funnel trekt vele duizenden Besluit over Irak valt vandaag Vreugde niet vermengd met droefenis Nieuwe ziekte Sars bedreigt de wereld Gouden WK Wennemars [erste dagen verlopen niet vlekkeloos door haperingen betaalsysteem rak bereidt zich oor op invasie 'ppositiepartij fint in Finland Artiest Willy Walden overleden Actie tegen KPN Terneuzen en Hoek onderuit Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 16,- A{ILTRASH r~"" 11° 4 I U2n N 3 (Kolken en zon wind en een mix van wolken- met flinke zonnige perioden. Pgmoeratuur rond 11 graden 46e jaargang no. 64 aandag 17 maart 2003 s nummer €1,10 internet: www.pzc.nl PI !ÜV ÜC! ILE IE tUWSE 1 *011111 fvRgn Jansen DBSSELE - De kennis- tfing met de Wester- heldetunnel is het afge- weekeinde niet tkkeloos verlopen. De (jenden automobilisten motorrijders die wilden oienhoehetis onder de isterschelde door te rij- «erden geconfron- trdmet haperingen in de taalsystemen op het tol- einbij Borssele. tos een woordvoerder van NV Westerschelde was het i kwestie van onwennigheid jen weer. „We hebben te ma- imet nieuwe systemen, nieu- jjgnten en nieuwe mede wer- cvanons bedrijf. Dat moet naai nog wat beter op el- üringespeeld raken." bleken nogal wat abonne- nthouders met een t-tag het ktromsche kastje niet tegen "voorruit te hebben geplakt, haalden het te laat te voor in, waardoor het tolinning- xm het niet meer kon regi on Daardoor ging de slag- nnietopen. De apparatuur ceditkaarten verwerkt, was goed afgesteld op de dikte idekaarten die in Nederland den gebruikt. Veel klanten met een chipkaart wilden den, haalden hun kaart te l uit de lezer, waardoor ze halve minuut moesten ihten voordat ze een nieuwe Ping konden wagen. Met per- tüijke instructie van tunnel medewerkers die bij de chip kaartlezers hadden postgevat, was dit probleem opgelost. Een en ander was er de oorzaak van dat zowel zaterdag als zon dag aan beide zijden van de tun nel files ontstonden. Om de voorkomen dat het verkeer in de tunnel stil zou staan, werd aan de zuidkant zogenaamde toerit- dosering toegepast, waarbij met behulp van verkeerslichten steeds een aantal auto's werd doorgelaten. Tussen de noorde lijke toerit en het tolplein ge beurden zondag twee kop- staart botsingen. Aan de noordkant deed het pro bleem zich voor dat automobi listen het tolplein opreden om alleen maar een kijkje te nemen. Keren was onmogelijk, zodat deze kijkers tegen hun zin in toch door de tunnel moesten en zodoende een omweg via Ter- neuzen maakten. Eén automo bilist kwam het afgelopen weekeinde aan het eind van de tunnel zonder brandstof te staan. Bij de openstelling van de tun nel, vrijdagavond tegen mid dernacht stonden aan beide zij den van de tunnel honderden automobilisten te wachten om meteen al een rit naar de andere kant van de Westerschelde te kunnen maken. Zaterdag telde de NV Westerscheldetunnel 12.000 klanten. De actie voeren- •opkomst bedroeg 69,6 pro- wn lichte stijging in verge- met de 68 procent van ïj Volgens de grondwet ■-1 Qe 'eider van de grootste als eerste de kans een re- pg te vormen. ^^aal-democraten gaven J !995 leiding aan een 'Re- ®boogcoalitie' met de Con- ^lieven. Linkse Alliantie Zweedse Volkspartij AP 1GDAD - De Iraakse Revolu- inaire Commandoraad heeft terdag besloten het land op te bin vier militaire districten beter voorbereid te zijn op b Amerikaanse invasie. De itr districten krijgen elk een amandant, die op hun beurt ider leiding staan van presi- rat Saddam Hoessein. districtscommandanten een aantal divisies van de idmacht en delen van de mili- m de regerende Baathpartij der zich. De commandanten ten de verdediging van hun agebied Saddam heeft het ttte commando over de Btmacht, de luchtafweer en igrond grondraketten. opdeling van het land in mi- ire districten is volgens het itspersbureau INA nodig om b buitenlandse agressie af te Eren en de vernietigen. [districten waarin het land nieeld is zijn noord-Irak, id-Irak, midden-Irak en Bag- den het gebied ten noorden avan, inclusief Saddams ge- Rteplaats Tikrit. Saddams dstezoon, Koesai, krijgt het Emando over dit laatste dis- iet Koesai is tevens comman- van de Revolutionaire '3rd e.RTR/AFP O-SLN'KI - De oppositie voe lde Centrumpartij heeft gis- wn bij verkiezingen in Fin- jd een nipte overwinning ®oekt op de sociaal-democra- "van zittend premier Lippo- Of de Centrumpartij, die Wit geleid door Jaattcenma- in zal slagen een levens- nare regeringscoalitie te is echter de vraag. [Centrumpartij won 55 zetels 1W tweehonderd zetels tel- parlement en werd daar af de grootste partij. De soci- ■democraten bleven steken zetels. De voornaamste re- togspartner van de sociaal- wraten, de Conservatieve 'L verloor zes zetels en De Koningin Beatrix wordt door een escorte naar Vlissingen gebracht. door A. J. Snel VLISSINGEN - Als er al wee moed was, dan werd die in de kiem gesmoord. Zeeland zou geen feest vieren rond het vaar wel, maar het afscheid van de schepen van de Provinciale Stoombootdiensten (PSD) kreeg zaterdag, in weerwil van alle mild-treurige voornemens, een vreugdevol karakter. Wie had gedacht dat de laatste tocht van de Koningin Beatrix tussen Breskens naar Vlissingen ge paard zou gaan met rouwbe klag, die was op de verkeerde plek. Het hartzeer ging, net als de sonore trilling der motoren, teloor in het kabaal van scheepshoorns, gezang, doedel zakken en drums. 'Eindelijk meer plaats op de boot...' jokte een bord van de nieuwe exploitant van het fiets- voetveer tussen Vlissingen en Breskens, BBA Fast Ferries, door voorbijgangers smalend aangeduid als 'die Brabantse zandhazenmaatschappij'. Er was, zo moesten voetgangers en fietsers op de zaterdag van de laatste afvaart vaststellenhele maal niet veel plaats over. Massa's mensen meldden zich om de laatste dag van de PSD mee te maken Gratis was het, een gegeven dat aantrekt als een magneet, zoals ook op de stilge legde Prinses Christina viel waar te nemen. Daar rukten be zoekers de aangeboden folders begerig uit handen van PSD- helpers en wierpen pamfletten die bij nadere beschouwing twee euro moesten kosten terug alsof het gebruikt toiletpapier betrof. Tien voor half vijf. De laatste boot van Breskens naar Vlissin gen Aan boord PSD'ers, oud varenslieden en gewezen wal- personeel van de stoomboot diensten en genodigden, die ge hoor geven aan een oproep van de werkgroep 'Vaarwel PSD'. Het fiets-voetveer zal, zij het minder frequent, nog dik een jaar met oude schepen varen. Onder de nieuwe vlag, dat wel. Maar in hetzelfde tempo als vanouds; niks fast ferries. Sym boliek laat zich evenwel makke lijk dwingen en dus maken de opvarenden zich moeiteloos wijs dat het hier om een finale gaat. Op een van de dekken zorgen le den van de Vlissingse groep 'Hardslag' op de djembé voor rimboegeluiden en in de salon zingt het shantykoor 'Het Veer- se Scheepstuig' opgewekt de de pressieve meezinger over de klok van Arnemuiden. Een ge zelschap doedelzakspelers gaat rond. Smartelijk klinkt het spel, maar daarop wordt geen acht geslagen; zeker niet door de PS D'ers die zich kratsgewijs van de steun van de erven F. Heine- ken hebben verzekerd. Een kort dankwoord van werkgroeplid Ronny Rammeloo wordt met welwil lend applaus omlijstEen heel fijn moment is er als een anonymus via de geluidsinstal latie laat weten dat de wachttijd bij de Westerscheldetunnel tot twee uren is opgelopen. Gejuich alom. Langs de railings zien velen hoe de laatste boot naar Vlissingen wordt geëscorteerd door sche pen van loodsen, blussers, poli tie, redders, bergers, douane en luchtfoto Peter Buteijn vissers die hun hoorns onmatig laten schallen In het stuurhuis voegt stuurman Dirk Franken zich, onder het goedkeurend oor van kapitein René van de Gruiter, in de ge luidsexplosie. En nadat Fran ken de Prinses Beatrix loepzui ver in de fuik heeft gezet, komt van hem hij het laatste woord: „We zijn er." pagina 9 en 14: afscheid van onze redactie buitenland LAJES - De Amerikaanse pre sident Bush en zijn bondgeno ten hebben de internationale gemeenschap nog één dag de tijd gegeven om zich achter de VS te scharen. Vandaag is het uur van de waarheid over Irak, zei Bush gisteren na afloop van spoedberaad met de Britse premier Blair en de Spaanse premier Aznar. Op een persconferentie op de Azoren, de Portugese eilan dengroep in de Atlantische Oceaan, liet Bush doorsche meren dat de Verenigde Naties vandaag de laatste kans krij gen om te stemmen over een tweede resolutie. „Morgen is het uur van de waarheid voor de wereld", zei Bush. Hij wijdde er niet over uit, maar hij zei dat vandaag het ultimatum afloopt dat de VS en hun bondgenoten de Iraak se president Saddam hadden gesteld om te ontwapenen. „Het Iraakse regime ontwa pent zichzelf of het wordt met geweld ontwapend. En het re gime heeft zichzelf niet ont wapend", aldus Bush. Daar mee heeft Irak volgens hem VN-resolutie 1441 wezenlijk geschonden. De Veiligheidsraad zou van daag al bijeenkomen voor de Een meisje protesteert in de Deense hoofdstad Kopenhagen te gen een oorlog in Irak. In tientallen steden in de hele wereld is in het weekeinde opnieuw gedemonstreerd tegen een aanval door de Verenigde Staten en zijn bondgenoten. foto Carl Redhead/AP bespreking van een gezamen lijke verklaring van Frankrijk, Rusland en Duitsland over Irak. De drie landen deden za terdag een 'plechtige oproep' aan de leden van de Veilig heidsraad alles in het werk te stellen om tot een vreedzame oplossing van het Irak-con- flict te komen. Volgens de Belgische minister van Buitenlandse Zaken, Mi chel, betekent een eenzijdige oorlog, zonder goedkeuring van de VN, een schending van de internationale rechtsorde door de VS. België zal in dat geval de Amerikanen niet lan ger helpen en zijn luchtruim sluiten voor Amerikaanse mi litaire vliegtuigen. De Iraakse president Saddam heeft gisteren opnieuw ont kend dat zijn land over massa vernietigingswapens be schikt. Eerder op de dag lever de Irak de VN documentatie over mobiele laboratoria, die volgens Washington en Lon den worden gebruikt voor de productie van biologische wa pens. Irak heeft de VN gisteren ook een verslag beloofd over de voorraden antrax die het naar eigen zeggen in 1991 heeft ver nietigd. Volgens een Iraakse diplomaat kunnen de VN mor gen beschikken over het rap port, waaruit zou blijken dat Irak geen voorraad van de miltvuurbacterie meer heeft Klem De bewijzen van Bagdad mo gen dan niet overtuigend zijn, de Amerikaanse inlichtingen diensten hebben ook niet meer dan aanwijzingen dat Irak wel over verboden wapens be schikt. De agenten van de diensten voelen zich klemge zet tussen de eisen van het Wit te Huis en het Pentagon om met informatie te komen die 'de zaak' van de regering on dersteunt en 'het gebrek aan harde feiten' zoals zij het noe men. Dat hebben medewer kers van de diensten tegen The Washington Post gezegd. Ook regeringsfunctionarissen en Congresleden erkennen dat de inlichtingendiensten geen be wijzen hebben kunnen vinden. ANP/AFP/RTR de motorrijders niet meegere kend. want die gingen gratis door de tunnel. Zondag waren aan het eind van de middag al 13.500 klanten geregistreerd. Deze aantallen komen mooi overeen met de verwachtingen van de tunnelexploitant. Die mikt om te beginnen op 12.000 voertuigen per etmaal. Revue-artiest Willy Wal den is vorige week op 97- jarige leeftijd overleden. Walden maakte in dé ja ren veertig, vijftig en zes tigsamen met Piet Muyse- laar furore als het duo Snip f Snap. Naar aanleiding van de problemen rond het alarmnummer 112 in de nieuwjaarsnacht vraagt burgemeester Schouwe- naar van Middelburg aan de minister van Binnenlandse Za ken om actie tegen KPN. Het telecombedrijf zei in januari nog dat de problemen te wijten waren aan Middelburg. Onderzoek heeft volgens de burgemeester echter uit gewezen dat de problemen aan KPN te wijten zijn. De hoofdklassers Terneuzen en Hoek kenden een slecht week einde. Terneuzen ging met 3-0 onderuit tegen Panningen. waardoor degradatie bijna onafwendbaar is. Hoek liep in de titelrace met Quick Boys averij op. De Zeeuws-Vlamingen verloren met 4-0. Kloetinge was op eigen veld met 2-1 te sterk voor Kat- 15 en 17 varia: 2; binnenland: 3; buitenland: 5; radio en televisie:7; zeeland: 9,11,13 en 14, sport: 15,16,17,18,19,20,21,22,23 en 24 door Bob Kroon en Wierd Puk GENEVE - Een levensgevaar lijk en uiterst besmettelijk soort longontsteking, die noch op an tibiotica, noch op anti-virale medicatie reageert, bedreigt de wereld. De ziekte wordt Sars (Ernstig Acuut Adenihalings Syndroom) genoemd. De Wereldgezondheidsorgani satie (WHO) liet zaterdag van uit Genève een 'algemeen alarm' uitgaan naar alle volks gezondheidsdiensten. Opgeroe pen werd vooral het oog te houden op luchtreizigers uit Zuidoost-Azië, waar de aan doening het eerst is geconsta teerd. Er zijn bij de WHO al meer dan 150 gevallen gemeld. Op vliegvelden in een aantal Europese landen, waaronder Duitsland, werden gisteren ver scherpte controle- en voor zorgsmaatregelen van kracht. Nederland is daar nog niet toe overgegaan. Vandaag is er over leg op het ministerie van WVS. In Duitsland hieven de gezond heidsautoriteiten gisteren de quarantaine op van vliegtuig passagiers die zaterdag in Frankfurt een tussenstop maakten. Aan boord van een toestel onderweg van New York naar Singapore bevond zich een Singaporese arts, van wie het vermoeden bestaat dat hij lijdt aan Sars. Zaterdag werden op het vliegveld van Frankfurt 235 passagiers en bemanningsleden van een Singapore Airlines- vlucht door de autoriteiten ge registreerd en opgedragen om hun verblijfplaats niet te verla ten De arts uit Singapore, die tijdens de vlucht uit New York ziekteverschijnselen vertoonde, werd naar een geïsoleerde afde ling van een ziekenhuis in Frankfurt overgebracht. GPD (Advertentie) SQDDC straat: postcode: plaats telefoon. noteert u mij voor een proefabonnement van m/v 6 weken voor 16,- Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin nen zesmaanden) e-mail Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekenmg- handtekening noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso (€20.50) per kwartaal met automatische incasso 55.10). per jaar met automatische incasso 209,90). Stuur deze bon naar: PZC. afdeling lezersservice Antwoordnummer 112 4800 VB Breda (postzegel niet nodig)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 1