orse stij ging aantal werklozen Vorstelijke intocht voor nieuwe politiebaas Chauffeur klaagt bij Kamer over chaos in toerbusbranche Treinen mogen in Sas blijven rangeren Sanders past op de euro's van Pechiney 19 \\ooral jongeren en ouderen vinden moeilijk werk in Zeeland Open dag bij Home-Start iolustrofee aar bakker in liddelburg Thema-avond reconstructie na borstkanker Uitnodiging woensdag 19 maart 2003 LhfftevKutterink ggiNGEN - De werkloos- :din Zeeland is in 2002 fors «nomen. Eind vorig jaar thien 10.798 Zeeuwen (een ging tan 13,2 procent) naar ibaan- Vooral jongeren tot 26 i:fnouderen boven de 57,5 ckunnen moeilijk aan werk pen. verschillen per gemeente cgroot In Tholen is het aan- sensen dat op zoek is naar - baan in verhouding explo- Igestegen. Hulst komt er nog best vanaf. Dat blijkt uit cij- svan het Centrum voor Werk 'inkomen (CWI) regio Zuid- zeeland, West-Brabant en uinond). ee tegen jeristische rendmonitor DDELBURG - De provincie H niet in op het aanbod van gamer van Koophandel om toeristische thermometer- irometer uit te voeren voor «land belangrijkste beweegreden deonzekerheid of de gemeen- Schouwen-Duiveland mee lt met het onderzoek. Al der had de provincie als Bwaarde gesteld dat de be- grijkste toeristische gebie- moeten meedoen in de eco- nische trendmonitor. Dat is nbelang om een goed beeld te enen krijgen van ontwikke- pn ie zich zowel in heel dand als in de afzonderlijke itische gebieden voordoen provincie heeft al wel met Bureau Toerisme Zeeland praken gemaakt over de ont- ieling van een kenniscen- imvoor de toeristische sector, «centrum zal in de toekomst sten gaan functioneren als tituut waar de toeristische tor informatie kan vergaren ier ontwikkelingen in Zee- id. De provincie Zeeland is ivan de afnemers van de ken- producten. i De groei van de werkloosheid in 2002 verschilt sterk per regio. In Zeeland bedroeg die 13,2 pro cent, in Rijnmond 16,3 procent en West-Brabant 25,1 procent. De oorzaak ligt in het soort be drijven dat in de verschillende gebieden is gevestigd. Ondanks de sterke groei in West-Brabant is het aantal werkzoekenden in percentage van de beroepsbe volking het laagste van het dis trict (6,6 procent). Zeelandzit er met 6,9 procent iets boven, maar Rijnmond valt met 10,7 procent uit de toon. Het zijn vooral de grote steden, zoals Rotterdam, Schiedam en Dordrecht die het slecht doen. Maar ook in West- Brabant en Zeeland kennen vooral de steden een hoge werk loosheid. Tholen springt er het slechtst uit. Daar is de werk loosheid in vergelijking met 2001 gestegen met 34,8 procent. Noord-Beveland volgt met 27,5 procent. Tholen is daardoor ook de ge meente met relatief het hoog ste aantal werklozen (11,4 pro cent), gevolgd door Vlissingen (10,1 procent) en Middelburg (8,4 procent). Hulst is de ge meente met het laagste aantal werkzoekenden (3,4 procent). Mannen De werkloosheid neemt vooral toe onder mannen, in de regio zuidwest van het CWI met ruim 20 procent. Onder vrouwen was dat 16 procent. Verder zijn het vooral de jongeren onder de 26 jaar die sterk te lijden hebben van de economische neergang. Het aantal werkzoekenden steeg met 26 procent Het aantal werkloze jongeren onder de 23 jaar nam zelfs met 50 procent toe. Van de 10.798 Zeeuwse werkzoekenden zijn er 1557 jonger dan 25 jaar. Hetzelfde lot trof vorig jaar ouderen boven de 57,5 jaar. Daar steeg het aantal ingeschrevenen met 55 procent. Volgens het CWI hebben alle bedrijfstakken last van het uit blijven van het opleven van de economie. Vorig jaar kon de te ruggang van de werkgelegen- heid in de marktsector nog deels worden gecompenseerd door banengroei in de collectieve sec tor (zorg en onderwijs). Secto ren die zwaar onder druk staan zijn zakelijke dienstverlening (een sector die in Zeeland niet sterk is vertegenwoordigd), in dustrie en vervoer. Het CWI ver wacht dat de economie vanaf de tweede helft van 2003 voorzich tig zal opleven. Met name de malaise in de ICT lijkt volgens het voormalige arbeidsbureau over het dieptepunt heen te zijn. door René Hoonhorst TERNEUZEN - Een Terneuzen- se buschauffeur is de misstan den in de touringcarwereld beu. Samen met vertegenwoordigers van vakbond De Unie hoopt hij bij Tweede-Kamerleden gehoor te vinden voor zijn klachten. Stadsbuschauffeurs, rij-in- structeurs en politieagenten met een groot rijbewijs maken in hun vrije tijd ritjes met tou ringcars De oproepkrachten en invallers overtreden de regels van de Arbeidstijdenwet en pik ken tegelijkertijd banen in van jonge touringcarchauffeurs. Bij de georganiseerde busreizen is het verder schering en inslag dat de CAO niet wordt nageleefd. Chauffeurs moeten zich aan de Rijtijdenwet houden, maar werkgevers en reisbureaus ja gen hen vaak zo op dat ze wel worden gedwongen de regels te overtreden. Bij controles - of er ger, ongelukken - is de chauf feur echter de verantwoordelij ke De Terneuzense touringcarbe stuurder (die niet met zijn naam in de krant wil om zijn baas en een aantal collega's niet tegen zich in het harnas te jagen) vond de afgelopen jaren geen gehoor bij organisaties als de Rijksver keersinspectie. de Stichting Keurmerk Busbedrijf (SKB) en de bonden van FNV en CNV. Zijn baas kan in zijn eentje geen vuist maken, daar heeft de Ter- neuzenaar wel begrip voor. Dat de SKB, de stichting die eisen en normen aangeeft om de kwali teit van bedrijfsvoering en dienstverlening van touring- carbedrijven op peil te houden, geen actie onderneemt, ligt vol gens hem aan de verschillende petten die de stichtingsbestuur ders hebben. Zo bestaat het vol tallige bestuur uit toplieden van werkgeversvereniging KNV Busvervoer, reisorganisatie ANVR en grote touroperators. Aparte bond Kaderlid T. Verbunt van vak vereniging De Unie onder schrijft de kritiek van de Ter neuzense buschauffeur. De Unie wil een aparte bond voor tou ringcarchauffeurs en beroeps- goederenvervoerders op poten zetten. Maar er is geen reden om het van de grond komen van die vakbondsafdeling af te wach ten. Verschillendepolitiekepar- tijen hebben nu al aandacht voor de klachten van de Terneu zense chauffeur. Zo belooft de SP de misstanden bij de vak bonden aan te kaarten. De chauffeur en de vertegenwoor diger van De Unie, een kleine bond die niet meedoet aan CAO- onderhandelingen, hebben ech ter niet veel vertrouwen in de grootste vakverenigingen, om dat die zich alleen om de hoogte van de lonen zouden bekomme ren. Ze zijn dan ook blij dat ze van daag kunnen praten met Ka merlid S. Dijksma, de woord voerster verkeer en vervoer van de PvdA. Ze zullen haar laten weten dat de verkeersveiligheid niet alleen wordt bedreigd door oproepkrachten die direct na dat ze een week hun gewone werk hebben uitgeoefend ach ter het stuur van een touringcar kruipen. Ook de arbeidsom standigheden voor de chauf feurs laten te wensen over. Zo kijkt de ARBO heel gericht naar het comfort voor passagiers van de bussen, maar vergeet ze te kijken naar de ruimte die in bus sen is gereserveerd voor de be stuurdersstoel en het bed voor de bijrijder. MIDDELBURG - Home-Start Walcheren aan de Kinderdijk 72 in Middelburg houdt dinsdag van 10.00 tot 16.00 uur een open d«K. Home-Start is een project van Humanitas. Vrijwilligers be zoeken enkele uren per week ge zinnen met jonge kinderen. Zij geven ondersteuning, vriend schap en praktische hulp. De open dag is voor gezinnen die gebruik willen maken van Home-Start, vrijwilligers en andere geïnteresseerden. EUWDORP - De Zeeuwse kkers bakten ze gisteroch- td in alle vroegte flink bruin legavenerookeen behoorlij- draaiaan. Anders gezegd: er (rd gebakken voor de Zeeuw- Bolustrofee. In restaurant tadlust in Nieuwdorp werd middags uiteindelijk bakker Maljaars uit Middelburg ge- Ben als beste bakker van dit itkproduct. Btig bakkers uit de hele pro- icie deden mee. Ze leverden -'"•rijf drollen op een bordje, "vakjury koos de beste tien rissen uit, waarna er een con- «ntenjury voor de beoorde- bij kwam. Nadat deze zich shad gegeten en de suiker- egel tot grote hoogte reikte, an de publieksjury samen tde vakjury tot de vijf beste tabakkers. P de radio werden juryleden ■raagd en ik lust wel een bo- Musheb ik me opgegeven", "•eitR de Waal uit Axel van tonsumen ten jury. ,,We heb- s gekeken naar hoe de bolus Etziet.of de smaak goed is, of «jusniet te droog is en of hij wiet te plakkerig is." gedeputeerde G. van 'en kwam naar Landlust eenbolusje en hij reikte de oprijs uit aan de Middel- •pewinnaar „Nooit gedacht toch gekregen", was de eerste wie van winnaar Maljaars: "rad er niet echt het gevoel f. 1 'k de winnende bolussen 1 gedraaid, maar de jury it daar gelukkig anders s Ik ben er in elk geval trots probeer het niveau vast boude 'en voor de wedstrijd van Mend jaar." door Jeffrey Kutterink VLISSINGEN - Bij aluminium- maker Pechiney Nederland gaat de hand op de knip. Want waar Tom Sanders, vanaf juni de nieuwe directeur, ook werk te, paste hij goed op de centen. Hij zorgt steeds dat er meer bin nenkomen, minder uitgaan en er harder wordt gewerkt. Voor Alcoa bracht hij de huishoud boekjes op orde van de fabrie ken in Harderwijk, Drunen en Hongarije. Het curriculum vitae verklapt niet alleen dat Sanders (34) ge trouwd is en van sporten, lezen en reizen houdt. Meer van be lang is wat hij tot nu toe heeft gedaan. En dat is toch vooral: de boel opschudden en even flink laten luchten. Sanders (34) volgt de huidige di recteur Mare de Zélicourt op. Die verlaat PNL na ruim achtenhalf jaar, net op het mo ment dat de fabriek grondig is gemoderniseerd. Want de aan deelhouders, Groep Pechiney en Hunter Douglas, willen dat de onderneming een kwart meer aluminium gaat maken en dat de kosten niet met diezelfde hoeveelheid stijgen. Ze hebben daarvoor het bedrijf voor 113 miljoen euro laten vertimmeren. De schone taak die Sanders te wachten staat, is letten op de portemonnee en op hoe hard er in de fabriek wordt gewerkt. Niet geheel toevallig klaart hij nu een dergelijke klus in de Hongaarse vestiging van Alcoa, waar meer dan 850 mensen wer ken. Daar is hij sinds november 2002 directeur extrusie. Samen met de verkoopdirecteur is hij verantwoordelijk voor het re sultaat van diverse afdelingen Sanders is er door Alcoa neerge zet om 'de productie met een kwart te verhogen', 'de kosten te drukken' en de 'toegevoegde waarde te laten toenemen'. De opdracht is hem op het lijf geschreven. Eerder zette Alcoa Sanders in om de huishoud boekjes van andere vestigingen op orde te brengen. Direct na zijn studie werktuigbouwkun de aan de Technische Universi teit Delft trad hij in dienst bij het concern. Als onderdeel van een management-training zond de onderneming hem uit naar de vestiging in Hongarije. Alsof de concernleiding het al van af stand had geroken, richtte hij zich gelijk op het 'omvormen van de productieorganisatie' tot een volgens Alcoa 'resultaatge richte en efficiëntere extrusie- afdeling'. Ofwel: hij voerde nieuwe werkafspraken in en zorgde dat het personeel meer in teamverband ging werken. Dat was de basis van Sanders carrière binnen Alcoa. In de Drunense vestiging moest hij de kosten drukken de productivi teit laten stijgen De concernlei ding was tevreden, en in 2001 moest hij bij de vestiging in Harderwijk de boel stevig op schudden. Die operatie kostte weliswaar 200 van de 600 ar beidsplaatsen. Maar de fabriek produceerde meer, de tekorten verdwenen en vorig jaar speelde de fabriek quitte. Dit jaar maakt het bedrijf naar ver wachting winst. MIDDELBURG - Nieuwe mo gelijkheden voor borstrecon- structie na amputatie worden vanavond in Middelburg uitge legd door medisch specialisten. De Zeeuwse plastisch chirurg H van Not en zijn collega van Erasmus Medisch Centrum Rot terdam R. Nio vertellen in de Zeeuwse Bibliotheek over nieu we technieken, ontwikkelingen en reconstructies. De thema avond, van 19.45 tot 22.00 uur, brengt een aantal nieuwigheden voor het voetlicht, onder meer een prothese voor mensen met de grotere cupmaat C/D. Ook praten vrouwen die borstampu- taties hebben ondergaan over hun ervaringen. van onze regioredactie SAS VAN GENT - De treinen mogen van het spoorwegempla cement van Sas van Gent ge bruik blijven maken. Dat volgt uit een uitspraak die gisteren door de Raad van State in Den Haag is gepubliceerd. Het rechtscollege oordeelt dat de gemeente spoorbedrijf Pro- Rail veel te strenge geluidsnor men heeft opgelegd voor het wisselen van Belgische en Ne derlandse locomotieven voor de doorgaande treinen. Daarom is de door de gemeente Tterneuzen (voorheen Sas van Gent) aan ProRail verleende milieuver gunning op sterk water gezet. Er volgt nog een bodemproce dure over de kwestie. Daarvoor wordt eerst een onafhankelijk onderzoek gedaan naar naar de overlast en veiligheid van het emplacement. Spoorbeheerder ProRail, voor heen onderdeel van de NS, heeft in elk geval voorlopig zijn zin gekregen. Overigens wilde de gemeente Sas van Gent ProRail aanvan kelijk helemaal geen milieuver gunning verlenen voor het al honderd jaar oude spoorweg terrein. De gemeente ziet het huidige emplacement, waar voornamelijk Belgische en Ne derlandse locomotieven worden verwisseld, het liefst helemaal uit het centrum verdwijnen. Maar daarvoor is geld nodig, dat geen van de partijen - ProRail en de overheid - op zak heeft De gemeente beschouwt de uit spraak niet als een onoverko melijke tegenslag, zegt wethou der P. Hamelink (Milieu). De ogen van de gemeente richten zich vooral op de behandeling van de kwestie in de bodempro cedure. Hamelink verwacht dat daar binnen niet al te lange tijd uit spraak in wordt gedaan. door Jacques Cats MIDDELBURG - De politie is vaak ten onrechte kop van Jut als er dingen fout gaan. 'De brandweer wordt toch ook niet verweten dat er brand uit breekt?' Middelburgs burge meester K. Schouwenaar haal de gisteren als beheerder van het Zeeuwse politiekorps een uitspraak aan van de nieuw benoemde hoogste baas over duizend agenten in deze pro vincie, F. Goudswaard. Schouwenaar zei ervan over tuigd te zijn dat de politie, vaak met beperkte middelen, doet wat zij kan en dat de kri tiek zich veeleer zou moeten richten op de politiek en de ge zagsdragers dan op de politie man of -vrouw. De nieuwe korpschef werd ter gelegenheid van zijn installa tie met welhaast vorstelijk ver toon ingehaald. Het ere-escor- te dat jaarlijks op Prinsjesdag de gouden koets door de resi dentie loodst, kwam ervoor naar Middelburg, vermoede lijk dankzij het feit dat de Zeeuwse recherchechef R. Je- remiasse leiding geeft aan dat paardenspektakel. Het leek er wel op dat het kla roengeschal en de paukensla gen naklonken in de toespra ken tot de hoofdcommissaris die als hoofdinspecteur in Zeeuws-Vlaanderen begon en van daaruit zijn opmars begon naar de Zeeuwse top van agen- tenland. ,,Een krachtige per soonlijkheid met duidelijke opvattingen over de politie", stelde de korpsbeheerder vast. „Iemand die naast manager een politieman in hart en nie ren is", karakteriseerde hoofd officier van justitie J. Eland. „Daadkrachtig, intelligent en slim" voegde de vroegere men tor A. Blokland daar even later nog wat kwaliteiten aan toe. De bewierookte hoofdpersoon tijdens het plechtig-feestelijke treffen in de Burgerzaal van het Middelburgse stadhuis kon de loftuitingen wel aan „Bij de Stichting Bedrijfskunde heb ben ze mij afgeleerd ooit nog eens. 's ochtends in de spiegel kijkend, te denken: wie ben ik dat ik dit genie mag scheren." Het nieuwe boegbeeld kan zich de borst vast bevochtigen, vond de korpsbeheerder: „De inwoners van Zeeland stellen gerechtvaardigde eisen waar de politie lang niet altijd aan kan voldoen. Niet uit onkunde of onwil, maar domweg door capaciteitsgebrek." Boven dien moet de politie volgens Schouwenaar vaak werken met geboeide handen. „Het Wetboek van Strafvordering, verdragen, privacywetgeving en arbo-regels leggen te ver gaande beperkingen op Politiebureaus Hoofdofficier van justitie Eland signaleerde dat er een gewichtige taak op het korps rust om de lokale politiezorg verder inhoud te geven. „De bouw van politiebureaus in al le Zeeuwse gemeenten was een belangrijke eerste stap. Nu is het zaak om daadwerkelijk te komen tot probleemgericht politieoptreden in de lokale gemeenschap." Goudswaard zelf stelde met voldoening vast dat Zeeland tot de veiligste regio's in het land behoort en dat de waarde ring van de inwoners voor de politie navenant is. „De opga ve voor de komende jaren zal zijn die waardering vast te houden en verder uit te bou wen." foto's PeterToornstra De nieuwe Zeeuwse korpschef F. Goudswaard en zijn echtgenote werden per koets in Middelburg ingehaald. Advertentie Grote Markt 11-13 4461 AH Goes telefoon: 0113 227607 www.delscher.nl Wij nodigen u uit tijdens onze open 'DELSCHER' dagen van dinsdag 18 maart t/m zaterdag 22 maart De voorjaars/zomer- collectie 2003 is binnen en dat willen wij laten zien ook!! U wordt ontvangen door een enthousiast 'modeteam'. Bent u geslaagd? Dan ligt er een leuke verrassing voor u Met andere woorden: Wij maken er een modefeestje van. Ad en Marieke Deïst.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 37