Ambassadeur van de maple leaf De Bruijn wekt wrevel Valentijn Eberharter twijfelt ondanks eindzeges Angenent mist de boerderij Kromme stick voor snelle sleepcorner 17 Catriona LeMay-Doan: de snelste en breedste lach op schaatsen Wotherspoon start op WK Mario Cipollini haalt zijn gram wrtgSreng0edgegroe" Georgiev leidt in damtweekamp Audina vierde van de wereld Motorcoureur Waldmann stopt Pantani mag bijna weer fietsen Voetballers worden ondernemers Malone op 36.000 Frank de Boer: één jaar Bar^a of twee jaar Ajax vrijdag 14 maart 2003 éBanierink BERLIJN - Rijdt de snelste en tori* l«h ®P schaatsen dit weekeinde haar laatste officiële wedstrijden? Dat is de vraag die Citriona LeMay-I)oan nog deeds niet heeft beantwoord. In 1,gr min of meer biografie 'Go- me for gold' geeft de Canadese 5l,r aan dat moment niet «r ver is. Het nieuwe goud „I ge thuis in Calgary naja- w een gezinnetje met echtge- ïoot. cowboy en ijsmaker Bart Doan. fip voor Nederlandse sporters ie het met zo hebben op het dragen van de nationale vlag bij de openingsceremonie van de - Olympische Winterspelen: lees het boek van Catriona LeMay- Doan en bedenk je dan nog eens tweekeervoordatjeneezegt. De Canadese schaatsster was diep ontroerd en enorm vereerd toen zegevraagd was voor die taak in Salt Lake City. Ze kreeg echter van alle kanten te horen dat het as niet verstandig was. Niet omdat i' het te koud was of zo, nee, er tte een vloek op het dragen i de Canadese vlag, de maple leaf. Sinds 1976 was die gedra gen door een geheide medaille winnaar en steeds hadden die gefaald. LeMay hoefde er echter niet lang over na te denken. Ze zei ja en won vervolgens haar tweede gouden olympische me daille op de 500 meter. Was het allemaal zo simpel? Nee, beweert LeMay in haar boek waarin haar achternaam overigens als Le May wordt ge schreven. De 32-jarige schaats ster gebruikt het grootste ge deelte van haar biografie om uit te leggen welke druk en stress de Spelen van Salt Lake City met zich mee hebben gebracht. Het zijn stevige heupen en benen die de last van een hele natie (want zo voelde zij dat) kunnen dra gen, maar gelukkig beschikte de sprintster daarover. Want tot aan de gouden race van LeMay-Doan was er alleen maar ellende voor Team Cana da: ijsdanspaarSaleen Pelletier werd beroofd van goud (dat ze later toch kregen) en LeMays mannelijke evenknie op de 500 meter, de al even onoverwinne lijk geachte Jeremy Wother- spoon, ging na een paar meter schaatsen knullig op zijn ge zicht. En LeMay zelf was ook helemaal van de leg na haar eer ste, tegenvallende race. Het kwam uiteindelijk allemaal goed: LeMay won, Sale en Pelle tier kregen alsnog goud en Team Canada greep uiteindelijk meer plakken dan ooit. Doet en deed LeMay altijd en al les voor het goud? Ja en nee. Het meisje dat opgroeide in Saska toon uit ouders van Frans/- Schotse afkomst omschrijft zichzelf als buitengewoon ei genwijs en ook streberig. Ze deed alleen wat ze zelf wilde en wilde daarbij altijd de beste zijn, ook in de atletiek dat ze lange tijd naast het schaatsen deed. Maar meer nog dan de uit eindelijk zeges die dat tot gevolg had, prijst ze zich gelukkig met het feit dat ze zoveel mensen in Canada daarmee een goed en trots gevoel heeft bezorgd. LeMay ontpopt zich in haar boek nadrukkelijk als ambassa deur van de rood-witte vlag met het esdoornblad, net als haar echtgenoot Bart Doan overi gens, die ze leerde kennen nadat ze voor haar schaatsloopbaan naar Calgary was verhuisd waar haar huidige echtgenoot op de ijsmachine rondtoert. Maar haar gedrevenheid en ta lent waren in de ogen van de schaatsster zelf nooit genoeg geweest als ze niet op tijd het licht had gezien. Toen ze op haar tweede Olympische Spelen, die van Lillehammer 1994, ten val kwam, ging ze zich hardop de vraag stellen: waarom ik? Hoe wel tot dan geen belijdend christen, vond ze het antwoord uiteindelijk in het geloof. „Dat maakte me duidelijk dat God het centrum van de wereld en het leven is en niet ik." Vanaf dat moment, die ze haar 'spirituele wedergeboorte' noemt, viel alles voor haar op z'n plek. Ze begon races te win nen, aartsrivaal Bonnie Blair hield er mee op en de klap schaats werd ingevoerd. Ze ver vloekte die dingen aanvanke lijk, maar ze bleken juist voor haar een zegen. Haar krachtige afzet maakte niet langer gaten in het ijs, maar werd omgezet in louter effectieve energie. Ze verpulverde meteen een aantal wereldrecords, was lange tijd de enige vrouw die onder de 38 se conden de 500 meter afraffelde en is nog steeds in het bezit van de snelste tijd ooit op de kortste afstand: 37,22. Als er tussentijds geen gekke dingen gebeuren, zal ze met die status afscheid nemen van het actieve schaatsen. Hoewel ze zich nog steeds een verlegen ty pe vindt, zien de Canadese bond en diens sponsors haar gulle lach als stralend uithangbord. Zelf geniet ze van de status als voorbeeld, met name voor de Canadese jeugd. Ze zal dan ook gewoon links en rechts toespra ken blijven verzorgen en wel licht als tv-commentator aan de slag gaan. En tussen de bedrij ven door neemt ze met haar lief de plaats op de tribune om haar landgenoten aan te moedigen. „Ik zal als supporter nog beter worden dan met schaatsen." GPD BERLIJN - Jeremy Wother spoon verschijnt vandaag en zondag in Berlijn bij de WK af standen aan de start van de 500 en 1000 meter. De Canadese sprintwereldkam- is vrijwel geheel hersteld van de rugblessure die hij een week geleden bij de wereldbe kerwedstrijden in Heerenveen had opgelopen, p, Bart Veldkamp, de Hagenaar dievoorBelgië schaatst, komt in Berlijn eveneens in actie. De stayer werd gehinderd door gnep, maar keerde gisteren te- '1 rug in de training. Vandaag begint hij aan de vijf kilometer, waarna hij zon dag ook de tien wil schaatsen. AVP SABAUDIA - In zijn eerste op treden op Italiaanse bodem in de regenboogtrui was Mario Ci pollini gisteren alweer de mees ter van de massasprint. Met groot machtsvertoon won de wereldkampioen in kustplaats Sabaudia de eerste etappe in lirreno-Adriatico. Het gaf Cipo meteen de kans tv-station RAI «n hak te zetten. „Geen commentaar", bromde zijn sonore basstem richting vertegenwoordigers van de staatszender. Het zint Cipollini niet dat de meeste Italiaanse Wielerfans verstoken blijven van beelden van de rittenkoers, die door de RAI achter de deco der van abonneezender Rai- sportsat zijn gestopt. „Wiel rennen moet dicht bij het volk blijven. Kijk eens hoeveel men sen weer langs het parkoers slaan. Maar de rest van Italië krijgt hier niets van mee. Cipollini had nog niet veel wed strijdkilometers in de benen. In Spanje reed hij de Trofeo Luis Puigen had hij een onopvallen de rol in de Ronde van Valencia Sen te zwaar parkoers zo vroeg in het seizoen, was zijn verwijt U pdeorganisatie. Hij gunde de Spanjaarden niet de publiciteit van zijn eerste zege als wereld- s kampioen en stapte af in de laatste, vlakke etappe. Met de vorm zat het wel goed, 1st Cipollini. Gisteren volgde mdeTirreno de bevestiging met ten superieure sprintzegc. Me iers voor de streep gingen de ar- al de lucht in, ruim voor ajnlandgenoten Fieri en Paoli- nn Een mooi gevoel hier te innen, vooral met het oog op «ilaan-Sanremo", sprak de innaar anderhalve week voor ajnlievelingskoers, die dit jaar samenvalt met zijn 36e verjaar- Jjabo-troef Oscar Freire reed toehonderd meter voor de P'ek- Een uitstekend poot- lï7an een hek was de oorzaak. .Jk wilde net aanzetten voor de sPrtnt, maar kwam iets te ver ■jaar buiten, Jammer", treurde opanjaard, „de ploeg heeft in „e perfect voor mij ge- jokt. Ploegleider Theo de °oi] kon dat alleen maar be- iliaanse wielrenner Dario won gisteren de vierde PP® in Parijs Nice. De ren- \JJan/assa Bortolo was in sterkste in een tijdrit orvV i .®lometer. Frigo nam de leiding in het algemeen .jsementover van zijn land- W^tDavideRebelUn IZHEWSK - Titelverdediger Alexei Tsjizjow heeft de eerste set in de tweekamp om de werelddamtitel verloren. De Russi sche titelhouder was in de laatste partij met normaal speel- tempo dicht bij de winst, maar uitdager Alexander Georgiev kon na een dertig zetten lang eindspel nog net een redding vinden. In de eerste drie barragepartijen met versneld speel- tempo had Georgiev meer tijd nodig dan de titelhouder, die echter geen kans zag de verdediging van zijn jongere landge noot voldoende te ontregelen. In de vierde partij, waarin bei de spelers twintig minuten bedenktijd kregen en per zet tien seconden extra, sloeg Georgiev toe na een dubbeloffer. Zijn damdoorbraak was voldoende voor de winst. ANP NIEUWEGEIN - Badmintonster Mia Audina is naar de vier de plaats van de wereldranglijst opgerukt. Audina, die van de vijfde plek komt, heeft alleen nog de Chinesen Ning Zhang en Ruina Gong en Chen Wang uit Hongkong voor zich. Karina de Wit nadert de toptien. Ze steeg van de twaalfde naar de elfde plaats. Bij de mannen is Dicky Palyama de beste Nederlander op de 24e plaats. ANP NEUSS - Motorcoureur Ralf Waldmann heeft zijn carrière met onmiddellijke ingang beëindigd. De Duitser, die twee keer vice-wereldkampioen was en twintig Grands Prix won, zegt dat hij geen plezier meer in zijn sport heeft. De 36-jarige Waldmann zou dit jaar voor het team WCM van de Brit Peter Clifford in de MotoGP-klasse starten Waldmann stopte al een keer na het seizoen 2000. Na een avontuur als autocoureur in de Porsche Carrera Cup deed hij vorig jaar nog aan drie GP's mee en reed voor Aprilia één keer in de punten. SID LAUSANNE - Marco Pantani mag komende maandag weer fietsen. Het arbitragehof voor de sport CAS heeft de doping- schorsing van de Italiaanse wielrenner gereduceerd. De voor malig winnaar van de Tour de France kreeg van de CAS een schorsing van zes maanden en een boete van 2200 euro. Vorig jaar juni sloot de tuchtcommissie van de Italiaanse wieler bond Pantani uit voor acht maanden wegens gebruik van het verboden middel insuline. De beroepscommissie haalde later een streep door die uitspraak. De internationale wielerunie UCI vroeg daarna de CAS om de schorsing alsnog over te ne men. In de Ronde van Italië in 2001 vond de politie op de ho telkamer van Pantani een spuit met insuline. De renner heeft altijd betrokkenheid ontkend. RTR VEENDAM - Voetballers van Veendam kunnen binnenkort onder begeleiding van hun werkgever een eigen bedri j f opzet ten. De eerstedivisieclub moet bezuinigen en daardoor zal een aantal spelers noodgedwongen de overgang van fullprof naar semiprof moeten maken. Dit betekent voor hen een fikse in komensdaling. Veendam gaat in zee met een ondememersbu- reau, tevens sponsor van Veendam, dat de spelers kan helpen het inkomen weer aan te vullen. Naar verwachting kunnen de aankomende 'voetballende zakenlui' straks in uiteenlopende sectoren aan de slag in Veendam, aldus directeur Johan Tuk ker. Het ondememersrisico ligt bij de spelers zelf. „Anders kunnen we ze wel als fullprof aanhouden", meent Tukker. ANP Catriona Lemay-Doan rijdt haar ereronde tijdens de Olympische Spelen in Salt Lake City na haar gouden medaille op de 500 meter. foto Marcel Antonisse/ANP door Rob Kramp doorTim Senden BERLIJN - Eigenlijk vindt hij het niks. Vier dagen voor een wedstrijd al afreizen naar de ijshal en zich volledig concen treren op het schaatsen. Henk Angenent mist op de voor avond van de WK afstanden de geur van mest en hooi. Daarom heeft de deelnemer aan de 10 kilometer, zondag, zich ook voorgenomen in Berlijn een collega-boer te bezoeken. Ook a! vertoeft Angenent van af woensdag al in de Duitse hoofdstad, waar vandaag de WK afstanden beginnen, hij probeert zoveel mogelijk zijn dagelijkse levensritme aan te houden. Dat betekent om zes uur 's ochtends opstaan. „Nor maal gesproken ga ik dan de koeien melken", zegt Ange nent. „Nu lees ik een krant." Daarna stapt hij op de fiets voor een trainingsrit. „Wan neer ik een boerderij zie, ben ik zeker gek genoeg om even aan te kloppen. Even kijken hoe de collega's hier werken. Dat heb ik vier jaar geleden ook gedaan toen we in Japan zaten." De winnaar van de Elfstedentocht gaat zondag op de tien kilome ter de strijd aan met Bob de Jong en Carl Verheijen. Hoe groot de kansen zijn op een overwinning, weet Angenent niet. „Ik doe gewoon mijn best en dan zie ik wel wat dat waard is. Ik sport voor mijn plezier. Wanneer ik dat niet meer heb, stop ik en ga ik thuis werken. Daar ben ik echt niet vies van." De marathonrijder van TVM moet er niet aan denken dat zijn hele leven om schaatsen draait. Terwijl zijn concurren ten fullprofs zijn, verricht An genent zware arbeid op zijn boerderij. „Ik kan niet anders. Als ik me alleen zou concentre ren op schaatsen, kun je me over een jaar opvegen." ANP Overwinning op Jaspers in schadu w van onderlinge ruzie door Joop van den Oudenhoven OLDENZ AAL - Tijdens de Grand Prix in Hengelo is beroering ontstaan over een mogelijke overgang van driebander Jean Paul de Bruijn naar Ockenburgh in Goes. Gerwin Valentijn, De Bruijns ploegge noot bij 't Tapperijke, wil nooit meer met de Hulstenaar samenspelen, omdat deze niet direct 'nee' zei tegen de aanbieding van Ockenburgh. Iedereen mocht van Gerwin Valentijn horen hoe hij dacht over Jean Paul de Bruijn. Zwaar teleurgesteld was hij in zijn teamgenoot. Zo ging je volgens hem niet met elkaar om en hij wil daarom nooit meer in één team met De Bruijn spelen. Valentijn: „Dit had ik nooit van hem verwacht. We hebben met onze sponsors goede afspraken gemaakt en daar houd je je aan. Hij doet dat nu niet en dat vergeef ik hem nooit." Valentijn doelde hiermee op het tweejarige con tract dat De Bruijn heeft bij zijn club uit Hoeven, waarvan hij momenteel aan zijn eerste jaar bezig is. De Brui j n is zich van geen kwaad bewust. Hij kreeg een aanbieding van het Goese Ockenburgh om daar volgend seizoen te komen spelen en daar wilde hij in goed overleg met zijn huidige team op ingaan. Toen dat niet bleek te worden geaccep teerd, legde De Bruijn het aanbod terzij de. De Bruijn. „Ik heb alles keurig netjes afgehandeld. Ik heb een aanbod gekre gen en daarover heb ik met mijn teamlei der gesproken. Die was niet gelukkig en hield me aan mijn contract. Ik heb dat aanvaard en daarmee was het voor mij afgedaan. Ik zie niet in waar ik iets heb misdaan." Voor Valentijn heeft er echter een ver trouwensbreuk plaatsgevonden. De Bruijn had niet eens over een overstap mogen nadenken. „Voor mij is een ding zeker", aldus Valentijn, „dit laat ik niet over mijn kant gaan en ik speel niet meer met hem samen Het is hij of ik, maar niet beiden in één team. Dit seizoen maak ik nog af, maar volgend seizoen is het met ORLANDO - De Amerikaanse basketballer Karl Malone heeft in de competitiewed strijd Utah Jazz - Orlando Magic als tweede speler in de NBA de grens van 36.000 punten bereikt. Hij is daarmee de tweede speler in de historie na Kareem Abdul-Jab- bar, die 36.387 punten totaliseerde. Malone, bijgenaamd The Mailman (De Postbe zorger), wordt in juli veertig jaar. De tweevoudig olympisch kampioen van Utah Jazz joeg tegen Orlando niet op zijn record. „Ik vind de overwinning van onze club belang rijker". zei hij na afloop bij de huldiging, „winnen is nog steeds het leukste. Winnen doet mijn eten beter smaken." hem gedaan." Beide teamgenoten bots ten dit seizoen al eerder. De Bruijn werd door de biljartbond (KNBB) voor het EK gevraagd omdat Raymond Burgman moest afzeggen. De Bruijn moest meteen beslissen of hij wel of niet ging. Hij be sloot te gaan. Valentijn vond dat hij meer recht had op die plaats en was verbolgen op De Bruijn dat hij 'voor zijn beurt' was gegaan. De teamleider van 't Tapperijke in Hoeven, Cees Broos, bevestigde giste ren dat er met De Bruijn is gesproken over een overgang naar Ockenburgh. „Maar wij hebben hem aan zijn contract gehouden. We hebben een afspraak en daaraan willen wij hem houden. Ik heb van De Bruijn begrepen dat hij dat standpunt respecteerde." De teamleider van Ockenburgh, Raymond Nicodem, bevestigde dat er een aanbod is gedaan, maar wenst verder buiten de commotie te blijven. „Wij hebben getracht het correct te spelen en dat het nu op straat ligt, is voor alle partijen vervelend." Dick Jaspers Er was overigens ook positief nieuws te melden vanuit Oldenzaal. Jean Paul de Bruijn overleefde de eerste ronde van het Grand Prix toernooi door in een zinde rende partij met één punt verschil van Dick Jaspers te winnen. De Bruijn leek kansloos te worden weggespeeld door Jaspers. Via 45-27 na 23 beurten kwam Jaspers na 26 beurten op matchbal bij 49-35. De Bruijn kwam aan tafel en pro duceerde een reeks van tien caramboles. Jaspers miste het laatste punt en de Hul stenaar eindigde met vijf Jaspers restte nog de nabeurt, maar ook die was niet aan hem besteed. De Bruijn greep alsnog de zege en komt nu in de volgende ronde uit tegen Harrie van der Ven. KVITFJELL - Stephan Eber harter kan terugkijken op een geslaagd seizoen. De bijna 34- jarige skiër uit Oostenrijk be haalde gisteren op de olympi sche piste van Kvitfjell bij Lille hammer zijn negende wereld bekerzege in dit seizoen. Hij won de zesde en laatste Super-G voor de Noor Kjus en zijn land genoot Reichelt. Door de overwinning veroverde Eberharter nog twee wereldbe kers. Na de afdaling werd hij ze ker van de eindzege in de Super- G en de wereldbeker algemeen Door die prestatie legde de Oos tenrijker beslag op drie van de vier wereldbekers in dit seizoen. In het eindklassement van de Super-G passeerde hij koploper Büchel die door een schouder blessure niet verder kwam dan de zeventiende plaats. Boven dien werd hij door de twintigste plaats van concurrent Bode Mil ler zeker van de eindzege in het klassement om de wereldbeker algemeen. Hij prolongeerde daarmee het bezit van de Crystal Globe, de prijs voor de beste allrounder De overwinning van Eberharter betekende gisteren de 25e WB- zege in zijn loopbaan. Met de wereldtitel op de Super-G is zijn seizoen meer dan geslaagd. In dit seizoen behaalde hij zes overwinningen in de afdaling, twee in de Super-G en één in de reuzenslalom. Zelfs een knie blessure die hem in december twee weken langs de kant hield, kon zijn glorieuze seizoen niet doorbreken. Desondanks twijfelt de Oosten rijker over de voortzetting van zijn loopbaan „Daarover ga ik in de zomermaanden naden ken", gaf hij aan. „Ik ben moe. Mentaal en fysiek. Ik heb bijna dertig jaar van mijn leven op ski's doorgebracht. Op het vol gende WK, in Bormio 2005, ben ik 36. Dat is oud voor een skiër. Ik weet niet of ik die termijn wil volmaken." RTR door Guido van Riet AMSTERDAM - Hockeyers hebben zondag bij de hervatting van de competitie de beschik king over een speciaal voor de sleepcorner ontwikkelde krom me stick. Ze kunnen daarmee de bal met hogere snelheid weg schieten. Met de stick wordt internatio naal al een tijdje geëxperimen teerd, maar fabrikanten Brabo en TK brengen hem nu voor het eerst op de markt. De stick van Brabo is ontwikkeld in samenwerking met vrouwen- bondscoach Mare Lammers, on derzoeksinstituut TNO en sportkoepel NOCNSF. „Jon gens als Taeke Taekema en de Pakistaan Abbas klussen al een tijdje zelf aan hun stick. Door hem krommer te maken kun je de bal bij de corner harder weg slepen", legt hij uit. Strafcornerspecialist Ageeth Boomgaardt van het Neder lands team gebruikte de stick van Brabo bij het afgelopen WK in Australië als 'geheim wapen'. Oranje verloor in de finale van Argentinië na het nemen van strafballen De nieuwe stick heeft één knik vlak boven de krul. ANP BARCELONA - Barcelona gaat na de laatste groepswedstrijd in de Champions League, volgen de week tegen Newcastle Uni ted, praten over de toekomst van de Nederlanders Frank de Boer en Phillip Cocu. Cocu en De Boer, beiden 32 jaar, hebben de afgelopen dagen hun wensen bekendgemaakt bij hun zaakwaarnemer Rob Jansen. De Boer wil graag nog een jaar in de Catalaanse hoofdstad blijven. Mocht Barcelona niet verder willen, dan is Ajax volgens De Boer een uitstekend alternatief. De verdediger opteert dan voor een tweejarige verbintenis. „Maar of dat haalbaar is, weet ik niet. Ik druk natuurlijk flink op de begroting." GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 17