Tussen brede grijns en grimlach PZC Smits wil leven in Staten Samenstelling; nieuwe Staten! SP'er Luijben blieft geen stukje gemeenschapskaas Ri Waarschuwing Verliezers wijzen naar Den Haag, winnaars naar zichzelf Veel animo voor verkiezing leden dorpsraad m woensdag 12 maart 2003 door Emile Calon MIDDELBURG - Geluk en ver driet stonden gisteravond dicht bij elkaar in het Middelburgse Abdijcomplex. Een breed la chende CDA-lijsttrekker T. Poppelaars stond op nog geen paar meter afstand van een sip kijkende J. Suurmond (VVD). G. de Kok, de voorman van de PvdA, lachte eveneens toen de ene na de andere gunstige uitslag voor zijn partij binnen kwam. Vlak achter hem ver werkte M. Wiersma (Groen- Links) het verlies van zijn partij met een grimlach. De verliezers, die waren er gis teren volop, wezen onafhanke lijk van elkaar naar Den Haag en de uitstraling van hun lande lijke partij als oorzaak voor het stemmenverlies voor hun partij De prestaties van de landelijke partijen bepalen volgens hen de uitslag in de provincie. De winnaars daarentegen vin den dat de eigen prestaties toch vooral de doorslag hebben gege ven. „Wij hebben een goede campagne gehad met veel aan dacht voor lokale en regionale zaken", bofte Poppelaars. Van een Balkenende-effect voor zijn partij wilde hij gisteravond nog niets weten. Wel gaf hij toe dat de uitslag voor het CDA meer is dan hij durfde hopenDe afgelo pen 25 jaar verloor zijn partij of bleef gelijk in zetelaantal. Gis teren boekte hij echter fikse winst. „Boven verwachting." De Kok boekte gisteren ook ze telwinst, iets wat ook al weer ve le jaren geleden is. In 1987 ging zijn partij van tien naar veertien Statenzetels. Vervolgens was er alleen maar achteruitgang of stilstand. Die beweging werd gisteren gekeerd, constateerde een zeer blije lijsttrekker. Kiespijn Suurmond lachte als de spreek woordelijke boer met kiespijn. Zijn partij verliest heel wat ze tels en is terug bij af, aldus de li berale voorman. De schuld voor het verlies ligt volgens hem niet bij de Zeeuwse afdeling, maar komt op het conto van de lande lijke partij, die het momenteel niet al te goeddoet. W. Kolijn (SGP) constateerde dat zijn partij ongeveer even veel stemmen heeft behaald als vier jaar geleden. Nu de op komst iets hoger is dan destijds pakt dat niet gunstig uit voor zijn partij R. Stoffels (PvZ) lachte wat krampachtig en stel de dat het verlies hem teleur stelt. De opkomst van de LPF kost zijn partij minimaal een ze tel, zo zei hij terwijl hij partijge noten moed inspraak. J. van der Giessen (D66) en H Smits (LPF) verkeerden gister avond lang tussen hoop en vrees omdat het zeer lang duurde voor ze duidelijkheid kregen over de uitslag. Beiden haalden het net. Voor Van der Giessen was dat een opluchting, Smits toonde zich enigszins teleurgesteld om dat ze op meer had gehoopt. Veroverd A. Luijben van de Socialistische Partij toonde zich onderkoeld blij omdat zijn partij voor het eerst een plek heeft veroverd in de Statenzaal. Iets wat volgens M. Wiersma (GroenLinks) ten koste is gegaan van zijn partij. GroenLinks scoorde vier jaar geleden uitzonderlijk goed. Die score is volgens hem niet te overtreffen. J. van Ginkel (ChristenUnie) was eveneens teleurgesteld over het verlies aan stemmen. Hij noemde het opvallend dat zijn partij niet heeft geprofiteerd van de opstelling inzake de Wes- Bezoekers in de Abdij bekijken vol spanning de binnenkomende uitslagen; SGP-lijsttrekker W. Kolijn (links) en beoogd SGP-gedeputeerde G. van Heukelom (wijzend) staan al wat te filosoferen of er een plekje in Gedeputeerde Staten in zit. foto Lex de Meester terschelde Container Terminal. Die WCT heeft volgens hem bij de verkiezingen geen enkele rol gespeeld. De Kok deelde die mening niet. Volgens hem is de winst van zijn partij mede te danken aan de opstelling van de PvdA tijdens het WCT-debat. „Wij hebben gekozen voor werk en daarvoor zijn we beloond." De turbulentie die ruim een jaar geleden doo:? Fortuyn en diens aanhang werd veroorzaak politiek Nederland heeft wellicht alsnai^ effect dat de daling van het aantal kiezers dat nag stembus gaat, tot staan is gebracht. De politiekheê algemene termen, baat gehad bij het rumoer. rust, die veelal roest, is weergekeerd, valt een teru$ naar de traditionele partijen waar te nemen. De» vende en meer avontuurlijk ingestelde kiezers ho-4 het massaal voor gezien. De vanouds bekende ps.-- zijn weer in kalm vaarwater terechtgekomen. Zijn ten zich niet vergissen. Gezapigheid kan ertoe lei dat sluimerend ongenoegen binnen zeer korte tijdj nieuw wordt gemobiliseerd. De grote winnaars in de Zeeuwse Staten dienenziehj goed voor ogen te stellen bij de samenstelling vani nieuw dagelijks bestuur en bij de wijze waaropdat provincie gaat bestieren. De voor het CDA en deft gunstige uitkomsten van de verkiezingen vangi$;= kunnen maar beter niet worden omgezet in dezéi noegzaamheid die nauw met de macht verbondeni1 grote partijen dienen de gunsten van hun aanhaa honoreren door zich te verplichten, meer dan zij gelopen decennia deden, voeling te houden met c;: volking. Bij de vorming van een nieuw college van Gedept de Staten zal blijken of de uitkomst van de verice gen niet voert tot arrogantie. Als het CDA en deft willen, kunnen ze naar willekeur partijen uitsla van 'regeringsdeelname'. Juist omwille van eens contact met een zo groot mogelijk deel van deZeea bevolking, doen zij er wijs aan de verlei ding tot heta lenvan machtsspelletjes te weerstaan. De meestv«? hand liggende verdeling is die, waarbij het CDAt» de PvdA twee en de VVD en de SGP ieder éénzetelit! nieuwe college bezetten. De krachtsverhoudingen^ nen nader tot uitdrukking worden gebracht in des nier waarop de portefeuilles worden verdeeld. Decennialang is de SGP buiten de vergaderzaal va; gehouden. Er werden opzetjes gemaakt die werden; klaard uit een huiver voor wat wel wordt ervaren een starre opstelling van de staatkundig gereforra den. Ten onrechte. De praktijk van tientallen jare leden wees uit, dat de SGP in staat is zakelijk mees sturen zonder de rest van de provincie al te hinderin volgen met de eigen, onwrikbare opvattingen. De uitslagen van de Statenverkiezingen in heel heli zullen de formatie van een nieuwe regering mia moeilijk maken. In de Eerste Kamer der Staten-ft raai krijgen CDA en PvdA een meerderheid ends- valt een extra argument te vinden voor de vorming; een coalitie door die twee partijen. Maar ook oplas lijk niveau doet de politiek er goed aan de waarsd wing van het jaar 2002 in gedachten te houden. door Rolf Bosboom KAMPERLAND - Het is niet echt jouw partijweer", merkt de voorzitter van het stembureau, VVD-raadslid Piet de Putter op. „Ho ho, geen stemmingma kerij hè", antwoordt Hedwig Smits, lijsttrekker voor de Lijst Pim Fortuyn (LPF), terwijl ze haar oproepkaart in levert. Ze stemt op haar gemak, aan het begin van de middag, in het De Casembroot- huis in haar woonplaats Kamperland Er wachten haar deze dag geen ver plichtingen, zodat ze zich in alle rust thuis kan voorbereiden op wat komen gaat Ze vraagt de vele bekenden die ze bij het stembureau tegenkomt 'een kaarsje' voor haar op te steken en ver der is het 'lijdzaam afwachten' wat de kiezers in hun wijsheid en wispelturig heid beslissen. „Het is voor mij ook een symbolische dag, de afsluiting van een periode", zegt ze. „Ik ben flink aan het opruimen. De afgelopen maanden heb ik ontzet tend veel papier verzameld, een hele wasmand vol. Die ben ik nu aan het uit zoeken." Wat afgedaan is of niet meer ter zake doet, gaat haast ceremonieel de open haard in. Kwade geesten Vorig jaar september werd ze verras send gekozen tot voorzitter van LPF Zeeland. „Sindsdien is mijn leven drastisch veranderd. Het is een dag taak geworden. Zeker in het begin had ik mijn handen vol aan het beslechten Lijsttrekker Hedwig Smits van de LPF Zeeland brengt in Kamperland haar stem uit. foto Dirk-Jan Gjeltema van ruzies en het bezweren van kwade geesten. Vervolgens werd ik ook nog tot lijsttrekker gebombardeerd De campagne was intensief, maar ze kunnen doen. Vanmorgen ontdekte ik kijkt er redelijk tevreden op terug, een stapeltje van vijftig folders in huis. „Toch denk ik altijd; ik had nóg meer Die hadden natuurlijk in brievenbus sen moeten liggen. Je moet tot het ui terste gaan, want voor ons als LPF is het moeilijk om andere mensen ervan te overtuigen dat we het goed bedoelen, ondanks dat we landelijk een slechte beurt hebben gemaakt." Over het aantal zetels dat haar partij in de wacht zal slepen, laat ze zich weinig optimistisch uit. Eentje zou al mooi zijn. „Ik ben voorzichtig, maar ik hoop op twee zetels. Onze nummer twee op de lijst, Adrie van Duijvenbode, heeft wat meer ervaring. Ik zou het wel fijn vinden om wat support te hebben." Vuur Ze ziet voor zichzelf een duidelijke rol weggelegd in de Statenzaal. „Ik wil voor wat vernieuwing in de provincie- politiek zorgen. Ik ben niet bang om wat leven in de brouwerij te brengen." Politici zijn volgens haar te ingetogen, praten te vaak naar elkaar toe en zo ontbreekt het vuur in de debatten. „Dat is jammer, want daardoor kom je niet tot de kern en wordt het ook niet inte ressant voor burgers en de media." 's Avonds volgt ze de uitslagen in het provinciehuis. De scores van haar par tij schommelen rond de drie procent, met uitschieters in Noord-Beveland en Vlissingen richting de vijf procent. Eén zetel wordt daarmee zonder problemen veiliggesteld. „We hadden er liever twee gehad, want nu is het zo sneu voor onze tweede persoon. Maar ik vind het zelf een groot voorrecht om in de Staten te komen Al is het bescheiden, de geest van Pim waart voortaan ook rond in de Abdij. door Wout Bareman OSSENISSE - Nee, de 61-jari- ge Fons Luijben had nu niet bepaald de kriebels toen hij op stond. De provinciale lijsttrek ker van de Socialistische Partij (SP) legt het heel rustig uit: „Je kunt de kiezers nu toch niet meer beïnvloeden. VVe kunnen niet anders dan de uitkomst ac cepteren." Maar vraag hem een voorspelling te doen over de uitslag en zijn ogen beginnen licht te twinkelen. Van niets op drie? Zou kunnen. Om elf uur 's avonds is het er één minder. Ook mooi! „Zeker als er sprake is van een lage opkomst, kan dat in het voordeel uitpakken van de kleinere partijen. Ik denk dat wij goed, gericht campagne hebben gevoerd. Gewoon za ken gepresenteerd die er toe doen." Hij somt ze snel op. De gezondheiszorg (hij is be stuurslid van Het Klaverblad en van de Zeeuwse Stichting voor Gehandicaptenbeleid), het kwijnende openbaar ver voer, de Westerscheldecontai- nerterminal (tegen) en de pro blemen voor vooral fietsers door de ingebruikname van de Westerscheldetunnel. Luijben- „Het openbaar vervoer is ho peloos. Ik las dat mensen uit de regio dreigen te vertrekken omdat hun vaste busverbin ding wordt wegbezuinigd, ter wijl ze daarvan helemaal af hankelijk zijn." Op de website van de SP spreekt hij, blijkt bij het aan klikken, ferme taal. In Zeeland is best ruimte voor meer dan de huidige 385.000 Zeeuwen. Doe je er nogeens 50.000 bij 'dan is de provincie nog leeg'. Zelf streek hij, na zijn pensionering, neer in de polder bij Walsoor den. Hij stemt in Ossenisse. Buiten is het druilerig, binnen mag de stemming als uitermate melig worden omschreven. Fons Luijben en vrouw Toos verblikken of verblozen er niet van. Tegen half twaalf zijn hen slechts 38 mensen voorgegaan. Stembureauvoorzitter Riet van Heese-Rottier schenkt aan de bar desondanks goed ge luimd een glaasje Spa en een kop koffie. En verdraaid, daar meldt zich juist de gemeente bode met een schaal kaasblok jes, feestelijk voorzien van een vlaggetje. Nee, Fons Luijben blieft geen hapje. Vriendelijk wijst hij erop dat het verspil ling van gemeenschapsgeld is. Trouwens, is het geen vasten tijd? 's Middags volgt hij thuis de be richten over de opkomst. Om half zeven nemen hij en zijn vrouw de boot. Toos rijdt met goede kennissen mee naar de SP-verkiezingsavond in het De gemeentebode biedt Luijpen een kaasblokje aan. Arsenaal in Vlissingen, Fons maakt samen met Gertjan Bouterse (nummer twee) zijn opwachting in het abdijcom plex in Middelburg. In de och tenduren sprak hij de vurige hoop uit dat de 19-jarige Mark Aarts het als derde ook zou red- foto Charles Strijd den. De SP geeft jongeren im mers graag de vrije teugel. Ach, die is over vier jaar nog maar 23. door Ben Jansen MIDDELBURG - De wisseling van de wacht in Provinciale Staten van Zeeland heeft vol gende week plaats. Maandag is de laatste vergadering in oude samenstelling; donderdag ko men de nieuwe Staten voor het eerst bijeen. Hieronder volgen de namen van de kandidaten die bij de verkie zingen van gisteren zijn geko zen. In dit overzicht kon nog geen rekening worden gehou den met eventuele verschuivin gen als gevolg van voorkeur stemmen. Daarover is morgen aan het eind van de middag dui delijkheid te verwachten. Om met voorkeurstemmen in de Staten te worden gekozenis een kwart van de kiesdeler nodig. Volkspartij voor Vrijheid en Demo cratie (VVD): J Suurmond (56), Schoondijke; H. Polderman-Martin (55), Tholen; I. Vogelaar(52), Krabbendijke, G van den Ouden-Zwart (57). Nieuwer- kerk; C. Bierens (45), Meliskerke, J Maris (56), Zaamslag; F Streng (42), Middelburg. Christen Democratisch Appèl (CDA): T. Poppelaars (43), Veere; A Koppe- jan-Elsen (36), Zoutelande; H. van Waveren (35), Goes; W. Saman (56), Sas van Gent; C. van Beveren (46), Middelburg; K. Martinet (52), Hei kant; J. van de Merbel (61), Tholen; M. Ganzeman (35), Zierikzee; E. Wijffels (59), Aardenburg; M Faasse (47), Kamperland, B Feijtel (35), Wemeldinge; W. Audenaert (53), Sas KORTGENE - 570 inwoners van Kortgene hebben gisteren hun stem uitgebracht voor de onlangs opgerichte dorpsraad. Dat betekent een opkomst van 39 procent. Woordvoerder Kees Kouw spreekt van een daverend suc ces. „Hiermee is bewezen dat er draagvlak is voor een dorpsraad in Kortgene." De bewoners van het Noord-Bevelandse dorp konden hun stem uitbrengen op één van de acht gegadigden voor een bestuursfunctie. Op basis van de uitslag wordt de komen de weken een bestuur gevormd. van Gent; J. Bergen (51), 0 burg. Partij van de Arbeid (PvdA): G de Kok (45). Goes; P. Hoi Koudekerke; M. de Kostd Rilland; M. Ie Roy (48). HA Kramer (48), Zuidzande; E.3 man (42), Middelburg; T. La dijk-Bergwerf (52), Koewadi Dalebout (57), Bruinisse;R.' Wal (52), Sint-Maarten# Kerckhaert (42), Terneuzen Staatkundig Gereformeerde li (SGP): W. Kolijn (59), Terneuzen; GJ land (52), Sint-Annaland. G Heukelom (53), Nieuwerken Houmes (59), WestkapelleJ aanse (55), Goes; T. vanOosle ge (46), Bruinisse; P. Hamei.:-' Terneuzen. Partij voor Zeeland (PvZ): R. Stoffels (62). Veere, L.B«-1 (58), Groede Democraten 66 (D66): J. van der Giessen (52), Veere GroenLinks (GL): M. Wiersma (53), 's-HeerHetó kinderen; L. Timmermans# l delburg. Socialistische Partij (SP): F. Luijben (61), Walsoorden# terse (42), Koudekerke. Lijst Pim Fortuyn (LPF): H. Smits (45), Kamperland. ChristenUnie (CU): J. van Ginkel (49), 's-Gravenpi D. Visser (46), Middelburg. Advertentie) Gezond zitten: kontoofinncü'1'! A Plesmanweg "O.G* Tel. 0113-270470, la ^EJSSÜEEEÜJ

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 48