t Beest Bank van Michieltje negeert tunnel Neerlands beste schoonrijdster ik op Wonen tunnel ■RADIO L Kattenhater strooit gif in Sint Jansteen Verdwijnen bushaltes verontrust Hansweert Anderhalf jaar cel geëist in incestzaak Mium in Cultuurhuis eu r 1 o o 879rm Aanrijding Routeplanners sturen auto's door natuurgebied Zelf ervaren wat varkens voelen op transport zeeuwse almanak Weg kwijt BEVELANDEN/THOLEN vrijdag 14 maart 2003 ip. Podium 't Beest betrekt mimte in het Cultuurhuis in s, die het Gezelschap van de heeft opengelaten. Burge er en wethouders van jhebben besloten de ruimte ilBeest te verhuren. Cultuurhuis m de voormali- mbachtsschool bij het nieu- Goese theater De Mythe, zal september, als het klaar „orden bevolkt door kunst- Ktief Trechter 5, Galerie den Berge, de Kunstuitleen dus t Beest, dat heel blij is ihet huurcontract, de ruimte, ter grootte van g forse klaslokalen, wil Ieest in ieder geval het Jeugd - Bierhuis onderbrengen. Ook de ruimte, of een deel daar- worden onderverhuurd theatergezelschappen als lit en Kwark, die voor de ïbereiding van hun produc- een deel van het jaar een gelijke ruimte nodig hebben ^ns coordinator Rens Schot Beest. zijn er mogelijkhe id over „Ik heb al contact ocht met potentiële onde- iders als filmclubs en derge- t. We kunnen de zaak ook als iuctieruimte verhuren. Lirr.ee halen we de druk van t eigen zaal, die meer ge- ikt kan worden voor de acti- iten waarvoor die bedoeld Beest gaat immers ook de loltheatervoorstellingen zorgen en daarvoor hebben Je zaal nodig. Je kunt je ech- Advertentie) en eigentijdse ►injvlietplein 4 - Zierikzee (Advertentie OMROEP ZEELAND rechtstreeks 'pde radio vanaf 13.30 uur optelevisie vanaf 14.30 uur et daarin de documentaire Westerscheldetunnel') Luister ook naar: De laatste Boot', t'm zaterdag dagelijks bij Omroep Zeeland Radio. 'schtstreeks vanaf het veer S5ingen-Breskens. Dagelijks W 10.00 tot 12.00 uur. .TELEVISIE "womroepzeeland.nl lyertentie DOMBURG wandelen aan zee gezellig winkelen 'euke terrasjes '^ere zondag open! ter ook voorstellen dat in het Cultuurhuis ook workshops en kleine, intieme producties wor den gedaan. Voorop staat dat de ruimte alleen voor creatieve doeleinden wordt gebruikt. Er komt dus geen kantoor in. Met ons kantoor blijven we gewoon op zolder boven 't Beest." Een oplossing voor het oefen ruimteprobleem, waarmee 't Beest al jaren kampt, is de huur van het Cultuurhuis niet. De bandjes die in 't Beest oefe nen maken teveel herrie voor de ongeisoleerde klaslokalen. Ze moeten blijven oefenen in de zaal van 't Beest, die steeds min der vaak beschikbaar is. Het Gezelschap van de Zee, dat aanvankelijk de ruimte in het Cultuurhuis zou huren, heeft zijn professionele aspiraties la ten varen en zag van de huur af. Behalve 't Beest waren er meer gegadigden, maar het Goese college koos voor 't Beest omdat die het meest intensieve gebruik van de ruimte kan garanderen. Schot verwacht dat de ruimte aan het eind van de zomer be schikbaar komt om hem te voor zien van stoffering en meubilair. ,,In september zitten we erin." MIDDELBURG - Op de zuid- baan van de A58 ter hoogte van Middelburg deed zich gisteren een botsing voor. Rond 17 uur reed een 51-jarige Goese over de rechterbaan. Ze wisselde van rijstrook juist op het moment dat een 20-jarige plaatsgenote links naast haar reed. Beiden kwamen met de schrik vrij. door Steffan ter Maat KAMPERLAND - Het schaatsseizoen voor de hardrijders is bijna ten einde. Ook bij de andere schaatsvarianten liggen de meeste ijzers al weer in het vet. Eén van de varian ten is het schoonrijden. Dit werd vorige week dinsdag afgesloten met het Neder lands kampioenschap. Voor de 56-jarige Kamperlandse Catrien Sandee werd het een mooi seizoenseinde, ze werd Nederlands kampioen in de hoofdklasse dames. „Ik twijfelde of ik wel had gewonnen. Ik heb al eens eerder meegemaakt dat ik dacht dat ik zou winnen, maar dat liep toen anders. Het wordt door een jury beoordeeld, dus je weet het maar nooit", vertelt Sandee. Vol gens haar man reed ze tijdens het kampi oenschap in Utrecht echter dusdanig goed, dat er geen enkele twijfel over eerste plaats bestond. Het schoonrijden kan niet vergeleken wor den met het kunstrijden. De schaatsers rij den individueel of in paren over een baan van honderd meter lang, draaien vervolgens en schaatsen het stuk weer terug. De li chaamshouding moet hierbij zo recht moge lijk zijn. De bewegingen die de rijders moeten maken zijn het beste te vergelijken met de bewe ging van de slinger van een klok Deze schaatsvorm wordt ook veel in kleder dracht gedaan, maar dat is niet in wed strijdverband. Avondje uit Om te kunnen oefenen moet Sandee iedere week tijdens het seizoen, dat van oktober tot en met maart duurt, naar een ijshockey- baan in Dordrecht: „Maar dat is voor ons vooral een leuk avondje samen uit. Ik oefen hier namelijk met mijn man, want we rijden ook als paar. We zijn bij het kampioenschap vorige week ook nog vierde geworden bij het paarrijden." Het avondje samen uit was één van de rede nen om zestien jaar geleden met het schoon rijden te beginnen: „We hadden een demon stratie gezien van een aantal rijders op het Veerse Meer. We vonden dit erg mooi en we reden ook allebei al op kunstschaatsen. In combinatie met het sportieve aspect ervan leek het ons heel leuk om dit samen te gaan doen", legt de rijdster uit. Sandee begon in de laagste klasse. Al snel promoveerde ze enkele malen, om uiteinde lijk in de hoogste klasse uit te komen waarin ze nu al jaren zit. In 1992 werd ze ook al eens Nederlands kampioen. „Het leuke van het schoonrijden vind ik ook dat dat nog op mijn leeftijd kan. Het is geen hele zware be lasting, maar anderzijds geeft het wel heel veel beweging en dat is natuurlijk erg ge zond", vertelt Sandee. Maandag is de laatste training van het sei- Catrien Sandee: „Ik ben altijd blij als het schaatsseizoen weer begint." foto Willem Mieras zoen voor het paar. Daarna gaan de schaat sen de kast in en komen de skeelers te voor schijn. Sandee: „In de zomer skeeleren we met z'n tweeën. Maar ik ben altijd blij als het schaatsseizoen weer begint. We blijven voorlopig dan ook nog wel even schoonrij den. Het liefst zo lang mogelijk, tot we het echt niet meer kunnen." door Edith Ramakers VLISSINGEN - De euro wilden ze niet, maar kregen ze toch. De Westerschel detunnel vonden ze totaal overbodig, maar werd toch gegraven. De Olau-line wilden ze houden, maar werd opgehe ven en ook hun dierbare PSD moet er aan geloven. „Je kunt hoog of laag springen, maar als die hoge heren in Middelburg of Den Haag iets in hun hoofd hebben, dan gebeurt het toch. Wij hebben niets te willen." De toon is gezet, 'de Bank van Michiel tje' in Vlissingen is boos en mokt. Ze mopperen over Zeeland 'waar altijd maar weer de verkeerde keuzes worden gemaakt'. „Denk aan je hart, Jo", waar schuwt een oude visser en vaste klant van de Bank van Michiel. Jo den Tuin der wordt met de minuut bozer over het naderende afscheid van de PSD. „Alle schepen op de Westerschelde varen in de richting van de rivier. DePSD-boten gaan er dwars tegenin. Ze manoeuvre ren er prachtig tussendoor. Dat maakt deze bootdienst bijzonder om naar te kijken", vindt Den Tuinder. „Ik ben met mijn scootertje naar de overkant gegaan om te zien hoe de tun nel onder de grond verdween. Belache lijk. Ik kan er niet tegen. Het is wegge gooid geld. Het zijn prestigeprojecten voor provinciebestuurders. Ze hadden beter een tunnel onder het Kanaal van Gent naar Terneuzen kunnen graven. Daar is er eentje hard nodig. „Ach Jo, wat weet jij er nu van", plaagt de ex-visser. „Jij als Eindhovenaar. Elf jaartjes woon je pas hier. Voorde handel is die tunnel wel belangrijk." De oude Op de Eilandendijk in Vlissingen leggen mensen nog snel even de varende PSD-boot vast. foto Ruben Oreel visser vertelt: „De vis die wij hier in Vlissingen aanleveren, kan door de tun nel sneller op de plaats van bestemming komen. De kooplieden hoeven niet meer op de boot te wachten. Ze kunnen in een ruk doorrijden naar Parijs." De Bank is het met hem eens. Maar toch. „De tunnel heeft alleen maar voordelen als je handelaar of trucker bent en als de tunnel een klein onder deel is van een langere reis." Niemand van de tien bankzitters ver wacht de tunnel vaak te gebruiken. Den Tuinder verklapt „Ik ga vaak naar Oostende. Maar ik zal die tunnel nooit pakken. Ik rij gewoon om via Antwer pen. Die tunnel, die negeer ik." Voor toeristen, scholieren, werklui en Zeeuwen die een dagje naar de over kant willen, is het een 'groot verlies' dat het autoveer tussen Vlissingen en Bres- kens vanaf 15 maart wordt uitgekleed tot fiets-voet veer. „Ik heb gehoord dat er ook maar heel weinig fietsen mee kunnen", zegt G. Vader. Tot medio 2004 varen de vertrouwde PSD-boten heen en weer en is er een overschot aan ruim te. Maar daarna wordt de dienst over genomen door het het nieuwe fiets- voetveer waarop 176 passagiers een plaats kunnen krijgen, 5 rolstoelers, 50 fietsen, 20 brommers, 5 elektrische rol stoelers. „Ik ga ook niet meer even met de vrouw naar Sluis. Dat deed ik vaker. Willen we dat nu doen, dan moeten we haast via Rome rijden", klinkt het vanaf de bank. Iedereen knikt instemmend. „In Sluis wordt net als hier gemopperd. Die vre zen verlies aan klandizie Het wordt ge garandeerd stil in die hoek van Zeeuws-Vlaanderen." De Bank heeft nog nooit zoveel mensen met foto- en videocamera's op het Bolwerk gezien. Maar ook op de Vlissingse Oranjedijk en de lange uitloper van de eilanden- dijk staan mensen met camera's. „Dat zegt toch genoeg. Die boten zijn popu lair. Die hadden ze nooit moeten inrui len voor een tunnel." door Sheila van Doorsselaer SINTJANSTEEN - In de omge ving van de Jos Everaardstraat in Sint Jansteen is een katten- moordenaar actief. Sinds afge lopen weekend zijn al minstens vier katten dood aangetroffen. Volgens dierenarts I. den Hartog van de plaatselijke dierenart senpraktijk De Bruijn Den Hartog zijn de katten vergiftigd met het zware landbouwgif Te- mec. Dit gif kan ook voor men sen de dood tot gevolg hebben. Er is aangifte gedaan bij de poli tie. In de Jos Everaardstraat zijn twee katten dood aangetroffen in een tuin. Een dode kat, ook uit die omgeving, werd naar de die renkliniek gebracht. Den Har tog heeft een autopsie verricht door Rob Paardekam HANSWEERT - In Hansweert is beroering ontstaan over het verdwijnen van de bushaltes uit de kern. Als het aan vervoersbe drijf Connexxion ligt, kunnen de dorpsbewoners vanaf maan dag alleen nog buiten de be bouwde kom op de bus stappen. Hansweert wordt in de huidige dienstregeling bediend door lijn 28, die loopt tussen de stations in Goes en Kruiningen-Yerseke. De bussen stoppen op twee hal tes aan de Boomdijk. In de nieu we regeling, die aanstaande maandag ingaat, vervallen die haltes. De reden daarvoor ligt in het feit dat bus 28 voortaan ook langs het dorp Kruiningen zal rijden vóór hij naar het station gaat. Om een deel van die tijd te rug te winnen, heeft Connex xion besloten de haltes aan de Boomdijk in Hansweert te schrappen. Hansweertenaren kunnen in de toekomst alleen nog opstappen bij een halte na bij transportbedrijf Snoep. Bij de rotonde met de vuurtoren keert de bus, om Hansweert snel weer te verlaten. Bewoner Kees Verburg is een e-mailactie begonnen om de wijziging ongedaan te krijgen. In een elektronisch bericht aan een kleine twintig dorpsgenoten roept hij op het klachtenformu lier op de website van Connex xion in te vullen. Uiteraard is het de bedoeling dat de e-mail verder wordt verspreid, zodat heel Hansweert bij het ver voersbedrijf zijn ongenoegen duidelijk kan maken. Belachelijk Volgens Verburg is het belache lijk om de haltes te schrappen. Veel ouderen moeten straks al gauw een kilometer lopen om bij de bushalte te komen. De mees ten zouden dat niet kunnen. De route over de Boomdijk is vol gens Verburg met instemming van Connexxion gekozen en bo vendien heeft de gemeente voor het gemak van de chauffeurs een dure buslus aangelegd. De Hansweertenaar roept het be- dri j f op de bussen alsnog door de dorpskern te laten rijden. door Wout Bareman EEKLO - De Vlaamse grensge meenten in het Meetjesland vre zen dat de Westerscheldetunnel toch tot verkeersoverlast leidt in het beschermde Krekenge- bied tussen Assenede en Eeklo. Juist om dat te voorkomen, werd destijds afgezien van een aansluiting van de tunnelweg op het Vlaamse wegennet wes telijk van het Kanaal Gent-Ter- neuzen. Het tunnel verkeer zou via de kanaalbrug bij Sluiskil richting Tractaatweg op de oos telijke kanaaloever worden ge dirigeerd. De Vlaamse volksvertegen woordiger E. Matthijs uit het Meetjesland heeft echter tot zijn schrik ontdekt dat routeplan ners zoals Planet Internet en Routenet nl tunnelverkeer rich ting Eeklo en omgeving dwars door het Krekengebied loodsen. Op zich is dat, constateert Mat thijs, niet vreemd omdat de planners altijd de kortste weg aangeven, maar het kan wel lei den tot overlast in het be schermde natuurgebied Vol gens hem wordt het verkeer bovendien door de wachttijden voor de brug bij Sluiskil gesti muleerd een alternatieve route te kiezen. En ook die leidt via de westelijke kanaaloever. Matthijs heeft de zaak gisteren direct aangekaart bij de Vlaam se minister S. Stevaert. Die heeft de grensgemeenten eerder verzekerddat van overlast abso luut geen sprake zou zijn omdat de verkeersafwikkeling van en naar Vlaanderen via de Trac taatweg zou plaatsvinden. waaruit onomstotelijk kwam vast te staan dat het bestrij dingsmiddel Temec de boosdoe ner was. Een andere kat die werd binnengebracht, was niet meer te redden. Als kinderen het spul binnen krijgen, kan dat dodelijk zijn De symptomen van een vergifti ging met Temec zijn volgens Den Hartog goed te herkennen. De dieren gaan overmatig kwij len en krijgen over het gehele 1 ij f spiertrillingen. Na een tijdje kan het dier spontaan omvallen en krijgt het stuiptrekkingen. In het laatste stadium raakt het dier in coma en sterft het uitein delijk. Den Hartog drukt huis- dierbezitters op het hart meteen langs te komen als ze zien dat hun dier deze symptomen heeft Er is namelijk een tegengif. door Aector Dooms MIDDELBURG - Officier van justitie H. den Hartog heeft gis teren bij de rechtbank in Mid delburg anderhalf jaar cel geëist tegen een 59-jarige inwoner van Kruiningen voor het plegen van incest met zijn dochter. Het seksueel misbruiken van zijn kind begon in 1983 tijdens een omgangsregeling. Het meis je was toen elf jaar. Nadat de ou ders weer samen waren namen de seksuele handelingen af, om dat ze zich ook beter kon verwe ren. Toen ze zeventien jaar was, liep ze van huis weg. Ze vertelde haar verhaal tegen een hulpver leenster. In een gesprek met de ouders gaf haar vader eind 1989 toe zijn dochter te hebben mis bruikt. Zo vertelde hij een aan tal keren te hebben geprobeerd om gemeenschap met haar te hebben. Voor het overige betwistte hij een deel van de seksuele hande lingen, maar de officier hield vast aan de consistente verkla ringen van het slachtoffer over de ontucht. Die werden gisteren ter zitting nog eens door haar als getuige bevestigd. „De ellende wil ze kwijt door zoveel mogelijk te vertellen. Een incestdader heeft de neiging om niet alles toe te geven", was de overtuiging van de officier. Moedig De vrouw besloot jaren later alsnog aangifte te doen van het zedenmisdrijf, omdat haar va der moest weten wat voor in vloed het op haar leven heeft ge had. „Een moedige keus", vond Den Hartog. De band met haar ouders is verbrokenZe is na een moeilijke periode aan een nieuw leven begonnen. Raadsvrouw S. Roller vond dat het vertrouwensbeginsel door het Openbaar Ministerie was geschonden omdat pas dertien jaar na dato alsnog is overge gaan tot vervolging. Zij vroeg de rechtbank haar cliënt vrij te spreken. Uitspraak: 26 maart. VLISSINGEN - De afdeling Midden- en Noord-Zeeland van de Dierenbescherming laat mensen zaterdag aan den lijve ervaren hoe het is om als varken op transport te worden gesteld. Bezoekers aan de Vaarwel PSD- Dag in Vlissingen worden uitge daagd een virtual-reality-helm op te zetten. De Dierenbescher ming belooft een 'schokkende ervaring', omdat de dieren vaak dagen achtereen op elkaar ge propt staan, zonder eten en drinken in overvolle wagens. De Dierenbescherming zet met de actie in Vlissingen haar cam pagne tegen veetransporten voort. De beelden die te zien zijn in de helm, tonen aan dat er veel mis is met het dierenwelzijn tij dens internationale veetrans porten. Het publiek kan zaterdag ook een protesthandtekening plaat sen tussen 10 en 17 uur. Verder wordt door medewerkers van de Dierenbescherming actiemate riaal uitgedeeld. De actie wordt gehouden op de Prinses Christi na, die aangemeerd ligt achter het PSD-kantoor aan de Prins Hendrikweg in Vlissingen 'Scheelt die tunnel veel reis tijd?', vraagt de ANWB in een verklarend artikel over de nieuwe Zeeuwse verbinding in de Kampioen van deze maand. 'Ja, heel veel zelfs', antwoor den ze zichzelf, want de ANWB weet alles over het Nederlands verkeer. „Vanuit Goes bent u in een halfuurtje in Terneuzen. Met het veer bedroeg de reistijd gemiddeld één uur en een kwartier. Breskens is vanuit Vlissingen straks ook in een half uur te halen. Van Bergen op Zoom naar Gent kost maar drie kwartier reistijd. Benieuwd wat ze nou precies op de bewegwijzering gaan zetten. Advertentie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 27