Noord-Korea speelt met vuur Drie mannen schoten Djindjic dood DAT GELD KOMT WEL! Italië heeft eerste homo-burgemeester 5 JapanVS, Groot-Brittannië en Frankrijk dreigen met sancties Kans resolutie Irak slinkt Kettingbotsing in Italië eist veertien levens Israëliërs schieten landgenoten dood Turkije verbiedt partij Koerden Vreemdsoortig virus op komst Filipijnse leger doodt 200 rebellen Irak en Iran ruilen gevangenen Hagelstorm eist veertien levens Alpinisten mogen altijd naar Nepal Ontvoerd meisje in VS na negen maanden gevonden 12 MAANDEN UITGESTELDE BETALING OP ALLE SUZUKI MODELLEN vrijdag 14 maart 2003 rtl 1 - Een naargeestige indu- „riestnd op Sicilië heeft een «bot doorbroken: Gein is de Lle stad in Italië met een ho- moseksuele burgemeester, n, Italiaanse homo-orgamsatie jniray toonde zich dolgcluk- ij.omdat de nieuwe burgerva- Bosario Crocetta, geen ge- b,i»i maakt van zijn seksuele geaardheid. „Italië moderni seert en het conservatieve Sici lië bijt het spits af. Dit is een teken van beschaving en voor uitgang", jubelde voorman Ser gio Lo Giudice van Arcigay. Van een leien dakje is de verkie zing van Rosario Crocetta, ver tegenwoordiger van de voorma lige communistische partij Linkse Democraten, echter niet gegaan. Een commissie die stembusfraude onderzocht, kwam er achter dat ten gunste van Crocetta's rechtse rivaal Giovanni Scaglione was ge knoeid. Scaglione, lid van de op Sicilië oppermachtige Berlus- coni-partij Forza Italia, had een meerderheid van 127 stemmen verworven, die bij hertelling uitkwam op 307 stemmen voor sprong voor Crocetta. Volgens Aricigay was de verkie zingscampagne stevig onder de gordel geweest. Scaglione had Crocetta verdacht gemaakt vanwege diens seksuele geaard heid. In Italië is homoseksualiteit nog een taboe. In het Italiaanse par lement is slechts één lid openlijk homoseksueel. Het organiseren van het festival Gay Pride in Ro me leverde twee jaar terug een hevige politieke rel en ruzie met het Vaticaan op. De kerk op het zwaar katholieke Sicilië moet nu vermoeden dat de duivel met de stembus heeft gespeeld. De voornaam van de nieuwe homo-burgemeester be tekent rozenkrans en zijn ach ternaam kruisje. GPD Lanonze redactie buitenland I0KIG - Japan, de Verenigde Staten, Groot-Brittannië en ^Frankrijk zullen economische sancties treffen tegen Noord- Koiea als dat land overgaat tot het testen van een ballistische raket. De sancties zullen zonder tussenkomst van de VN-Veilig heidsraad worden opgelegd, zo [meldde gisteravond het Japanse [persbureau Kyodo, dat zich ba seerde op Japanse regerings kringen. De sancties, waaraan mogelijk ook Zuid-Korea zich zal com- miteren, behelzen onder meer het bevriezen van geldstromen naar Noord-Korea en het be vriezen van Noord-Koreaanse fondsen in het buitenland. Py ongyang heeft eerder gezegd economische sancties, opgelegd door de Veiligheidsraad, te be schouwen als een oorlogsver klaring. De betrokken landen zullen dit keer niet via de Veiligheidsraad opereren, omdat internationale wetten het testen van raketten niet zonder meer verbieden. Het zal daarom moeilijk zijn een re solutie aangenomen zal krijgen. Japan werd in 1998 al gecon- frontreerd met een Noord-Ko reaanse ballistische raket die overvloog en in zee terecht kwam. Noord-Korea heeft Ja pan in september 2002 toege zegd zeker tot eind van dit jaar geen ballistische raketten te zullen testen. De VS voeren intussen weer spi onage vluchten uit aan de gren zen van Noord-Korea. Deze 'verkenningsvluchten' werden begin deze maand opgeschort nadat een Amerikaans toestel plots werd belaagd door Noord- Koreaanse gevechtstoestellen boven de Japanse Zee. Het inci dent leidde overigens niet tot problemen in de lucht. De onderschepping van het Amerikaanse toestel was vol gens de Amerikanen een nieuwe Noord-Koreaanse provocatie. Pyongyang en Washington lig gen met elkaar overhoop over het clandestien begonnen Noord-Koreaanse nucleaire programma. Noord-Korea eist rechtstreekse onderhandelingen met de VS om het probleem uit de wereld te helpen. De Amerikaanse minis ter van Buitenlandse Zaken Po well herhaalde gisteren echter dat de VS bilateraal overleg af wijzen. Volgens Powell gaat het Fare meldt dat Betancourt nog in leven is BOGOTA - De Colombiaanse politicaIngrid Betancourt die in februari vorig jaar werd ont roerd, is in leven en verkeert in goede gezondheid. Dat heeft de woordvoerder van de guerrilla beweging Fare gisteren per e- mail meegedeeld. Betancourt (41) werd ontvoerd teen ze als kandidaat van de Groenen campagne voerde voor ie presidentsverkiezingen. Vol gens de Fare-woordvoerder zul- en zij 'en alle politieke gevan genen' slechts vrijkomen in het kader van een akkoord tussen le Colombiaanse regering en de grootste guerrillabeweging van iet Latijns-Amerikaanse land. [ij verwijt de regering van pre sident Uribe, die een harde aan pak van de guerrillabewegin- enin het land voorstaat, dat zij e politieke wil ontbeert om een oplossing te vinden. AFP SEW YORK - De kans op een tweede resolutie over Irak die de instemming krijgt van de Veilig heidsraadvan de Verenigde Na ties neemt verder af. Dat er nog deze week over wordt gestemd, bevenmin waarschijnlijk. De Verenigde Staten lieten gis teren hun eis vallen dat de Vei ligheidsraad nog deze week stemt over de ontwerpresolutie die ze samen met Groot-Brit- tanme en Spanje indienden. Mogelijk wordt er ook komende week nog over beraadslaagd. Voor die resolutie, die de weg bijmaakt voor de aanval tegen kak, hebben de drie landen tot toe alleen Bulgarije met ze kerheid aan hun zijde gekregen Daarin was sprake van een ulti matum tot 17 maart aan Irak. Vooral Groot-Brittannië hoopt opeen andere VN-resolutie die de dreigende oorlog tegen Irak moet rechtvaardigen. De harde opstelling van premier Blair ten opzichte van Irak heeft hem on der grote druk van zijn eigen re- gering gezet. Londen hoopte de steun van de Veiligheidsraad te knjgen met een voorstel waarin zos eisen aan de Iraakse presi dent Saddam worden gesteld, frankrijk en Rusland wezen het Britse voorstel af. kak zelf heeft verontwaardigd gereageerd op het Britse voor- Na het ongeluk biedt de snelweg de aanblik van een oorlogsgebied. foto Francesco Girotto/AP Imie. i -Het is een opgesmukte 'ezen reso- -0plan voor Wrlog' zei minister Sabri van Buitenlandse Zaken. inpiafp/rtr/dpa van onze redactie buitenland TRIËST - Een enorme kettingbotsing in het noordoosten van Italië heeft gisteren aan zeker veertien mensen het leven gekost. Bij het ongeval waarbij zeker 85 mensen ge wond raakten, waren ruim tweehonderd voertuigen betrokken. Dit maakte de Itali aanse politie bekend. Het ongeluk gebeurde 's ochtends rond ze ven uur op de A4 tussen Triest en Venetië. In dichte mist klapten bijna 250 auto's, vracht wagens en bussen op elkaar. De politie wijt het ongeluk aan een combinatie van hard rijden, dichte mist en onvoldoende afstand houden. Vier van de gewonden zouden in kritieke toestand naar een ziekenhuis zijn vervoerd. Tien anderen raakten ernstig gewond. De reddingsdiensten stuurden tientallen poli tiewagens, ambulances en brandweervoer tuigen naar de plaats des onheils. Het kostte uren om mensen die bekneld zaten in auto wrakken te bevrijden. Ten minste twee slachtoffers verbrandden WmdLukovicin van onze redactie buitenland BELGRADO - Drie mannen hebben woensdagmiddag pre mier Zoran Djindjic van Servië vermoord. Zij schoten met een precisicwapen op de Servische leider, toen hij bij het regerings gebouw uit zijn gepantserde au to stapte. Dat heeft het hoofd van de politie van Belgrado, Obradovic, gisteren gezegd. Obradovic maakte bekend dat de Servische politie inmiddels ongeveer veertig personen heeft aangehouden die direct of indi rect behoren tot de criminele clan die Djindjic zou hebben vermoord. De Servische rege ring maakte vlak na de aanslag al een lijst met 23 verdachten bekend. Ze behoren allemaal tot de criminele Zenum-clan, die geleid wordt door Milorad Lukovic, alias Legija, het voor malige hoofd van een speciale politie-eenheid. Hij geldt als hoofdverdachte van de moord. De Servische krant Daily Na- cional meldde gisteren dat de regering 'Operatie Wervelwind' is begonnen om zo snel mogelijk de overige verdachten op te pakken. Covic De premier, die vijftig jaar is ge worden, wordt morgen op de be langrijkste begraafplaats van Belgrado begraven. Kort daar voor leidt patriarch Pavle van de Servisch-Orthodoxe Kerk een dienst voor zijn nagedach tenis. Vice-premier Covic is gis teren tot hoofd van een interim regering benoemd. Djindjic' Democratische Partij kiest zon dag een definitieve opvolger voor de vermoorde premier. President Meron van het Joego- slavië-Tribunaal uitte zijn ont zetting over de aanslag. Hij noemde de 'afgrijselijke moord op Djindjic een klap voor de plicht rekenschap af te leggen voor het overtreden van het in ternationaal humanitair recht' en voor het recht in het alge meen. Meron meent dat Djind jic' samenwerking met het tribunaal de internationale ge rechtigheid op de Balkan heeft bevorderd. De Hoge Vertegenwoordiger van de internationale gemeen schap in Bosnië, Ashdown, zei in een reactie dat de moord op Djindjic ertoe kan leiden dat de staten op de Balkan de strijd te gen de georganiseerde misdaad gaan opvoeren. Hij riep op tot om een regionale kwestie waar in ook Zuid-Korea, Japan, Chi na en Rusland een rol hebben te spelen. Gevaarlijker De Democraten, in de minder heid in het Amerikaanse Con gres, haalden kortgeleden nog uit naar het Noord-Koreabeleid van de regering-Bush. Zij vin den dat de president te terug houdend is, hoewel Noord-Ko rea een kerncentrale heropent, testen houdt met niet-ballisti- sche raketten en waarschijnlijk i n staat is op korte termijn enke le kernbommen te hebben Hooggeplaatste Democraten hebben Noord-Korea dan ook een groter gevaar genoemd dan Irak. ANP/AFP HEBRON - Twee Israëliërs heb ben gisteren de dood gevonden bij de Palestijnse stad Hebron op de Westelijke Jordaanoever. De slachtoffers zaten in een auto die per abuis door het Israëli sche leger onder vuur werd ge nomen. Onduidelijk is vooralsnog of Is raëlische militairen op de grond het vuur openden, of dat het voertuig door een helikopter is beschoten in wat beschreven wordt als een 'operationele blunder'. Aanvankelijk werd op de radio gemeld dat de dood van de Israëliërs vermoedelijk het werk was van een aanval door Palestijnen in Israëlische uni formen AFP/RTR/DPA ANKARA - Het Turkse Consti tutionele Hof heeft gisteren de belangrijkste Koerdische partij, de Democratische Volkspartij (Hadep), verboden omdat die banden zou onderhouden met de separatistische Koerdische rebellen. De PKK voerde sinds vijftien jaar een gewapende strijd tegen Ankara voor zelfbestuur in het zuidoosten van het land, dat grotendeels bewoond wordt door Koerden. In 1999 kondigde de PKK een eenzijdig bestand af. Enkele minuten na de uitspraak van het hof diende procureur- generaal Kanadoglu een ver zoek in om ook de Dehap, de tweede Koerdische partij van Turkije, te verbieden. Op welke gronden hij dat wil doen is niet bekend. Aangenomen wordt echter dat ook deze zusterpartij van de Hadep zich in de ogen van de Turkse autoriteiten in laat met separatisten. AFP/RTR HONGKONG - De wereldgezondheidsorganisatie WHO heeft wereldwijd gewaarschuwd voor een mysterieuze be smettelijke longontsteking die in Hongkong het leven heeft gekost aan een Amerikaanse zakenman. In ziekenhuizen in Hongkong en Vietnam zijn vijftig medewerkers met het virus besmet geraakt. De 50-jarige Amerikaan was ziek geworden in Hanoi en met ernstige ademhalingsproblemen naar een ziekenhuis in Hongkong gevlogen, waar hij gisteren is overleden, Hoe hij de ziekte opliep is onbekend. In Hanoi raakten twintig zieken huismedewerkers besmet, van wie enkelen in kritieke toe stand verkeren. RTR/AFP COTABATO - Het Filipijnse leger zegt deze week in het zui den van het land bijna tweehonderd rebellen te hebben gedoodMeer dan honderd leden van het Moro Islamitisch Be vrijdingsfront (MILF) werden woensdag gedood bij lucht aanvallen op rebellen die een basis aanvielen die het leger vo rige maand op hen veroverde Maandag en dinsdag kostten gevechten tussen leger en rebel len aan 88 rebellen het leven, aldus legerwoordvoerder Julieto Ando. Ook vijf militairen kwamen bij de gevechten om het le ven. AP BAGDAD - Irak en Iran zijn een wederzijdse gevangenenruil overeengekomen. Dat heeft het Iraakse ministerie van Bui tenlandse Zaken gisteren bekendgemaakt. Volgens het woensdag gesloten akkoord laat Iran de laatste 941 Iraakse gevangenen gaan die sinds de Iraans-Iraakse oor log van 1980-88 worden vastgehouden. Op zijn beurt zal Irak 349 Iraniërs vrijlaten. De gevangenen werden door Bagdad consequent 'misdadigers' genoemd in plaats van krijgsge vangenen. AP CALCUTTA-Een hagelstorm heeft gisteren in het oosten van India aan veertien mensen het leven gekost. Zo'n tweehon derd mensen raakten gewond en honderden huizen werden met de grond gelijk gemaakt. Ook kwamen duizenden stuks vee en pluimvee om het leven. De storm raasde in de deelstaat West-Bengalen Zeven van de slachtoffers waren inzittenden van een vrachtwagen die werd getroffen door een omwaaiende boom De zeven waren op de terugweg van een trouwerij. Op het vliegveld van Calcutta raakten drie mensen gewond toen een ijzeren schuur instort te. AP KATHMANDU - Alle alpinisten die in de laatste vijftig jaar de Mount Everest hebben bedwongen, knjgen een levenslang visum voor Nepal. De Nepalese regering viert met de maatre gel de vijftigste verjaardag van de eerste succesvolle beklim ming van de hoogste berg ter wereld (8848 meter). Op 29 mei 1953 bereikten de Nieuw-Zeelander Edmund Hillaxy en de Nepalese sherpa Tenzing Norgay de top. Tot. nu toe slaagden 1048 alpinisten, onder wie zeshonderd buitenlanders, erin de top van de Mount Everest te bereiken. Nepal staan bovenaan de lijst met Everest-bedwingers. Het land wordt gevolgd door de Verenigde Staten, Japan en Rus land. ANP van onze redactie buitenland WASHINGTON - Een Ameri kaans meisje is negen maanden na haar ontvoering levend te ruggevonden op nog geen 20 ki lometer van haar woonplaats. De ontvoering veroorzaakte ju ni vorig jaar in de staat Utah grote beroering en leidde tot een reactie van president Bush. De politie ontdekte na enkele tips de 15-jarige Elizabeth Smart gisteren in een voorstad van Salt Lake City. Het meisje bevond zich samen met een man en een vrouw in een auto. Klusjesman Volgens lokale media is de man met de naam Brian David Mit chell een religieus fanaticus, die vroeger in het huis van de fami lie Smart klusjes verrichtte. De dakloze Mitchell ontvoerde Elizabeth 's nachts uit haar slaapkamer. Wekenlang zonden de grote omroepen videobeel den van het meisje uit in de hoop aanwijzingen te krijgen over haar verblijfplaats. Kort na de ontvoering was al een verdachte aangehouden, maar die stierf in de gevangenis aan een hersen bloeding. Zusje Het tienjarige zusje was de eni ge getuige van de ontvoering. In oktober vertelde zij aan haar vader dat ze de ontvoerder her kende als de vroegere klusjes man. Tot groot ongenoegen van de familie Smart maakte de po litie dit pas in februari aan het publiek bekend. De ouders hoopten met behulp van de bevolking de daders te kunnen vinden Daarom loof den ze een beloning van 250.000 dollar uit voor de tip die naar hun dochter zou leiden ANP/DPA/RTR Advertentie onherkenbaar in hun auto's. Een vrachtwa gen geladen met gasflessen kon tijdig ge blust worden door een helikopter van de brandweer De snelweg veranderde over de lengte van een kilometer in een oorlogszone, aldus oog getuigen. Verwrongen wrakken worden afgewisseld met uitgebrande voertuigen „Ik heb weinig apocalyptische beelden ge zien zoals deze", aldus N. Micele, die de lei ding had over de reddingswerkzaamheden AFP/RTR meer samenwerking tussen de landen. „De georganiseerde misdaad moet worden bestre den met vastberadenheid en moed, de moed die Zoran Djind jic toonde. Alle landen in de re gio moeten als één man onder ling en met de internationale gemeenschap samenwerken te gen degenen die onze regio naar zijn zwarte verleden willen la ten terugkeren", zei Ashdown. Ambassade Nederlanders die hun medele ven willen betuigen, kunnen zich melden bij de ambassade van Servië en Montenegro in Den Haag Daar werd gisteren een condoleanceregister ge opend. Na de moord op is de am bassade via de telefoon, e-mail en fax met blijken van medele ven overspoeld. ANP/DPA/RTR -7->/»C<««IJ SUZUKI IGNIS 1.3 SPECIAL 3 DEURS v.a. 13.838, Er is al een Ignis v.a. 11.999,- Als u vóór 31 maart a.s. een nieuwe Suzuki koopt, staat u nog een extra verrassing te wachten: een deel van het geld hoeft u pas over 12 maanden te betalen, met 0% rente. Als u daar gebruik van maakt moet dat bedrag minimaal €2.500,- en maximaal €6.000,- zijn. Zo wordt Suzuki njden nog voordeliger. De Suzuki-dealer zal u graag over de voorwaarden informeren*. Het Special pakket omvat o.a.: metallic lak grille in carrossenekleur mistlampen in voorbumper lichtmetalen velgen standaard ABS met EBD Special stoelbekleding centrale deurvergren deling met afstandsbediening zilverkleurige wijzerplaten airconditioning Pakketprijs 1.998,- U betaalt €1.500,- Uw voordeel 498,- Het effectieve rentepercentage op jairbawv is 0% Het krediet wvrdt verstrekt door Suruki Finance Alle kredietaanvragen worden ER ZIT HEER IN getoetst en geregistreerd brj het BKR in Trel Dere actie loopt l/m 31 maart 2003 Geadviseerde verkooppo)«n rncl BTW/BF-M. e»tl kosten njklaarmaken. vervnjdenngsbijdrege en legeskosten Benzineverbruik 6.4 7.3 1/100 km. 13.7 15.6 km/1 ei COj uitstoot ISO 170 g/km Importeur BV NIMAG. Hernenoord. tel 0186 607 707 Meer info wvrw.sumki.n 1 SUZUKI

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 5