Actie 9?9 Kruiningen blijft Intercity station Sentiment bij verdwijnen veer Pluimveehouders vrezen het ergste 11 ElgTO Onkruid niet de baas zonder chemische middelen Bootkaarten-actie voor vergroten bieb Nederlandse Spoorwegen zetten plan in ijskast RUIMING WEG VOGELPEST Dat is gewoon Edah Vervoersverbod BEVELANDEN/THOLEN woensdag 12 maart 2003 door Rinus Antonisse GOES - Grote schrik. Een don derslag bij heldere hemel. Dit vreet aan je. Als er geruimd moet worden, is het afgelopen. De reacties van de Zeeuwse pluimveehouders liegen er niet om. De ernstige verdenking van vogelpest op een bedrijf tussen Breskens en Slijkplaat zorgt voor crisisberaad. „Dit hadden we absoluut niet verwacht. We zijn er altijd van uit gegaan dat een vee-dunge- bied als Zeeland de dans zou ontspringen", zegt voorzitter P. de Koeijer van de Zuidelijke Land- en Tuinbouw Organisatie Zeeland. Hij heeft geen ideehoe het zeer besmettelijke virus avi- aire influenza in Zeeuws- Vlaanderen kon belanden. Volgens gegevens van de ZLTO zijn er in Zeeland bijna 80 pluimveebedrijven; 29 met 870.000 vleeskuikens (vlees) en 48 met 560.000 leghennen (eie ren). De standsorganisatie heeft alle bijeenkomsten afgelast. Gezien de besmettelijkheid van vogelpest is naleving van de re gels zonder meer vereist en is strikte hygiëne voorwaarde Overigens staat niet vast dat er inderdaad sprake is van de ge vaarlijke ziekte. Pluimveehou der F. de Maat uit Waterland kerkje ergert zich er dan ook aan dat al volop gesproken wordt over vogelpest, terwijl dat niet zeker is. Hij vindt dat de kip- penfokkers daardoor extra be nadeeld worden, omdat de con sument onnodig kippenvlees zal mijden. Het bericht over de ziekteverschijnselen op het be drijf bij Breskens overviel hem als een koude douche. De Maat heeft circa 45.000 vleeskuikens, die eigenlijk al richting slachterij moeten (als de dieren ongeveer zes weken oud zijn). Afvoer ging vorige week niet door, omdat de grens met België voor pluimveetrans port gesloten is. „Ik vrees dat ik met een groot dierwelzijnspro- bleem kom te staan." De Maat wacht gelaten af. „We kunnen er wel hysterisch over doen, maar dat helpt weinig." Nog strenger opletten is het pa rool voor A. Wisse, die bij Kort- gene zo'n 50.000 leghennen ver zorgt. „We houden altijd al een logboek bij van wie het bedrijf opkomt, maar nu komt er hele maal niemand meer in.", vertelt ze. „Onze kippen zitten binnen, maar ja, vlakbij lopen er nog ge woon kippen buiten." Ze merkt op dat de sector com pleet overvallen is door de ziek te. „Echte vogelpest is er na de Tweede Wereldoorlog niet meer in Nederland geweest. Niemand was er op bedacht. Biologisch pluimveehouder H. Dubbelaar van Huis ter Mee bij Oostkapelle dacht dat de wind uit de goede hoek waaide. „Dat is dus niet zo en we moeten maar afwachten wat er gebeurt. Ik heb vorige week wel alle contac ten stilgelegd." Zijn leghennen lopen nog wel buiten, de mest- kuikens worden binnen gehou den. ..Als het toeslaat, komen we dat niet te boven." Zowel Wisse als Dubbelaar wijst erop dat de ziekte zorgt voor ont wrichting van de hele keten. „Op de Veluwe staan al vijftig miljoen eieren. Die mogen er niet uit. De mensen weten niet meer waar ze er mee naar toe moeten", betoogt Wisse. Dub belaar vreest dat de aanvoer van (biologische) mestkuikens en leghennen zal stagneren. Totaal aantal bedrijven met kippen (Advertentie) Hazelnoot of melk, reep 200 gram pri|s per kilo 4.95 Golden Delicious zak 1500 gram prijs per kilo 0 66 MEGA PACK 100 Tabiets Pak 100 stuks IvtEGA pack of 66 stuks 3-in-1 56 TABLETS U' 00 J 1 Aanbiedingen geldig van 10 Om 16 maarc zeeuwse almanak Vogelpest duikt op bij Bres kens. Althans, dat denken ze bij het ministerie van Landbouw. Er werd dan ook onverwijld een vervoersbe- perkende maatregel afge kondigd, geldend binnen een straal van tien kilometer rondom de besmettings haard. Daar valt, aan de overkant van de Westerschel- de, dus ook een flink stuk Vlissingen onder. Maar tot zover reikt de maatregel niet. De lijn die het getroffen ge bied markeert loopt slechts tot aan de Wester schelde. „Logisch toch?", lichtte de woordvoerdster van het mi nisterie toe, „Tussen Bres kens en Vlissingen ligt water. Loop je daar met besmette laarzen doorheen, dan spoelt het virus er vanzelf af." Dus opgelet Bressiaanders: naar Vlissingen wandelen mag. Van 10.00 tot 12.00 uur vanaf het veer Vlissingen-Breskens. "ww.omroepzeeland.nl bii OMROEP ZEELAND rechtstreeks op radio en televisie door Conny van Gremberghe 3p de radio vanaf 13.30 uur i j op televisie vanaf 14.30 uur j et daarin de documentaire Westerscheldetunnel') Luister ook naar: 'De Laatste Boot', t/m zaterdag dagelijks bij Omroep Zeeland Radio. "i T Mobile koop je op maat in. Alleen wal jij nodig hebl. Aangepast aan jouw belgedrag, ftdaijenieiteveel betaalt. Wil je meer weten, kijk dan op www.t-mobile.nl of bel 0800-7123. TERENDEN - Zeeuwen nuchter? Toch niet de voorbije weken. Begin je tegen mensen, vooral oudere, over het verdwij nen van de PSD-veren, dan schieten de tranen in de ogen. Dan konien de verhalen over de erwtensoep, die memorabele overtochten, die gezellige sfeer op dat ou de pontje tussen Terneuzen en Hoede- kenskerke. De sentimentaliteit beheerst de overkanten. Hoe kort geleden werd er nog gekankerd op de veren Op die trommelvliestergende alarminstallaties in de BMW's en Benzen die de ruimen deden trillen, op de almaar stijgende tarieven voor een overtochtje en op het slechte onderhoud aan de smerige schepen. Vaak waren de overtochten niet normaal, waren de diensten gestaakt we gens storm of mist en moesten gestrande Zeeuws-Vlamingen via het verre België huiswaarts keren. Vaarden de ponten wel, dan verdwenen ze net voor je uit de fui k en kon je - zeker in de avonduren - een uur lang genieten van de gierende wind op het In de jaren vijftig werd er in Den Haag onder leiding van Honoré Colsen een kleine oor log uitgevochten met de prijs van de overtocht als inzet. foto archief PZC verlaten veerplein. De veren en de sentimenten. Ooit, in de kille jaren vijftig, hadden de Zeeuws-Vla- mingen nog een kleine oorlog ervoor over om de overtochten tolvrij te krij genZet in Sluiskil of Terneuzen geen boom op over Honoré Colsen of de verhalen komen los. Over die vermaarde Vrije Veren-actie, de tocht naar Den Haag, de legendarische veekoopman, die overigens zijn gelijk niet kreeg, maar wel wist te bewerkstelligen dat de Zeeuws-Vlamingen jarenlang een extra korting op de veertarieven konden bedingen. De veren. Niet zo lang terug nog werden de veerdiensten verantwoordelijk geacht voor het verkeersonveilige rijgedrag van heel wat automobilisten bezuiden de Wes- terschelde. Het proberen halen van de boot werd vaak als excuus gebruikt om het gaspedaal in te drukken op plaatsen waar een subtiel beroeren noodzakelijk werd gezien. Herinneringen In de kranten, op tv, de valse sentimenten. Kapitein Oppeneer die het varen zal mis sen, oude dames die mijmeren over hoe het was en dan vooral verhalen over herinne ringen uit de jaren 50 en en passant even melden dat ze voor het laatst in '68 zijn overgegaan. Sommige mensen gaan heel ver in hun sentimentele beleving. Dieren arts Pol van de Vijver uit IJzendijke bij voorbeeld, die koppelt het verdwijnen van de veren aan de teloorgang van het Zeeuws-Vlaanderengevoel. Een gevoel, dat de medeoprichter van de Zeeuws- Vlaamse Volkspartij (nu Partij voor Zee land) Jean-Paul Hageman uit Vogelwaar de ooit probeerde te vangen in woorden, maar die zich verloor in gestotter. Voor Van de Vijver is het Zeeuws-Vlaan derengevoel te duiden met de slaak van verlichting die mensen bezigen als ze er net in geslaagd zijn de laatste avondboot te halen naar Breskens of Perkpolder. Dat gevoel zal naar alle waarschijnlijkheid bij sommige weggebruikers wel blijven. Ze ker als ze, gezeten achter het stuur van een bejaard Micra'tjeof een Escortje,erin geslaagd zijn om de helling van de Wes terscheldetunnel bij Terneuzen te trotse ren. iïf Rnh Paardekam LlTNINGEN - Op het station JVjinjjjgen-Ycrseke zullen ook r«leccnil)cr intercitytreinen oppen- De Nederlandse joonvegen hebben hel plan m het station zijn intercitysta- Lteontnemen, voorlopig in de Sast gezet. Kruiningen en omstreken is laatste maanden veel beroe- no ontstaan over het voome- ien van de NS. Het vervoers- li drijf stelde dat het station ruiningen-Yerseke niet aan de irnien voor een intercilysta- m voldoet, zeker niet als het Kruiningen-Perkpolder bevaart wordt genomen. Het egvallen van de intercity's zou tekenen dat alleen de stop- einen het station nog aandoen Dat gebeurt in beide richtingen maar één keer per uur. Het actiecomité dat zich op wierp voor het behoud van de intercitytreinen, kreeg veel bij val. De voltallige gemeenteraad van Reimerswaal, onderzoeks instituut NIOO uit Yerseke en aardappelgigant Lamb-Wes- ton/Meijer lieten weten dat de intercity's niet verloren mogen gaan voor Kruiningen-Yerseke. Protesten De protesten hebben gehoor ge vonden. De NS heeft het plan om vanaf december geen inter citytreinen meer te laten stop pen in Kruiningen afgeblazen. Het bedrijf vindt nog steeds dat het station niet voldoet aan de normen. „Maar in het belang van onze klanten hebben we dit besluit genomen", legt M. van Daalen van NS Regio Zuid uit. Ze ontkent niet dat de vele pro testen uit Reimerswaal mede aan het besluit ten grondslag hebben gelegen. „Tumult helpt altijd. Dus dat zal hier ook hier hebben meegespeeld." Van Daalen kan niet zeggen of het verdwijnen van de intercity treinen definitief van de baan is. „We moeten nog met de provin cie praten over de toekomst van het Zeeuwse spoornet, maar in het belang van de reizigers heb ben we besloten de intercity's in de nieuwe dienstregeling ge woon te laten stoppen op Krui ningen-Yerseke." Voorzitter J. Koster van het ac tiecomité reageert verheugd op het besluit van de NS. „Het heeft veel werk gekost, maar we hebben dan toch ons doel be reikt", zegt ze in een eerste reac tie. „Natuurlijk blijven we er bovenop zitten. Ze moeten nu niet meer terugkrabbelen." Met het besluit van de NS zijn enkele acties die op touw stonden, af geblazen. Zo zou het actiecomi té binnenkort een gesprek met het vervoersbedrijf hebben en wilde de gemeenteraad een de legatie naar Utrecht sturen om tegen het verdwijnen van de in tercitytreinen te protesteren. Scholieren delen foldertjes uit met uitleg over de actie foto Dirk-Jan Gjeltema door Steffan ter Maat GOES - Onder het mom 'Uw bootkaart helpt anderen lezen!' zamelt de Goese school voor speciaal basisonderwijs, De Tweern, PSD-abonnements- kaarten in waar nog een te goed op staat. De waarde van de kaart wordt bij de PSD geïnd en de opbrengst komt ten goede aan speciale leesboe ken voor de leerlingen van De Tweern met een leesachter- stand. Twee medewerkers van de school waren enige tijd geleden in Kortgene te gast bij een bij eenkomst van Rotaryclub Goes - De Bevelanden. Er werd ge sproken over het realiseren van een bibliotheek met speciale leesboeken voor De TNveern. Vanuit de club werd er al drie honderd euro beschikbaar ge steld voor de bibliotheek en er ontstond bij één van de rotary- leden het idee om de abonne mentskaarten te gaan inzame len. Kaarthouders kunnen met het verdwijnen van de dienst het te goed dat nog op hun abonne ment staat - met aftrek van ad ministratiekosten - innen bij de PSD. De Tweern en de rotary club roepen de kaarthouder echter op om de bootkaart voor het goede doel op te sturen naar antwoordnummer 542, 4460 VB in Goes. De tegoeden worden centraal geïnd en dat brengt minder administratiekosten met zich mee en vervolgens ko men de opbrengsten ten goede aan de speciale boeken voor de school. Om de actie onder de aandacht te brengen waren de leerlingen van De Tweern gisteren actief met het uitdelen van foldertjes op de veerpleinen van Kruinin gen en Perkpolder en tijdens de overtocht op de boot zelf. In de foldertjes wordt de actie toegelicht en ook ontvingen de reizigers al een speciale enveloppe waarin ze hun abon nementskaart kunnen opstu ren. door Rolf Bosboom HEINKENSZAND - De ge meente Borsele acht het voorlo pig niet haalbaar het onkruid helemaal zonder chemische middelen te bestrijden. Om die reden trekt zij zich terug uit het convenant duurzaam be heer, dat Borsele in november 2001 samen met andere Zeeuw se overheden heeft onderte kend. Met het convenant hebben de meeste Zeeuwse gemeenten, de beide waterschappen, de pro vincie, Rijkswaterstaat en ha venschap Zeeland Seaports af gesproken dat zij zich ervoor inspannen om vanaf 2005 geen chemische bestrijdingsmidde len meer te gebruikenBij de on dertekening heeft Borsele het voorbehoud gemaakt dat de on derhoudskosten niet onevenre dig mogen stijgen. Het gemeentebestuur heeft daar nu meer inzicht in. Geble ken is dat het volledig uitban nen van chemische bestrij dingsmiddelen grote gevolgen heeft, zowel organisatorisch als financieel. Alternatieve metho den van bestrijding zijn vaak arbeidsintensiever. Ook zijn de resultaten doorgaans minder goed dan bij de chemische aan pak, zodat de kans van burgers op klachten over te groene stra ten toeneemt. De alternatieve werkwijzen hebben bovendien veelal hun eigen nadelen. Borsele heeft zelf al het gebruik van chemische middelen aan zienlijk beperkt. In eerste in stantie wordt geprobeerd het ongewenste groen met de hand of mechanisch te verwijderen. Als dat niet mogelijk is, wordt selectief en gericht een bestrij dingsmiddel toegepast. De ge bruikte hoeveelheid is sinds 1999 gehalveerd. Het streven is dat niveau te handhaven. De komende jaren wil Borsele in elk geval het chemische middel Round-up toepassen, zodat zij zich gedwongen ziet het conve nant duurzaam beheer op te zeggen. Het College voor de Toe lating van Bestrijdingsmidde len heeft recent de invoering van het verbod op het gebruik van Round-up door bijvoor beeld gemeenten, uitgesteld tot 2012. De gemeente is van mening dat de groei van onkruid in eerste instantie moet worden voorko men. Dat is echter een kwestie van lange adem. Waar mogelijk wordt bij de inrichting of herin richting van straten en groen stroken maatregelen genomen om het ontstaan van onkruid te gen te gaan. Iviissinger krijgt «werkstraf voor - u apenbezit (USSINGEN - Een 49-jarige ïlissinger is gisteren tot 120 uur erkstraf veroordeeld wegens apenbezit. De man voelde zich edreigd en had een pistool ge kocht. jt voor kort had de Vlissinger eigen wietplantage. Door jjn illegale activiteiten werd jsteeds vaker bedreigd. En kocht hij een 9 mm Luger vijftien scherpe patronen. de wietplantage was de al eens voorgekomen en hij een werkstraf gekregen. (Advertentie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 33