Dorpen vragen om meer woningen Van zandbak naar funkust PZC Op de kermis was het meteen raak s 17 Aanpak ongewenst parkeren bij gemeentehuis Wethouder wil kleine kernen geen voorrrang geven (inderconcert Nieuwe Tonge Meepraten over N59 Fietser valt in Brouwershaven Vekabo wil snel duidelijkheid NMa vindt veer niet te duur Werkstraf voor stelen haarverf Boer bezint zich op emigratie en semigratie agenda -I woensdag 19 maart 2003 nflUKZEE - De gemeente yhouwen-Duiveland gaat het Irgewenst parkeren op het voor toneel en bezoekers van de Ljente bedoelde parkeerter- in bij het genieentehuis aan- «kken. Parkeerruimte zoeken- 'ie toeristen worden voortaan set borden doorverwezen naar snparkeerterrein aan het na- ^Hatfieldpark. BJKWERVE - Gebruik het isument van leefbaarheid in ^kleine kern eens wat meer in krtpleidooi voor meer woning tal*. Die boodschap kreeg het gelijks gemeentebestuur gis mond tijdens het kernbe staan Kerkwerve. De bevolking ziet de provincie Koijds een forse subsidie in keren in een proefproject met kei dorpshuis, maar anderzijds condurend beknibbelen op ^aantal te bouwen woningen, m voorzieningen voor de êfbaarheid in stand te houden, tb je toch ook mensen nodig op je: dorp en daar zullen wonin- en voor gebouwd moeten wor- jl Geef dan de zeer kleine snen als Kerkwerve en Sir- insland in elk geval voorrang je verdeling van dat beperk- ieaantal woningen dat je als ge- seente nog mag bouwen Het was een duidelijke harte- beetvanuit de zaal, waar wet- iouder A. van der Wouden van iólkshuisvesting echter niet in tMilmn rtoart Het komt regelmatig voor dat ambtenaren of bezoekers van het gemeentehuis hun auto niet meer op het parkeerterrein bij het gemeentehuis kwijt kunnen omdat 'hun' plaatsen zijn inge pikt door wagens van toeristen en dagjesmensen. Die zien in het parkeerterrein aan de rand van Zierikzee een perfecte plaats om hun heilige koe te stallen ter wijl zij de monumentenstad gaan verkennen. De gemeente heeft inmiddels al een bord geplaatst waarop ver meld staat dat het parkeerter rein alleen bedoeld is voor per soneel en bezoekers van de gemeente. Afdoende was dat ze ker niet, moet wethouder J. van Felius toegeven. Het dagelijks gemeentebestuur heeft dan ook overwogen om een slagboom te plaatsen of betaald parkeren op het terrein in te voeren. Beide mogelijkheden zijn al snel in de prullenbak beland. Een slagboom wekt een bijzonder ongastvrije indruk en betaald parkeren voor bezoekers is evenmin klantvriendelijk. De gemeente hoopt nu een oplos sing te hebben gevonden in het verwijzen van parkeerders naar een parkeerterrein aan het Hat fieldpark, op de locatie waar vroeger het tijdelijk gemeente huis stond. Mocht dat in de praktijk niet blijken te werken kan, redeneert het college, er al tijd nog betaald parkeren op het parkeerterrein bij het gemeen tehuis ingevoerd worden, maar dan in combinatie met vrij par keren op het terrein aan het Hatfieldpark Uiterlijk half april wordt het parkeerterrein aan het Hatfieldpark in gebruik genomen. REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND fochtweg 23a [Postbus 80 *300 AB zierikzee 10111) 454647 ^(0111)454657 E-mail: r, ^cel Modde (chef) l^tKleemans broke van Loon AliPankow broe Soesman Rudy Boogert (sport) j-jJjfRALE REDACTIE ^ouburgsewea 10 10 Postbus 18 ^AAVLISSINGEN 'ei; (0118) 484000 *10118)470102 «•ml: redactie@pzc.nl RfTERNET ^•pzc.nl t-mail: web@pzc.nl geen huizen beschikbaar zijn", aldus Van der Wouden. Overigens is de wethouder ook van mening dat er vaak een rare discrepantie zit in het beleid voor welzijnsvoorzieningen. Hij ziet bijvoorbeeld de reguliere busverbinding geheel uit Kerk werve verdwijnen, maar wel het proefproject met het dorpshuis mogelijk gemaakt worden. Dat dorpshuis staat aan de voor avond van een uitbreiding tot lokaal servicepunt. De totale kosten van het proefproject be dragen circa 600.000 euro en de provincie draagt daar de helft in bij. De gemeenteraad moet bin nenkort een besluit nemen over het investeren van de andere helft, maar het geld daarvoor is reeds gereserveerd. Over het plotselinge verdwijnen van de bus voelt Kerkwerve zich ronduit bedrogen door Connex- xion. Kort geleden nog tijdens een protestbijeenkomst in Burgh-Haamstede zei de streekvervoerder nog toe dat de bus 's ochtends dit dorp blijft aandoen. Afgelopen maandag bij het ingaan van de dienstre- [ort daarvoor legde hij uit dat rinhet huidige beleid alleen in ierikzee fors gebouwd mag ■orden. In de overige kernen logen er over een bepaalde pe- iode slechts 42 woningen bij- omen. teann wil hij geen voorkeur la- gelden voor de zeer kleine tmen. „In Bruinisse is het net isneu als jonge mensen uit de jtochtone bevolking die zelf- andig willen gaan wonen, wrlopig maar op een vakan- epark gaan zitten omdat er NIEUWE TONGE - Twee koren :Schouwen-Duiveland verle- <nzaterdag hun medewerking ineen kinderconcert in de Ne- trlands Hervormde kerk in iieuwe Tonge. ietkinderkoor Jedaja uit Nieu- erkerk en het jeugdkoor Bid Zinguit Nieuwe-Tonge onder iding van Peter Wildeman zul- e hier optreden, evenals kin- Ierkoor De Sjofar uit Zierikzee cderleiding van Ellen van den loek. Predikant J. Joppe uit trjansland verzorgt de medi- itie totaal werken 125 kinderen see aan dit concert. Zij zingen iel liederen over personen uit ibijbel: Samuël, David en Go- ssh.de vissers op het Galilese eer. maar ook liederen geba ad op de psalmen, e koren treden daarnaast ge- aenlijk op en Peter Wilde- geeft een orgelimprovisa- e De collecte is bestemd voor «opvanghuizen voor kinde- nvannul tot veertien jaar uit sloppenwijken van Belo Ho- Mtein Brazilië. kinderconcert begint om 130 uur Steeds meer activiteiten maken van het Schouwse strand een f unbeach. archieffoto Dirk-Jan Gjeltema door Famke van Loon RENESSE - Op een banaan over de gol ven door de branding stuiteren. Of een mond vol zand na een elegante duik bij een beachvolleybaltoernooi. Ook voor jonge kinderen moet de kust meer zijn dan een plek waar met emmer en schep een zandkasteel gebouwd kan worden. De zandbak van weleer wordt geduren de een aantal maanden per jaar met evenementen en attracties steeds meer omgetoverd tol funkust. „Aan de rand van Nederland, aan ons onvolprezen strand", zong Boudewijn de Groot bijna veertig jaar geleden. In een ratelende sneltreinvaart verhaalt hij over de geneugten die de Nederland- se kust te bieden heeft. Toen al een plaats om zomers vertier te zoeken, maar anno 2003 heeft de pretindustrie langs de kust een enorme vlucht geno men. Schouwen-Duiveland vormt daarop geen uitzondering. Branding- raften, wakeboarden, skimboarden, beachvolleyball, springkussens en trampolines; alles wordt uit de kast ge trokken om toeristen en badgasten ko mende zomer weer te vermaken. Volgens P. den Broeder, eigenaar van strandpaviljoen Beach Club Perry's, hoort dat ook zo. Zowel overdag als 's avonds moet er wat hem betreft van al les te doen zijn op het strand. De 'bana- nenboot' en jetski's liggen klaar voor de waterratten, terwijl anderen zich in het zweet kunnen werken in een volleybal toernooi. Rond het paviljoen worden voor kinderen activiteiten als een pira- tenspel of luchtkussenspringen geor ganiseerd. Al dan niet in samenwerking met de Stichting Recreatie Activiteiten Schouwen-Duiveland. Drie keer per seizoen laat hij de speakers opendraai en voor een spetterend dancefeest op het strand. Dat de badgasten op deze strandfun zitten te wachten, laat wat hem betreft de toestroom zien. „Als het aan de gang is en mensen op het strand bezig zijn, trekt dat weer andere men sen." Dat activiteiten langs de kust populair zijn, merkt ook A. Kot van Forrest Hill Buitensport in Zierikzee. Zeven jaar geleden begonnen als organisator van buitensportactiviteiten als mountain- biken door de bossen, richt het bedrijf zich sinds vorig jaar ook op de 'beach- fun'. Personeelsuitjes, vrijgezellen feesten of familiedagen kunnen met branding-raften, vliegeren of een zes kamp langs de Schouwse kust doorge bracht worden. Dat de animo voor deze activiteiten groeit, verbaast Kot niet. „Op het strand heb je ruimte en de kust trekt nog steeds. En op het strand is veel fun, veel lol." De foto's van een groep collega's die lachend in hun kajaks door de Schouwse branding ploeteren, leve ren het bewijs. Familiestrand De gemeente Schouwen-Duiveland, die voor deze strandactiviteiten ver gunningen moet afgeven, heeft de aan vragen van ondernemers de afgelopen jaren zien toenemen. Wethouder G. van de Velde-de Wilde (recreatie en toeris me) juicht deze ontwikkeling toe. „Want dat maakt het toeristisch pro duct alleen maar breder." Temeer om dat de Schouwse kust is onderverdeeld in verschillende stukken strand als 'fa miliestrand' of 'sportstrand' hoeven be paalde evenementen als een volleybal toernooi andere gasten, die daar niet op zitten te wachten, niet te storen bij hün vakantiepret. Volgens de wethouder wil de gemeente vooral 'ruimdenkend' met de plannen omgaan. „Het is een stuk creativiteit van de ondernemer, die je niet aan de voorkant moet blok keren." Het ouderwetse schelpen zoeken en zandkastelen bouwen op het strand kan nog altijd. Maar badgasten anno 2003 willen steeds meer vermaakt wor den. De funkust is daarom in opmars Van de Velde: „Mensen vinden het prettig, ook voor de kinderen, wanneer er ook andere activiteiten te doen zijn dan alleen maar in het zonnetje lig gen." door Piet Kleemans SCHARENDIJKE Twaalf da gen na hun huwelijk werd hij opgepakt tijdens een razzia en tewerkgesteld in het Duitse Magdenburg. Zij bleef alleen achter en zag haar bruidegom pas een jaar later weer terug. Ondanks het ontbreken van wittebroodsweken bleven L. Arendse (80 jaar) en P. Arendse- van Beijeren (79) uit Scharen - dijke elkaar trouw. Ze vierden gisteren hun zestigjarig huwe lijksjubileum. Ze ontmoetten elkaar op de ker mis in Loosduinen bij Den Haag „Mijn oom woonde daar Ik was er op vakantie, ging naar de kermis, zag haar en het was meteen raak", zegt oud-fietsen maker en later garagehouder Arendse De 'liefde op het eerste gezicht' bleek wederzijds. Op 18 maart 1943, middenin de Twee de Wereldoorlog, trouwde het jonge stel. Arendse: „Wrang dat we nu weer op de rand van een oorlog staan." Arendse werd twaalf dagen na zijn trouwerij opgepakt door de Duitse bezet ter. In het kader van de 'ar- beitseinsatz' werd hij tewerkge steld. Een jaar na de razzia wist hij met behulp van valse papie ren te ontsnappen uit Duitsland en terug te keren naar Neder land waar hij onderdook. Na de oorlog ging het weer herenigde echtpaar in Amsterdam wonen. Later verhuisde de familie naar Dieren bij Arnhem waar Arend se een garagebedrijf begon. „Nee, ik zat niet zo vastgebak ken aan Amsterdam. Waar mijn brood lag, lag mijn woonplaats. Eén van onze zoons is heel an ders. Dat is een echte Amster dammer. Zevenentwintig jaar geleden verruilde het echtpaar Arendse Dieren voor Scharendijke. „Ik wilde eigenlijk in Frankrijk of Italië gaan wonen, maar dat zag mijn vrouw niet zitten. Via een vriend zijn we toen in Scharen dijke terecht gekomen en daar hebben we nooit spijt van ge- L. Arendse en P. Arendse-van Beijeren vieren gisteren hun diamanten huwelijk. foto Dirk-Jan Gjeltema had. Het Zeeuws is nooit mijn taal geworden, maar verder zijn we hier wel helemaal geïnte greerd in de samenleving." Een recept voor een goed huwe lijk is lastig te geven volgens Arendsman, maar hij wil desge vraagd best een poging wagen. „Je moet elkaar goed verstaan, goed naar elkaar luisteren. En altijd positief blijven. Dan kun je heel oud worden samen." geling echter stonden veel schoolkinderen tevergeefs bij de bushalte en blijkt Kerkwerve toch geschrapt. Wethouder L. Geluk-Poortvliet zal samen met een vertegenwoordiger vanuit de dorpsraad Connexxion hier op aanspreken. ZIERIKZEE - De stads- en dorpsraden op Schouwen-Duive land willen betrokken worden bij het beleid van gemeente, provincie en Rijkswaterstaat voor aanpassingen van de N59 Ze achten verbetering van de veiligheid langs deze weg 'dringend noodzakelijk', vooral nu met de opening van de Westerscheldetunnel een aanzienlijke toename van het vrachtverkeer via de N59 kan worden verwacht. De lokale vertegenwoordigers pleiten voor ovale rotondes. Die zouden moeten komen bij de kruising N59/Oud Heiligeweg bij Oos- terland/Sirjansland, de kruising N59/Molenweg in Ooster- land en de Staphorster kruising bij Bruinisse BROUWERSHAVEN - Een 81-jarige fietser uit de gemeente Schouwen-Duiveland is gistermiddag bij een ongeval op de Noorddijk in Brouwershaven gewond geraakt. Een 69-jarige automobilist uit Ouddorp reed achteruit maar zag daarbij de bejaarde man over het hoofd. De fietser kwam ten val en is met onbekende verwondingen overgebracht naar het zieken huis. MELISKERKE - De Vereniging voor kampeerboeren Zee land vindt het vreemd dat een burenruzie over een minicam- ping zo uit de hand kan lopen dat het alle minicampings treft Vice-voorzitter J Dees van de Vekabo Zeeland zei dat gister avond in Meliskerke. Eind vorig jaar stelde de Raad van State een inwoner van Scharendijke die naast een minicamping woont in het gelijk. De buurman meende dat hij overlast on dervond. Die overlast zou het ergste zijn tijdens de negentig dagen per jaar dat het aantal kampeermiddelen op een mini- camping uitgebreid mag worden van tien naar vijftien stuks Schouwen-Duiveland besloot daarop dat minicampings voortaan maar zeventig dagen per jaar mogen uitbreiden naar vijftien kampeerplaatsen. De andere gemeenten hebben de huidige regeling aangehouden Daarbij speelt mee dat er een nieuwe wet in de maak is die het mogelijk maakt om het hele jaar door vijftien kampeermiddelen toe te staan. Of die wet wordt aangenomen, is onbekend. „Eind september hebben we een gesprek met de wethouders van Schouwen- Duiveland. We hopen dan snel duidelijkheid te hebben voor het seizoen van 2004." MIDDELBURG - De NMa stelt geen onderzoek in naar de ta rieven van het fiets-voetveer Vlissingen-Breskens. De kartel- politie meent dat een kaartje voor dit veer niet buitensporig duur is. Aankomend Statenlid H. Smits (LPF) had de NMa om een onderzoek gevraagd. Ze wees erop dat een jaarkaart voor het fiets-voetveer voet gangers 585 euro kost. Voor overtochten met de opgeheven autoveerdienst van de PSD waren voetgangers op jaarbasis 10 euro kwijt. De NMa maakt een andere vergelij ki ng. De kar- telpolitie stelt dat het fiets-voetveer een nieuw middel van vervoer is. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft giste ren een twintigjarige vrouw uit Goes voor een winkeldiefstal veroordeeld tot twintig uur taakstraf. De verdachte nam op 27 januari dit jaar bij Kruidvat in Goes een verpakking haar- kleuring weg. Bij het passeren van de kassa ging het alarm af. door Famke van Loon ZIERIKZEE - De regeltjes en de ruimte. Van het één heeft Neder land te veel, van het ander te weinig. Tenminste, volgens veel boeren. Volgens H. Remijn, voorzitter van Agrarisch Schouwen-Duiveland (ASD) is het 'een vak op zich om je staan de te houden' als landbouwer in Nederland. Ze vertrekken daar om naar het buitenland. Of kie zen voor 'semigratie': het runnen van een buitenlands landbouwbedrijf vanuit Neder land. „Ik denk dat elke boer er wel eens over denkt om naar het buitenland te gaan. Zeker tach tig procent doet het Maar het moet je passen als gezin", stelt M van Damme, die eind 2001 zijn Oosterlandse boerderij ver ruilde voor een bedrijf in Plat- kow in het oosten van Duits land. Regelgeving en gebrek aan ruimte zette hem voor een inves tering van één tot twee miljoen gulden om een gezond bedrijf op te zetten. „Vijftien hectare is te klein om een volledig inkomen van te hebben En als je hier een aanvraag voor kassen of vee in dient, ben je vi j f jaar verder voor je een vergunning hebt", aldus I. Flikweert uit Nieuwerkerk, die deze week met zijn gezin naar Burgesville in Canada is vertrokken. Verkassen De twee Duivelandse boeren zijn geen uitzondering. Jaar lijks verkassen enkele honder den Nederlandse landbouwers naar het buitenland om daar het bedrijf dat hen voor ogen staat, te realiseren. Australië, Canada en het Oostblok zijn in trek, maar ook dichter bij huis - in Denemarken, Duitsland en Frankrijk - zien zij meer moge lijkheden om hun gewenste landbouwbedrijf op te bouwen. Regeltjes, die steeds aange scherpt worden, en dure land bouwgrond, zodat uitbreiding van het bedrijf een fikse inves tering vraagt, zorgen ervoor dat ze hun geluk ergens anders gaan beproeven. „Zeker is dat voor ons een zorg, maar we zijn er in middels een beetje aan ge wend", stelt Remijn. Volgens de ASD-voorzitter is de trek, die al jaren gaande is, een 'symptoom van de situatie in de landbouw'. „In het totale we reldhandel verhaal wordt de landbouw als sluitpost ge bruikt." Een deel van de boeren zoekt extra inkomsten in neven activiteiten als een minicam ping. Maar wanneer die Nieuwe Economische Dragers moeilijk te realiseren zijn of landbou wers alleen boer willen blijven trekken ze geregeld over de landsgrenzen Informatie avon den over emigratie worden vol gens Remijn altijd druk be zocht. Een andere manier om het hoofd boven water te hou den - en die steeds meer voor komt - is de zogeheten 'semigra tie'. Een boer of groep boeren gaat vanuit Nederland een groot landbouwbedrijf runnen. Dat bedrijf ligt vaak in het voor malige Oostblok, waar grote staatsbedrijven zijn geprivati seerd. Een tweede bedrijf op af stand vinden ze dan 'aantrekke lijker' dan de grootscheepse verhuizing of nevenactiviteiten, zo legt J. van der SI ikke van het gelijknamige rentmeesterskan toor in Ellemeet uit. Papierwinkel Van der Slikke begeleidt boeren bij zowel de semigratie als de emigratie. Dat betekent zowel de papierwinkel in orde maken als - bij vertrek naar het buiten land - verkoop van de Neder landse boerderij. Dat laatste gaat zeker nu niet vanzelf. De grondmarkt is wat rustiger ge worden en dat maakt het 'lasti ger'. Ook het Rijk staat nu niet te trappelen om landbouwgron den voor natuurontwikkeling aan te kopen. Vaak zijn het vol gens Van der Slikke landbou wers 'die elders wegmoeten voor overheidsplannen' die op de Zeeuwse bodem neerstrij ken. Hij ziet ook dat de trek naar het buitenland de laatste jaren wat is toegenomen, al is het nu even wat 'stiller'. Want elders dat ge luk zoeken is ook niet goedkoop Zeker in het kader van de huidi ge economische teneur wordt nu extra stevig nagedacht over die stap. Van der Slikke: „Mensen bezinnen zich." 1 STREEKACTIVITEITEN BRUINISSE - Durpsuus, 14.00 uur: Regio nale voorronde Nationale Voorleeswed strijd; NOORDWELLE - Dorpshuis, 9.30-11.30 uur: In Balans, bijeenkomst valpreventie in samenwerking met Stichting Welzijn Ouderen Schouwen-Duiveland; ZIERIKZEE Verpleeghuis Cornelia, 10.00 -16.00 uur: Markt in eigen huis;

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 41