Inzet bij voetbalduels drukt prestaties politie PZC Margarita staat volgens advocaat sterk Politiek Den Haag lijdt volgens Willink aan blikvernauwing Recherchewerk blijft vaker liggen dan in Duitsland Vervoersverbod icht versoepeld CDA en PvdA willen af van grijs kenteken Trekkers voor een prikkie Jongeren houden minder drinkgelagen Nieuwe burgemeester Madurodam Afspraken terugkeer Afghanen Antisemitisme Amsterdam groeit Vijftal bekent slachting boerderij PvdA buitenspel in Noord-Holland Trimmer op Posbank gedood Fiscus dreigt opnieuw miljoenen mis te lopen mmm SAROUK woensdag 19 maart 2003 DENHAAG - De inzet van poli- if-agonten bij voetbalwed- trijden gaat ten koste van de psporingsprestaties. In Duits- pd wordt een groter deel van (politiemacht ingezet voor re- feerchewerk. waardoor meer \t eken worden opgelost. Dat i Sim Kok moet ;etuigen over «mbardement Savo in Belgrado 'DENHAAG- Oud-premier Kok Wi voor de rechtbank getui- 'jto over bombardementen van ^Navoop Belgrado en Nis, op gen 23 april 1999 tijdens de in voormalig Joegosla- de toenmalige ministers üAartsen (Buitenlandse Za- i) en De Grave (Defensie) oud-Kamervoorzitter Van Stuwenhoven dienen te ver- h~ thijnen. i Eet gerechtshof in Den Haag (eft in hoger beroep onlangs slist dat het verhoor kan laatshebben. De zaak was aan spannen door zestien slacht ers of nabestaanden van schtoffers van het bombarde- ait. Zij overwegen een scha- daim in te dienen, jvragen zich onder meer af of istudio die in Belgrado werd óorabardeerd wel op tijd is rarschuwd voor het bom- irdement. Ook denken zij dat "jaanvallen op de marktplaats Nis mogelijk verboden clus- •rbommen zijn gebruikt. Aan- aij allen op niet-militaire doelen jn volgens de eisers in strijd (t de regels van humanitair rlogsrecht. it verhoor wordt achter geslo- i deuren afgenomen door de chter-commissaris. ANP )EN HAAG - Het Permanent ftlerinair Comité in Brussel eeft gistermiddag besloten het enoersbod in Nederland licht [versoepelen. ïaf vrijdag mogen uitgeleg- oude kippen en jonge hennen buiten de risicoge leden weer worden vervoerd. arde is dat de jonge hen en naar bedrijven gaan die Kgstaan en de oude kippen aar de slachterij. 9 bk broedeieren mogen vanaf lijdag weer naar broederijen iten de vogelpestzones wor- ingebracht Dat betekent dat de productie van kuikens weer orzichtig op gang kan komen, et exportverbod voor levend g kiimvee en broedeieren blijft j el van kracht. De Land- en üibouworganisatie Neder- Ed(LTO) noemt de versoepel- iaaatregelen 'goed nieuws', ^resultaten van een verdacht ednjf in het Belgische Poppel ijzen uit dat daar geen vogel- Kis geconstateerd. Toch blijft risicogebied van tien kilo- ter rondom het bedrijf nog «van kracht omdat er nog en- onderzoeken moeten atsvinden. GPD Pagina 15: jacht op hobbykip concludeert Caroline Lieden- baum in haar afstudeerscriptie aan de Universiteit Twente. Ophelderingspercentages zeg gen weinig over de prestaties van de politie, aldus Lieden- baum. Er moet ook worden ge keken naar het aantal voor op sporing beschikbare agenten en het aantal misdrijven. Lieden- baum vergeleek cijfers van het Utrechtse politiekorps met die van de politie in de Duitse stad Münster. De twee steden zijn ongeveer even groot. De Utrechtse politie loste in 2001 minder zaken op dan die van Münster. Vorig jaar concludeerden de Nijmeegse hoogleraren P. Tak en J. Fiselier dat de politie in de Duitse deelstaat Nordrhein- Westfalen veel meer zaken op lost dan de Nederlandse. Neder land bleef steken op een percen tage van 15 procent, tegen 50 procent in de Duitse deelstaat. Liedenbaum onderzocht wat dergelijke percentages zeggen over de prestaties van politie diensten. Het verschil in op helderingspercentage tussen Utrecht en Münster was in 2001 groot, respectievelijk 13 en 47 procent. De Utrechtse politie heeft volgens Liedenbaum in vergelijking met Münster te weinig capaciteit om misdrijven op te lossen. Utrecht kreeg in dat jaar bijna tweemaal zoveel geregistreerde misdaden te ver werken als Münster. Algemeen personeel Utrecht heeft meer algemeen politiepersoneel in dienst, maar Münster bijna twee keer zo veel rechercheurs, die zich uitslui tend bezighouden met opspo ringswerk. ,,In Nederland wor den opsporingsambtenaren ook ingezet voor voetbalwedstrij den. Dat gaat ten koste van de tijd die zij anders aan recher chewerk konden besteden", zegt Liedenbaum. Per misdrijf is in Utrecht dus minder tijd over voor opheldering. In dat licht bezien is het ophelderings percentage van Utrecht hele maal zo slecht nog niet, ver klaart Liedenbaum. Een ander verschil is dat in Duitsland de politie alle misda den moet opsporen en er in Ne derland prioriteiten worden ge steld Geweldmisdrijven gaan in Nederland bijvoorbeeld vóór, net als delicten waarvoor vol doende bewijs is, zoals vinger afdrukken. Omdat de Duitse politie altijd moet 'doorrecher cheren' is het ophelderingsper centage daar ook hoger. Een ander beeld ontstaat wan neer het beschikbare personeel wordt afgezet tegen de opgehel derde percentages. Per beschik bare arbeidskracht komt de politie in Münster dan tot onge veer dezelfde hoeveelheid op helderingen als die in Utrecht, schrijft Liedenbaum in haar scriptie. Het onderzoek is van belang omdat de politiekorpsen onlangs prestatiecontracten af sloten met de ministers van Jus titie en Binnenlandse Zaken. GPD van onze redactie binnen- bedrijven dan minder ven- land DEN HAAG - De beoogde coalitiepartners CDA en PvdA willen het grijze kente ken voor auto's aan banden leggen. Alleen bestelbusjes mogen, als het aan de twee partijen ligt, nog gebruik maken van deze mogelijk heid waarbij aanzienlijk minder motorrijtuigenbelas ting hoeft te worden betaald. Voor gewone personenauto's zonder achterbank zou voortaan het reguliere belas tingtarief moeten worden betaald. Voor bestelauto's en wagens die bedoeld zijn voor vervoer van goederen en niet van per sonen hoeft nu in bepaalde gevallen minder wegenbe lasting te worden betaald. Ook is bij aanschaf geen BPM verschuldigd. In Nederland rijden zo'n 700.000 auto's met een dergelijk grijs kente ken. Daarvan worden naar schatting 140.000 niet of nauwelijks als bedrijfsauto gebruikt. De PvdA wil het liefst het he le grijze kenteken afschaf fen. In ruil daarvoor zouden nootschapsbelasting hoeven te betalen. Het CDA voelt hier echter niets voor omdat niet alle bedrijven met die maatregel kunnen worden gecompenseerd. Beide par tijen zijn het er wel over eens geworden dat het oneigenlijk gebruik van een grijs kente ken moet worden terugge drongen. CDA en PvdA zijn dezer da gen hard aan het zoeken naar bezuinigingsposten. Zowel CDA als PvdA heeft een lijst je opgesteld met posten om de komende kabinetsperiode in totaal zo'n 14,5 miljard eu ro te besparen. Behalve met bezuinigingen willen de par tijen ook geld binnenhalen via belastingverhoging. Daarnaast willen de twee de komende jaren geld overhou den door met de vakbonden afspraken te maken over loonmatiging Het CDA wil snoeien op alle departementen, behalve on derwijs. Om de eerder aange kondigde bezuinigingen op het hoger onderwijs teniet te doen. zou er wel bezuinigd mogen worden op de studie financiering Ook de PvdA voelt hiervoor. GPD MOERDIJK - Op een industrieterrein op de Maasvlakte bij Moerdijk staan honderden nieuwe tractoren, combi nes, hakselaars, graafmachines, kranen, vrachtwagens. bulldozers en andere artikelen te wachten op een nieu we eigenaar. De machines, waaronder ook personenau to's en gereedschappen zijn afkomstig uit faillissemen- V ten en fabriekssluitingen en worden vanaf vandaag per opbod verkocht. Duizenden kopers komen naar ver wachting op de veiling af. foto Wim van Vossen/ANP door Mare Brink DEN HAAG - Jongeren tussen 15 en 25 jaar hebben vorig jaar minder alcohol gedronken. Het percentage jongeren dat een of meer keren per week drinkt, daalde van 45 procent in 2001 tot 41 procent in 2002. De afge lopen drie jaar is het percentage overmatige drinkers onder jon geren ruim gehalveerd. Dat blijkt uit onderzoek van het Nipo in opdracht van het Natio naal Instituut voor Gezond heidsbevordering en Ziektepre ventie (NIGZ). Jongeren tussen de vijftien en achttien jaar dronken vorig jaar gemiddeld bijna acht glazen alcohol per week, tegen bijna elf in 2000. Volgens het NIGZ zijn er ver schillende oorzaken voor de veranderingen. Jongeren zouden door de ver slechterde economie minder vaak uitgaan en minder geld uitgeven. De accijnsverhoging op bier van 8,8 procent heeft daar mee te maken. Verder blij ken jongeren zich 'meer bewust te zijn van het feit dat overmatig alcohol drinken vaak negatieve gevolgen heeft voor henzelf en anderen'. Het NIGZ meent ook dat de campagnes tegen overmatig drankgebruik vruchten afwer pen. Wim van Dalen, directeur van de Stichting Alcohol Preventie denkt evenwel dat het effect van campagnes wordt overschat „Ze zijn hoogstens ondersteu nend In dit geval hebben vooral de prijsverhogingen geleid tot minder alcoholgebruik. Daarbij moet gezegd dat alcohol nog al tijd gemeengoed is onder jonge ren. Er wordt alleen minder echt gezopen." GPD door Maarten Brakema en Ferdi Schrooten AMSTERDAM - Het strafpro ces in de kwestie Margarita kan nog wel een jaar duren, ver wacht mr. Jurjen Pen. De advo caat van prinses Margarita en haar man Edwin de Roy van Zuydewijn voorspelt dat in die tijd koppen gaan rollen en repu- pE zow -ScM UNT taties zullen sneuvelen. Felix Rhodius. directeur van het ka binet der koningin, zal volgens hem het eerste slachtoffer wor den. Pen beeft de afgelopen week ve le uren met het paar gesproken. Hij wil exact weten wat zich de afgelopen jaren tussen zijn cli ënten, hof en staat heeft afge speeld. Zijn conclusie: ,,Ik heb principieel een sterke zaak. De ze mensen zijn slecht behandeld en hebben daar veel last van ge had." Pen is er stellig van overtuigd dat de wet is overtreden. Vol gens de advocaat had de toen malige inlichtingendienst BVD nooit onderzoek naar de aan staand echtgenoot van Marga rita mogen doen zonder diens medeweten. Het doorspelen van de vertrou welijke resultaten aan Margari ta's oudste broer Carlos en haar vader Hugo Carlos de Bourbon de Parme vindt Pen al helemaal verwerpelijk. Strafklacht Pen voelt namens zijn cliënten iedereen aan de tand die een rol gespeeld heeft bij het onderzoek naar De Roy van Zuydewijn. Dat mondde vorige week uit in een strafklacht tegen onder an deren oud-premier Kok en de ex-ministers De Vries (Bin nenlandse Zaken) en Zalm (Fi nanciën). Nog maar net lag de aangifte bij de Amsterdamse hoofdofficier van justitie, of rechtsgeleerden stonden in de rij om de strafklacht af te doen als een slag in de lucht. „Mensen hebben zich meteen gefocust op vervolging van Kok, Zalm en De Vries wegens ambtsmisdrijven. Ik weet ook wel dat de regering of Tweede Kamer in zo'n geval opdracht tot vervolging moet geven aan de procureur-generaal van de Hoge Raad. Maar daar is het ons in eerste aanleg niet om te doen Wij willen dat de Rijksrecher che eerst uitzoekt wat feitelij k is gebeurd. Als wordt vastgesteld dat sprake is van schending van het ambtsgeheim en dat daar voor een aantal mensen ver volgd kan worden, dan veran dert de zaak." Het is bijzonder moeilijk te be wijzen dat koningin Beatrix en haar vader prins Bernhard de hand hebben gehad in het on derzoek, al zegt Pen daar na de gesprekken met Margarita en haar man duidelijke aanwijzin gen voor te hebben. Pen heeft ook andere bronnen. De Telegraaf Voor de bemoeienis van het Hof met de 'treitercampagne' ver wijst Pen ook naar dagblad De Telegraaf, dat in zijn visie een hetze is begonnen tegen zijn cli ënten. De krant meldde vorige week dat De Roy van Zuydewijn in het verleden is opgepakt we gens diefstal. „Maar daar is bij justitie niks over te vinden. Dat moet dus van de BVD komen Wij allen weten dat Bernhard, die is geïnformeerd over het BVD-dossier van De Roy van Zuydewijn, wekelijks contact heeft met De Telegraaf. Ik ver moed dat hij de bron is van de verhalen. Dat is iets wat de positie van het Koninklijk Huis er niet sterker op zou ma ken." GPD DEN HAAG-De zeventienjarige Sharon Rahmee Den Haag werd ook de nieuwe jeugdgemeente- is gisteren in Madurodam geïnstalleerd als burge- raad van Madurodam voorgesteld. meester van de miniatuurstad. In het stadhuis van foto Koen Suyk/ANP DEN HAAG - Staatssecretaris Van Ardenne van Ontwikke lingssamenwerking heeft gisteren afspraken gemaakt om Af ghaanse vluchtelingen vrijwillig naar hun geboorteland te la ten terugkeren. Zij.maakte die afspraken samen met het Hoge Commissariaat voor de Vluchtelingen van de Verenigde Na ties en de Afghaanse regering. Volgens een woordvoerder van de staatssecretaris is het de eerste keer dat de afspraken over terugkeer met drie partijen worden gemaakt. Het ministerie van Buitenlandse Zaken hoopt dat zo meer vluchtelingen vrijwillig terugkeren. ANP AMSTERDAM - In Amsterdam zijn vorig jaar twee keer zo veel klachten over antisemitisme bij het Anti-Discriminatie bureau binnengekomen als in voorgaande jaren. Het gaat om 105 meldingen in 2002 in de hoofdstad tegen rond de vijftig klachten in 2001 en 2000, zo heeft een woordvoerder van het bureau gisteren meegedeeld. De cijfers liggen volgens de woordvoerder in Amsterdam ho ger dan in het hele land. Volgens de zegsman van het Anti- Discriminatiebureau in Amsterdam is een verklaring dat in de hoofdstad relatief veel joodse mensen wonen. ANP GOUDA - De politie heeft vijf jongens aangehouden voor de vernielingen en dierenmishandeling begin januari op een kin derboerderij in Gouda. Ze hebben een bekentenis afgelegd. De jongens, in de leeftijd van 13, 14 en 15 jaar, vernielden moedwillig vijf bijenkasten en jaagden daarmee ruim 60.000 bijen de vrieskou en dood in. Verder goten ze een vat olie leeg in een sloot waardoor een aantal eenden omkwam, lieten zede schapen los, molden ze het weerstation en treiterden ze de ganzen met infrarood licht. Drie ganzen moesten dat met de dood bekopen. De jongens, die allen in de omgeving wonen, kwamen op de kinderboerderij over dichtgevroren sloten. De officier van justitie bepaalt, in overleg met jeugdinstanties, wat er verder met de jongens gebeurt. ANP HAARLEM - De PvdA is buitenspel gezet bij de onderhande lingen voor het college van Gedeputeerde Staten in Noord- Holland. De PvdA werd met 24 zetels de grootste partij in de provincie. PvdA-fractievoorzitter M. Barth had maandagavond de an dere partijen uitgenodigd voor een inhoudelijk openbaar overleg. Daar bleek dat de WD wil proberen een college te vormen met het CDA, D66 en mogelijk GroenLinks. De liberalen wilden duidelijkheid van de PvdA over voortzet ting van de oude coalitie met WD, PvdA en CDA. Barth wilde echter alle opties open laten, ook die van een links college. Daarop besloot de WD zelf het initiatief te nemen. ANP ARNHEM - De 44-jarige Alex Wiegmink, die op 20 januari dood werd aangetroffen in zijn uitgebrande auto in de bossen bij Erp in Brabant, is op de Posbank bij Rheden omgebracht. De politie gaat er van uit dat Wiegmink 'op het verkeerde mo ment op de verkeerde plek' was. De recherche vermoedt niet dat het slachtoffer een criminele achtergrond had.Hoe de da ders Wiegmink ombrachten is bekend, maar wil de politie niet zeggen. ANP door Romain van Damme ROOSENDAAL - De Neder landse fiscus dreigt opnieuw miljoenen euro's mis te lopen, doordat vermogende Nederlan ders hun aandelenkapitaal in België belastingvrij toch kun nen verzilveren. Sinds vij f jaar was dat niet meer mogelijk en moesten Nederlan ders bij hun verhuizing naar België in eigen land belasting over hun aandelenkapitaal be talen. De Europese Commissie heeft echter onlangs gezegd dat die regeling in strijd is met het recht van vrije vestiging binnen deEU-lidstaten. De commissie boog zich op ver zoek van de Fransman Hughes de Lasteyrie du Saillant over deze belastingregel. Hij ver huisde naar België en kreeg van de Franse fiscus te horen dat hij over de meerwaarde van zijn aandelenbezit belasting moest betalen. Dat weigerde de Frans man, die aanvoerde dat hij zich overal binnen de EU vrij mag vestigen. De belastingregels van het woonland gelden dan ook voor hem. De advocaat-gene raal van het Hof van Justitie gaf hem gelijk. Volgens mr. Stephan Wijnkamp, fiscaal jurist bij Wijnkamp Keulers Fiscaal Juristen in Roo sendaal, kan dat grote gevolgen hebben voor Nederland. Wijn kamp: „Het Europees Hof moet nog uitspraak doen, maar volgt vrijwel altijd de advocaat-ge neraal van de commissie." Samen met Frankrijk verzet Nederland zich hevig tegen de uitspraak van de Europese Commissie. Wijnkamp: „On langs is er een nieuw belasting verdrag tussen België en Ne derland ondertekend. Deze hef fingen vormen de basis van het verdrag. Als die heffingen weg vallen, is het verdrag veel min der waard." GPD door Paul Koopman I)EN HAAG - Politiek Den Haag lijdt aan blikvernauwing. Omdat al bijna anderhalf jaar niet geregeerd wordt en een vi sie op de toekomst ontbreekt, zijn kabinet en Tweede Kamer te veel in de greep van inciden ten geraakt. Belangrijke kwes ties, als de massawerkloosheid en de oorlog in Irak, worden ver drongen door de 'waan van de dag'. Deze harde kritiek komt van Tjeenk Willink, vice-presi dent van de Raad van State, het hoogste adviesorgaan van de overheid. In een toespraak ter gelegen heid van de doop van Pluche, een tijdschrift over openbaar bestuur, hekelt PvdA'er Willink het gebrek aan reflectie en denkvermogen van het over heidsapparaat. „Tijd om na te denken gunnen we onszelf nauwelijks. Met als gevolg: col lectieve blikvernauwing en on vermogen om onze eigen pro blemen te relativeren en in perspectief te zien." Over het conflict in Irak is vol gens de vice-president nauwe lijks nagedacht. „We gaan on voorbereid de oorlog in (,..)Ook dat er de afgelopen maand vijf entwintigduizend werklozen bijkwamen, leidde niet tot een spoeddebat." iSassen de regels door neemt Willink Balkenende op de kor rel, waarbij hij verwijst naar de hype rond prinses Margarita. „Een politieke agenda ont breekt. En in dat vacuüm krij gen incidenten een kans." GPD Advertentie) PERZISCHE- EN OOSTERSE TAPIJTEN Wij zijn nog steeds uw beste adviseur op het gebied van Perzische tapijten. Sinds 1975 in Zeeland. Livingstoneweg 9a De Poel II Goes 0113-227101

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 3