Woningbouw Bru krijgt vaart Geld en eieren in De Blikvanger Duivensport wil jeugd enthousiasmeren Kusje kost Brabander 850 euro en rijverbod Blinde kan voortaan op cd boeken beluisteren 17 proverko wil volgend jaar beginnen op plek oude raadhuis Informatie over borstvoeding Nederwiet steeds sterker Gereedschap gestolen uit schuur Vakantie eindigt met letsel Onruststoker aangehouden Taakstraf in plaats van boete Zorgbureau geeft informatie Jaarconcert kerkdiensten woensdag 12 maart 2003 'l: joorMarcelModde SUINISSE - Projectontwik- iflaar Proverko uit Goes ver- - „acht volgend jaar te kunnen mnen met de bouw van een «partementencomplex op de 9 Jatie van het voormalig ge- I^tehuis in Bruinisse.Burge- neester en wethouders van - jehouwen-Duiveland hebben Se plannen voor die plek giste- leD goedgekeurd. De nieuwbouw behelst een luxe •omplex van 21 koopapparte- jenten en een parkeerkelder, laarnaast wil woningcorpora tie Zeeuwland in het zelfde ge- led een gebouw met 35 huur- jjpartementen neerzetten, dusief een kinderdagverblijf n een centrale ontmoetings- uimte voor de bewoners. Sa- fceE met de renovatie van het elendende zorgcentrum In 't Ipper moet het nu troosteloze 2?; van Bruinisse een compleet ieüwe uitstraling krijgen. De iwaardering van de omgeving lord' verder versterkt door een arkachtige aankleding, ojectleider J. Littooij van tuverko houdt er rekening mee at de vergunningprocedure nu ogzeker negen maanden in be- agneemt. Eventuele bezwaren an omwonenden kunnen de lanuitvoering vertragen. Ge ien de overwegend positieve eacties tijdens de presentatie van het project drie maanden eleden in Bruinisse, gaat hij er evenwel vanuit dat de opzet treed wordt gesteund. „Zoals dezaken er nu voorstaan, hopen wij in de eerste helft van vol gend jaar met de bouw te kun- sen beginnen." Oorlog Een oorlog met Irak en de onze- lereeconomische ontwikkeling unnen echter nog roet in het ftengooien, zegt Littooij. „Er is oldoende belangstelling voor |ie appartementen, maar de larkt is in dit soort situaties ispelturig. Of potentiële klan ten toehappen, blijft even af- fachten." In het gunstigste ge tal kan de nieuwbouw in 2005 ■orden opgeleverd. Proverko is eigenaar van het voormalige gemeentehuis. Pas zodra zeker is dat mogelijke be zwaren de plannen niet grondig in de war kunnen schoppen, wordt begonnen met de sloop van dat in verval geraakte ge bouw. Die terughoudendheid heeft volgens Littooij te maken met de huidige waarde van de op stallen. Mocht achteraf tegen de verwachtingen in toch blijken dat woningbouw op die plek planologisch (gemeenteraad en provincie moeten ook nog hun goedkeuring geven) ongewenst is, dan kan het pand altijd nog worden verbouwd tot een kan toor. Littooij: „Heb je op zo'n moment al gesloopt, dan kun je dat niet meer terugdraaien." Het college van Schouwen- Duiveland heeft gisteren zijn goedkeuring gegeven aan de plannen. Ook de welstandscom missie is akkoord. Volgens B en W schuilt in de integrale aanpak van de drie partijen en het groenplan een belangrijke meerwaarde. Over de precieze inrichting en onderhoud van de 'buitenruim te' moeten onderling nog af spraken worden gemaakt. Die afspraken worden vastgelegd in een exploitatie-overeenkomst Aannemelijk is dat de herin richting van het gebied ook kos ten met zich meebrengt die voor rekening van de gemeente ko men. Het college vindt zo'n bij drage te billijken. B en W doen nog geen uitspraak agenda U1LU JJJLUt ïuuulm»*#'*! i tm STREEKACTIVITEITEN iUINISSE - Durpsuus, 14.00 uur: Regio- jlevoorronde Nationale Voorleeswed- trijd, ERIKZEE Gebouw Paternoster, 14.00 lir Informatiemiddag over persoons- tbonden budget (PGB) en particuliere misrorg; De Driehoek, 14.00-16.00 uur: IVMini-instuif. PRIKZEE - De borstvoe- rganisatie LLL houdt anavond in het MFC in Zierik- ee weer een informatiebijeen- omst over borstvoeding. De ijeenkomst begint om 20.00 Vroeger was het gebruikelijk dat de duivensport van vader op zoon werd uitgeoefend; dat is tegenwoordig niet meer zo vanzelfsprekend. foto Marijke Folkertsma door Ali Pankow ZIERIKZEE - Het gaat niet goed met de duivensport. Het ledenbestand vergrijst en er is nauwelijks aanwas van jonge mensen. Dat moet veranderen, vindt het bestuur van postduivenvereniging Ge vleugelde Vrienden in Zierikzee. Om de duivensport in de toekomst te be houden, moet er gewerkt worden aan promotie bij de jongeren. Om daar han den en voeten aan te geven; heeft het bestuur van de vereniging een jeugdcom- missie in het leven geroepen. Duivenmelkers Rinus Krijger, Rob Pas- schier en Han de Jonge gaan de duiven sport onder de aandacht van de jeugd tussen vijf en twaalf jaar brengen. Eén van de middelen daartoe is een kleur- wedstrijd voor leerlingen van alle basis scholen op Schouwen-Duiveland. De leerkrachten van de scholen wordt me dewerking gevraagd bij de verspreiding onder de leerlingen. Als de scholen meer willen weten over de duivensport, stelt de vereniging een videofilm van circa 22 minuten ter beschikking om in de klas te tonen. Die film wordt in elk geval ook gedraaid tijdens de prijsuitreiking van de kleur- wedstrijd op zaterdagmiddag 3 mei. Die bijeenkomst wordt vanaf 14.00 uur ge houden in het clublokaal van Gevleugel de Vrienden aan het Kerkhof ZZ. Een andere manier om bij kinderen be langstelling te kweken voor de duiven sport is het aanbrengen van zogeheten adoptieleden. De achterliggende ge dachte is dat alle 31 leden van de vereni ging een zoon, dochter, buurkind, klein kind of kennis onder hun hoede nemen om als adoptielid kennis te laten maken met het verzorgen van duiven en het wedstrijdvliegen. Er staan voor dit doel drie adoptievluchten op de agenda. Dat zijn op 3 mei een vlucht vanuit het Belgi sche Niergnies, op 7 juni vanuit Ablis en op 26 juli vanuit Creil, beide in Frank rijk. In een zogeheten poulebrief geeft de dui- venhouder aan welke prestaties hij van zijn vogels verwacht tijdens een bepaal de vlucht. Met een juiste voorspelling zijn prijzen te winnen. Bij de adoptie- vluchten zijn de bovenste vijf duiven van de poulebrief prijsduif voor het adoptie lid. Volgens Krijger biedt dit een aardige kans om jongeren nauw te betrekken bij wat er komt kijken bij het wedstrijdvlie gen. Tot zijn spijt moet hij echter vast stellen dat voorlopig nog maar zeven mensen een adoptielid hebben aange meld. Hij hoopt dan ook dat de eigen le den nog wat meer verantwoordelijkheid gaan tonen voor de toekomst van de dui vensport. De prijsuitreiking van de drie adoptie- vluchten zal plaatsvinden op zaterdag 6 september, ook in het eigen clublokaal van Gevleugelde Vrienden. IDDELBURG - „Ik heb hem aar een kusje op de bumper jfgeven". bezwoer de Braban- 'f gisteren voor de Middel de politierechter. n was in januari stom- REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 -300 AB ZIERIKZEE Iel (0111)454647 Fax. (0111) 454657 t-mail: redzzee@pzc.nl I Marcel Modde (chef) I PietKleemans Famke van Loon Ali Pankow j ^srne Soesman j PudyBoogert (sport) •sntrale REDACTIE ji wstsouburgseweg 10 }3soaavussingen I ïel' (0118) 484000 i Fax. 10118) 470102 E mail- redaCtie@pzc.nl 'nternet pzc.nl c nail: web@pzc.nl dronken op een voorganger ge knald en er uiteindelij k vandoor gegaan. De 47-jarige man uit Den Bosch reed op 19 januari vanuit Brabant naar zijn cara van in Zierikzee. Voor het ver trek had hij met vrienden nog acht glazen wijn gedronken. Hij was op Goeree-Overflakkee aangekomen toen hij bovenop een stilstaande auto botste. „Het was een beetje glad, in elk geval tikte ik 'm alleen maar aan." De Bosschenaar stapte uit en bood aan de schade in der minne te schikken. De benadeelde par tij weigerde omdat het om een auto van de zaak ging. Boven dien konden ze het er niet over eens worden wat er precies was beschadigd. Hierop stapte de Brabander weer in zijn auto en reed weg. Het slachtoffer liet het er niet bij zitten en reed hem achterna. „Het politierapport vertelt dat u steeds harder ging rijden", vertelde rechter R. Reinarz „Daar kan ik me niets meer van herinneren", ant woordde de Bosschenaar. Uiteindelijk wist een motor agent de man tot stoppen te dwingen op het grondgebied van Schouwen-Duiveland. Bij de blaastest scoorde de man 825 microgram, bijna vier keer zo veel als toegestaan. „U had echt veel te veel gedronken. Hiermee kunt u niet meer fatsoenlijk au torijden", oordeelde officier van justitie G. Oosterveld en eiste duizend euro boete en negen maanden rijontzegging. Rechter R Reinarz was milder. De Brabander kwam er vanaf met een straf van 850 euro boe te. Daarnaast kreeg hij een rij verbod van negen maanden, waarvan drie voorwaardelijk. door Ali Pankow RENESSE - De titel Eieren voor je geld kiezen dekt goed de lading van de nieuwe wis seltentoonstelling in De Blik vanger, het museum met oude blikken van Annemarie Heili gers aan de Capelweg in Re- nesse. Kunstzinnig gemaakte eieren en geld in alle soorten en waarden vormen de hoofd moot van deze tijdelijke expo sitie naast de permanente col lectie aan oude blikken. Heiligers had al bij de intro ductie van de euro een presen tatie aan oud geld willen wij den. Nu is het er dankzij de medewerking van museum De Meestoof in Sint Annaland uiteindelijk van gekomen. Geld spreekt tot de verbeel ding. zo blijkt in De Blikvan ger. Er zijn legio spreekwoor den en gezegden over geld. De bedenkers creëren soms ware kunstwerkjes en er zijn talloze liedjes gewijd aan een tekort of teveel aan geld. Poen, poen, poen is daar een voorbeeld van, maar ook Geen geld en toch geen zorgen of Als je voor een dubbeltje geboren bent. Dit soort liedjes klinken als muzak op de achtergrond in het blikkenmuseum. Ze zijn tot een medley verwerkt door het duo Franny en Wim Bak ker uit Scharendijke. De collage met papieren gul dens, rijksdaalders en andere oude bankbiljetten wekt bij veel bezoekers gevoelens van nostalgie op. Vrij zeldzaam lij ken het vroegere twintig-gul - denbiljet en het opmerkelijk grote biljet van zestig gulden met een opvallend perfora- Terinen als 'duitendief' en 'geldwolf' komen regelmatig voor tijdens de wisselexpositie over eieren en geld in De Blikvanger. foto Marijke Folkertsma tierandje. De serie tientjes biedt tussen grootheden als koningin Emma, Hugo de Groot en Frans Hals ook de beeltenis van een Zeeuws meisje. „De ontwerper schijnt gecharmeerd te zijn geweest van zijn dienstbode", lacht Heiligers. Verder zijn hier on der meer vierkanten stuiver tjes, halve centen, sieraden van munten en zinken oorlogs- geld te zien. Vooruitlopend op Pasen biedt de wisseltentoonstelling ook een vitrine vol fraaie eieren. Elly Texer uit Goes beschil derde en versierde eieren van een soort marmer. Zij doet dat zo minutieus en verfijnd dat ze er complete sprookjes mee ver telt. Door gebruik te maken van zeer kleine schelpjes brengt ze een knap reliëf aan op de vlakke eieren. Texer weet ze zelfs tot mensjes te ver werken. Zo prijkt op enkele eieren in minimale afmetingen een ver liefd Zeeuws paartje dat over de zee uitkijkt. Connie Vink uit Zierikzee levert een bijdrage met eieren van keramiek, die ze dit keer ook verwerkte tot kindergezichtjes. In de lees hoek ligt een stapel boeken over de geschiedenis van de Nederlandse munten en bank biljetten. die speciaal door bi bliotheek De Stolpe voor deze wisselexpositie werd samen gesteld. De tentoonstelling is tot en met 21 april geopend op dins dagochtend van 10.00 tot 12 00 uur en op woensdagmid dag van 13.00 tot 17.00 uur. Verder zijn er extra openstel lingen op zondag 13 april en op tweede paasdag maandag 21 april over het autoluw maken en later mogelijk volledig afsluiten van de Molenstraat. Tijdens de pre sentatie van de plannen in Brui nisse uitte een aantal mensen hun zorg over dat onderdeel. Het college zal in het kader van de bestemmingsplanprocedure een hoorzitting beleggen, waar op dat aspect ook aan de orde kan komen. DEN HAAG - In Nederland geteelde softdrugs, nederwiet, bevat een steeds grotere hoeveelheid werkzame stoffen. Sinds 1999 is dat gestegen van 8,6 naar 15,2 procent in 2002 door veredeling van de nederwietplanten, blijkt uit jaarlijks on derzoek in coffeeshops Hoewel het niet bekend is hoe slecht dit is, maakt staatssecretaris Ross van Volksgezondheid zich er zorgen over. De scheidslijn tussen soft- en harddrugs wordt schimmiger Onervaren gebruikers kunnen van sterkere ne derwiet eerder angst- en paniekaanvallen krijgen. Harde maatregelen heeft Ross niet in petto. In juni komt haar minis terie met een actieplan om het cannabisgebruik te ontmoedi gen en het softdrugs-toerisme in grensstreken te beperken. DREISCHOR - Uit een schuur aan de Mr. P Moggestraat in Dreischor is gisternacht gereedschap gestolen. Inbrekers hebben de schuur bij de woning opengebroken. De buit be stond uit een aantal boormachines en de bijbehorende acces- siores. ZIERIKZEE - Dagelijks rijdt de 41-jarige vrouw uit Burgh- Haamstede dat bewuste kruispunt aan de Kraaijesteinweg in haar woonplaats zonder problemen over. Tot 30 mei vorig jaar. Toen zag zij een fietsster op het kruisende fietspad over het hoofd en raakte haar met haar auto. Gelukkig niet al te hard, zodat het letsel beperkt bleef tot een gebroken sleutel been. Maar voor de vakantievierende fietsster betekende het wel een pijnlijk einde van een leuke tijd. En voor de automobi liste betekende het een dagvaarding voor de zitting gister middag van de kantonrechter in Zierikzee. Daar verklaarde zij schuldig te zijn, ze had de vrouw domweg niet gezien. Offi cier van Justitie J Zondervan eiste een boete van 250 euro en een voorwaardelijk rijverbod van drie maanden. Kanton rechter B. Doorewaard Boekhout volgde de eis. VLISSINGEN - Een 27-jarige Vlissinger is maandagavond rond tien uur aangehouden in de Coosje Buskenstraat. De man gooide met stenen, liep te schreeuwen en sprong op ge parkeerde auto's. Ook vernielde hij een ruit van een woning in de Flessenstraat. De man verkeerde onder de invloed van drugs. Hij werd gear resteerd, maar is inmiddels vrijgelaten. ZIERIKZEE - Onwetendheid over de verplichting zijn auto te verzekeren, kwam een 57-jarige man uit Brouwershaven gis teren op een taakstraf van dertig uur te staan. In maart 2001 was hij in het bezit van een niet rijdende auto die hij zelf wilde opknappen. De man had begrepen dat zolang de auto niet kon rijden, hij hem ook niet hoefde te verzekeren. Die foutieve informatie le verde hem een dagvaarding op voor de zitting gistermiddag van de kantonrechter in Zierikzee. „Wie een kentekenbewijs heeft, moet de daarbij behorende auto verzekeren", legde kantonrechter B. Doorewaard Boekhout uit. „Ook als de auto in onderdelen op de plank ligt." Gezien de financiële situatie van de gedaagde zit een auto er voorlopig niet in. Hij verzocht om een taakstraf in plaats van een boete. De kantonrechter veroordeelde de man tot een taakstraf van dertig uur in plaats van een boete van 280 euro. door Patrick de Block GOES - Voor blinden en slecht zienden breekt een nieuw tijd perk aan op het gebied van ge sproken lectuur. Vanaf eind oktober worden over de hele wereld de cassettebandjes ver vangen door cd's. Het Zeeuws revalidatiecentrum voor blin den en slechtzienden Visio in Goes houdt daarom in de maan den maart, april en mei infor matiebijeenkomsten voor blin den en slechtzienden. Alle gebruikers hebben nu nog een cassettespeler om de band jes af te spelen, Vanaf eind okto ber worden deze cassettespelers vervangen door cd-spelers. De ze speciale cd-spelers worden alleen voor blinden en slecht zienden gemaakt en worden in twee verschillende typen op de markt gebracht: Een basismo del voor de gewone gebruiker en een moderne versie voor perso nen die ermee studeren. De meeste mensen die gebruik maken van deze apparatuur zijn ouderen. Voor hen is het een hele overgang om te veranderen van cassette naar cd. Visio probeert daarom de toekomstige gebrui kers alvast wegwijs te maken met de cd-speler. „We laten de mensen gewoon met het appa raat aan de slag gaan Zo kun nen ze wennen aan alle knoppen en toetsen die op de cd-speler ZIERIKZEE - Zorgbureau Van der Bijl uit Zierikzee houdt van middag in gebouw Paternoster in Zierikzee een informatiemid dag over het Persoonsgebonden Budget (PGB). Dat gebeurt op uitnodiging van de ouderenbond ANBO Het PGB maakt het mogelijk dat mensen zelf hulp regelen die no dig is en die past bij hun per soonlijke situatie. De bijeen komst begint om 14.00 uur TIIOLEN - De muziekvereni ging Concordia uit Tholen houdt 22 maart haar jaarcon cert in de Meulvliet. Om 19.30 uur beginnen de jong ste musici van de muziekvereni ging, gevolgd door het harmo nieorkest. Na de pauze sluit het jeugdorkest zich bij het harmo nieorkest aan. zitten", aldus Visio-medewerk- ster Evelien Visser. Toch is het niet noodzakelijk om een cd-speler aan te schaffen. Via het internet kan een pro gramma worden gedownload dat het mogelijk maakt om de cd's op de computer te beluiste ren. Volgens Visser zal dit voor namelijk door jongeren worden gebruikt. „De meeste ouderen zijn niet in het bezit van een computer. Als ze er al een heb ben, is het internet toch vaak te ingewikkeld voor ze." Helderder Door de betere geluidskwaliteit van de cd's wordt het voor blin den en slechtzienden makkelij ker om naar de gesproken lec tuur te luisteren Visser denkt dat de cd's een hele vooruitgang zijn. „De bandjes die nu nog worden gebruikt zijn heel kwetsbaar en hebben vaak een mindere geluidskwaliteit. De cd's hebben een helderder ge luid, waardoor het voorname lijk voor oudere mensen makke lijker wordt om naar de lectuur te luisteren." De aanschafprijs van de cd-spe- ler ligt redelijk hoog. Dit komt doordat er momenteel nog maar één aanbieder van het apparaat is. Toch hoeft dit geen belemme ring te zijn om het apparaat aan te schaffen, omdat het in het pakket van de AWBZ valt. Mensen die zich aan willen mel den voor de informatiebijeen komst kunnen dit doen bij Visio in Goes. Woensdag 12 maart 2003, Biddag Brouwershaven Gereformeerde Kerk Vrijgemaakt 9 30 uur ds v. Hoek, 19.00 uur dienst, Bruinisse Nederlandse Her vormde Kerk 10.00 en 19.30 uur ds Obe- rink; Gereformeerde Kerk 19.00 uur dhr Francken; Haamstede Nederlandse Her vormde Kerk 10.00 uur ds Van IJsseldijk, Gereformeerde Kerk 19.30 uur dhr Gee- ne, Christelijke Gereformeerde Kerk 10.00 en 19.00 uur ds Hardeman; Gere formeerde Gemeente 10.00 uur lees- dienst, 19 00 uur stud Terlouw; Kerk- werve Christelijke Gereformeerde Kerk 10.00 en 19.00 uur ds Den Otter; Nieu- werkerk SOW-Gemeente 19.30 uur ds Klein; Oosterland Nederlandse Her vormde Kerk 19.00 uur ds De Bruijn; Re- nesse Nederlandse Hervormde Kerk 19.30 uur avondgebed; Serooskerke Ne derlandse Hervormde Kerk 19.00 uur ds Bos; Scharendijke SOW-Gemeente 19.30 uur ds Trouwborst; Sirjansland Ne derlandse Hervormde Kerk 10.00 en 19.00 uur ds Joppe; Zierikzee Nederland se Hervormde Kerk, Gasthuiskerk 19.00 uur ds v.d. Schee; Gereformeerde Kerk 19 30 uur ds De Zeeuw; Christelijke Gere formeerde Kerk 10.00 en 19.00 uur ds v.d. Meuten;

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 43