maanden later Theater open Bank van Michieitje negeert tunnel Commissie wil snel duidelijkheid over Bagijnhof Huiskamerproject junks houdt zich niet aan afspraak 879tffl| .V* - Oversteekplaats voor paaiende padden zeeuwse almanak Weg kwijt I RADIO televisie Werk- en gevangenisstraf geëist voor diefstal met geweld jloop en archeologisch onderzoek in Middelburg zorgen voor vertraging WALCHEREN vrijdag 14 maart 2003 door Nadia Berkelder MIDDELBURG - De bewoners van Het Bagijnhof in Middel burg moeten snel duidelijkheid krijgen over de afspraken rond de renovatie van hun woningen. De commissie stadsontwikke ling vroeg wethouder A. de Vries gisteren om daarvoor te zorgen. Die zei zich niet te willen be moeien met de onderhandelin gen tussen de bewoners en Woongoed. De bewoners weten nauwelijks waar ze aan toe zijn, constateer den de commissieleden. J. Kod de (CDA) vroeg De Vries ervoor te zorgen dat bewoners meer duidelijkheid krijgen over de verhuisvergoeding en de huur prijs na de renovatie. Verder moet volgens Kodde helder worden in welk deel van het complex de oorspronkelijke be woners terug kunnen keren en in welk deel studenten worden gehuisvest. ,,De bewonersvereniging heeft zelf gevraagd om tijd om zich te kunnen organiseren", zei De Vries. „Dat maakt dat de onze kerheid blijft bestaan." Woongoed De wethouder zei zich niet te willen mengen in de onderhan delingen tussen de bewoners en Woongoed. „Dat is primair een zaak van Woongoed. Ik vind dat ik dat ook moet accepteren" al dus De Vries. De huur van de gerenoveerde woningen gaat omhoog, vertel de de wethouder „Maar dat geldt voor alle renovaties. Die verhoging wordt voor een deel met subsidie opgelost. Voor de uitzonderingen, mensen met een laag inkomen die geen huursubsidie krijgen, zal Woon goed meekijken naar een oplos sing." Het initiatiefvoorstel van Leef baar Middelburg kreeg alleen bijval van de SP. Leefbaar Mid delburg wil dat bewoners zelf mogen kiezen of ze in hun huis blijven en dat met bewoners wordt overlegd of er wel studen tenhuisvesting in de buurt moet komen. „Wij gaan uit van het respect voor de huurder", zei P. Kraan in een poging zijn voorstel te verdedigen. „Daar merk ik hier niets van. De zwak kere uit de samenleving wordt gepakt." De Vries reageerde ge tergd. „We zetten ons juist sterk in om de positie van de zwakke ren in de samenleving te verbe teren." Afspraken De andere fracties wezen Kraan op de afspraken die de gemeen teraad vorige maand met De Vries heeft gemaakt. „Die zijn door alle fracties onderschre ven", zei J. van Dijk-Sturm (WD). „Als Leefbaar Middelburg die anders interpreteert, is dat jam mer." W. Steketee (SP) legde uit dat zowel zijn fractie als de ver tegenwoordigers van Leefbaar Middelburg er van uit waren ge gaan dat er andere afspraken waren gemaakt. J. Kodde, die vorige maand na mens de hele raad een verkla ring aflegde, zei zich aange sproken te voelen door de verwijten van de twee partijen. „Maar iedereen ging toen ak koord." Rommelig Volgens Steketee waren de be sprekingen over de verklaring rommelig verlopen Als er over zoiets belangrijks wordt beslist, moeten er in ieder geval notulen van komen." Steketee, die zelf in de wijk woont, reageerde emotioneel op de discussie „De problemen in de buurt zijn ontzettend nij pend. Mensen weten niet meer wat ze moeten doen. Ik nodig de wethouder uit om door de wijk te lopen en met de mensen te praten." door Ron Magnée VLISSINGEN - Het Huiska merproject Drugsgebruikers (HKPD) in de Coosje Busken- straat in Vlissingen overschrijdt grenzen die eerder zijn overeen gekomen. Dat zei wethouder L. Poppe-de Looff gisteravond tijdens de commissievergade ring Samenleving van de ge meente Vlissingen. „Het Huiskamerproject Drugs gebruikers is oorspronkelijk bedoeld om methadon aan drugsgebruikers te verschaffen en steun te verlenen bij versla ving. Dat is een ideologie waar van we dachten dat die nog steeds gold. Daar is destijds ook subsidie voor vastgesteld. Maar inmiddels zijn er andere dingen in het spel", aldus Poppe-de Looff Met 'andere dingen' duidt de wethouder op de overlast die de drugsgebruikers de laatste tijd veroorzaken. In de Coosje Bus- kenstraat blijkt er sprake te zijn van een levendige drugshandel en verslaafden gebruiken drugs openlijk op straat. Beklag Poppe-de Looff reageerde op een inspreker die namens de buurt zijn beklag deed over het Vlissingse huiskamerproject. In zijn ogen is de doelstelling van het HKPD veranderd, zeker nu er ook gesproken wordt over de komst van een gebruikersruim te. Daarnaast vroeg hij zich af of het opvangproject beschikt over de nodige vergunningen en of het bestemmingsplan wel mo gelijkheden verschaft voor het project. De wethouder kon niet alle vra gen direct beantwoorden. Ze benadrukte dat het opvangpro ject in ieder geval in de Coosje Buskenstraat gehandhaafd blijft. Poppe-de Looff: „Het is nu eenmaal een gegeven dat de HKPD eigenaar van de panden is. We hebben de organisatie toestemming gegeven om haar taken te doen. De opvang moet in eerste instantie déór gebeu ren." Buurtbewoners zien de opvang het liefst naar elders verhuizen, zo betoogde de inspreker. Als mogelijkheden noemde hij het KSG-terrein of het veerplein van de PSD Opknapbeurt Poppe-de Looff benadrukte in overleg te zijn met het bestuur over de mogelijkheden. Ook zal burgemeester A. van Dok-van Weele volgende week met het HKPD om de tafel gaan zitten. Naast de overlast, is ook de staat van de panden een bron van zorg. De onderkomens van het HKPD zijn hard aan een op knapbeurt toe. „De locatie vol doet niet meer aan de arbo-ei- sen." De discussie over de komst van een gebruikersruimte staat los van de commotie die omtrent de overlast is ontstaan, betoogde Poppe-de Looff. Maar de wet houder gaf wel toe dat intern de gesprekken hierover al gestart zijn „We hebben hier op be stuurlijk niveau al over gespro ken." 'Scheelt die tunnel veel reis tijd?', vraagt de ANWB in een verklarend artikel over de nieuwe Zeeuwse verbinding in de Kampioen van deze maand. 'Ja, heel veel zelfs', antwoor den ze zichzelf, want de ANWB weet alles over het Nederlands verkeer. „Vanuit Goes bent u in een halfuurtje in Terneuzen. Met het veer bedroeg de reistijd gemiddeld één uur en een kwartier Breskens is vanuit Vlissingen straks ook in een half uur te halen. Van Bergen op Zoom naar Gent kost maar drie kwartier reistijd. Benieuwd wat ze nou precies op de bewegwijzering gaan zetten. (Advertentie dom b u r g indelen aan zee heilig winkelen 'euke terrasjes '^re zondag open! (Advertentie) .OMROEP ZEELAND rechtstreeks ap radio en televisie de radio vanaf 13.30 uur op televisie vanaf 14.30 uur daarin de documentaire Vesterscheldetunnel') Luister ook naar: De Lootste Boot', •m zaterdag dagelijks bij Dwoep Zeeland Radio. •htstreeks vanaf het veer ^gen-Breskens. Dagelijks w 10.00 tot 12.00 uur. ""w.omroepzeeland.nl 'Toen ik in Amsterdam woonde, heb ik oltijd geroepen: als ik zwan ger ben, ga ik naar Zeeland! Ik wilde ruimte en veiligheid voor m'n kind. In het begin was het voor mij even wen nen, maar ik had zo een nieuwe kennissenkring opgebouwd en een leuke baan gevonden. En voor Cherrelin zijn er hartstikke veel vriendjes in de buurt. Zeelan heeft wat wij zochten! door Edith Ramakers iHrqvlietplein 4 - Zierikzee VLISSINGEN - De euro wilden ze niet, maar kregen ze toch. De Westerschel- detunnel vonden ze totaal overbodig, maar werd toch gegraven. De Olau-line wilden ze houden, maar werd opgehe ven en ook hun dierbare PSD moet er aan geloven. „Je kunt hoog of laag springen, maar als die hoge heren in Middelburg of Den Haag iets in hun hoofd hebben, dan gebeurt het toch. Wij hebben niets te willen." De toon is gezet, 'de Bank van Michiei tje' in Vlissingen is boos en mokt. Ze mopperen over Zeeland 'waar altijd maar weer de verkeerde keuzes worden gemaakt'. „Denk aan je hart, Jo", waar schuwt een oude visser en vaste klant van de Bank van Michiel. Jo den Tuin der wordt met de minuut bozer over het naderende afscheid van de PSD. „Alle schepen op de Westerschelde varen in de richting van de rivier. De PSD-boten gaan er dwars tegenin. Ze manoeuvre ren er prachtig tussendoor. Dat maakt deze bootdienst bijzonder om naar te kijken", vindt Den Tuinder. „Ik ben met mijn scootertje naar de overkant gegaan om te zien hoe de tun nel onder de grond verdween. Belache lijk. Ik kan er niet tegen. Het is wegge gooid geld. Het zijn prestigeprojecten voor provinciebestuurders. Ze hadden beter een tunnel onder het Kanaal van Gent naar Terneuzen kunnen graven. Daar is er eentje hard nodig. „Ach Jo, wat weet jij er nu van", plaagt de ex-visser. „Jij als Eindhovenaar. Elf j aart j es woon j e pas hier Voor de handel is die tunnel wel belangrijk.De oude Op de Eilandendijk in Vlissingen leggen mensen nog snel even de varende PSD-boot vast. foto Ruben Oreel visser vertelt: „De vis die wij hier in Vlissingen aanleveren, kan door de tun nel sneller op de plaats van bestemming komen. De kooplieden hoeven niet meer op de boot te wachten. Ze kunnen in een ruk doorrijden naar Parijs." De Bank is het met hem eens. Maar toch. „De tunnel heeft alleen maar voordelen als je handelaar of trucker bent en als de tunnel een klein onder deel is van een langere reis." Niemand van de tien bankzitters ver wacht de tunnel vaak te gebruiken. Den Tuinder verklapt: „Ik ga vaak naar Oostende. Maar ik zal die tunnel nooit pakken. Ik rij gewoon om via Antwer pen. Die tunnel, die negeer ik." Voor toeristen, scholieren, werklui en Zeeuwen die een dagje naar de over kant willen, is het een 'groot verlies' dat het autoveer tussen Vlissingen en Bres kens vanaf 15 maart wordt uitgekleed tot fiets-voet veer. „Ik heb gehoord dat er ook maar heel weinig fietsen mee kunnen", zegt G. Vader Tot medio 2004 varen de vertrouwde PSD-boten heen en weer en is er een overschot aan ruim te. Maar daarna wordt de dienst over genomen door het het nieuwe fiets- voetveer waarop 176 passagiers een plaats kunnen krijgen, 5 rolstoelers, 50 fietsen, 20 brommers, 5 elektrische rol stoelers. „Ik ga ook niet meer even met de vrouw naar Sluis. Dat deed ik vaker. Willen we dat nu doen, dan moeten we haast via Rome rijden", klinkt het vanaf de bank. Iedereen knikt instemmend. „In Sluis wordt net als hier gemopperd. Die vre zen verlies aan klandizie Het wordt ge garandeerd stil in die hoek van Zeeuws-Vlaanderen." De Bank heeft nog nooit zoveel mensen met foto- en videocamera's op het Bolwerk gezien. Maar ook op de Vlissingse Oranjedijk en de lange uitloper van de eilanden- dijk staan mensen met camera's. „Dat zegt toch genoeg. Die boten zijn popu lair. Die hadden ze nooit moeten inrui len voor een tunnel." Advertentie door Aector Dooms MIDDELBURG - „Je bent net zestien jaar geworden. Je hebt met je zuur verdiende centen een scooter bij elkaar gespaard. Je gaat erop rijden. Dan wordt je nieuwe scooter door twee oude re jongens gewelddadig afge pakt. Het zal je maar gebeuren." Zo begon gisteren in Middel burg officier van justitie A. Fli- kwcert zijn betoog tegen twee verdachten, die een reputatie genieten op het gebied van ge- welds- en vermogensdelicten. Tegen een 21-jarige Middelbur ger, die een straf uitzit voor een overval op een taxichauffeur, eiste Flik weert zes maanden cel Een 22-jarige Vlissinger hoorde 240 uur werkstraf en zes maan den voorwaardelijke gevange nisstraf tegen zich eisen. Hij moest zich nog verantwoorden voor een mishandeling die de zelfde dag, 8 maart vorig jaar, had plaatsgevonden. In zijn voordeel sprak een gunstig re- classeri ngsrapport De officier vond ook dat de da ders 1683 euro, de schade van de scooter, aan het zestienjarige slachtoffer moeten betalen. Het duo stond die bewuste dag zwaar onder invloed van drugs en alcohol langs de kant van de openbare weg. Hun auto kwam zonder benzine te staan. Toen de jongen op de scooter kwam aan rijden werd hij tot stoppen ge dwongen. Terwijl een jongen hem vasthield pakte de ander zijn sleutels af Vervolgens re den de overvallers op de scooter weg. De scooter werd bij een su permarkt achtergelaten en later niet meer teruggevonden. Uitspraak 26 maart *'}i' 'r.~'- Leerlingen van de Eben Haëzerschool uit Oostkapelle maken een veilige oversteekplaats voor padden. foto Ruben Oreel door Anita Janse DOMBURG - De padden zijn ontwaakt uit hun winterslaap en hebben last van lente kriebels. De amfibieën steken binnenkort weer massaal de weg over, op zoek naar een partner. Dit kost jaarlijks heel wat padden- levens. Een aantal vrijwilligers en school kinderen stelde zich gisteren beschikbaar om een veilige oversteek voor de padden te creëren. Aan de Domburgseweg tussen Domburg en Oostkapelle is het een drukte van belang. Tientallen kinderen van de Eben Haëzer school uit Oostkapelle steken hun spaden in de berm. Driehoeksborden met padden en witte emmertjes maken de weggebruiker duidelijk wat er aan de hand is. Hier wordt een veilige oversteekplaats voor padden aangelegd. Nu de temperatuur buiten weer oploopt, krijgen de padden drang om te paren. Daar voor gaan ze terug naar de plaats waar ze zelf geboren zijn. In Domburg worden twee door padden bevolkte vijvers gescheiden door de weg. Hierdoor lopen de beestjes een groot risico hun voortplantingsdrang met de dood te bekopen. „Omdat het asfalt vaak lekker verwarmd is door de zon, hebben de padden geen haast met hun oversteek. Dat betekent natuurlijk een wisse dood op zo'n doorgaande weg", vertelt H. Remijn van de Koninklijke Nederlandse Natuurhistori sche Vereniging (KNNV). Daarom plaatsen de vrijwilligers nu meters lang gaas in de berm Achter het gaas wor den emmers ingegraven, daar tuimelen de padden in wanneer ze de weg over willen. Wegwerkers van de provincie houden tij dens de paddentrek een oogje in het zeil en brengen de padden veilig naar de overkant. Zo worden jaarlijks honderden padden van een wisse dood gered. Vorig jaar werden zo'n vijfhonderd padden overgezet. Dit jaar krijgen de beesten een week of zes de tij d om veilig over te steken, daarna moeten ze het weer op eigen houtje doen. in volle gang. „De risico's zijn moeilijk in te schatten", zei Van 't Westeinde. „Als er een funde ring ligt en de bouwput is af, dan kunnen we pas risico's weg gaan strepen." De wethouder verwacht dat de meest problematische periode over een jaar achter de rug is. Pas dan is ook definitief duide lijk wanneer de nieuwe Middel burgse schouwburg open gaat en de oude sluit. De program mering van de beide theaters loopt volgens de wethouder voorlopig geen gevaar. Voor het theaterseizoen 2005/ 2006 wor den pas volgend jaar rond deze tijd plannen gemaakt. Tot nu toe ging men ervan uit dat de oude schouwburg halver wege het seizoen 2004/2005 zou sluiten. Van 't Westeinde acht het niet waarschijnlijk dat die planning wordt aangehouden, omdat de 'theaterloze periode' dan te groot wordt. Het valt te verwachten dat de periode van een half jaar tussen de sluiting van de oude schouwburg en de opening van de nieuwe wordt aangehouden. Op dit moment zou dat betekenen dat de oude schouwburg pas in de zomer van 2005 sluit. A. Rots (ChristenUnie) wilde weten of de vertraging ook fi nanciële gevolgen heeft. Van 't Westeinde zei die op dit moment niet te kunnen overzien. Hij ver telde wel dat de sloop van de ka zerne goedkoper is uitgevallen dan was geraamd. Tegenvaller Daar staat een tegenvaller van honderdduizend euro tegen over. De arbo-eisen die worden gesteld aan een trekkenwand, de installatie waaraan decor stukken worden opgehesen, worden in de komende jaren strenger. Daarom is een extra investering nodig. Pas als het theater is aanbesteed, na de zo mer, zijn de totale kosten duide lijk. De gemeenteraad heeft 33,5 miljoen euro beschikbaar ge steld voor het nieuwe theater. (Advertentie) fltoriia Berkelder MEUSURG - Het nieuwe )l(r in Middelburg gaat linden later open. Zowel de - van de kazerne aan de jsingel als het archcolo- Aonderzoek leveren vertra- ,op Het is nog niet bekend v I, gevolgen de vertraging lie heeft voor de program- i. tring- tmening van het nieuwe A- B»er stond gepland voor het fbet begin van het nieuwe ^terseizoen 2005. Gister- fed maakte wethouder A. R Ft Westeinde tijdens de 5 Bscommissie maatschappe- ;e Zaken bekend dat die da arnet gehaald wordt. [nieuwe schouwburg gaat op ivroegsteenhalf jaartje later ®,in december 2005 of janu- i- nverstandig Damman (WD) noemde het <1 onverstandig' om de plan- ügvandebouwzokraptema- a„Er zit weinig lucht in"gaf in 't Westeinde toe. „Er was lastbij omdat het oude theater Iers werd afgekeurd." er nog meer vertragingen gemis nogniet duidelijk. Het 6 eologisch onderzoek is nog anrijding op lelweg bij liddelburg DDELBURG - Op de zuid- anvan de A58 ter hoogte van jdelburg deed zich gisteren botsing voor. d li uur reed een 51-jarige ese over de rechterbaan. Ze sselde van rijstrook juist op moment dat een 20-jarige atsgenote links naast haar ja. Beiden kwamen met de rik vrij.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 9