Natuurlijst ministerie onvolledig Jacht op hobbykip is geopend Tweede Kamer kan zorg niet afdwingen 15 10 uit kritiek Zonnedag bij iterrenwacht Boete voor beledigen agenten Twee weken cel in voor kopstoot Herinrichting centrum vertraagd Buschauffeur bedreigd Werkstraf voor mishandeling Autodief op heterdaad betrapt Extra euro's voor hulp aan jeugd J gwRinus Antonisse COES - De Vlakte van de Raan ihet mondingsgebied van de feterschelde en het Veerse jkr met Schengegebied zijn n onrechte niet aangemeld :j nor aanwijzing op grond van éfHabitatrichtlijn van de Eu- nfeeUnie. Ook de nieuwe na- ancebieden van het plan Ture tor langs de Oostcrschelde inbreken. ■«zekritiek uit de Zeeuwse Mi- M Federatie (ZMF) op het Mistel van het ministerie van andbouw, Natuurbeheer en gerij (LNV) voor de aanmel- Èng van Zeeuwse Habitatge- «denbijdeEuropese Commis- De vereniging plaatst ook ■(tekeningen bij de uitgangs- Gten die het ministerie voor isvijzing van gebieden han- at. Be lidstaat van de EU is ver- jacht een lijst voor te dragen anleefgebieden die van (groot) èng zijn voor instandhou- ingvan flora en fauna. Er moet ndoendeeen Europees netwerk onbeschermde gebieden ont- Saan;Natura 2000. Doel is de iologische verscheidenheid te «waren D? gebieden die de Europese lommissie aanwijst voor de al d 1992 vastgestelde Habita- ichtlijn, krijgen het etiket van Kciale beschermingszone. DeZMF vindt dat het ministerie snverkeerde selectie heeft uit- voerd. Er is vooral gekeken narde grootte van gebieden en «JDELBURG - Sterrenwacht lippus Lansbergen uit Mid delburg doet vrijdag mee aan de 'internationale Sun-Earth-Day. Dit evenement is een initiatief sndeNASA en ESA om de hui- ègekennis van de zon en aarde bijeen groter publiek bekend te saxen De sterrenwacht geeft ienlezing. Bij helder weer wor den de telescopen opgesteld en anhet publiek planeten en an us hemellichamen bewonde- a Er is een speciaal kinder- ragramma. De bijeenkomst egint om 19.30 uur in het ge euw van de Sterrenwacht aan leHerengracht in Middelburg. of een gebied al dan niet behoort tot de vijf of tien beste. De mi lieufederatie wijst erop dat in beginsel alle gebieden die van ecologisch belang zijn bij de Eu ropese Commissie moeten wor den voorgedragen. Die maakt dan zelf een keus. Dat de Vlakte van de Raan niet is aangemeld, noemt de ZMF curieus. Het gebied kan niet los worden gezien van de Voordel ta, die wél is voorgedragen. De omschrijving 'permanent met zeewater van geringe diepte overstroomde zandbanken' geldt evenzeer voor de Vlakte van de Raan als voor de Voordel ta, aldus de milieufederatie. Bo vendien hoort het gebied tot het Westerschelde-estuarium, zoals ook in de Lange Termijnvisie voor de Schelde recent is vast- gelegd. Voor de Westerschelde worden 'administratieve grenzen' als uitgangspunt genomen. On juist, stelt de ZMF. Daardoor kan het voorkomen dat de be grenzing van het Habitatgebied bij fort Rammekens dwars over het slik en schor loopt. Het niet- begrensde deel heeft minstens zoveel natuurwaarden als het schor en slik die wél zijn aange merkt als Habitat-waardig. Die waarden en niet een willekeuri ge grens van een bestemmings plan moeten de doorslag geven. Woelmuis Het Veerse Meer en het Schen gegebied dienen in aanmerking te komen op grond van het feit dat de Noordse woelmuis daar voorkomt, meent de federatie. Het plan Tureluur is opgesteld om langs de zuidkust van Schouwen-Duiveland en Tho- len een samenhangend natuur gebied te verkrijgen. Alleen daarom al is aanmelding ge wenst. De oostelijke randmeren Kram mer-Volkerak en Zoommeer zijn aangewezen, zonder dat duidelijk is vanwege welke plant- en diersoorten. De ZMF wijst erop dat de waterkwaliteit van de meren slecht is en dat de zorgplicht voor een goed leefmi lieu onvoldoende is nagekomen. „Het is dan ook zaak om de mi lieu-omstandigheden in het Volkerak en Zoommeer dras tisch te verbeteren." De ZMF begrijpt niet waarom deze zoete meren ook als zoutwater-gebie den zijn aangewezen. woensdag 19 maart 2003 Deze kippen lopen nog net op Belgisch grondgebied en hoeven niet opgesloten in een hok. foto Peter Nicolaï Sinds afgelopen weekend moet alle pluimvee binnen blijven, ook het pluimvee bij particulieren. De minister heeft dit besloten op aandrin gen van de Tweede Kamer. De maatregel wordt gecontro leerd door de AID, de Algeme ne Inspectie Dienst. De politie helpt daarbij een handje. Ver slag van een patrouille door West-Zeeuws-Vlaanderen. door Melita Lanting OOSTBURG - De nevel hangt nog boven de akkers van West- Zeeuws-Vlaanderen als poli tieman Bert Zondervan met de politiebus de polders in rijdt. Hij is op weg naar een melding van loslopende kippen in de buurt van Waterlandkerkje. Heel West-Zeeuws-Vlaande- ren valt onder het vervoersbe- perkingsgebied Breskens. In dat gebied moet alle pluimvee verplicht opgehokt worden. Zondervan vertelt dat die och tend het bewuste telefoontje is binnengekomen. „We gaan even kijken of de beesten nog buiten lopenHet is in de buurt van kippenboeren en dat geeft een extra risico." Onderweg wijst Zondervan op een kop peltje ganzen dat rustig in een kreek ligt te dobberen. „Kijk, dat zijn wilde ganzen. Zij lo pen gewoon in de vrije natuur en hoeven niet naar binnen. Dat is wel eens moeilijk uit te leggen aan mensen die naast zo'n natuurgebied wonen. Hun beesten moeten naar bin nen terwijl een paar meter verderop de eenden of ganzen gewoon vrij rond kunnen zwemmen." Eenmaal aangekomen bij de huizen waar de kippen los rond zouden lopen is niets te zienIn de wijde omtrek is geen enkele loslopende kip te be kennen. „Dat gebeurt wel va ker, ze zullen wel binnen zit ten. Misschien laten mensen hun beesten af en toe even bui ten lopen, ik weet het niet. Kijk, de meeste mensen met hobbykippen hebben van die kleine hokjes zonder ramen. Dat is natuurlijk om te voor komen dat de hanen heel vroeg gaan kraaien, maar als je daar kippen dagenlang in op moet sluiten is dat wel zielig." België Zondervan rijdt verder in de richting van Belgische grens en ziet de eerste loslopende kippen, één meter binnen de gemeentegrenzen van Sint Margriete. Zondervan schiet in de lach. „Daar mogen we niets aan doen. Die lopen op Belgisch grondgebied. Als ze over de sloot springen moeten ze in een hokje maar nu hoeft het niet." Pauw De politiebus keert terug rich ting Aardenburg. Aan de Mo lenweg wordt een loslopende pauw gesignaleerd. De bewo ners van het huis zijn niet thuis. Zo te zien zijn de kippen wel opgesloten, want het hok is hermetisch afgesloten. Zon dervan besluit een briefje in de brievenbus te doen met de me dedeling dat de pauw naar binnen moet. „Waarschijnlijk hebben ze het dier niet kunnen vangen of ze weten niet dat pauwen ook naar binnen moeten. Een pauw vangen is lastig Ik ben er zelf ook eens achteraan ge weest en voor ik er erg in had zat het de beest op het dak." Een paar kilometer verderop op de Sint Pietersdijk lopen bij een huis een stuk of tien kip pen rustig in de tuin te pikken. Opnieuw zijn de bewoners niet thuis. Zondervan besluit het adres te noteren om 's middags nog eens langs te gaan. „Dit zijn er te veel, daar moeten we nog maar eens naar toe om te waarschuwen." De rit gaat verder, terug richting Oost- burg. Op de Oostburgseweg, net op de grens met Aardenburg loopt ineens een grote bruine kip op de weg. Zondervan trapt op de rem, tijd voor in spectie Binnen het hek lopen zo'n 25 kippen en twee ganzen. Zondervan spreekt eigenaar J. Ytsma aan: „Uw kippen lo pen buiten en dat mag niet. Ze moeten echt naar binnen." Yt sma reageert een beetje ge schrokken. „Dan zal ik ze moeten vangen, dat wordt nog een hele klus want ze lopen overal." Zondervan toont zich de kwaadste niet en zegt toe dat Ystma mag wachten tot het avond is. De kippen krui pen dan vanzelf in het hok. „Daarna moet het hok dicht en mogen ze niet meer naar bui ten. We komen morgen terug om het te controleren." De opluchting straalt van Ytsma af. „Dat vindt ik heel soepel. We hebben op zich vol doende ruimte maar die bees ten zitten altijd buiten, zelfs in het land van de buren en dan zijn ze moeilijk te vangen," Zondervan geeft weer gas richting Oostburg. „Tijd voor een broodje." Advertentie Blouse. Verrassend...CM Verrassend. ..C&A MIDDELBURG - Een 25-jarige inwoner van Vlissingen is gisteren in Middelburg voor het beledigen van agenten ver oordeeld tot 150 euro boete. De man werd op 25 januari dit jaar aangesproken door twee agenten toen hij in de binnen stad van Goes met een flesje bier in zijn hand over straat liep en zo het alcoholverbod negeerde. De Vlissinger noemde hen vervolgens NSB'ers. Volgens hem waren de agenten provoce rend opgetreden. ..Zij sprongen van de fiets en trokken het flesje uit mijn handen", zei hij. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter R. Lameij- er heeft gisteren een dertigjarige inwoner van Oost-Souburg voor het uitdelen van een kopstoot twee weken celstraf opge legd. „Als u zo tekeer gaat en daarbij uw strafblad van acht tien pagina's voegt, moet u rekenen op een gevangenisstraf", motiveerde de politierechter zijn beslissing. De verdachte be moeide zich op 9 januari dit jaar in Oost-Souburg met een man die zich opwond overeen stationair draaiende auto vlak bij zijn woning, terwijl de bestuurder bezig was het ijs van de ruiten te krabben. De Souburger zei tegen de man dat hij 'niet zo moest zeiken' en gaf hem een duw en een kopstoot. MIDDELBURG - De herinrichting van de Middelburgse bin nenstad is later klaar dan gepland. Volgens de gemeente is er door de vorst vertraging opgelopen. De oplevering is verscho ven van begin mei naar half juni. Eerst wordt de Lange Delft afgemaakt, dan zijn de Korte Delft en een deel van de Nieuw- straat aan de beurt. De Segeersstraat is de laatste straat die wordt opgeknapt. De Vlasmarkt is van 21 tot 25 maart afge sloten voor autoverkeer. De Kromme Weele is van 28 maart tot 1 april dicht. Dat is nodig omdat de bestrating in de twee stra ten nog moet worden gevoegd. HANSWEERT - Op de Kanaalweg in Hansweert is maandag avond een buschauffeur bedreigd. Een onbekende passagier was het niet eens met het aantal strippen dat hij moest betalen en uitte vervolgens dreigementen Toen hij was uitgestapt, bekogelde hij de bus met stenen. Daarbij werd de chauffeur geraakt en sneuvelde een ruit. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft giste ren een 41-jarige man uit Kloetinge voor mishandeling en bedreiging van zijn echtgenote veroordeeld tot een voorwaar delijke taakstraf van honderd uur. Bij de verdachte sloegen 9 januari dit jaar alle stoppen door. In de woning bedreigde hij zijn vrouw met een broodmes en gaf hij haar klappen. Dit ge weld achter de voordeur was al eens vaker voorgevallen. De man heeft inmiddels voor zijn agressieproblemen hulp ge zocht en wordt behandeld bij Emergis. Met dat initiatief werd in de uitspraak rekening gehouden RILLAND - Op de carpoolplaats bij Rilland is gisterochtend een 21-jarige man uit Roosendaal betrapt bij het stelen van een auto. Hij kon in eerste instantie vluchten, maar de politie hield hem later bij zijn woning aan. door Claudia Sondervan MIDDELBURG - De Tweede Kamer kan fusies tussen-zieken huizen niet verbieden. Zieken huizen zijn zelfstandige instel lingen; de overheid kan alleen voorwaarden aan de zorg stel len. Zolang het Rijk niet zelf art sen ter beschikking stelt, kan ze het aanbod van zorg niet af dwingen. Dat is de boodschap die de pro vincie in een notitie zendt aan de vaste Kamercommissie voor Volksgezondheid. De notitie is de nadere toelichting waar de Kamercommissie om vroeg na dat de provincie in december vruchteloos pleitte voor een op heffing van de door de Tweede Kamer geboden stop op de fusie tussen Ziekenhuis Walcheren en de Oosterscheldeziekenhuizen. Het uitstel en de eis van de Ka mer dat in Vlissingen, Goes en Zienkzee basisziekenhuizen gehandhaafd blijven zijn onrea listisch, schetst gedeputeerde G. de Kok (welzijn) in de notitie. De dalende verpleegduur, de toename aan poliklinische be handelingen en het feit dat spe cialisten zich sterker groeperen rondom een ziektebeeld dan om een orgaan, waardoor zij hecht samenwerken en zich sterker specialiseren, veranderen de ziekenhuiszorg ingrijpend. Deeltijdwerk De vakverenigingen van de art sen eisen dat een specialist erva ring houdt met ziektebeelden door een zeker aantal patiënten per jaar te behandelen en dat maatschappen een minimale bezetting hebben. De toename aan hoogtechnische zorg vereist ook een groter aantal dokters De schaarste aan specialisten en de wens tot deeltijdwerk staat daar haaks op. Daarbij verandert de financie ring van de ziekenhuizen van aan bod gestuurd naar vraagge- stuurd. Haalt een ziekenhuis in een specialisme de door de ver zekeraar vastgestelde productie niet, dan valt de financiering weg. Dat wordt erger als patiën ten vaker gaan uitwijken naar ziekenhuizen in België. De Wes- terscheldetunnel zet de poort naar België nog verder open voor Zeeuwse patiënten, waar schuwt de provincie. Als het uitstel wordt gehand haafd, komen de Zeeuwse zie kenhuizen in een negatieve spiraal waarbij het ene na het andere specialisme problemen krijgt. De Inspectie voor de Ge zondheidszorg deelt die me ning. Ook Zeeland heeft in de toekomst recht op goede me disch specialistische zorg. De rijksoverheid moet daarom de randvoorwaarden scheppen en de Zeeuwse fusie niet tegenhou den. Eén grote ziekenhuisorga nisatie kan beter artsen aantrekken en kan op verschil lende locaties medisch specia lismen en hoogspecialistische zorg bereikbaar te maken voor de bevolking, temeer omdat de academische ziekenhuizen ver van Zeeland liggen. MIDDELBURG - De Jeugd hulpverlening in Zeeland krijgt dil jaar 226.422 euro om de wachtlijsten verder te bestrij den. Per januari dit jaar telde de wachtlijst in de jeugdzorg 206 mensen, tegen 229 vorig jaar. Dat de wachtlijst niet is ge groeid terwijl er meer jeugdzorg wordt gevraagd, komt doordat er extra geld is gekomen, con cludeert de provincie. Het be wijst tegelijk dat de jeugdzorg een structureel capaciteitste kort heeft, waar meer geld niet tegen helpt. Bij de meest kritieke punten op de wachtlijst lijkt het 'casema- nagement' bij Jeugdzorg de achterstand langzaam in te lo pen. Daar liggen nu 71 dossiers te wachten op behandeling, te gen tachtig vorig jaar In de pleegzorg staan 46 kinderen op de wachtlijst door gebrek aan geschikte pleegadressen, tegen 38 vorig jaar. Het extra geld komt uit de wachtlijstmiddelen van het Rijk, aangevuld met 15.000 euro van de provincie om aan de wen sen van Bureau Jeugdzorg en stichting Agogische Jeugdzorg te voldoen. Het Trainingscen trum voor kamerbewoning (ne gen wachtenden) krijgt twee ex tra plaatsen. Eén extra plaats is toegewezen aan het tehuis Leeghwaterstraat van het AZZ Hulst en het Medisch Orthope dagogisch Centrum De Mame in Vlissingen (drie wachten den). Het Boddaertcentrum Terneuzen (twaalf wachtenden) en de intensieve gezinsbehan deling (veertien wachtenden) krijgt elk een extra medewerker voor een jaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 15