Tunnel mag open na spoedoverleg Ex-politiecommandant zit achter moord op Djindjic V' K Donner redt Balkenende in Margarita-debat ÖBtjP ZOMER Italiaanse rederij koopt veerboten voor een miljoen Perry's actiepakker! J! Inspectie Gezondheidszorg te elfder ure tevreden met veiligheidsmaatregelen Wielrenner Kivilev (29) overleden SGP moet zetel inleveren na telfout Caterpiller Courtland n/n* CI2Ï33 Kleurrijk uitbundig gedurfd Zeeuwen ondernemen voorzichtig Hoge werkdruk bij Pechiney 19 ■IHp Juventus ontsnapt in slotminuut 9° |F NO 4 Zonnig Droog en lonmg. Matige wind uit het „Roosten bij maximaal 9 graden. 246e jaargang no. 61 donderdag 13 maart 2003 los nummer "n €1,10 I P Open dag: vandaag! Economische opleidingen. Voor lijden eri locatie, zie www.roczeeland.nl kijkindeluiisaan-huis-krant die u van ons heeft ontvangen of bel: (0118) 55 83 00 d^rWnut Bareman I KNEUZEN - De In zetje voor de Gezond heidszorg is gisteravond B spoedoverleg met de duigemeesters van Ter- ,euzen en Borsele en de t lestuurscommissie Ge- ta leeskundige Hulpverle- ling bij Ongevallen en sc lampen-Zeeland (GHOR) «O akkoord gegaan met de opening van de Wester- icheldetunnel, vrijdag. 3eInspectie had de burgemees- ers en de tunneldirectie maan- ag in een brief nog met klem eadviseerd de opening uit te ellen he verzekerden de inspectie isteren op hun beurt dat alle logelijke maatregelen waren ;troffen of nog in de maak wa- "en om de veil igheid van de tun- elgebruikers te garanderen, en extra toelichting nam 's ronds de ernstige twijfels bij Ie inspectie weg. inspectie constateerde eer ier, na een grote rampenoefe- ling in de tunnel, dat er tal van «ebreken waren vastgesteld, tb laardoor zou de veiligheid van 'tunnelgebruikers ernstig ge- aar lopen. Zo zou een directe iefoonverbinding tussen de Eineloperator en de alarmcen- ale ontbreken en zouden twee de drie noodzakelijke com- ïicatielijnen niet functione- zettk was er nog geen ambulan- E-PIY-EN-VELAY - De wiel- enner Andrej Kivilev is giste- - ren overleden aan de gevolgen m zijn val tijdens de etappe- roers Parijs-Nice. De Kazak mam dinsdag in de tweede rit rolmet zijn gezicht op het asfalt lerecht en bleef roerloos liggen. De 29-jarige Kivilev, die geen helm droeg, raakte in coma en i' werd met een barst in het voor hoofd, twee gebroken ribben en diverse verwondingen aan het j&icht overgevlogen naar een iekenhuis in Saint-Etienne, raar hij overleed. De renner an Cofidis eindigde twee jaar eleden nog als vierde in de ondevan Frankrijk. De bege- I2digd klimmer baarde veel op zien met zijn optreden in de our In datzelfde jaar behaalde ij met de eindzege in de Route b Sud zijn eerste grote over winning en boekte een etappe- ege in het Criterium du 'auphiné livilev is de eerste profrenner inds de Spanjaard Manuel •anroma die tijdens een wed- Injd om het leven is gekomen, poma overleed in 1999 na knval in de Ronde van Catalo- nié. AFP pagina 20: eerbetoon in derde etappe Parijs-Nice Nelburg - Een telfout in negemeente Schouwen-Duive- d heeft tot een verschuiving «neenrestzetel in Provinciale Maten geleid. De SGP moet een «tt naar zeven zetels inleveren (ngunste van de ChristenUnie nicer nu drie heeft. ging om een verschil van stemmen Natuurlijk heb ik wel even ten slikken, maar ach, zo- san gebeuren", reageerde -voorman W. Kolijn giste- nuchter. Door de misreke- g verliest SGP er P. Hame- uit Terneuzen zijn rechten een zetel en mag Middelbur- tlVan 0osten voor de CU kwtterugkeren in het provin- ?^tV!Hageman(Par>.J w Zeeland) en S. Heijmng ,Zi)n met voorkeurstem- gekozen Pagina 13: fout op fout cebijstandsplan, terwijl aan de Zeeuws-Vlaamse kant van de tunnel ook nog geen ambulan ceteam was gevormd. Maar al die geconstateerde ge breken werden gisteravond snel uit de wereld geholpen. KPN heeft gegarandeerd dat er vrij dag een goede telefoonverbin ding is, de communicatielijnen zijn inmiddels getest en in orde, het bijstandsplan is geactuali seerd, in geval van nood kan een beroep worden gedaan op Belgi sche hulpdiensten en de inspec tie zal het ministerie van Ver keer en Waterstaat adviseren snel een regeling te treffen met ambulancedienst Zeeuws- Vlaanderen. Burgemeester R. Barbé van Ter- neuzen verklaarde gisteravond, voor het spoedoverleg was afge rond. „De regionale brandweercom mandant en onze eigen com mandant hebben vandaag rap port uitgebracht en daaruit bleek dat er bij het opheffen van de gebreken dermate veel pro gressie is gemaakt dat er geen enkele reden is de tunnel niet te openen." Tunneldirecteur T. Buis bena drukte dat het verhaal over de ontbrekende telefoonlijn tussen tunneloperator en alarmcentra le pertinent onjuist was. Ook de voorgeschreven communicatie lijnen waren in orde. „Wij heb ben op technisch gebied vol daan aan alle afspraken, die wij al in 2001 met de GGD hebben gemaakt. Ik krijg de indruk dat er juist iets schort aan de com municatie tussen de GGD en de hoofdinspectie in Den Haag. Volgens mij is hier overigens sprake van een storm in een glas water. Prinses Margarita en haar man Edwin de Roy van Zuydewijn volgen samen met hun advocaat Nicolai (r) het debat in de Tweede Kamer. van onze redactie binnenland DEN HAAG - CDA-minister Donner van Justitie moest eraan te pas komen om het vege lijf te redden van pre mier Balkenende. Het lukte de CDA-leider gisteren tij dens een lang Kamerdebat over de kwestie-Margarita maar niet de Tweede Kamer aan zijn zijde te krijgen. Donner moest Balkenende veelvuldig fluisterend te hulp schieten en schoof hem voortdurend wetsteksten onder de neus. Waar een hakkelende Balkenende zich volledig vast had gepraat, wist Donner binnen een half uur uit te leggen waarom de familie van prinses Marga rita wel degelijk gegevens mocht bekijken uit het on derzoek naar Edwin de Roy van Zuydewijn. Donner kon eveneens een andere brandende kwestie uit de wereld helpen. De vermeende afluisterpraktijken zijn volgens de minister grote onzin. Geen enkele op sporingsinstantie heeft het echtpaar in hun huis afge luisterd, zo verzekerde Donner. Ook minister Remkes van Binnenlandse Zaken onder schreef die lezing. Wel hadden een hoop zaken wat zorgvuldiger aange pakt kunnen worden, beamen de drie bewindslieden. Het paar had achteraf inderdaad te horen moeten krij gen dat onder meer de Binnenlandse Veiligheidsdienst de handel en wandel van De Roy van Zuydewijn was na gegaan. Gegevens over dit onderzoek waren echter zo knullig weggeborgen bij de BVDdat het niet meer terug te vinden was. Ook willen zowel het kabinet als de Tweede Kamer niet dat het Kabinet der Koningin in de toekomst, zonder Advertentie Voor mannen en vrouwen The image you like! Pottenmarkt 13, Middelburg Telefoon 0118 - 640773 van onze redactie buitenland BELGRADO - Oud-comman dant Milorad Lukovic van een Servische speciale politie-een- Advertentie Diverse kleuren, maten: 40-46 UdÊkfl Diverse kleuren, maten: 40-46 €CQ00 www.perrysport.nl heid leidde de groep die gister middag de moordaanslag op de Servische premier Zoran Djind jic (50) uitvoerde. Dat maakte de regering gisteren bekend. Servië kondigde gisteren de noodtoestand af na de moord op premier Djindjic. Leger en politie legden een 'ring' om Bel grado. Alle verkeer van de hoofdstad naar buiten werd ge blokkeerd. Vluchten vanaf de luchthaven bij Belgrado zijn ge schrapt. De regering verdenkt in totaal twintig mensen van de aanslag. Onder hen is Milorad Lukovic, beter bekend onder de naam 'Legija'. „De moord op de Servische pre mier Zoran Djindjic was een po ging van deze groep om de strijd tegen de georganisseerde mis daad te stoppen", aldus de rege ring. Chaos en angst Volgens Belgrado probeerde de bende met de moord 'chaos en angst te zaaien in Servië'. De groep komt uit de hoofdstad en draagt de naam Zenum-clah naar een deelgemeente van de stad. Volgens de regering is de bende verantwoordelijk voor veel misdaden de afgelopen ja- Zoran Djindjic ren, waaronder moorden en ont voeringen. Djindjic werd gistermiddag neergeschoten, toen hij uit zijn gepantserde auto stapte. Hij zeeg neer voor het regeringsge bouw waar hij kantoor hield. Twee kogels troffen hem, in de buik en de rug. In het ziekenhuis vochten artsen nog enkele uren voor zijn leven. Maar toen zijn vrouw Ruzica het ziekenhuis huilend verliet, wisten de Ser viërs genoeg. De man die hun land in ijltempo had gedemo cratiseerd, was dood. vandaag extra In de PZC Zeeland was vorig jaar de provincie met het relatief laagste aantal faillissementen. Dat komt volgens het CBS doordat Zeeuwse ondernemers het klappen van de zweep kennen en de markt stabiel is. Ook is het aantal nieu- -j we bedrijven kleiner dan elders in Nederland. Bezuinigingen en snel in gevoerde modernisering zorgen voor verlies van productie en hoge werk druk bij aluminiumsmel ter Pechiney in Vlissin- gen-Oost. Bovendien heeft directeur M. de Zéli- court zijn vertrek aange kondigd. foto Robert Vos/ANP In de vijfde wedstrijd van de tweede ronde van de Champions League is Juventus aan puntverlies ontsnapt. In blessuretijd maakte Tudor in het duel met Deportivo la Coruna de 3-2 in blessuretijd Roy Makaay was bij Deportivo nadrukkelijk aanwezig met een assist en een doelpunt, maar dat mocht niet baten. De Italianen maken nu veel kans op een plaats in de kwartfinales varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen: 4; buitenland: 5; radio en televisie: 7; zeeland: 9,10,11,13en 15;economie: 17 en 19; sport: 21 en 22 medeweten van één van de verantwoordelijke minis ters, op eigen houtje onderzoek kan laten doen door de AIVD (de opvolger van de BVD). Het is, zo oordeelt het kabinet, routine dat mensen die trouwen met iemand van de koninklijke familie onderzocht worden, maar toch moet het kabinet hiervan op de hoogte wordt ge steld. Een meerderheid in de Kamer kon niet anders dan vast stellen dat Balkenende gedurende deze hele hofrel, alle regie was kwijtgeraakt. Vorige week leek hij steeds ach ter alle feiten aan te lopen en met zijn brief meer vragen op te roep dan te beantwoorden. De onverwachte aanwezigheid van prinses Margarita en De Roy van Zuydewijn bij het Kamerdebat leidde tot een compleet mediacircus. ANP pagina 4: koningin Beatrix handelt als superminister De aanslag werd gepleegd met een scherpschuttersgeweer. De moordenaars bevonden zich in het gebouw tegenover het rege- ringspand. Sleutelfiguur De moord ontketende een vloedgolf van reacties uit de he le wereld en maakt een einde aaneen periode van betrekkelij ke rust op de Balkan. Djindjic was een sleutelfiguur op de Bal kan. Onder zijn pragmatische beleid waren de banden met de buurlanden genormaliseerd. Hij wilde de status van Kosovo, een bron van instabiliteit in de regio, zo snel mogelijk geregeld zien. Van oorlogsmisdaden ver dachte Serviërs, onder wie ex- leider Milosevic, had hij uitgele verd. Hij had echter vele vijanden, met name onder de maffia en onder kompanen van Milosevic Vorige maand reed een vracht wagen met hoge snelheid in op zijn ambtswagen. Zijn chauf feur kon de vrachtauto net ont wijken. Djindjic deed het af als 'een nutteloze poging om de de mocratische hervormingen te stoppen'. AFP/RTR/GPD pagina 4: Zoran Djindjic had vele gezichten door A.J. Snel MIDDELBURG - De provincie verkoopt voor ruim een miljoen euro drie veerboten van de Pro vinciale Stoombootdiensten (PSD) aan een Italiaanse rede rij. Daarmee zijn de inspannin gen om een boot in Zeeland te behouden als cultureel erfgoed de grond in geboord. De schepen, de Prinses Christi na uit 1968, de Prins Willem- Alexander uit 1970 en de Prin ses Juliana uit 1986, gaan varen tussen Sicilië en het vasteland. De reder en de PSD beklinken vandaag de transactie. Door de verkoop zijn initiatie ven om de Christina in Zeeland te houden, kansloos geworden. De coördinator van het bureau beeldende kunst van de ge meente Vlissingen, Leon Riek wel, wilde een van de oud ste boten bestemmen voor edu catie en culturele activiteiten. Ook Statenfractieleider Rinus Stoffels van de Partij voor Zee land kwam met een plan een schip te gebruiken voor onder meer congressen De twee initi atiefnemers spraken over de manier waarop hun ideeën in el kaar konden worden geschoven. Stoffels had de Staten maandag willen vragen de verkoop van de Christina met een week of vier uit te stellen. Een stichting in oprichting had die tijd nodig om plannen nader te onderbou wen. Dat initiatiefvoorstel is nu Advertentie OPEN HUIZEN ROUTE l'.T.T.'E W lill achterhaald. „Een beslissing, Zeeuwen onwaardig", oordeelt Stoffels over de transactie. „Blijkbaar wordt het belang van het behoud van cultureel erfgoed niet onderkend. Dat is iets om je als Zeeuw voor te schamen." Riekwel vindt het jammer dat de kans op het behoud van een boot is verspeeld, maar ver baasd is hij niet: „It's all in the game Je zag het aankomen. De termijn was heel kort en in het provinciebestuur is er net een wisseling van de wacht. Dat maakte het niet makkelijker." Gedeputeerde Jaap Hennekeij zegt dat het aanhouden van een beslissing te grote financiële ri sico's met zich had gebracht. „We konden de boten als pakket alle drie verkopen. Daar stond geen zekerheid van een andere gegadigde tegenover Stoffels heeft geen bod gedaan, evenmin als nog een derde partij die ook om uitstel vroeg, maar het ook niet heeft gekregen. Als we de verkoop hadden uitgesteld, wa ren we voorlopig met de drie schepen blijven zitten. De kos ten voor het stilleggen en de ver zekering zouden per twee maanden 200.000 euro hebben belopen." De gedachte dat veel Zeeuwen een boot had willen behouden, spreekt Hennekeij niet erg aan. „Ik heb jaren horen kankeren over de koffie aan boord en nu de boten uit de vaart gaan, was het volgens diezelfde ldagers al tijd zo gezellig Ik betwijfel of grote delen van de bevolking een boot hadden willen houden als men de kosten had gekend De schepen gaan varen op een lijn die op termijn buiten bedrijf komt Tussen Sicilië en het vas teland is een vaste verbinding gepland Volgens Hennekeij biedt dat de mogelijkheid later een van de boten terug te kopen. (Advertentie) 713214M000002" Mi.und.ig t/m vrijdag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 1