zc Actie IJ' 499 119 Akkoord Bagijnhof misverstand Scholieren gaan op milieuspeurtocht 13 Zwanen bij de Mikke moeten weer zwemmen Vekabo heeft twijfels over nieuwe Schouwse regels minicampings Zaak rond demonstranten kerntransport vertraagd Brandje in Domburg 1W U zeeuwse almanak Opa's auto Zij belt dag en nacht voor één voordelig tarief. wt more. Veilig omgaan met vrachtwagens Overvallers taxi krijgen celstraffen fandpunt voorzitter huurdersvereniging 'niet goed overgekomen' WALCHEREN woensdag 19 maart 2003 burg - Vogel- en ■ang De Mikke in Mid- tog is dringend op zoek 'een oplossing voor zestien Kgehokte zwanen, iragels mogen als gevolg van Jneelpcst niel uilgezel wor- k. De dieren hebben maan- riMS last gebad van een japarasiet, maar zijn inmid- dels gezond verklaard. „Ik was aanvankelijk van plan om ze vo rige week donderdag uit te zet ten", vertelt M. van Dijk, plaatsvervangend beheerster van De Mikke. Het vervoersver- bod van het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij gooide roet in het eten. De zwanen moesten opgehokt worden. De vogels mogen niet in het water bij de Mikke zwem men. Van Dijk: „Als de zwanen te lang in een droog hok verblij ven, krijgen ze last van hun poten - met als gevolg pootont- steking." Een oplossing is de vijver in het oude Openlucht theater te overkappen, zodat de zwanen in ieder geval het water in kunnen. „Dat valt niet mee, want je spreekt wel over 25 me ter. We zijn van alles aan het proberen." De dieren zitten nu erg op een kluitje, aldus de be heerster. „Op een gegeven mo ment wordt het dierenwelzijn wel erg in een hoekje gedrukt." De Mikke probeert deze week 'iets te fabriceren', zodat de zwanen uit de hokken kunnen. „We hebben een heleboel men sen gevraagd om met ons mee te denken. Er moet een kooi of iets dergelijks komen." De zwanen werden afgelopen winter ziek bij De Mikke ge bracht. Uit onderzoek is geble ken dat zij last hadden van een darmparasiet, die zorgde voor een chronische darmontste king. Met behulp van medicij nen hebben de meeste watervo gels weer een goede gezondheid gekregen. „Maar ze zijn nog niet allemaal in topconditie', vertelt Van Dijk. door Miriam van den Broek MELISKERKE - De Vereniging voor kampeerboeren Zeeland vindt het vreemd dat een buren ruzie over een minicamping zo uit de hand kan lopen dat het al le minicampings treft. Vice- voorzitter J. Dees van de Veka bo Zeeland zei dat gisteravond in Meliskerke tijdens de jaar lijkse ledenvergadering. Eind vorig jaar stelde de Raad van State een inwoner van Scharendijke die naast een mi nicamping woont in het gelijk. De buurman meende dat hij overlast ondervond van de kam peerders Die overlast zou het ergste zijn tijdens de negentig dagen per jaar dat het aantal kampeermiddelen op een mini- camping uitgebreid mag wor den van tien naar vijftien stuks. De Raad oordeelde dat een pe riode van negentig dagen niet als kort gezien moet worden. De gemeente Schouwen-Dui ve- land besloot daarop dat mini campings voortaan maar zeven tig dagen per jaar mogen uitbreiden naar vijftien kam peerplaatsen. Om de overgang te verzachten, mag dat komend seizoen nog 85 dagen lang. De andere Zeeuwse gemeenten hebben de huidige regeling van 90 dagen aangehouden. Daarbij speelt mee dat er een nieuwe wet in de maak is die het mogelijk maakt om het hele jaar door vijftien kampeermiddelen toe te staan „De één legt het zo uit en de an der weer anders", zei Dees over de uitspraak van de Raad van State. „Het is toch vreemd dat zo een ingrijpende verandering kan ontstaan uit een burenru zie. Vooral als je het ziet tegen het licht van de nieuwe wet.Of die wet daadwerkelijk wordt aangenomen en hoe de situatie er volgend jaar uit ziet voor de kampeerboeren op Schouwen- Duiveland en in de rest van Zee land, is onbekend. „Eind sep tember hebben we een gesprek met de wethouders van Schou- wen-Duiveland. We hopen dan snel duidelijkheid te hebben voor het seizoen van 2004." Naast de zorgen over de toe komst van de minicampinghou- ders, waarschuwde de Vekabo de ruim vijftig aanwezigen bij de ledenvergadering nog voor de gevaren van vogelpest „Hoe wel de politie en de overheid geen waarschuwingen meer ge ven, geldt het ophokverbod nog steeds. Daarom wil ik u toch op het hart drukken uw drie, vier of vijf kippen of ganzen of wat voor vogels dan ook, binnen te houden", zei Dees. „We kunnen het onze buren gewoonweg niet aandoen als we door die enkele kippen toch het virus zouden verspreiden." REIMERSWAAL - De zaak te gen de 22 demonstranten die op 9 mei 2001 bij Reimerswaal een blokkade opwierpen over een spoorweg, is uitgesteld omdat een politieagent als getuige moet worden gehoord. De diender was gisteren opge roepen om bij het hof in Den Haag te verschijnen, maar kwam niet opdagen. De demonstranten wilden op 9 mei demonstreren tegen een kerntransport en werden opge pakt. De politierechter in Mid delburg sprak de demonstran ten vrij, maar de officier van justitie ging in hoger beroep. Advocaat van de groep demon stranten, E Hummels, wilde tij dens de zitting bij het gerechts hof twee agenten horen die betrokken waren bij de arresta tie van de demonstranten. Om dat een van de getuigen niet kwam opdagen, wilden de de monstranten niet verder gaan met de behandeling van hun zaak, De zaak gaat op 13 mei verder. DOMBURG - In een woning aan de Weststraat is gistermiddag rond half twee brand ontstaan. De brandweer, die binnen enke le minuten na de melding ter plaatse was, had de brand snel onder controle. Oorzaak van de brand was een geiser die vlam had gevat. Na dat de brandweer de gaskraan had dicht gedraaid is de brand geblust. Er werd een ventilator gebruikt om de rook uit de wo ning te blazen. De schade aan de woning bleef beperkt tot rook schade, een kapotte geiser en een verbrand keukenkastje. De bewoonster heeft op tijd de wo ning kunnen verlatenHet scha de bedrag is onbekend. (Advertentie Safari Luna diverse li smaken, fles 275 ml -lïSÏ pn,, p«r liter e 33 Hamburgers kilo 6.9» Duopak soep of maaltijdmix diverse soorten, pakje Aanbiedingen geldig van 17 t/m 23 maart Dat is gewoon Edah Deze komt van een krasse grijsaard uit Elleivoutsdijk, rijk gezegend met kleinkin deren. Laatst had hij er vijf van op bezoek: vijf jongens uit het gezin van z'n dochter. „En ik weet nu ook waarover ze praten, als ze onder elkaar zijn", vertelde hij ons. Dank zij de jongste. Vijf jaar oud is die nog maar. En als hij bij opa is, vindt hij alles even mooi: het huis, de tuin, de kaai, het strand en niet te vergeten opa's mooie rode auto. Veel mooier dan die van z'n vader. Dus het joch rijdt graag een stukje met opa mee. Op de terugweg zat-ie al het moois om zich heen aan dachtig te bekijken. Toen op eens vanaf de achterbank z'n stemmetje klonk: „Opa, als jullie onder de zoden liggen, krijgen wij dit dan alle maal..." fMadia Berkelder BKadiaE IdELBURG - De huurders- Hmiging Middelburg (HVM) jwoit akkoord gegaan met ge- jiongen verhuizing van de be- mer$ van het Bagijnhof. Het stuur van de vereniging heeft faavond tijdens de leden- pdering een verklaring af- i;l«d. Volgens het bestuur is «standpunt van voorzitter ftierda niet goed overgeko- zei op 12 februari in de IC dat verzet tegen de ge wagen verhuizing niet moge- ^cis, omdat het algemeen be- nginditgeval zwaarder weegt a het belang van de individu- dehuurder. Verder zei hij dat de jRM mensen met expertise en teasten zou bijstaan bij de ver bazing. Hij noemde toen de :ogte van de verhuisvergoe- og, 3000 euro, redelijk. Vooral Bdat bewoners ook hulp roden krijgen bij de verhui- Hg. Woningcorporatie Woon- *xd wil het Bagijnhofcomplex pbouwen tot studentenwo- agen, Aanvankelijk is de be- jocers verteld dat ze allemaal bi huis uit moesten. Na druk -sidegemeenteraad is besloten itmensen die dat willen, na de «ovatiekunnen terugkeren, ivond verklaarde het be- van de HVM dat ten on- de indruk is ontstaan dat Ihuurdersvereniging akkoord imet de plannen van de wo- irporatie. Volgens het be- heeft de huurdersvereni- 'Woongoed laten weten juist niet in te stemmen met de gedwongen verhuizing. Boven dien ging de huurdersvereni ging ervan uit dat in het sociaal plan rekening gehouden zou worden met de persoonlijke wensen van de bewoners. Dat bleek niet het geval te zijn. De huurdersvereniging kreeg na de uitlatingen van Wierda forse kritiek van de Woonbond, de be langenvereniging van huurders. Ook sommige leden waren niet gelukkig met de opstelling van de HVM. Gisteravond werd een motie behandeld waarin werd voorgesteld een ledenraad in te stellen Die raad zou bij alle be langrijke beslissingen geraad pleegd moeten worden. Voor een dergelijke motie is echter een wijziging van de statuten nodig. Omdat daarvoor lang niet ge noeg leden aanwezig waren, werd het voorstel verworpen. i Inbreker betrapt LINGE - De bewoonster in huis aan de Juffers weg iezelinge heeft in de nacht Bij de speelgoedwinkel blijken heel veel spullen in de schappen te staan die uit de Derde Wereld komen. mdag op dinsdag een in- skerbetrapt. De vrouw hoor- frond twee uur gestommel in Donkamer. Toen ze naar be- o liep, zag ze een man het uitvluchten met een laptop iitwee mobiele telefoons. Auto botst op terkeerszuil HUIDEN - Een 92-jarige imdenaar heeft gister- -Jd zijn auto vernield bi] J botsing met een verkeers- ■LHij reed op de Spoorstraat fchtdoor bij een wegversmal- Hij raakte niet gewond. Dief moet zitten IDELBURG - De Middel tje politierechter heeft gis- teneen 26-jarige inwoner van '■smgen voor het plegen van winkeldiefstal twee weken fiktraf opgelegd. De man stal- 20 januari een trainings- f*; en een sport shirt bij Hebu fiinVlissingen. foto Ruben Oreel door Anita Janse MIDDELBURG - Leerlingen uit groep zeven van basisschool Acaciahof struinden gisteren door het centrum van Middel burg. Zij deden mee aan de Mondiale Milieuspeurtocht en onderzochten de herkomst van producten en grondstoffen. Op die manier ontdekten zij dat hun eigen stad voor veel spullen afhankelijk is van de Derde We reld. Van welk materiaal is dit speel goed gemaakt? Bij Intertoys zoekt een groepje kinderen naar het antwoord op deze vraag. Hoewel het speelgoed van kunststof blijkt en daardoor slecht is voor het milieu, verga pen de kinderen zich aan de overvolle schappen. De Mondiale Milieuspeurtocht Advertentie *tobile bel je 24 uur per dag voor één voordelig tarief. Zeven dagen per week, binnen to 'ttide regio. Wil je meer weten, ki|k dan op www t-mobile.nl of bel 0800-7123, is georganiseerd door het COS Zeeland (Centrum voor Ont wikkelingssamenwerking) en het Milieu Educatie Centrum. De Wereldwinkel, buitenlandse restaurants, een bloemenwin kel, maar ook de favoriete Inter toys worden aan kritische vra gen onderworpen, „Op deze manier willen we de kinderen laten zien dat veel producten uit de Derde Wereld komen of heel slecht zijn voor het milieu", ver telt Rosemarijn van Schaik van het COS. In de Wereldwinkel ontcijfert een meisje de kleine lettertjes op de achterkant van het een pak koffie. Een medewerkster geeft geduldig uitleg over de uitge stalde spullen. „Dit wordt alle maal verkregen door eerlijke handel. Max Havelaar-koffie wordt gemaakt door boeren uit de Derde Wereld. Zij krijgen ge noeg geld om van te leven. Bij Douwe Egberts is dat vaak niet zo; dat wordt gemaakt door mensen die werken voor een hongerloont je. De kinderen pennen de ant woorden ijverig in hun boekje. Prijzen zijn er niet te winnen, maar eenmaal terug in de bi bliotheek worden de leerlingen beloond met iets te drinken en een koek. Tot en met 28 maart doen zes Middelburgse scholen mee aan door Miriam van den Broek MIDDELBURG - De dode hoekspiegel kent geen gehei men meer voor de kinderen uit de hoogste groepen van basis school De Beverburch in Mid delburg. Zij kregen gisteren van vrachtwagenchauffeurs van Transport en Logistiek Nederland les over veilig om gaan met vrachtauto's. Een team docenten van de grootste werkgeversorganisa tie in het wegtransport kwam met de demonstratievracht auto naar school omdat De Beverburch had meegedaan aan een prijsvraag. De leerlin gen uit de groepen 5, 6, 7 en 8 kregen eerst theorieles. Ze be keken een videofilm en moes ten daarna vragen beant woorden. Het hoogtepunt van de les was voor alle kinderen de prak tijkles. Terwijl een stuk of zes kinderen in de cabine van de vrachtwagen klommen, lie pen de klasgenootjes samen met de docent om de vracht wagenheen. „Als je dicht voor de vrachtwagen oversteekt, kan je de chauffeur niet zien", legde de docent van Transport en Logistiek Nederland uit. „Als je nu een meter of drie verder naar voren gaat, zie je de chauffeur wel, en hij jou ook." Ook aan de zijkant van de vrachtwagen moesten de kin deren goed kijken wanneer ze de chauffeur wel en niet kon den zien via zijn spiegels. „Ik vind deze lessen wel goed", zei de elfjarige Jeffrey van Vrou- werfdie in groep 7 zit. „Som mige dingen wist ik al, andere Met name de praktijkles, waarbij de leerlingen de dodehoek spiegel eens goed konden bekijken vanuit de cabine, viel in de smaak. foto Ruben Oreel dingen leerde ik voor het eerst. Ik hoorde bijvoorbeeld steeds op het nieuws over de dodehoekspiegel. Maar wat dat precies was, hoe die eruit zag en hoe het zicht van de chauffeur daardoor wordt, wist ik niet." de speurtocht. Bij elkaar gaat het om zo'n tweehonderd kinde ren die de twee uur durende tocht gaan lopen. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft gisteren drie mannen veroordeeld tot gevangenisstraffen voor het plegen van een gewelddadige overval op een taxichauffeur conform de eis. Een 21-jarige man uit Amsterdam kreeg con form de eis twee jaar, terwijl een 21-jarige Rotterdammer en een 28-jarige Amsterdammer voor hun aandeel respectievelijk tot anderhalf jaar en vijftien maan den cel werden veroordeeld, ook zoals geëist. Het trio was 23 mei vorig jaar naar Vlissingen gereden De twee jongste daders zaten bij het slachtoffer in de taxi, terwijl de derde man in een gestolen Mercedes van een Amsterdamse taxichauffeur achter hen aan reed. De taxichauffeur werd op de Rijksweg A58 onder bedrei ging van een pistool gedwongen te stoppen, waarna zijn porte monnee met 200 euro en zijn gsm hem werden afgenomen. Het slachtoffer moest daarna in de kofferbak van zijn taxi plaats nemen. Daarna gingen de over vallers ervan door, terwijl ze de taxi achterlieten op een vlucht strook. De taxichauffeur werd pas twee uur later bevrijd, toen de taxi de aandacht had getrok ken van een voorbijganger De daders moeten het slachtoffer en taxionderneming Livo 1200 euro schadevergoeding betalen. Het trio heeft een fors strafblad. Na hun arrestatie werden ze vo rig jaar al veroordeeld tot cel straffen van zeven, zes en vijf jaar voor overvallen op taxi chauffeurs in Amsterdam. De Zeeuwse zaak werd echter apart berecht. De straffen die de Mid delburgse rechter oplegde, ko men bovenop de celstraffen die ze eerder al kregen. Dankzij een uitzending van het.televisiepro- gramma Opsporing Verzocht en een vingerafdruk van een van de overvallers konden ze niet lang na hun uitstapje naar Zeeland worden aangehouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 13