Pestvirus treft steeds meer mensen pzc Brugman Premier mag van prinses getuigen Urilift voor vrouwen op proef in Rotterdam Hof moet ontslagen secretaris Margriet schadeloos stellen Alle trams in Rotterdam krijgen deurvergrendeling Snelle uitbreiding besmettingen baart viroloog zorgen Vrouwenbende besteelt ouderen Geen hiv-besmetting ziekenhuis Gedenkplaquette voor Fortuyn Aanhoudingen na overvallen Vossenjacht Drenthe verboden o S-ï o j o 1 o I VAN 12.00 TOT 18.00 UUR Identiteit dode in kofferbak is achterhaald Vopak kleurt hemel zwart Tilburg L^,., .«factie binnenland LnggDAM - Botterdam bc- JJ, ,p de Groothandelsmarkt bdt Spaanse Polder een proef de iriGenicc. een urilift Uivronwen. Niet om het wtld- Ltn door vrouwen tegen te L„ «elke de reden was voor V komst van de unlift voor "noen.maar om vrouwen met zaterdag 15 maart 2003 hoge nood tegemoet te komen. M. Schimmel bedacht 'de nieu we generatie openbare toilet ten'. J. Schrijver, directeur van de Dienst Marktwezen, erkent de noodzaak van een voorzie ning als dit uiterst moderne toi let, waarvan overigens ook mannen gebruik kunnen ma ken. „De Groothandelsmarkt opent 's nachts om drie uur en tot zeven uur in de ochtend ko men hier dan 2500 inkopers hun verse producten kopen. Voor al die mensen moeten er wel toilet ten zijn." Schrijver geeft aan dat de urilif- ten, die al in de binnenstad staan, eerst op proef zijn ge weest op het Rotterdamse be drijfsterrein. De UriGienic is een soort wok met daarboven een zwevende wc-bril die na ge bruik automatisch omhoog gaat. In tegenstelling tot de uri- liften voor mannen, biedt dit af sluitbare model van roestvrij staal de gebruiker privacy. Voordeel van het toilet is dat de constructie onder de grond ver dwijnt als er geen behoefte aan is. Schimmel: „Als er duizend mensen door jouw straat lopen, wil je dat er een toilet voor ze wordt neergezet, omdat ieder een anders bij jou aanbelt. Zijn die mensen weer weg, dan wil je dat toilet niet meer zien." ANP LEEUWARDEN - De politie verdenkt een bende van vier vrouwen ervan dat zij op grote schaal geld en sieraden van be jaarden hebben gestolen. Het gaat om zeventig zaken, meldde het Openbaar Ministerie in Leeuwarden gisteren. De vier vrouwen, in de leeftijd van 27 tot 49 jaar, opereerden door heel Nederland. Zij namen geld en sieraden mee met een waarde die per zaak uiteenloopt van 50 tot 16.000 euro. De politie kwam de bende vorig jaar op het spoor, nadat zij twee vrouwen had aangehouden voor insluiping. De verdachten kwamen met een smoesje bij de slachtoffers binnenEenmaal binnenzorgde één ervoor dat de deur van de woning bleef openstaan, waarna de andere vrouwen bin nenslopen en spullen wegnamen. ANP GRONINGEN - Geen enkele patiënt van het Martini Zieken huis in Groningen is besmet geraakt met hiv, het virus dat aids kan veroorzaken. Enkele weken geleden bleek dat er een kleine kans was dat patiënten die een blaasonderzoek hadden gehad met hiv of hepatitis B of C besmet waren geraakt door een onvoldoende gereinigd medisch apparaat. Het ziekenhuis maakte gisteren bekend dat uit onderzoek on der 520 mensen geen enkele drager van het aidsvirus is gevon den. Daaruit leidt het af 'dat het risico op virusoverdracht na genoeg uitgesloten is'. ANP HILVERSUM - Het Nederlands Omroepproduktie Bedrijf (NOB) plaatst op de plek waar Pim Fortuyn vorig jaar werd vermoord een gedenktegel De bronzen plaquette, met de tekst 'Pim Fortuyn, 6 mei 2002' wordt aangebracht op de par keerplaats bij het 3FM-gebouw op het Media Park in Hilver sum, liet het NOB gisteren weten. „Op deze plek heeft een van de zeldzame politieke moorden in de Nederlandse geschiedenis plaatsgevonden", aldus M. Jonkhart, president-directeur. ANP VELSEN - De politie in Velsen denkt met de aanhouding van vier verdachten ruim dertig zaken te hebben opgelost. Het gaat om overvallen, berovingen, inbraken en diefstallen. De verdachten hebben een deel van de zaken bekend. Gisteren maakte de politie bekend dat zij drie mannen uit IJmuiden en een man uit Almere heeft aangehouden. Het onderzoek begon eind vorig jaar na een serie overvallen op taxichauffeurs en winkels en inbraken en berovingen in IJmuiden en omgeving. ANP ASSEN - Er mag voorlopig niet op vossen worden gejaagd in Drenthe. Dat heeft de bestuursrechter in Assen gisteren be slist. De stichting De Faunabescherming daagde de provincie Drenthe woensdag voor de rechter. De provincie had grond gebied aangewezen waarop jagers de vossen mochten af schieten. Volgens de provincie is het afschieten noodzakelijk omdat de vossen schade onder vooral weidevogels veroorza ken. De Faunabescherming vindt dat er voldoende andere maatre gelen zijn om de vogels te beschermen. Verder zullen volgens de organisatie de vossen zich als reactie sneller uitbreiden als er meer voedsel en ruimte is. ANP door Ferdi Schrooten DEN HAAG - Het hof moet de ontslagen particulier secretaris van prinses Margriet en Pieter van Vollenhoven 45.000 euro betalen. Volgens de Deventer kantonrechter A. Canté is de 66- jarige N. Martens na vijftien jaar te hebben gewerkt als lid van de hofhouding van konin gin Beatrix, op een onbehoorlij ke wijze aan de kant gezet. Het arbeidsconflict tussen de hofhouding en Martens woedde al anderhalf jaar. De particulier secretaris was sinds 1988 de steun en toeverlaat van Beatrix' zus Margriet en haar man, een functie die wordt omschreven als 'vertrouwelijk' en gevoelig'. Martens is op 23 januari van dit jaar op non-actief gesteld, ter wijl ze kort voor haar pensioen in december 2001 nog een ver lenging van haar contract tot haar zeventigste kreeg. Als ver goeding voor de periode tussen haar ontslagen haar zeventigste hadden Martens en haar advo caat J. Loorbach aanvankelijk een vergoeding geëist van ruim 222.000 euro. Volgens de kantonrechter heeft de hofhouding 'zich in onvol doende mate gekweten van de verplichting om als een goed werkgever op te treden'. De kantonrechter verwijt het hof de manier waarop al zomer vorig jaar, nog geen jaar na de contractverlenging, werd aan gestuurd op vervanging van Martens. De 66-jarige kreeg op eens te horen dat het secretari aat verjongd moest worden. Daarbij kreeg ze opdracht zelf haar opvolgster aan te dragen. Pas in oktober 2002 durfde de particulier secretaris van Mar griet en Van Vollenhoven be zwaar te maken tegen de gang van zaken. GPD Advertentie KEUKENS s, BADKAMERS Hulst, Absdaalseweg 19 r informatie bel gratis: 0800-0234560, of kijk op www.brugman.nl Advertentie Lnnre redactie binnenland r |0 HAAG- Steeds meer men - V mraken besmet met het vogel- ptvirus. Dat stelt viroloog A. sterhaus van het Nationaal In- iHizacentnim in Rotterdam. d xacte cijfers kan hij niet ge- fa. maar het aantal van vijf •luimveeruimers dat eerder de- jf «eek werd genoemd is vol- «n<heminmiddels 'aanzienlijk teil toegenomen'. Het ministerie nn Volksgezondheid wilde gis- leravond nog niet reageren ils De besmette mensen maken het meden zijn onder behandeling. ze hebben vooral oogklachten, j Desnelle uitbreiding van de be- 3 metting baart de Rotterdamse «j jroloog ernstige zorgen. „Het ïirus springt veel gemakkelij ker over dan tot nu toe bekend Ljl was Ingrijpen is nu nodig om- f dat er een griepepidemie aan zit L! tekomen." a (sterhaus waarschuwde eerder dat uit de combinatie van het i pgelpestvirus (dat verwant is jangnep) en een andere griep- mus in theorie een zeer gevaar- jk virus kan ontstaan dat een raddwijde dodelijke epidemie jan veroorzaken. ..Die kans is lieer klein, maar als het gebeurt leeft het draconische gevolgen laarom moet je passende maat- I regelen nemen." j Een nationale inenting vindt Jsterhaus niet nodig. „Het is plokaal probleem." Het vac- is van de griepprik werkt tegen i algemeen bekende griepvi- jjj mssen Door die virussen te on- 5j leidrukken moet de kans op al menging met het vogelpest- inis worden verkleind. Het earn van Osterhaus werkt in- assen aan een vaccin tegen het ogelpestvirus. „We doen dat Hi niet om nu al een vaccin voor al gemeen gebruik te maken. Het is een oefening om te zien hoe snel we een prototype van een vaccin kunnen maken als een wereld wijde epidemie dreigt." Volgens de laatstgehouden tel ling van het ministerie van Landbouw zijn nu 38 pluimvee- bedrijven met het virus besmet en rust er op 37 bedrijven een ernstige verdenking. Er zijn sinds de eerste uitbraak 1,8 mil joen dieren geruimd op 110 be drijven. Nog eens 125 bedrijven met een kleine één miljoen die ren volgen de komende dagen Een nieuwe, gisteren bekendge maakte verdenking in Putten zal vooral de slachteendensec- tor treffen. Omdat het risicoge bied in de Gelderse Vallei door deze verdenking verder is uitge breid, vallen nu ook tal van be drijven waar slachteenden wor den geproduceerd onder de verscherpte maatregelen. In Dinteloord is gisteren door de landelijke screening van pluim- veebednjven een tweede bedrijf gesignaleerd waar de milde va riant van het vogelpestvirus is aangetroffen. Dat bedrijf wordt geruimd en omliggende bedrij ven in een straal van een kilo meter worden gecontroleerd. Ook in Steenbergen is dit min der agressieve virus geconsta teerd Testresultaten van een verdacht Belgisch bedrijf in Poppel, vlak over de Neder landse grens bij Tilburg, wijzen er vooralsnog op dat het bedrijf niet is besmet. GPD pagina 17: kippen vangen hele klus De bestuurders gingen na het gesprek weer aan het werk om dat er volgens hen resultaten zij n geboektBehalve de toezeg ging over deurvergrendeling wordt bezien hoe versneld op al le lijnen conducteurs kunnen komen en of de wagenbegelei ders, gesubsidieerde banen, kunnen blijven. Trambestuurders legden begin maart en half januari ook al uit protest het werk neer, na ge welddadige incidenten. Een trambestuurder van lijn 5 zei gisteren dat er dit jaar al 225 keer melding is gedaan van ex treem geweld bij de RET. „Die wagenbegeleiders zijn hartstik ke nodig, maar ze worden weg- ,te Pl'TH - De man wiens lijk in de ichtvan woensdag op donder- in Puth is gevonden in de offerbak van een uitgebrande ito, was een 51-jarige inwoner an Schinveld. Dat deelde de olitie Limburg Zuid gisteren leena lijkschouwing, r Demanwaseen bekende van de U olitie De sectie moest uitwij- euof het slachtoffer nog leefde ïhij in de kofferbak opgeslo- werd. De politie wil geen Itwoord geven op de vraag of r sprake was van een afreke- ingw het criminele milieu, je brandweer deed de vondst )ij het blussen van de branden- eauto In de kofferbak lag het erkoolde lijk. Twintig recher- iieurs onderzoeken deze twee- e kofferbakmoord in een jaar w tijd in Limburg. Op 3 maart vorig jaar werd het ijk van een 25-jarige inwoner an Vlodrop in de kofferbak van en uitgebrande auto gevonden n de bossen bij Roermond. De Nee uit Roermond afkomstige ladem zitten inmiddels vast. Zij wamen tot hun daad omdat ze nog3500 gulden van het slacht er tegoed hadden. ANP Boze bestuurders leggen het tramverkeer volledig lam. foto Guido Benschop/ANP van onze redactie binnenland ROTTERDAM - Alle trams in Rotterdam krijgen zo snel mo gelijk deurvergrendeling. Ook wordt gekeken hoe het plan om de tramconducteur terug te brengen kan worden versneld. Dat is gisteren afgesproken in een overleg tussen boze trambe stuurders, de directie van open baarvervoerbedrijf RET en bur gemeester Opstelten. Trambestuurders legden gister ochtend spontaan het werk neer uit reactie op een voorval waar bij donderdagavond een collega met een Stanley-mes was gesto ken. Buschauffeurs sloten zich aan bij de actie waardoor zich voor het stadhuis aan de Cool- singel lange rijen lege trams en bussen vormden. Het tram- en busvervoer in Rotterdam lag ongeveer anderhalf uur stil Al leen de metro reed normaalzei een woordvoerder van de RET. De staking begon rond 10 uur. De trambestuurders hervatten het werk nadat een delegatie had gesproken met burgemees ter Opstelten, wethouder Hul man en de RET-directie. bezuinigd Omdat maar op be paalde tramlijnen conducteurs zijn, verschuiven de problemen naar andere lijnen. Dit kan zo niet doorgaan. Deurvergrende ling in alle trams is wel het min ste. Dan kunnen we gespuis bui ten houden en onszelf en de andere passagiers bescher men." ANP W*T SC MlTT HeT IS- Toch ,HOOp van onze redactie binnenland HILVERSUM - Premier Balke nende zal bij een eventuele strafzaak tegen de voormalige bewindslieden Kok, Zalm en De Vries, aangespannen door de advocaten van prinses Margari ta en haar man, als eerste getui ge worden opgeroepen. Dat zegt advocaat P. Nicolaï van Marga rita en haar echtgenoot Edwin de Roy van Zuydewijn. De premier zou dan onder meer de vraag moeten beantwoorden of koningin Beatrix opdracht gaf tot een onderzoek door de toenmalige BVD (nu AIVD). Het paar diende in deze kwestie van mogelijke schending van hun burgerrechten, geen aanklacht in tegen Balkenende, omdat hij strafrechtelijk niet verant woordelijk is. Balkenende zou als getuige voor de rechter vragen moeten be antwoorden die hij volgens de advocaat woensdag onbeant woord liet tijdens het debat over de Margarita-zaak. Het draait ook om de vraag of het kabinet van de koningin informatie uit dat BVD-onderzoek aan derden had mogen geven. Schikking Advocaat Nicolaï zegt over ge noeg bewijzen te beschikken dat Margarita en haar man ge observeerd zijn, om een schade vergoedingsclaim juridisch te kunnen onderbouwen. Over de hoogte daarvan zegt hij dat De Roy van Zuydewijn een loop baan als zakenman door de neus is geboord. Met een schikking van 50 miljoen euro zouden de twee geen genoegen nemen. De tails over bewijzen, zoals een deskundigenrapport over af luisterapparatuur in het Am sterdamse appartement van Margarita en haar man, weigert Nicolaï te geven ..Dat doen we in de rechtszaal." Mede-advo caat J. Pen: „Rechters vinden het over het algemeen niet pret tig als ze bewijsmateriaal uit de krant moeten vernemen." Lijst Het was al bekend dat Margari ta en haar man over een lijst be schikken met de namen van 47 betrokkenen die ze onder ede willen horen In het weekblad Stern zei De Roy van Zuydew ij n deze week al dat hij, als het moet, zelfs koningin Beatrix als getuige op wil laten roepen. Het team raadslieden van het echtpaar is inmiddels uitge breid met advocaat F. Kemp uit Amsterdam, die Nicolaï en J. Pen bij staat. Nicolaï typeert Kemp als een 'gehaaide advo caat' met grote kennis van het civiele recht. Die kennis speelt onder meer een belangrijke rol bij schadeprocedures Nicolaï zegt zich zelf vooral te richten op de strijd tegen de overheid, strafrechtadvocaat Pen doet vooral de strafklacht tegen oud ministers en ambtenaren. GPD pagina 4: Margarita eist met succes aandacht op ROTTERDAM - Bij tankopslagbedrijf Vopak in de Europoort in Rotterdam heeft gistermiddag brand gewoed in een pompplaats voor benzineachtige stoffen. Daarbij raakte niemand gewond. De oorzaak van de brand was gisteren nog onbekend. Op 16 januari scheurde op een andere vestiging van Vopak in de Botlek een op slagtank, waarna 1,6 miljoen liter ortho-cresol wegstroomde. Dat ongeval veroorzaakte een gaswolk en stankoverlast. foto ANP Open dag bij Fontys Hogescholen in: donderdag 20 maart 2003 van 14.00 - 18.00 uur i Kijk op www.fontys.nl/opendagen óf bel 0877 877 877 voor de opleidingen, locaties en plattegronden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 3