emeente koopt mobiele klassen Bank van Michieltje negeert tunnel Nieuw leven op oude belt Oversteekplaats voor paaiende padden 879tffll Inwoners Schouwen mogen oordelen over groenbeleid gemeente Kattenhater strooit gif in Sint Jansteen Zware Jongens op winterfeest in Bruinisse zeeuwse almanak Weg kwijt "•RADIO ■televisie limtegebrek Willibrordusschool onhoudbaar ^^jAdvertenüe <oon- en slaapadvies hriagvlietplein 4 - Zierikzee Advertentie 'Toen ik in Amsterdam woonde, heb ik altijd geroepen: ols ik zwan ger ben, ga ik naar Zeeland! Ik wilde ruimte en veiligheid voor m'n kind. In het begin was het voor mij even wen nen, moor ik had zo een nieuwe kennissenkring opgebouwd en een leuke baan gevonden. En voor Cherrelin zijn er hartstikke veel vriendjes in de buurt. Zeeland- heeft wat wij zochten!' door Anita Janse DOMBURG - De padden zijn ontwaakt uit hun winterslaap en hebben last van lentekrie bels. De amfibieën steken bin nenkort weer massaal de weg over, op zoek naar een partner. Dit kost jaarlijks heel wat pad- denlevens. Een aantal vrijwilli gers en schoolkinderen stelde zich gisteren beschikbaar om een veilige oversteek voor de padden te creëren. Aan de Domburgseweg tussen Domburg en Oostkapelle is het een drukte van belang. Tiental len kinderen van de Eben Haë- zerschool uit Oostkapelle ste ken hun spaden in de berm. Driehoeksborden met padden en witte emmertjes maken de weggebruiker duidelijk wat er aan de hand is. Hier wordt een veilige oversteekplaats voor padden aangelegd. Nu de temperatuur buiten weer oploopt, krijgen de padden drang om te paren. Daarvoor gaan ze terug naar de plaats waar ze zelf geboren zijn. In Domburg worden twee door padden bevolkte vijvers ge scheiden door de weg. Hierdoor lopen de beestjes een groot risi co hun voortplantingsdrang met de dood te bekopen. „Om dat het asfalt vaak lekker ver warmd is door de zonhebben de padden geen haast met hun oversteek. Dat betekent na tuurlijk een wisse dood op zo'n doorgaande weg", vertelt H. Re- mijn van de Koninklijke Neder landse Natuurhistorische Ver eniging (KNNV). Daarom plaatsen de vrijwilli gers nu meters lang gaas in de berm. Achter het gaas worden emmers ingegraven, daar tui melen de padden in wanneer ze de weg over willen. Wegwerkers van de provincie houden tijdens de paddentrek een oogje in het zeil en brengen de padden veilig naar de overkant. Zo worden jaarlijks honderden padden van een wisse dood gered. Vorig jaar werden zo'n vijfhonderd pad den overgezet. Dit jaar krijgen de beesten een week of zes de tijd om veilig over te steken, daarna moeten ze het weer op eigen houtje doen. BRUINISSE - Bruinisse zwaait de winter uit met 'het grootste winterfeest van Zeeland'. Op zaterdag 22 maart wordt het dorpshuis met sneeuwpoppen en sneeuw nog één keer omgeto verd tot winterparadijs. In de après-skihut barst om ze ven uur 's avonds het feest los. De Bruse band Stoeptegel zal het publiek warm maken voor het feest. Daarna zullen 'de meesters van de après-skimu- ziek', de Zware Jongens, het po dium beklimmen. Dit duo heeft inmiddels naam en faam ge maakt met nummers als Anton aus Tirol en Stil aan de Over kant. Met dj Galaga, die vervol gens achter de draaitafels gaat staan, heeft Bruinisse een twee de grote naam naar het winter feest gehaald. Bekend van eer dere nummers als Jump, Let's party en The game staat deze dj nu in de nationale hitlijsten met It's on you. Een drive-in-show met dj uit een apres-skicafé in Val Thorens sluit het Bruse win terfeest af. 'Scheelt die tunnel veel reis tijd?', vraagt de ANWB in een verklarend artikel over de nieuwe Zeeuwse verbinding in de Kampioen van deze maand. 'Ja, heel veel zelfs', antwoor den ze zichzelf, want de ANWB weet alles over het Nederlands verkeer. „Vanuit Goes bent u in een halfuurtje in Terneuzen. Met het veer bedroeg de reistijd gemiddeld één uur en een kwartier. Breskens is vanuit Vlissingen straks ook in een halfuur te halen. Van Bergen op Zoom naar Gent kost maar drie kwartier reistijd. Benieuwd wat ze nou precies op de bewegwijzering gaan zetten. OMROEP ZEELAND I rechtstreeks of radio en televisie I jp de radio vanaf 13.30 uur op televisie vanaf 14.30 uur I -t daarin de documentaire %terscheldetunnel') Luister ook naar: De laatste Boot', I 'finterdagdagelijks bij Omroep Zeeland Radio. echtstreeks vanaf het veer iin?en-Breskens. Dagelijks ««10.00 tot 12.00 uur. <•omroepzeeland.nl waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 SCHOUWEN-DUIVELAND vrijdag 14 maart 2003 ofAliPankow «SIKZEE - De gemeente chouircn-Duiveland koopt Jee mobiele noodlokalen om „jbcl in te kunnen spelen op «vestingskrapte bij basis holen. Directe aanleiding is i ruimtegebrek bij de Sint jllibrordusschool in Zierik- e. Is daar het probleem straks Selost, dan worden de tij de- te gebouwen op andere loca- 5 ingezet. S ruimtegebrek bij katholie- basisschool Sint Willibror- jsaan de Hoge Molenstraat in ikzee wordt onhoudbaar. duurt minstens nog twee ivoor de door de gemeente lij goedgekeurde uitbreiding ^vennieuwe lokalen en een ,1 eeilokaal op de huidige loca al kan zijn. Dat duurt het hoolbestuur veel te lang. De neente wil tussentijds hulp eden met de aankoop van ee noodlokalen. houder J. van Felius van derwijs zegt het een prima eete vinden als de gemeente enoodgebouwen zelf gaat ex- oiteren. Volgens hem is huren li units voor semi-permanen- schoolgebouwen tegenwoor- iboommg business. De stich- igskosten zijn ongeveer gelijk intwee tot drie jaar huren. Van Susmeent dat de gemeente na oop van het gebruik bij de llibrordusschool zeker niet i de gebouwen in haar maag t; jjft zitten. „We kunnen ze al- jzelf op de markt verkopen, jtisook met succes gebeurd Ideunits van het tijdelijk ge- entehuis aan het Hat- dpark", zegt de wethouder, ziet echter met het oog op de lingenprognoses van 2002 nog tal van mogelijkheden rgebruik bij andere scholen, voorbeeld noemt hij de te fftrachterigroei van de nieuwe iTheoThijssen in het woon- ied Noorderpolder (Advertentie) Indien de raad akkoord gaat met aankoop en het zelf exploi teren van de units moet nog wel gezocht worden naar tijdelijke opslagmogelijkheden. Volgens Van Felius moet daar in de hal van Gemeentewerken aan de Straalweg toch wel ruimte voor te vinden zijn. De wethouder kiest voor twee units die desgewenst ooit opge splitst kunnen worden in twee aparte groepslokalen. De kos ten van deze investering bedra gen 172.000 euro. Peuterspeelzaal Naast de Willibrordusschool is geen ruimte voor de twee units. Ze worden geplaatst op de loca tie van de recent gesloopte oude peuterspeelzaal grenzend aan het parkeerterrein Mossel boomgaard dichtbij de hoofd vestiging van de katholieke ba sisschool. Volgens de onderwijs verordening moet eerst gekeken worden naar leegstand binnen andere onderwijsgebouwen in Zierikzee. Op dit moment staan er lokalen leeg bij deTheoThijs- senschool aan de Calandweg. Van Felius wil die ruimte echter voor die school zelf beschikbaar houden ten behoeve van onder wijsvernieuwing. De twee noodlokalen op de Mos selboomgaard zullen de Willi brordusschool overigens maar tijdelijk enige soelaas bieden in het ruimtegebrek. De katholie ke basisschool maakt de laatste jaren een enorme groei door. Er wordt gebruikt gemaakt van twee groepslokalen en het speelwerklokaal van de nabij gelegen christelijke basisschool J. L. de Jonge. Het Onderwijs- huisvestingsplan voorspelt dat de school zal doorgroeien naar een dertien- of veertienklassige school. De uitvoering van het besluit tot uitbreiding vergt een verandering van het bestem mingsplan. De uiteindelijke af gifte van de bouwvergunning wordt pas eind 2003 verwacht. Oplevering van de nieuwbouw zal dan op z'n vroegst eind 2004 gebeuren. Op de flanken van de afgedekte oude vuilnisbelt bij Serooskerke grazen schapen en lammeren. foto Marijke Folkertsma door Ali Pankow SEROOSKERKE - Er dartelen lammetjes op de vroegere vuilstortplaats bij Seroos kerke. Ze stimuleren sommige passanten tot de poëtische gedachte van 'nieuw leven op oude hoop'. Andere voorbijgangers hebben grote twijfels over het begrazen van de voormalige vuilnisbelt. Zij trekken een ver gelijking met de bomen aan de rand van de stortplaats die in het verleden keer op keer afstierven. „Als die bomen er niet op gedij en, kan het voor die schapen toch ook niet gezond zijn?", vragen zij zich af. Civiel-technisch ambtenaar D. Bezuijen legt uit dat het niet floreren van de bomen niks te maken heeft met het welzijn van schapen en lammeren op de oude stort plaats. „Die boompjes gingen dood door de zoute kwel, niet door vervuiling van de bo dem. De schapen hebben geen last van die hoge concentratie zout in het grondwater Net als op de zeedijken kunnen ze hier pri ma grazen We verpachten een deel van het terrein aan een schapenhouder omdat het past in ons maaibeleid. Bovendien verdich ten de schapen de grasmaten het is toch ook een aardig gezicht, die dieren op die groene heuvel?", zegt Bezuijen. Volgens hem is er dankzij de wijze waarop de oude vuilnisbelt is afgedekt, geen enkel gevaar voor vervuiling. Deze stortplaats aan de Hoosjesweg is sinds 1995 gesloten. Ruim 150.000 ton hoogovenslakken, een grote hoeveelheid trisoplast en tenslotte ruim 100.000 ton aarde waren nodig om de honderdduizenden tonnen afval te bedek ken. De ontwikkelingen bij de oude stort plaats worden blijvend in de gaten gehou den. Controle gebeurt door middel van een ingenieus systeem met putten en waterme ters. Onderzoek De fractie van GroenLinks drong twee jaar geleden aan op een onderzoek naar de sterf te onder de bomen langs de afgedekte vuil stortplaats. Fractievoorzitter H. de Vries vermoedde dat de omgeving vervuild was. Volgens haar is een boom altijd een goede graadmeter voor het milieu. Volgens wet houder G. van de Velde-de Wilde is er echter geen sprake van vervuiling. Onderzoek wees uit dat de hoge concentra tie zout in het grondwater de oorzaak was van de sterfte onder de bomen. Het bureau dat het onderzoek uitvoerde, adviseerde de gemeente dan ook niet opnieuw bomen te rug te planten. door Famke van Loon ZIERIKZEE - Voldoet de na tuurontwikkeling op Schouwen aan de eisen en de verwachtin gen van toeristen en inwoners? In het recreatie-onderzoek van bureau Alterra geven dagjes mensen, recreanten en bewo ners voor het eerst hun mening over het Strategisch Groenpro ject. De gemeente Schouwen- Duiveland wil deze resultaten gebruiken om met haar eigen Nota Recreatie en Toerisme aan de slag te gaan. Het toerisme is op Schouwen vroeg op gang gekomen. De sec tor heeft zich daarnaast destijds in sneltreinvaart ontwikkeld. Campings en bungalowparken, landbouwgronden en plukjes natuur zijn daardoor kriskras door elkaar komen te liggen. Om indeling van recreatie, na tuur en landschap te verbeteren en ruimtelijk gezien beter op el kaar af te stemmen, is in 1998 het Strategisch Groenproject gestart. De plannen van de Re giovisie Schouwen-West en Project Schouwen-Oost zijn de belangrijkste pijlers van dat project. Eisen toeristen Inmiddels zijn delen van het groenproject als de ontwikke ling van De Prunje op Schou- wen-Oost volop aan de gang Bij de start is afgesproken dat de gemeente mede namens de an dere betrokken partijen - het ministerie van Landbouw, Na tuur en Visserij, provincie Zee land, Dienst Landelijk Gebied, Vereniging van Campings en Bungalowparken (VCB). Na tuurmonumenten, Staatsbos beheer en Rijkswaterstaat - tus sentijds in de gaten houdt wat toeristen en bewoners ervan vinden. „Je bent in een gebied bezig. Dan moet je monitoren hoe de consument erover denkt. Doen we het wel zo goed als we denken7", legt wethouder G. van de Velde- de Wilde (recrea tie en toerisme) uit. Iedere twee jaar onderzoekt Alterra daarom of de uitgevoerde plannen pas sen bij de eisen van toeristen en Schouwen-Duivelanders. Nadat in 1998 het startonder- zoek is uitgevoerd, zijn vorig jaar in het voor-, hoofd- en na seizoen de meningen voor de eerste keer opnieuw gepeild on der dagjesmensen, toeristen, die vakantie houden op het eiland, en bewoners. De wethouder wil niet vooruitlopen op de resulta ten van dit eerste vervolgonder zoek. Die worden aanstaande woensdag gepresenteerd tijdens een speciale middag in Boerde rij De Stelle in Ouwerkerk. Of de ervaringen van toeristen en inwoners aanleiding geven om de plannen aan te passen is nog niet duidelijk. Discussie Een panel, waarin naast Van de Velde ook J Klapwijk, directeur van de VW Schouwen-Duive- land, E Troost namens Recron Schouwen-Duivelnad en N. Deist van de Stichting Platte landsvernieuwing zitten, moefe na de presentatie een eerste aanzet voor die discussie geven. De wethouder wil echter meer doen met de onderzoeksresulta ten als de plannen van het Stra tegisch Groenproject tegen het licht houden. De gemeentelijke Beleidsnota Recreatie en Toe risme, die vorig jaar door onder zoeksbureau Route IV is opge steld, moet verder uitgewerkt worden. Afstemming Nadat die klus wegens gebrek aan mankracht even is blijven liggen, wil de gemeente dit jaar nog het plan van aanpak en een lijstje met projecten maken, waar voorrang aan gegeven moet worden. De meningen en wensen van toeristen en bewo ners komen daarbij goed van pas. Van de Velde: „Het is een goed moment dat het er nu ligt. Nu kunnen we dat mooi op el kaar afstemmen." door Edith Ramakers VLISSINGEN - De euro wilden ze niet, maar kregen ze toch. De Westerschel- detunnel vonden ze totaal overbodig, maar werd toch gegraven. De Olau-line wilden ze houden, maar werd opgehe ven en ook hun dierbare PSD moet er aan geloven. „Je kunt hoog of laag springen, maar als die hoge heren in Middelburg of Den Haag iets in hun hoofd hebben, dan gebeurt het toch. Wij hebben niets te willen." De toon is gezet, 'de Bank van Michiel tje' in Vlissingen is boos en mokt. Ze mopperen over Zeeland 'waar altijd maar weer de verkeerde keuzes worden gemaakt'. „Denk aan je hart, Jo", waar schuwt een oude visser en vaste klant van de Bank van Michiel. Jo den Tuin der wordt met de minuut bozer over het naderende afscheid van de PSD. „Alle schepen op de Westerschelde varen in de richting van de rivier. De PSD-boten gaan er dwars tegenin. Ze manoeuvre ren er prachtig tussendoor. Dat maakt deze bootdienst bijzonder om naar te kijken", vindt Den Tuinder. „Ik ben met mijn scootertje naar de overkant gegaan om te zien hoe de tun nel onder de grond verdween. Belache lijk. Ik kan er niet tegen. Het is wegge gooid geld. Het zijn prestigeprojecten voor provinciebestuurders. Ze hadden beter een tunnel onder het Kanaal van Gent naar Terneuzen kunnen graven. Daar is er eentje hard nodig." „Ach Jo, wat weet jij er nu van", plaagt de ex-visser. „Jij als Eindhovenaar. Elf jaartjes woon je pas hier. Voor de handel is die tunnel wel belangrijk." De oude Op de Eilandendijk in Vlissingen leggen mensen nog snel even de varende PSD-boot vast. deel is van een langere reis." Niemand van de tien bankzitters ver wacht de tunnel vaak te gebruiken. Den Tuinder verklapt: „Ik ga vaak naar Oostende. Maar ik zal die tunnel nooit pakken. Ik rij gewoon om via Antwer pen. Die tunnel, die negeer ik." Voor toeristen, scholieren, werklui en Zeeuwen die een dagje naar de over kant willen, is het een 'groot verlies' dat het autoveer tussen Vlissingen en Bres kens vanaf 15 maart wordt uitgekleed tot fiets-voetveer. „Ik heb gehoord dat er ook maar heel weinig fietsen mee kunnen", zegt G. Vader. Tot medio 2004 varen de vertrouwde PSD-boten heen en weer en is er een overschot aan ruim te. Maar daarna wordt de dienst over genomen door het het nieuwe fiets- voetveer waarop 176 passagiers een plaats kunnen krijgen, 5 rolstoelers, 50 fietsen, 20 brommers, 5 elektrische rol stoelers. „Ik ga ook niet meer even met de vrouw naar Sluis. Dat deed ik vaker Willen we dat nu doen, dan moeten we haast via Rome rijden", klinkt het vanaf de bank. Iedereen knikt instemmend. „In Sluis wordt net als hier gemopperd. Die we zen verlies aan klandizie. Het wordt ge garandeerd stil in die hoek van Zeeuws-Vlaanderen." De Bank heeft nog nooit zoveel mensen met foto- en videocamera's op het Bolwerk gezien. Maar ook op de Vlissingse Oranjedijk en de lange uitloper van de eilanden- dijk staan mensen met camera's. „Dat zegt toch genoeg Die boten zijn popu lair. Die hadden ze nooit moeten inrui len voor een tunnel." door Sheila van Doorsselaer SINT JANSTEEN - In de omge ving van de Jos Everaardstraat in Sint Jansteen is een katten moordenaar actief. Sinds afge lopen weekend zijn al minstens vier katten dood aangetroffen. Volgens dierenarts I. den Hartog van de plaatselijke dierenart senpraktijk De Bruijn Den Hartog zijn de katten vergiftigd met het zware landbouwgif Te- mec. Dit gif kan ook voor men sen de dood tot gevolg hebben. Er is aangifte gedaan bij de poli tie. In de Jos Everaardstraat zijn twee katten dood aangetroffen in een tuin. Een dode kat, ook uit die omgeving, werd naar de die renkliniek gebracht. Den Har tog heeft een autopsie verricht waaruit onomstotelijk kwam vast te staan dat het bestrij dingsmiddel Temec de boosdoe ner was. Een andere kat die werd binnengebracht, was niet meer te redden. Als kinderen het spul binnen krijgen, kan dat dodelijk zijn. De symptomen van een vergifti ging met Temec zijn volgens Den Hartog goed te herkennen De dieren gaan overmatig kwij len en krijgen over het gehele lijf spiertrillingen. Na een tijdje kan het dier spontaan omvallen en krijgt het stuiptrekkingen. In het laatste stadium raakt het dier in coma en sterft het uitein delijk. Den Hartog drukt huis- dierbezitters op het hart meteen langs te komen als ze zien dat hun dier deze symptomen heeft Er is namelijk een tegengif. foto Ruben Oreel visser vertelt: „De vis die wij hier in Vlissingen aanleveren, kan door de tun nel sneller op de plaats van bestemming komen. De kooplieden hoeven niet meer op de boot te wachten. Ze kunnen in een ruk doorrijden naar Parijs." De Bank is het met hem eens. Maar toch. „De tunnel heeft alleen maar voordelen als je handelaar of trucker bent en als de tunnel een klein onder- Advertentie DOMBURG *andelen aan zee gezellig winkelen 'euke terrasjes ,tdere «ndag open!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 31