lelastingen Hulst stijgen fors Bank van Michieltje negeert tunnel I-RADIO 9 Kwaliteit resten grafkelder valt archeologen tegen Kattenhater strooit gif in Sint Jansteen 879IB1 -televisie huurders voormalig Hontenisse betalen voor het eerst rioolrecht Routeplanners sturen auto's door natuurgebied Woningbouw bemoeit zich niet met heffing Raad Terneuzen dubt nog over taken griffier Extra busdienst naar veerplein zeeuwse almanak Weg kwijt 4 - Zierikzee «oon- en slaapadvies Toen ik in Amsterdam woonde, heb ik altijd geroepen: als ik zwan ger ben, ga ik naar Zeeland! Ik wilde ruimte en veiligheid voor m'n kind. In het begin was het voor mij even wen nen, maar ik had zo een nieuwe kennissenkring opgebouwd en een leuke baan gevonden. En voor Cherrelin zijn er hartstikke veel vriendjes in de buurt. Zeeland- heeft wat wij zochten!' OMROEP ZEELAND rechtstreeks op radio en televisie S de radio vanaf 13.30 uur f op celevisie vanaf 14.30 uur I "et daarin de documentaire %terscheldetunnel') Luister ook naar: De Laatste Boot'. °'m zaterdag dagelijks bij Dwoep Zeeland Radio. "echtstreeks vanaf het veer i!i"gen-Breskens. Dagelijks «n 10.00 tot 12.00 uur. door Edith Ramakers VLISSINGEN - De euro wilden ze niet, maar kregen ze toch. De Westerschel- detunnel vonden ze totaal overbodig, maar werd toch gegraven. De Olau-line wilden ze houden, maar werd opgehe ven en ook hun dierbare PSD moet er aan geloven. „Je kunt hoog of laag springen, maar als die hoge heren in Middelburg of Den Haag iets in hun hoofd hebben, dan gebeurt het toch. Wij hebben niets te willen." ZEEUWS-VLAANDEREN vrijdag 14 maart 2003 J Advertentie door Wout Bareman EEKLO - De Vlaamse grensge meenten in het Meetjesland vre zen dat de Westerscheldetunnel toch tot verkeersoverlast leidt in het beschermde Krekenge- bied tussen Assenede en Eeklo. Juist om dat te voorkomen, werd destijds afgezien van een aansluiting van de tunnelweg op het Vlaamse wegennet wes telijk van het Kanaal Gent-Ter- neuzen. Het tunnel verkeer zou via de kanaalbrug bij Sluiskil richting Tractaatweg op de oos telijke kanaaloever worden ge dirigeerd. De Vlaamse volksvertegen woordiger E. Matthijs uit het Meetjesland heeft echter tot zijn schrik ontdekt dat routeplan ners zoals Planet Internet en Routenet.nl tunnel verkeer rich ting Eeklo en omgeving dwars door het Krekengebied loodsen. Op zich is dat, constateert Mat thijs, niet vreemd omdat de planners altijd de kortste weg aangeven, maar het kan wel lei den tot overlast in het be schermde natuurgebied. Vol gens hem wordt het verkeer bovendien door de wachttijden voor de brug bij Sluiskil gesti muleerd een alternatieve route te kiezen. En ook die leidt via de westelijke kanaaloever. Matthijs heeft de zaak gisteren direct aangekaart bij de Vlaam se minister S. Stevaert. Die heeft de grensgemeenten eerder verzekerddat van overlast abso luut geen sprake zou zijn omdat de verkeersafwikkeling van en naar Vlaanderen via de Trac taatweg zou plaatsvinden. «"•.omroepzeeland.nl De toon is gezet, 'de Bank van Michiel tje' in Vlissingen is boos en mokt. Ze mopperen over Zeeland 'waar altijd maar weer de verkeerde keuzes worden gemaakt'. „Denk aan je hart, Jo", waar schuwt een oude visser en vaste klant van de Bank van Michiel. Jo den Tuin der wordt met de minuut bozer over het naderende afscheid van de PSD. „Alle schepen op de Westerschelde varen in de richting van de rivier. De PSD-boten gaan er dwars tegenin. Ze manoeuvre ren er prachtig tussendoor. Dat maakt deze bootdienst bijzonder om naar te kijken", vindt Den Tuinder. „Ik ben met mijn scootertje naar de overkant gegaan om te zien hoe de tun nel onder de grond verdween. Belache lijk. Ik kan er niet tegen. Het is wegge gooid geld. Het zijn prestigeprojecten voor provinciebestuurders. Ze hadden beter een tunnel onder het Kanaal van Gent naar Terneuzen kunnen graven. Daar is er eentje hard nodig." „Ach Jo, wat weet jij er nu van", plaagt de ex-visser. „Jij als Eindhovenaar. Elf jaartjes woon je pas hier. Voor de handel is die tunnel wel belangrijk." De oude 'Advertentie Op de Eilandendijk in Vlissingen leggen mensen nog snel even de varende PSD-boot vast. foto Ruben Oreel Advertentie deel is van een langere reis." Niemand van de tien bankzitters ver wacht de tunnel vaak te gebruiken. Den Tuinder verklapt: „Ik ga vaak naar Oostende. Maar ik zal die tunnel nooit pakken. Ik rij gewoon om via Antwer pen. Die tunnel, die negeer ik." Voor toeristen, scholieren, werklui en Zeeuwen die een dagje naar de over kant willen, is het een 'groot verlies' dat het auto veer tussen Vlissingen en Bres- kens vanaf 15 maart wordt uitgekleed tot fiets-voetveer. „Ik heb gehoord dat er ook maar heel weinig fietsen mee kunnen", zegt G. Vader. Tot medio 2004 varen de vertrouwde PSD-boten heen en weer en is er een overschot aan ruim te. Maar daarna wordt de dienst over genomen door het het nieuwe fiets- voetveer waarop 176 passagiers een plaats kunnen krijgen, 5 rolstoelers, 50 fietsen, 20 brommers, 5 elektrische rol stoelers. „Ik ga ook niet meer even met de vrouw naar Sluis. Dat deed ik vaker. Willen we dat nu doen, dan moeten we haast via Rome rijden", klinkt het vanaf de bank. Iedereen knikt instemmend. „In Sluis wordt net als hier gemopperd. Die vre zen verlies aan klandizie. Het wordt ge garandeerd stil in die hoek van Zeeuws-Vlaanderen." De Bank heeft nog nooit zoveel mensen met foto- en videocamera's op het Bolwerk gezien. Maar ook op de Vlissingse Oranjedijk en de lange uitloper van de eilanden- dijk staan mensen met camera's. „Dat zegt toch genoeg. Die boten zijn popu lair. Die hadden ze nooit moeten inrui len voor een tunnel visser vertelt: „De vis die wij hier in Vlissingen aanleverenkan door de tun nel sneller op de plaats van bestemming komen. De kooplieden hoeven niet meer op de boot te wachten. Ze kunnen in een ruk doorrijden naar Parijs." De Bank is het met hem eens. Maar toch. „De tunnel heeft alleen maar voordelen als je handelaar of trucker bent en als de tunnel een klein onder- 5a* - ^prankvanCooten HULST - De meeste inwoners 'f de gemeente Hulst krijgen U jaar een hogere aanslag ge- 5 Jntelijke belastingen in de Alleen een alleenstaande «naar van een woning en een L met een eigen woning in voormalige gemeente Honte- jjezijniets voordeliger uit. De ffjge bewoners worden met forse verhoging geconfron- taneven bestaan uit de on- Btr.de zaakbelasting (ozb), afvalstoffenheffing en het ri fe irK';r' - ioral de huurders van wonin- 1 '«linde voormalige gemeente pstenisse betalen het gelag 2 de herindeling. Deze men- i krijgen voor de eerste keer rioolrecht voor de kiezen. 5 tarief is 117 euro voor een 2 leenstaande en 132 euro voor 0 gemiddeld gezin met twee nderen it tanefis gebaseerd op een ge beld verbruik van 45 kubie- imeter per persoon. De totale lastmgdruk voor de alleen- jande huurder in 'oud-Honte- sse' stijgt dit jaar van 273,86 ironaar363,12 euro. Een gezin een huurwoning betaalt r 8.62 euro, tegen 296,10 euro !jj tigjaar. ijftig euro de meeste andere bewo- van de gemeente stijgt de lasiingdruk met zón vijftig o. Een gemiddeld gezin met 1 eigen woning betaalt dit r 747,62 euro. Deze cijfers *nin een belastingoverzicht in de gemeente Hulst. De ta- ven van de voormalige ge- jj enten Hontenisse en Hulst neind vorig jaar gelijk ge- ikken. B en W van Hulst geven tarieven nu een definitieve Si we houder P. Weemaes Somt de gemeente niet aan Advertentie het verhoging van de afvalstof fenheffing en het rioolrecht. „De verwerking van het afval kost steeds meer geld. We doen geen beroep op de reserve reini gingsrechten. Deze reserve is immers bijna op." Weemaes vindt het overigens jammer dat het nog steeds niet lukt minder afval te produce ren. „Wij zijn niet milieube wust. De mensen die dat welzijn moet je als gemeente eigenlijk belonen. Daarom wil ik weer de discussie met de gemeenteraad aangaan over een differentiatie van tarieven. Want het is toch eigenlijk te gek voor woorden dat een alleenstaande man van 65 jaar, die maar een zakje afval per week produceert, het volle pond van 192 euro moet beta len." Volgens Weemaes is een verho ging van het rioolrecht nodig omdat dit jaar nog voor vier mil joen euro in de riolering geïn vesteerd moet worden. De ozb- tarieven blijven voorlopig ge lijk omdat daarover nog geen besluit is geno men. De tarieven van de voormalige gemeente Hulst worden gehanteerd. Dat betekent voor de inwoners van de oude gemeente Hontenisse een verlaging. De gemeenteraad stelt tijdens de behandeling van de begro ting 2003 op donderdag 27 maart de tarieven vast. door Ronald Verstraten BIERVLIET - In opdracht van de provincie Zeeland zijn mede werkers van Archeomedia uit Nieuwerkerk aan de IJssel de afgelopen twee dagen bezig ge weest met het ruimen van de grafkelder in de Hervormde Kerk in Biervliet. Volgens ar cheoloog E. Bulten gaat het weliswaar om een zeldzame vondst, maar valt de kwaliteit van de resten tegen. „Het bot- materiaal is uiterst slecht be waard gebleven. En het hout van de grafkisten ziet er welis waar mooi uit, maar is heel kwetsbaar." K. Kostense en R. Willemsen van de stichting Behoud Monu menten Biervliet stonden met hun neus bovenop de werk zaamheden. „Zoiets is nog ner gens in Zeeland gevonden. Het is werkelijk uniek. Ik denk dat we er straks een mooie toeristi sche attractie bij hebben", zei Willemsen, die zich bezighoudt met de plaatselijke en regionale historie. Volgens hem zijn er in de kerk ooit zo'n driehonderd mensen begraven. „Overal waar ik in de grond prik, voel ik holtes van graven." Bij de ruiming is elk stukje hout of bot ter plaatse in een compu ter ingevoerd en digitaal gefoto grafeerd. De drie archeologen zijn gehuld in witte plastic pak ken ,Er doen verhalen de ronde dat aanraking met schimmels uit een grafkelder gevaarlijk kan zijn", zegt Bulten. Naast talloze stukken hout wa- Medewerkers van Archeomedia ruimen de grafkelder in de Hervormde Kerk in Biervliet. ren gistermorgen de restanten van twee skeletten uit de kelder naar boven gehaald. Bij de res ten werd een kam gevonden waarmee het haar kon worden opgestoken. „Dat wil niet zeg gen dat het om een vrouw gaat. In die tijd droegen ook de man nen lang haar", aldus Kostense. In een van de half vergane sche dels zat een stuk textiel, het res tant van een hoofddeksel. Na de verwijdering van de eer ste twee skeletten kwamen er opnieuw twee grafkisten in het zicht, evenals een kleine kne- kelkist met botten en een gave schedel, vermoedelijk van een herbegraving. Terwijl Archeo media het hield op 'minstens vijf' skeletten, uitte Kostense het vermoeden dat er mogelijk nog een onder ligt. Voor Willem sen staat vast dat Michiel de la Palma erbij ligt, de eerste bur gemeester ('rentmeester van de grafelijke domeinen en geeste foto Camile Schelstraete lijke goederen') van Biervliet. De kerk is in 1660 gebouwd en de la Palma is in 1668 overleden. De provinciale archeologische dienst moet bepalen wat er met de resten gebeurt. Het kerkbe stuur heeft voorgesteld om de grafkelder af te dekken met een glazen plaat. J door Frank van Cooten HULST - De Regionale Zeeuws-Vlaamse Woning bouwvereniging (RZVW) is niet van plan de huurders in de voor malige gemeente Hontenisse een vergoeding te geven voor de invoering van het rioolrecht. Volgens directeur C. Reinhoudt is het niet de taak van een wo ningbouwvereniging op te draaien voor een maatregel van de gemeente Hulst. „Je zou een hele gekke situatie krijgen. Wij hebben ook huurders in plaat sen waar al rioolrecht wordt ge heven. Dan zouden wij een ver goeding geven aan de huurders uit de voormalige gemeente Hontenisse en niet aan onze overige huurders. Dan krijg je een scheve verhouding." Wethouder P. Weemaes kondig de woensdagavond tijdens de vergadering van de raadscom missie Middelen aan te praten met de corporatie over de moge lijkheid het tarief te verrekenen met de huurprijs. Het college van de voormalige gemeente Hontenisse sprak al eerder met de woningbouwvereniging over deze mogelijkheid. Reinhoudt wil daar echter niet aan beginnen „Wij hebben ons nooit gemengd in het systeem van de gemeentelijke belastin gen en zijn niet van plan dat nu wel te doen. De gemeente be paalt hoe het systeem van hef fingen in elkaar zit en de gemeente heeft zelf de moge lijkheid de tarieven bij te stel len. Hulst moet er daarom zelf voor zorgen dat die mensen worden ontzien." door René Hoonhorst TERNEUZEN - De gemeente raad van Terneuzen beraadt zich nog op het precieze taken pakket van de griffie. De raads leden hebben de regels en ver worvenheden van het duale stelsel nog niet onder de knie en hebben nog een aantal maanden nodig voor ze zelf weten wat de griffie voor hen kan en moet be tekenen. CDA-fractievoorzitterR. Brug- geman bevestigt dat de raad on derzoekt hoe de organisatie van de griffie echt handen en voeten moet krijgen. Bruggeman bena drukt dat het functioneren van griffier A. ten Hoeve niet ter dis cussie staat. Ten Hoeve heeft weliswaar geen vaste aanstel ling, hij is nog steeds beoogd griffier, maar er zijn, zegt de CDA'er, goede afspraken ge maakt over zijn arbeidscon tract. Bruggeman wil zich niet vast leggen op een datum waarop de raad bepaalt of de huidige grif fier een vast dienstverband krijgt of dat de gemeente alsnog op zoek gaat naar een nieuwe functionaris. Een soms 'chaotische werkwij ze' van de griffie is niet aan de griffier te wijten, maar aan het ontbreken van een duidelijke taakomschrijving, zeggen raadsleden zelf. Bruggeman voorspelt dat het 'nog wel een aantal maanden duurt' voor de raad precies weet wat hij wil. Burgemeester R. Barbé liet vóór de gemeenteraadsverkiezingen vorig najaar regelmatig weten weinig op te hebben met het du alisme en ook de voormalige wethouders van de gemeente Axel, J. van Schaik en A. van Waes, toonden zich sceptisch. Uitstekend Maar Ten Hoeve zei vorige maand dat de samenwerking met het college uitstekend ver loopt. Hij stelde dat raadsleden en burgers niet te ongeduldig moeten zijn. „De trein van het dualisme staat op de rails. Wel ke kant hij opgaat, is aan de raad,Maar ruim een maand la ter staat de trein nog steeds stil. door Sheila van Doorsselaer SINTJANSTEEN - In de omge ving van de Jos Everaardstraat in Sint Jansteen is een katten moordenaar actief. Sinds afge lopen weekend zijn al minstens vier katten uit de straat dood aangetroffen. Volgens dieren arts I. den Hartog van de plaat selijke dierenartsenpraktijk De Bruijn Den Hartog zijn de katten vergiftigd met het zware landbouwgif Temec. Dit gif kan ook voor mensen de dood tot ge volg hebben. Er is aangifte ge daan bij de politie. In de Jos Everaardstraat zijn twèe katten dood aangetroffen in een tuin. Een dode kat, ook uit die omgeving, werd naar de die renkliniek gebracht. Den Har tog heeft een autopsie verricht waaruit onomstotelijk kwam vast te staan dat het bestrij dingsmiddel Temec de boosdoe ner was. Een andere kat die met vergiftigingsverschijnselen werd binnengebracht, was niet meer te redden Dosis Volgens Den Hartog wordt voor de vergiftiging van huisdieren wel vaker naar Temec gegrepen. In november 2002 was het raak in Hulst. Aan De Korenbloem had een labrador gehakt met daarin de gifkorrels opgegeten. Het dier overleefde het, omdat het snel naar een dierenarts kon worden gebracht. De dosis bleek zo hoog dat het ook een mens fataal kon zijn. Als kinde ren het spul binnenkrijgen, kan dat dodelijk zijn. De symptomen van een vergifti ging met Temec zijn volgens Den Hartog goed te herkennen. De dieren gaan overmatig kwij len en krijgen over het gehele lijf spiertrillingen. Als het gif al een tijdje in het systeem zit, kan het dier spontaan omvallen en krijgt het stuiptrekkingen. In het laatste stadium raakt het dier in coma en sterft het uitein delijk Den Hartog drukt huis- dierbezitters op het hart meteen langs te komen als ze zien dat hun dier deze symptomen heeft. Er is namelijk een tegengif dat toegediend kan worden. Voorlopig raadt Den Hartog katteneigenaren aan hun dier zoveel mogelijk binnen te hou den of alleen, zover dat bij een kat mogelijk is, onder toezicht buiten te laten. Het kan ook geen kwaad de tuin te inspecte ren of de omgeving waar de kat vaak komt. De dierenarts en een getroffen familie hebben inmid dels aangifte gedaan bij de poli tie. De buurt wordt vanaf nu ex tra in de gaten gehouden. KLOOSTERZANDE - Vanaf het stadhuis in Terneuzen rijdt morgen een extra busdienst naar Kloosterzande. Passagiers worden vervolgens naar het veerplein van Perkpol- der gebracht waar afscheid ge nomen wordt van de veren met het evenement 'Vaarwel PSD- d'n lesten boat'. De eerst bus naar Kloosterzan de vertrekt om 9.30 uur; vervol gens rijdt de dienst ieder uur tot en met 12.30 uur Vanuit Kloos terzande rijdt een gratis bus naar het veerplein. Vanaf 13.30 uur rijdt de extra busdienst weer ieder uur terug van Kloos terzande naar Terneuzen. 'Scheelt die tunnel veel reis tijd?', vraagt de ANWB in een verklarend artikel over de nieuwe Zeeuwse verbinding in de Kampioen van deze maand. 'Ja, heel veel zelfs', antwoor den ze zichzelf, want de ANWB weet alles over het Nederlands verkeer. „Vanuit Goes bent u in een halfuurtje in Terneuzen. Met het veer bedroeg de reistijd gemiddeld één uur en een kwartier. Breskens is vanuit Vlissingen straks ook in een half uur te halen. Van Bergen op Zoom naar Gent kost maar drie kwartier reistijd. Benieuwd wat ze nou precies op de bewegwijzering gaan zetten. DOMBURG aandelen aan zee 9ezelljg winkelen leuke terrasjes dere zondag open!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 37