vuur nemen ('friendly fire'). Daarom moeten de solda ten - en de jachtbommenwerpers - precies weten waar zij zelf zijn, en waar hun kom panen zich bevinden. De Amerikaanse troepen hebben kunnen oefenen op snelheid, maar waar ze niet echt op voorbereid zijn, is de strijd die ontbrandt als Saddam Hoessein niet door zijn eigen troepen ten val is gebracht, of de Republikeinse Garde heeft besloten tot het bittere einde te vechten. Dat is een nachtmerrie voor de planners. Saddam heeft een buitenste verdedigingsring rond Bagdad opgebouwd om de Amerikanen buiten te houden en een binnenste ring om het regime op de been te houden. Was hington heeft gewaarschuwd dat bij het doorbreken van die ringen veel slachtof fers kunnen vallen. Het Pentagon wil te allen tijde een stratenoorlog voorkomen. Als er gevochten moet worden in Bagdad, zullen Speciale Eenheden en mariniers het voortouw nemen Zij moeten leider schapscentra in kaart brengen en gedul dig hun doelen kiezen. Pas dan zullen sol daten. onder dekking van gevechtsheli kopters en bommenwerpers en met steun van tanks en de genie, de stad ingaan en weerzo snel mogelijk verlaten. GPD Het uur van de waarheid voor Saddam Hoesa nadert. Zo kijkt George W. Bush naarhetui matum dat hij de Iraakse leider heeft ge?,» Na jaren treuzelen met ontwapening moet Sadda- nu aan geloven. Komende nacht kan het al zoverc De acties van de militairen van de Verenigde State Groot-Brittannië zullen vrijwel zeker het einde i Saddam inluiden. Het is echter waarschijnlijkooli begin van het einde van Bush junior. Want de kans! hij na de oorlog steun krijgt van het Iraakse volkofi de rest van de Arabische wereld, is net zo klem ai kans dat Saddam wint. Irak zal een molensteen Bush' nek blijven. Na de ondubbelzinnige oorlogsaankondiging van VS verlegt de aandacht zich meer en meer van dedipS matiek naar het slagveld. Toch zijn de politiekers men van deze laatste dagen zeer opmerkelijk. Ai) eerst de vreemde bewegingen van de Amerikanena Wat is er simpeler dan een kansloze poging tot eens» we resolutie van de Veiligheidsraad? Juist: géén laaj poging de Verenigde Naties alsnog mee te krijgen. Kj het zoveelste bewijs dat de VS er geen moeite ben, de internationale rechtsorde te ondermijnen. En dan Engeland, Frankrijk en Spanje: Blairheeh hand overspeeld. Een belangrijk deel van zijnrega is opgestapt. Frankrijk, verklaard tegenstanden oorlog, zegt op het laatste moment toch mee te zs doen als Saddam het bij zijn verdediging al tea maakt. De Spaanse premier Aznar, de derde manva top op de Havikseilanden, steunt de aanval leli woorden, maar niet met daden. De Spaanse militai vechten niet mee. Het jongste Nederlandse standpunt past aardig in rijtje ongeloofwaardigheden. Den Haag geeft welp tieke, maar geen militaire steun aan een aanval va: VS. Zo'n vlees-noch-visbenadering zal in bmnet- buitenland slechts meewarigheid oproepen. Au vooravond van een grote oorlog zijn lastige bia landse politieke omstandigheden geen excuus voor halfslachtige houding. Al het politieke gekronkel versterkt de twijfel ore zin en de rechtvaardiging van een nieuwe oorloge Irak. Bush komt in zijn rede voor het Amerikaanse! eigenlijk niet verder dan dat Saddam 'ooit' een bed ging kan worden voor de massa's van de vrije wa Onderbouwen kan hij dat niet. Vriend en vijandzija' erover eens, dat Saddams militaire macht sinds dels ste Golfoorlog is gedecimeerd. Ook over evenli structurele banden met terreurbewegingen als All) da blijft de president van de VS veel te vaag. Georgj Bush staat op het punt een oorlog te beginnen waan geen harde, directe aanleiding is. Zijn heilsboodsd voor de Irakezen is wrang. Want de tol zal hoogzr: SINT PHILIPSLAND - De woningen aan en achter de Oostdijk op Sint Philipsland, die door het water verwoest waren, kunnen deze week weer worden betrokken. Een deel van de bewoners heeft de afgelopen tijd onderdak ge vonden bij omwonenden. ZONDAGSRUST - Naar aan leiding van vragen over het op zondag werken aan de dijk in Baarland, heeft burgemeester Van Liere geantwoord dat vanwege het tij soms wel op zondag ge werkt moet worden. WEST-SOUBURG - De ver nieuwde en verbrede rijbaan van de provinciale weg Mid delburg-West-Soubur Nieuwe Vlissing: 4 april voor het verkeer! opend worden. Na wordt de ventweg voor langzaam verkeer herbs geld. AMBACHTSSCHOOL plannen voor een nieuwei bachtsschool en een r vakschool voor meisjes Goes worden steeds con De terreinen zijn kocht. De huidige schoolgebo» zijn te krap voor hei ai leerlingen, respectievelijk en 213 scholieren enne sl49 voor de avondn heidsschool. Hoofdredactie: A l Oosthoek D Bosscher (adjunct) A. L Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax:(0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel (0118) 484000 Fax (0118)470102 E-mail. redwalch@pzc.nl Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel (0113) 273000 Fax. (0113) 273030 E-mail: redgoes@pzc.nl T erneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel (0115)645769 Fax. (0115)645741 E-mail redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel. (0114) 372776 Fax (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc ril Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111) 454647 Fax. (0111)454657 E-mail redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17 00 uur Zierikzee, Goes en Hulst: 8.30-17.00 uur Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 18 4380 AA Vlissingen E-mail. web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden: zaterdags tot 12 00 uur. Abonnementen (bij acceptgirobetaling geldte? toeslag van 2.00) per maand 20.50 per kwartaal 55.10 per jaar 209.90 Voor toezending per postgeld een toeslag. E-mail iezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk. 1 maand«0 het einde van de betaalperiode. Losse nummers per stuk: maandag t/m vnjdag€ 1, '0 zaterdag 1,65 Alle bedragen zijn inclusief 6% Bi» Bankrelaties ABN AMRO 47 70 65.597 Postbank 35 93 00 Advertenties Alle advertentie-orders wd# uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden»* Wegener NV en volgens de Regelen voor het Advertenw»®* Overlijdensadvertentie»; maandag t/m vrijdag: ti|de«!erw zondag van 16.00 tot i8.0Gid Tel (0118)484000 Fax(0118)470100 Personeelsadvertentie»; Tel (0118)484240 Fax(0118)470100 Rubrieksadvertentie» Tel (0118)484321 Fax-(0118) 484370 Voor gewone advertentie»- Noord- en Midden-Zeeland Tel'(0118) 484369 Fax:(0118)484309 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax (0114)372771 Internet www pzc.nl/advertE1* j Auteursrechten voorbehouden v Uitgever»i Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener- aan ons verstrekte gegevens hebben wi| opgenomen m een bestand aai 9®"*^ (abonnementenjadmn.siraiie en om u te (laten) informeren over voo< u rt-'-?-artf J»**, ducten van de Btett en de werkmaatschapptien var» Wegener cl door ons derden Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schrifleajk mede"-* lezersservice, Postbus 3229, 4800 MB Breda Behoort tot LLJGQGnGr De tijd in Bagdad In Irak is het twee uur later dan in Nederland en acht uur later dan in de steden aan de Amerikaanse oostkust

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 4