Vrom bekritiseert Kapelle PZC Ouderen surfen op zolder in Heinkenszand Noord-Beveland toont film over Johannis de Rijke Toneelclub school waagt zich aan Shakespeare Blinde kan op cd boeken beluisteren 11 Plan wildpark Sint Jansteen is van de baan Mozart viert jubileum Ruilbeurs filatelisten Gemeente doet te weinig aan handhaving agenda Blikschade bij aanrijding Aanhoudingen na drugsoverlast Brandjes in Goes Bestuurder negeert stoptekens Damhert afgeschoten Orgelconcert Zangavond Goes donderdag 13 maart 2003 SINT JANSTEEN - De vesti ng van een wildpark in Sint Jansteen is van de baan. De Stichting Wild Cat heeft geen overeenstemming kunnen be reiken met de eigenaar van een lapgrond van 2.3 hectare aan de ffilhelminastraat in Sint Jan steen. Initiatiefnemer T. Veldkamp is teleurgesteld over de hele gang n zaken. „De eigenaar van de .ond ging er niet mee akkoord dat de koop niet doorging als ik geen toestemming van de ge meente Hulst kreeg voor het wildpark. Een garantie daar voor wilde de gemeente mij niet geven. Zij konden mij alleen vertellen dat een wijziging van het bestemmingsplan negen maanden duurt en dat het dan afwachten is hoe de provincie erover denkt.'" Veldkamp had de bedoeling in het park een exemplaar op te vangen van alle 38 katachtige soorten die in de wereld voorko- 1 men Hij wilde beginnen met de Europese wilde kat en de jung- lecat. Later wilde hij het park uitbreiden met onder andere tij gers, leeuwen en jaguars, j De Stichting Wildcat heeft eer der met andere gemeenten, waaronder Bergen op Zoom, 1 over de komst van een wildpark i onderhandeld. Deze gemeenten gaven echter geen toestemming, i „En nu lukt het dus in Hulst weer niet. Blijkbaar lopen mijn i plannen steeds stuk op de amb- telijke molens. Dat is jammer, zeker voor Hulst. Een wildpark zou een heel aantrekkelijke at tractievoor Hulst geweest zijn." Zoektocht Veldkamp is zeker niet van plan om het hoofd n de schoot te leg gen. Hij denkt wel dat het heel moeilijk zal zijn om een ge schikte locatie te vinden. De aankondiging van de komst van het wildpark naar Sint Jan steen leverde wisselende reac ties op in het dorpD e dorpsraad én een aantal ondernemers za gen wel brood in het initiatief van Veldkamp. Bijkomend voordeel was volgens hen dat een dergelijke voorziening nieuw publiek trekt. De bewo ners van de Wilhelminastraat vreesden het uitbreken van een aantal wilde dieren. YERSEKE - Muziekvereniging Mozart uit Yerseke geeft ter ge legenheid van haar 115-jarig bestaan vrijdag en zaterdag ju bileumvoorstellingen. Deze worden gegeven in party centrum De Zaete. AUe onder delen van de vereniging treden op: de fanfare, het leerlingenor kest en de slagwerkgroep. Rode draad in het programma zijn wereldsteden, waarlangs een muzikale reis wordt onderno men. Alleen voor het concert van vrijdag, dat om 20.00 uur begint, zijn nog kaarten be schikbaar Deze zijn te bestellen na 0113-573104 of per e-mail na kviwaarden@zeelandnet.nl. KLOETINGE - De filatelisti sche vereniging De Bevelanden houdt zaterdag 15 maart een ruilbeurs in verenigingsgebouw Amicitia in Kloetinge. Verza melaars en handelaren van postzegels kunnen vanaf 10.00 uur een kijkje komen nemen, s Middags wordt er een veiling gehouden. redactie bevelanden/tholen Voorstad 22 Postbus 31 4460 aa goes Tel: (0113) 273000 Pax: (0113) 273030 E-mail: redgoes@pzc.nl Rolf Bosboom 'ogrid Huibers MiekevanderJagt Rob Paardekam Steffan ter Maat Koen de Vries (sport) ^ntrale redactie "osteouburgseweg 10 Postbus 18 4380 aa vlissingen Tel: (0118) 484000 Pux' (0118) 470102 ""ail; redactie@pzc.nl wternet pzc.nl E-mail-web@pzC nl door Rob Paardekam KAPELLE - De gemeente Ka pelle besteedt te weinig aan dacht aan de handhaving van wettelijke regels op het terrein van ruimtelijke ordening en bouwregelgeving. Dat stelt het ministerie van Volkshuisves ting, Ruimtelijke Ordening en Milieu (Vrom). Burgemeester en wethouders hebben beterschap beloofd. Zoals elke gemeente werd ook Kapelle onlangs bezocht door de inspectiedienst van het mi nisterie van Vrom. Er zou nogal wat aan het beleid schorten. Naast de slechte handhaving, zou Kapelle fors achterlopen met het actualiseren van be stemmingsplannen De gemeente wilde alle plannen vóór 2007 vernieuwd hebben, maar volgens de inspectie loopt men achter op schema. Kapelle zou alles in het werk moeten stellen om deze achterstand in te lopen. Verder heeft de inspectie kritiek op de manier waarop de ge meente omgaat met het aspect asbest bij sloopvergunningen en de achterstand als het gaat om de afgifte van gebruiksvergun ningen. De inspectie dringt aan op een versnelling van de in haalslag daarvan, omdat het rechtstreeks om de veiligheid van de burgers gaat. Wethouder G. Burger is niet ver baasd over de kritiek van de Vrom-inspectie. ,,We weten dat we niet aan alle zaken voldoen, omdat we te weinig personeel hebben", legt hij uit. „We heb ben keuzes moeten maken. De prioriteit ligt op dit moment wat minder bij dossiervorming en handhaving." De kritiek op de achterstand bij het actualiseren van bestemmingsplannen wordt door Burger genuan ceerd. „Met dat probleem kampt bijna elke gemeente in Zeeland. De inspectie heeft zelf gezegd dat we op dat gebied nog niet zo'n slecht figuur slaan." Keurig Volgens Burger heeft de ge meente simpelweg meer mensen nodig om de problemen het hoofd te bieden. Zelf denkt hij aan twee nieuwe medewerkers. Momenteel loopt een onderzoek dat daar uitsluitsel over moet Alicia Euwema, Floor van Lamoen en Robert Meerhof (vlnr) van De Nardusbloem spelen respectievelijk de rol van feeks Katherina, vader Baptista en minnaar Pe- truchio in De Getemde Feeks. foto Willem Mieras door Rob Paardekam GOES - Toneelvereniging De Nardus bloem van het Sint Wilibrordcollege in Goes voert volgende week drie keer het toneelstuk De Getemde Feeks van Shakespeare op. Het is de 25e voorstel ling die onder regie staat van gymnas- tiekdocent Ton van Weele. De Nardusbloem werd opgericht in de jaren vijftig en brengt sinds die tijd vrij wel elk jaar een voorstelling op de plan ken. Vorig jaar werd de Wizard of Oz gespeeld; dit jaar viel de keuze op De Getemde Feeks. Het stuk verhaalt over vader Baptista en zijn twee dochters. De jongste, Bian- ca, is een leuke en aantrekkelijke vrouw, die veel aandacht van mannen trekt, maar van haar vader mag ze pas trouwen als haar oudere zus ook aan de man is. Dat is een probleem, want de oudste, Katherina, gedraagt zich als een feeks. Iedereen loopt met een boog om haar heen. Gelukkig komt een rijke man die wel iets in deze ruwe bolster ziet. Hij is bereid de feeks te temmen. Eigenlijk gaat het om een toneelstuk in een toneelstuk. Aan het begin van de voorstelling zien we dronkelap Sly. Hij wordt gevonden door een rijke heer. die hem meeneemt naar zijn kasteel. Aan Sly wordt verteld dat hij een edelman is voor wie een groep acteurs die avond komt spelen. De Getemde Feeks wordt dus niet gespeeld voor het publiek, maar voor Sly. Hoofdrol De feeks wordt gespeeld door Alicia Euwema. Ze speelde vorig jaar een be scheiden rol in de Wizard of Oz, maar mag nu de hoofdrol vertolken. „Een he le eer", vindt de VWO 5-scholiere, die later best actrice wil worden. In zekere zin vindt Alicia dat ze in het echte leven wel iets weg heeft van de feeks die ze speelt. „Ik ben niet zo woest, maar de drang naar onafhankelijkheid van Ka therina ken ik wel." Meedoen in De ge temde feeks, vraagt veel van Alicia en haar 22 medespelers. „We repeteren sinds september elke zaterdag en de laatste maanden ook op zondag. Dat is best zwaar, want ik zit zeven dagen per week op school. Daar komt nog een hoop huiswerk bij." Aan De Getemde Feeks doen leerlingen uit alle geledin gen van de school mee. Ook zes leraren betreden het podium. Het is de 25ste voorstelling die wordt geregisseerd door Ton van Weele. Om die gebeurtenis te vieren, vindt 22 maart een reünie van oud-spelers plaats. De voorstellingen vinden plaats op donderdag 20, vrijdag 21 en zater dag 22 maart. Kaarten zijn vanaf aan staande vrijdag voor 3,50 euro te koop bij de administratie van het Willibrord- college. door Patrick de Block GOES - Voor blinden en slecht zienden breekt een nieuw tijd perk aan op het gebied van ge sproken lectuur. Vanaf eind oktober worden over de hele wereld de cassettebandjes ver vangen door cd's. Het Zeeuws revalidatiecentrum voor blin den en slechtzienden Visio in Goes houdt daarom in de maan den maart, april en mei infor matiebijeenkomsten voor blin den en slechtzienden. 1 STREEKACTIVITEITEN GOES Sportpunt Zeeland, 13.00-14.35 uur: Line Dance door Country Club The Sounthern Riders; Wijkgebouw Jan Ligthart, 19.00 uur: Technika 10 voor meisjes van 10 t/m 12 jaar; KAPELLE Complex Groenewoud, Zwembad, 9.00-10.00 uur: Sporten spel 55-plussers; 12 00-13.00 uur: Bewegen voor carapatiënten; KRABBENDIJKE Peuterspeelzaal De Krukeltjes, Burgemeester Sandberg- straat 15,09.30-11.15 uur: Open dag; KRUININGEN Ons Dorpshuis, 13.00-17 00 uur. Biljartcompetitie senio ren; SINT MAARTENSDIJK - Gemeentehuis, 19.30 uur Vergadering gemeenteraad, WEMELDINGE - Clubgebouw. Dorps straat 74, Repetitie Slagwerkgroep Mu ziekvereniging Mozart; YERSEKE Achter het havenmeesterkan toor aan de Prinses Beatrixhaven, einde steiger, 13 30 uur: Vertrek rondvaart op de Oosterschelde. Alle gebruikers hebben nu nog een cassettespeler om de band jes af te spelen. Vanaf eind oktober worden deze cassettespelers vervangen door cd-spelers. Deze speciale cd- spelers worden alleen voor blin den en slechtzienden gemaakt en worden in twee verschillende typen op de markt gebracht: Een basismodel voor de gewone gebruiker en een moderne ver sie voor personen die ermee stu deren. De meeste mensen die gebruik maken van deze apparatuur zijn ouderenVoor hen is het een hele overgang om te veranderen van cassette naar cd. Visio probeert daarom de toekomstige gebrui kers alvast wegwijs te maken met de cd-speler. Internet Toch is het niet noodzakelijk om een cd-speler aan te schaffen Via het internet kan een pro gramma worden gedownload dat het mogelijk maakt om de cd's op de computer te beluiste ren.De aanschafprijs van de cd- speler ligt redelijk hoog. Dit komt doordat er momenteel nog maar één aanbieder van het ap paraat is. Toch hoeft dit geen belemmering te zijn om het ap paraat aan te schaffen, omdat het in het pakket van de AWBZ valt. Mensen kunnen zich bij Visio in Goes aanmelden voor de infor matiebijeenkomst. HEINKENSZAND - Sinds gis teren zijn ook de senioren van Heinkenszand en omstreken online. Elke woensdagochtend kunnen ze over het internet sur fen op de cyberzolder aan de Kerklaan. De cyberzolder in Heinkens zand werd tot nu toe alleen ge bruikt door de plaatselijke jeugd. Die kan vrijwel elke mid dag terecht in de voormalige brandweerkazerne. Omdat de zolder in de ochtenduren niet wordt gebruikt, bedacht de se niorenraad Borsele het plan om de oudere inwoners te laten computeren. Voorzitter J. Lan- su van de seniorenraad gaf gis teren het startschot voor de ïn- loopochtenden voor senioren. Deze kunnen elke woensdag ochtend tussen half tien en twaalf uur op de cyberzolder te recht Voor slechts één euro kunnen ze gebruik maken van de computers Er worden geen lessen gegeven, maar wel zijn vrijwilligers aanwezig om de ouderen wegwijs te maken op de computer. Alleen een bakje kof fie komen drinken of een praatje maken, mag van de senioren raad ook. foto Willem Mieras geven In de zomer moet defini tief duidelijk worden hoe de ge meente de tekortkomingen gaat aanpakken. De inspectie zal in september terugkomen om te zien of de gemeente vorderingen heeft gemaakt. Het is overigens niet allemaal kommer en kwel. De inspectie is positief over de manier waarop de gemeente bouwvergunnin gen verleent en omgaat met vrij stellingsprocedures. Verder toetst Kapelle alle bouwplannen volgens de in spectie keurig aan het bestem mingsplan. 's-GRAVENPOLDER - Op de kruising Baarlandsezandweg- Schoorkenszandweg te 's-Gravenpolder zijn woensdag rond 10.15 uur twee personenauto's beschadigd bij een aann jding Een 69-jarige automobilist uit de gemeente Borsele reed over de Schoorkenszandweg en verleende geen voorrang aan een 39-jarige plaatsgenote Er was alleen blikschade VLISSINGEN - Naar aanleiding van drugsoverlast in het middengebied van Vlissingen heeft de politie de afgelopen twee maanden een onderzoek ingesteld naar verschillende personen. Hierbij werden vier aanhoudingen verricht. Twee personen, een dertigjarige Vlissinger en een 35-jarige Middel burgse, werden na verhoor weer in vrijheid gesteld. Een 49- jarige Vlissinger wordt ervan verdacht op grote schaal cocaï ne te hebben geleverd aan gebruikers en dealers in Vlissingen. Een vijftigjarige man uit Bergen op Zoom werd vandaag op Schiphol aangehouden en in verzekering gesteld GOES - De Goese brandweer had dinsdag een druk avondje. Kort na elkaar kwamen drie meldingen binnen. Het begon met een brand in een schuurtje achter een woning in de Evert - senstraat. De brandweer had het vuur snel onder controle, maar het gebouwtje liep desondanks flinke schade op. Tij dens het blussen kwam een melding binnen over een afval- brand in de Van Galenstraat. De brandweer hoefde niet in actie te komen,omdat bewoners het vuur zelf konden blus sen. De derde melding betrof een schoorsteenbrand, opnieuw in de Evertsenstraat. Deze was ook snel onder controle, zodat na genoeg geen schade aan de woning ontstond. ZIERIKZEE - Een 37-jarige man uit de gemeente Schouwen- Duivenland is woensdagavond gewond geraakt toen hij met zijn auto tegen een mast van een verkeerslicht reed. Vooraf gaand aan de botsing werd hij drie keer tot stoppen gemaand maar dat negeerde de man. De eerste keer was bij een ver keerscontrole op de N256 op Noord-Beveland De bestuurder ging er met hoge snelheid vandoor in de richting van de Zee- landbrug. Aan de andere kant van de brug, op Schouwen-Duivenland, kreeg hij weer een stopteken. In eerste instantie stopte de au tomobilist, maar vervolgens gaf hij weer gas. Op de Weg naar de Val negeert de man een derde stopteken waarna hij verder op op de kruising met de N59 de macht over het stuur verloor, een lantaarnpaal afrijdt en tot stilstand komt tegen een mast van een verkeerslicht. De man werd met een hoofdwond voor onderzoek overgebracht naar het ziekenhuis alwaar ook een bloedproef wordt afgenomen. OOSTKAPELLE - In Oostkapelle is woensdagmiddag een zwaargewond damhert uit zijn lijden verlost. Het dier was ter hoogte van de Duinvlietweg door een hond achternagezeten en rende op zijn vlucht dwars door prikkeldraad. Daarbij werden zijn achterpoten nagenoeg afgesneden. Het damhert werd, na overleg met de boswachter, met een genadeschot uit zijn lijden verlost. Tegen de eigenaar van de loslopende hond zal proces-verbaal worden opgemaakt. door Mieke van der Jagt KAMPERLAND - De gemeente Noord-Beveland houdt vrijdag 11 april een exclusieve film voorstelling voor de inwoners van Colijnsplaat. De film 'In een Japanse stroomversnelling' van Louis van Gasteren wordt dan gedraaid in de studio van Zee- landnet in Kamperland. Burgemeester C. van Liere raakte bij de Zeeuwse premiere van de film in Vlissingen onder indruk van het onderwerp: twee Nederlandse ingenieurs die aan het einde van de negentiende eeuw in ras tempo Japanse ha vens en riviermondeingen mo derniseerden. Niet in de laatste plaats omdat één van de twee Johannis de Rijke was, in Co lijnsplaat geboren en in het ver re oosten tot grote bloei geko men in zijn vak: de waterbouw. De Rijke verlegde de economi sche grenzen in Japan dusdanig, dat hij nu nog geëerd wordt om zijn dammen, havens, sluizen en kanal iserings werken „Ook de filmer: Louis van Gas teren, heeft op mij grote indruk gemaakt", zegt Van Liere „Hij is zelf enorm onderlegd als het gaat om waterbouw en heeft dat in zijn films, maar ook in zijn kunst vaak laten zien. We zijn dan ook blij dat Van Gasteren een inleiding wil komen geven bij de filmvertoning." Werkgroep Toen het idee bij Van Liere post vatte, dat de inwoners van Co lijnsplaat de film toch zouden moeten zien, formeerde hij me teen een werkgroepje om het voor elkaar te krijgen. Behalve hijzelf hebben daarin zijn secre taresse Riet Eshuis en Arianne Albrechtse van de Stichting Jo hannes de Rijke, zitting geno men. De Stichting onderhoudt BERGEN OP ZOOM - In de Gertrudiskerk in Bergen op Zoom wordt zondag 16 maart een orgelconcert gehouden. Het concert wordt gegeven door or ganist Janno den Engelsman en begint om 16.00 uur Tijdens het concert is voornamelijk orgel muziek uit de zestiende tot en met de twintigste eeuw te horen. contacten met Japan en met de nazaten van Johannis de Rijke en heeft al twee standbeelden van de grote Colijnsplaatse zoon in zijn geboorteplaats ge realiseerd. Tijdens de filmvoorstelling wordt een kleine tentoonstelli- mg over het leven van Johannis de Rijke ingericht. In de film zijn twee kwaliteiten van Van Gastern verenigd: het techni sche- en het emotionele inzicht. Hij baseerde de film deels op historische gegevens en deels op fictie. De Rijke en zijn compaan Escher, integreerden eeuwen oude traditionele waterbouw methoden in hun moderne aanpak van waterbeheersing. Cultuurverschillen Vooral de Rijke, die het langst in het Verre Oosten bleef, moet te maken hebben gehad met de cultuurverschillen. Hij kreeg er kinderen, verloor er een echtge note en stichtte opnieuw een ge zin. De Japanse machthebbers gaven de ingenieur De Rijke veel meer erkenning dan hij als opzichtier in Nederland ooit had kunnen krijgen. Vanaf zaterdag zijn kaarten voor de voorstelling uitsluitend voor inwoners van Colijnplaat te koop bij Ver&Sier en bij Kal- lewaard op Colijnsplaat. Ook in het gemeentehuis in Wissenke- kre en bij Zeelandnet in Kam perland, moet je kunnen laten zien dat je uit Colijnplaat komt als je een kaartje wilt kopen. Er zijn 200 zitplaatsen in de studio. Op 11 april is de zaal om 19.00 uur open en de voorstelling be gint om 19.30 uur. De werkgroep bemiddelt voor voor mensen die geen vervoer hebben naar Kam perland. GOES - Het zangkoor Hallelu jah van de vrije evangelische ge meente in Goes houdt morgen een zangavond. Vanaf 20.00 uur opent de kerk aan de Beatrixlaan haar deuren voor iedereen die graag zingt Andere zangkoren die meedoen aan de zangavond, zijn het jeugdorkest Onda uit Middel burg, gospelkoor Together uit Schouwen-Duiveland en het christelijk gemengd koor De Lofstem uit Sint Laurens.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 37