Hitier schreeuwt ook in strip Jamai duikt samen met ouders onder PZC O Romeo, Romeo, wat overkomt me? GEBOEKT Step right up is al goud op internet dE JGflG-E OndER^OEKER illustratie Brita Granström, uit Applaus! foto Claire Danes, uil Romeo en Julia Stel je voor dat William Sha kespeare nu had geleefd: wat zou hij - de grootste toneel schrijver uit de geschiedenis - het brave prinsesje dankbaar geweest zijn voor haar verhalen over de boze koningin. Een fas cinerende tragedie zou hij geschreven hebben, of een adembenemend vermakelijke komedie. Eind 1598 was in Londen een groepje van zestien mannen 's nachts in vliegende haast be zig de schouwburg The Theatre te slopen toen een paar late voorbijgangers vroegen wat ze toch aan het sjouwen waren. De baas van het spul maakte him wijs dat het beroemde gebouw op instorten stond en ze daarom de rotte planken moesten ver vangen. Slim gelogen, want als hij verteld had dat ze het theater aan het afbreken waren om het op een andere plek onder een andere naam stiekem weer op te bouwen, zou hij-letterlijk! - ge hangen hebben. En wij hadden dan nooit kunnen genieten van zijn vijfendertig ver bluffend geniale toneelstukken 'vol actie, poëzie, span ning, liefde, dood, plezier, muziek, dans, oorlog, op roer, samenzwe ringen, verraad en nog meer.' Over William Shakespeare (want hij was het die met bouw materiaal van The Theatre zijn eigen nog beroemdere theater The Globe optrok) schreef Mi chael Rosen Shakespeare, zijn werk en zijn leven. Hij vertelt je waar deze verbazingwekkende schrijver vandaan kwam, hoe hij zijn kindertijd doorbracht, hoe hij toneelspeler werd en la ter zelf stukken ging schrijven, welke stukken hij schreef en waarom die zo bijzonder zijn dat ze nog altijd met veel succes worden gespeeld Er valt over het leven van Wil liam Shakespeare al met al ei genlijk weinig te vertellen. We weten niet eens wanneer hij is geboren. Wel dat hij op 26 april 1654 werd gedoopt, het derde kind was van een koop man en een boerendochter, in Stratford-upon-Avon woonde, op zijn achttiende trouwde met Anne Hatheway van wie hij drie kinderen kreeg, dat hij nogal eens dingen deed die niet deug den, een fenomenaal idool was en op 23 april 1616 stierf. Een belangrijk deel van het boek gaat over zijn toneelstuk ken. Vier ervan krijgen wat meer aandacht: 'Een Midzo- mernachtsdroom' (over de gek ke, droevige, jaloerse en zelfs gevaarlijke kanten van de lief de), 'Macbeth' (de Schotse edel man die zo graag koning wil worden dat niemand zijn leven veilig is), 'Koning Lear' (die on gelukkig het enige kind dat van hem houdt verstoot) en 'De Storm' (een blijspel vol spot over wie de baas is). Een apart hoofdstuk is gewijd aan 'Romeo en Julia', misschien wel zijn be kendste toneelstuk. De tekeningen in het boek wer den gemaakt door Robert Ing- pen. Ze zijn mooi om naar te kij ken en vertellen tegelijkertijd een heleboel over het leven in het Engeland van de zeventien de eeuw. Over het meest romantische liefdespaar van alle romanti sche liefdesparen schreef Ed Franck in 1995 Romeo en Julia. Het boekje verscheen in de Va- lentijnreeks van uitgeverij Al- tiora en werd onlangs door Ploegsma in een wat luxueuzere vorm opnieuw uitgegeven. Te recht, want het is nog altijd een onnavolgbaar mooie hervertel ling van dat prachtige verhaal over twee jonge mensen die hun noodlot niet kunnen ontlopen. Hoe mooi? Zo mooi: 'Geschrok ken week Julia een stap terug. „Wie ben jij, vreemde ling?", fluisterde ze, „Heb je mijn geheim afgeluis terd?" „Ik was Ro meo Montecchi, maar omdat mijn naam jouw vijand is, heb ik hem afgezworen." „Hoe kom je hier? Ga alsjeblieft weg, Romeo. Als mijn familie je hier vindt, betekent dat jouw doodJouw ogen zijn voor mij gevaarlijker dan twintig van hun zwaarden, Julia. En als jij niet van me houdt, mogen ze me vinden 'Juliazuchtte. „Jebent zo lief", zei ze. „Wat overkomt me? God, wat overkomt me?" „De liefde", antwoordde Ro meo. Ze keken naar elkaar, en voelden allebei de nabijheid van de eindeloze rivier. Weerloos waren ze, en zo wilden ze het.' Van Mick Manning en Brita Granström kun je in Applaus! leren hoe je met een beetje fan tasie, wat oefenen en een hand vol spullen een spetterend to neelstuk maakt. Met zoveel ideeën en tips moet het een koud kunstje zijn de sterren van de hemel te spelenWeet je geen ge schikt onderwerp? Doe wat Shakespeare gedaan zou heb ben: over een onnozel prinsesje en een koningin zo vals als een kat. Jan Smeekens Michael Rosen en Robert Ing- pen: Shakespeare, Zijn werk en zijn leven. Zirkoon; vanaf 10 jaar; 24,95. Ed Franck: Romeo en Julia. Ploegsma; vanaf 12 jaar; 12.95. Mick Manning en Brita Grans tröm: Applaus! Ploegsma; van af 6 jaar; €14,95. Wij Duitsers zijn het bes te, sterkste en slimste volk ter wereldroept Adolf Hitler in het stripboek De ontdekking. Strips met Hit- Ier erin zijn er wel meer, maar dit onlangs verschenen album is eigenlijk een schoolboek. Een stripboek dat voor het onderwijs bestemd is, dat klinkt educatief en dus saai. En er zit zeker een educatief tintje aan De ontdekking van teke naar Eric Heuvel. Het is duide lijk de bedoeling om de lezer wegwijs te maken in de Tweede Wereldoorlog. Maar saai is het zeker niet. Het verhaal heeft zelfs een verrassende ontkno ping. De ontdekking is uitgebracht door het Fries Verzetsmuseum en de Anne Frank Stichting. Het leeuwendeel van het verhaal speelt zich in Amsterdam af. Je roen komt op oma's zolder een jodenster tegen, en vraagt naar de herkomst. Oma vertelt over haar joodse vriendinnetje, over haar vader die bij de politie zat en meewerkte met de bezetter, over haar beide broers, van wie de een bij het verzet ging en de ander zich bij de Duitsers aan sloot om aan het oostfront te vechten. Jeroen hoort zelfs, hoe het er in Nederlands-Indië aan toe ging. Collaboratie, verzet, stakingen, jodenvervolging, de onfrisse tijd van vlak na de be vrijding - alles zit erin. Moffen „We zijn niet voor niets de elite van het Duitse leger. We maken korte metten met die Hollan ders", verklaart een SS-er op de Grebbeberg. Kort door de bocht, maar dit boek moet in 64 pagina's vertellen waar dr. Loe de Jong vele delen over kon doen. De paar noten zijn wat overdreven, tenzij scholieren werkelijk niet weten dat 'mof fen' een scheldnaam voor Duit sers is. Eric Heuvel, voormalig geschie denisleraar, maakte naam als tekenaar van avonturenstrip 'January Jones' en 'Toen was ge luk heel gewoon' in de Mikro- gids. Hij is iemand van de 'klare lijn', de stijl van Kuifje-teke naar Hergé, toepasselijk ouder wets voor dit boek. Een plaatje van de Japanse keizer lijkt zo uit Kuifje weggelopen. Een enkele keer veroorlooft Heuvel zich een grapje, zoals een herder die in gotische letters blaft. Meestal eindigen bladzij den op een spannend moment, waardoor het net is of dit album eerst in afleveringen in een weekblad verscheen. Dat leest lekker. Dat is bijzonder voor zo'n educatief project, waar deskundigen van allerlei in stanties en scholen erop toeza gen dat alles klopte. Dat had best op een suffe geschiedenis les, vermomd als strip, kunnen uitdraaien. Met dit boek komt het ook buiten het klaslokaal wel goed. Asing Walthaus Eric Heuvel: De ontdekking; 8,95. Jamai en zijn ouders verblij ven deze week op een schuil adres. De gekte voor de woning van de Idols-winnaar blijft maar voortduren Reden voor de familie Loman om de biezen te pakken en toch maar 'onder te duiken'. De familie verblijft tij delijk in een vakantiehuisje op een onbekende plek in Neder land. Uit alle hoeken van het land ko men fans naar Schoonhoven op zoek naar Jamai. Mensen bel den brutaalweg aan bij wonin gen waar een poster van de zan ger voor het raam hing met de vraag of men wist waar Jamai woont. „Ik heb hier achter in de wagen een paar gillende meiden en die krijg ik niet rustig voor ze Jamai hebben gezien", zegt een Amsterdammer Hij belt luk raak aan bij een huis in de bin nenstad en heeft geen flauw idee waar het idool woont. Ook zwerven nog camera-ploe gen door Schoonhoven op zoek naar de sporen van het tiener idool. Het Schoonhovens Colle ge, de school van Jamai, is in trek. De vlaggen hangen uit en in de pauzes worden de beelden van de finale uitgezonden op grote schennen. En telkens weer juichende scholieren als de uit slag bekend wordt gemaakt. De schoolbel, die normaal ge sproken rinkelt als een lesuur voorbij is, heeft een metamorfo se ondergaan. Elk uur klinkt nu het deuntje van 'Step right up', de hitsingle van hun 'medescho lier'. Jamai heeft wel plannen om zijn school (vmbo) af te ma ken, maar of dat er nog van komt is de vraag. Voorlopig heeft hij te druk met zijn muzi kale carrière. Taartje Veel scholieren hullen zich in Jamai T-shirts. Plaatselijke middenstanders pikken hun graantje mee van het succes van de Schoonhovenaar. Zo waren er al de zelfontworpen Jamai- posters en verkocht een banket bakker Jamai-gebak, een taart je met de afbeelding van de zan ger. De T-shirts zijn niet aan te sle pen. Zonder een advertentie te hebben geplaatst, heeft Carla Laan al honderden shirts voor de prijs van tien euro verkocht. Laan is uitbater van restaurant Jamai - Idol 2003 - met zijn vader en moeder. Lekzicht, waar Jamai een bij baantje had. „Het is niet te gelo ven maar we worden uit alle hoeken van het land gebeld. Ze hebben in een flits op tv het shirt gezien, hebben gehoord dat Ja mai hier wel eens werkte en ko men zo bij ons terecht. Ik heb al hele gezinnen staan aankle den." Schoonhoven stond tot voor kort bekend als de Zilverstad, maar gaat de komende tijd als 'de stad van Jamai' door het le- foto Roland de Bruin/GPD ven. Deze week echter verblij ven Jamai en zijn ouders elders. Vader en moeder pakten maan dagavond hun koffer in de hoop even rust te vinden. Jos Verlegh De single 'Step right up' van Idolswinnaar Jamai moet nog uitkomen, maar op het in ternet is het swingende nummer nu al goud. De plaat is via talrijke zoekpro gramma's, zoals KaZaa, sinds de finale op zaterdag al volop te downloaden. En dat gebeurt ook in groten getale. Bij herha ling staan de internetters in een wachtrij om het plaatje te krij gen. Dat is ook het geval met de fina lesong van verliezend finalist Jim, 'Tell her'. Het zijn de opna mes van de liedjes zoals ze tij dens de finale zijn gezongen, wat te horen is aan het applaus aan het begin en eind. De echte cd-single van Jamai ligt pas over een weekje in de platenzaken, die van Jim iets la ter. TWEE 5CHAR.N1ER.EN VOOR EEN VEDERLICHT DEURTJE Tekeningen uit het boek De Ontdekking. woensdag 12 maart 2003 We moesten vluchten. Ik heb at mijn spullen in Puitsiand moeten achteria ten en kon alleen wat kleren meenemen... Ja, het begon ai meteen in 1933, toen Adolf Hitler aan de macht kwam. Als dejoden uit Puitsiand weg zijn, is er geen armoede en werkloosheid meer! Heil Hi tier! Goed zo! Uaa ^jJuvrt. bn. Cn. cursnAuart,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 28