Kijk eens over de schutting PZC PZC Lustrum galerie Galerij Dood, geruimd en toch samen Taakstraf voor dreigen met alarmpistool OHT ELICHT Huisvesting ouderen Euro Jacht III Schaatsen SGP Tunnel Y woensdag 19 maart 2003 door Aector Dooms MIDDELBURG - Een negen tienjarige inwoner van Middel burg moest zich gisteren voor de tweede keer binnen een halfjaar voor de politierechter verant woorden voor agressie in het verkeer. Dit keer was het ver- keersincident ernstiger, omdat de man een automobilist had bedreigd met een pistool. Poli tierechter R. Lameijer gaf de Middelburger een laatste kans, door hem 120 uur taakstraf en twee maanden voorwaardelijke gevangenisstraf op te leggen. Officier van Justitie G. Ooster- veld had twee maanden cel ge- eist. De verdachte had zich op 21 ja nuari dit jaar in Middelburg ge- ergerd aan het gedrag van een andere verkeersdeelnemer. Hij deed aan bumperkleven toen de man die voor hem reed naar zijn mening veel te langzaam reed. ,,Hij trapte telkens op de rem", zei hij. Niet veel later stopten beide bestuurders aan de kant van de weg. De Middelburger haalde een alarmpistool tevoor schijn en richtte het wapen op het slachtoffer. „Ik dacht dat ik met een groep jongeren te doen had. Toen ik een vrouw achterin de auto zag zitten, heb ik het pistool tussen mijn broekriem teruggestoken", beweerde hij. De verdachte gaf toe moeite te hebben om zijn agressie in de hand te houden. „Wat kunnen we nog meer verwachten, als u nu al met vuurwapens rond loopt en mensen gaat bedrei gen?", vroeg de politierechter zich af. De verdachte was er al les aan gelegen om zijn werk te kunnen behouden. „Als ik naar de gevangenis moet, dan ben ik mijn werk kwijt. Ik wil niet als een crimineel gaan leven", rea geerde hij. Raadsman H. Dunsbergen kon er met onderuit dat zijn cliënt zich opgefokt heeft gedragen. De strafpleiter gaf een taakstraf in overweging. De politierech ter besloot tot een werkstraf en deelde met de voorwaardelijke gevangenisstraf een flinke waarschuwing uit, zodat de ver- keersagressor de eerste twee jaar moet oppassen om niet op nieuw in de fout te gaan. kunst cultuur door Emile Calon Kijk wat je hebt en bepaal vervol gens wat je nodig hebt. Voor Phi- lippinenaar R. de Mul is het simpel: overheden en (zorg)instellingen moe ten hun stellingen verlaten en samen kijken wat er nodig is om Zeeland leef baar te houden voor alle categorieën. „Maak een zorginfrastructuurplan", luidt dan ook zijn dringende advies aan iedereen die betrokken is bij woning bouw, zorg en welzijn. „Kijk bij elkaar over de schutting." Integraal beleid is nodig, zegt hij met grote nadruk. En in de loop van het gesprek zal hij dat zeker acht keer herhalen. Zo'n integraal beleid is ook hard nodig, want alleen al op het gebied van wonen en zorg gaat iedereen z'n eigen gang. In een zeer recent rapport van de provin cie wordt dan ook geklaagd dat nie mand weet hoe het staat met de plannen voor zorgwoningen voor ouderen. Voor 2010 moeten er alleen al in Zee land 1600 van deze woningen zijn bij gebouwd om het tekort weg te werken. Niemand heeft echter het overzicht, de realisatie gebeurt vooral op adhoc-ba- sis en er is geen regionale afstemming, blijkt uit het bewuste rapport. Het is dan ook volstrekt onduidelijk of het lukt om het tekort in 2010 weggewerkt te krijgen. „Vergeet niet", aldus De Mul, „we heb ben nog maar zeven jaar te gaan." Hij rekent voor: bestemmingsplannen aan passen, geld vrij, toestemming krijgen, bouwen. „Vergt flink wat tijd." Hij is dan ook heel benieuwd of in de gemeen telijke begrotingen van 2004 een aanzet wordt gegeven voor het bouwen voor ouderen. „Anders wordt het wel heel krap." Grotere vraag De Mul (61lid van de adviesgroep wo nen van het provinciaal overleg voor ouderen Poso, vindt het onbegrijpelijk dat zo weinig met de toekomst rekening wordt gehouden. In Nederland wonen momenteel 3,7 miljoen mensen boven de 55 jaar. Dat aantal neemt toe tot 6,2 miljoen in 2030. Deze groei leidt tot een grotere vraag naar speciale woningen voor ouderen, staat in het rapport 'Op tijd bouwen voor ouderen', dat staats secretaris C. Ross onlangs in ontvangst nam. In het rapport doet het College Bouw Ziekenhuisvoorzieningen een aantal aanbevelingen om problemen rondom de vergrijzing op te lossen en te voorkomen. Zo vindt ze dat bij de bouw van meer woningen ook de zorginfra- De groei van het aantal ouderen leidt lot een grotere vraag naar speciale woningen voor ouderen. foto Peter Nicolai structuur extra aandacht verdient. De Mul stelt dat er vanaf nu zoveel mo gelijk levensloopbestendig gebouwd moet worden. Dat betekent bouwen zo dat ouderen kunnen blijven wonen in hun woning, ook als ze wat hulpbehoe- vender zijn. Hij ziet echter dat er nog maar weinig van dat soort woningen worden opgeleverd. Ook wordt in nieuwbouwwoningen nog veel te wei nig rekening gehouden met de toe komst Loze leidingen, die straks ge bruikt kunnen worden als er nog meer elektronica in huis wordt gebruikt, ont breken veelal. „Die extra leidingen moeten straks voor veel geld worden aangelegd." Wat hem betreft komen er ook veel meer serviceflats. Hij vindt het dan ook zeer spijtig dat in opdracht van de provincie een aantal jaren geleden terug her en der mooie bejaardenhuizen zijn geslo ten en soms zelfs gesloopt. Hij geeft toe dat het destijds een logische keuze was om die oorden te sluiten„Maar nu zou den ze goed verbouwd kunnen worden tot prachtig mooie servicehuizen voor ouderen." Want vooral voor de minder draagkrachtige oudere wordt momen teel maar zeer weinig gebouwd, aldus de inwoner van Philippine. Hij bena drukt dat er een fikse categorie is die moet rondkomen van alleen de AOW, soms nog aangevuld met een klein pen sioentje. De Mul vindt dat de politiek moet aan geven in hoeverre men het Zeeuwse platteland leefbaar wenst te houden. Die afbakening ontbreekt tot nu toe. Overal wordt een hap-snapbeleid ge voerd zodat duidelijkheid ontbreekt. „Iedereen gaat zijn eigen gang", ver zucht hij, „terwijl de vraag naar oude renhuisvesting als een wals op ons af komt." In zijn visie krijgen de woning bouwverenigingen de ruimte om te bouwen voor de ouderen. „Die moeten het doen.En ze moeten daar van de po litiek ook de ruimte voor krijgen. Dat betekent dat ze mee mogen doen aan winstgevende projecten zodat ze ver volgens die winst kunnen gebruiken voor de bouw van onrendabele projec ten. Hij vindt ook dat corporaties ken nis en kapitaal moeten bundelen. Wat dat betreft vindt hij het dan ook zeer jammer dat in Zeeuws-Vlaanderen de Woonstichting Clavis niet wenst deel te nemen aan fusiebesprekingen tussen RZVW enWZV. Hij ziet voor de corporaties ook een nieuwe rol weggelegd bij het leefbaar houden van de dorpen. Wat hem betreft kan straks een van de woningbouwver enigingen zijn woning kopen en vervol gens onderhouden tot hij niet meer in staat is daar aan de Kasteelstraat in Philippine te wonen. Zo'n constructie biedt alle partijen voordeel, somt hij op. „Ik kan hier langer blijven wonen, de corporatie breidt haar bezit uit en de leefbaarheid van de dorpen wordt in stand gehouden." Expositie gewijd aan Kees Francke door Ali Pankow ZIERIKZEE - Galerie Galerij in Zierikzee is in vijftien jaar tijd een begrip geworden. Onder die titel vallen de wisseltentoon stellingen die met regelmaat te zien zijn in de gangen van de Pontes Scholengroep, locatie Pieter Zeeman. Het beleid van de galerie wordt geheel bepaald door Johan Evcraers, docent Frans en vooral kunstliefheb ber. Leerlingen nieuwsgierig maken naar minder toegankelijke kunst is een van zijn doelstellin gen. Everaers mikt daarbij niet op de grote massa, maar op de enkeling die af en toe interesse toont. Hij weet best dat het gros van de leerlingen blindelings voorbij gaat aan de kunst in de gang Maar soms schiet de vonk over en dat geeft voldoening. Galerie Galerij kan bij de mijl paal van het derde lustrum al bogen op een nike historie Meest opzienbar*'tentoonstel- ling was die mei 22 originele werken van de New Yorkse kun stenaar Christo in aanloop naar diens inpakactie van de Rijks dag in Berlijn. Ook veel regiona le kunstenaars verleenden hun medewerking aan tentoonstel lingen in GalerijZo was er werk te zien van Gust Romijn, David Vandekop, Arie Berkuhn, Mari- nus van Dijke en Tien Heester- mans. Een belangrijke plaats namen ook de presentaties in van mail-art projecten zoals 'Zeeman goes Crea'. Voor de viering van het derde lustrum is een tentoonstelling ingericht met werk van de vorig jaar plotseling overleden beel dend kunstenaar Kees Francke. Hij was een trouwe exposant in galerie Galerij. Zijn eerste ten toonstelling daar in 1989 was gewijd aan de werktekeningen voor zijn houten kunstobjecten. Enkele jaren later stond zijn kunstblad 'PRIéM' centraal in Galerij. Hij presenteerde hierin zowel gedichten als tekeningen en afbeeldingen in de vorm van visuele poëzie. Eind 2000 toon de Francke hier onder de titel 'Meerlagig' zijn schilderwerk op papier, oftewel op de compu ter ontworpen schilderijen. Een knipoog naar zijn eerste exposi tie was daarbij een speelse col lage van houten palen in felle contrastkleuren op het platte dak van de school. Een herinnering aan die houten kunstobjecten legt Everaers nu weer met een grapje door die pa len op mini-formaat te tonen in de vitrine aan het begin van de huidige expositie, die als titel 'Pagus Flandrensis' heeft mee gekregen. Het is een virtuele beeldenroute door het Zeeuws- Vlaamse landschap. Francke woonde de laatste twee jaar voor zijn dood in Aardenburg. Met computeranimatie^reëerde hij tal van grote kleurrijke ob jecten en plaatste die in het landschap rondom zijn woon omgeving. De fotoserie in de gangen van Galerij geeft er een mooie indruk van. 'Leuk om naar te kijken' en 'gemaakt door een kunstenaar met humor' zijn de eerste indrukken die 'Pagus Flandrensis' oproept. Bij de aanblik van sommige composi ties zou je willen dat ze echt ge realiseerd waren. De expositie in galerie Galerij is tot en met donderdag 17 april voor het publiek toegankelijk op schooldagen tussen 9.00 en 16.00 uur en na telefonische af spraak: 0111-402017. De gedenksteen van Betje Wolff en Aagje Deken in Scheveningen. Het thema van de boekenweek is Styx, leven en dood in de lette ren In een dagelijkse serie gaat de PZC op zoek naar de laatste rustplaats van Zeeuwse schrij vers Hoe werden ze kort na hun dood herdacht en hoe liggen ze er nu bijIn de zevende afleve ring Betje Wolff (1738-1804) en Aagje Deken (1741-1804) Computeranimatie van Kees Francke met fantasie-object in Zeeuws-Vlaams landschap. reproductie Dirk-Jan Gjeltema door Ernst Jan Rozendaal Een geruimd graf op een ver borgen begraafplaats. Het vergt wat zoeken om de laatste rustplaats te vinden van de in Vlissingen geboren Elisabeth Wolff-Bekker en haar harts vriendin Agatha Deken. De au teurs van Sara Burgerhart, de eerste roman uit de Nederlandse literatuur, werden in 1804 be graven op het kerkhof Ter Na volging in Scheveningen. De oude grafheuvel ligt tegen woordig verscholen tussen hui zen en lelijke kantoorgebou wen. Een oud, gietijzeren hek geeft toegang tot een laantje dat zich omhoog kromt naar een tweede hek, waarachter de be graafplaats ligt. De grafkelder van Wolff en De ken werd in 1850 geruimd, hun overschotten kwamen terecht in een verzamelgraf In 1895 werd een gedenksteen geplaatst in de muur die van het kerkhofje een kleine binnenplaats in een bin nenplaats heeft gemaakt. In 1777, na het overlijden van Betjes echtgenoot Adriaan Wolff, waren de vriendinnen, die al enige jaren correspon deerden, samen gaan wonen. Op het laatst was dat, bankroet door verkeerde beleggingen, in de Haagse woning van Jansje Teerlinck, een nicht van Betje Wolff. In het prachtige naslag werk Waar ligt Poot?, over de dood en laatste rustplaats van Nederlandse en Vlaamse schrij vers, wordt het ziekbed van lezers schrijven Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op indePZCwt. nen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De«I? beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekentni«u? redactie de meningen en stellingen van de inzenders ondersehrfift' Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingenwL. niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woordtnT1 dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten Q, weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. voetbalwedstrijden nu zo. Wat Jan Dagevos doetz, stukje (PZC, 15-3) is het J lijken van een peer met ai, gelijke appelsoorten Detw zendingen over scha betreft alle soorten schaap strijden afgelopen seiioj niet een specifiekezoa^ voetbal. Er is ook n»] UEFA-, ere-, eerste-, cup en wat te denken van»; se, Duitse, Spaanse. l\i- en nu vergeet ik waarsd» nog wel een paar competj De partij Leefbaar Gelderland/ De Groenen in Apeldoorn heeft een prijs van 1000 euro aan een kiezer uitgereikt (PZC, 12-3). Had de partij wel bij de vorige provinciale verkiezing f 2203,71 uitgereikt of was het soms f2000? Vier jaar geleden hadden wij duizend gulden genoeg ge vonden. Waarschijnlijk is de f203,71 inflatie over een periode van vier jaar? Weer een voor beeld dat wij nog niet beseffen wat de waarde van de euro is. Hopelijk gaat het bij andere partijen en politici beter met budgetteren en uitgaven. L.Brand, Glacisstraat 141 Vlissingen Na het lezen van de ingezonden brief van de heer De Ruiter (PZC 12-3) moet ik reageren. Het valt me nog mee dat hij niet schrijft dat een jager eerst 'sta of ik schiet' roept. Ze schieten ge woon op alles wat beweegt. Als je een bosje uitkamt zie je niet wat er rent of opvliegt. Nu zijn het weer verwilderde katten die in de natuur schade aanrichten. Een verwilderde kat pakt na tuurlijk wel eens een konijntje of i.d. en jagers dulden nu een maal geen concurrentie in hun 'beheer'. Dus jagers zullen de natuur graag even helpen door op de verwilderde katten te gaan jagen. Zoals er ook regel matig andere concurrenten (roofvogels) worden opge ruimd. Hier zijn ook jagers voor verantwoordelijk. Door duiven vol te proppen met zwaar (land bouw) vergif en die vervolgens ergens op het land achter te la ten, hoef je maar even te wach ten op de buizerd die dit volgens de wetten der natuur komt op ruimen. Een zeer pijnlijke dood tot gevolg hebbend. Zo ook met de vossen. Dan worden de dui ven volgepropt met gif begraven totdat een verwaaide vos dit hapje komt opgraven en ook een zeer pijnlijke dood tegemoet kan zien. Door dergelijke crimi nele praktijken kan zelfs de populatie van deze meest in drukwekkende dieren van onze fauna gevaar lopen. Dat jagers totaal geen affiniteit hebben met de natuur en alleen maar in grijpen uit hobby wist ik al heel lang. Laten we zuinig zijn op de natuur en laat de natuur de na tuur. Rob Ossewaarde Prins Bernhardstraat 25 Oud Sabbinge Omdat ik het weekend even geen tijd had om te reageren (klopt, schaatsen kijken) op het artikeltje over de overdaad aan schaatsen op de tv (NOS). Nu dus even. Nu is overdaad uiter aard een relatief begrip, maar om het schaatsen te gaan verge lijken met alleen Champions League-voetbal gaat wel erg kort door de bocht. M.i.v. het af gelopen weekend zijn er ca. 6500 minuten (ca. 109 uur) be steed aan schaatsen, veel ja als 'tegenstander' zeker als fan twijfelachtig. Natuurlijk zijn er ritten geweest die minder aan trekkelijk waren, maar zijn alle Is er wel eens een berekeci maakt over het aantal voetbalterreur op de tv'" wens, ziet u wel eens scha bij andere omroepen ifc NOS, vergelijk ook dat® de voetbaluitzendingen! W.S.MMk Marktplein la, Ka Helaas zijn er nog s' sen die de SGP aanzien vat groep fundamentalisten ft de koptekst 'De SGP hoc: thuis in Gedeputeerde Sa in de PZC van 15 maart» het fundamentalisme als van de redenen genoemds SGP geen gedeputeerde mogen leveren in Prova Staten. Het woord fundaa lisme wordt veelal niet a teerd als een serieuze rrw maar in feite als een gêia lijk brandmerk. Met eeni mum aan bewijsvoeringi het een maximum aan vera ling in. Zeker, de SGPheer damentele standpunten: heeft gedurende haar jara bestaan en publiek opa nimmer opgeroepen ti grepen naar fysiek geró deze standpunten kracht a zetten of die de ander dwang op te leggen. Hetiss om hoogtijd voor een zorgv ger woordgebruik. Hoogtij te stoppen met het overt hanteren van het f lismeverwijt. Laat geweld ge bewegingen bij de naai noemd en ontmaskerd wot Maar stop het stigmatises elke serieuze overtuiging als fundamei: tisch! Leonard Ba Oude Rijkst Nieuw en Sl Jk. In de krant van 13-3 star stuk over scholieren dieï op school komen. In dei van 14-3 staat dat ze oc kunnen vertrekken Dat i voor lijn 10. Helaas njdt| niet door naar de tunnel 2 stapmogelijkheid isSloea lijn 50. Vertrek 7.31, Westerscheldetunnel Ia zen 7.44. Vertrek lijn it aankomst tolplein tunne Overstap lijn 20 vertrek aankomst Goes 9.06 bussa Als er overgestapt wort: Zaamslag kom je ook aa 9.06. Reistijd komtneerop! uur en 24 minuten. Of zip boekjes fout? Ik denk toe der dat die leerlingen? hebben. J. S. Slingerland-Mm Valerius® foto Lex de Meester Wolff als 'langdurig en hels' om schreven. In oktober 1801 werd zij, zoals ze zelf schreef, over vallen door een 'krampcolicq', 'waar door myn al te prikkel baar Senuw stel zo is aange- roert, dat ik zederd dien 8 Octob. allerlei smarten, be- naauwtheden enz. geleden heb Door 'lavementen en stoovin- gen' werd dit 'heevig Coliek' tot 'bedaaren' gebracht, maar bij de 'minste verandering in den Dampkring' moest Wolff het weer bezuren. „Noordenwind, althoos woedende kramppynen, westenwind, benaauwtheden, zuidenwind, vogtig weder, Braaking, hoest, Melancolie, ider streek des winds veroor zaakt byzondere toevallen. Verdriet 'Nogal kramp!', waren volgens Aagje Deken op 5 november 1804 haar laatste woorden, waarna ze 'zeer zagt, nog met die pynlyke trek in haar gelaat' ontsliep. Hoewel Aagje Deken diezelfde dag dus nog brieven schreef, wil het verhaal dat ze geen woord meer sprak. „Zy heeft nog acht dagen na myne tante geleefd, is volmaakt pre sent gebleven, maar kon niets uitbrengen dat verstaanbaar was", aldus Jansje Teerlinck. Op 14 november 1804 stierf Aagje Deken. Van verdriet Ze zijn bijna tweehonderd jaar dood, begraven en inmiddels meer dan honderdvijftig jaar geleden geruimd, maar eigen lijk nooit van elkaar geschei den. Advertentie Kijk, doe én geniet op de énige echte hobbybeurs, boordevol creatieve voorjaarsideeën! voor het hele gezin, jong én oud workshops - verkoopstands - tal van primeur: demonstraties - exposities - gratis kinderopvat woensdag 19 t/m zondag 23 maait 5 dagen geopend van 10.00 tot 18.00 uur Ring Antwerpen - afrit 5 (Wilrijk) - borden "Bouwcentrum1"0 www.hobbysalon.com Advertentie) ■mui Lezersservice - bezorgklachten - informatie over abon**> 0800 - 0231 231 (GRATIS) ELIZABETH VXOU-K

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 34