Edwin eist excuses van Beatrix Donner wil inzet criminelen bij bestrijden terreurdaden PZC Lange zichtlijnen matigen gevoel vol Nederland Strafhof borduurt voort op Hugo de Groot Moordzaak Deventer wordt niet heropend 3 Raadslid Breda uit fractie gezet Bende stal 159 Mercedessen Politie maakt jacht op daklozen Brandstichter universiteit in PBC Roep om minister van Water Van der Hoeven en Meurs uit zicht bij Ahold Paar vraagt om onderzoek Rijksrecherche naar vermeende delicten Ook negatief reisadvies voor Eilat in Israël woensdag 12 maart 2003 BREDA - De WD-gemeenteraadsleden in Breda hebben oud-wethouder J. de Werd, die maandag werd veroordeeld wegens stalking en bedreiging, uit de fractie gezet. Zij gaan ervanuit dat hij zijn raadszetel zal opgeven. De Werd, die twee ex-vriendinnen lastig vielnoemt de beslis sing voorbarig en niet rechtsgeldig omdat de fractie hem niet heeft gehoord. De Werd weet nog niet of hij zijn zetel zal opge ven. De politierechter veroordeelde de oud-wethouder tot een werkstraf van 120 uur en vier maanden voorwaardelijke ge vangenisstraf. Enkele dagen na zijn arrestatie op 22 april 2002 zegden eerst de WD-fractie en daarna de bijna voltalli ge gemeenteraad het vertrouwen in hem op. ANP VENLO - De politie heeft gisteren vier arrestaties verricht in verband met diefstallen van Mercedessen. In 2002 zijn er vol gens de politie in de regio Limburg-Noord 159 ontvreemd. De diefstallen zijn vooral gepleegd in en rond Venlo en Roer mond Aangehouden zijn drie inwoners van Blerick (gemeen te Venlo), twee mannen van respectievelijk 35 en 44 jaar en een 21-jarige vrouw. Ook is een 40-jarige Nijmegenaar opge pakt. Bij de aanhouding van de Nijmegenaar is een grote hoeveel heid Mercedes-onderdelen aangetroffen. De politie vermoedt dat deze afkomstig zijn van de gestolen auto's. ANP AMSTERDAM - De waterpolitie betrapt steeds vaker junks, zwervers en illegalen die stiekem een verblij fplaats zoeken in de Amsterdamse grachtengordel Ze zoeken hun toevlucht op onveilige scheepswrakken, zei een woordvoerder van de KLPD gisteren. De waterpolitie probeert hen sinds vorige week samen met de vreemdelingenpolitie te verdrijven. De waterpolitie overlegt ook met de reinigingsdienst en de stadsdelen om de wrakken te verwijdern, zodat de zwervers er geen onderdak meer kunnen vinden. „Bovendien zijn de grachten toch een beetje het blauwe goud van Amsterdam. Die moeten netjes en mooi blijven", aldus de zegsman. ANP ALMELO - De 27-jarige systeembeheerder uit Hengelo, die in november brand stichtte bij de Universiteit Twente, wordt voor psychiatrisch onderzoek opgenomen in de psychiatri sche observatiekliniek het Pieter Baan Centrum in Utrecht. Dat heeft de rechtbank in Almelo gisteren bepaald. De rechts zaak wordt verdaagd. Het Openbaar Ministerie had om opna me gevraagd teneinde meer inzicht te krijgen in de psyche van de brandstichter. De verdachte heeft bekend. De schade van de brand bedroeg 40 miljoen euro. ANP DEN HAAG - Bedrijven en organisaties die zich met water bezighouden vinden dat er in het volgende kabinet één minis ter verantwoordelijk moet zijn voor het waterbeleid. Die kan krachtiger optreden en de samenwerking tussen publieke en private partijen verbeteren, zodat Nederland beter kan bij dragen aan de oplossing van internationale waterproblemen Dat zei voorzitter W. Segeren van het Nederlands Water Part nerschap (NWP) gisteren bij de presentatie van de Neder landse bijdrage aan het Wereld Water Forum, dat zondag in het Japanse Kyoto begint De NWP coördineert de bijdrage van bedrijven, instellingen en organisaties. ANP [jowJeNeBoonstra lEÜ'STAD - De 48-jarige fis- olUI uil Lelystad had gisteren Juin cd bii wijze van spreken 1, koffer al klaarstaan. Zozeer hij ervan overtuigd dat hij weg zou kunnen uit de „„(gevangenis in Lelystad, i i „aar hij naar eigen zeggen on- 'f schuldig vastzit. I De man werd twee jaar geleden 1 tot twaalf jaar cel veroordeeld I wesens tie moord op de weduwe I Jacqueline Wittenberg uit De- venter in 1999. Niet alleen hij zelf, maar ook een aantal des kundigen zijn ervan overtuigd dat hij die moord nooit heeft ge pleegd en ook niet kan hebben gepleegd. De Hoge Raad, die zich gisteren over zijn zaak boog, kreeg giste ren echter van procureur-gene raal J. Wortel het advies mee de moordzaak niet te heropenen. Volgens hem is er te weinig nieuw bewijs aangevoerd. Alles blijft vooralsnog zoals het is. ,,We zijn sprakeloos", reageer den gistermiddag Wanda en Ed Waisvisz in Almere, de hand schriftdeskundigen die zich sterk hebben gemaakt voor de vrijlating van de man. ,,We heb ben heel veel signalen gekregen dat het wel goed zat met het her zieningsverzoek aan de Hoge Raad. Ook wij waren er rotsvast van overtuigd dat ze de zaak gaan overdoen. Ik hapte naar adem toen ik de opvatting van het Openbaar Ministerie hoor de", aldus Wanda Waisvisz De familie Waisvisz dacht dat er sterke troeven waren voor her opening van de zaak, die door het Hof in Arnhem in december 2000 juridisch nog overtuigend werd geacht. Inmiddels is echter duidelijk geworden dat een geurproef met een speurhond niet deugde en dat een in Deven ter gevonden mes dat justitie als moordwapen beschouwde, ab soluut niet het mes kan zijn ge weest waarmee de vermogende weduwe werd vermoord. ,,We hebben elke dag contact met de veroordeelde", zegt Wanda Waisvisz. „Voor hem stort nu de wereld in. Die gaat halfdood in zijn cel liggen en is niet meer bij machte om zich nog uit dit dal omhoog te wer ken." Anneke, de echtgenote van de vastzittende fiscalist, die vanuit haar woning in Lelystad de ge vangenis kan zien waar haar man is ingesloten, houdt de rug voorlopig nog enigszins recht. „Het gaat nog maar om een ad vies", zegt ze. „Wat telt is het besluit van de Hoge Raad zelf met vijf onaf hankelijke rechters. Ik houd hoop, maar die wordt wel steeds kleiner." GPD van onze redactie binnenland UTRECHT - Ruim zestien mil joen mensen op een landopper vlakte van bijna 34.000 vier kante kilometer: in Nederland wonen gemiddeld 475 mensen op een vierkante kilometer. Het is het dichtst bevolkte land van de Europese Unie. meldde giste ren het Centraal Bureau voor de Statistiek. Een Fin heeft bijna dertig keer meer ruimte dan de Nederlan der. In Europa is alleen Malta dichter bevolkt dan Nederland. Daar wonen 1240 mensen op een vierkante kilometer De top van de bevolkingsdichtheid in Nederland wordt volgens het CBS bereikt over een jaar of 25. Dan delen ongeveer 520 Neder landers een vierkante kilometer „Vroeger was België dichter be volkt dan Nederland, maar dat is in 1950 omgeslagen", zegt CBS-onderzoeker J. Garssen. „Door een iets hogere vrucht baarheid en iets lagere sterfte in Nederland, is het verschil sinds dien almaar groter geworden. De laatste jaren neemt de bevol kingsdichtheid in beide landen verder toe door migratie." Volgens hem is Nederland dicht-, maar niet overbevolkt. „Overbevolking is een puur ge voelsmatige, subjectieve, haast politieke term. Bij het gevoel van volheid gaat het niet zozeer om het aantal mensen dat je bij elkaar zet, maar om het beslag dat mensen op die ruimte leg gen." Voortuintjes „Vol is een gevoel, hoe je ruimte beleeft", zegt ook H. Horlings van het Utrechtse bureau H+N +S landschapsarchitecten. „Niet de vierkante meters zijn bepalend, maar de manier waarop het is georganiseerd. Wat de ruimtebeleving ook kan beïnvloeden, is de hoogte van bebouwing en de kwaliteit er van Met dezelfde bebouwing kun je heel verschillende wijken maken. Een straat met allemaal voortuintjes oogt heel anders dan een gesloten bouwblok met achtertuinen. Het Java-eiland in het Amsterdamse havenge bied is misschien wel het dichtst bebouwd deel van Nederland. Maar het oogt toch open. door de lange zichtlijnen en de lig ging in het water." Die weten schap is niet nieuw. In het smalle Vondelpark in Amsterdam leg den landschapsarchitecten al waterpartijen aan die het park groter laten lijken. Lange lijnen waarvan het einde niet is te zien creëren ruimte. Horlings: „Ei genlijk gelden de regels die je toepast in het interieur ook in het landschap De laatste decennia rukken woonwijken, bedrijfsterreinen, snelwegen en andere infra structuur op. „De noodzaak om inventief om te gaan met de ruimte wordt steeds groter", zegt landschapsarchitect Hor lings. „Als je kaarten van de laatste decennia naast elkaar legt, dan zie je dat Nederland langzaam dichtslibt. Regio's gaan steeds meer op elkaar lij ken We moeten proberen de verschillende landschappen te behouden en zuinig zijn op grote ruimtelijke eenheden. Als je een honderdje eenmaal hebt gewis seld voor tien tientjes, dan krijg je het nooit meer terug GPD ZAANDAM - C. van der Hoeven en M. Meurs zijn sinds gisteren definitief weg bij Ahold. De top mannen kondigden ruim twee weken geleden hun vertrek al aan na onregelmatigheden in de boeken. Zij bleven nog bij het supermarktconcern aan om het bestuur over te dragen. Die overgangsfase is voorbij, zo maakte het concern uit Zaan dam bekend. Meurs wordt nu tijdelijk opgevolgd door D. Eustace, voormalig financieel topman van Philips. Eustace (66) staat bekend als een puinruimer. Eerder hielp hij als vice-voorzitter van de raad van bestuur Philips op de been In 2001 stond de Brit tijdelijk KPN-topman P. Smits bij. De plaats van Van der Hoeven als bestuursvoorzitter werd al direct ingenomen door presi dent-commissaris H. de Ruiter toen onregelmatigheden in de boeken bekend werden. Wie Van der Hoeven in de functie van topman zal opvolgen, is nog steeds niet duidelijk. ANP J door Jaco van Lambalgen DEN HAAG - Minister Donner van Justitie wil in uitzonderlij ke gevallen criminelen als infil trant inzetten. Dat mag alleen gebeuren als het gaat om het voorkomen van terroristische acties, zo liet hij de Tweede Ka mer weten. De inzet van zogehe ten criminele burgerinfiltran ten is politiek omstreden. Sinds de aanslagen van 11 sep tember 2001 in de Verenigde Staten is de wereld veranderd, zegt Donner. Nederland moet volwaardig mee kunnen werken aan internationale onderzoeken naar terrorisme. Duitsland, de Verenigde Staten en Groot- Brittannië maken daarbij nu al wel gebruik van criminele bur gerinfiltranten, zo voert een woordvoerder van minister Donner aan. De Nederlandse overheid moet ook criminelen kunnen inzetten om informatie over terroristische activiteiten boven water te krijgen. Het gebruik van criminele bur gerinfiltranten wordt aan strenge voorwaarden gebonden. Zo mag de informatie op geen enkele andere manier te krijgen zijn. Dus niet via politie-infil- tranten en gewone (niet-crimi- nele) burgerinfiltranten. De in zet van criminele infiltranten vereist goedkeuring van zowel het college van procureurs-ge neraal als de minister van Justi tie. En het mag alleen gaan om het voorkomen van terroristi sche acties, dus niet om bijvoor beeld drugs- of mensensmok- kelnetwerk op te rollen. In 1998 kwam toenmalig minis ter van Justitie Korthals in grote politieke problemen toen bleek dat onder zijn verantwoorde lijkheid de inzet van een crimi nele burgerinfiltrant was goed gekeurd. De Tweede Kamer had na de IRT-affaire juist de infil tratie met criminelen verboden, omdat zij niet wilde dat de over heid mensen zou gebruiken die zelf ook de wet overtraden. Infiltratie Later maakte de Kamer daarop een uitzondering voor crimine len die informatie zouden kun nen doorgeven aan inlichtin gen- en veiligheidsdiensten. In het voorstel van Donner gaat het echter om infiltratie in het kader van strafrechtelijk on derzoek. met het uiteindelijke doel daders voor de rechter te brengen. GPD in de Roy van Zuvdewïjn. echtgenoot van prinses Margarita, eist persoon lijke en publiekelijke excuses san koningin Beatrix aan hem en zijn echtgenote. Het paar stuurt verder aan op een onder zoek door de Rijksrecherche voorde door het tweetal gemel de vermeende delicten. J)e koningin moet zich per soonlijk en publiekelijk bij ons verontschuldigen. Met minder nemen we geen genoegen", al dus Edwin in het Duitse blad Stem van gisteren. Volgens ad vocaat J. Pen van de prinses is een onderzoek van de Rijksre cherche het eerste doel van de 'aangifte die het paar maandag deed tegen oud-premier Kok en de ex-ministers De Vries (Bin nenlandse Zaken) en Zalm (Fi nanciën). Het paar beschuldigt de oud bewindslieden van valsheid in geschrifte, schending van het ambtsgeheim, oplichting en ambtsdwang. ..We willen weten wat er nu feitelijk is gebeurd. Dat is iets wat de Rijksrecher- chemoet uitzoeken. Stap twee is dan hoe het eventueel met de vervolging zit en hoe dat moet gebeuren", zegt Pen. Het Openbaar Ministerie in Den Haag bekijkt de aangifte. Aan hankelijk was de aanklacht bij het parket in Amsterdam inge diend, maar volgens justitie zouden de vermeende vermeen de delicten voor het grootste Ron de Groot DEN HAAG-Edw IDEN HAAG - Voor de Israëli sche stad Eilat aan de Golf van Akaba geldt sinds gisteren een negatief reisadvies van het Ca lamiteitenfonds. Jarenlang bleef dit populaire toeristen oord in het uiterste zuiden van het land buiten schot bij het reisadvies, dat wel voor de rest van het land gold. V OÏE PROBUiMtM HLUr.KOM JE BJ W,J deel in Den Haag hebben plaatsgevonden. Ook tegen ambtenaren van mi nisteries en de voormalige Bin nenlandse Veiligheidsdienst (BVD) is aangifte gedaan. De aanklacht heeft onder meer be trekking op het BVD-onderzoek dat naar De Roy van Zuydewijn is ingesteld voor zijn huwelijk met Margarita. Wegens de affaire rond het paar veranderde het kabinet, zoals gemeld, de regels voor antece dentenonderzoeken van (poten tiële) leden van de koninklijke familie. Verzoeken om de Alge mene Inlichtingen- en Veilig heidsdienst (AIVD) daarvoor in te schakelen, moeten eerst aan de premier worden gemeld. Pre mier Balkenende schreef dit in de brief die hij maandagavond aan de Tweede Kamer stuurde. Vorige week bleek dat de AIVD (toen nog BVD) in 2000 een on derzoek had ingesteld naar de aanstaande echtgenoot van Margarita, zonder de regering daarover te informeren. In brie ven aan de prinses bezwoer oud minister van Binnenlandse Za ken De Vries dat er van onder zoek naar De Roy van Zuyde wijn geen sprake was geweest De Socialistische Partij en D66 reageerden gisteren sceptisch op de verklaring van Balkenen de. Ook de PvdA blijft nog met vragen zitten. CDA en PvdA zijn het ermee eens dat verzoeken om antecedentenonderzoek voortaan via Algemene Zaken lopen. Ook vinden beide dat er nader gekeken moet worden naar de positie van het kabinet van de koningin. De WD vindt dat de brief van Balkenende wel wat vragen oproept Tweede-Kamerlid Van Bommel (SP) wil vertrouwelijke corres pondentie tussen prinses Mar garita en koningin Beatrix die hij in zijn bezit heeft, vanoch tend laten lezen aan andere Ka merleden. Hij geeft hen ook in zage in de briefwisseling tussen Margarita en oud-premier Kok Hij doet dit omdat de regering de correspondentie niet ver- trouwelij k beschikbaar wil stel len Het debat over de kwestie wordt vandaag gehouden. ANP pagina 4: Balkende hoopt dat brief opheldering biedt „We hebben deze beslissing ge nomen vanwege de onrust in het land over de dreigende oorlog in Irak", aldus een woordvoerder van het Calamiteiten fonds, twaarin onder meer de reisbran che en ANWB zijn vertegen woordigd. Het ministerie van Buitenland se Zaken ontraadt al geruime tijd een bezoek aan Israël, inclu sief Eilat en de Palestijnse ge bieden. Het Calamiteitenfonds be schermt Nederlandse reizigers tegen financiële schade bij cala miteiten. Toeristen die het land toch be zoeken, doen dat op eigen risico. Vrijwilligers van Hogerhand hijsen in Scheveningen nationale vlaggen. Langs het strand is een fictiteve verdedigingslinie opgericht tegen een mogelijke Amerikaanse invasie. In de Verenigde Staten is namelijk een wet aangenomen die een aanval op Ne derland mogelijk moet maken. De Amerikaanse regering is fel gekant tegen het gisteren in Den Haag geïnstalleerde Internationaal Strafhof (ICC). Washington is er absoluut op tegen dat Amerikaanse staatsburgers voor het Hof zouden kunnen worden gedaagd. foto Robin Utrecht/ANP nationale hoven in Den Haag, zoals het Permanente Hof van Arbitrage, het Internationaal Gerechtshof, het Joegoslavië- Tribunaal en nu dus het Inter nationaal Strafhof. Annan wees erop dat het Inter nationaal Gerechtshof, het hoogste juridische orgaan van de VN, geschillen tussen staten behandelt, maar geen inviduen kan laten voorkomen in strafza ken. Daarvoor is het ICC in het leven geroepen. Het ICC is trou wens weliswaar uit het systeem van VN-onderhandelingen voortgekomen, maar uiteinde lijk opgericht als zelfstandige verdragsorganisatie die los staat van het VN-systeem. Annan zei te hopen dat het ICC mensen afschrikt die op het punt staan oorlogsmisdaden te plegen. Ze moeten weten dat straffeloosheid niet bestaat. In tegenstelling tot de huidige, tij delijke VN-tribunalen voor ex- Joegoslavië en Rwanda moet het ICC uiteindelijk wereldwij de bevoegdheid krijgen de zwaarste internationale misda den, zoals genocide (volken- moord), misdaden tegen de menselijkheid en zware schen dingen van het oorlogsrecht te vervolgen. De achttien rechters legden een gelofte van plichtsbetrachting af ten overstaan van de Jor daanse prins Zeid. Deze Jor daanse VN-ambassadeur is voorzitter van de Vergadering van Statenpartijen (ASP) die aangesloten zijn bij het Straf hof. Tot nu toe doen 89 landen mee, terwijl de VS fel tegen zijn. Prins Zeid streeft ernaar in april de eerste hoofdaanklager van het ICC door de ASP te laten aanwijzen per acclamatie, waardoor de aangewezen kan didaat sterker komt te staanEr circuleren al maanden infor meel namen van kandidaten, zoals Carla del Ponte, de huidi ge hoofdaanklaagster van de VN-tribunalen. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Tijdens een cere monie in de Haagse Ridderzaal zijn gisteren de eerste rechters van het Internationaal Strafhof (ICC) geïnstalleerd. De Canade se rechter Philippe Kirsch is ge kozen tot president van het in Den Haag gevestigde, nieuwe internationale hof. De Inaugurele Zitting werd bij gewoond door koningin Beatrix en VN-secretaris-generaal An nan Premier Balkenende herin nerde in zijn openingswoord aan de eeuwenoude verbonden heid van Nederland met het in ternationaal recht. Die lijn loopt van Hugo de Groot (1583- 1645), een van de grondleggers van het volkenrecht en meer in het bijzonder het oorlogsrecht, tot de Haagse Vredesconferen tie in 1899. Die leidde tot de ves tiging van steeds nieuwe inter-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 3