Gereld stevent af op oorlog Irak Luchthavens en ziekenhuizen zijn alert op longziekte sars olitieke maar geen militaire steun VS Adviesorgaan wil controle-instituut voor de media ïrste inwoners Bagdad pakken spullen op en vluchten stad uit Wandelaarster doodgereden in Dirksland Hindoestaans nieuwjaar in de Bijlmer Wrijving bij formatie over migratie Cadet West Point even terug Dna-test in St. Philipsland begint Koeman wil Ibrahimovic inzetten Cel geëist na belagen Dijkstal Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 16,- amm 16e jaargang no. 65 tidag 18 maart 2003 nummer 1,10 nti7flredactie buitenland EW YORK - De wereld aat sinds gistermiddag genoeg zeker aan de oravond van een oorlog en Irak. De Verenigde iten. Groot-Brittannië Spanje besloten hun lamenlijke 'oorlogsre- ntie' niet in stemming brengen in de VN-Vei- heidsraad wegens 'ge ek aan consensus'. ordeze situatie zullen de VS, iteund door Groot-Brittan- ,\Tijwel zeker nog deze week ider specifiek VN-mandaat stnjde trekken tegen Irak gens de Amerikaanse minis- van Buitenlandse Zaken teil zal de president zijn ambtgenoot Saddam zinvragen snel te vertrek- Daarmee kan de Iraakse er een oorlog nog voorko- rasteren regeringsfunctionaris gisteravond tegen de iwszender CNN van een ul- Bium van 72 uur. Andere men repten van 48 uur. De ikse minister van Buiten ge Zaken Naji Sabn liet al weten geen enkel Ameri- ultimatum te zullen iteren. In Bagdad zijn in- Bers al aan het hamsteren ge en. De eerste inwoners heb- hun spullen gepakt en zijn rokken naar plaatsen bui de stad. leer dan 2200 enten droegen apen onterecht N HAAG - Meer dan 2200 liemensen hebben in de eer- lelft van vorig jaar over hun Btwapen beschikt terwijl zij [bevoegd waren dat te ge ilen. wren niet geslaagd voor de plichte schiettesten of kwa- s bij die test niet opdagen. Igens de voorschriften moe zij dan hun wapen inleveren. dan zevenhonderd agen- dedendatwel. blijkt uit gisteren gepresen- de cijfers van de Inspectie openbare orde en veilig- IflOOV) over de eerste helft I2002. Staatssecretaris Hes- i van Binnenlandse Zaken It het niet goed dat de be ken agenten hun wapen be lden Hij zou daarover giste- een brief naar de Tweede Eer sturen, maar dat wordt idaag, aldus zijn woordvoer- lotaal moeten 32.000 politie- jsen twee keer per jaar een West afleggen om hun wa- bevoegdheid te behouden. eerste helft van 2002 •?de9l procent, zakte 1 pro- 'enkwam 8 procent niet op ia. ANP Het Britse Lagerhuis spreekt vandaag over Irak. Volgens mi nister van Buitenlandse Zaken Straw zal de regering formeel vragen om steun voor militair ingrijpen. Hij sprak van 'het be langrijkste debat in jaren' in het Lagerhuis. De Verenigde Naties hebben al besloten de nog resterende 135 wapeninspecteurs en hun me dewerkers uit Irak terug te trek ken. Gistermiddag verlieten de eersten al hun hotel in Bagdad. De meesten vertrekken naar verluidt vanochtend. Volgens de woordvoerder van het Witte Huis in Washington 'is het di plomatieke venster in de kwes- tie-Irak nu gesloten'. De diplomatieke strijd in de Vei ligheidsraad ging uiteindelijk tussen de landen die geen ge duld meer wensten op te bren gen voor Irak. De VS, Groot- Brittannië, Spanje en Bulgarije stonden de harde lijn voor, met kortdurende ultimatums aan Irak. Frankrijk leidde het anti- oorlogskamp, met steun van Rusland, China, Duitsland en Syrië. De zes resterende landen (Guinee, Kameroen, Angola, Chili, Mexico en Pakistan) hiel den tot het laatst hun kaarten op de borst. Franse dreiging De Amerikaanse en Britse VN- ambassadeurs, Negroponte en Greenstock, maakten gister middag duidelijk dat de blij vende Franse dreiging om een veto uit te spreken, cruciaal was in hun besluit geen nieuwe reso lutie voor te leggen aan de raad Beiden onderstreepten dat in ternationale consensus de voor keur had verdiend, maar dat ook zonder een akkoord over de 'tweede resolutie' een militaire interventie gelegitimeerd is. ANP/AFP/RTR pagina 4: democratie Irak fantasie pagina 5: Cook stapt op Militairen van een Iers regiment bidden tijdens de parade ter gelegenheid van St. Patricks Dag in de woestijn van Koeweit. DIRKSLAND - Een 37-jarige vrouw uit Dirksland is gister avond in haar woonplaats om het leven gekomen toen ze van achteren door een auto werd aangereden. Op het moment van de aanrij ding wandelde ze samen met haar echtgenoot aan de rechter kant van de onverlichte Monni- kenweg. De automobilist, een 46-jarige man uit Melissant, probeerde hen te ontwijken, maar schepte de vrouw Die overleed ter plaatse aan haar verwondingen. Haar man bleef ongedeerd. De automobilist belandde in een sloot langs de weg en liep daarbij lichte verwondingen op. ANP door Bas Raven AMSTERDAM - Nederlandse luchthavens en instellingen in de gezondheidszorg zijn extra alert op de mysterieuze long ziekte die ook in Europa mensen vermoedelijk heeft besmet. Zie kenhuizen hebben van de In spectie voor de Gezondheids zorg de opdracht gekregen eventuele patiënten meteen te isoleren. De ernstige aandoening, het Se vere Acute Respiratory Syndro me' (sars), verspreidt zich voor al in de ziekenhuisomgeving. Dat blijkt uit de circulaire die de inspectie gisteren heeft opge steld. De inspectie waarschuwt zie kenhuizen en huisartsen voor patiënten met hoge koorts, die hoesten en moeite met ademen hebben en die onlangs in Hong kong, de provincie Guangdong in China of Hanoi in Vietnam in aanraking zijn geweest met per sonen met gelijkwaardige kwa len. Totdat de oorzaak bekend is, moeten ziekenhuizen patiënten direct isoleren. Personen die de patiënt bezoeken, moeten een masker dragen. Een aantal aca demische ziekenhuizen in de nabijheid van Schiphol is ver zocht observatieruimte be schikbaar te houden. De GG &GD heeft personeel op de luchthavens Schiphol en Maas tricht Aachen Airport gevraagd extra waakzaam te zijn voor passagiers die mogelijk met de ziekte zijn besmet. Het aantal verdachte gevallen breidde zich gisteren in Europa verder uit Zaterdag werden in het Duitse Frankfurt de twee eerste personen in een zieken huis opgenomen met de sympto men van sars Daar kwamen gis teren meldingen uit Groot-Brit- ■j^HAAG - Nederland zal een plegen Irak politiek steu- Baar geen actieve militaire rp 'everen. zo is gisteren een spoedzitting van het el besloten. Met deze op is hoopt premier Balke- le voorkomen dat de ■ttKis de formatie van een e centrumlinkse regering "Wielen rijdt. hi j>'s^eren verklaarde JMeider Wouter Bos dat ®ndnaar zijn mening ,,op '«Wcele wijze" zou mogen *toen aan 0phancien Vv°! Irak. aangezien h». bij buitenspel zijn !flatrfStaan ®.os: -Ik betreur ürt a ^aPeninsPecties niet .'J hebben gekregen Ik teen foute beslissing." "Missionaire kabinet zal jjjnlijk vandaag al in hwtmet tweede Kamer fachtig afstand nemen van het besluit van de VS en Groot-Brittannië om Irak op basis van de 'oude resolutie 1441' met geweld te ontwape nen. Vice-fractievoorzitter Maxime Verhagen van het CDA stelde gisteravond vast dat Irak resolutie 1441 niet heeft nage leefd en daarom het ingrijpen van de VS en Groot-Brittannië over zich afroept. Een Neder landse militaire bijdrage is vol gens hem niet 'aan de orde'. Gisteravond was nog met dui delijk wat de Nederlandse poli tieke opstelling in de praktijk precies betekent. Frankrijk, hoewel mordicus tegen de oor log, stelt bij monde van presi dent Chirac wel zijn luchtruim open voor de VS Binnen de Navo zijn bondgenoten ver plicht elkaar bij transport over het eigen grondgebied logistiek te steunen. In hoeverre de PvdA tegen dergelijke operaties ge kant is, moet blijken in het ka merdebat blijken dat de SP heeft aangevraagd. GPD AMSTERDAM - Een hindoe-vrouw danst in het Bijlmerpark, waar gisteren een ÏIoli-Divali-vie- ring (Hindoestaans nieuwjaar) plaatsvond. De viering begint met een fakkeloptocht en de Holi- ka-verbrandingopdedagvande volle maan. foto Evert Elzinga/ANP De toekomstige coalitiepartners CDA en PvdA kunnen het niet eens worden over het aantal migranten dat mag worden toegelaten. Het CDA wil de regels voor gezinsherenigingflink aanscherpen. De PvdA wil hier niet van horen. Vooral de voorgestelde inkomenseis valt slecht. De sociaal-de mocraten vinden die in strijd met het gelijkwaardig- I heidsbeginsel. Het is volgens Justin Ko per de oudste militaire academie met het meeste aanzien. Daarom koos de 24-jarige Middelburger voor een studie aan West Point in de Verenigde Sta ten. „Je kunt dingen doen die je anders nooit doet", zegt hij. Maar over de na derende oorlog in Irak mag hij niets 4 Q zeggen. i O Justitie begint eind deze maand met een beperkt dna-bevol- kingsonderzoek in Sint Philipsland. Voor de testen worden tachtig mensen uitgenodigd die contact hebben gehad of kunnen hebben gehad met de vermoorde weduwe J. Serné De politie hoopt op deze manier snel een groot aantal mensen als verdachte te kunnen uitslui- ten. I O Ajax-trainer Ronald Koe man is bereid risico's te nemen voor het laatste groepsduel in de Cham pions League tegen AS Roma. Spits Zlatan Ibra himovic en verdediger Hatem Trabelsi zijn niet helemaal fit, maar Koe man zegt dat de kans groot is dat Q ze spelen. varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen: 4; buitenland: 5; economie: 6; radio en televisie: 7; gezondheid: 8; zeeland: 9, 10,11,13 en 15; sport: 17 en 18; buitengebied: 19, 21 en 23. foto Dan Chung/AP tannië, Slovenië, Oostenrijk en Zwitserland bij. Veel landen hebben hun inwoners opgeroe pen geen onnodige reizen naar Azië te maken. Zoektocht De oorzaak van de ziekte is nog niet bekend en ook is niet duide lijk hoe de ziekte wordt ver spreid. Het Nationaal Influenza Centrum in Rotterdam doet mee aan de wereldwijde zoektocht naar de verwekker van de mys terieuze longziekte. Dat heeft prof. dr. A. Osterhaus gisteren met de wereldgezondheidsorga nisatie (WHO) afgesproken. Osterhaus ziet geen reden voor paniek. „Ik kan niet garanderen dat de ziekte niet in Nederland zal voorkomen. Maar we heb ben een goede infrastructuur om eventuele problemen het hoofd te bieden.Volgens Oster haus is het nog onduidelijk hoe lang het zal duren voordat be kend is wat de oorzaak is van de ziekte. Het is zelfs niet duidelijk of het om een virus of een bacte- riële infectie gaat. „Maar als het een bekend virus is, komen weer in een week uit", stelt de viro- loog ANP DEN HAAG - Een man uit Heerlen heeft gisteren dertig maanden celstraf, waarvan tien maanden voorwaardelijk, tegen zich horen eisen wegens bedrei ging van voormalig WD-leider Hans Dijkstal. De 46-jarige Heerlense kroegbaas raakte vo rig jaar geheel overspannen toen zijn cafetaria failliet ging. Toen hij bij het lokale bestuur geen respons kreeg op verzoe ken om schadevergoeding, stuurde hij e-mails met dreigen de teksten naar Dijkstal. Uitspraak op 31 maart. ANP door Martijn Kamans DEN HAAG - Omdat media de maatschappij steeds meer do mineren, moeten de media zelf beter worden gecontroleerd. Dat constateert de Raad voor Maatschappelijke Ontwikke ling (RMO) in een advies dat gis teren is aangeboden aan staats secretaris Ross-van Dorp. Volgens het adviesorgaan moet er een media-ombudsman of een 'zware' Raad voor de Jour nalistiek komen om de positie te versterken van burgers die de media ter verantwoording wil len roepen. „Journalisten, poli tici en burgers moeten in een jaarlijks media-politiek debat hun eigen rol ter discussie stel len", zo staat in het advies Ook visitaties (beoordelings commissies vanuit de sector), public hearings (bijeenkomsten voor publiek door het hele land) en kwaliteitshandvesten kun nen volgens de RMO soelaas bieden. Als het aan de RMO ligt, krijgt een zogenoemd 'media- watch-instituut' de opdracht om berichtgeving over hypes, affaires en heikele thema's te onderzoeken. De maatregelen zijn volgens de RMO nodig, omdat het politieke debat wordt bepaald door de mogelijkheden en beperkingen van het betreffende medium, waarbij vooral de rol van de te levisie opvalt. Maar ook de kans op media-hy- pes wordt groter. „Inhoudelijke verschillen gaan als persoonlij ke conflicten de wereld in. De inhoud wordt teruggebracht tot versimpelde tegenstellingen. Dat leidt tot verl ies van vertrou wen in media en politiek." ANP (Advertentie) voorletters m/v straat:nr. postcode plaats: telefoon: e-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- nummer PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege vens. In de colofon treft u nadere informatie aan n noteert u mij voor een proefabonnement van 6 weken voor €16,- Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin nen /es maanden) 3 noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso 20,50). per kwartaal met automatische incasso 55.10) per jaar met automatische incasso 209.90) Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 112 4800 VB Breda (postzegel niet nodig) HÜflfii hümm

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 1