Een leuker kind door videotraining PZC Gebruiksvoorwerpen kunst smelten samen Vrijwillige ruil van grondkavels biedt winst in tijd en geld *3. VAN SCHA GEN N Wandelen voor wate en de Derde Wereld Inbouwen en wegwezen. fificrag Ook Hessing] Eerste Kamer kunst cultuur Maar ik zal mezelf zo missen Y»oeAr, dinsdag 18 maart 2003 door Claudia Sondervan Job van Boven staat regelmatig met de videocamera te filmen bij wild vreemden thuis. Zo lost de Vlissinger opvoedingsproblemen op bij kinderen tot vier jaar. De wijkverpleegkundige is een van de vier videohometrainers van thuiszorgorganisatie Zorgstroom Walcheren. In Zeeuws-Vlaanderen staan vier collega's klaar om te begin nen met videohometrainingen. Thuis zorg Oosterscheideregio overweegt de methode in te voeren. Het principe is simpel: laat ouders zien wat er spaak loopt tussen hun en hun kind. Of liever: wat er wél goed gaat. Want dat is het vertrekpunt voor een nieuwe omgangswijze in het ge zin. Op Walcheren is na vijftien jaar ervaring duidelijk dat videohome training een uiterst effectieve manier is om beginnende opvoedproblemen te smoren. ,,Dit is een hele goede ma nier om latere jeugdproblemen te voorkomen," stelt Henny van den Brink, pedagoge van de Ouder en Kind Zorg bij Zorgstroom en instruc teur voor de videohometrainers. ,,We wijzen vooral dingen aan die goed gaan. Ouders krijgen al van iedereen te horen wat ze verkeerd doen Als je ze toont: hier gaat het goed. krijgen ze vertrouwen in zichzelf." Jaarlijks filmen de vier videotrainers op Walcheren zo'n dertig gezinnen Tien minuten per keer, meestal zes tot zeven keer. Twee weken na aanmel ding moet de eerste videoband be sproken zijn. Het duurde lang voordat mensen de camerabezoeken in hun ge zin aanvaardden. Hetzelfde probleem ondervindt Henny van den Brink weer nu ze een nieuwe soort videohome trainer opleidt voor mantelzorgers van dementerenden. „Voor hen is goe de interactie het verschil tussen op branden en volhouden. Maar tot nog toe durft niemand." Eng Het is ook eng, beaamt Job van Boven. En: 'Zal je net zien dat mijn kind wel lief is als je filmt', zeggen ouders. Zelf gedragen ouders zich ook niet naturel. „Maakt niks uit. Het gaat om de pa tronen in het gedrag en die tonen zich toch. Een kind is vlot vergeten waar voor je komt en doet gewoon zijn eigen dingen, waar de ouder op moet reage ren. Ik kom niet om van een kind een mak lammetje te maken. Ik maak het wel handelbaar. En het voelt heel goed als een kind dat 24 uur per dag jam merde en nooit gewoon sprak, veran dert in een blij, normaal pratend kind." Negen van de tien gevallen komen vanuit het consultatiebureau. De pe dagoge beoordeelt of het aangedragen probleem geschikt is voor videohometraining. Veelal is het dat. Niet luisteren, druk gedragen ook slaapproblemen worden op film gezet. „Dan komen we niet 's nachts, wat veel mensen denken, maar over dag. Want dan gebeuren de dingen die de nachtslaap storen." Huilbaby's „De training doet veel voor huilba by's", zegt Job. „Na twee, drie bezoe ken maken ouders weer contact met hun kind. Ouders van een huilbaby raken gestresst, zitten bovenop dat kind en reageren bij elke piep over spannen. Zo'n baby voelt dat en gaat nog erger huilenEr zijn veel oorzaken waardoor baby's veel huilen, maar het vaakst blijkt dat de baby zich niet vei lig voelt. Zulke kinderen en ouders hadden nogal eens een slechte start, zoals een couveuseperiode waardoor er in het begin weinig contact was. Het is fijn als moeders na de training voe len dat ze wat terugkrijgen van hun kind." „We gaan niet in analyse", benadrukt Henny van den Brink. „We blijven zuiver met de beelden werken. Argu menten dat moeder die dag erg moe was doen er ook niet toe. Het gaat om Opvoeding de interactie met het kind." „Wij laten ouders zien dat het energie oplevert als ze eerst tonen dat ze' hun kind be grijpen. Als een kind om snoep blijft zeuren kan je daar honderd keer nee op zeggen. Zeg je eerst: 'Oh, jij wil graag een snoepje? Dat snap ik, maar we gaan straks eten en daarom mag dat nu niet', dan voelt dat kind zich begrepen en houdt het op. Botweg 'nee' is een 'nee' tegen dat hele kind, niet alleen tegen het snoepje. Als je een kind wat verbiedt, moet je een al ternatief bieden. Kinderen komen daar zelf niet op. Noem het afleiden, ik noem het toeleiden naar gewenst ge drag", legt Job van Boven uit. Soms laat hij zijn rol als observator varen. „Ik vind het erg als ouders zeg gen: hij doet het om te pesten. Dat is niet waar. Zo dacht een moeder met een kind van twee dat steeds aan de te levisie zat terwijl er toch duidelijk 'néénéé' werd geroepen. Ik wijs op die televisie en vraag aan dat kind: wat is dat? Dat kind zegt 'neenee'. Een kind snapt tot het einde van het tweede jaar niet dat 'nee' een verbod inhoudt. De ze dacht dat de televisie zo heette." Te snel „De redenaties van volwassenen gaan te snel voor een kind. Volwassenen be seffen niet dat ze in gedachten stap pen overslaan waar een kind nog bij stilstaat. Niet gooien, je maakt het ka pot. Welnee, denkt dat kind. Ik maak niks kapot. Ik gooi. Kinderen hebben nog geen benul van het effect van hun acties. Voor sommige ouders is het een ontdekking dat een kind een eigen we zen heeft. Volwassenen zijn sterk be zig met gevolgen en niet met gedrag. Hele drukke kinderen zitten vaak vol positieve initiatieven die fout lopen door hun gejaagdheid. Hak je steeds in op de ongelukken, dan hak je het positieve uit het kind. Door de video band herkennen ouders de goede be doeling weer." Job van Boven filmt een gezinssituatie in Middelburg. foto Ruben Oreel door Rinus Antonisse IJZENDIJKE - Het eerste vrij willige verkavelingsproject in Nederland, de landinrichting Ponte in West-Zeeuws-Vlaan- deren, is geslaagd. Dat stellen voorzitter T. Wijffels van de Landinrichtingscommissie en J. de Moree van de Dienst Lande lijk Gebied (DLG). Morgen wordt het project met enig offi cieel vertoon afgesloten. Daarvoor komt minister Veer man van Landbouw naar IJzen- dijke. In zijn aanwezigheid wordt de laatste notariële acte gepasseerd van een vrijwillige kavelruil tussen enkele land bouwers. De bewindsman en gedeputeer de G. de Kok zijn mede-onder tekenaars. Hoogleraar A. van den Brink maakt een vergelij king tussen vrijwillige en wette lijke landinrichting. Alles op basis van vrijwilligheid én binnen de voor landinrich ting ongekend korte tijd van vijf jaar uitgevoerd. Dat zijn de twee belangrijkste kenmerken die Ponte tot een succes maken, vinden Wijfels en De Moree. Het gebied is 2525 hectare groot en ligt ten zuiden van IJzendijke tot aan de grens met Vlaande ren. Mislukking Eerdere pogingen tot ruilverka veling in de streek liepen uit op een mislukking. De grondeige naren stemden tegen plannen voor de verkavelingen Biervliet en Aardenburg. Omdat de noodzaak om de land bouwkundige situatie te verbe teren onverkort aanwezig bleef, is gezocht naar een andere in valshoek. Die werd in 1997 ge vonden in een vrijwillig project, waarvoor geen stemming nodig was. Om de landinrichting te kunnen uitvoering, was het nodig gron den te verwerven voor ruiling en het uitvoeren van enkele zoge naamde 'openbare doelstellin gen'. Dat is, mede dankzij een speciale regeling, goed gelukt. Ongeveer 90 procent van de uit gangspunten kon worden be haald, aldus Wijffelsen^* ree. Zo is 575 hectaregeniHffl hectare nieuwe natuur^ deel van de Ecologische^, structuur) worden ven® lijkt, is 25 hectare niew aangeplant, zijn tien sta aanlegd en kwam ernegaj meter natuurvriendelijk De droogteproblemen over een oppervlakte vatc 1.850 hectare wordenbepsr opgeheven. Snel Eén van de bezwaren te^< wettelijke (gestemde) ia richting is de lange duin) de ruilverkaveling waan? voorjaar 1994 werd g® nog steeds niet afgerond was de bedoeling he: p Ponte in vier jaar af tenc dat is uiteindelijk éénjag ger geworden. Toch nog altijd snel landinrichtingsproject, strepen Wijffels enDeMcs voegen er aan toe datee j lijke manier van uer-; leidt tot lagere kosten pagina 21 ró grondrés DEN HAAG - Zeelandi definitief geen vertegen» ger in de Eerste Kamer.! Hessing uit Zierikzee.hoé stuursdienst bij dc g Middelburg, moet de verlaten. Hij is door de leden van DJ zesde op de kandidateniip de Eerste Kamer geplaaS kandidatenlijst is gister» kend gemaakt. Hessing a verwacht te laag op delg komen, omdat zich ookp: nentere D 6 6 'ers kandidaat! den gesteld. D66 krijgtdi drie zetels in de nieuweSs die 26 mei wordt se door de vorige week git Provinciale Staten. He heeft acht jaar in de Eerste mer gezeten. J.C.J, van Schagen is gecremeerd. Zijn as werd bijgezet naast het graf van zijn eerste vrouw op de be graafplaats in Domburg. foto Lex de Meester Het thema van de boekenweek is Styx, leven en dood in de lette ren. In een dagelijkse serie gaat de PZC op zoek naar de laatste rustplaats van Zeeuwse schrij vers. Hoe werden ze kort na hun dood herdacht en hoe liggen ze er nu bij? In de zesde aflevering J.C.J. van Schagen (1891-1985). door Ernst Jan Rozendaal Hans Warren begon zijn 'In memoriam J.C.J. van Schagen' op 18 april 1985, één dag nadat de dichter en beeldend kunstenaar op 93- jarige leeftijd in zijn slaap was overleden in huize De Bloemendal in Deventer, met een citaat: hoe goed dat het nu niet meer zo lang moet/hoe fijn om er nog éven bij te zijn. Op deze voor hem kenmerkende wijze verwoordde Johan Christiaan Jacobus van Schagen zijn tegenstrijdige Advertentie Jan Stins Uurwerkmaker/insirumenimakcr Leverancier van kwaliieitsuurwerfccn& Reparateur en restaurarteur j van klokken en horloges. Voor mensen die vakwerk kunnen waarderen. Damplein 7, Middelburg Tel. 0118-636635 gevoelens over het ouder worden. Van Schagen was immer de auteur van Narrenwijsheidde debuutbundel waarmee hij in 1922 in één klap zijn naam vestigde in de Nederlandse literaire wereld. „Ik zal het boekje van Van Schagen mijn leven lang bewaren en alles lezen waaronder zijn naam staat", schreef Martinus Nijhoff bewonderend. Het motto van Narrenwijsheid ontleende Van Schagen aan de Ethica van Spinoza: „Hij die terecht beseft dat alles uit de noodzaak van de goddelijke natuur volgt en naar de eeuwige wetten van die natuur verloopt, hij maakt geen uitzonderingen voor wat vijandig, lachwekkend en verachtelijk zou kunnen lijken en heeft met niets medelijden,." Alles heeft een goddelijke oorsprong, daardoor bestaat er geen rangorde die bepaalt dat het een belangrijker is dan het ander, wat betekent dat alles even geschikt is om over te schrijven. In Van Schagens eigen woorden: Nee dank U, neen, ik ben geen dichter die zijn veel zwaarder, ik ben lichter ook ben ik niet altijd welluidend en bovendien ben ik zeer onbeduidend niet abnormaal, geen homo, geen sadist heb ik met 'God', noch Vrouw, noch Drugs getwist ik houd gewoon van bloemetjes en beesjes- mijn vrienden: padden, merels, slakken, meesjes. Schrijven was voor Van Schagen spelen. Veel van zijn verzen waren daardoor nauwelijks meer dan alledaagse invallen, aldus Warren. „Het lijkt of hij in de eerste plaats gedichten heeft geschreven om zichzelf te amuseren. Hij was niet geneigd zijn werk te selecteren en liet het aan de lezers over de parels uit een ware schelpenhoop te zoeken." Twee dagen na zijn dood werd Van Schagen gecremeerd in Dieren. Zijn as werd bijgezet naast het graf van zijn eerste vrouw op de begraafplaats in zijn geliefde Domburg, het dorp dat twee jaar na zijn dood een deel van de duinboulevard omdoopte in Boulevard Van Schagen. Het motto van het postuum verschenen tweede deel van het Archief Van Schagen luidt, opnieuw kenmerkend: Als ik dood benniemand zal me missen Maar ik zal mezelf zo door Anita Tournois SLUIS - Zeven genomineerden stellen in het kader van de Vier jaarlijkse prijs voor kunstam bachten van de Provincie West- Vlaanderen 2001 hun werk ten toon in de raadskelder van het stadhuis in Sluis. De expositie laat tevens geselecteerd werk zien van drie andere Vlaamse kunstenaars. Originele objec ten, die in de afgelopen vier jaar werden gemaakt, vormen een divers geheel. Genomineerden zijn Cynthia Jacobs, Tiny Vanheerswyng- hels, Natasja Lefevre, Béné- dicte Lobelle, Tiny Vindevogel, Sof i Vanlancker en Emily Bron- deel. Door een jury geselecteerd is het werk van Greet Blomme, Katy De Bock en Peter Deleude enige man in het gezelschap. Het aanbod getuigt van origina liteit en visie en laat een toepas singzien van nieuwe technieken en materialen. De scheidings lijn tussen kunst en kunstam bacht blijkt vaak dun zijn. De kunstvoorwerpen, waaronder opvallend veel juwelen, worden gekenmerkt door een heden daagse uitstraling, al wordt soms voortgeborduurd op klas sieke patronen en gedachten. Mooi voorbeeld zijn de ringen van Jacobs. Voor de meeste van haar ontwerpen stonden het hu welijk en de bijbehorende trouwringen symbool. Feel You, twee ringen, glad aan de buiten kant, een fijn bobbeltjesreliëf aan de binnenkant is zo'n eigen tijds en doordacht ontwerp With this ring zijn twee ringen, aaneengesmeed met wat de kunstenares zelf de zilveren na velstreng noemt, met bijliggend tangetje, verpakt in een withou ten kistje. Gewicht Fijntjes is een piepklein zilveren engeltje, verpakt in een vier kant zakje van witte organza, genoemd Guardian Angel Matching Pairs en Tweemaal Rond hebben eveneens een bij zondere vormgeving net als de ketting This Weight Deze be staat uit kleine met elkaar ver bonden rondjes, verschillend in dikte afhankelijk van hun ge wicht, bijvoorbeeld 0,6 of 1,2 gram. Dat sierlijk en innovatief samen kunnen gaan zien we bij een halssieraad vervaardigd uit rode zijdedraad en Japanse pa rels. Wasvoorschrift, een zilve ren broche die bestaat uit de tekentjes 'niet strijken', 'hand was' en 'niet wassen', vastge speld op een witte katoenen blouse laat niets aan het toeval over net als Patroon, een witka- toenen jas met zilveren speld met dito verwijzing. Bijzondere juwelenontwerpen in zilver en staal zijn er van Vin devogel, Vanlancker en De Leu Zoals Ontharing, een armband opgebouwd uit aan elkaar gere gen scheermesjes, beweegbare armbanden en ringen uit plaat jes die aan elkaar geniet zijn met een strakke vormgeving tot ron de zachte vormen gecreëerd met vele kleine over elkaar vallende blaadjes, geïnspireerd door de natuur. Tiny Vanheerswynghels brengt de binnenkant naar de buiten kant in Omhulsels. Organen of ribben worden op jassen of jur ken geborduurd. Naaister is een zwarte jurk met zak, waarop als versiering alle naaibenodigdhe- den in verschillende materialen werden aangebracht. Verras- door Ali Pankow BURGH-HAAMSTEDE - Kin deren het besef bijbrengen hoe veel moeite mensen in de Derde Wereld dagelijks moeten doen om aan drinkwater te komen. Dat is het doel van de sponsor loop voor scholieren die Delta NV vrijdagochtend in Burgh- Haamstede houdt, in samen werking met de Stichting Aqua for All. De sponsorloop 'Wandelen voor Water' vindt plaats in het kader van Wereld Water Dag. De leerlingen van christelijke basisschool Onder de Wieken kunnen ervaren hoe het is een tocht te lopen van zes kilometer, bepakt met een rugzak met zes liter water. Die zes kilometer is de gemiddelde afstand die ie mand in de Derde Wereld moet afleggen om water te halen. De tocht gaat van het drinkwater pompstation in de Domeinen naar de basisschool inB Haamstede. De leerhngs nen elke liter en elke Ml: laten sponsoren door fan bekenden. Het geld dat wordt gebracht, is bestes een waterproject in Ke een in Soedan De Wereld Water Dag is land wordt geopend dar missaris van de Koningls1 Gelder. Hij geeft het sta voor de sponsorloop eis met de leerlingen meelt» Wereld Water Daggaa'ce uur van start bij het pos tion in Haamstede. A. va van Delta NV verteltdesd ren over drinkwater enai rondleiding. De sponsorloop in Haa begint om kwart óver tiet tien voor elf worden de:s gen bij basisschool Oni Wieken verwacht. Daar wordt omstreeks i over elf de opbrengst bete maakt. Advertentie Keramiekobject Sheep Going van Natasja Lefevre. foto Charles Strijd send zijn de Textiele tegels van De Bock. Kleurrijke zijden weefsels met bobbeltjesreliëf liggen in inox bakjes, bedekt met loopglas en zijn toepasbaar in bijvoorbeeld tegelvloeren en muren. Pijn Hedendaagse keramiek is te zien in de vorm van 25 paar grij ze peuterlaarsjes met blauw groene binnenkant of Sheep Going, schapenhuiden op sok kels, van Natasja Lefevre. Tere witte kommen van Bénédicte Lobelle gaan over pijn en zijn gemaakt naar aanleiding van het zien van beelden van vluch telingen tijdens de Kosovo-oor- log. De objecten in roodbruine klei van Greet Blomme suggere ren doortocht en Emily Bron- deel maakt sculpturen die ver wijzen naar actie, beweging en voortdurende verandering. Tentoonstelling t/m 9 april in de Raadskelder, Grote Markt 1, Sluis. Openingstijden: dagelijks behalve do. en vr. van 14.00-17.00 uur iRijklaarpakket Siemens C55 Fraai vormgegeven GSMl toestel met polyfone be t die u ook zelf kunt opoer Incl. Siemens Comfort^' dashmount, externe a"' en professionele inbou* KPN Mobile Business Cc !«ain t*anats> Vg m t& KPN Mobile business cental €-3497- Nu vanaf 279;" Aanbiedingen o.a in combinat*^ een KPN Mobile 360 abonnenw* Prijswijzigingen, spel-, zet- en dn*1*® voorbehouden. Actie geldt t/m 28-O3-'03- Kijk voor het dichtstbijzijnde KT" Business Center op www.kpn.co"19 via 0800-0105.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 30