Zendertje met BVD erop is geen bewijs PZC Klasse Prinses zou in woning zijn afgeluisterd het weer puzzel Tom Poes en de Ombrenger Casper Hobbes recept Ovenschotel met 'quenelles de boeuf' O Sefma Joyo Dat leuke videospelletje komt er weer aan, jongens! Met al die flitsende groene lichtjes en dan zo'n lek ker knal op allerlei grote gebouwen. We kunnen zeer bin nenkort weer tot diep in de nacht voor de televisie zitten om het te aanschouwen, met in ons hoofd de stiekeme wens dat onze zappers een joystick hadden, waarmee we zelf onze leukste explosies konden plaatsen op het scherm. Maar ja, een mens kan niet alles hebben en dat geldt ook voor de Iraakse militairen van Koerdische af komst, of van een soort waar hun leider niet van houdt: zij zijn degenen die als menselijk schild tegen wil en dank lijf en leden mogen verliezen. Het geldt ook voor de Britse militairen, gek genoeg. Van de vorige Golfoorlog is bekend dat heel ivat soldaten te rugkwamen met akelige ziektes, en ze voeren nog steeds rechtszaken om te bewijzen dat ze chronisch last hebben van de chemicaliën die tijdens de oorlog overal rond- stoven. De overheid ontkende in eerste instantie, na tuurlijk. Schadelijk voor het imago van het land. Zoals het ook niet leuk is voor de Britse regering dat de BBC deze week kwam met alarmerende berichten over de slechte voorbereiding op de oorlog: soldaten e-maïlen in groten getale naar hun moeders met een verzoek om een voedselpakket, omdat ze niet genoeg te eten krijgen. Ze klagen over het ontbreken van veilige kleding, ze moe ten zelf geld uitgeven aan betere maskers, ze beweren dat ze zich volledig aan hun lot overgelaten voelen. Er kwam natuurlijk een deftige meneer op de televisie, en hij wist zeker dat het allemaal niet waar was. Vervol gens kwamen er e-mails van oud-militairen, die nogal bitteren cynisch klonken: de oudjes stelden dat het Brit se leger altijd zo belabberd omgaat met z'n personeel. En ik geloof ze, want ik heb tien jaar in Engeland gewoond en ik heb het land leren kennen als een plaats waar de klassenjustitie nog volop aanwezig is. Anglofielen wil len dat nooit zien, die verkijken zich op de Britse acteer prestaties en de mooie natuur, maar wie met de bus door Londen gaat en afwijkt van de toeristische routes, komt voor hij het weet terecht in de meest erbarmelijke krot tenwijken, verziekt door armoede, ziekte en misdaad. Engeland is geen land dat veel om z'n minderen geeft, zo heb ik het tenminste nooit kunnen ervaren. Als liefheb stervan Dickens heb ik vaak gedacht dat de onverschil ligheid van de deftige lieden ten aanzien van het kloot jesvolk onverminderd voortduurt tot in deze eeuw. De onlangs overleden conservatief Alan Clarke schreef zelfs minachtend over: 'het tuig dat z'n eigen meubilair moet KOPEN'. Als aristocraat had hij zelf een landgoed met geërfde prachtstukken. Wie niet op z'n minst een gegoe de middenstander is, kan weinig verwachten qua veilig heid, gezondheidszorg, onderwijs, huisvesting of res pect. Dat laatste is essentieel, wat mij betreft: het gebrek aan respect voor de mindere klasse verziekt de Britse sa menleving al eeuwen. En vanuit dat gebrek is het dus, zoals de oudmilitairen aangeven, niet meer dan normaal dat er manschappen naar de Golf gestuurd zijn die zich onveilig en slecht verzorgd voelen. Ik verwacht dat de oorlog op 18 maart begint. Op die dag ben ik jarig en ik vermoed dat ik een rotcadeau krijg: een oorlog met wellicht de gevaarlijkste, consequenties ooit. Het stond toch niet op mijn verlanglijstje. Ik noem het klasse. woensdag 12 maart 2003 door Ferdi Schrooten Als een gespecialiseerd be drijf inderdaad afluister apparatuur heeft gevonden in de woning van prinses Margari ta en haar man. blijft de vraag wie die dan heeft geplaatst. Inlichtingendienst BVD, nu AIVD, mag afluisteren, maar zegt in dit geval van niks te we ten. De beveiligingsdienst van het koninklijk huis (DKDB) zwijgt vooralsnog helemaal. Beveiligingsexpert Barry Wels zou maar wat graag de afluis terapparatuur in handen krij gen die zou zijn gevonden in de woning aan de Amsterdamse Keizersgracht Van de vondst zou een 'onafhankelijk' rapport zijn opgemaakt door het bevei ligingsbedrijf dat de microfoon tjes gevonden zou hebben. De naam van dat bedrijf is onbe kend, net als details over de vondst. Wels doet geregeld 'sweeps', waarbij met speciale detec tieapparatuur microfoontjes en zendertjes worden opgespoord. „Ik zie vrij snel of het gaat om een zendertje dat ge woon in de handel te koop is, of specialistisch materiaal van een inlichtingendienst als de BVD/AIVD Hoogwaardig Een beetje inlichtingendienst werkt volgens Wels bij gevoelige zaken niet met spul dat te koop is bij de Spy Shop in Amsterdam of op internet. Dat moet dan ap paratuur zijn die zichzelf niet door de eigen frequentie ver raadt. Hoogwaardige 'bugs', die bijvoorbeeld eerst zes uur in stilte opnemen en 's nachts in een paar seconden alles versleu teld verzenden. Of afluisterap paratuur die zelf detectieappa ratuur waarneemt en in zo'n geval automatisch stilvalt. De AIVD had en heeft die appa- Het schroefje in een muur van de werkkamer van de directeur van de Rijksvoorlichtingsdienst, dat prinses Margarita voor een afluistermicrofoon zou hebben aangezien. foto Roel Rozenburg/ANP ratuur en mag die ook gebrui ken. Niet zelden gebeurt de uit voering door de lokale Regiona le Inlichtingen Dienst (RID) in de betreffende politieregio. Al les wijst er tot nu toe op dat dat niet is gebeurd. De dienst ont kent. Deskundigen beweren dat ook de Dienst Koninklijke en Diplo matieke Beveiliging (DKDB) mag afluisteren voor 'ïnlichtin- gendoeleinden'. „Maar ook dat zou een handtekening vereisen van de verantwoordelijk minis ter, in dit geval die van justitie", zegt juridisch adviseur Roger Vleugels. De DKDB valt onder het Korps Landelijke Politie Diensten (KLPD). Daar is ook de zogehe ten sectie-stiekem' onderge bracht. de facilitaire dienst van de politie voor allerlei spiona- gesnufjes. Bob de Graaff, expert op het gebied van inlichtingen diensten: „Het KLPD is vaker in opspraak geraakt over inkijk operaties. Het speelgoed is er. De vraag is of je de verleiding kunt weerstaan om het te ge bruiken." Zelfs een knullig zen dertje met koeienletters BVD erop zegt weinig. De Graaff: „In kringen van beveiligers gaat het grapje dat de AIVD/BVD altijd kan ontkennen. Daar redeneren ze: als het van ons is, wordt het niet ontdekt." De ministeries van Justitie en Binnenlandse Zaken zwijgen over de veron derstelde af luistermogelijkhe den van de DKDB. Ze verwijzen naar de brief van premier Bal kenende die opheldering moet geven over alle beschuldigingen van prinses Margarita en haar man over vermeend machtsmis bruik van Beatrix en hoffunc tionarissen. Misdrijf Blijft over de mogelijkheid dat de vermeende afluisterappara tuur is geplaatst door een parti culier of een beveiligingsbu reau. In dit geval is altijd sprake van een misdrijf het afluisteren en opnemen van gesprekken waaraan je niet deelneemt, is zonder meer strafbaar. Zeker als daarvoor ook nog eens inge broken moet worden. GPD 1 B H I E S A T M 2 P E I E S R N O 3 O B U I G T E L 4 C H T A E O L S 5 A M A U T I O S 6 B M L I O N E K 7 B L Z E O O V T 8 P O A O R N O D 9 M A O N R K D E 10 L C O E A N C H 11 C T A V E I L A 12 K U A B T U S E 13 C N R I V M A E 14 H U R E s N K Y Streep op elke regel de letters weg, die samen het woord vormen dat overeenkomt met de omschrijving. De resterende letters vormen van boven naar beneden en van links naar rechts een citaat. 1. Muskus; 2. vrucht; 3. muziekinstrument; 4. warboel; 5. knaagdier; 6. vis; 7. naakt; 8. huis; 9. kreupel; 10. oefenmeester; 11. knaagdier; 12 regelmatig zesvlak; 13. mis daad, 14. poolhond. Horizontaal: 1. Na zo'n verwensing komt het tot een breuk (5); 3. Bloemendaal is voornaam (5); 4. Gooi 'm vol voor de strijd! (4); 7. Een hele omwenteling om 'm te vinden! (5); 10. Niet helemaal geschikt (9); 11. Gedicht met een reputatie (8). Verticaal: 1. Zakkerig etmaal (7); 2. Valse omschrijving van een woud (5); 5. Die godin staat aan het begin van het onder wijs in Griekenland (6); 6. Is het mogelijk dat Sluis in Amerika ligt? (6); 8. Engelsen zijn achter in Amsterdam (5); 9. Erg lomp binnen de kerk (5). Oplossing van gisteren: Cryptogram: Anagram: Horizontaal: 1. School; 4. aarden; 6. eenakter, stal-atlas-basalt 8. kanaal; 9. kruk. dans-sedan-anders eten-temen-cement Verticaal: 1. Slagen; 2. haring; 3. overknap; 5. riek-imker-kermis gevaar; 7. blik. tong-genot-genote neut-tuner-ruiten nest-noest-oosten neus-nurse-unster torn-toren-nestor eind-1 inde-deling Eindoplossing: BACKGROUND. ©JFS.NL Toonder Studio's Met een geweldige krachtsinspanning wrong hij zich om hoog, zodat zijn linkerbeen in de goot terechtkwam, en daarna werkte hij zich hijgend en steunend op het platte dak. Weliswaar greep de bewaker hem op het laatste mo ment bij de jas, maar de inbrekende heer liet zich nu niet meer tegenhouden. Met een sprong scheurde hij zich los en snelde op het openstaande tuimelraam af, terwijl de por tier met een jaspand in de vuist geklemd achterover tegen de witte bodem tuimelde. „Hier schieten we niet veel mee op", dacht Tom Poes, die het ruwe gebeuren van achtereen vat gadesloeg. „Direct wordt natuurlijk de hele fabriek ge alarmeerd, en dan zullen we het te druk hebben met vluch ten om iets nuttigs te kunnen doen. Het zal het beste zijn wanneer ik probeer buiten schot te blijven, want ik kan heer Ollie toch niet helpen door achter hem aan te gaan." Daar had hij gelijk in, want heer Bommel was zonder enig beraad door het open venster gesprongen, en dat wreekte zich natuurlijk. Professor Sickbock bevond zich namelijk precies onder de opening om een cyclonisch verdelertje bij te stellen. Maar voordat hij het werkje uit had kunnen voe ren, werd hij in de nek getroffen door de struise gedaante van de insluiper. door Bill Watterson HET rs VEEL TE WARM MET JOU IN BED IK KRIJS SEEN FRISSE LUCHT EN JE NEEMT VEEL TE VEEL PLAATS IN HET RAAM VERDER OPEN HELPT NIET. JOUW GROTE. WARME BONTLIJF IS HET PROBLEEM Hans Belterman Bij Madame Merle in haar Parijse res taurantje stond het gerecht jarenlang op de kaart. Dat deed ze heel bewust om dat de grote mime-speler Marcel Marceau er twee of driemaal per week na zijn optre den kwam eten. De gehaktballetjes smaakten hem bijzonder goed Zo goed dat hij soms om een tweede portie vroeg. Hoofdgerecht voor 2 personen 200 gram rundergehakt 3 eetl. (zonnebloem)olie 1 - 2 eetl rode wijn, bij voorkeur eenvoudi ge Bourgogne 1 ei, losgeroerd 5 eetl. droog kruim van witbrood zout witte peper uit de molen 1 mespunt pimentpoeder 1 mespunt nootmuskaat 15 gram bloem, gezeefd Voor de saus: 35 gram boter 2 sjalotten, ragfijn gesnipperd 2 teentjes knoflook, ragfijn gehakt 1 theel. pittige paprikapoeder (Rosen) 1/2 theel. milde kerriepoeder (Djawa) 30 gram bloem, gezeefd 3 dl runder- of groentebouillon, eventueel van tablet 2 - 3 eetl. (kook)room Maak het gehakt aan met losgeroerd ei, een scheutje rode wijn en 3 eetlepels broodkruim. Breng het gehakt op smaak met zout, peper, nootmuskaat en piment poeder. Laat het mengsel een half uurtje rusten. Vorm er daarna 8-10 balletjes van. Rol de balletjes door wat gezeefde bloem. Verhit een koekenpan en laat 2 eetlepels olie er even door walsen. Bak de gehakt balletjes, onder voortdurend (omschud den, rondom goudbruin. Ze behoeven niet volkomen gaar te zijn. Leg ze op de bodem van een beboterde ovenvaste schaal. Maak de saus door een pannetje met dikke bodem te verhitten. Laat de boter smelten en wacht tot het schuim begint weg te trek ken. Temper de warmtebron en voeg de sjalotten toe. Laat ze zolang zachtjes frui ten tot ze glazig zien en zacht zijn gewor den. Roer de knoflook er door. En voeg na 1 minuut paprika- en kerriepoeder toe. Roer alles krachtig door. Doe de bloem er bij en blijf roeren tot een egale massa is verkregen Laat alles4 - 5 minuten zachtjes pruttelen. Roer de bouillon er door en breng alles roerend tot het kookpunt. Laat de saus hierna nogmaals 4 5 minuten zachtjes pruttelen. Breng de saus op smaak met wat zout en peper. Roer er daarna de room door. Schenk de saus over de gehaktballetjes in de schaal. Strooi de rest van het broodk ruim er over en leg er hier en daar een flin tertje boter op of sprenkel er een beetje ge smolten boter over. Plaats de schaal in een tot 220° C voorverwarmde oven en laat er een mooi goudbruin korstje op komen Hoog water uur cm uur 08.00 137 20.35 08.21 160 20.55 07.45 127 20.16 08.15 106 20.44 08.56 102 21.36 09.05 113 21.35 09.20 128 21.49 08.40 175 21.25 09.15 122 21.51 Hoog water uur cm uur 09.35 121 22.04 09.56 142 22.30 09.16 112 21.50 09.46 097 22.13 10.26 090 22.54 10.30 102 23.05 10.35 113 23.09 10.10 155 22.56 10.36 107 23.15 Nautisch bericht De temperatuur van het kustwater bedraagt 5 graden end?' r is matig tot vrij krachtig uit het noordwesten, 4 tot 5 Beau'c Het zicht is goed. Waterstanden WOENSDAG 12 MAART Vlissingen Terneuzen Cadzand Roompot Buiten Roompot Binnen Zierik zee Krammersl. West Hansweert Staven isse/Yers. DONDERDAG 13 MAART Vlissingen Terneuzen Cadzand Roompot Buiten Roompot Binnen Zierikzee Krammersl. West Hansweert Stavenisse/Yers. Laag wat? uur cm ivl 01.25 14414# 01.46 15514.:: 51 00.59 13313.5c 01.34 11014# 02.34 11115.U 02.30 1201520 02.39 13115.15 02.05 17214.41 02.46 12815.13 Laag wat? uur cm iw 03.00 12316K 02.59 132 02.40 11215.?; 03.25 1011615 03.54 102165: 03.55 110165 03.50 11616.fi 03.14 14616.4' 04.00 115164: matige sneeuw fc zware sneeuw lichte regen mabge regen zware regen Op de Britse eilanden profiteren ze van een naderend bos gebied. Deze zorgt voor een vrij rustig weertype metvaa'" zonnige perioden en temperaturen rond 10 graden Ook'* Mediterrane landen is het vrij zonnig maar daar heersen3» merkelijk hogere temperaturen, rond 20 graden De hoog* waarden worden in het zuiden van Spanje verwacht was' kwik lokaal tot circa 25 graden kan stijgen. Rond de Oost;* het weer beduidend minder aangenaam. Wolken en pe"1*' met neerslag bepalen het weerbeeld, en daarbij waaite[{* onstuimige wind uit noordelijke richting. Ook in hetAlpeY overheersen wolken en wisselvalligheid, vooral aan denu de. ©fDEtó.- Zeeland: Zon terug Vandaag hebben we nog te maken Door: Jolzan met regen Vanaf morgen blijft het waarschijnlijk tot na het weekeinde droog. Bovendien worl na vandaag vrij zonnig. Vandaag is dat nog niet helemaal* geval. Vooral vanochtend is het bewolkt en vallen er nog« paar buien in onze regio. In de tweede helft van de ochterc wordt het droog en breekt het wolkendek open. In de mipjt er al flinke momenten met zon te verwachten. De wind waait uit het noorden en is bij ons matig tot vrijr* tig, windkracht 4 tot 5. Door die wind voelt het wat koude» dan de 8 misschien 9 graden die we vanmiddag bereiken.E» waarde die ligt rond het langjarig gemiddelde. Vanavond r grotendeels opgeklaard en komende nacht is het zelfs hele? Daardoor kan het aardoppervlak volledig uitstralen enafko* Dat gebeurt ook en het wordt dan ook weer een koude na>s< temperaturen tussen 2 en 4 graden. Misschien dat hetaanj grond wat verder landin waarts, een graadje vriest. Morgen krijgen we te maken met de invloed van een hoge- drukgebied. Hierdoor draait de wind eerst naar noordoost en later naar oost. Daarmee wordt droge, maar ook koude re continentale wind aange voerd. Het zicht is goed en er is veel zonneschijn. Desondanks wordt het fris met 9 graden. De temperatuur blijft ook vrij dag en zaterdag aan de lage kant. Na het weekeinde lijkt de temperatuur terrein te win nen en wordt het 12 tot 13 graden. In de nachten wordt het dan juist nog iets kouder. Enkele bui Minimumtemperatuur vc /r3 de komen* jii Vooruitzichten weer donderdag O vrijdag zaterdag zondag max. 9° 9° 10° 12° min. 4° 3° 2° 2° wind NO 4 04 04 04 Zon O vara, op II onto" Maan vandöK j op 11.2 Europa: Vrij rustig

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 2