Zeeland is witte raaf in tranendal SPH kent wereld showkorpsen +\m 17 Wegener verwacht dieptepunt dit jaar Beleggingsclub Pecunia non Olet gaat lekker door De huurcommissie bemiddelt of doet bindende uitspraak Provincie telt relatief minste faillissementen Met z'n allen tegen sluiting ^NS-reizigers §in het rood I het bedrijf +sport profijt donderdag 13 maart 2003 Ej foprjpffreyKutterink ISSINGEN - In Zeeland is in 2801 in verhouding het kleinste ünialbedrijven failliet gegaan. Minder dan 4,5 per duizend be- 1 drijven delfden het onderspit. Maar de regionale verschillen rijn groot. De klappen vallen in ,J jovincies met veel nieuwe be- drijven, zoals Flevoland. Daar ringen meer dan negen op de duizend bedrijven ten onder. l-" Dat blijkt uit cijfers van het El] Centraal Bureau voor de Statis- 'i; tiek. Dat baseert de berekenin gen op de faillissementsuitspra ken van rechtbanken en het CBS-bedrijvenregister. In 2002 zijn bijna 6800 faillissementen uitgesproken. Dit is een stijging van 16 procent ten opzichte van 2001. De stijgende tendens, die in de tweede helft van 1999 inzette, hangt volgens het CBS samen met de teruggelopen economi sche groei Het aantal faillissementen in 2002 is hoog vergeleken met het aantal in de afgelopen vijftig jaar. Alleen in het begin van de jaren tachtig zijn meer faillisse- nan onze redactie economie i ijAMSTERDAM - Het jaar 2002 nas een jaar van niks, vindt be stuursvoorzitter J. Houwert van ffegener, uitgever van onder neer de PZC. J)it jaar wordt zelfs slechter, "4deomzet gaat nog verder dalen, iet als het bedrijfsresultaat", zo ei Houwert gisteren bij de pre- entatie van de jaarcijfers. Het concern gaat dit en volgend |j jaar350 banen schrappen. Hier- van verdwijnen er 250 bij de 4 kranten. Vorig jaar bracht We rner het personeelsbestand al aug met 320 arbeidsplaatsen, jegrootstezorgen van de uitge- pfors van onder meer regionale dagbladen zijn de teruglopende nkomsten uit advertenties, de motste inkomstenbron. De ad- rertentieomzet nam met 41,6 Biljoen euro af, een daling van procent. Het aantal perso- idvertenties nam zelfs af |et 28 procent, iuwert verwacht dit jaar het dieptepunt te bereiken „Vol gend jaar trekt het waarschijn lijk iets aan." Aan concretere prognoses waagt hij zich niet. Het bedrijfsresultaat (voor af schrijving van goodwill) van Wegener daalde in 2002 op nieuw fors en kwam uit op 55,3 miljoen euro. Dat is een terug gang van 23 procent. In 2001 liep het resultaat al met 42 pro cent terug. De omzet bedroeg 936,7 miljoen euro, een daling van 4 procent. Het nettoverlies kwam uit op 6,6 miljoen euro, waar in 2001 nog een nettowinst van 3,3 miljoen werd geboekt Wegener trok vorig jaar 32,5 miljoen euro uit voor reorgani satiekosten en 4,5 miljoen euro voor extra pensioenkosten Daar stond de opbrengst tegen over van de verkoop van een meerderheidsbelang in het be- zorgingsbedrijf Interlanden. Per saldo resulteerde dit in een buitengewone post van 8,9 mil joen euro positiefZonder dit re sultaat zou het nettoverlies uit komen op 15,6 miljoen. ANP menten geregistreerd. In 1982 werd het hoogste aantal faillis sementen ooit uitgesproken (8600). Ruim 40 procent van alle bedrij ven en instellingen die in 2002 failliet gingen, bestond korter dan vijf jaar. Slechts eenvijfde had een bestaansduur van meer dan vijftien jaar. Van de failliete eenmanszaken bestond 60 pro cent korter dan vijf jaar. Bij de vennootschappen is dit aandeel 40 procent. Bij bedrijven en instellingen is het aantal faillissementen in 2002 met 15 procent toegeno men ten opzichte van 2001. Driekwart van de stijging vindt plaats bij de besloten vennoot schappen. Het aantal faillisse menten bij natuurlijke perso nen, exclusief eenmanszaken, is met 22 procent gestegen naar 1,8 duizend Het aantal uitgesproken faillis sementen bij bedrijven en in stellingen steeg bij negen van de twaalf provincies. In Utrecht was deze toename het grootst met 49 procent. Noord-Brabant volgde met een stijging van 31 procent. In Zuid- Holland, Utrecht en Brabant gingen in 2002 volgens het CBS tussen de 7,5 en 9 bedrijven op de 1000 failliet. Zeeland steekt het gunstigst af. Stabiele markt „Wat een grote rol speelt in de cijfers is dat nieuwe bedrijven meer kans lopen om failliet te gaan. In Zeeland is het aantal nieuwe bedrijven relatief gezien laag. Zeeland heeft een stabiele markt. Zeeuwse bedrijven ken nen het klappen van de zweep." Hij onderschrijft zijn conclusie met de cijfers in Flevoland. „In die provincie zijn juist veel nieuwe bedrijven. Daar zie je dan ook juist de grootste stij ging van het aantal faillisse menten per duizend bedrijven." LUIK - Ruim dertigduizend metaalarbeiders laten van zich horen in de straten van Luik. Ze protesteer den hiermee gisteren tegen de voorgenomen sluiting van staalfabriek Cockerill in Luik. Het grootste staalbedrijf ter wereld, het Franse Arcelor, wil niet langer investeren in haar Waalse dochter. Cockerill gaat in 2006 dicht, ten koste van duizenden banen. Eerder demonstreerden de boze Belgen al in Parijs. foto Benoit Doppagne/EPA iECHT - De Nederlandse irwegen hebben in 2002 op- iw een slecht jaar achter de [rag. Vooral NS Reizigers, de rvoerderspoot van het be- ijf, dook met een verlies van - 69miljoen euro diep in het rood. i) Het jaar daarvoor bedroeg het Terlies nog slechts 1 miljoen. Dat blijkt uit de jaarcijfers die de NS gisteren hebben gepre- enteerd. Het bedrijf zag haar lettowinst vorig jaar afnemen tot 47 miljoen euro, bijna de helft minder dan in 2001 (88 miljoen euro). DeNS verkeren al langer finan cieel in zwaar weer. Vorig jaar moesten zij ook al een halvering van de winst melden Met de mistreden prijsverhogingen van net treinkaartje van dit jaar hoopt het bedrijf de dalende lijn te kunnen ombuigen. De slechte resultaten van vorig aar zijn mede het gevolg van hogere personeelskosten, DeNS flamen vorig jaar 630 extra ma chinisten, conducteurs en mon- öus m dienst Ook de gestegen Êfraheffing, de huur voor ge klik van het spoor, speelt het «Snjf parten %or komende jaar verwachten leNSeen lichte verbetering van de dienstverlening. Vorig jaar werden al miljoenen euro 's geïn vesteerd in nieuwe treinen. Toch duurt het volgens het bedrijf nog enkele jaren voordat de rei gers een goede kwaliteit van deNS kunnen verwachten. Vandaag dient het kort geding dat minister De Boer (Verkeer) tegen de tariefsverhoging heeft aangespannen. Hij staat daarin wet alleen. Organisaties die de reizigers vertegenwoordigen, Mals de Consumentenbond en «uver, voegen zich, evenals ou- n" en gehandicaptenorga nisaties in het kort geding Zij Bvooral kwaad omdat de NS den 2001 hebben toegezegd «tarieven voor 2002 niet te verhogen wegens de achterblij vende kwaliteit. P® Prijsverhoging die de NS renslotte op de laatste dag van ungjaarom vijf voor twaalf 's toch doorvoerden, geldt ?§®lijk voor 2003. En deson- komt er een tweede ta- - Verhoging overheen per 1 Jr, "^at kan niet, omdat het act tussen overheid en NS aat niet toestaat", aldus de or- ganisaties. Prijsverhoging steekt de or gies ook omdat de kwali- 1 er niet echt beter op gewor- u, :Sj" de reiziger gedwongen P*®demonopolist NS gebruik «maken ANP/GPD door Jeffrey Kutterink THOLEN - Organisatiebureaus zijn er net zoveel als makelaars kantoren. Maar bedrijven die ook worden erkend door de (be- langen)Vereniging van organi satoren van Evenementen, Con certen en Theater Activiteiten (Vecta) zijn er niet veel. Vijftig om precies te zijn. SPH int. Mu sic, Artists and Events in Tholen doet niet alleen zaken met ar tiesten, maar regelt ook optre dens van showkorpsen. Oprichter en eigenaar William van Leeuwen (28) doet het werk nog steeds grotendeels alleen. Niet vanuit een spiegelend kan toor aan de rand van een ob scuur in het zicht gelegen be drijventerrein. Maar gewoon vanuit zijn ouderlijk huis aan de Van Glymesstraat in Tholen. Zijn belangrijkste troeven: een telefoon, een GSM, een compu ter en een verbinding met inter net. Als lid van het Middelburgse muziekkorps Juliana hielp Van Leeuwen middenjaren negentig met regelmaat mee met de orga nisatie van evenementen, zoals een taptoe op Tholen. Door het contact met andere korpsen werd hij steeds vaker door an deren gevraagd evenementen op te zetten. „Terwijl ik de meao deed, heb ik SPH opgericht en runde het be drijf", zegt Van Leeuwen leu nend op zijn stoel. „Met de erva ring bij Juliana weet ik wat er gebeurt tijdens een optocht en een taptoe." In het begin draaide het bij SPH alleen om showbands en mu ziekkorpsen. Vandaar ook de naam: Showband Promotion Holland. „Ik zat in die werelden legde daar mijn eerste contac ten. Je organiseert eens iets, dat verloopt goed en dan kweek je vertrouwen en je doet veel con tacten op. Hoe dat gaat? Een or ganisatie belt en zegt dat ze voor een bepaald bedrag een taptoe wil organiseren. Aan de hand van hoe de organisatie wil dat het evenement eruit gaat zien, zoek ik de korpsen erbijbena der en boek ze." Bloemencorso SPH is één van de weinige bu reaus die de wereld van de showkorpsen goed kent. Orga nisatoren van grote evenemen ten zoals het bloemencorso Aalsmeer en f ruitcorso Tiel boe ken dan ook korpsen via het Thoolse bedrijf. Het bedrijf werkt met 500 show-, muziek-, majorettenkorpsen en folklore- Een telefoon, een GSM en een computer met internet. Dat is alles wat William van Leeuwen van SPH int. Music, Artists and Events nodig heeft. foto Willem Mieras groepen uit Nederland, België, Duitsland, Luxemburg, Frank rijk en Spanje. Behalve optreden als een soort 'regelneef', controleert Van Leeuwen ook regelmatig of alles zonder problemen verloopt. „Vaak ben ik zelf bij evenemen ten aanwezig. Zo kreeg ik eens bij een corso van korpsen klach ten over de te lange route. Die klachten heb ik met de organi satoren doorgesproken, waarna de route het jaar daarna is aan gepast." Steeds meer werd het Thoolse organisatiebureau ingescha keld, maar SPH kon met altijd bieden wat werd gevraagd. Van Leeuwen: „Organisatoren van evenementen willen vaak niet alleen een muziekkorps, maar bijvoorbeeld ook straatarties ten, een bekende zanger of zan geres en vuurwerk. In het verle den moesten ze daarvoor bellen met verschillende organisatie bureaus. Eén voor een show korps, een ander voor een ar tiest." „Steeds vaker kreeg ik van klanten de vraag of ik dat toch Naam: SPH int. Music, Artists and Events Plaats: Tholen Aantal werknemers: 1 Opgericht: 1996 niet voor hen kon regelen. Dat heb ik altijd afgehouden omdat ik niet beschikte over de juiste vergunningen. Toch bleven de aanvragen binnenkomen. Dat was voor mij de aanleiding om het bedrijf verder uit te brei den." Eigenlijk bedoelt Van Leeuwen ontwikkelen. Want om vergun ningen te krijgen, is het bedrijf van onder tot boven doorgelicht door de Vereniging van organi satoren van Evenementen, Con certen en Theater Activiteiten (Vecta). Die is ruim veertig jaar de branchevereniging en aange sloten bij MKB Nederland, De Vecta telt vijftig leden, waaron der Mojo Concerts, Chiel van Praag Eventions, Artiestenburo Rotterdam en Joop van de Ende Theaterarrangementen. Nagepluisd „Om lid te worden van de ver eniging dienen de leden te vol doen aan een aantal criteria. Een toetsing van vakbekwaam heid ligt daaraan ten grondslag en leden moeten strikte ge- drags- en leven ngsregels nale ven". aldus Van Leeuwen. ..Werkelijk alles is nagepluisd." Volgens de Vecta behartigen de leden de belangen van ruim 6500 artiesten en musici, en sluiten ze jaarlijks zo'n 130.000 contracten af. „Alleen Vecta-le- den mogen gebruik maken van het Vecta-garantiefonds, een extra waarborg tussen de op drachtgever en het Vecta-bu- reau die garanties geeft. Een aantal calamiteiten wordt daar door onder bepaalde voorwaar den gedekt, zoals bijvoorbeeld extra onkosten bij ziekte van een artiest, maar ook als de feestlocatie van de opdrachtge ver afbrandt vlak voor het eve nement waardoor het feest geen doorgang kan vinden." Nu SPH officieel lid is van Vec ta, is de naam van het bedrijf veranderd. „Maar de letters SPH waren in middels zodanig bekend dat ik heb besloten die te laten staan, maar de afkorting niet meer te gebruiken. Organisatoren van evenementen hebben nu één aanspreekpunt en leverancier voor het contracteren van ar tiesten zoals Def Rhymz, Jody Bernal of Marianne Weber, voor evenementen zoals vuurwerk en muziekkorpsen." Enkele jaren terug in de hoogtij dagen van de beurs werd de ene na de andere beleggingsclub uit de grond gestampt In de afgelo pen twee jaar is vrijwel elke club door de koersval getroffen. Voor beleggingsclub Pecunia non Olet stinkt 'aandelengeld' nog steeds niet. door Hans Roodenburg OOSTVOORNE - De beleg gingsclub Pecunia non Olet (geld stinkt niet) in het Zuidhol landse Oostvoorne telt twaalf leden. Ze hebben hun aandelen kapitaal in ruim twee jaar tijd zien halveren. Ontmoedigd zijn ze daardoor niet. „We gaan ge woon door. Bij ons was het voor al te doen om het leren omgaan met aandelen", vertelt secreta ris J.F. Casimiri. De beleggingsclub heeft zijn ka pitaal uitstaan in aandelen fondsen. bedrijfsaandelen en opties. De laatste tijd blijft de club zitten waarin ze zit. Als je bij de kapper geknipt en gescho ren wordt, moet je ook stil blij ven zitten. Pecunia non Olet houdt zich aan deze uitdruk king in de beleggers wereld. „We hebben nog omstreeks 10.000 euro over van de 20.000 euro waarmee we begonnen zijn." Het is ook met de bedoeling van de club om in collectiviteit grote inleggen te doen Dat moeten volgens Casimiri de leden zelf maar individueel bepalen. U hebt als aankojnende deskun digen ruim twee jaar terug ook niet zien aankomen dat de eufo rie van toen zeer ten onrechte was? „Nee. Wie wel? We hebben in dertijd wel wat wisselingen ge daan van aandelen die toen terug begonnen te lopen voor aandelen waarvan wij dachten dat het niet zo'n vaart zou lopen De waarde van die nieuwe aan delen is echter ook gekelderd. Och, positief geredeneerd kun nen we in ieder geval zeggen dat we er van geleerd hebben." Zijn er de laatste tijd nog bewe gingen gedaan om te kijken of verliezen kunnen worden be perkt' „Ja. Een aantal van onze leden dat zeer actief is in opties, heeft ons geadviseerd iets op dat ter rein te doen. We hebben met calls en puts op de AEX-index gegokt op koersstijgingen en - dalingen." „Dat hadden we net gedaan voordat twee weken terug het aandeel Ahold instortte en een. groot deel van de beurs mee sleepte. Ik denk dat we daarmee goed hebben geboerd. Achteraf zeggen we dat we met deze nieu we strategie eerder hadden moeten beginnen." In hoeverre bent u in uw keuze voorde aandelen afgegaan op de adviezen van de bank? „In het beginheeft de Rabobank ons bijgestaan. En als we iets willen weten, kunnen we nog een beroep op hen doen. Na een tijdje zei de bank zelf al dat wij lang genoeg bezig waren en maar eens op eigen benen moes ten gaan staan. Toen hebben we zelf en uiteraard in onderling overleg besluiten genomen." U bent als club ook niet ge zwicht voor zogenoemde lease beleggingen waarbij met ge leend geld in aandelen van grote Nederlandse ondernemingen wordt belegd? „Ik heb me toen verdiept in de werkwijze van Legio Lease. Ik kwam er al gauw achter, on danks goede resultaten in het verleden, dat je enorme risico's ging lopen als de koersen niet meer zouden stijgen, laat staan gingen dalen." „We hadden als club direct in de gaten dat we daaraan niet moesten beginnen. Je ziet nu al lerlei gefrustreerde deelnemers die met handige advocaten rechtszaken gaan aanspannen tegen de aanbieders van derge lijke producten." „Ik begrijp er niks van. Die mensen hadden toch ook in de folders duidelijk kunnen lezen dat men met geleend geld aan de gang ging en dat men daardoor risico liep?" GPD door Brenda van Dam DEN HAAG-Stel, je hebt een conflict niet de verhuur der van je woning. Dan kun je terecht bij de huurcommis sie. Voor informatie en ad vies, maar ook voor een bindende uitspraak. De com missie is er overigens niet al leen voor huurders. Ook ver huurders kunnen er terecht. De huurcommissie is een on afhankelijke instellingen valt onder de verantwoorde lijkheid van het ministerie van Vrom. Het landelijk se cretariaat in Den Haag ondersteunt de 59 huurcom- missies in ons land. De mees te vragen die bij het secreta riaat binnenkomen, kunnen telefonisch worden afge daan. Verder ontvangt de huurcommissie jaarlijks ruim 70.000 verzoekschrif ten voor een bindende uit spraak overeen conflict. Eigenlijk zou je kunnen zeg gen dat de huurcommissie huurders en verhuurders helpt om volgens de formele regels en wetgeving met el kaar te communiceren. Ver huurders kunnen er bijvoorbeeld terecht voor formulieren om de jaarlijkse huurverhoging op de juiste manier aan hun huurders kenbaar te maken. Huurders kunnen er op hun beurt mo delbrieven krijgen om be zwaar te maken tegen die huurverhoging, om te klagen over gebrekkig onderhoud, te hoge servicekosten of om huurverlaging voor te stel len. Mochten huurder en ver huurder er onderling niet uitkomen, dan kan de huur commissie worden gevraagd een formele uitspraak te doen. Daarvoor moet eerst een verzoekschrift bij het landelijk secretariaat wor den ingediend. Vervolgens moeten zowel huurder als verhuurder el f euro aan leges betalen. In veel gevallen zal de huur commissie het nodig vinden dat er een onderzoek naar de woonruimte en de omgeving wordt ingesteld. Dit wordt uitgevoerd dooreen onaf hankelijk onderzoeker. Deze meldt zijn bevindingen in een rapport, waarvan ook de huurder en de verhuurder een kopie krijgen. Tijdens de hoorzitting wordt de voorzit ter bijgestaan door een huur derslid en een verhuur derslid, voorgedragen door organisaties als de Neder landse Woonbond, Aedes, de vereniging van woningcor poraties en de Raad voor On roerende Zaken. Huurder en verhuurder kun nen tijdens de zitting hun standpunt nog eens uit de doeken doen. De uitspraak die de huurcommissie ver volgens doet, is bindend voor beide partijen. Wie het niet met de uitspraak eens is, heeft twee maanden de tijd om via de rechter een andere uitspraak te krijgen. Degene die in het gelijk is gesteld, krijgt zijn elf euro aan leges overigens weer retour. De meeste vragen en ver zoekschriftengaan uiteraard over de huurprijs. Vooral bij de jaarlijkse huurverhoging. Of men is het bijvoorbeeld oneens met de hogere huur nadat er verbeteringen aan de woning zijn aangebracht. Wie net is verhuisd, kan de huurcommissie laten toetsen of de huurprijs redelijk is. De huurcommissie baseert haar uitspraken op het offici ële puntenstelsel, waarbij voor oppervlakte, ouderdom, ligging, voorzieningen en dergelijke punten worden toegekend. Er wordt ook re kening gehouden met gebre ken. Het puntenstelsel heeft huurprijstabellen met maxi maal toegestane huurprij - zen, zodat de huurcommissie zich kan uitspreken over wat redelijk is. Niet alle zaken leiden overi gens tot een hoorzitting. Twee jaar geleden is een ex periment gestart waarbij huurder en verhuurder hun geschil kunnen oplossen door middel van mediation, een vorm van conflictbemid deling. Bij mediation probe ren huurder en verhuurder samen met een onafhankelij ke 'mediator' tot een oplos sing te komen. GPD www.huurcommissies.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 17