Bodixchel niet in hokje te plaatsen Lear is een excentrieke man jong 19t/m 25 maart WOENSDAG Meisjes zijn niks Jeugdtheatergezelschap Huis aan de Amstel speelt Meisjes zijn niks. Dit is een cabareteske voorstelling over jongrens en meisjes, da mes en heren, prinsen en prinsessen. Over verliefd worden, over stoer doen, onhandig, sprookjesachtig. Kortom, over liefde. Voor iedereen vanaf 8 jaar. Podium 't Beest, Goes, 15.00 uur Sim Bolus Poppentheater Sim Bolus speelt Naar Dromenland. Naar Dromenland is een eigen bewerking van het prentenboek Welterusrten Kleine Beer van Martin Waddell en Barbara Firth. Het wordt gespeeld door Hans van der Haar en is geschikt voor kinderen (en volwassenen) vanaf 5 jaar. Poppentheater Ambachtscentrum, Goes, 15.00 uur De Vliegende Panters De Vliegende Panters met de cabaretvoorstelling De Grote Drie. Deze voorstelling is zo goed als uitverkocht. Stadsschouwburg, Middelburg, 20.00 uur Franciscus Kwartet Het Franciscus Kwartet geeft een concert. Het Franciscus Kwartet speelt Mozarts strijkkwartet KV 157 en twee werken van Van Beethoven, namelijk zijn Strijkkwartet opus 18 nummer 5 in A-groot en het Strijkkwartet opus 132 in a- klein. Burgerzaal Stadhuis, Middelburg, 20.00 uur Desafinado Regelmatig zijn er concerten in Desafinado. Deze keer is het tijd voor een jazz-sessie. Jazz en Blues Eetcafé Desafinado, Middelburg, 21.00 uur DONDERDAG II Trovatore Opera Nationale Sofia brengt II Trovatore. Deze opera van Verdi wordt uitgevoerd met boventiteling. Deze voorstelling is zo goed als uitverkocht Stadsschouwburg, Middelburg, 20.00 uur De getemde feeks Toneelvereniging De Nardusbloem speelt De getemde feeks. Deze club van het St. Willibrordcollege in Goes brengt dit stuk van Shakespeare met zo'n 23 spelers, onder wie zes docenten. Ton van Weele regisseerde. Aula Willibrorduscollege, Goes, 20.00 uur De Vliegende Panters De Vliegende Panters met de cabaretvoorstelling De Grote Drie. Deze voorstelling is uitverkocht. Schouwburg De Maag, Bergen op Zoom, 20.15 uur Rooie Oortjes In De Rooie Oortjes zijn er regelmatig optredens. Deze keer is Copycat aan de beurt, die covers speelt van Robbie Williams tot Cheaptrick en van Thin Lizzy tot Freakpower. Café De Rooie Oortjes, Middelburg, 23.00 uur VRIJDAG Rode Peper Het Internationaal Danstheater brengt de voorstelling Rode Pe per. Dit is een neerslag van de zoektocht naar de sporen van de VOC. Rode Peper is vooral een betoverend beeld van licht en schaduw, van dans en muziek uit dorpen, paleizen en tempels. De regie was in handen van Maurits van Geel. Stadsschouwburg, Middelburg, 20.00 uur Tango In Nedertango worden het mysterie en de geschiedenis van de tango ontrafeld. Dit gebeurt door Het Nederlands Fluitorkest onder leiding van Jorge Caryevschi, het Sexteto Canyengue aangevoerd door Carel Kraayenhof en de acteur Willem Nijholt, aan de hand van com posities van Piazzolla. Nijholt vertelt het levensverhaal van de tango en is zelf de verpersoonlijking ervan. Concertzaal, Middelburg, 20.00 uur Beekman Bram Beekman geeft een concert op het De Rijckere-orgel. Hij speelt uitsluitend werken van Johann Sebastian Bach. Oostkerk, Middelburg, 20.00 uur Lenteconcert Acht muziekverenigingen en koren geven een lenteconcert. De deelnemers zijn de fanfare Vlijt en Volharding, het barber- shopkoor Sea Sound Singers, brassband ONDA, de accordeon verenigingen Accordeola en Concertina, gemengd koor de Ruy- terstadsingers, het mandolineorkest Con Amore en de zangver eniging Canto Armonico. Er doen in totaal ruim 300 muzikanten en zangers mee. Sint Jacobskerk, Vlissingen, 20.0Q uur Vlaamse Avond Onder de naam Dansend Folk wordt een Vlaamse Avond gehou den. Het uit zes mensen bestaande Keukkojoen heeft als groep vooral een eigen interpretatie van de typische Tuvaanse keelzang Daarnaast is het repertoire ook Scandinavisch, Iers en Vlaams geïnspireerd. Touche de Beauté bestaat uit Dré De Schouwer, Ireen Beke en Gwen Dedonder, die zich hebben zich laten inspi reren door de muziek uit de Keltische wereld. De Stenge, Heinkenszand. 20.00 uur De getemde feeks Toneelvereniging De Nardusbloem speelt De getemde feeks. Zie donderdag Aula Willibrorduscollege, Goes, 20.00 uur De Vliegende Panters De Vliegende Panters brengen hun cabaretvoorstelling De Grote Drie. Deze voorstelling is uitverkocht. Scheldetheater, Terneuzen, 20.00 uur Benefietconcert Roparunteam Make it Happen houdt een benefietconcert. Medewerking hieraan verlenen de bands Flat Out en Fragment De opbrengt gaat naar de goede doelen van Roparun. De Stoelemat, Bergen op Zoom, 20.00 uur Ambras Ambras zingt (meestal) alle liedjes in dialect. Het programma heet dan ook Bij ons op 't durp en er wordt de streektaal van het Land van Hulst gebruikt De Wellevaete, Sint-Annaland, 20.15 uur Grafin Mariza Het Tsjechisch Muziektheater Usti brengt de operette Grafin Mariza. Deze sprankelende operette vol meeslepende melodieën, hilari sche persoonsverwisselingen en grootse, kleurrijke enscenerin gen is van de componist Emmerich Kalman Schouwburg De Maagd, Bergen op Zoom, 20.15 uur All Ears Het jazzsextet All Ears geeft een concert. Er wordt muziek gespeeld van pianist Michiel Braam en tenor saxofonist Frans Vermeerssen. Verder hoort men Michael Vat- cher (drums), Frank Gratkowski (altsaxofoon en klarinet), Herb Robertson (trompet) en Wilbert de Joode (contrabas). Kloveniersdoelen, Middelburg, 21.00 uur Todo Cambia, ofwel: Alles verandert. Dat is de titel van de debuut-cd van muziek groep Bodixchel. De naam geeft al aan dat de vijf jonge, geëngageerde, Vlaamse muzi kanten een andere weg in wil len slaan. De cd bevat dan ook een eigenzinnige keuze aan lie deren uit het 'Zuiden'. De groep kiest niet voor het ge ijkte aanbod van Frans- of Spaanstalige chansons en fla menco's, maar laat eigen werk horen, afgewisseld met bewer kingen van liederen van Victor Jara en Isabella Para. De keuze voor de Zuid-Amerikaanse singersongwriters is bewust. Soms zijn dit liederen die niet vrijblijvend willen zijn, maar die een klacht tegen on recht inhouden. Bodixchel schuwt het politieke statement niet. Hoewel de teksten verre van moralistisch zijn. dragen ze toch iets uit wat bij het publiek blijft hangen. Ofschoon Bodix chel geen zin heeft om de mu ziek uit te leggen, kan men stellen dat de leden een brug willen slaan tussen verschil lende tradities en genres, tus sen de kracht van nieuwe me lodieën en liederen met beken tenissen en betekenissen. De muzikanten zijn naar eigen zeggen 'zoekers, die niet in één vakje gestopt willen worden'. Sommige nummers op de cd Todo Cambia zijn sfeervol, bij na sereen, andere neigen weer naar dansmuziek. De leden van de groep hebben hun sporen verdiend in diverse muziekgroepen Frank Chysels is bassist bij Cro Magnon en het theater van Mong Rosseel. Gijs Hollebosch is dobrospeler. Elfy Aerden is vocaliste bij on der andere Mairan. Bruno de Castro is singersong-writer en zodoende actief als zanger, pianist en gitarist. Hij is even eens oprichter en zanger/muzi kant bij Peak. Samen met Lu- do Vandeau is hij al jaren bezig met lied en samenzang Laatst genoemde zanger-gitarist trad jarenlang solo op en is een be kende figuur in het theater. Sinds enkele jaren is hij zanger bij Ambrozijn en één van de vocalisten bij Olla Vogala. Met drie warme stemmen die nauw bij elkaar aansluiten, wil Bo dixchel mensen ontroeren en de ziel verzachten. Margritta van den Berge Zaterdag treedt Bodixchel op in Razzmatazz in Oost-Souburg, aanvang 21.00 uur. Hoewel het toneelstuk Ongelikt een bewerking is van King Lear van William Shakespeare wil Ron Thiry, die Lear speelt, zich niet de hoofdrol toedichten.,In King Lear is hij de absolute hoofdfiguur, maar deze bewerking van Bart Moeyaert stelt de dochters in feite centraalHoe deze trage die, waarin de oude koning zijn land verdeelt onder zijn dochters Goneril, Regan en Cordelia, zich vol moord en doodslag, verstoten en verstoten worden, voltrekt, is vanaf zaterdag te zien bij de Zeeuwse Komedie in Vlissingen. Die verdeling van het rijk komt bij Moeyaert - die een mooie, poëtische taal hanteert, alleen puntiger en beknopter - pas op de tweede plaats. Ron: „Hij laat daar het bei-amen van de moord op de graaf van Kent door de drie dochters aan vooraf gaan. Ieder met haar eigen wa pen, een breipen, een mes en Cordelia, die er eigenlijk niet zo gek veel voor voelt, gewoon met haar blote handen." Bij de ver deling van het land moeten de dochters uiting geven van hun liefde voor de oude Lear. Corde lia weigert echter aan die hui chelarij mee te doen. „Terwijl zijn twee oudste doch ters hem naar de mond praten, redeneert de jongste en liefste dochter heel nuchter. Daar kan Lear niet mee omgaan en legt dat uit als een soort verraad. Kennelijk houdt zij minder van hem dan hij van haar. Terwijl dat niet zo is. Het enige wat zij laat blijken, is, we weten dat we van elkaar houden. Maar dat vindt Lear niet genoeg. Dus krijgen we de merkwaardige omstandigheid dat hij wat hem het liefste is, gaat verstoten. Hoewel zij niet alleen maar lief is en ook haar trekjes heeft. Ei genlijk gaat Moeyaert daar ook vanuit." „Lear is in het begin al een wat excentrieke man, maar dat gaat van kwaad tot erger en uitein delijk is hij niet meer zo gezond, zeker geestelijk niet, zeg maar een behoorlijke vorm van Altz- heimer. Hij is nogal opgefokt, maar die meiden zijn dat van meet af aan geweest. Parallel daaraan voltrekt zich het ver haal van Gloster en zijn twee zo nen, waarbij de één hem liever is dan de ander. Wat weer tot aller lei narigheid en intriges leidt. Uiteindelijk leidt alles tot de dood." „Wat Moeyaert er helemaal nieuw bij heeft geschreven, is de rol van Lot. Zij geeft een soort commentaar, maar voorziet ook alles. Het is het lot en zo is ook het hele karakter van die figuur. Ze zegt steeds kort en cynisch, ja, het is niet anders, dat gebeurt gewoon. Ze speelt samen met de Nar onder één hoedje, anderen zien en horen Lot niet. Dat is wel een grappig gegeven, waardoor het allemaal wat gerelativeerd wordt. Voor de Nar en Lot heb ben we twee jongeren gekozen, zodat je ook een beetje een kruisbestuiving krijgt met de jeugd binnen de Zeeuwse Ko medie." „Het is geen kostuumstuk. Het is een tijdloos verhaal, in feite een voorbeeld van wat er in fa milies en relaties mis kan gaan. Daarvoor hebben we voor een deel normale kleding gebruikt met wat kleine accenten. De toonzetting is getracht luchtig te houden, zodat het niet een draak van een drama wordt. Als Lear aan het eind echt aan het malen is, waar hij zich voor een deel ook van bewust is - het Altzheimer-gebeuren zit er sterk in - dan zal dat best aan doenlijk zijn en wat emotie op roepen." „Wat de dochters betreft is de moraal duidelijk. Probeer niet te materialistisch te zijn, niet te veel uit op eigen gewin. Wees eerlijk, trouw aan je vader en tracht hem niet uit te zuigen, want uiteindelijk zal je dat slecht bekomen. Je ziet zelfs dat Cordelia het niet goed vergaat, want ze houdt er niks aan over en gaat de pijp uit. Eigenlijk gaat bijna iedereen de pijp uit. Ik heb heel erg de neiging om te zeggen, oké, houd het goed en eenvoudig, zorg vooral dat je met elkaar bent en van elkaar houdt. Dat is veel belangrijker dan wat ook. Maar ja, dat klinkt zo oubollig." Frans Doeleman Ongelikt gaat zaterdag in pre mière bij de Zeeuwse Komedie in Theater Vestzak'99 in Vlis singen en is daar verder te zien op 23,29 en 30 maart, 4,5,12,13, 18, 20 en 25 april, aanvang 20.15 uur, matinee (zondagen) 15.00 uur. woensdag 19 maart 2003 De dochters Cordelia (Irene Dingemanse), Goneril (Wilma Selen) en Regan (Jolanda Kasse) met Lear (Ron Thiry) en de Nar (Doron de Kubber). foto Ruben Oreel Internationaal Danstheater danst Rode Peper vrijdag in Middelburg Musical Copacabana komt maandag en dinsdag naar Middelburg The Seatsniffers openen de bluesroute vrijdag in Terneuzen Operette Grafin Mariza wordt gespeeld zaterdag in Bergen op Zoom

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 25