PZC VN hebben meer crises overleefd Balkenende hoopt dat brief opheldering biedt in hofrel PZC - —J Noord-Korea heeft in het geheim zeker 100 atoombommen Patrioteenheden wachten in modder op bed met matras Volkerenorganisatie onontbeerlijk in streven naar wereldvrede woensdag 12 maart 2003 door Charles Hanley Onder een grote muurschil dering van een wereld die baadt in de zonneschijn van vre de staken de staatslieden één voor één de hand op om voor oorlog te stemmen. Het was donderdagmiddag en koud in New York toen de mi nisters van Buitenlandse Zaken van een twaalftal landen, geze ten aan de hoefijzervormige ta fel van de Veiligheidsraad, plechtig hun steun gaven aan een Amerikaans voorstel om de wapens op te nemen en Irak uit Koeweit te verdrijven. De stemming waarmee op 29 november 1990 het groene licht werd gegeven voor de Golfoor log betekende voor velen de in lossing van de belofte uit het handvest van de Verenigde Na ties om 'onze krachten te bunde len' tegen agressie. ,,Het is Irak tegen de wereld", verklaarde de toenmalige Amerikaanse presi dent George Bush in de Algeme ne Vergadering. Nu staat een andere president Bush tegenover een wereld die zich voor een groot deel van Amerika heeft afgekeerd en zijn plannen om weer een oorlog te gen Irak te voeren afwijst. In Parijs, waar ze Amerika de 'hypermacht' noemen, zegt een oudgediende van het VN-be- drijf - voormalig secretaris-ge neraal Boutros Boutros-Ghali - dat de Amerikanen zo'n super machtoptreden waarschijnlijk zullen baseren op een eerdere stemming in de Veiligheidsraad. „Het zal altijd mogelijk zijn om voor de vorm te stellen dat de in ternationale gemeenschap in terventie al heeft geaccepteerd met de vorige resolutie 1441." Die resolutie, die de Veiligheids raad op 8 november heeft aan genomen, waarschuwde Irak voor 'ernstige gevolgen' als het niet tegemoet zou komen aan de ontwapeningseisen van de VN. Maar een oordeel daarover werd nadrukkelijk aan de Veilig heidsraad overgelaten. Een Amerikaans besluit om de Veiligheidsraad te passeren zou het gezag van de raad ondermij nen, zegt Boutros-Ghali. Be schadiging en schoffering - maar geen doodsteek. „De VN zijn veel en veel groter dan de Irak-crisis", zei Kofi Annan, de man die Boutros-Ghali in 1996 opvolgde. Zijn voorganger is het daarmee eens. „De crisis zal moeilijk worden, maar de VN hebben crises overleefd", zegt hij. De VN hebben in hun turbulen te 57-jarige geschiedenis aller hande crises doorgemaakt, met soms knallende ruzies en weglo pende leden, maar uiteindelijk bleken zij toch altijd weer on ontbeerlijk als kruispunt in het streven naar internationale vre de. Van de blokkade van Berlijn in de eerste dagen van de VN, toen een toevallige ontmoeting tussen de ambassadeurs van de VS en Rusland een oplossing bracht, tot de Iraans-Iraakse oorlog van de jaren tachtig, waar de wapens uiteindelijk door stille VN-diplomatie tot zwijgen kwamen, is de volke renorganisatie het meest geëi gende forum geweest voor vre destichters. Maar er zijn tijden geweest dat verdeeldheid het voortbestaan van de VN bedreigde. Tijdens de Suez-crisis van 1956, toen Brit se en Franse troepen Egypte binnenvielen om het Suezka- naal in te nemen en daarmee in botsing kwamen met de VS, vroeg de Amerikaanse presi dent Dwight Eisenhower zich bezorgd af of de confrontatie de jonge landenorganisatie niet zou verzwakken of 'misschien zelfs vernietigen'. Echo's uit 1956 klinken door in de Irak- crisis. „We doen dit allemaal al leen", riep de Britse oppositie leider Hugh Gaitskill destijds, „met de wereld tegenover ons, tegen de wereld in." De Amerikaanse regering heeft in de Irak-crisis van het begin af aan heen en weer gezwenkt tus sen er alleen op af gaan en met de VN samenwerken. Henry Cabot Lodge, een van de eerste Amerikaanse VN-am- bassadeurs, deed de VN af als een 'ondoelmatige praatclub'. En in de jaren tachtig vielen de conservatieve vrienden van Ro Secretaris-generaal Kofi Annan van de Verenigde Naties samen met koningin Beatrix gisteren tijdens de installatie van het Internationaal Strafhof in Den Haag. Volgens Annan zijn de VN veel en veel groter dan de Irak-crisis. foto Robin Utrecht/ANP nald Reagan de VN voortdurend aan op hun beweerde spilzucht, dubbel werk, politiek gemoti veerde benoemingen en het bie den van een forum voor anti- Amerikaans gedachtegoed. Tijdens de halve eeuw Koude Oorlog werd de Veiligheidsraad vaak lamgelegd door weder zijdse veto's van de VS en de Sovjetunie. Sinds daar tien jaar geleden een eind aan kwam heb ben de herboren, krachtigere VN zich in tientallen vredesope raties gestort; 35 in de jaren ne gentig. Maar soms keert de ver lamming terug. Het duidelijkste voorbeeld daarvan was de vol kerenmoord van 1994 in Rwan da. Ondanks wereldwijde oproepen kwam de Veiligheids raad niet in actie. De regering- Clintondie het vanwege een de bacle in Somalië even had gehad met vredesmissies, blok keerde dat. Sinds de VS als eni ge supermacht zijn overgeble ven, hebben de VN al veel aan invloed ingeboet, zegt Boutros- Ghali, die destijds secretaris generaal was. In de jaren negentig werden de VN verder verzwakt doordat het Amerikaanse Congres gevolg gaf aan de al jaren gevoerde an ticampagne en honderden mil joenen dollars aan bijdragen aan de organisatie onthield In 2001 maakte Washington een begin met de uitbetaling van het achterstallige geld, maar de spanningen hielden aan, deels vanwege de controverse rond Irak. Alleingang In breder verband is een toene mende 'Alleingang' van de VS af te lezen aan hun verwerping van een internationaal strafhof, te rugtrekking uit het klimaatver drag van Kyoto, weigering om een verbod op landmijnen te te kenen en vele andere beslissin gen waarbij werd afgezien van internationale samenwerking. Boutros-Ghali gelooft dat een zijdige Amerikaanse actie met betrekking tot Irak verkeerd zou zijn. Volgens hem is een multilaterale benadering in het belang van de VS. „Het zal min der kosten Vindt de Ameri kaanse publieke opinie dat de VS politieman van de wereld moeten zijn? Ik denk van niet." De 80-jarige Boutros-Ghali brengt in herinnering dat zowel de Volkenbond als de Verenigde Naties zijn opgericht door Ame rikaanse presidenten - respec tievelijk Woodrow Wilson en Franklin Roosevelt. „Wie weet of de VS na de volgend verkie zingen nog dezelfde president hebben. Er is geen reden waar om we over vijf of tien jaar niet een president kunnen hebben die voorstander is van een krachtige VN." AP door Peter van Nuijsenburg Het speldje op zijn revers is een ironisch commen taar op de crisis die op het Koreaanse schiereiland heerst: de vlaggen van de VS en Noord-Korea broederlijk verenigd. Hetzelfde geldt voor de functie die op zijn vi sitekaartje staatKim Myong Choi is directeur van het in Tokio gevestigde Centrum voor Koreaans-Amerikaan- se Vrede. Een in andere tijden onge twijfeld boeiende baan, maar nu is zijn officieuze functie een stuk interessan ter. Kim wordt namelijk al gemeen beschouwd als de woordvoerder van het stali nistische regime in Pyongy ang. Dat werk doet hij op een ma nier die het soms moeilijk maakt hem serieus te nemen. De eerste indruk is die van een egotripper die geniet van zijn ogenblik in de schijn werpers. Maar hij mengt grappen en grollen met over tuigend klinkende analyses van de crisis die ontstond door de verklaring van Py ongyang, dat het in strijd met zijn internationale verplich tingen een kernwapenpro gramma heeft. En wat zelfs de grootste scep tici over de streep trok: Kim voorspelde in november dat Pyongyang het verdrag tegen de verspreiding van kernwa pens op zou zeggen en de in specteurs van het Internatio nale Atoomagenstschap, de nucleaire waakhond van de VN, het land uit zou zetten. Dat gebeurde prompt. De strategie van de Noord- Koreanen is volgens Kim ge richt op een vredesverdrag met de VS. „Kim Jong II is in de eerste plaats een nationa list. De hereniging heeft zijn hoogste prioriteit. Dat lukt alleen als de VS weggaan en om dat te bereiken heeft Py ongyang kernwapens nodig. De Amerikaanse nucleair» paraplu verliest zijn beleid nis als het Noorden ctf atoombommen heeft." Het lij kt daarom een illusieit geloven dat Pyongyang onderhandelingen metdeï! zijn kernwapenprograittj zal opgeven in ruil \y, voedselhulp voor zijn hoi», rende bevolking en econo» sche steun. Kim: „Nocr. Korea wordt een kernmaci: Tegen het eind van het j* heeft het officieel minst» zes bommen. Maar ik sciw dat ze in het geheim al mee dan 100 bommen hebben.ft positie van Pyongyang üj, dit opzicht te vergelijken ra?, die van Israël." De VS zullen tot het inzich komen dat ze met Pyongya moeten praten, vermoei Kim. De VS wijzen nudirto onderhandelingen catej> risch af, maar dat heeftvo». al te maken met de steeó waarschijnlijker worden-; oorlog tegen Irak. Escalatie Tot dat moment moet den?, reld rekening houden ras een escalatie van Noord-Kt- reaanse provocaties. Maar- dag werd voor de tweede kee binnen twee weken een rak? afgevuurd die in de Japa» Zee verdween. Deskundig? zullen niet verbaasd opic- ken als er binnenkort voi het eerst sinds 1998 weer« middellange afstandsrae wordt getest. Maar ook als de VS en Noors- Korea een niet-aanvalsve- drag sluiten, houdt Pyongy ang zijn arsenaal aan keu- wapens. De angst in Was hington is dat de Grote Lei der die wapens zal verkopa aan terreurorganisaties a andere dubieuze regimes Kim grijnst als hij zegt ,Jj zullen worden verkocht aa de hoogste bieder. En als VS dat willen voorkom» wat weerhoudt ze ervan es het hoogste bod uit te bre- gen?" GPD van onze redactie buitenland Veel te doen hadden ze de af gelopen dagen niet tijdens hun vrije tijd. De Nederlandse militairen die de Patriot-anti raketsystemen bedienen in Diyarbakir en Batman in zuid- oost-Turkije, moeten het nu nog doen met een noodbivak. Uitge breidere voorzieningen en wat meer comfort krijgen ze over en kele dagen, wanneer het perma nente onderkomen klaar is. Een gewoon bed met matras bij voorbeeld, in plaats van veld bedden. Het Patriotdetachement van de Groep Geleide Wapens van de Koninklijke Luchtmacht ver dedigt de steden, die ongeveer honderd kilometer van elkaar liggen, tegen een eventuele ra- ketaanval van Irak. In totaal zijn op beide bases ongeveer 370 Nederlandse militairen gele gerd die de lanceerinrichtingen en radarapparatuur bedienen Wie bij de tenten van het Neder landse kamp in Batman aan komt, ziet vooral modder. Maandag zijn ze 'weggeregend' en moesten ze de eetzaal dwei len, maar de volop schijnende zon maakte gisteren veel goed. De militairen vullen hun vrije tijd met onder meer hardlopen, darten en het schrijven van brieven aan het thuisfront. Met de Turken is inmiddels tot we derzijdse tevredenheid gevoet bald, waarbij Nederland overi gens won. Achter de tenten is een terrein ter grootte van enkele voetbal velden geëgaliseerd voor het permanente onderkomen. Een klein deel is voor de Nederlan ders De rest is voor de Amerika nen als die Turkse toestemming krijgen om hun troepen hier te legeren. Er wordt veel samenge werkt mét de naar schatting ze ventig Amerikanen die er al zijn. Zo wordt er gereedschap Uitgewisseld en is er overleg over wat waar moet komen. De militairen houden het nieuws goed bij, onder meer via CNN. Het nieuws over de crisis rond Irak heeft voor deze man nen en vrouwen directe gevol gen en wordt dus nauwgezet gevolgd. Overigens is er belang stelling voor meer dingen. Hoe heeft Jos Verstappen het gedaan bijvoorbeeld, of wie is de win naar van Idols geworden? Ook een sms'je van thuis over de uit slag van de laatste wedstrijd van Ajax kan rekenen op een uitvoerige nabeschouwing. De situatie in de wereld is dus niet een continu gespreksonderwerp op het kamp. „Er is veel ondui delijkheid. Je probeert je met elkaar ook met andere dingen bezig te houden om het moreel hoog te houden", aldus Maurice vanEmpel. De militairen in Batman hebben hun kamp heel toepasselijk Gotham City genoemd. De kan tine is gelijk maar omgedoopt in de Batcave. Een paar tenten, waar per stuk acht mensen in kunnen slapen, staan gegroe peerd om een grote barbecue. In de directe omgeving kan ge fietst en hardgelopen worden, maar wel binnen de hekken van de basis. De militairen kunnen niet even de stad in. Die behoef te is er ook nog niet, aangezien er nog genoeg gedaan moet wor den. De weinigen die wel de stad in mogen, om bijvoorbeeld voor raden in te slaan, doen dat in burger. Ibrahim Kurt bijvoor beeld, die fungeert als tolk. Vol gens hem is er van het imago van de VS in dit gebied niet heel veel meer over. Op de basis zitten al zeventig Amerikanen die voor bereidend werk treffen. „Er is nog niet eens toestemming, maar toch zitten ze er al. Daar denken ze hier niet positief over." Nederlanders, zo is de ervaring van de geboren Turk, worden in de stad wel met open armen ont vangen, compleet met gratis koppen koffie en thee. „We zijn hier om hen te beschermen en dat wordt op prijs gesteld." Cultuurverschil De samenwerking met de Tur ken, die de militaire vliegvelden beveiligen, is volgens Juitenant- kolonel E. Abma, die het deta chement leidt, goed. Kurt is het daarmee wel eens, maar ken schetst een groot cultuurver schil tussen het Nederlandse en het Turkse leger „Wij kennen allemaal onze job. De Turken moet je echt overal een opdracht voorgeven. Ze moeten alles rap porteren en zijn erg strak in de discipline. Wanneer wij 's avonds nog iemand op de basis willen krijgen, moet de hoogste baas van het vliegveld er eerst van afweten. ANP door Margit Spaak Prinses Margarita de Bour bon de Parme en haar man Edwin de Roy van Zuydewijn zijn in 2000 vrijwel het hele jaar onderzocht door de toen malige Binnenlandse Veilig heidsdienst (BVD) en de Dienst Koninklijke en Diplo matieke Beveiliging (DKDB). Dat blijkt uit het feitenrelaas in de brief die premier Balke nende maandagavond naar de Tweede Kamer heeft gestuurd. Balkenende hoopt dat 'het in zicht geven in het handelen van de overheid' ruimte biedt om 'langs andere wegen aan een oplossing te werken van de gerezen onmin'. De gebeurte nissen op een rijtje. Januari 2000: F. Rhodius, di recteur van het kabinet der ko ningin, vraagt het plaatsver vangend hoofd BVD de eigen bestanden na te slaan op Ed win de Roy van Zuydewijn. Er zijn vragen gerezen omtrent zijn integriteit Voor het on derzoek is geen machtiging ge vraagd aan de minister van Binnenlandse Zaken. Voorjaar 2000: de BVD con cludeert uit het onderzoek een ernstig vermoeden dat de vei ligheid of de integriteit van het koninklijk huis in gevaar zou kunnen komen. Daarop zoekt de BVD verder in de gemeente lij ke administratie, bij de soci ale dienst van Amsterdam, ka daster en Belastingdienst. Zomer 2000: Rhodius, op de hoogte gesteld door de BVD, licht Carlos Hugo de Bourbon de Parme, vader van Margari ta, en haar broer Carlos in over de twijfels aan Edwins integri teit. Later is ook prins Bern- hard geïnformeerd. Een ge sprek tussen Carlos Hugo en het paar leidt niet tot nieuwe inzichten. November 2000: start eigen onderzoek DKDB, omdat de trouwplannen vaste vormen aannemen De DKDB door zoekt nogmaals alle over heidsbestanden waarin De Roy van Zuydewijn voorkomt. Het onderzoek levert geen nieuwe relevante feiten op. Daarom licht de DKDB de mi nister van Justitie niet in. 16 december 2000: Margarita en Edwin geven verlovingsdi- Minister-president Jan Peter Balkenende en directeur-generaal Eef Brouwers van de Rijksvoorlichtingsdienst tijdens de pers conferentie vorige week woensdag, waarin ze een eerste reactie geven op de toestand rond prinses Margarita. foto Harmen de Jong/GPD ner, waarbij het koninklijk huis afwezig is. Die dag blijkt dat prins Constantijn en prin ses Laurentien ook hun verlo ving aankondigen. 21 februari 2001: volgens het aanstaande bruidspaar be kent particulier secretaris An- nemiek Rade huilend dat zij van Rhodius bankafschriften van De Roy van Zuydewijn moet kopiëren. 26 februari 2001: Margarita en haar verloofde vragen de hulp van de Nationale Ombudsman en Eef Brouwers, directeur- generaal van de rijksvoorlich tingsdienst. Zij zouden onder meer bewijzen hebben van af luisterpraktijken. Volgens premier Balkenende is er van afluisteren, volgen of observe ren nooit sprake geweest. Huwelijk 22 september 2001: huwelijk van Margarita en Edwin. Vrij wel de gehele koninklijke fa milie en Carlos Hugo de Bour bon de Parme ontbreken op het feest. Oktober 2001: begin van de brievenreeks aan de minister president en de ministers van Binnenlandse Zaken en Justi tie. Het paar wil, naast bemid deling in de hofruzie, weten of er onderzoeken naar hen zijn gedaan. Het kabinet ontkent dat ten onrechte. 12 december 2001: kroonprins Willem-Alexander stuurt een briefje dat zijn nicht en haar man niet welkom zijn op zijn huwelijk met Maxima Zorre- guieta. Begin 2002: de belastingpa pieren van De Roy van Zuyde wijn komen via de directeur- generaal belastingen terecht bij de thesauriër van het hof. Volgens Balkenende gebeurde dat omdat De Roy van Zuyde wijn geen adreswijziging naar de fiscus hadgestuurd. De the sauriër opende zakelijke post omdat de tenaamstelling hem onbekend was. Op 27 maart is het juiste adres van de man van Margarita in de bestanden in gevoerd. Oktober 2002: Margarita en Edwin zijn niet welkom op de begrafenis van prins Claus. Prinses Irene zou gezegd heb ben dat 'Trix en de jongens dat niet aankunnen' 12 februari 2003: HP/De Tijd en het Duitse weekblad De Stern publiceren een inter view met prinses Margarita en haar man, waarin zij zware be schuldigingen uiten aan het adres van koningin Beatrix en haar familie. De familie laat dezelfde dag nog weten 'zich niet in het beeld te herkennen' en verder 'te zwijgen uit liefde voor Margarita' Machtsmisbruik 4 maart 2003: prinses Maigari- ta beschuldigt de koninklijke familie in een televisieinter- view bij Nova van machtsmis bruik. 6 maart 2003: de ministers van Binnenlandse Zaken en Justi tie schrijven het paar een ex cuusbrief, omdat eerder ten onrechte is ontkend dat er an tecedentenonderzoek is ge daan. 10 maart 2003: de advocaten van de prinses en haar man doen aangifte tegen oud-pre- mier Kok en de oud-ministers De Vries en Zalm. Eerder kon digden advocaten al aan dat er een miljoenenclaim tegen de Staat der Nederlanden komt, omdat De Roy van Zuydewijn zakelijk kapot gemaakt zou zijn door de Oranjes. Balkenende stuurt de Tweede Kamer brief met uitleg. ANP 12 maart 1953 WESTHAVENDIJK - Op nieuw is een poging het gapen de gat in de Zierikzeese West- havendijk te dichten, mislukt. Daardoor lijkt het dat de hoop op een snelle en goedkope op lossing is vervlogen. De wer kers worden nog altijd in het defensief gedrongen, waar door waarschijnlijk voor een omslachtige aanpak moet worden gekozen om Zierikzee droog te krijgen. NOODWONINGEN - Het wo ningbouwprogramma voor 1953 biedt genoeg mogelij khe- den om de extra activiteiten in de rampgebieden op te van gen. Daarom wordt zoveel mo gelijk gekozen voor definifl herstel. Alleen bij hogeuitol/ dering worden noodwomta of nood boerderij en gebouïth KLEREN KWIJT - EenlJl aanse man en vrouw zijn aal gehouden op verdenking mi diefstal van de kleding enjlj welen van dertien omvang h ke vrouwen. Het tweetalI» de vrouwen een vermagering kuur aan. De verdachte won liet, als 'verpleegster', slachtoffers hun kleren a trekken en juwelen afdoen liet hen daarna achter, ind g wachting van de 'dokter'. V? volgens ging ze er met deb vandoor. Hoofdredactie: A L Oosthoek D Bosscher (adjunct) A L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 E-mail redactie@pzc.nl Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118)484000 Fax (0118)470102 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel (0113)273000 Fax (0113)273030 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115) 645769 Fax (0115)645741 E-mail. redtern@pzc nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel (0114)372776 Fax (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111) 454647 Fax (0111)454657 E-mail redzzee@pzc nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8 00 tot 17 00 uur Zierikzee, Goes en Hulst 8.30-17.00 uur Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 18 4380 AA Vlissingen E-mail: web@pzc nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12 00 uur Abonnementen (bij acceptgirobetaling geldlet toeslag van 2,00) per maand 20.50 per kwartaal 55.10 per jaar €209.90 Voor toezending per post geldt een toeslag E-mail lezersservice@pzc.nl 'I Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maandvW het einde van de betaalperiode Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag:€ 1,10 zaterdag 1,65 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTVi Bankrelaties ABN AMRO 47.70.65:597 Postbank 35.93.00 Advertenties Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden va" Wegener NV en volgens de Regelen voor het Advertentie**-?' Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag tijdens zondag: van 16 00 tol I8.00itf Tel. (0118) 484000 Fax(0118)470100 Personeelsadvertenties: Tel (0118) 484240 Fax (0118) 470100 1JU, Rubrieksadvertenties (kleml)** Tel. (0118) 484321 Fax (0118)484370 Voor gewone advertenties Noord- en Midden-Zeeland Tel (0118)484369 Fax (0118)484309 Zeeuws-Vlaanderen Tel (0114)372770 Fax (0114)372771 Internet www. pzc nl/advedertn Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-cot**™ aon ons verstrekte gegevens hebben wi| opgenomen in een bestand dat wordt get""' (abonnementen (administratie en om u te (laten) intormeren over voor u relevanie d'ereyrj ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener ot door ons zorgvuldig gwjfj darden Als u op deze inlormalie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bi) PZC.»» lezersservice, Postbus 3229,4800 MB Breda Behoort tot LUSQEflGr

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 4