Toekomst ligt n binnenstad Actie Protest tegen 90 waterschappen 13 Koopzondag is grootste lokker 499 Burgemeester saboteert potpolder itiidie detailhandel Z-Vlaanderen Sluis trekt de meeste Belgen Milieuorganisatie juicht ïerstromingsgebied toe Zij belt dag en nacht voor één voordelig tarief. «et mor T NMa vindt veer niet te duur Drankrijders voor rechter zeeuwse almanak Opa's auto ZEEUWS-VLAANDEREN woensdag 19 maart 2003 KEUZEN - De toekomst Zeeuws-VIaamse mid land ligt i» binnenste en Hulst. Terneuzen, Oost en Sluis. Met name daar rten investeringen plaats en om te komen tot een ge- Kentrcerd aanbod van win- s.Xu zijn er te veel winkels, bovendien te verspreid lig- ien vaak verouderd zijn. concludeert het adviesbu- iDroogh Trommelen Broek- iineen studie naar de detail ed in de regio beneden de tichelde. Het bureau te lt daar wel bi] aan. 'dat voor atschalige uitbreiding van winkelaanbod in de regio naanleiding bestaat' t onderzoek vond plaats in jracht van de Kamer van Koophandel en kende drie aan leidingen: de openstelling van de Westerscheldetunnel, de ver dwijning van het banktoerisme en de verdere teloorgang van het Belgisch kooptoerisme in voor al Sluis en Hulst door de verder gaande filialisering van winkel ketens in België Het adviesbureau stelt vast, dat Zeeuws-Vlaanderen met 225 .000 vierkante meter detail handel op 107.000 inwoners veel te ruim in zijn jasje zit. Dat oppervlak ligt anderhalf keer boven het landelijk gebruikelij ke aantal winkelruimte en moet verminderen, aldus onderzoe ker D. Droogh gisteren bij de presentatie van de detailhan delsvisie. Volgens hem hebben gemeenten en ondernemers in de streek hun binnensteden jarenlang ver waarloosd. Waar al sprake is ge- TERNEUZEN - Belgische kooptoeristen zijn de hele «eek door in ruime mate te linden in Sluis. Ook in Hulst zijn ze belangrijk voor de middenstand, maar in bedui dend mindere mate dan in Sluis. Dat blijkt uit een bezoekers- onderzoek dat door advies bureau Droogh Trommelen Broekhuis vorig jaar oktober isgehouden in het kader van de regionale detailhandels- {tructuurvisie die door het lureau in opdracht van de lamer van Koophandel is emaakt. wel op een doordeweek- lag (53 procent) als op de zaterdag (54 procent) en de zondag (46 procent) zijn de Belgen flink vertegenwoor digd bij het winkelend pu bliek in de Belfortstad. Het aandeel Belgische kooptoe risten ligt in Hulst beduidend lager: op een doorsnee werk dag is 23 procent van de be zoekers Belg, op zaterdag zelfs maar 14 procent, en op zondag 29 procent. Ruim driekwart van de be zoekers in Terneuzen en Oostburg is, zowel door de week als op zaterdag, afkom stig uit de eigen gemeente. Ongeveer de helft daarvan komt uit beide plaatsen zelf. Belgische bezoekers maken maar een beperkt deel uit van de bezoekers in deze twee plaatsen. Andere plaatsen in de streek die wel Belgische kooplustigen trekken, zijn Sas van Gent en Axel. orKris Naudts Vlaamse milieuverenigingen ad Beter Leefmilieu (BBL) en luurpunt zijn opgetogen dat aanleg van het overstro- igsgebied Kruibeke-Bazel- pelmonde 'na 25 jaar plan- en studie' eindelijk is be- complexe administratieve tie en het hardnekkige lo- verzet van burgemeester TtvanKruibeke liggen vol de milieuorganisatie aan Jasis van meer dan 20 jaar odige vertraging, aderen heeft erg langzaam erd op de rampzalige Stromingen van de Schelde qeeeuw. aldus de BBL. ,,In anderen werd men pas wak- na de overstromingen in sbroekin 1976. Het beruchte tplan voorzag, naar Ne ds model, in dijkverstevi- i. onderzoek naar de Baarheid van een storm- wkenngen de realisatie van gecontroleerde over stromingsgebieden". Kruibeke- Bazel-Rupelmonde is het laat ste en ook grootste overstro mingsgebied uit het Sigmaplan. Volgens de milieuverenigingen is dit gebied hard nodig. De kans op overstromingen in het Zee- scheldebekken daalt van 1/70 naar 1/350. Het plan biedt, volgens de mi lieuorganisaties unieke kansen om veiligheid te combineren met natuur. De helft van het ge controleerde overstromingsge bied zal tweemaal per etmaal onderlopen waardoor in de pol der een slikken- en schorrenge- bied ontstaat. Watervogels zul len er een biotoop vinden. BBL en Natuurpunt verzetten zich wel tegen voorstellen om een stormvloedkering op de Westerschelde te bouwen als al ternatief voor overstromingsge bieden. Ondanks een giganti sche investering van meer dan 1 miljard euro garandeert een stormvloedkering niet dezelfde veiligheid als overstromingsge bieden, aldus de BBL. (Advertentie 'Mobilebel je 24 uur per dag voor één voordelig tarief, Zeven dagen per week, binnen 9,1 de regio. Wil |e meer welen, kijk dan op www.t-mobile nl of bel 0800-7123. weest van investeringen, is dat gebeurd aan de rand van de ste den, zoals het Stationsplein in Hulst en in de buurt van de Ken- nedylaan in Terneuzen. ,,De ge meentebesturen en wellicht ook de ondernemers hebben te wei nig opgelet en te weinig gepro beerd investeringen in de bin nenstad te doen", aldus het rapport. Een plaats als Hulst bijvoor beeld. moet zich richten op de versterking van de binnenstad. Die moet autoluw worden, on der andere door de Markt auto vrij te maken. Droogh stelt dat naast de vier genoemde plaatsen alleen in Breskens, Axel, Sas van Gent en Kloosterzande nog een a twee supermarkten over moeten blij ven om de bevolking van de da gelijkse boodschappen te voor zien. Voor andere aankopen zijn de mensen aangewezen op Hulst, Terneuzen, Oostburg en Sluis. Sluis zou het roer om moeten De binnenstad van Hulst. gooien. De middenstand in het stadje raakt door veranderin gen in wetgeving de koopjesja gers uit Vlaanderen kwijt, maar kan die mogelijk wel behouden door zich te profileren als at tractie voor (verblijfs)toeristen. Het uitgebreide kleinschalige recreatieve aanbod kan daar in combinatie met de historische ambiance en de grote hoeveel heid horeca kansen bieden Voor Hulst zijn de Belgische toeristen volgens Droogh 'een gepasseerd station'. ,,Het heeft weliswaar een leuke historische binnen stad, maar het winkelaanbod is er in vergelijking tot Sluis veel te beperkt." Manager economische stimule- foto Camile Schelstraete ring van de Kamer van Koop handel, J. Bruurs, zegt naar aan leiding van de studie, dat het zaak is de detailhandel in Zeeuws-Vlaanderen niet op zijn beloop te laten. De gemeenten en de ondernemersorganisaties in de streek moeten met de aan bevelingen uit het rapport aan de slag. door Wout Bareman KRUIBEKE - Hij had het ooit, in een overmoedige bui, aange kondigd en loste gisteren zijn belofte in. Burgemeester Atoine Denert van de Scheldegemeente Kruibeke wierp zich met een aantal medestanders voor de wielen van één van de eerste vrachtwagens, die de komende maanden worden ingezet bij de aanleg van het grootste over stromingsgebied van West-Eu ropa, de potpolder Kruibeke- Bazel-Rupelmonde. Sinds jaar en dag verzet Denert zich tegen de aanleg van de overstromingsgebieden in zijn gemeente. De aanleg van 600 hectare overstromingsgebied ging maandag van start. Het project vormt onderdeel van het Sigmaplan, de Vlaamse tegen hanger van het Deltaplan, dat moet leiden tot een drastische reductie van het overstromings gevaar in het Scheldebekken. Als het aan Denert en de zijnen ligt, wordt alsnog een storm- stuw in de Schelde bij Antwer pen gebouwd om dat gevaar het hoofd te bieden. De afdeling Zeeschelde van het ministerie van de Vlaamse Ge meenschap vindt die oplossing (één miljard euro) echter te duur. Om elf uur gisterochtend trok Denert aan het hoofd van een kleine stoet actievoerders op naar de Scheldelei, waar op dat moment de eerste graafmachi nes en ander rijdend materieel werden verwacht. Klokslag elf uur meldden de diepladers van waterbouwbedrijf Dredging In ternational zich op het bouw terrein. Denert, omgord door de burgemeesterssjerp, wierp zich direct voor de wielen van een oprukkende dumper' van Dredging. Zijn volgelingen - en kele tientallen - deden hetzelf de Enkele klonken zich ook vast aan de onderkant van de zandwagen, die daarna direct door de chauffeur werd verla ten. Er vlogen eieren door de lucht en de actievoerders scan deerden, begeleid door schril gefluit, één kreet: Red de polder, red de polder! De politie hield, verscholen achter een spandoek met de tekst 'een kleine oorlog tegen een grote verwoesting', de zaak in het oog, maar greep niet in. Burgemeester Denert, zittend voor één van de machines:,Kij k om u heen; dit prachtige polder landschap geven wij niet prijs Hier is ons dorp geboren En die grond willen wij bewaren. Te gen iedere prijs, al is de over macht groot. Onze kinderen moeten weten dat wij het nooit hebben prijsgegeven voor een nutteloos bouwwerk als zo'n potpolder." De burgemeester van Kruibeke wees er terloops op dat de ge meenten rond de Westerschelde met dezelfde dreiging kampen. Daarom moet er nu één front Vlaamse provincies willen verantwoordelijkheid niet afgeven door Kris Naudts GENT De Vlaamse provincies en de polder besturen reageren boos op het voorstel van de Vlaamse minister van Leefmilieu, V. Dua, om over heel Vlaanderen nieuwe wa terschappen op te richten om de steeds weerkerende wateroverlast aan te pakken. Minister Dua werkt momenteel aan een de creet Integraal Waterbeheer. Een van de maatregelen betreft de oprichting van negentig waterschappen in Vlaanderen. Dua pikte de idee op na een recent werkbe zoek aan het Waterschap Zeeuws-Vlaande ren in Terneuzen. Elk schap moet instaan voor de waterhuishouding in een of meer deelbekkens van een waterloop. Het water schap wordt een geheel nieuw bestuursni veau dat tegen 2009 rechtspersoonlijkheid krijgt los van de provincies. De Vereniging van Vlaamse Provincies (VVP) keert zich tegen het voornemen van de minister om de bevoegdheid over het wa terbeheer aan de provincies te onttrekken. De provincies stellen weinig vertrouwen in een nieuw bestuursniveau, dat volgens de WP niet doeltreffend kan werken omdat de waterschappen zullen leiden tot een nog grotere versnippering van het waterbeheer in Vlaanderen. Negentig nieuwe besturen kunnen nooit efficiënt reageren op dreigen de watersnood, vinden de provinciebestu ren. De provincies willen voorrang geven aan hun zogenaamde 'droge-voetenbeleid'. Zo investeert Oost-Vlaanderen fors in pomp- gemalen op waterlopen die uitmonden in getijrivieren, in onderhoud van waterlopen met aandacht voor integraal waterbeheer en natuurtechnische milieubouw. De pro vincie West-Vlaanderen, die al over veel pompstations beschikt, richt zich vooral op onderhoud van waterlopen en aanleg van waterspaarbekkens De Oost-Vlaamse Vereniging Polders en Wateringen is eveneens fel gekant tegen de plannen van Dua die voorzien in de ophef- door Harold de Puysseleijr TERNEUZEN - De midden stand in Hulst en Sluis houdt ook na de verdwijning van het banktoerisme nog een belang rijke troef in handen om Belgi sche kooptoeristen te lokken: de openstelling van de winkels op zondag. H. van den Boogert, hoofd van de afdeling Ruimtelijke Orde ning en Economie van de ge meente Hulst, gaf dat gisteren als weerwoord op de toekomst visie voor de detailhandel in Zeeuws-Vlaanderen, die is op gesteld door het Nijmeegse ad viesbureau Droogh Trommelen en Broekhuis. DDroogh van dat bureau stelde bij de presentatie van het detail handelsrapport, dat vooral Hulst in de toekomst niet meer moet rekenen op klandizie van de zuiderburen. Want die heb ben door het wegvallen van fis cale voordelen en de opening van winkelketens in België straks niets meer te zoeken, al dus Droogh „Afgelopen zondag stond an ders toch nog een file vanuit Hulst tot halverwege Antwer pen", reageerde Van den Boo gert. „En dat had niet alleen te maken met de werkzaamheden aan de Expresweg. Het is dus nog steeds erg druk in Hulst, vooral op zondag. Hulst drijft voor een belangnjk deel ook op de zondagopenstelling, die ze in België niet kennen. En ik zie dat nog niet snel verdwijnen." Hetzelfde geldt volgens Van de Boogert voor de uitverkopen in de winkels, die in Zeeuws- Vlaanderen een maand eerder beginnen als in Vlaanderen. De Hulster wethouder B. Pau wels proefde teveel bedreigin gen in de presentatie van Droogh. „Ik hou daar niet zo van. We moeten veeleer de kan sen zoeken en als die er niet zijn, moeten we ze scheppen. Ik ben jarenlang voetbaltrainer ge weest, en als je geen kansen schept, kun je ook geen doel punten maken", aldus de wet- houder. Droogh waarschuwde er niettemin voor, dat de bomen op winkelgebied in Zeeuws- Vlaanderen niet meer tot in de hemel blijven groeien. „Inte gendeel, ze moeten juist ge snoeid worden B. Legrand van de onderne mersvereniging City Terneuzen constateerde, dat de investe ringsbereidheid van onderne mers in die plaats de afgelopen jaren veel te gering is geweest. Hij vroeg zich af hoe die spiraal om te buigen is. Volgens Droogh moet dat in een samenspel tus sen de gemeente en het bedrijfs leven gebeuren. „Er is te lang niet geïnvesteerd in de winkelcentra in Zeeuws- Vlaanderen. Tien jaar geleden ben ik hier al eens geweest. Ik was geschokt hoe weinig er in die tien jaar is veranderd Het is alsof de tijd hier heeft stilge staan." MIDDELBURG - De NMa stelt geen onderzoek in naar de tarie ven van het fiets-voetveer Vlis- singen-Breskens. De kartelpoli- tie meent dat een kaartje voor dit veer niet buitensporig duur is. Aankomend Statenlid H. Smits (LPF) had de NMa om een on derzoek gevraagd. Ze wees erop dat een jaarkaart voor het fiets- voetveer voetgangers 585 euro kost. Voor overtochten met de opgeheven autoveerdienst van de PSD waren voetgangers op jaarbasis 10 euro kwijt. De NMa maakt een andere ver gelijking. De kartelpolitie stelt dat het fiets-voetveer een nieuw middel van vervoer is. Om te be oordelen of sprake zou kunnen zijn van een buitensporig hoog tarief, heeft de NMa gekeken naar de kosten van een jaar kaart voor de fast ferry Rotter dam-Dordrecht. De tarieven van beide veerdiensten zijn na genoeg gelijk. WÊÊÊHÊËÊÊÊÊÊÊÊBÊÊÊHÊIÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊ MIDDELBURG - Een 31-jarige drankrijder uit Goes is gisteren in Middelburg veroordeeld tot negen maanden rijontzegging, twee weken voorwaardelijke gevangenisstraf en 1.000 euro boete. De Goesenaar werd 25 januari dit jaar in zijn woonplaats door de poli tie betrapt met een alcoholpercentage van 815 microgram, ruim drie keer zoveel als toegestaanEen 38-jarige stadsgenoot kreeg van de politierechter zes maanden rijontzegging, waarvan twee maan den voorwaardelijk en 1000 euro boete opgelegd. De man was 25 ja nuari dit jaar in Goes achter het stuur in slaap gevallen en vervol gens tegen een bushokje gebotst. Advertentie Burgemeester Antoine Denert van Kruibeke saboteert de werkzaamheden aan het overstromingsge bied in zijn gemeente door voor een buldozer te gaan liggen. foto Peter Nicolal worden gevormd. Nog deze week wil Denert met een groep sympathisanten aankloppen bij het koninklijk paleis in Brussel om daar zijn zaak te bepleiten De actie in de toekomstige pot polder in Kruibeke werd om één uur 's middags afgeblazen fing van de bestaande Polders. Volgens de polderbesturen werken ze democratisch, efficiënt en goedkoop. Ze geloven niet dat grotere zones, bestuurd door ambtenaren, het waterbeheer zullen verbeteren Oost- Vlaanderen heeft zo'n veertig Polders en Wateringen. Volgens de vereniging schuilt hun sterkte vooral in de terreinkennis en het groot aantal vrijwilligers dat inzetbaar is bij het ruimen van sloten. Onlangs pleitte burgemeester L. Lippens van Knokke-Heist voor een grensover schrijdende aanpak van de wateroverlast. Op initiatief van Lippens was in Oostkerke een spoedberaad met vertegenwoordigers van gemeenten en polderbesturen uit het grensgebied. Met name de gemeenten Sint- Laureins, Damme, Maldegem en Knokke- Heist en de Zwinpolder willen dat de Vlaamse overheid snel de afwatering via het Leopoldkanaal verbetert ter hoogte van de monding in Zeebrugge en de natuurlijke af watering van het kanaal kunstmatig onder steunt. Safari Luna diverse smaken, fles 275 ml Hf Hamburgers kilo rrr Duopak soep of maaltijdmix diverse soorten, pakje ter Aanbiedingen geldig van 17 t/m 23 maart Dat is gewoon Edah Deze komt van een krasse grijsaard uit Ellewoutsdijk, rijk gezegend met kleinkin deren. Laatst had hij er vijf van op bezoek: vijf jongens uit het gezin van z'n dochter. „En ik weet nu ook waarover ze praten, als ze onder elkaar zijn", vertelde hij ons. Dank zij de jongste. Vijfjaar oud is die nog maar En als hij bij opa is, vindt hij alles even mooi: het huis, de tuin, de kaai, het strgnd en niet te vergeten opa's mooie rode auto. Veel mooier dan die van z'n vader. Dus het joch rijdt graag een stukje met opa mee. Op de terugweg zat-ie al het moois om zich heen aan dachtig te bekijken. Toen op eens vanaf de achterbank z'n stemmetje klonk„Opa, als jullie onder de zoden liggen, krijgen wij dit dan alle maal..."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 47