Bestuurscrisis treft Antwerpen PZC Bedrijf in Dinteloord verdacht Vandaag laatste auto's met de boot Protest studenten verloopt braaf Pakket bijzondere ziektekosten wordt flink uitgekleed Gesjoemel met overheidsgeld leidt tot vertrek van alle tien schepenen Gerard Reve helemaal verstript Aluminiumtak blijft bij Corus Noodplan tegen pokkenaanval Jean Paul de Bruijn Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 16,- ;46e jaargang no. 62 PJ,14 maart 2003 los nummer €1,10 »aaeaE^aE35»Büi» HfffPaiaale Thewissen Uitwerpen - Antwer- enisin een bestuurscrisis eland na het collectief atslag van de tien sche- enen (wethouders). Die esloten gisteren op te lappen na aanhoudende erichten over gesjoemel iel overheidsgeld. Burge- leester Leona Detiège lijft voorlopig aan. socialistische burgemeester etiège liet gisteren weten haar abt neer te leggen, zodra er a nieuw stadsbestuur is ge put Ze wil vermijden dat er i Antwerpen een machtsvacu- m ontstaat ip Dewinter, leider van het -treem-rechtse Vlaams Blok, lijft het onmiddellijk vertrek sen van Detiège. Zijn partij oopt van de schandalen te ofteren op 18 mei, de dag sarop de Belgen een nieuw idanent kiezen. etiège maakte het ontslag van ar wethouders gistermiddag ekend na afloop van een in laste vergadering van het bepenencollege. De burge- eester haalde fel uit naar de ets. die in haar ogen de affaire eeft opgeklopt, ïeboortekaartjes et schandaal draait om mis- ink van creditcards. Drie ho- arabtenaren en enkele wet- luders zouden met de visa rd die ze kregen om onkosten dekken privé-aankopen heb- aan voorzorg DEN HAAG - Wie onvol doende maatregelen treft om inbraak en brand te voorkomen, loopt in de toekomst kans geen of minder schadevergoed i ng uitgekeerd te krijgen. Verzekeringsmaatschap pijen willen onderzoeken of klanten kunnen wor den verplicht voorzorgs maatregelen te nemen. Dat moet de financiële schade voor de maat schappijen kleiner te ma- ken. Dat zei voorzitter P. van der Geijn van het Ver- bond van Verzekeraars gisteren op een congres in Rotterdam. Hij erkende dat deze prikkel 'maat schappelijk op grote weerstand kan stuiten'. Verzekeraars keren jaar lijks 235 miljoen euro uit aan brand- en inbraak- schade bij particulieren. Ze zeggen miljoenen te in vesteren in preventie; onder meer voor het oplei den van preventie-ex- perts en voorlichting. De resultaten zijn echter be perkt, zo blijkt uit onder zoek. Ook premiekortin gen voor wie preventie- maatregelen neemt, leve ren te weinig resultaat op Eenderde van de huishou dens voelt zich zeer onvei lig. maar lang niet ieder een neemt maatregelen om het risico op brand of ^braak te beperken. J diefstalpreventie gaat J meestal niet veel verder dan sloten op ramen en deuren Nauwelijks tien procent van de huizen heefteen PolitiemerkVei- hg Wonen of een borgcer- tificaat. Nog niet de helft van de huizen beschikt over rookmelders en een kleine minderheid heeft een brandblusser in huis. at komt niet door gebrek I aan informatie over het nut van preventie, want f Procent van de huis houdens meldt goed geïn formeerd te zijn over Preventiemaatregelen enderde komt er gewoon jret aan toe; iets minder de helft doet niets om- r\men vindt dat men goed is verzekerd. GPD ben betaald zoals kleding, par fum, een brilmontuur en een handtas. De nieuwbakken moe der en liberale schepen van ruimtelijke ordening zou haar geboortekaartjes op kosten van de stad hebben laten drukken. Detiège zelf ligt onder vuur om dat ze te weinig krachtdadig zou zijn opgetreden tegen de uit wassen. Haar collega en partij voorzitter van de Vlaamse soci alisten, Patrick Janssens, wordt getipt als haar opvolger Ge meentesecretaris Fred Nolf was dinsdag de eerste die de hand doek in de ring gooide Hij wordt ervan beschuldigd dat hij met de bewuste creditcard niet alleen zijn uitzet, maar ook zijn trouwringen heeft betaald. Twee andere topambtenaren zijn voorlopig op non-actief ge steld. De Antwerpse schepenen wei gerden aanvankelijk om op te stappen. Pas nadat de Vlaamse minister van Binnenlandse Aangelegenheden Paul van Grembergen had aangedrongen op politieke sanering en de lei der van de Vlaamse Liberalen en Democraten Karei de Gucht de schepenen overtreding van de gedragscode had verweten, besloten gisterochtend de vier liberale schepenen het bijltje er bij neer te gooien. Even later de den de christen-democraten hetzelfde, gevolgd door de groe nen en de socialisten. Sinds januari 2001 wordt Ant werpen bestuurd door een 're genboogcoalitie' van liberalen, socialisten, christen-democra ten en groenen. Cordon In feite gaat het om een coalitie tegen het Vlaams Blok dat bij de gemeenteraadsverkiezingen van oktober 2000 als veruit grootste partij in Antwerpen uit de bus kwam Deze uitsluiting van het Blok is beter bekend als het 'cordon sanitaire'. Het nieuwe schandaal waar Blok-leider Dewinter mee dreigt draait om het hoofdkan toor van de socialisten, de partij van burgemeester Detiège. Dit zou eind vorig jaar aan het stadsbestuur zijn doorverkocht voor vier keer de aankoopprijs in 1996. VLISSINGEN - De veerboten van de Provinciale Stoombootdiensten vervoeren van daag voor het laatst auto's over de Westerschelde. Koningin Beatrix opent vanmid dag de Westerscheldetunnel en daarmee zit het erop voor het provinciale veerbedrijf. Vanaf vanavond laat zijn bestuurders van personenauto's, vrachtwagens en motor fietsen op de tunnel aangewezen. De NV Westerscheldetunnel verwacht de nieuwe verbinding na de openingshande ling tegen middernacht zo ver aan kant te hebben dat de eerste klanten dan kunnen passeren. De veerboten Prinses Christina, Prins Willem-Alexander en Prinses Juli ana vertrekken binnenkort uit de Zeeuwse wateren naar hun nieuwe bestemming in Italië. Op de lijn Vlissingen-Breskens blijven de Koningin Beatrix en de Prins Johan Friso (op de foto respectievelijk naast en in de fuik in Vlissingen) nog ongeveer een jaar als fiets-voetveer varen tot ze worden afgelost door de speciale schepen die bij de Ko ninklijke Schelde worden gebouwd. foto Peter Buteijn Advertentie door Harmen van der Werf BRESKENS - Terwijl gisteren bekend werd dat op het ver dachte pluimveebedrijf in Bres- kens geen klassieke vogelpest heerst, werd in Dinteloord bij een kalkoenbedrijf ontdekt dat de dieren besmet zijn geweest met het virus. Het grote kalkoenbedrijf aan de Steenbergse Vliet wordt van daag uit voorzorg geruimd. De maatregel wordt getroffen, om dat uit bloedonderzoek is geble ken dat kalkoenen besmet zijn geweest met vogelpest. Minister Veerman van Land bouw heeft ingestemd met een voorstel van de Tweede Kamer om een tijdelijke ophokplicht voor pluimvee in heel Neder land in te stellen. Het gaat zowel om hobbypluimvee als om be drijfsmatig gehouden dieren. De Nederlandse Belangenver eniging voor Hobbydierhouders is daar niet over te spreken. Vol gens een woordvoerder is van onze redactie binnenland DEN HAAG - Een betoger arresteren, mensen vermanend toespreken en een paar stokken van spandoeken en vlaggen in beslag nemen. Veel meer was er gisteren niet te doen voor de politie bij de studentendemonstratie in Den Haag. Volgens de politie waren zevenduizend actievoer ders op de been om de politiek op te roepen meer geld in het hoger onderwijs te steken. Premier Balkenende en PvdA-leider Bos, van wie de studenten hadden gehoopt dat zij uitleg wilden geven over de bezuinigingen, kwamen niet opda gen. Een nog grote tegenvaller was de mededeling van minister Kamp (Volkshuisvesting) dat studenten op kamers geen huursubsidie krijgen, hoewel de T\veede Kamer daar in december met algemene stemmen op aandrong. De minister zei gisteren de motie niet te zullen uitvoeren. Er is geen geld voor. Kamp kon gisteren daarvan een Kamermeerder heid met overtuigen GroenLinks en CDA, de in dieners van de motie, kunnen rekenen op steun van PvdA en SP. Alleen de WD ging overstag. De kosten van huursubsidie rijzen de pan uit door de inflatie en hogere huren en toenemende werk loosheid. De regeling kost volgend jaar 200 mil joen euro meer dan geraamd. Dat loopt op naar 300 miljoen in 2007. ANP ophokken niet haalbaar. De ver eniging wil het hobbypluimvee vaccineren tegen de vogelpest. Veterinaire deskundigen van de Europese Unie hebben besloten dat het vervoers- en exportver bod voor Nederlandse levende kippen en broedeieren voorlo pig nog een week van kracht is. Eerder deze week zag het ernaar uit dat de maatregelen mogelijk zouden worden versoepeld. Spannend Over anderhalve week wordt de definitieve uitslag van het on derzoek in Breskens verwacht. „Er is zeker sprake van enige opluchting, maar ik benadruk dat dit een voorlopige uitslag is. Het blijft dus spannend", aldus burgemeester E. Brommet van de gemeente Sluis De Oostburgse politie en Alge mene Inspectie Dienst hebben gisteren in West-Zeeuws- Vlaanderen geen bekeuringen uitgedeeld voor overtredingen van de ophokplicht van pluim vee. Aanvankelijk zouden pluimveehouders, die hun die ren toch buiten lieten lopen, vanaf gisteren op de bon worden geslingerd. Om de oorsprong van de be- De avonden van Gerard Reve, volgens velen de grootste na oorlogse roman van Nederland, is omgewerkt tot een reeks plaatjes. Sommigen spreken er schande van. anderen vinden het een lust voor het oog. Stripmaker Dick Matena heeft het eerste deel klaar. In totaal worden het 340 strip pagina's, ver deeld over vier albums. „Natuurlijk", zegt Matena, „Gerard Reve is Frits van Egters. Ik heb een foto van I Reve uit 1946 nagetekend in verschillende standen." De verkoop van de aluminiumtak van het oude Hoogovens is afgeschoten. Het Brits-Nederlandse fusieconcern Corus moet nu naar de kapitaalmarkt om de sane ring van zijn Britse staalfabrieken te financieren. De GGD Zeeland werkt aan noodscenario's die in werking treden als de provincie wordt getroffen door een aanval met biologische wapens. Vooral het pokken virus wordt gevreesd. Een nood-inentingsplan moet nog deze maand klaarliggen eren tussen uitersten tij- lenzaal. De driebander uit Jean Paul de Bruijn balanceerde gist» dens een biljarttoernooi in Oldenz Hulst zette een knappe prestatie neer door wereldtopper D ick Jaspers te verslaan, maar tegelijkertijd meldde zijn ploegge noot Gerwin Valentijn, dat hij nooit meer met De Bruijn in één team zal spelen. Valentijn is boos over de flirt van De Bruijn met het Goese Ockenburgh. varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen: 4; buitenland: 5; economie: 7; radio en televisie: 8; zeeland: 9,10,11,13 en 15; sport: 16,17 en 18; kunst 8t cultuur: 21,22,23,25 en 26 van onze redactie binnenland DEN HAAG - Het toekomstige kabinet kleedt het pakket voor de bijzondere ziektekosten fors uit, terwijl de AWBZ-premie voor alle Nederlanders vrijwel gelijk blijft. De basisverzeke ring wordt wel duurder. De beoogde coalitiepartners CDA en PvdA hebben gisteren dit besluit genomen om de snel stijgende kosten van de AWBZ (Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten) op te vangen. De AWBZ is de verzekering voor de kosten van gehandicapten zorg, verpleging en verzorging, thuiszorg en geestelijke gezond heidszorg. Zonder ingrijpen lo pen de kosten de komende jaren op met 2 tot 3,5 miljard euro. De onderhandelaars Verhagen (CDA) en Bos (PvdA) spraken af dat alleen zware medische risi co's, zoals chronische aandoe ningen en gehandicaptenzorg, onder de AWBZ blijven vallen De andere bijzondere ziekte kosten, zoals kortdurende thuiszorg, geestelijke gezond heidszorg en revalidatie, wor den allemaal overgeheveld naar de algemene zorgverzekering (basisverzekering), omdat ze volgens CDA en PvdA niet thuishoren in de AWBZ. Als ar gument voeren ze aan dat die behandelingen zijn gericht op herstel, daarom kunnen ze in hetzelfde pakket als de huisarts en tandarts. In het verleden was de situatie ook al zo. Hierdoor zal de premie van de basisverzekering stijgen. Alle Nederlanders krijgen die stij ging voor de kiezen. ANP Kippen in Breskens hebben geen klassieke vogelpest (Advertentie) smetting in Dinteloord te ach terhalen. zoekt het ministerie van Landbouw in een straal van één kilometer rond het West- Brabantse bedrijf. Het bloedonderzoek dat tot de ontdekking leidde, is uitge voerd in het kader van een lan delijke controle-actie bij ruim 1400 pluimveebedrijven. Het ministerie heeft die inspectie in gang gezet vanwege de uitbraak van een agressieve vorm van vo gelpest in de Gelderse Vallei. Er wordt met name gekeken naar een variant van vogelpest die minder besmettelijk is. De Dinteloordse kalkoenhou- derij is tot nu toe het eerste en enige bedrijf waarbij tijdens de controle-actie een verdenking is geconstateerd. Eind deze week moet het landelijke onderzoek volledig afgerond zijn. Het ruimen van pluimveebe drijven in de Gelderse Vallei, rond Barneveld, is inmiddels behoorlijk op streek. Van de in totaal 177 te ruimen boerderijen zijn er 89 gebeurd. Van de 2,3 miljoen dieren die weg moeten, zijn er 1,6 miljoen verwijderd. De vrees bestaat dat zich op kor te termijn een tweede besmet- tingsgolf aandient. naam noteert u mij voor een proefabonnement van voorlettersm/v 6 weken v<>°r 16,-. straat ()r Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder postcode staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin- plaats.nen zes maanden) telefoon:noteert u mij voor een abonnement. De eerste e_majl twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik Voor automatische incasso stem ik toe in betalen afschrijving van mijn (postbankrekening- per maand met nummer: I j automatische incasso 20.50). handtekening: B I»' kwartaal met automatische incasso 55.10) - r per jaar met PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege- r. wem In de colofon treft u nadere informaheaan 1 re2OT90l 2 Stuur deze bon naar •j I PZC, afdeling lezersservice 8"7Ï3214"000002" SSwÈST""2 di wo do u ii (postzegel niet nodig) J

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 1