PZC Op de duizend meter hou ik zelfs m'n pa bij Bordspel op de pc ^iet lezen? Wel internetten Pac-man kan nu ook zwemmen Filmversie De Griezelbus komt later woensdag 19 maart 2003 Als je op de computer van ori gine bordspelletjes als Mo nopoly en Scrabble doet, ben je dan een spelletjesdier of ge woon sociaal gemankeerd? Met die vraag worstel ik de laatste tijd. Het voelt toch een beetje sneu aan als je in je eentje Mono poly speelt en de PlayStation 2 de plaats van de drie tegenstan ders overneemt. Maar mis schien komt dat ook wel omdat winnen nog helemaal niet zo vanzelfsprekend was. Verschillende bordspelen heb ben inmiddels hun weg naar de computer gevonden en hele maal onbegrijpelijk is dat niet. Niet alleen zijn er een hoop mensen op de wereld, die niet op afroep over nog twee of meer mensen beschikken om gezellig een spelletje mee te spelen; som mige mensen zijn zo verslaafd aan een spel als Monopoly of Scrabble dat ze het 't liefst over al en altijd doen. Dat verklaart wellicht waarom beide genoemde spelen al meer dere computer- en consolever sies hebben overleefd, en dat Monopoly nu zelfs geschikt wordt geacht voor de console. Party dus, en om er wat meer snelheid in te krijgen is de jong ste uitvoering van Monopoly opgeleukt met een modus, waarin de vier spelers vrijwel si multaan spelen. Natuurlijk is er wel een pauze om iedereen de gelegenheid te geven actie te on dernemen of een handeltje op te zetten. Toegevoegd is verder een aantal fantasieborden met dito pion nen, al maakte ik al snel weer de stap terug naar het originele bord. Niet met Nederlandse na men trouwens, daarvoor is het afzetgebied kennelijk te klein. Helemaal teleurgesteld hoeven we niet te zijn, want er is een op tie om ingesleten huis-, tuin- en keukenregels als het geld op 'Vrij parkeren' en een dubbel sa laris als je precies op 'Start' komt, te activeren. Bovendien worden in je profiel je scores bij gehouden. En geloof het of niet, er gaat geen dag voorbij of ik moet een uurtje Monopoly Party doen. Niks sneu. Scrabble daarentegen ziet er grafisch zo vreselijk saai uit dat je onmiddellijk geneigd bent wat vrienden te bellen om ze aan tafel te noden voor het echte spel. Het grootste probleem met Scrabble is dat de database niet alle woorden herkent. Boven dien mag de Y alleen gebruikt worden als een Y en niet als IJ, wat je van huis uit gewend bent en wat het spel ook wat leuker maakt. Maar het allerverve lendst is dat de resolutie van het spel zodanig is dat met mijn in stellingen de bovenkant van het bord wegvalt en er aan de rech terkant van het scherm een klei ne zwarte rand overblijft. Dat kun je je anno 2003 eigenlijk niet voorstellen. De mooie klas sieke muziekjes en de veelheid aan variaties nemen niet weg, dat dit geen blijvertje is op mijn pc. Aan tafel, mensen! Gert Meijer Monopoly Party, ontwikkeld door Runecraft en uitgegeven door Infogrames, voor PlaySta tion 2, Xbox en GameCube. Prijs resp. 49,99 en 44,99. Web: www.monopolyparty- .cora. Scrabble 2003 Edition, ontwik keld door Runecraft en uitgege ven door Infogrames voor pc. Min. svsteemeisen: Windows 98, Pentium II 400 MHz, 64 MB RAM, 16 MB 3D videokaart, 350 MB vrije-schijfruimte. Prijs: 29,99. Web: www.scrabble-in- teractive.com. o a I mfTTi r>i o iTm Monopoly op de computer. foto GPD Pac-Man kun je met een ge rust geweten de moeder al ler platformspelen noemen. Niet het eerste videospelletje, dat is Pong natuurlijk, uit 1972, en zelfs niet het eerste plat- formspel, want die eer geldt Space Panic uit 1980. Nog het zelfde jaar begon Pac-Man op de videoconsole aan een niet te stoppen zegetocht en alle mo derne computers ten spijt zijn er nog steeds horden mensen die het liefst de originele Pac-Man spelen. Want met de pij 1 tjestoet- sen op de pc kan het natuurlijk ook. Voor de mensen die de joystick missen is er goed nieuws, want Pac-Man debuteert op de PlayStation2 (en andere conso les) met Pac-Man World 2. Da's andere koek dan het eenvoudige doolhof, want in 3D ziet het er toch allemaal wat eigentijdser uit. In een kleurrijke en fanta sievolle omgeving baan je liefst 24 levels lang al snoepend je weg, waarbij het niet beperkt blijft tot lopen. Nee, de Pac- Man anno 2003 kan ook zwem men en schaatsen en dat geeft al aan dat er heel wat meer komt kijken dan een beetje happen. Er zit zelfs een verhaal in het spel, dat er zo'n beetje op neer komt dat je het magische fruit moet zien terug te vinden, dat Spooky gestolen heeft. Wie ge noeg speciale munten eet, kan in het arcadehol terecht voor vijf originele Pac-Man-spellen in 2D, waaronder natuurlijk de enige echte Pac-Man en de op volger, Ms. Pac-Man uit 1981. Net als Pac-Man World 2 be wijst ook Ape Escape 2 dat plat formspelen helemaal niet kin derachtig hoeven te zijn. Het van oorsprong Japanse spel is dankzij een aantal geweldige vondsten in de gameplay (let vooral op de gadgets die Hikaru gebruikt om apen te vangen) bijzonder onderhoudend. En de avontuurlijke reis die je door twintig gigantische locaties maakt in een cartoonachtige omgeving eveneens. Er is één duidelijk minpunt in vooral Pac-Man: de besturing van de camera is zo dramatisch en tijdrovend, dat je soms moei lijk kunt zien waar je eigenlijk heen loopt of overheen moet springen. Dat betekent in veel gevallen van voren aan begin nen. Nooit geweten dat een in aanleg simpel spel zo frustre rend kon zijn. Gert Meijer Pac-Man World 2 en Ape Escape 2, ontwikkeld door respectieve lijk Namco en Sony Computer Entertainment Japan voor PlayStation 2 en Nintendo GameCube. Prijs: 59,95. Web: www.pacmanworld2.com en www.apeescape2.com. Surfen over het wereld wijde web is voor veel jongeren een favoriete vrije tijdsbesteding. Maar wat als je slecht kunt lezen en nau welijks een wachtwoord in kunt typen? Mensen met een verstandelijke handicap lo pen tegen dit probleem aan. Enkele 'internetfreaks' van De Klimop in Middelburg (school voor jongeren met een verstandelijke beper king of een leerprobleem) vertellen over hun omgang met dit moderne medium. Eén van hen is Skip. Hij kan niet goed lezen, maar is wel vaak achter de internetcompu ter te vinden. Hij doet verwoede pogingen om het adres van de gewenste website foutloos in te tikken. Uiteindelijk belandt hij op de site van de muziekgroep Daft Pink. Zijn vrienden weten de volumeknop op de geluids boxen al gauw te vinden en han denwrijvend swingt hij mee op de muziek. Docente Karin Goetheer slaat de jongens vol verbazing gade. ,,Zo kom je nog eens op de hoog te van de interesses van je leer lingen!" Dagelijks begeleidt Goetheer 13- tot 17-jarigen, die zij op het niveau van groep drie van de basisschool lesgeeft. Zij herkent het probleem van Skip. „Op school stimuleren wij het gebruik van internet. Het blijft echter moeizaam. Wanneer een leerling bij het inloggen één let ter verkeerd intypt, loopt hij ge lijk vast. Sommige van mijn leerlingen kunnen zelfstandig uit de voeten, maar in de meeste gevallen zou één-op-één-bege- leiding het meest effectief zijn. Helaas zijn er onvoldoende leer krachten." Verstandelijk gehandicapte jongeren geven de voorkeur aan geluidseffecten en animaties op internet. Volgens Goetheer moet voor deze doelgroep alles gevisualiseerd worden. „Taal achterstand is het grootste pro bleem bij het gebruik van me dia. Gelukkig is internet wat dit betreft toegankelijk. Zodra de jongeren echter een tekst moe ten lezen, gaat het mis." Het is dan ook niet verwonderlijk dat een leerling direct doorklikt naar illustraties wanneer hij op een virtuele zoektocht is. Het zoekprogramma Google is hier volgens Roy uiterst ge schikt voor. Wanneer de foto's van zijn favoriete auto op het beeldscherm verschijnen, gaan zijn ogen glanzen. De zoge naamde autosites zijn zeer in trek bij de jongens, evenals de site van Stefan over James Bond. Stefan volgde internet- cursussen bij Arduin (instelling voor gehandicaptenzorg) en ontwierp zijn eigen website. „Tja, met een grandioos door zettingsvermogen kom je ver", zo redeneert zijn leerkracht. Chatten De leerlingen van De Klimop die wel een beetje kunnen lezen, bezoeken dezelfde funsites als hun leeftijdsgenoten en chatten er net zo heftig op los. In dat laatste schuilt wel een gevaar, vindt Goetheer. „Als ze hun broertjes of zusjes zien chatten, willen zij dat natuurlijk ook. En ik keur het niet af om met je tijd mee te gaan, maar ik ben geen voorstander van al dat gechat." De docente legt uit dat het ge vaarlijk kan zijn voor deze jon geren om via chatten met leef tijdsgenoten in aanraking te komen. „Zo geven deze niets vermoedende jongeren vaak goudeerlijke antwoorden op bijvoorbeeld seksueel getinte vragen. Ouders van leerlingen vertelden mij dat er hard taalge bruik bij komt kijken en dat is vervelend. Aan de andere kant is chatten positief voor de taal ontwikkeling." Margritta van den Berge Toegankelijke sites, speciaal ontwikkeld voor verstandelijk gehandicapte jongeren: www.ookjij.nl en www.piloot.org. De website van Stefan vind je op http: //people.zeelandnet. nl/verhagep/stefan. Praten doet-ie als een water val. Een klaterende fontein van woorden en zinnen. Gaat-ie lopen, dan is z'n snelheid boven gemiddeld. Zijn naam? Tommy Staal, 8 jaar oud en lid van het Zierikzeese Deltasport. Speels, beweeglijk, maar vooral snel, heel snel. Een verklaring hier voor heeft hij niet. „Het gaat ge woon vanzelf. Op de training kan ik zelfs m'n pa bijhouden op de 1000 meter." In het Zeeuwse crosswereldje kennen ze intussen ook z'n naam. Vorige maand pakte hij met overmacht de Zeeuwse titel in zijn leeftijdsgroep. „Vooral de kustcross in Vlissingen was echt gaaf. Lekker door het zand en langs het water. Wel let ik al tijd op of ik voetstappen achter me hoor. Dan geef ik even wat extra's tot het stil achter me wordt. Tijdens het lopen denk ik nergens aan. Alleen aan de klok. Ik wil altijd m'n tijden verbete ren. Na de finish zie ik dan wel hoe groot de voorsprong is." Tommy is nauwelijks in toom te houden. „M'n trainer waar schuwt dat ik het iets rustiger moet doen. Als ik te hard ga trai nen, blaas ik de motor op, snap je?" Ook op de baan draait Tommy vooraan mee. In Gent won hij in januari tijdens internationale in doorwedstrijden de 1000 me ter in 3.19 sec. De 60 meter sprint raffelde hij in 9.88 sec af, goed voor een tweede stek. Het Zeeuws kampioenschap in 2002 leverde met een tijd van 1.57 een gouden plak op bij de C-pupil- len op de 600 meter. Tussendoor grossierde hij links en rechts in talloze overwinningen met als gevolg een uitpuilende prijzen- kast. Ook records zijn voor hem niet heilig. Tijdens de Warandaloop, het officieus Nederlands cross kampioenschap verpletterde hi j het bestaande parcoursrecord met maar liefst 18 seconden. Zijn tijd op de 1200 meter be droeg 4.04. Dat betekende na 15 jaar een nieuw record. Waar het zal eindigen? „Ach, dat weet ik niet. Ik loop zoveel en zo hard ik kan. Vind ik gewoon leuk. Kogelstoten, ver springen en een hordenloop doe ik ook wel graag, maar hardlo pen gaat het lekkerst." Z'n grote voorbeeld? Gebrseslassi. „Die heb ik in het echt gezien in Hen gelo tijdens een recordpoging. Dat is pas echt een kanjer." De komende tijd staat de agen da vol gepland met wedstrijden. Komend weekend loopt Tommy mee in de scholierenrun tijdens de City-Pier-Cityloop. Z'n kan sen? „Hm, eerst maar eens kij ken hoe het gaat. Maar ik zal m'n uiterste best doen." Hans Segboer Tommy Staal praat snel, maar loopt nog harder. foto Dirk-Jan Gjeltema 'irjrtvt dE JOflGrE OfldER^OEKER Stap j AANWIJZINGEN VOOR HET MAKEN VAN EEN SCHADUWHAAS Pac-Man World 2 foto GPD De film De Griezelbus is na overleg tussen producent BosBros en distributeur Warner Bros uitgesteld tot 2004. De film, gebaseerd op het gelijkna mige populaire jeugdboek van Paul van Loon, zal naar ver wachting pas in de herfst van volgend jaar worden uitge bracht in plaats van rond de kerstdagen dit jaar. De belangrijkste oorzaak van het uitstel is dat de financiën voor de film nog niet rond zijn. Hierdoor kan BosBros, de pro ducent die eerder familiefilms maakte als 'Minoes' en 'Ja Zus ter Nee Zuster niet de kwaliteit leveren die hem voor ogen stond. BosBros probeert nu in het buitenland een producent te vinden die wil meedoen aan het project Besprekingen met een Duitse coproducent zijn al rede lijk ver gevorderd Leerlingen van De Klimop in Middelburg surfen op internet. foto Mechteld Jansen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 28