Terneuzen wil snel kassen bouwen r Zuidlandtheater tegen de vlakte PZC Fiets-voetveer kan dienst doen als watertaxi Als visjes in de zee - ./"Ff Gemengde reacties op komst wildpark 17 glastuinbouw sector ziet bedrijfsvestiging in Zeeuws-Vlaanderen wel zitten JF wil dam (Zwin houden agenda W&ACTIVITEITEN Nederwiet steeds sterker Invalidewagen geraakt door truck Bromfietser gewond bij ongeval Laatste actie 3VO op veerplein De Boom wil actie Graafjansdijk kerkdiensten bij nader inzien Dansavond woensdag 12 maart 2003 „HIPPINK - Zet het fiets- ZZ,, tussen Breskens en Eigen op onrendabele tij- L ook in als watertaxi met Ekpolder. Temcuzen. Bres- 5 Vlissingen, Kruiningen eventueel Hoedekensker- L als aanlegplaatsen. En mo- plijk kan zelfs ook Gent in het vaarschema worden opgeno men. Dit plan lanceert de Zeeuws- Vlaamse afdeling van D66 om de negatieve gevolgen van de Westerscheldetunnel voor met name Oost- en West-Zeeuws- Vlaanderen te compenseren. D66 vindt dat belanghebbende gemeenten aan weerszijden van de Westerschelde, als aandeel houder van energiemaatschap pij Delta, een deel van hun divi dend daarvoor beschikbaar moeten stellen. Dat geld moet dan tevens een bijdrage zijn om scholieren gratis of tegen een sterk gereduceerd tarief van het fiets-voetveer gebruik te laten maken. De Zeeuws-Vlaamse afdeling maakt zich zorgen over de gevolgen van de Westerschel detunnel. De politieke partij noemt in dit verband onder meer een verminderd dagtoeris- me tussen West-Zeeuws-Vlaan deren en Walcheren en aantas ting van de leefbaarheid in het oostelijk deel van de regio. Met name jongeren, minder-validen en ouderen worden volgens D66 de dupe. Een 'creatieve oplos sing' noemt D66 de watertaxi Woordvoerder V. Geelen haast zich te zeggen dat het idee nog uitwerking behoeft. „Het gaat erom dat het fiets-voetveer meer gaat doen dan alleen het traject Vlissingen-Breskens. Door samen met Gent een plan te maken zijn mogelijk ook Eu- regio-subsidies beschikbaar." frprrnnnyvan Gremberghe E2 IERNEUZEN- De kans is groot dat volgend voorjaar de eerste tuinbouwkassen gebouwd wor- J den in de zuidelijke Koegors- j polder. Nadat de raad vorige l maand instemde met de glas- h uinbouwontwikkelingen heeft N het provinciebestuur Terneuzen 7 de toezegging gedaan zo snel is! mogelijk het Streekplan Zee- i- jand aan te passen. 7 deputeerde G. van Zwieten lJ: wil dit nog voor het verstrijken jnzijnzittingstermijn regelen, lts _Ais de verdere planontwikke- üng dan zonder tegenslagen jerloopt. kan volgend voorjaar y ugonnen worden met de bouw en kunnen de eerste bedrijven in let najaar hun activiteiten aan- angen". zegt wethouder A. van tfees(ruimtelijke ordening) van femeuzen. Een voorzichtige peiling van de ®eente Terneuzen heeft uit- i wezen dat er voldoende be- ngstelling bestaat in de sector oorbedrijfsvestigingindeKa- galzone. Niet alleen in het 'estland. maar ook bij tuinders n de omgeving van het Belgi- the Gent. In het laatste geval tad het hoofdzakelijk om bloe- nenkwekers. Van Waes gaat er rengens vanuit dat de zeventig hectare glastuinbouw in de [oegorspolder in belangrijke aate aangewend zal worden oor groenteteelt (paprika's, omkommers, tomaten). Met eventig hectare wil de gemeen- la beginnen, omdat deze om- fang nodig is om tuinders con- l' pen te laten sluiten met dro ftgri Sluiskil over de afname van C02 en warmte. Bet Terneuzense bestuur wil olgens Van Waes vaart achter het kassenproject zetten, omdat zelfs een bescheiden kassen complex tussen de 280 en 560 banen kan opleveren. „Dan hebben we het vooral over ba nen onder in de markt, laagge schoolde arbeid. Daar zitten we hier in de regio echt om te sprin gen. Blijft het complex-beperkt tot die kleine omvang en worden de groenten uit de Kanaalzone in bulk weggevoerd, dan blijft het aantal banen beperkt. Wordt echter besloten om ook hier producten te verpakken, dan spreken we over het dubbe le aantal", aldus Van Waes. Ter neuzen zelf zal aan de glastuin bouw ook een aardige duit verdienen in de vorm van bouw en andere leges. Tegenover die inkomsten staat wel het gege ven dat de gemeente behoorlijk wat geld kwijt zal zijn aan het landschappelijk inpassen van het kassencomplex. „Glastuinbouw brengt licht vervuiling met zich mee. Dat be seffen we ons maar al te goed. Toch denken we dat de overlast voor omwonenden van de pol der tot een minimum beperkt kan worden met groengordels enerzijds en met goede regelge ving anderzijds. Het is namelijk zo dat voor de groenteteelt het niet nodig is om non-stop te zor gen voor verlichting. Die plan ten hebben ook een donkere periode nodig. In onze vergun- ningvoorwaarden kunnen we regels opnemen om de belich ting te beperken tot, zeg, zestien of achttien uur.", aldus Van Waes. wp»» A - .8 DOSTBURG - De Lijst Pim For- nyn Sluis heeft bij de gemeen- eraad van Sluis een idee gede- ©neerd voor een permanente ntsluiting van natuurgebied iet Zwin. )e tijdelijke, begaanbare zand- lam in de Zwingeul (om olie te- jen te houden) bleek een toeris tische attractie. Er blijkt dus tóoefte aan een permanente ntsluiting, meent LPF'er '.Babijn. Volgens hem kan de ntsluiting geschieden middels en 'vlonder', zoals die zich op fit moment al aan Nederlandse i]de bevindt. Het landschap o-i daardoor niet worden ver- loord. „De financiering zou ezamenlijk door Sluis en nokke-Heist gedragen kun- worden. Ik hoop zo een im- i te geven aan de grensover- cnrijdende samenwerking. Met een vissenmuts op doen leerlingen van groep 5 en 6 mee aan de koraal-actie van het Wereld Natuurfonds. door Wilma Valk BRESKENS - „De meest zee-ige klas tot nu toe", noemde cameravrouw Ma rijke Schuurman van Ivo Niehe Pro ductions gistermiddag de klas van groep 5 en 6 van de OBS te Breskens. De kinderen doen mee aan een actie van het Wereld Natuurfonds om koraalrif fen te redden, onder het motto 'Duik mee in zee'. De klas van juffrouw Jody Lips is omge toverd tot een onderwaterwereld. De kinderen zitten tussen de vissen en zee algen en werken aan een Breskens' ko raal. Het idee om aan de actie mee te doen kwam van de kinderen zelf. „Ze hebben een brief geschreven en zijn, meteen toen er bericht binnen kwam, begonnen van alles op touw te zetten en te maken. Alle krantenknip sels van de laatste weken over natuur en de olieramp zijn bewaard en opge hangen. Er zijn zelfs ouders ingescha keld en we zitten hier nu echt in een on derwaterwereld." Juf Jody is best tevreden over haar kinderen. Speciaal voor de televisieopnames was een lied ingestudeerd en als echte vissen, met een naar eigen inzicht gemaakte vis- muts op, zongen de kinderen: „Zwem men doe je zo, op en neer, naar het rif Het ging gepaard met veel dans en be weging. Het hoogtepunt vormden de vijf rappers in duikersoutfit, die met hun kreet 'Geef 't koraal weer kleur, yeah' ook van de camera vrouw veel be wondering oogsten. foto Wim Kooyman Groep 5 en 6 van de OBS in Breskens maakt deel uit van zestien geselecteer de klassen die aan de wedstrijd mogen meedoen. Een beetje prijs hebben ze al gewonnen, ze komen op televisie. Straks volgt er nog een eindpresentatie van hun project, een van de kinderen moet opdraven voor een quiz en uitein delijk blijven er drie finalisten over. De tv-opnames zijn vrijdagmiddag om 16.15 uur te zien op Nederland 3, Z@ppelin. WEL Gregoriuscentrum, 13.30 uur: ©wsbal en bridge; kHalle, 14.00 uur: Kaarten, biljarten en REDACTIE zeeuws-vlaanderen Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC terneuzen jel: (0115) 645769 Pax 10115)645742 E-mail; redtern@pzc.nl Conny van Gremberghe (chef) WoutBareman Raymond de Frel René Hoonhorst René van Stee P'its Bakker (sport) Raudeloo 16 I Postbus 62 *560 AB hulst [el: (0114) 372776 I Pax (0114) 372771 I e-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer j*ntrale redactie I &sU?8Ur9SeWe9l° vlissingen Te|: (0118) 484000 Pax (0118) 470102 fcmail: redactie@pzc.nl INTERNET pic.nl E-mail: web@pzc.nl spelletjes, 14.00 uur. Modeshow; Trefpunt, 13.00 uur: Kaarten en biljarten; 14.00 uur: Handwerken; Café 't Hoeckhuys, 20.00 uur' Kaarten: CLINGE - Malpertuus, 13.15 uur- Anbo koersbal; 13.30 uur: KBO soos, kaarten, sjoelen en biljarten; GRAAUW Gemeenschapshuis, 14.00 uur: KBO handwerken; 14.45 uur: Gym nastiek; HEIKANT 't Heike, 13.15 uur Biljarten, pieren en handwerken; 19.00 en 20,00 uur: Damesgymclub; HENGSTDIJK De Schuur, 9.30 uur: Meer bewegen voor ouderen; HOEK - De Lovenhoek, 13.30 uur: Biljar ten, kaarten, koersbal, 19.30 uur: Bridge; HULST - De Lieve, 10 00 uur: Biljarten he ren; 13.00 uur: Biljarten en computeren; 13.30 uur: Bingo. Café de Kroon, 14.00 uur: Kaarten; KOEWACHT - De Lange Akkers, 13.30 uur; Kaarten; De Vlaschaard, 13.00 uur: Biljarten; LAMSWAARDE - De Luifel, 13.30 uur; Meer bewegen voor ouderen; NIEUW-NAMEN - Café Sint Cecilia, 19 45 uur: Bingo; OOSTBURG - Tienercentrum Time Out, 13.00-17.00 uur; Soos voor tieners; PHILIPPINE De Schotse Hoek, 10.00 uur: Yoga; 19.30 uur: Kantklossen, patchwork en quilten, applicatie, beren; SAS VAN GENT - De Regenboog, 14.00 uur. Kaarten, De Speye, 9.30-10 00 uur: SAV aerobic voor 55-plussers; 10.00-11.00 uur; SAV gymnastiek voor 55-plussers, De Roselaer, 10.00 uur: Speksteen. SLUISKIL Het Meulengat. 10.00 uur: Swos zwemmen, 13.30 uur: Swos zang koor, kaarten, canasta: SINTJANSTEEN De Warande, 9.30 uur: Gymnastiek, 10.30 uur Volksdansen; 13.30 uur: Biljarten en koersbal; 13.30 uur: Schieting; TERHOLE Dorpshuis. 13.00 uur: Meer bewegen voorouderen; TERNEUZEN - De Veste, 9.15 en 10.15 uur Volkdansen; 13 30 uur: Biljarten; Opstandingskerk, 14.00-16.30 uur: Knut- selmiddag; VOGELWAARDE Dorpscentrum, 14.30 uur gymnastiek; 15.45 uur; volksdans; ZUIDDORPE - 't Kaa.ke. 13.30 uur: Kaar ten; ZAAMSLAG Dorpshuis, 14.00 uur: .Koersbal, door René Hoonhorst TERNEUZEN - Het voormalige Zuidlandtheater in Terneuzen verdwijnt deze week uit het beeld van de gelijknamige straat. De vroegere conciërge woning aan de Bellamystraat ging gistermorgen in een mum van de tijd tegen de vlakte, waarna de grote grijper van een kraan direct door de coulissen van het voormalige theaterpo- dium heen brak. De schouwburg maakt plaats voor een parkeerterrein. Op dat ten-ei n kunnen sporters van gymnastiekvereniging EMM, bezoekers van de Kinderopvang Zeeuwsch-Vlaanderen en cur sisten en docenten van de Stich ting Toonbeeld vanaf het najaar hun auto kwijt. Het aan het the ater vastzittende oude school gebouw krijgt namelijk het ko mende half jaar een drieledige nieuwe functie. De twee gymza len worden omgebouwd tot een volwaardige turnhal voor de gymnastiekvereniging, de vleu gel aan de achterkant biedt ruim onderdak aan kinderop vang en de rest van het school gebouw wordt door Toonbeeld in gebruik genomen voorde mu zieklessen en verschillende cur sussen beeldende kunst. Vijf miljoen De sloop van de schouwburg en de renovatie van het voormalige Petrus Hondius, dat nog enkele jaren dienst deed als vestiging van de huidige scholengemeen- De voormalige schouwburg maakt plaats voor een parkeerterrein. schap De Rede, kosten de ge meente Terneuzen zo'n vijf mil joen euro. Vorig najaar rees nog even de vrees dat de aanwezig heid van asbest de sloopkosten flink zou opdrijven. Gemeente woordvoerster V. van der Windt bevestigt dat er meer asbest in het voormalige theater is aange troffen dan verwacht. „Maar de aannemer heeft destijds een on derzoekje verricht en heeft ver volgens het risico aanvaard Eventuele meerkosten zijn dus niet voor rekening van de ge meente, maar voor de aannemer. De gemeente heeft de verzeke ring gekregen en ziet er op toe dat alle veiligheidsregels in acht worden genomen bij het ver richten van de sloopwerkzaam heden." De oplevering van de totale re novatie en het parkeerterrein is voorzien voor november dit jaar. De kinderopvang moet na foto Charles Strijd de schoolvakantie in augustus al van de voor haar gereserveer de vleugel gebruik kunnen ma ken. Waarschijnlijk kunnen deelne mers aan een aantal cursussen ook al voor de definitieve ople vering in een opgeknapt deel van het gebouw terecht en kun nen ook de leden van Eendracht Maakt Macht lang voor novem ber de eerste vogelnestjes in de ringen maken. DEN HAAG - In Nederland geteelde softdrugs, nederwiet, bevat een steeds grotere hoeveelheid werkzame stoffen Sinds 1999 is dat gestegen van 8,6 naar 15,2 procent in 2002 door veredeling van de nederwietplanten, blijkt uit jaarlijks on derzoek in coffeeshops. Hoewel het niet bekend is hoe slecht dit is, maakt staatssecretaris Ross van Volksgezondheid zich er zorgen over. De scheidslijn tussen soft- en harddrugs wordt schimmiger. Onervaren gebruikers kunnen van sterkere ne derwiet eerder angst- en paniekaanvallen krijgen. Harde maatregelen heeft Ross niet in petto. In juni komt haar minis terie met een actieplan om het cannabisgebruik te ontmoedi gen en het softdrugs-toerisme in grensstreken te beperken. HEILLE - Een 60-jarige man uit de gemeente Sluis is maan dag bij een aanrijding op de Heille-rotonde nabij Sluis ge wond geraakt. De man reed in zijn invalidewagen over de Heilleweg en wilde via het fietspad de kruising van de Rond weg oversteken. Voor de rotonde, op de Rondweg, stond een vrachtwagencombinatie die optrok en naar rechts over de ro tonde richting Draaibrug reed. De man in zijn invalidewagen reed echter ook door. De achterkant van de vrachtwagen raakte daardoor nog net de invalidewagen waardoor deze kantelde. De man is even bewusteloos geweest en heeft een flinke hoofdwond opgelopen. Hij is voor onderzoek overge bracht naar het ziekenhuis. De bestuurder van de vrachtwa gen heeft van dit ongeval waarschijnlijk niets gemerkt, TERNEUZEN - Bij een aanrijding op de N60 ter hoogte van Kuitaart is gistermorgen een 17-jarige bromfietser gewond geraakt. De jongeman, afkomstig uit de gemeente Hulst, is met vermoedelijk een hersenschudding naar het ziekenhuis De Honte in Terneuzen overgebracht. De aanrijding gebeurde rond kwart voor acht. Een 49-jarige vrachtwagenbestuurder uit de gemeente Reimerswaal reed op de N60 vanaf de rich ting van Terhole en sloeg rechtsaf de Hoefkensdijk op Hij zag daarbij de bromfietser niet aankomen. PERKPOLDER - Met het verdwijnen van de PSD-veren verliest het verkeersvoorlichtingsteam van 3VO Zeeuws- Vlaanderen twee actiepleisterplaatsen. De voorbije twaalf jaar hield het team minstens één keer per maand folderacties op de veerpleinen in Perkpolder en Breskens. De vrijwilligers konden op de pleinen de automobilisten makkelijk aanspre ken en informeren. Vandaag deelt het 3VO-team tussen drie en vijf uur voor het laatst folders uit op het veerplein in Perk polder. De PSD-mensen krijgen Zeeuwse koffiekoeken. WESTDORPE - De Terneuzense politieke partij de Boom heeft de gemeente dringend gevraagd verkeersmaatregelen te nemen op de Graafjansdijk in Westdorpe. De partij, die te weinig stemmen haalde om in de gemeenteraad te komen, meldt dat in haar eerste nieuwsbrief, die vier keer per jaar verschijnt. In de 'Boombrief' wordt er op gewezen dat bewo ners van de Graaf jansdijk zich al sinds begin 2001 zorgen ma ken over de hoge snelheid waarmee wordt gereden. Alle par tijen erkenden het probleem, ook metingen door de politie en het ROVZ gaven de bewoners gelijk, maar de voormalige ge meente Sas van Gent had te weinig geld om er iets aan te doen. door Frank van Cooten SINT-JANSTEEN - De moge lijke komst van een wildpark aan de Wilhelniinastraat in Sint Jansteen levert wisselende reac ties op in het dorp. De dorps raad, de horeca en sommige on dernemers vinden het idee niet zo gek, maar bewoners van de Wilhelminastraat vrezen voor de veiligheid en de drukte. T. Veldkamp van de Stichting Wild Cat onderhandelt over aankoop van 2,3 hectare grond voor de realisatie van het wild park voor de opvang van kat- achtigen Het perceel ligt aan het einde van de Wilhelmina straat, richting Heikant, waar deze straat overgaat in de Vy- lainlaan. Volgens voorzitter F. de Maat van de dorpsraad kan het wild park een leuke toegevoegde waarde zijn voor Hulst en Sint Jansteen. „Maar we hebben toch wat vragen. Wat is de stich ting precies van plan, hoe veilig wordt het wildpark en hoe zit het met de bezoekersaantallen. Dat laatste is onze grootste zorg. Daar moet nog veel aandacht aan worden besteed." Ook D. Herman van café-res taurant De Kroon vindt het wildpark interessant klinken. „Het kan een goede ontwikke lingzijn voor SintJansteen. Een dergelijke voorziening trekt nieuw publiek en dat is voor de horeca nooit slecht." Taxi- en touringcarbedrijf Hans Boehlé is positief. „Zo'n voor ziening brengt leven in de brou werij. Ik weet zeker dat de on dernemersvereniging in Sint Jansteen daar heel positief te genover staat. Mee doorgaan, zou ik zeggen." F. Vermeulen van de gelijknami ge fietsenzaak is een stuk min der positief. „Een wildpark lijkt me niet zo geweldig. Ik vrees voor stankoverlast Daarnaast vraag ik me af of zoiets wel kan zo dicht bij de woningen. Een wildpark hoort volgens mij be ter thuis in de polder. Ik hoop dat de gemeente het plan niet goed zal keuren." Bewoners van de Wilhelmina straat zijn evenmin enthousiast. „Levensgevaarlijk. Stel dat die beesten uitbreken. Mijn benen willen niet meer zo. Als zo'n roofdier uitbreekt, kan ik niet hard weglopen. Ik heb zo'n wildpark daarom liever niet", zegt P. Thuij. Ook E. van Acker hoopt dat de gemeente het plan- afwijst. „Zo blij ben ik er niet. mee. Ik vrees voor drukte bij ons in de straat. Een wildpark past beter in de polder. Van mij mag die stichting een andere locatie zoeken. Als het wildpark er toch komt, hoop ik dat het goed be veiligd is. Want stel dat die bees ten uitbreken..." J. Allefs reageert kort. „Zón wildpark is een avontuurspelle- tje. De toegang is gratis. Nou, dan komt het van zijn leven niet goed." Raadsleden J. van Eek (CDA) en A. Dobbelaer (Algemeen Belang uit Sint Jansteen schieten het wildpark niet bij voorbaat af maar willen eerst meer infor matie. „Het is nog niet te over zien wat een wildpark allemaal met zich meebrengt. Ik kan me iets voorstellen bij de opvang van kleine katachtigen, maar zet vraagtekens bij leeuwen en tijgers", zegt Van Eek. Dobbelaer: „We moeten goed weten wat de effecten zijn van een wildpark voor Sint Jan steen. Het gaat mij dan ook vooral om de veiligheid. Want stel dat een beest uitbreekt. Dan zitten we met dezelfde proble men als met de wolf van een paar jaar geleden." Woensdag 12 maart 2003, Biddag Axel: Gereformeerde Kerk Vrijgemaakt 19.30 uur ds Burger, Oostburg: Gerefoi meerde Gemeente do 13-3 10 00 en 15.30uurdsv. Gelder,Terneuzen: Gere formeerde Kerk Vrijgemaakt 19,30 uur ds Dunnewind;Gereformeerde Gemeente do 13-3 15.00 en 19.15 uur ds Harinck; Zaamslag. Nederlandse Hervormde Kerk 19.30uurdsHovinga;Gereformeer de Kerk Vrijgemaakt 19 30 uur ds Visser. Christelijke Gereformeerde Kerk 15.00 uur leesdienst, 19.30 uur ds Van Ek; In het artikel Toneelclub speelt Proost in Sluiskil' van zaterdag 8 maart staan data van de voorstellingen onjuist vermeld De juiste data zijn zaterdag 15 maart om 14 00 uur voor ouderen uit groot Terneu zen, voor donateurs en belangstellenden op zaterdag 15 maart, vrijdag 21 maart en zaterdag 22 maart, telkens om 20 uur KOEWACHT - De stichting Cultuur en Ontspanning De Vlaschaard houdt zaterdag een dansavond in het gelijknamige gemeenschapscentrum. De mu ziek wordt verzorgd dor het Jumbo Trio. De zaal is om 19.00 uur open.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 49