Vijfkoppig college is genoeg PZC Neerlands beste schoonrijdster Podium 't Beest in Goes verhuist naar Cultuurhuis J Middelburgs theater maanden later open Kattenogen maken afslag A58 veiliger CDA schuift Van Waveren naar voren als gedeputeerde bij nader inzien Eredienst voor oud katholieken Zelf ervaren wat varkens voelen op transport Blikschade bij kettingbotsing weekenddiensten agenda vrijdag 14 maart 2003 door Maurits Sep MIDDELBURG - Harry van Waveren uit Goes is door het CDA officieel naar voren ge schoven als tweede gedeputeer de, na Toine Poppelaars. Van Waveren maakte de afgelopen vier jaar al deel uit van de CDA- Statenfractie. Hij werkt bij de gemeente Reimerswaal. De nieuwe CDA-fractie heeft gisteren unaniem Poppelaars (43) en Van Waveren (35) aange wezen voor het dagelijks pro vinciebestuur. De derde kandi daat, Wies Saman (56), trok zich terug. Saman werkt voor de Brabants-Zeeuwse Werkge versvereniging (BZW). Hij werd beschouwd als gegadigde voor de portefeuille economie, maar wil zijn baan bij de BZW niet op het spel zetten voor een politie ke carrière. Het CDA zet bij de collegebesprekingen zwaar in op enkele van de vier kernporte feuilles financiën, economie, ruimtelijke ordening/ milieu/ water en verkeer/vervoer. Ove rigens zijn die twee laatste com binaties wat het CDA betreft niet ondeelbaar. Poppelaars heeft al eens laten doorschemeren in tezijn voor fi nanciën en ruimtelijke orde ning. Ook Van Waveren heeft belangstelling voor ruimtelijke ordening. Hij werkt nu op die afdeling bij de gemeente Rei merswaal. Maar ook cultuur heeft zijn interesse. Cees van Beveren (46) uit Mid delburg is aangewezen als frac tievoorzitter. Hij kwam in 2001 tussentijds in Provinciale Sta ten, als opvolger van Elvira Brus-Rensen, die emigreerde. Van Beveren wordt bij afwezig heid vervangen door Annemiek Koppejan-Elsen (36) uit Zoute- lande, de nummer twee van de lijst en een nieuwkomer. In het artikel Hageman (PvZ) en Heijning (WD) met voorkeur gekozen (PZC, 13 maart 2003) is een verkeerde voornaam gemeld van PvZ-kandidaat L. Baarends. Hij wordt Lamber genoemd, maar heet Liber, Zeeland zou best een ge deputeerde kunnen mis sen. Toch zal het nieuwe provinciebestuur weer uit zes mannen bestaan. Er moet immers recht gedaan worden aan de verkie zingsuitslag. door Maurits Sep MIDDELBURG - De provincie wordt bestuurd door 47 mannen en vrouwen. Zij hebben het da gelijkse werk uitbesteed aan zes van hen. Afhankelijk van de verkiezingsuitslag heeft een partij meer of minder gedepu teerden De afgelopen acht jaar hadden CDA, WD en PvdA er elk twee. Een zeskoppig college van Ge deputeerde Staten is aan de gro te kant voor een kleine en dun bevolkte provincie als Zeeland. Ter vergelijking: Zeeland heeft één gedeputeerde per 62.871 in woners, Zuid-Holland één per 425.179 inwoners. Natuurlijk brengt het besturen van een provincie een vaste hoe veelheid werk met zich mee. On geacht de oppervlakte en het in wonertal. De vergelijking van Zeeland met Zuid-Holland is dus niet helemaal eerlijk. Toch springt Zeeland er opvallend gunstig uit. Flevoland heeft net als Zeeland 47 Statenleden, maar slechts vier gedeputeerden. Groningen, Drenthe, Overijssel en Utrecht hebben 6 gedeputeerden, maar zijn ook aanmerkelijk dichter bevolkt dan Zeeland. Gelder land, Noord-Holland en Noord- Brabant - alle vijf a zes keer zo veel inwoners en 75 tot 79 Sta tenleden - hebben één gedepu teerde meer. Limburg heeft met Zuid-Holland de meeste gede puteerden. acht. Dit wil allemaal niet zeggen dat Zeeland in het verleden is be stuurd door luie heren en dames, die een deel van hun tijd in le digheid doorbrachten. Deson danks zou de provincie toe kun nen met vijf gedeputeerden. Met een herverdeling van taken, kunnen beleidsvelden die nu verdeeld zijn over twee gedepu teerden in één hand komen. Dat leidt tot een efficiënter bestuur Commissaris van de koningin W. van Gelder wil graag een meer inhoudelijke portefeuille. en dat scheelt tijd. De laatste ja ren was het waterbeheer bij voorbeeld in handen van twee CDA'ers. T. Poppelaars hield zich bezig met waterhuishou ding en waterkeringen, L. Cop- poolse was de coördinatie voor de Deltwateren toevertrouwd Coppoolse was tevens verant woordelijk voor jeugdzorg en sociale vraagstukken, terwijl PvdA-collega G. de Kok zich bemoeide met volksgezondheid en ouderenbeleid. Daar komt bij dat commissaris van de koningin W. van Gelder tot nu toe alleen de hem door de wet opgedragen taken behar tigt: openbare orde, veiligheid en rampenbestrijding. De rest van zijn tijd vult hij met het ver tegenwoordigen van Zeeland bij officiële gelegenheden en met nevenfuncties. Van Gelder heeft er nimmer een geheim van gemaakt wel wat meer verant woordelijkheid te willen dra gen. Hij heeft ervaring opge daan als gedeputeerde in Noord-Holland. Het moment is rijp om een in krimping van het college van GS te overwegen. De verkiezin- analyse gen zijn geweest, de onderhan delingen over een nieuw provin ciebestuur beginnen vandaag Daarin worden vragen beant woord als: wie gaat de komende vier jaren wat doen? Bovendien hangt de provincie een miljoenenbezuiniging bo ven het hoofd. CDA, SGP en WD lieten in de campagne we ten dat eerst de stofkam door het beleid moet, voordat grote posten worden geschrapt .Begin jaren negentig, toen ook bezui nigd moest worden, is het amb tenarenapparaat al flink uitge dund. Het schrappen van een gedeputeerde zou een aardige structurele bezuiniging zijn Behalve diens salaris van ruim 90.000 euro bruto per jaar (in clusief onkostentoelage) ver vallen ook de extra kosten voor ondersteuning en declaraties. Binnen zes weken zal de nieuwe ploeg aantreden. Dan zal blij ken dat die toch weer uit zes mannen bestaat: twee christen democraten, twee sociaal-de mocraten, een liberaal en een staatkundig gereformeerde. Dan is, zoals CDA-voorman T. Poppelaars op de verkiezings avond al aankondigde, recht ge daan zijn aan de verkiezingsuit slag. CDA werd de grootste met der tien zetels, op lichte afstand ge volgd door de PvdA met tienZij foto Mechteld Jansen claimen beide twee zetels. Geen van de andere partijen kan aan spraak maken op twee zetels. Het is op basis van de cijfers ook niet mogelijk er maar één partij bij te halen. WD en SGP zijn samen the best of the rest, met respectievelijk zeven en zes ze tels. Dat onderlinge verschil is zo minimaal dat een keuze voor één van beide nauwelijks is uit te leggen. Tenzij de SGP op in houdelijke gronden niet binnen de coalitie past. Maar die partij heeft al jaren laten zien en horen dat zij afgezien van principiële standpunten over zondagsrust en culturele uitingen het colle- gebeleid van CDA, PvdA en WD steunt. De verkiezingsuitslag leidt nu vanzelfsprekend tot het behoud van zes gedeputeerden. Over vier jaar zal blijken of een in krimping van het provinciebe stuur alsnog mogelijk is. door Mieke van der Jagt GOES - Podium 't Beest betrekt de ruimte in het Cultuurhuis in Goes, die het Gezelschap van de Zee heeft opengelaten. Burge meester en wethouders van Goes hebben besloten de ruimte aan 't Beest te verhuren. Het Cultuurhuis in de voormali ge ambachtsschool bij het nieu we Goese theater De Mythe, zal vanaf september, als het klaar is, worden bevolkt door kunst collectief Trechter 5, Galerie Van den Berge, de Kunstuitleen en dus 't Beest, dat heel blij is met het huurcontract. Jeugdtheater In de ruimte, ter grootte van twee forse klaslokalen, wil 't Beest in ieder geval het Jeugd theaterhuis onderbrengen. Ook kan de ruimte, of een deel daar van, worden onderverhuurd aan theatergezelschappen als Split en Kwark, die voor de voorbereiding van hun produc ties een deel van het jaar een dergelijke ruimte nodig hebben. Volgens coördinator Rens Schot van 't Beest, zijn er mogelijkhe den te over. ,,Ik heb al contact gezocht met potentiële onde- huurders als filmclubs en derge lijke. We kunnen de zaak ook als productieruimte verhuren. Daarmee halen we de druk van onze eigen zaal, die meer ge bruikt kan worden voor de acti viteiten waarvoor die bedoeld is. 't Beest gaat immers ook de schooltheatervoorstel 1 ingen verzorgen en daarvoor hebben we de zaal nodig. Je kunt je ech ter ook voorstellen dat in het Cultuurhuis ook workshops en kleine, intieme producties wor den gedaan. Voorop staat dat de ruimte alleen voor creatieve doeleinden wordt gebruikt. Er komt dus geen kantoor in. Met ons kantoor blijven we gewoon op zolder boven 't Beest." Oefenruimte Een oplossing voor het oefen ruimteprobleem, waarmee 't Beest al jaren kampt, is de huur van het Cultuurhuis niet. De bandjes die in 't E maken teveel herrie voo'«. geisoleerde klaslokalen1 moeten blijven oefenen 5 zaal van 't Beest, die steedsg der vaak beschikbaar a 1 Gezelschap van de Zee,djjj vankelijk de ruimte inhei tuurhuis zou huren, heelt' professionele aspiraties b varen en zag van de huuijjj halve 't Beest waren er®* gadigden, maar het Goesg ge koos voor 't Beest die het meest intense! bruik van de ruimte kar. a deren. Schot verwacht dat denj aan het eind van de zos? schikbaar komt om tg voorzien van stoffennggj bilair. „In september z;t^ GOES - De oud-katholiA meenschap in Zeeland) van Utrecht) houdt zater4 maart een kerkdienst in dn kapel naast de rk kerk <3 Singelstraat in Goes. Dei begint om 10.30 uur. Pastoor K. Homan uitl drecht, belast met de pa zorg voor de oud-katü statie Zeeland, zal in da charistieviering vocq Alle belangstellenden Z£ kom. In Zeeland wordt ongeve keer per jaar een oud-ka ke viering gehouden De katholieken wonen vend over de verschillende eü en Zeeuws-Vlaanderen a ve vieringen worden er tot tijd ook huiskamerkj komsten gehouden met a doeling de leden van degei schap nader tot elkaar tei gen. Vier keer per jaar won nieuwsbrief Zeeland Oi gebracht. door Steffan ter Maat door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Het nieuwe theater in Middelburg gaat een half jaar later open. Zowel de sloop van de kazerne aan de Zuidsingel als het archeolo gisch onderzoek leveren vertra ging op. Het is nog niet bekend welke gevolgen de vertraging precies heeft voor de program mering. De opening van het nieuwe A- theater stond gepland voor het begin van het nieuwe theater seizoen. Gisteravond maakte wethouder A. van 't Westeinde tijdens de raadscommissie maatschappelijke zaken be kend dat die datum niet gehaald VLISSINGEN - De afdeling Midden- en Noord-Zeeland van de Dierenbescherming laat mensen morgen aan den lijve er varen hoe het is om als varken op transport te worden gesteld. Bezoekers aan de Vaarwel PSD- Dag in Vlissingen worden uitge daagd een virtual-reality-helm op te zetten. De Dierenbescher ming belooft een 'schokkende ervaring', omdat de dieren vaak dagen achtereen op elkaar ge propt staan, zonder eten en drinken in overvolle wagens. De Dierenbescherming zet met de actie in Vlissingen haar cam pagne tegen veetransporten voort. De beelden die te zien zijn in de helm, tonen aan dat er veel mis is met het dierenwelzijn tij dens internationale veetrans porten. De actie tegen de transporten begon met het aanbieden van 'een witboek' aan toenmalig mi nister Brinkhorst van Land bouw. De Dierenbescherming pleitte in het boek onder meer voor een maximale transport- tijd van acht uur. Tot nu toe ko men situaties voor waarbij die ren soms meer dan negentig uur achter elkaar onderweg zijn. Het publiek kan zaterdag ook een protesthandtekening plaat sen tussen 10 en 17 uur. Verder wordt actiemateriaal uitge deeld De actie wordt gehouden op de Prinses Christina, die aan gemeerd ligt achter het PSD- kantoor aan de Prins Hendrik- weg in Vlissingen. wordt. De nieuwe schouwburg gaat op zijn vroegst een maand of vier later open, in december 2005 of januari 2006. A. Dam man (WD) noemde het 'heel on verstandig' om de planning van de bouw zo krap te maken. „Er zit weinig lucht in", gaf Van 't Westeinde toe. „Er was haast bij omdat het oude theater anders werd afgekeurd." Of er nog meer vertragingen volgen, is nog niet duidelijk. Het archeologisch onderzoek is nog in volle gang. „De risico's zijn moeilijk in te schatten", zei Van 't Westeinde. „Als er een funde ring ligt en de bouwput is afdan kunnen we pas risico's weg gaan strepen." Hij verwacht dat de meest problematische periode over een jaar achter de rug is. Pas dan is ook definitief duide lijk wanneer de nieuwe schouw burg open gaat en de oude sluit. De programmering van de beide theaters loopt volgens de wet houder voorlopig geen gevaar. Voor het theaterseizoen 2005/2006 worden pas volgend jaar rond deze tijd plannen ge maakt. Tot nu toe ging men ervan uit dat de oude schouwburg halver wege het seizoen '2004/2005 zou sluiten. Van 't Westeinde acht het niet waarschijnlijk dat die planning wordt aangehouden, omdat de 'theaterlozc periode' dan te groot wordt. Het valt te verwachten dat de periode van een half jaar tussen de sluiting van de oude schouwburg en de opening van de nieuwe wordt aangehouden. Op dit moment zou dat betekenen dat de oude schouwburg pas in de zomer van 2005 sluit. Tegenvaller A. Rots (Christenunie) wilde weten of de vertraging ook fi nanciële gevolgen heeft. Van 't Westeinde zei die op dit moment niet te kunnen overzienHij ver telde wel dat de sloop van de ka zerne goedkoper is uitgevallen dan was geraamd. Daar staat een tegenvaller van honderd duizend euro tegenover. De ar- bo-eisen die worden gesteld aan een trekkenwand, de installatie waaraan decorstukken worden opgehesen, worden in de ko mendejaren strenger. Daarom is een extra investering nodig. Pas als het theater is aanbesteed, na de zomer, zijn de totale kosten duidelijk. De Middelburgse gemeenteraad heeft 33,5 miljoen euro beschik baar gesteld voor het nieuwe theater. door Patrick de Block KAPELLE - Bij de afslag Ka- pelle, op de A58 in de richting Vlissingen, zijn gistermorgen glasbolreflectoren, beter be kend als kattenogen, geplaatst. De reflectoren moeten ervoor zorgen dat de afslag veiliger wordt. Bij Meldpunt Verkeersveilig heid Zeeland kwam de klacht binnen dat de afrit onveilig zou zijn. Met name in de nachtelijke uren en bij slechte weersom standigheden is het wegdek slecht te zien. Rijkswaterstaat Zeeland heeft dit onderzocht en concludeerde dat er meer atten- tiewaarde aan het wegprofiel moest worden gegeven. Beslo ten werd om de relatief goedko pe glasbolreflectoren te plaat sen. Op verschillende plaatsen in Nederland zijn al experimen ten uitgevoerd met soortgelijke reflectoren. De verkeersveilig heid op deze punten bleek sterk te zijn verbeterd. Door de reflec tie van het licht kan de wegge bruiker tijdig anticiperen en zijn snelheid aanpassen aan de situatie. De reflectoren, die in de buiten bocht van de afslag worden ge monteerd, hebben een doorsne de van tien centimeter en zijn gemaakt van gehard glas. Ze zijn krasbestendig en onder houdsvrij. De reflectoren wor den in het asfalt verankerd, daardoor kunnen ze niet den uitgereden. Als de au bilist 's nachts of bij sledS de bocht inrijdt reflects! 'kattenogen' het licht \i auto. Nadat vrijdag de scheldetunnel is geq wordt er meer verkeer vei bij de oprit HeinkeS Daarom is besloten om a oprit ook glasbolreflecta plaatsen. SEROOSKERKE - Bij staartbotsing op de N5Ü rooskerke (S) zijn gistere! 17.00 uur drie voertuig» schadigd. Een 46-jarige automobü Oud-Beijerland moest ia omdat een auto voor heci seling afsloeg. Een bednjia achter hem, bestuurd d«j 46-jarige man uit degest Schou wen-Duivenland, tt tijd tot stilstand komej lukte een daarachter^ 37-jarige man uit Zoetetf niet. Hij botste met drijfsauto en aanha^ achter op de auto van det» ge man. die op zijn best doorschoot tegen de autr; voor. Alle bestuurde? r3 met de schrik vrij zaterdag 15 en zondag 16 maart 2002 CENTRAAL ALARMNUMMER 112 SCHOU WEN-DUIVELAND Huisartsen: Zierikzee, vrij. 18.00-ma. 08.00 uur J. 8. Visser, Zierikzee, tel. (0111) 413965. Spreekuur van 11,00-11.30 uur. Schouwen-Westhoek en Brouwers haven, vrij. 18.00-ma. 08.00 uur M, Leenhouts en J. J. Roth, Dijkstraat 32, Scharendijke, tel. (0111) 691280 Spreekuur van 11.30-12.00 uur en van 16.30-17.00 uur. Bruinisse, Nieuwerkerk en Oosterland, vrij. 17.00-ma. 08.00 uur: EC.M. Moons, Weth. van Klinkenstraat 10, Nieuwerkerk, tel (0111)641810. Tandartsen: R. Posma, Ring 19, Burgh-Haamstede, tel.(0111)652930 Spreekuur 16.30-17.30 uur Apotheken: Apotheek"Zierikzee", Dam 18, tel. (0111) 412906, geopend za. van 09 00-12.30 uur en van 16.30-17.30 uur Zo.v*® 12 30 uur en 18.00-18.30 uui. Oosterschelde Thuiszorg: Schouwen-Duiveland:Tel.lJ 249111. Dierenartsen: Weekenddienstartsen ScbM*^ veland voor spoedgevallen»* via telefoon 412180. Spow^* spreekuur gezelschapsdier"* 13.00-13.30 uur, Grevelinf™ Zierikzee. STREEKACTN^ BRUINISSE - DurpsjUus,2C*£ vergadering Vereniging4* sersbelang; ZONNEMAIRE - Haven kantoor Grevelingenscf# Vergadering Raad van Beff- genschap; KAMPERLAND - Het schaatsseizoen voor de hard rijders is bijna ten einde. Ook bij de andere schaatsvarianten liggen de meeste ijzers al weer in het vet. Eén van de varian ten is het schoonrijden. Dit werd vorige week dinsdag af gesloten met het Nederlands kampioenschap. Voor de 56- jarige Kamperlandse Catrien Sandee werd het een mooi sei zoenseinde, ze werd Neder lands kampioen in de hoofd klasse dames. „Ik twijfelde of ik wel had ge wonnen. Ik heb al eens eerder meegemaakt dat ik dacht dat ik zou winnen, maar dat liep toen anders. Het wordt door een jury beoordeeld, dus je weet het maar nooit", vertelt Sandee. Volgens haar man reed ze tijdens het kampioen schap in Utrecht echter dusda nig goed, dat er geen enkele twijfel over eerste plaats be stond. Het schoonrijden kan niet ver geleken worden met het kunst rijden. De schaatsers rijden in dividueel of in paren over een baan van honderd meter lang, draaien vervolgens en schaat sen het stuk weer terug. De li chaamshouding moet hierbij zo recht mogelijk zijn. De be wegingen die de rijders moe ten maken zijn het beste te ver gelijken met de beweging van de slinger van een klok Deze schaatsvorm wordt ook veel in klederdracht gedaan, maar dat is niet in wedstrijdver band. Avondje uit Om te kunnen oefenen moet Sandee iedere week tijdens het seizoen, dat van oktober tot en met maart duurt, naar een ijs- hockeybaan in Dordrecht: „Maar dat is voor ons vooral een leuk avondje samen uit. Ik oefen hier namelijk met mijn man, want we rijden ook als paar. We zijn bij het kampi oenschap vorige week ook nog vierde geworden bij het paar- rijden." Het avondje samen uit was één van de redenen om zestien jaar geleden met het schoonrijden te beginnen. „We hadden een demonstratie gezien van een aantal rijders op het Veerse Meer. We vonden dit erg mooi en we reden ook allebei al op kunstschaatsen. In combina tie met het sportieve aspect er- Catrien Sandee: „Ik ben altijd blij als het schaatsseizoen weer begint." foto Willem Mieras van leek het ons heel leuk om dit samen te gaan doen", legt de rijdster uit Sandee begon in de laagste klasse. Al snel promoveerde ze enkele malen, om uiteindelijk in de hoogste klasse uit te ko men waarin ze nu al jaren zit. In 1992 werd ze ook al eens Ne derlands kampioen. „Het leu ke van het schoonrijden vind ik ook dat dat nog op mijn leef tijd kan. Het is geen hele zware belasting, maar anderzijds geeft het wel heel veel bewe ging en dat is natuurlijk erg gezond", vertelt Sandee. Maandag is de laatste training van het seizoen voor het paar. Daarna gaan de schaatsen de kast in en komen de skeelers te voorschijn. Sandee. „In de zo mer skeeleren we met z'n tweeën. Maar ik ben altijd blij als het schaatsseizoen weer begint. We blijven voorlopig dan ook nog wel even schoon rijden, tot we het echt niet meer kunnen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 34