Raad stemt in met kappen bomen PZC PZC Vergeten 's-Gravenpolder te boek Kattenogen maken weg veiliger Jongerenraad wil stages bij gemeente Borsele voortzetten li Nieuwe aanplant in Thoolse straten oneelstuk in eeuws dialect üedingbeurs Verbouwing dorpshuis Nisse kan doorgaan Banketbakker uit Sas wint prijs Nieuwe almanak pontjes Werkstraf veroorzaken ongeval Geld milieuprijs geschonken Openbare repetities Goes' koor Infocentrum schaapskudde weer open Eredienst oud-katholieken vrijdag 14 maart 2003 •grSteffanleMVIaat «-MAARTENSDIJK - Na 1 immens zware bevalling •ft de raad van de gemeente toltngisteravond tijdens haar nadering eindelijk een be- ,I,H «nomen over het vervan- Lnn bomen in Tholen. Na commissiesvergaderingen ,1 onduidelijkheid, veel tn- «ak en verschillende visies Bloot de raad dat de bomen mangen worden door 114 an- bomen. lebomen in de Meanderlaan, i Pergola en de Orangerie «den gisteravond zelfs voor aisme en woordgrappen. J. ut van het CDA begon ermee por te stellen dat er veel over de pen was geboomd en dat immige collega's zich hadden itpopt als ware deskundigen eondertoon van Bout was se as en er school een klacht in meerdere raadsleden had richting wethouder L. van loom er is te weinig en slecht commumceerd door de wet- oder richting de burgers. Dit de verdeeldheid onder de Evoners van de betreffende taten met hebben verbeterd ideduidelijkheid van de plan- in evenmin. Indcrhoud a aantal bewoners vindt dat bomen niet gerooid moeten den, maar dat er onderhoud t plaatsvinden dat de bo- spaart. Volgens een eigen iderzoek van deze bewoners hi dat technisch ook mogelijk Met het behoud van de bo- zou het laaneffect blijven Kaan Bij het herplanten van 14 bomen is de vrees dat het ef- uzie om honden KNEUZEN - Een twintigja- jevrouw uit Terneuzen is don- rdagmiddag in haar woon- aats aangehouden nadat zij in 26-jarige plaatsgenote in tgezicht geslagen had. anleiding was een woorden- ing over loslopende hon- i'ADENDAMME - De buurt- renigmgen van Kwadendam- e houden zaterdag 22 maart toneelavond in buurthuis iBurcht [toneelstuk, een klucht met titel 'Drie klepels in een lenderhok', wordt gespeeld in eeuws dialect en begint om 1,30 uur 5INKENSZAND - In het utingsgebouw aan 't Dijkje Heinkenszand wordt van lensdag 19 tot en met zater- g 22 maart een kinderkle- ngbeurs gehouden. Woensdag gmt de beurs om 9.30 uur. nderdag en vrijdag om 9.00 en op zaterdag om 10.00 uur. ierfestival DES - Het Zeeuws amateur- erbrouwersgilde De Delta- uwers houdt zondag 16 ut het negende Delta Bier- ival Vanaf 13.30 uur kan in t ambachtscentrum van De ollandse Hoeve in Goes ge- ^efd worden van verschillen- biersoorten uit binnen- en ctenland. redactie bevelanden/tholen Voorstad 22 Postbus 31 **60 aa goes Tei (0113) 273000 ^ax: (0113) 273030 E-mail: redgoes@pzc.nl Rolf Bosboom 'ngnd Huibers M«kevanderJagt RobPaardekam Steffan ter Maat ^oen de Vries (sport) ®v1bale redactie 4380 aa vlissingen Jet (0118) 484000 Eax: (0118) 470102 t-mail. r, "ternet j^pic.nl ail: web@pzc.nl fect verdwijnt. Andere omwo nenden vinden dat de bomen wegmoeten omdat de schade die door de wortelen aan het weg dek, maar ook bij de huizen, wordt aangericht veel te groot is. Wethouder van Doorn kreeg in eerste instantie het verwijt dat hij niet, zoals dat in de commis sie was gevraagd, voldoende was ingegaan op het onderzoek van de omwonenden naar de al ternatieven voor het rooien van de bomen. In tweede instantie ging Van Doom alsnog op het punt in: ,,Wij streven naar uni formiteit voor het hele gebied. Dus we willen niet alleen daar rooien waar dat het hardst no dig is. Dat is ook tevens het zwakke punt uit het onderzoek van de buurtbewoners. Er wordt geen garantie gegeven dat er nergens schade kan ont staan en dat willen wij voorko men." De wethouder zei toe alsnog duidelijk aan de omwonenden uit te gaan leggen wat het plan is en daar waar mogelijk, reke ning met eventuele voorstellen te houden. Volgens de PvdA was dat niet genoeg en moest het he le plan opnieuw worden beke ken De omwonenden zouden hierbij nauwer betrokken moe ten worden en dat zou ook tot meer draagvlak leiden. Volgens de partij was hier ook nog de tijd voor, want voor herplanting zou het dit seizoen toch al te laat zijn. Voor de PvdA was dit voldoende reden om tegen te stemmen. De ChristenUnie deed dat ook, maar dan omdat de partij alleen wilde instemmen als er 216 in plaats van 114 bomen zouden worden herplant De meerderheid ging eindelijk toch met het plan van het colle ge mee en dat zorgde na maan denlang touwtrekken in ieder geval voor duidelijkheid. door Patrick de Block KAPELLE - Bij de afslag Kapelle, op de A58 in de richting Vlissingen, zijn gistermorgen glasbolreflec toren, beter bekend als kattenogen, geplaatst. De re flectoren moeten ervoor zorgen dat de afslag veiliger wordt. Bij Meldpunt Verkeersveiligheid Zeeland kwam de klacht binnen dat de afrit onveilig zou zijn. Met name in de nachtelijke uren en bij slechte weersomstandig heden is het wegdek slecht te zien. Rijkswaterstaat Zeeland heeft dit onderzocht en concludeerde dat er meer attentiewaarde aan het wegprofiel moest wor den gegeven Besloten werd om de relatief goedkope glasbolreflectoren te plaatsen Op verschillende plaatsen in Nederland zijn al expe rimenten uitgevoerd met soortgelijke reflectoren. De verkeersveiligheid op deze punten bleek sterk te zijn verbeterd. Door de reflectie van het licht kan de weg gebruiker tijdig anticiperen en zijn snelheid aanpas sen aan de situatie. De reflectoren, die in de buiten bocht van de afslag worden gemonteerd, hebben een doorsnede van tien centimeter en zijn gemaakt van gehard glas. Ze zijn krasbestendigen onderhoudsvrij. De reflectoren worden in het asfalt verankerd, daar door kunnen ze niet worden uitgereden. Als de auto mobilist 's nachts of bij slecht weer de bocht inrijdt re flecteren de 'kattenogen' het licht van het auto. Zo ontstaat er een goed waarneembare lichtlijn die de weggebruiker door de bocht begeleidt. Nadat vrijdag de Westerscheldetunnel is geopend, wordt er meer verkeer venvacht bij de oprit Hein kenszand. Daarom is besloten om bij deze oprit ook glasbolreflectoren te plaatsen. foto Willem Mieras NISSE - De aannemer kan van daag verder met de verbouw van het dorpshuis in Nisse. Die heeft bijna een jaar stilgelegen omdat het geld op was. De gemeente raad van Borsele besloot giste renavond het ontbrekende be drag beschikbaar te stellen op voorwaarde dat de gang van za ken grondig wordt onderzocht. De problemen met het dorps huis in Nisse ontstonden door dat de gemeente een budget be schikbaar stelde, waarna de beheersstichting een opdracht aan de aannemer gaf. Het be stek was gemaakt door de archi tect die ook voorzitter van de stichting was. Die was in de veronderstelling dat de gemeente wel zou bijpas sen als het budget ontoereikend bleek. En dat bleek het De aannemer stopte de bouw voordat zaken werden afgebroken die onmo gelijk met de resterende centen konden worden opgebouwd. Het lange oponthoud in de bouw zorgde voor overlast en de schietclub kon de kelder, die moest worden verbouwd, nau welijks gebruiken. Wethouder F. Tollenaar vond na lang heen en weer praten geen andere op lossing dan het geld beschik baar te stellen, nadat het stich tingsbestuur gewijzigd was. Amendement De raad ging akkoord maar sloot zich wel aan bij een amen dement van de CD A-fractie: een snel onderzoek naar de manier waarop het zo heeft kunnen ge beuren, zodat dergelijke fouten niet meer worden gemaakt. De kleinst mogelijke meerder heid van de raad stemde ook voor een voorstel om 22.000 eu ro mee te betalen aan een kunst werk voor de tunnel. PvdA, WD, de LPB en Groen Links stemden tegen. Zij vermoedden dat het geld nog hard genoeg no dig zal zijn voor dringender za ken. door Mieke van der Jaqt s-GRAVENPOLDER - Het hoeft niet altijd een eeuwigheid geleden te zijn, om interessant te zijn. Een kwart-, een halve- of driekwart eeuw terugkijken, verwondert dikwijls nog meer. Het boekje 's-Gravenpolder in Vroeger Tijden, geschreven door C. van den Bovenkamp en uitge geven bij Deboektant in Klaas waal, bewijst dat in de herinne ring ongemerkt veel verloren gaat. Het fotoboekje bezorgt al die verloren huizen, winkels, personen en plaatsen weer net jes terug. De foto's in het boekje beslaan ruwweg de periode van 1920 tot halverwege de jaren tachtig. Natuurlijk trekken zwangere merries tegenwoordig geen platte houten karren met zak ken meel, zoals molenaar Piet Snoep op een foto van vóór de Tweede Wereldoorlog toont, maar de vrachtwagens van der tig jaar geleden lijken evenzeer voorwereldlijk en schilderach tig. Net als de boomgaarden uit die tijd, waarin een familie de boterhammen opeet tussen de hoogstammen, die toen kenne lijk nog van economisch belang waren. Zo wemelt het van de herken ningen in het Vroeger Tijden boekje van nog niet zo lang gele den. De schooljongens, onver anderlijk getooid met het kapsel 'kort-met-een-kuifje', dat het nadien niet meer tot modieus heeft weten te schoppen, de zelfgebreide truien, en een reisje naar Schiphol als hoogtepunt van het jaar Dan is er ook nog het piepkleine winkeltje aan de Bosseweide, waar Kee Jobse zo iets antieks als manifacturen verkocht en dat in de volksmond 'de Hema' werd genoemd: hele maal vergeten en gelukkig weer terug. Marien Moeleker Nog met vergeten, wegens de grote indruk die hij maakte, is Marien Moeleker die ergens in de jaren negentig is gefotogra feerd in de winkel waar hij tabak, galanterieën en huishou delijke artikelen verkocht. Hoe wel stekeblind, kon Moeleker snel zijn artikelen en wisselgeld vinden. Zij klanten herkende hij aan hun stem. Toch blijft het een waardevol kijkje in het verle den, die blik in dat winkeltje waar niets was veranderd in vijftig jaar en waarin Marien poseert in het typische, korte stofjasje, dat hij altijd droeg 's-Gravenpolder in Vroeger Tij den geeft in de inleiding inzicht in het ontstaan van het dorp. Er staan veel schoolklassen in, waarbij het opvalt dat zo weinig leer 11ngen niet herkend zijnHet boekje kost 18 euro en is te koop bij de auteur in Waarde en bij de middenstand in 's-Gravenpol der en Krabbendijke VLISSINGEN - Wijnand Segers uit Sas van Gent is uitgeroe pen tot Lekkerste bakker van Zeeland. Segers, die werkzaam is als proefbakker bij de firma Carels in Goes, won gisteren de provinciale voorronde van het nationale kampioenschap voor banketbakkers, dat op het ROC werd gehouden. VLISSINGEN - Vaarwel PSD, lang leve de pontjes Onder dat motto wordt zaterdag de nieuwe almanak 2003 van de Zeeuwse toeristische pontjes gepresenteerd. De komende zo mer zijn zestien veerdiensten in de vaart op de Delta wateren Nieuw is de verbinding tussen St. Annaland en Zierikzee. De presentatie van de nieuwe almanak vind plaats nabij het bruggetje over het sluisje naar de Vlissingse jachthaven. Die locatie tegenover het Zeeuws Maritiem MuZEEum is gekozen vanwege de tentoonstelling 'met de boot mee' die daar dit sei zoen te zien zal zijn. De presentatie wordt tevens aangegrepen voor de aanbieding van een cheque van 2000 euro Het is de opbrengst van een actie die werd gevoerd door de Lionsclubs van Tholen en Schouwen-Duiveland. In de almanak is een overzicht opgenomen van de vaardagen, de stoomtrein Goes- Borsele en fietsenverhuurders en kleine logiesverschaffers. MIDDELBURG - Tegen een 68-jarige inwoner van Arnemui- den is gisteren bij de rechtbank in Middelburg wegens het ver oorzaken van een ernstig verkeersongeval veertig uur werk straf, drie maanden voorwaardelijke gevangenisstraf en een jaar rijontzegging geëist. Officier van Justitie G. Oosterveld vond dat de man 31 augustus vorig jaar in Heinkenszand zeer onvoorzichtig had gereden toen hij op een kruising geen voor rang verleende aan een motorrijder Door de botsing raakte de motorrijder ernstig gewond en werd met een klaplong en breuken aan bekken, elleboog en bovenbeen afgevoerd naar het ziekenhuis. Daar lag hij twee maanden op intensive-car. ,.Ik heb de motor totaal niet ge zien", verontschuldigde zich de Amemuidenaar. De officier verwees naar een getuige die had gezien dat de automobilist hard had gereden, maar volgens raadsman A Neels had de snelheid geen invloed op de botsing. Het ongeluk had zijn cli ënt zeer getroffen. Het sierde de Arnemuidenaar dat hij zeer begaan was met het slachtoffer, die hij regelmatig had opge zocht. Daarmee hield de officier rekening in haar eis. De rechtbank doet 26 maart uitspraak. OOSTKAPELLE - De drie recreatiebedrijven die de derde prijs van de Zeeuwse Milieuprijs hebben gewonnen, schenken het daaraan verbonden bedrag van 500 euro aan de Stichting Landschapsbeheer Zeeland (SLZ) Het gaat hier om camping De Pekelinge in Oostkapelle, camping Kijkuit in Zonnemaire en camping Wulpen in Cadzand. De Zeeuwse Milieuprijs is ingesteld door Provinciale Staten en moet aandacht te vesti gen op activiteiten die duurzaamheid en aandacht voor na tuur en milieu bevorderen De Pekelinge heeft zich onder meer onderscheiden door het gebruik van negen zonnecollec toren voor de warmwatervoorziening. Landschapscamping Kijkuit heeft de gouden milieubarometer gewonnen en cam ping Wulpen heeft een streektuin aangelegd. De recreatiebe drijven hebben de SLZ willen bedenken vanwege de bijdrage die wordt geleverd aan de vergroening van recreatiebedrij ven. Zo is inmiddels een groot aantal natuurplannen voor campings opgesteld en verzorgt de SLZ de cursus 'groen uit gerust' voor recreatiebedrijven. De blinde winkelier Marien Moeleker in zijn winkeltje. door Mieke van der Jaqt HEINKENSZAND - De Jonge renraad van Borsele vindt dat de zomerstages, waarin jonge ren in de zomervakantie een week op het Borselse gemeente huis kunnen werken, geprolon geerd moeten worden. Het college van burgemeester en wethouders had de Jongeren- raad om een advies gevraagd. Bij een evaluatie van het stage project in de gemeenteraad werd onlangs vastgesteld dat de stages, die vorig jaar voor het eerst werden gehouden, positief hebben bijgedragen aan het beeld dat jongeren van de ge meente hebben. De raad vroeg zich af of een stageperiode dit jaar opnieuw moet worden ge houden en of het wel verstandig is om vijftienjarigen in het pro ject te blijven betrekken Veel van de jongste stagiaires bleken vooral te worden aangetrokken door de vergoeding die de ge meente gaf. De Jongerenraad vindt alleen al de positieve bijdrage aan het beeld voldoende om het stage project door te zetten Het schrappen van de vijftienjan- gen ziet de raad als een grote fout. Juist j ongeren rond de leef tijd van vijftien jaar staan voor een belangrijke keuze in hun schoolloopbaan. Op die leeftijd moeten ze al een beroepskeuze maken en een stage bij de ge meente kan daarop van grote in vloed zijn. Erbij houden dus, die vijftienjarigen, vindt de Jonge renraad. Als de gemeente zich dan zo'n zorgen maakt over de geldjacht van de vijftienjarigen, moet er GOES - Het achttien leden tel lende koor Cantare uit Goes houdt op de donderdagen 20 en 27 maart openbare repetities. Mensen die interesse hebben om bij het ensemble te komen zin gen, kunnen vrijblijvend een kijkje komen nemen. Het vocaal ensemble heeft vooral een ge brek aan mannenstemmen. Cantare oefent elke donderdag avond vanaf 19.45 uur in zorg centrum Randhof in Goes. maar een betere selectie komen, vindt de Jongerenraad. Bij de aanmelding zouden de jongeren een korte motivatie moeten ge ven, waarna in een eventuele tweede ronde een uitgebreidere onderbouwing zou kunnen vol gen. Zijn er dan nog te veel ad- spirant-stagiaires, dan kan er altijd nog geloot worden. Overi gens wil de jongerenraad twee van zijn leden toevoegen aan de ambtelijke werkgroep die het stageproject voorbereidt HEINKENSZAND - Het infor matiecentrum van Stichting Zeeuwse Schaapskudde gaat zaterdag weer open. Het is gevestigd naast de schaapskooi aan de Nieuwka- merseweg bij Heinkenszand. In het centrum, dat dinsdag tot en met zondag van 11.00 tot 16.00 uur geopend is, kan een exposi tie over de geschiedenis, de bloemdijken en de flora en fau na van Zuid-Beveland bekeken worden. Uiteraard is er ook in formatie over de schaapskudde De stichting heeft ook een nieu we website geopend: www- .zeeuwseschaapskudde.nl. GOES - De oud-katholieke ge meenschap in Zeeland (Unie van Utrecht) houdt zaterdag 15 maart een kerkdienst in de dag kapel naast de rk kerk aan de Singelstraat in Goes. De dienst begint om 10.30 uur. Pastoor K. Homan uit Dor drecht, belast met de pastorale zorg voor de oud-katholieke statie Zeeland, zal in deze eu charistieviering voorgaan. Be langstellenden zijn welkom. In Zeeland wordt ongeveer tien keer per jaar een oud-katholie ke viering gehouden. De oud katholieken wonen verspreid over de provincie Behalve vie ringen worden er van tijd tot tijd ook huiskamerbijeenkomsten gehouden met de bedoeling de leden van de gemeenschap na der tot elkaar te brengen. Vier keer per jaar wordt de nieuws brief Zeeland O.K. uitgebracht

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 29