Confrontatie met martelaar Bob Fosko zingt met Klezmer Band 25 jong J woensdag 12 maart 2003 Scène uit het toneelstuk De dood en het meisje, met Peter Tuiman (links), Victor Löw en Linda van Dyck. foto Clemens Boon Nog maar nauwelijks in première gegaan (1 maart) of de voorstelling De dood en het meisje is al genomineerd voor de NRC-Publieksprijs. Het is dan ook een door de Chi leense toneelschrijver, novellist en essayist Ariel Dorfman dramaturgisch perfect geschreven thriller, die door zijn poli tieke lading een meerwaarde krijgt: de confrontatie tussen een verzetsstrijdster en de arts die haar martelde. Het stuk wordt op de planken gezet door Linda van Dyck, Victor Löw en Peter Tuinman, in de regie van Porgy Franssen. Peter Tuinman (55): ,,Het ver haal speelt zich af in een Zuid-Amerikaans land, waarde dictatuur omver is gekieperd en de eerste schreden op de weg naar een democratie worden ge zet. Gerardo Escobar, die ik speel, maakt kans om minister van justitie te worden en is te vens gevraagd om het voorzit terschap op zich te nemen van de commissie die de schendin gen van de mensenrechten on derzoekt. Van een afspraak met de president rijdt hij 's avonds laat terug naar het buitenhuisje aan zee, waar hij samen met zijn vrouw verblijft. Hij komt met pech te staan en wordt door een behulpzame man naar huis ge bracht." Tot zover is er niets aan de hand Maar eenmaal thuis, waar de man, dokter Miranda, voor een borrel is uitgenodigd, denkt Paulina, de vrouw van Escobar, de stem en de geur te herkennen van de arts die haar tijdens het dictatoriale regime vreselijk onder handen heeft genomen. Ze heeft deze vernederingen ge blinddoekt moeten ondergaan. Paulina besluit deze arts in haar eigen buitenhuis te gijzelen. „Dan krijg je de onwaarschijn lijk gruwelijke en spannende confrontatie tussen de vrouw en de man, die gekneveld is. Zij heeft een pistool en dat is zo be dreigend omdat de vrouw be reid is heel ver te gaan. Dan kom je ook als publiek op die enorme wipwap te zitten van is dit ge rechtvaardigd. Er zit dus een vorm van geweld in de voorstel ling. Het is in ieder geval meer dan een beetje gekeuvel over het probleem dat zich voordoet. Dat uit zich in heftige scènes, heftige emoties en heftige contrasten." „De jurist Escobar staat daar tussen. Hij is ervan overtuigd dat het nooit oog om oog, tand om tand mag zijn. Hij is meer een man die dit langs democra tische lijnen wil oplossen. Maar de vrouw reageert natuurlijk dierlijk, instinctmatig en is er honderd procent van overtuigd, dat die man haar martelaar is. Ze probeert hem tot een beken tenis te dwingen. Je wordt voortdurend heen en weer ge slagen tussen de argumentatie van de vrouw, de ontkenning van de arts en de redenatie van Escobar." „De moeilijkheidsgraad bij dit soort stukken is om het waar heidsgehalte van de personages zo hoog mogelijk te krijgen. Je kan je namelijk nergens achter verschuilen. Je staat met z'n drieën op het toneel, het gaat heel ver wat die personages on dergaan. Het was onze grootste zorg om te bereiken dat de men sen niet achterover gaan leunen zo van tjonge, jonge het is heel spannend, hoor, maar dat je ze echt bij de kraag pakt en mee sleept in het verhaal. Dat is ons godzijdank gelukt." „Het publiek komt zwaar be trokken en soms ook aangesla gen uit de voorstelling. Het grijpt je echt naar de keel. Men aarzelt na afloop om te gaan ap plaudisseren. Mensen blijven soms in de zaal zitten en in groepjes discussiëren over wat ze gezien hebben, over wat wel en wat niet mag. Het stuk heeft een onwaarschijnlijke actuali teitswaarde." Roman Polanski maakte er een zeer succesvolle film van. Peter Tuinman, die rond Pasen ook te zien is in de film over de Kameleon en eind volgend sei zoen wellicht met Mini en Maxi in een productie staat rond de viering van het 200-jarig be staan van de Koninklijke Schouwburg in Den Haag, ge looft niet dat De dood en het meisjewaarvan het slot uiter aard niet verklapt mag worden, een boodschap heeft. „Er zit geen wijsvinger in, maar ik kan je beloven, de toeschouwers trekken hun conclusies, hoor, ze trekken messcherp hun conclu sies." Frans Doelenian De dood en het meisje staat dinsdag in het Scheldetheater in Terneuzen (20.00 uur), don derdag 29 mei in De Maagd in Bergen op Zoom (20.15 uur) en woensdag 4 juni in de Stads schouwburg in Middelburg (20.00 uur). 12t/m 18 maart WOENSDAG Sim Bolus Poppentheater Sim Bolus speelt Naar Dromenland. Naar Dromenland is een eigen bewerking van het prentenboek Welterusrten Kleine Beer van Martin Waddell en Barbara Firth. Twee beren, een grote en een kleine, wonen in de Witte Berg. Tij dens het verstoppertje spelen raken ze elkaar k wij t Een sfeervol soms ontroerend ontroerend verhaal over een vader en een kind, over kwijt zijn en gevonden worden, over bang zijn in het donker. Ook een verhaal met veel humor. Het wordt gespeeld door Hans van der Haar en is geschikt voor kinderen (en volwassenen) van af 5 jaar. Poppentheater Ambachtscentrum, Goes, 15.00 uur Hooilkoorts Hooükoorts begint met Odette Sorber. Vervolgens wordt het kunstwerk van de Kunstbende uitgereikt aan de commissaris van de koningin. Verder komen voor het voetlicht: Jessica van de Horst, Yes You Did, No Bite, The Ulti- mators, U-nity en No Underpants. Tenslotte treedt de winnende act nogmaals op. De Hooizolder, Westkapelle, 20.10 uur Karin Bloemen Karin Bloemen en Cor Bakker treden op. Zij brengen het muzikale programma De Diva en de Divan. Schouwburg De Maagd. Bergen op Zoom, 20.15 uur Mini Maxi Mini en Maxi brengen hun programma 30 jaar theater. Deze voorstelling is zo goed als uitverkocht. Stadsschouwburg, Middelburg, 21.00 uur Desafinado Regelmatig zijn er concerten in Desafinado. Deze keer is het Arie Kuit Trio aan de beurt, met zang van Noortje Kruijk. Naast Kuit (altsax en klarinet), bestaat het trio uit Ge Bijvoet (piano) en Han Slinger (bas). Jazz en Blues Eetcafé Desafinado, Middelburg, 21.00 uur DONDERDAG Matilda Leerlingen van de CSW, vestiging Vlissingen, spelen Matilda. In een louche familie wordt een intelligent, sociaal meisje gebo ren. Het kind weet zich te handhaven en ontpopt zich als een vro lijke tiener. Uiteindelijk krijgt ze een prachtige kans om uit de el lende te 'ontsnappen'... Arsenaaltheater, Vlissingen, 19.30 uur Mini Maxi Mini en Maxi brengen hun programma 30 jaar theater. Deze voorstelling is zo goed als uitverkocht. Stadsschouwburg, Middelburg, 21.00 uur Rooie Oortjes In De Rooie Oortjes zijn er regelmatig optredens. Deze keer is Mamilla aan de beurt met gitaarrock uit Zeeland. De band bestaat uit Ruud Aerssens (zang en gitaar), Rick de Visser (gitaar), Bas Matthijsse (basgitaar) en Henri de Bruin (drums). Café De Rooie Oortjes, Middelburg, 23.00 uur VRIJDAG Matilda Leerlingen van de CSW, vestiging Vlissingen, spelen Matilda. Zie donderdag Arsenaaltheater, Vlissingen, 19.30 uur Een Pil voor Opa Toneelvereniging Serooskerke brengt de klucht Een Pil voor Opa. Dit wordt in drie bedrijven op de planken gezet door vier dames en vijf heren. Dorpshuis De Spil, Gapinge, 19.30 uur Mijne Maat Het Echt Antwaarps Teater speelt Mijne Maat Staat Op Straat. Dit is een blijspel van Ruud de Ridder en gaat over Philippe Du- jardin en zijn vrouw Jacqueline, die het gemaakt hebben in het leven. Op een avond maken ze zich klaar om naar de première van een theaterstuk te gaan. Dan gaat de bel. Ludo Verwimp komt met een zeer dringende vraag... Ons Dorpshuis, Kruiningcn, 20.00 uur Robert Long Robert Long brengt zijn programma Brand! Een programma vol vrolijke en ontroerende, boze en blije, ver drietige, optimistische en bovenal vlammende liedjes. Long wordt muzikaal terzijde gestaan door Erik Vlasblom (piano, mu zikale leiding), Benny Ludemann (gitaren, fluit) en Hilvert Roor- da (toetsen) Scheldetheater, Terneuzen, 20.00 uur Theater Chantant Voor de twaalfde keer vindt het Theater Chantant plaats Cijril Peeters, Sankie Koster, Frans de Schepper en Ambras ver maken het publiek met muziek en streekverhalen in dialect. De Halle, Axel, 20.00 uur Home Home is een muziektheatervoorstelling. Home is geschreven op basis van interviews met jongeren in te huizen en gaat over zeven jongeren die, noodgedwongen, samen moeten leven onder omstandigheden, waarin ze sneller volwas sen moeten zijn. Een musical, voor iedereen vanaf 12 jaar, ge schreven door Dick van den Heuvel en Fons Merkies en geprodu ceerd in samenwerking met het Nationaal Fonds Kinderhulp. Stadsschouwburg, Middelburg, 20.15 uur Bob Fosko De Amsterdam Klezmer Band en Bob Fosko treden op. Deze avond brengen ze speciaal voor de gelegenheid geschreven of bewerkte stukken voor het voetlicht, vermengd met het van de AKB bekende aanstekelijke repertoire. Podium 't Beest, Goes, 21.00 uur ZATERDAG Veerse Scheepstuig Het Veerse Scheepstuig verzorgt een aantal optredens aan boord van de pont Vlissingen-Breskens. Het koor zingt vierstemmige Nederlandse en Engelstalige shan ties en zeemansliederen met een overwegend nostalgische ka rakter. Deze worden ook ten gehore gebracht in een speciaal op gerichte tent op het veerplein Breskens. De optredens worden besloten aan boord van 'de laatste boot', die om 16.20 uur uit Breskens vertrekt. Veerpont, Vlissingen, 11.50 uur Kabouter Plop Kabouter Plop brengt Het Kabouterfeest. Dit is voor kinderen de kans om Plop en zijn vrienden 'live' te zien. In een vrolijke voorstelling vol leuke liedjes, mooie kos tuums en schitterende decors. Deze voorstellingen zijn uitver kocht. Scheldetheater, Terneuzen, 13.00 en 16.000 uur Francis Levoy Francis Levoy The Blowrags spelen in de Brasserie. Frans Hallegraeff maakt Francis Levoy al meer dan een kwart eeuw muziek in folkclubs en op straat. Beïnvloed door onder an dere Seegers, Dylan, Cockburn en John Gorda speelt hij inmid dels vrijwel alleen eigen nummers. Begeleid door The Blowrags, bestaande uit Ivo de Zeeuw (drums), Jean-Paul Harreman (bas) en Anita Sinke (achtergrondzang), verwerkt deze singer-song- writer regelmatig (Ierse) folkinvloeden. De Drvkkery, Middelburg, 15.00 uur C.' De Amsterdam Klezmer Band (AKB) is een gevaar lijk goede feestmachine. Dat bewees het ensemble met alle optredens die de band sinds de oprichting in 1996 gaf. Maar vooral het feit dat de drukbe zette Bob Fosko (ex-Raggende Manne) nog tijd wil vrijmaken voor een gezamenlijke tour zegt genoeg over de kwalitei ten van de Amsterdammers. Maar er is hier meer aan de hand dan alleen een leuke feestband. Het interessante aan AKB is dat er een grote dosis geschiedenis wordt sa mengevat in hun opzwepende dansmuziek. Natuurlijk is de basis - de naam zegt het al - de Jiddische klezmer, maar er zijn ook invloeden te vinden van ska, Balkan- en zigeunermu- ziek en zelfs jazz. De AKB mag dus gerust een crossoverband genoemd worden. Tot op de dag van vandaag rei zen er volken door Europa die hun traditionele muziek van generatie op generatie over brengen. Denk aan flamenco, klezmer en de wat triestere klanken van de zigeuners uit de Balkan. Filmer Tony Gatlif maakte de afgelopen jaren en kele prachtige films (onder meer Vengo en Swingover deze stromingen en de bijbeho rende lifestyle. Hij zorgde me de voor een behoorlijke ople ving van het genre. Violen, harmonica's, gitaren, blazers en andere traditionele instru menten zijn de basis van de muziek, vergezeld van teksten over drank, feesten en verdriet. Eind vorig jaar zat de AKB nog tien dagen in een studio met het West-Turkse Galata Gypsie Band, een bekende zi geunerband. In het najaar zal dat project op cd verschijnen en tevens worden begeleid door een gezamenlijke tour. Maar eerst worden er dus vijf tien optredens gegeven met Bob Fosko. De AKB en Fosko namen onlangs trouwens ook samen muziek op, waaronder het nummer: 'Hou jij maar je bek, want dan ben je op z'n best!', wat tekstueel natuurlijk een typisch Fosko-nummer zal zijn. Met twee andere liedjes zal deze binnenkort op single verkrijgbaar zijn. Klezmer en de verschillende zigeunerstromingen lijken een goed alternatief voor mensen die de simpele radiopop zijn ontgroeid of gewoon iets meer gevoelsmuziek en verdieping zoeken. Voor die groep is de AKB een geschikte introduc tie. Amsterdam Klezmer Band met Bob Fosko treedt vrijdag op in 't Beest in Goes, aanvang 21.00 uur. Het Delos Ensemble geeft een concert zaterdag in Middelburg; Veerse Scheepstuig luidt de veerpont uit zaterdag in Vlissingen/Breskens Hester Macrander - 0 brengt Weetik veel! zaterdag in Bergen op Zoom Ilan Schneider treedt zondag op in Vlissingen Rockband Mamilla geeft een concert donderdag in Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 53