Nieuwe ronde WOZ-taxaties PZC Vrijwilligerscentrale opent deuren Agrocom past niet in bestemmingsplan voor Schuddebeurs Minder steile oevers Schouwse Dijk goed voor dier en plant Gemeente laat 20.000 huizen en 3500 winkels op waarde schatten 11 Drankrijder veroorzaakte ongeval Geld milieuprijs geschonken Banketbakker uit Sas wint prijs Nieuwe almanak pontjes Vier koren in Oude Tonge Infocentrum schaapskudde Heinkenszand weer geopend vrijdag 14 maart 2003 MIDDELBURG - Officier van Justitie J. Groen heeft gisteren bij de rechtbank in Middelburg tegen een 48-jarige man uit Vlissingen vier maanden gevangenisstraf plus zes maanden voorwaardelijk, 240 uur werkstraf en twee jaar rijontzegging geëist. De Vlissinger reed op 11 april vorig jaar in zijn woon plaats dronken in zijn auto en botste achterop drie auto's die voor een stoplicht stonden te wachten. Een voetganger, die net overstak, 1 iep een enkelbreuk op. Twee bestuurders van de gehavende auto's raakten eveneens gewond. Uit de blaastest bleek dat hij bijna drie keer (635 microgram) zoveel had ge dronken als toegestaan. Getuigen hadden voor het ongeval de Vlissinger bijna een bus zien raken en over een vluchtheuvel en stoepranden zien rijden. De man gaf toe cognac te hebben gedronken, maar bestreed dat de drank zoveel invloed zou hebben op zijn rijgedrag. Uitspraak 26 maart OOSTKAPELLE - De drie recreatiebedrijven die de derde prijs van de Zeeuwse Milieuprijs hebben gewonnen, schenken, het daaraan verbonden bedrag van 500 euro aan de Stichting Landschapsbeheer Zeeland (SLZ) Het gaat hier om camping De Pekelinge in Oostkapelle. camping Kijkuit in Zonnemaire en camping Wulpen in Cadzand. De Zeeuwse Milieuprijs is ingesteld door Provinciale Staten en moet aandacht te vesti gen op activiteiten die duurzaamheid en aandacht voor na tuur en milieu bevorderen. De Pekelinge heeft zich onder meer onderscheiden door het gebruik van negen zonnecollec toren voor de warmwatervoorziening. Landschapscamping Kijkuit heeft de gouden milieubarometer gewonnen en cam ping Wulpen heeft een streektuin aangelegd. De recreatiebe drijven hebben de SLZ willen bedenken vanwege de bijdrage die wordt geleverd aan de vergroening van recreatiebedrij ven. Zo is inmiddels een groot aantal natuurplannen voor campings opgesteld en verzorgt de SLZ de cursus 'groen uit gerust' voor recreatiebedrijven. De recreatieondernemers willen met hun donatie hun waardering uitspreken voor de praktische aanpak van de SLZ. De cheque met het geldbe drag van de Zeeuwse milieuprijs wordt op 25 maart op het re creatieterrein van De Pekelinge overhandigd aan de Stich ting Landschapsbeheer Zeeland. VLISSINGEN - Wijnand Segers uit Sas van Gent is uitgeroe pen tot Lekkerste bakker van Zeeland. Segers, die werkzaam is als proefbakker bij de firma Carels in Goes, won gisteren de provinciale voorronde van het nationale kampioenschap voor banketbakkers dat op het ROC werd gehouden. VLISSINGEN - Vaarwel PSDlang leve de pontjes. Onder dat motto wordt zaterdag de nieuwe almanak 2003 van de Zeeuwse toeristische pontjes gepresenteerd. De komende zo mer zijn zestien veerdiensten in de vaart op de Delta wateren. Nieuw is de verbinding tussen St. Annaland en Zierikzee. De presentatie van de nieuwe almanak vind plaats nabij het bruggetje over het sluisje naar de Vlissingse jachthaven. Die locatie tegenover het Zeeuws Maritiem MuZEEum is gekozen van wege de tentoonstelling 'met de boot mee' die daar dit sei zoen te zien zal zijn. De presentatie wordt tevens aangegrepen voor de aanbieding van een cheque van 2000 euro, Het is de opbrengst van een actie die werd gevoerd door de Lionsclubs van Tholen en Schouwen-Duiveland In de almanak is een overzicht opgenomen van de vaardagen, de stoomtrein Goes- -Borsele en fietsenverhuurders en kleine logiesverschaffers. door Inge Heuff SCHUDDEBEURS - De ver koop aan particulieren door Mol Agrocom hv in Schuddebeurs blijkt niet te passen in het be stemmingsplan dat op het ter rein rust. Dit is gebleken nadat het agrarisch toeleveringsbe drijf via advertenties liet weten de particuliere verkoop via een specifieke inkoopcentrale te willen laten lopen. De ge meente onderzoekt nu welke verdere procedure noodzakelijk De hoofdactiviteit van Mol Agrocom in Schuddebeurs is de verkoop en gros van agrarische materialen, gewasbeschermen- de middelen en zaai- en poot- goed aan landbouwers en hove niers. Al jaren heeft het bedrijf als nevenactiviteit een winkel met verkoop aan particulieren. „Omdat daar veel toeleveran ciers mee gemoeid zijn, hebben wij besloten ons aan te sluiten bij de inkoopcentrale van de Fixet agri, dier tuin formule", legt W In 't Veld van Mol Agro com uit. „De afgelopen tijd is ons hele terrein opgeknapt en heringericht, dus ook de winkel. Maar behalve dat we centraal inkopen onder de naam Fixet is er niets veranderd Omzet De verkoop aan particulieren blijft een nevenactiviteit die minder dan vijf procent van de totale omzet uitmaakt en daar ook nooit bovenuit zal komen, volgens In 't Veld. „En wat de naam Fixet betreft, het gaat hier niet om een bouwmarkt zo als die eerder door het bouw marktconcern Praxis is opge kocht. Ons assortiment omvat alleen zaken die de tuin en huis dieren aangaan. Wij houden de winkel open en blijven inkopen bij Fixet maar we zullen er vooralsnog niet mee adverte ren." Verzoek Wethouder G. van de Velde-de Wilde, die collega L. Gel uk- Poortvliet (Ruimtelijke orde ning) die met vakantie is ver vangt, kent het dossier. „Er is door de Praxis een verzoek om handhaving gekomen vanwege de nieuwe bedrijfsvoering door Mol Agrocom. Gebleken is dat de detailhandelscomponent in het bestemmingsplan niet goed geregeld is, ondanks dat die winkel er al jarenlang gevestigd is." De ambtenaren van Ruimtelijke ordening onderzoeken nu of en in hoeverre de zaken gelegali seerd kunnen worden en welke procedures er gevolgd dienen te worden. Dat de gemeente niet zelf voor de handhaving zorgt, vindt Van de Velde niet vreemd. „De afdeling Ruimtelijke Orde ning is te klein om allerlei be staande zaken na te lopen. Zij komt pas in actie als we ergens tegenaan lopen of als er om handhaving wordt gevraagd. Die laatste zaken krijgen priori teit." De komende tijd wordt er over legd tussen Mol Agrocom en de gemeente. Volgende week vrij dag wordt de hele herinrichting van het terrein officieel voor de professionele afnemers als agrariërs en hoveniers geopend. De officiële opening voor parti culieren op de zaterdag gaat niet door. Wel kunnen zij met grondmonsters komen om de kwaliteit te laten beoordelen. OUDE TONGE - Dit jaar wordt voor de veertiende keer het tra ditionele Vierkorenconcert ge houden. Het Smalstads Gemeng Koor uit Brouwershaven, de Ge mengde Zangvereniging Apollo uit Nieuwe Tonge. de Gemengde Zangvereniging Advendo uit Ooltgensplaat en Gemeng Koor Excelsior uit Dirksland staan op vrijdag 21 maart om beurten op de planken in cultureel cen trum de Grutterswei in Oude Tonge. Het Brouwse koor heeft dit jaar de organisatie voor zijn reke ning genomen. De vier koren zullen een afwisselend pro gramma ten gehore brengen. Van opera en popmuziek tot tra ditionele koorwerken. Na het concert zal het Delta Shanty Koor het publiek met zeemans liedjes en shanty's vermaken. Het vierkorenconcert begint om kwart voor acht 's avonds. De zaal gaat een half uur eerder open. jjatie van onroerend goed is. tdiD de Jonge van de afdeling slastingen van de gemeente tfcouiven-Duiveland, een zeer ijmvende klus. Het eiland telt 000 huizen en 3500 winkels, drijfspanden en dergelijke en waaide daarvan dient nauw st bepaald te worden. Her- Btie levert in de regel aardig st bezwaarschriften op, dus oetjeals gemeente de taxatie if de daarop gebaseerde WOZ- eschikking goed onderbou- en. De gemeente werkt met a eigen gemeentelijk taxa- foto Marijke Folkertsma erdwijnen lushaltes erontrust answeert Bor Rob Paarde kam INSWEERT - In Hanswcert beroering ontstaan over het tdwijnen van de bushaltes uit ikern. Als het aan vervoersbe- ijf Connexxion ligt, kunnen dorpsbewoners vanaf maan- alieen nog buiten de be- 1Dow de kom op de bus stappen. isweert wordt in de huidige en' enstregeling bediend door lijn I, die loopt tussen de stations Goes en Kruiningen-Yerseke. bussen stoppen op twee hal- aandeBoomdijk. In de nieu- t regeling, die aanstaande aandag inga ingaat, vervallen die alles. De reden daarvoor ligt in feit dat bus 28 voortaan ook Bgs Kruiningen zal rijden 't lór hij naar het station gaat. eeen deel van die tij d terug te innenzijn.de haltes aan de wmdijk geschrapt. Hans- eertenaren kunnen in de toe- Igalleen nog opstappen na- P!t itransportbedrijf Snoep. Bij rotonde met de vuurtoren ai de bus, omHansweert snel ete verlaten. Hei o# fcofla iBgfi REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 *300 AB ZIERIKZEE Je! 10111)454647 Fax:(0111)454657 Email: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) FtaKleemans Famke van Loon AliPankow hme Soesman Rudy Boogert (sport) JfFtALE REDACTIE uostsouburgseweg 10 Postbus 18 J380 AA VLISSINGEN |Fax (0118)470102 -mail: redactio@pzc.nl 'NTERNET I ^.pzc.nl I Email: web@pzC.n| coorPietJGeemans DEB1KZEF. - De gemeente thouwen-Duiveland is druk Vós met een nieuwe taxatie- de van het onroerend goed „het eiland. De uitkomsten er in dienen als basis voor de fOZ-aanslag van 2005. Door liddel van permanente markt te houdt de gemeente voor ,1'betreft waardestijging of - jhng van huizen voortaan ontinu de vinger aan de pols. teur, die volgens van hogerhand vastgestelde normen de waarde van onroerende zaken bepaalt. De uitkomst van een taxatie door de gemeentelijk taxateur kan, zegt De Jonge, best anders uitpakken dan taxatie door een commercieel makelaar-taxa teur. „Een taxatie voor een hy potheek is iets heel anders dan een taxatie voor de WOZ. Bij voorbeeld de waarde van de grond. Voor de gemeente maakt het niet uit of die grond wel of niet in erfpacht is, maar voor de huiseigenaar wel. Ik kan me best voorstellen dat mensen daar bezwaar tegen bezwaar maken, maar het zijn regels waar de gemeente zich bij de hertaxatie aan moet houden Om de taxaties zo goed mogelijk te kunnen onderbouwen, werkt de gemeente Schouwen-Duive land met de zogenaamde per manente marktanalyse In de praktijk houdt dat in dat de ge meente - buiten de periodieke hertaxaties om - elk pand dat verkocht wordt, taxeert. Zo blijft de gemeente goed op de hoogte van de prijsschommelin- gen in de huizenmarkt en dat helpt om reële waarden te kun nen hanteren bij het opleggen van de WOZ-aanslag. Momenteel wordt elke vier jaar een hertaxatieronde gedaan. De Jonge sluit niet uit dat er in de toekomst aan die termijnen ge sleuteld wordt: „Er wordt al ge sproken over hertaxaties per twee jaar, maar het is ook denk baar dat er op gegeven moment elk jaar een hertaxatie plaats gaat vindenDe afdeling belas tingen van de gemeente heeft de achterstanden inmiddels zo goed als weggewerkt. De Jonge: „We zijn nog bezig met een extra kwaliteitsslag en ik verwacht dat we die binnen twee weken af kunnen ronden." De aanslag voor 2003 gaat eind deze maand de deur uit. Wandelpad irensland gewijzigd - KNEUZEN - Het landelijk - andclplatform heeft de route van het Grenslandpad, de lan- i-afstandsvvandelroute 11 van luis naar Valkenswaard, ver- tinverbandmethetverdwij- hi van de veerdienst Perkpol- l'- r-Kruinmgen. Wandelaars oeten voortaan vanaf Boek- Kite in België langs de aakmankreek naar het bus- 23 ition voor de Westersehelde- i::; tinei bij Temeuzen lopen. indaar kunnen ze verder met "lCl- bus naar 's-Heerenhoek, u arvandaan een nieuw tracé is Igezet door de Zak van Zuid- «eland via Nisse en 's-Gra- npoldernaar de oude route bij atï tüninger.. De routewijziging n: jjdeliik H. Kastisi is één van de taxateurs die in opdracht van de gemeente huizen taxeren voor de bepaling van de WOZ-waarde. HEINKENSZAND - Het infor matiecentrum van Stichting Zeeuwse Schaapskudde gaat zaterdag weer open. Het is gevestigd naast de schaapskooi aan de Nieuwka- merseweg bij Heinkenszand. In het centrum, dat dinsdag tot en met zondag van 11.00 tot 16.00 uur geopend is, kan een exposi tie over de geschiedenis, de bloemdijken en de flora en fau na van Zuid-Beveland bekeken worden. Uiteraard is er ook in formatie over de schaapskudde. De stichting heeft ook een nieu we website geopend: www. zeeuwseschaapskudde nl door Piet Kleemans NOORDGOUWE - Schouwen- Duiveland krijgt er vijf kilome ter natuurvriendelijke oever bij. Komende maandag wordt een begin gemaakt met het omvor men van de waterloop langs de Schouwse Dijk tussen Noord- gouwe en Zierikzee. Het project, een initiatief van Waterschap Zeeuwse Eilanden, is belangrijk voor de natuurwaarden en zorgt voor extra waterbergingscapa- citeit. De oever van de waterloop aan de westzijde langs de Schouwse Dijk tussen Zierikzee en het noorden van Noordgouwe is nu nog erg steil. Dat maakt het voor dieren lastig in en uit het water te komen. Ook ontbreekt het op de oever vaak aan vegetatie, die beschutting geeft en als leefge bied dient. Van een voor natuurwaarden heel belangrijke overgang tus sen land en water is niet of nau welijks sprake. Door de oever te voorzien van een flauw talud met een breedte van zes meter en het aanleggen van brede riet gordels kan de natuur zich beter ontwikkelen. Een goede be groeiing zorgt voor meer zuur stof in het water en dat komt de waterkwaliteit ten goede Woelmuis Waterschap Zeeuwse Eilanden hoopt dat de kwaliteit van het water dermate goed wordt dat de - beschermde - Noordse woelmuis zich er vestigt. Deze aardmuisachtige houdt van natte tot zeer natte terreinen. De provincie Zeeland heeft de Noordse woelmuis opgenomen in de 'eerste provinciale nota soortenbeleid' waar bedreigde en bijzondere flora en fauna staan vermeld. De aanleg van de natuurvrien delijke oever langs de Schouwse Dijk vergt een investering van 252.000 euro De rijksoverheid neemt de helft van de kosten voor haar rekening. Eerder zijn elders op Schouwen-Duiveland ook natuurvriendelijke oevers aangelegd. De eilandelijke pri meur was in juli 2001 voor Dreischor. waar in de Kievits- hoek 275 meter oever omge vormd werd. In oktober 2001 volgde de aanleg van 1.2 kilo meter natuurvriendelijke rie toever langs een waterloop aan de Oostweg in de polder bij Ou- werkerk. De aanleg van natuurvriende lijke oevers geeft verder meer waterberging. Samen met een capaciteitsuitbreiding van de gemalen Prommelsluis en Den Osse. Plaatsing van stuwen op strategische plaatsen en het ge bruik van noodpompen moeten zorgen voor een adequate wa terafvoer. DeSchouwen-Duive- landers moeten ook in tijden van extreem veel neerslag droge voeten houden, vindt het water schap. De maatregelen vloeien voort uit de door het waterschap uitgevoerde Systeem Analyse Schouwen (SAS). door Ali Pankow ZIERIKZEE - Met het aanbren gen van de ontbrekende trede in de ladder aan de buitengevel verrichtten wethouder A. van der Wouden en coördinator M. Overdevest gistermiddag de officiële opening van de Vrijwil ligerscentrale Schouwen-Dui veland. De verbindende trede in het logo staat voor de koppeling die deze organisatie kan bieden tussen vraag en aanbod binnen het vrijwilligerswerk. „Is deze opening nu reden voor een feestje of heeft het vrijwilli gerswerk een stevige impuls no dig en moeten we ons er zorgen over maken?", legde Van der Wouden de genodigden voor. Zelf zegt hij inderdaad bezorgd te zijn over de terugloop van het aantal vrijwilligers binnen veel sectoren van de samenleving. Hij ziet daarmee de druk op de mensen die over blijven steeds groter worden. „Zij durven op den duur hun organisatie niet eens meer te verlaten", aldus Van der Wouden. Als voorbeeld van de hoge verwachtingen die aan vrijwilligers worden gesteld, noemde hij een werk schema dat hij destijds in één van de zorgcentra zag ophan gen. Shoppen Volgens de wethouder willen veel mensen wel vrijwilligers werk doen, maar hebben ze het te druk met hun banen en willen ze zich niet meer zoals vroeger jarenlang aan één organisatie verbinden. Van der Wouden duidde het aan als 'shoppen' van de ene werksoort naar de ande re. Volgens hem kan de Vrijwil ligerscentrale een belangrijke rol spelen in deze tendens bin nen een complexere samenle ving. Verder signaleerde hij het steeds fijnmaziger worden van de welzijnsvoorzieningen met als kwalijk gevolg dat persoon lijke contacten vaak minder worden. Hij hoopt dat de cen trale een belangrijke bijdrage kan leveren in het voldoen aan de toenemende vraag aan vrij willigers. De Vrijwilligerscentrale ressor teert onder de Stichting Werk- Saam en is gehuisvest in een kantoorruimte in het MFC aan de kant van de Calandweg. On der deze stichting wordt ook het centrum voor Sociale Active ring ondergebracht. Die tweede poot krijgt domicilie bij Werk voorzieningsschap De Zuid hoek en zal half april officieel worden geopend. Niet vrijblijvend Voorzitter H. Top van de Stich ting Werk-Saam varieerde gis termiddag op het begrip 'vrij willig'. Ook hij benadrukte het belang van vrijwilligerswerk binnen de samenleving, waar hoge eisen aan worden gesteld en dat nooit vrijblijvend mag worden uitgevoerd. Top memo reerde dat het behoorlijk wat tijd heeft gekost voordat de Vrijwilligerscentrale er was, maar dat die met veel goede wil tot stand is gekomen. De voor zitter lonkte tenslotte nog naar de Stichting Welzijn Ouderen om als Vrijwilligerscentrale sa men met deze organisatie het Gildenproject op Schouwen- Duiveland tot ontwikkeling te brengen. Het draait daarbij om het bundelen van kennis en er varing van ouderen om er desge wenst anderen gebruik van te laten maken. De Vrijwilligerscentrale is be doeld voor alle groeperingen en individuen die vragen, aanbod of wensen op het gebied van vrijwilligerswerk hebben. Het kantoor is geopend op dinsdag- donderdag- en vrijdagochtend van 9.00 tot 11.00 uur. Wethouder A. van der Wouden (links) en coördinator M. Overdevest van de Vrijwilligerscentrale maken met het aanbrengen van de laatste trede in de ladder het logo compleet. foto Marijke Folkertsma

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 33