Er is altijd volop werk In het lage deel woonde de rustende boer en zijn vrouw Vrijwillige grondruil succes Nieuwe Raadkaart Vrijwilligers in de natuur dinsdag 18 maart 2003 Boeren beroepen zich er graag op de hoeders van het Zeeuwse landschap te zijn. Met de huidige moderne landbouw klopt dat maar ten dele. Het zijn nu vooral vrijwilligers die zich inzet ten voor instandhouding van het landschap. Zij zijn steeds meer onmisbaar geworden, omdat de boeren en beheer ders van grote natuurgebie den aan onderhoud van klei ne landschapselementen niet toekomen. De toename van het aantal vrijwilligers onderstreept het belang. Ruim dertig groepen en bijna 900 vrijwilligers zetten zich door de week en in de week einden in voor het land schap. De Stichting Land schapsbeheer Zeeland vervult hierbij een coördine rende rol. T Titgerekend op de jaarlijkse LJ vrijwilligersdag van de Stichting Landschapsbeheer Zeeland (SLZ) komt de regen met bakken naar beneden. De opmerking van SLZ-er Ton de Koning dat de meeste regen er gelukkig naast valt, blijkt de vrijwilligers een hart onder de riem te steken. Ze hebben zich verzameld in de woning van Fri da Kas naast het voormalige pompstation Biggekerke en staan gereed om een dagje aan de slag te gaan in het duinge bied. De strijd aanbinden tegen de voortwoekerende duin doorn. Het terrein valt onder het be heer van waterschap Zeeuwse Eilanden en dat kijkt in de eer ste plaats naar de instandhou ding van het duingebied als on derdeel van de kustverdediging. Met natuurbeheer heeft het wa terschap vanouds maar weinig. Vandaar dat de handreiking van de vrijwilligers voor de natuur een welkome opkikker is. Vrij williger wil in dit geval zeggen dat ook de binnen-medewer- kers van SLZ er op uit trekken en mogen proeven aan het dage lijks werk van hun collega's uit de buitendienst. Nieuw leefgebied maken voor de parelmoervlinder is het doel van de werkdag. Anton Baaij- ens van de Vlinderwerkgroep Zeeland droeg het idee aan. Het waterwingebied bij Biggekerke is in Zeeland het enige gebied waar enkele vaste populaties van de kleine parelmoervlinder leven (in de duinen op Schou wen zijn er ook nog enkele klei ne groepen). Deze vlinder komt alleen voor op plekken waar het duinviooltje groeit. Het is een voedselplant voor de rupsen van de kleine parelmoervlinder, legt Baaijens uit Omdat het gebied verruigt, met name door de uitbreiding van de Theo Wijffels in het nieuwe natuurgebied Ponte. foto Peter Nicolai De landinrichting Ponte is de eerste vrijwillige verkave ling - het ruilen van gronden - die in Nederland tot een goed einde komt. Uitgevoerd in een gebied van 2525 hectare, glo baal ten zuiden van IJzendijke, tussen Waterlandkerkje en het Isabellakanaal bij de Braak man. Begonnen in 1998 is Ponte in een, voor landinrichting snel, tempo van vijf jaar afgewerkt. Zowel de Landinrichtingscom missie als de Dienst Landelijk Gebied zijn content over de re sultaten. De gang van zaken bi] Ponte kan landelijk als een voorbeeld dienen. Geen stemming onder de grond eigenaren en -gebruikers. Min der tijdrovende procedures. De boeren zelf verantwoordelijk voor de uitvoering. Direct dui delijkheid over de kosten en niet 2 6 jaar lang landinrichtingsren te betalen. Het zijn enkele plus punten, die er bij de vrijwillige landinrichting Ponte meteen uitspringen, stelt Joera de Mo- ree van de Dienst Landelijk Ge bied (DLG) in Goes. Hij consta teert dat bij de boeren in het gebied het vertrouwen in (ruil) verkaveling terug is gekeerd. Dat vertrouwen was ver te zoe ken, herinnert voorzitter Theo Wijffels van de Landinrich tingscommissie zich. Daardoor werden voorstellen voor twee ruilverkavelingen in de regio (Biervliet en Aardenburg) eer der afgestemd. ,,Het eerste werk van de commissie was het ver trouwen herstellen. Duidelijk maken dat er voor alle partijen wat te winnen was. Daar heb ben we het eerste jaar aan be steed. Er is breed overleg in de streek over gevoerd, tot in Bel gië toe." Overleg Steeds in aanwezigheid van een of meer commissieleden zijn de wensen van de boeren en andere belanghebbenden geïnventari seerd ,,Tot ieders verrassing bleek dat iedereen wel wensen had, maar dat niet zo makkelijk tegen de buurman zei", vertelt Wijffels. Waarmee meteen de kern van de landinrichting Pon te is geraakt: ervoor zorgen dat soms lang bestaande situaties die een optimale bedrijfsvoe ring in de weg staan, in onder ling overleg opgelost worden. Op het moment dat het ruilen van kavels moest beginnen, ge beurde er niks. Er was geen grondpot aanwezig en die is on misbaar om het ruilen vlot te la ten verlopen. De Moree en Wijf fels geven aan dat voor Ponte een regeling afkoop/toedelings rechten getroffen werd, waar door grond door bedrijfsbeëin diging beschikbaar kwam (boeren die wilden stoppen kre gen een premie). „Toen was de grondpot snel gevuld én op de juiste plaatsen. Er was ongeveer 180 hectare om aan het werk te gaan, om te gaan schuiven", al dus Wijffels. De Moree zet de feiten op een rij Het verkavelingsblok omvat voornamelijk akkerland, met als een lint van oost naar west aan natuurgebieden (aangewe zen als zogenaamde Ecologi sche Hoofdstructuur). De na tuur is opgewaardeerd met zo'n 70 hectare (de doelstelling van 100 hectare kon niet helemaal gehaald worden). Ongeveer 575 hectare was betrokken bij aan koop en ruiling. „Er is een uit ruilpercentage van 20 gehaald. Dat is hoog. Bij andere, niet- vrijwillige verkavelingen lag dat tussen 15 en 20 procent. Er is in 200 hectare nieuwe drainage aangelegd, tien procent van alle landbouwgrond. Sloten zijn ge dempt en rechtgetrokken en een aantal is verlegd. Van de onge veer 150 eigenaren/gebruikers hebben er 120 aan het ruilproces deelgenomen." Wijffels merkt op dat de concen tratie van kavels - en daarmee van bedrijven - voor een hogere waarde zorgt, terwijl er minder bewerkingskosten zijn en min der kantverlies optreedt. Hij on derstreept dat dankzij de op stelling van de boeren een belangrijk deel van de Ecologi sche Hoofdstructuur is verwe zenlijkt. „Ik zeg altijd maar: ik wil de ravage wel eens zien als de EHS gerealiseerd is en de boeren hebben er niet aan mee gedaan." Voor de Landinrichtingscom missie was Ponte best een avon tuur, stelt Theo Wijffels. „Ik vond toch redenen om eraan te beginnen, niks doen was veel slechter. Lopende het proces kreeg ik er steeds meer aardig heid in. Het bracht iets teweeg in de streek. We hebben gezorgd voor een duidelijk plan en wat druk op de ketel gezet. De doel stelling was na vier jaar klaar zijn. Er is wel gezegd: dit is een systeem voor vlugge jongens. Alle betrokken instanties heb ben goed meegewerkt. Ze lieten niet op elkaar wachten. Dat we de natuurdoelstelling niet heb ben gehaald is de prijs van de vrijwilligheid. Dat was tegelijk ook ons sterkste wapen." Huilen Wijffels vindt het moeilijk een eindoordeel te geven. „Ik hoor via omwegen dat de mensen en thousiast zijn. Dat zit ook in het systeem. Het volledige plaatje is in beeld en een ieder weet waar hij 'ja' tegen zegt." Het gezegde dat van ruilen huilen komt, gaat aan Ponte voorbij "Ik heb geen huilende boeren op de stoep ge had", glimlacht Wijffels. „Na tuurlijk hebben we niet ieder een honderd procent tevreden kunnen stellen. Er zijn best wel enkele klagers. Vooral mensen die hun kansen voorbij hebben laten gaan." De Moree en voorzitter Wijffels willen niet beweren dat vrijwil lige verkaveling nu hét instru ment van de toekomst is. „Het is een extra middel en misschien wel een heel handig middel. Het is niet overal toepasbaar, maar bijvoorbeeld de landinrichting Reuzenhoek-Zaamslag is ook op dit systeem gebaseerd." Voor Theo Wijffels is het simpel: wat je in vier jaar kunt verwezenlij ken, is goedkoper dan wanneer je het in vijftien jaar doet Rinus Antonisse duindoorn, komt het viooltje ernstig in de verdrukking en daarmee ook het leefgebied van de parelmoervlinder. Daarom moet het gebied weer zoveel mo gelij k open gemaakt worden. Dat trekt ook konijnen aan, die de begroeiing kort houden. „Er profiteren andere dieren van, zoals de hagedis. Een misschien komen de duin- en grote parel moervlinder wel weer terug", zegt Baaijens hoopvol. Rond de toppen van de duinen worden dichtgegroeide komme tjes - vroegere stuifgaten - ont daan van duindoorn. Zoveel mogelijk kommetjes die in de luwte liggen, zodat de vlinders zo weinig mogelijk hinder van de wind ondervinden en de tem peratuur aangenaam is. „Het is een experiment, zoiets is voor deze vlinder nooit eerder ge daan. We moeten kijken of het effect heeft", merkt Nanning- Jan Honingh van SLZ op. De oudste deelnemer aan de werkdag is de tachtigjarige Jan van der Klooster uit Souburg. Alweer zo'n vijftien jaar actief als vrijwilliger, in de wintertijd één dag in de week en regelma tig ook op zaterdag. Het slechte weer lijkt hem niet te deren; hij is wel wat gewend. „Buiten zijn en in beweging zijn", is zijn mo tief om mee te helpen in het landschap. „Ik ben ook wel een natuurmens, op het platteland geboren. Meestal knotten we met een vast groepje ouderen en de laatste tijd planten we veel heggen aan. Ik vind het nuttig en belangrijk werk. Zolang ik fit ben, hoop ik het te blijven doen." Er hangt een beetje de opgewek te, verwachtingsvolle sfeer van een schoolreisje. De deelnemers worden niet teleurgesteld. Er is, regen of niet, volop werk te doen. Zes duinkommetjes wor den drastisch ontdaan van duindoorn en het eerder ge maaid gras worden afgevoerd. De soep die Frida Kas tussen de middag serveert warmt het ver kleumde gemoed weer op. Om dat het maar blijft plenzen, wordt het werk wat vroeger af gebroken dan gepland. Het ge stelde doel is dan wel gehaald. Het duinviooltje heeft weer ruimte om te bloeien en de rups van de parelmoervlinder te voe den. Nanning-Jan Honingh is tevreden, Dat geldt ook voor Foort Min- naard, coördinator van de SLZ. De organisatie is de laatste jaren gestaag uitgebreid en hij vindt zo'n werkdag een prima gele genheid om de onderlinge con tacten te verstevigen. Minnaard onderstreept het belang van de inzet van vrijwilligers. De ge middelde leeftijd ligt boven de veertig jaar; jongeren kiezen niet zo gauw voor werken in het landschap. „Er is echter geen vergrijzing. Mensen houden er mee op, maar gelukkig is er steeds nieuwe aanwas. Er blijft altijd onderhoud en het werk neemt toe." De coördinator stelt vast dat dankzij de vrijwilligers ook re gelmatig 'heel leuke dingen' kunnen worden opgepakt Hij noemt als voorbeeld het plan om kleine cultuurhistorische ele menten op te knappen en voor verval te behoeden. Ook de al geruime tijd lopende bescher ming van de Zeeuwse weidevo gels is zonder vrijwilligers niet mogelijk. Rinus Antonisse Onderhoud in het duingebied bij Biggekerke fotoDirk-Jan Gjeltema onder meer de twee oude 1 inden Het geheel ziet er perfect uit, haast te nieuw. De schutting tussen huis en de schuur is wel een vreemd element. De ge meente Middelburg beloonde de restauratie van de schuur met haar monumentenprijs." F. M. de Dreu uit Oost-Souburg woonde lange tijd naast de boerderij, tot hij in 1955 zelf standig landbouwer werd. Deze inzender herinnert zich dat de schuur tijdens de Tweede We reldoorlog in 1943 dooreen bom getroffen werd. S. de Klerk uit Vlissingen merkt op dat rechts op de raadkaart in de verte een gehuchtje te zien is. „Dat heet het Oude Dorp, ofwel Sint Joos- landstraat, waar ik twaalf jaar met heel veel plezier heb ge woond." W. Oorthuijsenuit Middelburg noemt het gehucht Oudland, wellicht ter onder scheid van Nieuwland. „In de huidige tijd vormt het indu- striegebied een merkwaardige achtergrond, wanneer je be denkt dat schepen ten tijde van Michiel Adriaanszn de Ruyter daar voorbij gevaren zijn Als onjuiste plaatsen werden genoemd Baarland en Kamper land. De winnaars van de waar debonnen zijn: L. C. Sol, Oost- Souburg, F. J. de Kok, Nieuw en Sint Joosland en J. de Visser, Middelburg. Rinus Antonisse Deze keer heeft Hans Lindenbergh uit zijn col lectie toch een echt 'spulletje' opgediept. De gebruikelijke vraag: in welke plaats op de Beve- landen is de foto voor de ansichtkaart genomen? Meer bijzonderheden over personen en situatie zijn welkom. Oplossingen kunnen tot en met uiterlijk zaterdag 22 maart worden gezonden naar: Redactie PZC Buitengebied, postbus 18,4380 AA Vlissingen, faxnummer 0118-470102 en e-mailadres redac- tie@pzc.nl. Er zijn voor inzenders van goede op lossingen weer drie waardebonnen beschikbaar Wat opvalt is dat de boerde rij aan de Binnendijk te Nïeu w- en Sint Joosland - die op de raadkaart van vorige week staat - géén naam heeft. Dat is jammer; het geeft altijd iets ex tra's, een eigen gezicht aan een historische hoeve. Bovendien gaat het hier om een in meerdere opzichten bijzondere boerderij in de in 1631 bedijkte Oud-Sint Jooslandpolder. Samen met de in 1644 ingepolderde Middel- burgsche polder vormde de pol der waarin Binnendijk 1 staat, het eiland Nieuw- en Sint Joos land. In zijn recente boek Boerderij- bouiv in Zeeland meldt R J. van Cruyningen dat dit eiland, hoe wel zeer dicht bij Walcheren ge legen, bestuurlijk tot Zuid-Be veland behoorde en ook dialect en klederdracht vertoonden Be- velandse trekken. Ook de ont wikkeling van de boerenhuizen heeft overeenkomsten met die op de Bevelanden. De woningen horen tot het het nieuwe Zuid- Bevelandse type, met de ingang in de lange gevel en een centrale gang of voorvloer met aan weerszijden van die gang een keuken en een onderkelderde kamer Binnendijk 1 is het oudste nog bestaande boerenhuis in de ge meente Middelburg van dit ty pe. C P Fase uit Sint-Annaland schrijft dat in de Oud-Sint Joos- landpolder acht boerderijen ge bouwd werden door de belang rijkste grootgrondbezitters. Binnendijk 1 werd gebouwd voor Cornelis Balthasar Fase wijst op de royale afmeting van het hoofdgebouw en de daarte gen geplaatste bakkeet. Boven de voordeur is het jaartal 1676 aangebracht. „De gang in het woonhuis loopt van voor- tot achtergevel en is acht meter lang, de breedte is 2,5 meter. In feite zijn het hier twee woningen, die elk een eigen voordeur hebben. Er zijn bij voorbeeld twee kelders aanwe zig. Het was zo dat het grotere deel bewoond werd door de jon ge boer en zijn gezin en dat het lagere deel toekwam aan de eventueel rustende boer en zijn vrouw", aldus Fase. Hij geeft aan dat de boerderij van 1703 tot 1833 bewoond werd door de familie Catsman, daarna tot 1883 de familie Landsheer en vervolgens de familie De Vogel. Een dochter van De Vogel huw de in 1911 met Joos Dinge- manse. Die familie verbleef er tot 1979. Huidige bewoner is de familie Joosse. Volgens L. de Visser uit Goes wordt de schuur gebruikt voor stalling, opslag en als werk plaats „Vanaf 1996 zijn respec tievelijk de bakkeet, het huis, de schuur en het varkenshok gron dig gerestaureerd. Ook aan de erfbeplanting werd aandacht besteed. Gehandhaafd bleven

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 21