Nieuwe ruimte voor 't Beest PZC Kattenogen maken weg veiliger Duistere helikopter verstoort nachtrust in Oranjeplaat Neerlands beste schoonrijdster Gilde laat anderen meeprofiteren van vakkennis ouderen 11 ïoes' podium betrekt ruimte in Cultuurhuis agenda lingrijders ffaaien loten uit Kattenhater strooit gif in Sint Jansteen Geld milieuprijs geschonken Banketbakker uit Sas wint prijs Nieuwe almanak pontjes Werkstraf veroorzaken ongeval LM-fractie doet voorstel voor parkeren singels vrijdag 14 maart 2003 iOES - Podium 't Bccsl betrekt truimte in het Cultuurhuis in L die het Gezelschap van de heeft opengelaten. Burge- «Her en wethouders van hes hebben besloten de ruimte „IBeest te verhuren. cl btCultuurhuis in de voormali - [ambachtsschool bij het nieu- J! jGoese theater De Mythe, zal ,af september, als het klaar mrtlen bevolkt door kunst- e L-nef Hechter 5, Galerie 4 hi den Berge, de Kunstuitleen s' idus t Beest, dat heel blij is t: i het huurcontract iugdtheater de ruimte, ter grootte van forse klaslokalen, wil 't set in ieder geval het Jeugd- ieaterhuis onderbrengen. Ook jn de ruimte, of een deel daa r- an, worden onderverhuurd ju theatergezelschappen als plit en Kwark, die voor de lb oorbereiding van hun produc- een deel van het jaar een Bgelijke ruimte nodig hebben olgens coördinator Rens Schot an'tBeest, zijn er mogelijkhe- ai te over. „Ik heb al contact j zocht met potentiële onde- uurders als filmclubs en derge- jke We kunnen de zaak ook als oductieruimte verhuren, aarraee halen we cle druk van j ge eigen zaal, die meer ge- ruikt kan worden voor de acti- eiten waarvoor die bedoeld 't Beest gaat immers ook de booltheatervoorstellingen rzorgen en daarvoor hebben jdezaal nodig. Je kunt jeech- ook voorstellen dat in het iltuurhuis ook workshops en ine., intieme producties wor- Bgedaan. Voorop staat dat de -urate alleen voor creatieve deinden wordt gebruikt. Er K: nnt dus geen kantoor in. Met s kantoor blij ven we gewoon (zolder boven 't Beest. lefenruimte t ossing voor het oefen- 0 irateprobleem, waarmee 't sst al jaren kampt, is de huur E het Cultuurhuis niet. De sl! radjes die in 't Beest oefenen ÏÏREEKACTIVITEITEN Dorpshuis. 14.00 uur: oersbal. biljart en soos voor ouderen, ir Biggekerke, 9.00 - 12.00 uur: Inschrijving tussen 8.45 - 9.00 DOELBURG Trefpunt, 20.00-22.30 ivoor 50-plussers, DST-SOUBURG - Wijkcentrum De Re- E nöoog. 10.00 -11.00 uur: Yoga; ROOSKERKE - Peuterspeelzaal De fjte Keet. 15.15 - 16.30 uur: Kinder- ISSINGEN - Het Bolwerk, 14.00 uur: eisbal, WTELANDE - Zaal Middendorp, 14.00 rVoorlichtingsbijeenkomst voedsel- JSSINGEN - Tijdens het af- theid van de PSD dat morgen aatsvmdt, zal ook de Zeeuwse ingrijders Vereniging verte- enwoordigd zijn. De Z.R.V. naakte ieder jaar enkele malen fbruik van de boot om in eeuws Vlaanderen demon- raties te verzorgen. Zestien ngrijders in klederdracht met Un versierde trekpaarden, öMen de strijd aan op het Krplein in Vlissingen van ■OOtot 17.00 uur. Mactie walcheren Oostsouburgseweq 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN lel: (0118) 484000 fa* (Ons) 470102 '•nail: redwalch@pzc.nl Ab van der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Mifiam van den Broek Pon Magnée Koen de Vries (sport) ^NTRALE REDACTIE !Ï£burgseweg 10 4380 AA VLISSINGEN le*; (0118) 470102 "Ml: redactie@pzc.nl "ternet JJ^pzc.nl E-mail: web@pzc.nl maken teveel herrie voor de on- geisoleerde klaslokalen. Ze moeten blijven oefenen in de zaal van 't Beest, die steeds min der vaak beschikbaar is. Het Gezelschap van de Zee, dat aan vankelijk de ruimte in het Cul tuurhuis zou huren, heeft zijn professionele aspiraties laten varen en zag van de huur af. Be halve 't Beest waren er meer ge gadigden, maar het Goese colle ge koos voor 't Beest omdat die het meest intensieve gebruik van de ruimte kan garanderen. Schot verwacht dat de ruimte aan het eind van de zomer be schikbaar komt om hem te voor zien van stoffering en meubilair. „In september zitten we erin." door Patrick de Block KAPELLE - Bij de afslag Ka- pelle, op de A58 in de richting Vlissingen, zijn gistermorgen glasbolreflectoren, beter be kend als kattenogen, geplaatst. De reflectoren moeten ervoor zorgen dat de afslag veiliger wordt. Bij Meldpunt Verkeersveilig heid Zeeland kwam de klacht binnen dat de afrit onveilig zou zijn. Met name in de nachtelijke uren en bij slechte weersom standigheden is het wegdek slecht te zien. Rijkswaterstaat Zeeland heeft dit onderzocht en concludeerde dat er meer atten- tiewaarde aan het wegprofiel moest worden gegeven. Beslo ten werd om de relatief goedko pe glasbolreflectoren te plaat sen. Op verschillende plaatsen in Nederland zijn al experimen ten uitgevoerd met soortgelijke i'eflectoren. De verkeersveilig heid op deze punten bleek sterk te zijn verbeterd. Door de reflec tie van het licht kan de wegge bruiker tijdig anticiperen en zijn snelheid aanpassen aan de situatie. De reflectoren, die in de buiten bocht van de afslag worden ge monteerd, hebben een doorsne de van tien centimeter en zijn gemaakt van gehard glas. Ze zijn krasbestendig en onder houdsvrij. De reflectoren wor den in het asfalt verankerd, daardoor kunnen ze niet wor den uitgereden. door Ron Magnée ORANJEPLAAT - Een myste rieuze helikopter zorgde woens dagavond voor nogal wat op schudding. De machine vloog op enkele tientallen meters bo ven de huizen van Oranjeplaat. Tegen tien uur 's avonds scheer de de onbekende helikopter zonder verlichting rakelings over de huizen, aldus een inwo ner van Oranjeplaat. De machi ne maakte een hels kabaal en verdween net zo snel als-ie ge komen was. De bewoner was zich lam geschrokken en belde meteen de douane in Roosen daal met de melding van een verdachte waarneming. De dag daarna seinde ze de directie van vliegveld Midden-Zeeland in vanwege de overlast op het late tijdstip. De directeur van dit vliegveld ontkent echten de bron van de overlast te zijn. „Waar deze he likopter vandaan komt, weet ik niet", aldus directeur P. Geysen. ..Maar van Vliegveld Midden- Zeeland is hij niet afkomstig Rond het tijdstip waren we dicht. Een kwartier voor zons ondergang sluit ons vliegveld. Van ons kan de helikopter dus niet afkomstig zijn." Ook voorlichter R de Jong van vliegveld Woensdrecht wast zijn handen in onschuld. „Rond tien uur was het? Nee, dan wa ren wij het niet. Als we nog na tien uur 's avonds vliegen, moe ten er heel bijzondere dingen aan de hand zijn. Maar normaal zijn we dan gesloten. De Ko ninklijke luchtmacht, de poli tie, de traumaheli, er vliegt van alles rond op dat tijdstip. Maar wij waren het niet." Bölkows Woordvoerder W. Salentijn van vliegveld Gilze-Rijen lost het mysterie uiteindelijk op. „Het gaat hier om een reguliere nachtvlucht van de Bölkows, militaire toestellen van de Ko ninklijke luchtmacht. Die wor den nog tot half maart vier keer per week uitgevoerdOm de pi loten scherp te houden, worden steeds andere routes genomen. „Op een gegeven moment ken nen de piloten een bepaalde route wel. Daarom wordt er soms een alternatieve route ge nomen. Dit keer was Zeeland aan de beurt." Salentijn bevestigt het verhaal dat de helikopter als een schim door de nacht vloog. De piloten vliegen met nachtzichtappara- tuur. Hierdoor zijn ze voor de vijand nauwelijks zichtbaar. Om de apparatuur goed te benutten, is laag vliegen nood zakelijk, betoogt de woordvoer der. „Doorgaans wordt op hoogtes tussen de 100 en 210 meter ge vlogen. Op bepaalde plekken soms nog wel lager; tot 30 meter. En af en toe nóg lager." Gevechten Volgens de woordvoerder is het onontkoombaar om laag te vlie gen. „Helikopters worden tij dens gevechtssituaties ingezet op niet al te grote hoogten, ter versterking van de grondtroe pen. Daarvoor moet laag wor den gevlogen." Toch heeft Salentijn nog een hoopgevend bericht voor bewo ners van Oranjeplaat. De Böl kows worden binnenkort voor goed het zwijgen opgelegd. „We gebruiken ze nog tot eind dit jaar en dan worden deze toestel len afgeschreven." Catrien Sandee: „Ik ben altijd blij als het schaatsseizoen weer be gint." foto Willem Mieras door Steffan ter Maat KAMPERLAND - Het schaats seizoen voor de hardrijders is bijna ten einde. Ook bij de ande re schaatsvarianten liggen de meeste ijzers al weer in het vet. Eén van de varianten is het schoonrijden. Dit werd vorige week dinsdag afgesloten met het Nederlands kampioen schap. Voor de 56-jarige Kam- perlandse Catrien Sandee werd het een mooi seizoenseinde, ze werd Nederlands kampioen in de hoofdklasse dames. „Ik twijfelde of ik wel had ge wonnen. Ik heb al eens eerder meegemaakt dat ik dacht dat ik zou winnen, maar dat liep toen anders Het wordt door een jury beoordeeld, dus je weet het maar nooit", vertelt Sandee. Volgens haar man reed ze tij dens het kampioenschap in Utrecht echter dusdanig goed, dat er geen enkele twijfel over eerste plaats bestond. Het schoonrijden kan niet ver geleken worden met het kunst rijden. De schaatsers rijden in dividueel of in paren over een baan van honderd meter lang, draaien vervolgens en schaat sen het stuk weer terug. De li chaamshouding moet hierbij zo recht mogelijk zijn. De bewe gingen die de rijders moeten maken zijn het beste te vergelij ken met de beweging van de slinger van een klok. Deze schaatsvorm wordt ook veel in klederdracht gedaan, maar dat is niet in wedstrijdverband. Avondje uit Om te kunnen oefenen moet Sandee iedere week tijdens het seizoen, dat van oktober tot en met maart duurt, naar een ijs- hockeybaan in Dordrecht: „Maar dat is voor ons vooral een leuk avondje samen uit. Ik oefen hier namelijk met mijn man, want we rijden ook als paar. We zijn bij het kampioenschap vo rige week ook nog vierde gewor den bij het paarrijden." Het avondje samen uit was één van de redenen om zestien jaar geleden met het schoonrijden te beginnen: „We hadden een de monstratie gezien van een aan tal rijders op het Veerse Meer We vonden dit erg mooi en we reden ook allebei al op kunst schaatsen. In combinatie met het sportieve aspect ervan leek het ons heel leuk om dit samen te gaan doen", legt de rijdster uit. Sandee begon in de laagste klas se. Al snel promoveerde ze enke le malen, om uiteindelijk in de hoogste klasse uit te komen waarin ze nu al jaren zit. In 1992 werd ze ook al eens Nederlands kampioen. „Het leuke van het schoonrijden vind ik ook dat dat nog op mijn leeftijd kan. Het is geen hele zware belasting, maar anderzijds geeft het wel heel veel beweging en dat is natuur lijk erg gezond", vertelt Sandee Maandag is de laatste training van het seizoen voor het paar. Daarna gaan de schaatsen de kast in en komen de skeelers te voorschijn. Sandee „In de zo mer skeeleren we met z'n twee- en. Maar ik ben altijd blij als het schaatsseizoen weer begint. We blijven voorlopig dan ook nog wel even schoonrijden Het liefst zo lang mogelijk, tot we het echt niet meer kunnen." Als de automobilist 's nachts of bij slecht weer de bocht inrijdt reflecteren de 'kattenogen' het licht van het auto. Zo ontstaat er een goed waarneembare licht lijn die de weggebruiker door de bocht begeleidt. Nadat vrijdag de Westerschel- detunnel is geopend, wordt er meer verkeer verwacht bij de oprit Heinkenszand. Daarom is besloten om bij deze oprit ook glasbolreflectoren te plaatsen. foto Willem Mieras SINTJANSTEEN - In de omge ving van de Jos E veraardstraat in Sint Jansteen is een katten moordenaar actief. Sinds afge lopen weekend zijn al minstens vier katten uit de straat dood aangetroffen. Volgens dieren arts I. den Hartog van de plaat selijke dierenartsenpraktijk De Bruijn Den Hartog zijn de katten vergiftigd met het zware landbouwgif Temec. Dit gif kan ook voor mensen de dood tot ge volg hebben. Er is aangifte ge daan bij de politie. In de Jos E veraardstraat zijn twee katten dood aangetroffen in een tuin. Een dode kat, ook uit die omgeving, werd naar de die renkliniek gebracht. Den Har tog heeft een autopsie verricht waaruit onomstotelijk kwam vast te staan dat het bestrij dingsmiddel Temec de boosdoe ner was. Een andere kat die met vergi ftigingsverschijnselen werd binnengebracht, was niet meer te redden. Dosis Volgens Den Hartog wordt voor de vergiftiging van huisdieren wel vaker naar Temec gegrepen. In november 2002 was het raak in Hulst. Aan De Korenbloem had een labrador gehakt met daarin de gifkorrels opgegeten. Het dier overleefde het, omdat het snel naar een dierenarts kon worden gebracht. De dosis bleek zo hoog dat het ook een mens fataal kon zijn. Als kinde ren het spul binnenkrijgen, kan dat dodelijk zijn. De symptomen van een vergifti ging met Temec zijn volgens Den Hartog goed te herkennen. De dieren gaan overmatig kwij len en krijgen over het gehele lij f spiertrillingen. Als het gif al een tijdje in het systeem zit, kan het dier spontaan omvallen en krijgt het stuiptrekkingen. In het laatste stadium raakt het dier in coma en sterft het uitein delijk. Den Hartog drukt huis- dierbezitters op het hart meteen langs te komen als ze zien dat hun dier deze symptomen heeft. Er is namelijk een tegengif dat toegediend kan worden Voorlopig raadt Den Hartog katteneigenaren aan hun dier zoveel mogelijk binnen te hou den of alleen, zover dat mogelijk is, onder toezicht buiten te la ten Het kan ook geen kwaad de tuin te inspecteren of de omge ving waar de kat vaak komt. De dierenarts en een getroffen fa milie hebben aangifte gedaan bij de politie. De buurt wordt extra in de gaten gehouden. OOSTKAPELLE- De drie recreatiebedrijven die de derde prijs van de Zeeuwse Milieuprijs hebben gewonnen, schenken het daaraan verbonden bedrag van 500 euro aan de Stichting Landschapsbeheer Zeeland (SLZ) Het gaat hier om camping De Pekelinge in Oostkapelle, camping Kijkuit in Zonnemaire en camping Wulpen in Cadzand. De Zeeuwse Milieuprijs is ingesteld door Provinciale Staten en moet aandacht te vesti gen op activiteiten die duurzaamheid en aandacht voor na tuur en milieu bevorderen. De Pekelinge heeft zich onder meer onderscheiden door het gebruik van negen zonnecollec toren voor de warmwatervoorziening. Landschapscamping Kijkuit heeft de gouden milieubarometer gewonnen en cam ping Wulpen heeft een streektuin aangelegd. De recreatiebe drijven hebben de SLZ willen bedenken vanwege de bijdrage die wordt geleverd aan de vergroening van recreatiebedrij ven. Zo is inmiddels een groot aantal natuurplannen voor campings opgesteld en verzorgt de SLZ de cursus 'groen uit gerust' voor recreatiebedrijven. VLISSINGEN - Wijnand Segers uit Sas van Gent is uitgeroe pen tot Lekkerste bakker van Zeeland. Segers, die werkzaam is als proefbakker bij de firma Carels in Goes, won gisteren de provinciale voorronde van het nationale kampioenschap voor banketbakkers dat op het ROC werd gehouden. VLISSINGEN - Vaarwel PSD, lang leve de pontjes. Onder dat motto wordt zaterdag de nieuwe almanak 2003 van de Zeeuwse toeristische pontjes gepresenteerd. De komende zo mer zijn zestien veerdiensten in de vaart op de Delta wateren. Nieuw is de verbinding tussen St. Annaland en Zierikzee. De presentatie van de nieuwe almanak vind plaats nabij het bruggetje over het sluisje naar de Vlissingse jachthaven. Die locatie tegenover het Zeeuws Maritiem MuZEEum is gekozen vanwege de tentoonstelling 'met de boot mee' die daar dit sei zoen te zien zal zijn. De presentatie wordt tevens aangegrepen voor de aanbieding van een cheque van 2000 euro. Het is de opbrengst van een actie die werd gevoerd door de Lionsclubs van Tholen en Schouwen-Duiveland. In de almanak is een overzicht opgenomen van de vaardagen, de stoomtrein Goes- Borsele en fietsen verhuurders en kleine logiesverschaffers. MIDDELBURG - Tegen een 68-jarige inwoner van Arnemui- den is gisteren bij de rechtbank in Middelburg wegens het ver oorzaken van een ernstig verkeersongeval veertig uur werk straf. drie maanden voorwaardelijke gevangenisstraf en een jaar rijontzegging geëist. Officier van Justitie G. Oosterveld vond dat de man 31 augustus vorig jaar in Heinkenszand zeer onvoorzichtig had gereden toen hij op een kruising geen voor rang verleende aan een motorrijder. Door de botsing raakte de motorrijder ernstig gewond en werd met een klaplong en breuken aan bekken, elleboog en bovenbeen afgevoerd naar het ziekenhuis. Daar lag hij twee maanden op intensive-care. „Ik heb de motor totaal niet gezien", verontschuldigde zich de Arnemuidenaar. De officier verwees naar een getuige die had gezien dat de au tomobilist hard had gereden, maar volgens raadsman A. Neels had de snelheid geen invloed op de botsing. Het ongeluk had zijn cliënt zeer getroffen. Het sierde de Arnemuidenaar dat hij zeer begaan was met het slachtoffer, die hij regelmatig had opgezocht. Daarmee hield de officier rekening in haar eis. De rechtbank doet 26 maart uitspraak. door Anita Janse SEROOSKERKE - Er is veel vakkennis onder vijftigplussers en dal moet benut worden. Daarom werd jaren geleden het Gilde Walcheren opgericht. De Gildeleden stellen hun kennis en ervaring beschikbaar aan ie dereen die daar om vraagt. Van de verbouwing van een huis tot het opkalefateren van een zieke papegaai, het Gilde weet er weg mee. „Het mes snijdt aan twee kan ten", vertelt Jaap Kools van het Gilde. „Je helpt anderen, maar de waardering die je daarvoor krijgt, geeft jou het gevoel dat je meetelt. Dit is een prima manier om actief te blijven." Bij het Gilde komen regelmatig telefoontjes binnen van mensen die er alleen niet meer uitko men. Jaap Passenier uit Seroos- kerke is coördinator van de stichting. „Er staan zo'n 125 vakmensen op onze lijst, van bouwvakker tot vogelkenner. De vragen worden doorge stuurd naar degene met de meeste kennis op het vakge bied", vertelt hij. Arianne Brummelkamp is een van de adviseurs van het Gilde. Zij was jarenlang werkzaam in de advocatuur en studeerde op latere leeftijd notarieel recht. „Op een gegeven moment viel er een folder in de bus van het Gil de waarin werd gevraagd om een juridisch adviseur. Ik heb mezelf meteen aangemeld. Op deze manier kan ik mijn erva ring en kennis toch nog in de praktijk brengen." Zij bena drukt: „Het is niet de bedoeling dat wij de beroepsmensen in de wielen rijden." Karweitjes Zo kreeg het Gilde een keer een telefoontje met de mededeling „Wij gaan binnenkort verhui zen. Het hele huis moet nog be hangen worden.. Maar het Gilde beperkt zich tot het geven van advies en leent zich niet voor karweitjes. De meeste meldingen die bin nenkomen, vallen binnen het vakgebied van de computer techneuten Zij krijgen weke lijks meerdere vragen over vast gelopen computers. Vooral ouderen doen regelmatig een beroep op deze kennis van het Gilde. Binnenkort begint het Gilde dan ook speciaal voor ou deren een cursus internetban- kieren. Het Gilde draait op vrijwilli gers. Toch vragen de medewer kers een vergoeding van vijf eu ro voor hun dienstverlening. Telefonisch advies is gratis. Het is een misverstand dat het Gilde alleen bestaat door en voor ou deren De vijftigplussers geven advies aan oud en jong. Het Gilde Walcheren houdt za terdag 29 maart van 13.30 tot 17.00 uur een open dag aan de Herengracht 52 te Middelburg. Tijdens deze dag laten de Gilde- leden zien welke kennis zij in huis hebben. MIDDELBURG - Bewoners van de Middelburgse singels moeten een parkeervergunning krijgen. Leefbaar Middelburg heeft een initiatief raadsvoorstel inge diend om dat mogelijk te ma ken. Sinds de invoering van het nieuwe parkeerbeleid vorig jaar, kampen de bewoners van de singels met overlast van wildparkeerders. Mensen die in de binnenstad moeten zijn, zetten op de singel hun auto neer omdat parkeren daar nog gratis is. Het gevolg is dat de mensen die aan de singels wonen, zelf hun auto niet meer kwijt kunnen. Leefbaar Middelburg wil dat op alle singels en alle wegen die op het Bolwerk uitkomen, een par keerverbod wordt ingesteld. Al leen bewoners mogen er met een speciale vergunning nog staan. Leefbaar Middelburg wil dat de maatregelen snel worden geno men. De gemeente evalueert de komende maanden de effecten van het parkeerbeleid, maar dat vindt Leefbaar Middelburg te lang duren. Daarom komt de fractie nu al vast met een voorstel tot een op lossing. Als nu geen maatrege len worden genomen, zal de frustratie van de bewoners in het komende zomerseizoen al leen maar toenemen. Het voor stel wordt op 17 maart bespro ken in de commissie stadsbe heer. Op 24 maart neemt de ge meenteraad een beslissing.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 11