Zeeland herrezen uit het slik PZC Je zal er maar naast liggen Kunstenaars exposeren vage silhouetten en felle objecten Eerste deel van de Fauna Zeelandica verschijnt in najaarl Vooruitgang lezers schrijven Drugs Terreur Veerboten Jacht lusi A Bijna duizend fietsers maken laatste rondje Westerschelde kunst cultuur woensdag 12 maart 2003 Niet iedereen waardeert de 'badtegels in schrille toverballenkleu- ren' op de grafsteen van Annie M.G. Schmidt, foto Lex de Meester door Henk Postma Opnieuw zet Zeeland een Grote Stap voorwaarts. Nieuwe mannen aan de macht. En de laatste overkant ge sloopt. Het is de week van de Grote Ver andering. Gisteren hielpen we een ferm ververst gezelschap volksvertegen woordigers op het pluche van de Mid delburgse Abdij. En vrijdag openen we met koninklijk feestgedruis de buis die ook het laatste stuk van dit gewest uit de isolatie haalt. Eeuwen hebben we er over gedaan. Maar de laatste decennia is het bijzonder hard gegaan: Zeeland is nu herrezen uit het slik. Ooit was het een afgelegen, en dus ach tergebleven gebied: een slordige verza meling eilandjes, ver van elk centrum der beschaving vandaan. Als je geen boot had, kon je er niet komen. Nu loopt Zeeland vooraan. Dammen en bruggen haalden de vooruitgang binnen. Eerst was er de mechanisatie in de landbouw. Daarna de atoomcentrale. Toen kwam de Oosterschelde-stormvloedkering. En nu is er de Westerscheldetunnel. Vier grensverleggende technologische primeurs in minder dan een halve eeuw. We hadden er niet eens een eigen uni- versiteit voor nodig. Maar zelfs die lijkt in aantocht. Een dikke 370.000 inwo ners, omgeven door high-tech en groen. Nu, met de Westerschelde-tunnel, ook de laatste overkanten aan elkaar zijn gesmeed, hoor je zo hier en daar al ge luiden over een stedelijk verband. Geen Zeeuwse eilanden meer, maar een Parkstad Zeeland. Geen nieuw geluid. Ene G. de Kok, des tijds hoofdredacteur van deze krant, schreef ruim dertig jaar terug al: „De overkanten worden gesloopt Het stadsgewest Zeeland is bezig te ont staan." Het roept in ieder geval de vraag op of het provinciebestuur en al die afzonderlijke gemeentebesturen nog bestaansrecht hebben. Kunnen we er niet gewoon één stadsbestuur van maken? Een bestuur voor Zeelandstad. Alvorens overhaast een dergelijk stap te nemen, doen we er goed aan wat na der bij De Kok's teksten te rade te gaan. Want Zeeuwen, bestaan die eigenlijk wel? „Zeeland is, was vooral, een verza meling republiekjes, elk met eigensoor tige mensen", schreef De Kok in zijn 'Overkantse Fragmenten', een opstel over Zeeland dat in 1973 werd afge drukt in zijn bundel 'Sporen in de Slik. „Iedereen in dit gewest is van een over kant en elke overkant is wat anders." Die overkanten worden gesloopt. Dus misschien, opperde hij destijds, begint de Zeeuw nu pas te ontstaan. „Die van Middelburg en die van Zierikzee leren elkaar kennen, en Hulst hoort er nu ook bij. Dat is iets nieuws." Eenheid Maar of dat, nu dertig jaar later, in het Zeeuwse tot enige eenheid heeft geleid in het bestuurlijk leven en denken, is nog maar zeer de vraag. In de tijd van De Kok hoefde je in Zeeland maar der tig, hooguit veertig kilometer te reizen, en kwam in drie verschillende werelden terecht. „Goes klein en met midden standers, Vlissingen aan het water, met een wijd vergezicht, Middelburg met regenten." Tot erg veel toenadering is het nog niet gekomen. „Een begrafenis is Hulst is gezelliger dan een bruiloft in Middelburg", liet een Hulster burge meester zich nog maar enkele jaren ge leden ontvallen. Vanuit de Zeeuwse hoofdstad is, voor zover bekend, nimmer op die provoca tie gereageerd. Maar je hoort ze denken: er mag dan in Middelburg wat minder vaak worden gelachen, het is in ieder geval wel brandpunt van top-cultuur. Maar goed dat zulks niet hardop wordt gezegd. Want dan had het werkvolk in Vlissingen reden tot leedvermaak ge had. Want waar dan kan je in Middel burg naar bioscoop, museum of dieren tuin? Daar moet je toch echt voor in Vlissingen zijn. Achtergesteld Middelburg, dat is toch vooral een stad van regenten, ambtenaren en subsidie eters. Wie het dichtst bij het vuur zit warmt zich het best. Zo denken ze in de andere steden. Want men weet zich daar nog immer achtergesteld. En in Zeeuws-Vlaanderen? Daar regelt een ieder nog gewoon z'n eigen zaakjes. En leeft men in gemoedelijkheid samen. De Kok lepelde daar een anekdote over op. Die gaat overeen jonge onderwijzer en zijn vrouw. Het zal zo'n driekwart Ringrijders jonassen Zeelands Commissaris van de Koningin. Omhoog in de vaart der volkeren. foto Ruben Oreel eeuw geleden zijn dat het stel zich ves tigde in het protestantse land van Cad- zand. In hetzelfde jaar waren er Ka merverkiezingen, en tot grote verba zing van de hele gemeente werden er voor het eerst twee stemmen op de com munisten uitgebracht. „Dat moest de nieuwe meester wezen", dacht een ie der, „de meester en zijn vrouw". Elders zou zo'n stel in die tijd met pek en veren zijn besmeurd. Niet in het Cadzandse. Daar bleven ze de meester opgewekt groeten, en stuurden de kinderen trouw naar school. „In Nederland beneden de Westerschelde wonen libertijnen." Nu in de rest van Zeeland nog. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC* nen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De re beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent ni redactie de meningen en stellingen van de inzenders ondersch. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen] niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woord* dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten, ft weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. In de krant van 7 maart staat hoe drugsdealers in Vlissingen in het bijzijn van de politie ge woon door gaan met hun cri minele praktijken. Er is in Ne derland gigantisch iets mis. De regelgeving zit zo in elkaar dat door het arresteren van een cri mineel een gigantisch papieren dossier geschreven moet wor den, zowel door politie als door andere justitiële instanties, en je moet vandaag de dag een pro fessor zijn om het allemaal cor rect op te schrijven en in te vul len. Want de advocaat van de gearresteerde zal zoeken naar procedurefoutjes, zodat de cri mineel op vrije voeten gesteld kan worden, ook al is de crimi neel een gevaar voor de samen leving, want de regels zijn heilig en staan boven alles. Deze regel geving heeft een mensvijandig karakter gekregen. Want alles wat vastligt is niet meer flexi bel, verstard, is een soort eind punt, verdraagt geen beweging, kan niet meer van een situatie zelf uitgaan, maar moet de re gels hanteren. Hoe lang staan de politieke machthebbers dit nog toe? En wat voor consequenties heeft dit voor de samenleving in Nederland? José Rozemond Braamstraat 17 Oost-Souburg Het is weer gelukt: veertig men sen vermoord, als wraakoefe ning voor de dood van vier Isra ëlische soldaten, die sneuvelden bij hun taak de Palestij nen te onderdrukken. Wanneer zullen de volken der aarde hun stem verheffen? Moet dat zolang du ren tot er een oorlog om Irak, lees Israël, uitbreekt die de we reld in een afgrond zal storten? De vorige president van de VS, Clinton, liet zich ontvallen, dat alles om Israël draaide, dus hij wist het en dat zou de heer Bush niet weten? Die wereld wordt dus kapot gemaakt om een kunstmatig ministaatje te handhaven dat ten koste van honderden miljarden dollars overeind gehouden wordt en waarbij een volk vertrapt en verdrumd wordt en het leven onmogelijk gemaakt wordt. Vindt het Amerikaanse volk dit goed of wordt dit beslist door een groepje belanghebbenden die het voor het zeggen heeft? Volkeren der aarde, veito stem en schrijft met vlar letters aan het firmamqjjl oorlog om Israël, duizeij neen! Piet van 1 Mo/eriiJ Zuj De Zeeuwse bevolking i$ week bezig met de dagen) tellen tot we bij nul zijs.] wordt de laatste stap vani gedaan. Daarom wil ik; die PSD-medewerkers hartelijke dank uiten steeds veilig overbreng passagiers. Bij mijn weten] nooit iets engs gebeurd. I toch wel uniek. Ik henna dat wij soms bijna stil laf de haven niet in kondeni. eerst zo'n groot bakbeesti voorgaan. Veiligheid voori Voor diegenen die aan vrije tijd toe zijn, veel gc plezier in de komende tij voor de anderen die niri wachtgeld komen te staan succes bij het zoeken naar; werk. Het is een stukjeais Dank namens vele Zeeuwet] J. Verhage-% Nieuwstt Zoutd Hierbij reageer ik op hets over het protest tegen dei naamde vrije jacht (PZCi Hierin wordt aangenomen! jagers zomaar schieten, odl beschermde soorten. Dn groot misverstand want; spreken eerst aan voordatj eventueel tot een schot ko De jager kijkt welke soort ai en realiseert zich tegelijk® of er op dat moment en plaats geschoten mag wod Bij twijfel wordt er niet}, ten! De heer M. Drijgersvaii stichting Duif kan gerusti Onder de jachtwet, voordes en faunawet, mochten de wilderde kat en duif ooki jaagd worden. Is de hole toen uitgeroeid? Nee, inte_ deel, in deze tijd is de stand] groeid van sporadisch naar] gemeen. En realiseren dei» /dames zich wel wat een verwilderde kat voor sch aanricht in de fauna vani vrije veld? Adriede Rs Zuid ii jrAbv ddel ideN' isafge j de orde K dl dat imoec iverl ikt. ;r,i ,«n di ;d jsdie: ihe bi] er t me Sliet erg pn ie |21i Sin Rogette Jonckiere (schilderijen) en Jan Dekker (keramische objec ten) exposeren tot eind maart in De Bewaerschole. foto Dirk-Jan Gjeltema door Rinus Antonisse HEINKENSZAND - Stichting Het Zeeuwse Landschap gaat een Fauna Zeelandica uitgeven. Een serie van voorlopig tien boeken, waarin het dierenleven in de provincie uitvoerig aan de orde komt. Het eerste deel, over de dagvlinders in Zeeland, ver schijnt dit najaar. Bedoeling is dat de tien delen in vijf jaar uit komen. Volgens voorlichter C. Jacobus- se van Het Zeeuwse Landschap (HZL) is het een voor Nederland unieke aanpak. Een dergelijke serie over de fauna in een pro vincie is nog nimmer samenge steld „Zelfs niet voor het hele land", aldus Jacobusse. „Alleen de Duitse deelstaat Baden- Württemberg heeft iets verge lijkbaars uitgebracht." De stichting wil met de boeken de vele informatie die er over de verschillende diersoorten in de provincie aanwezig is, bundelen en voor een breed publiek be schikbaar maken. „We streven er naar zowel wetenschappelij ke als populaire doelgroepen te bedienen", zegt de voorlichter van Het Zeeuwse Landschap. „Dus voor liefhebbers en ken ners, voor biologisch geïnteres seerde verzamelaars en voor mensen die alles over Zeeland willen hebben." meestal eerder is dan a provincies. Het feit dat dit 2d is boeiend. Helaas hebben nog niemand weten te vmi die weet waarom dat het is", vertelt Jacobusse. Tekeningen De boeken worden rijk treerd. Voor een deel met te maar voor het overgrote met tekeningen van natui strator Adri Karmaa formaat wordt zoals dat va] jubileumuitgave van HZL 2001, Zeldzaam Zeeuws.\\ de tien delen die nu op het; gramma staan zijn al contat gelegd. Daarbij kan de stichting nen op de medewerking vani groot aantal vrijwilligers deskundigen. Jacobusse: M ders zou zo'n project 3 haalbaar zijn. Alleen al ini vlinderatlas worden 350.f waarnemingen verwerkt E een gebracht door gedrc hobbyisten." Bedoeling is de kosten van de Fauna Zff| landica terug worden verdi door de verkoop van de ken. Partners Hoewel HZL als uitgever treedt, wordt geprobeerdzow mogelijk partners te vindal Voor de fauna over de dagv-| ders wordt nauw samengei door Harmen van der Werf VLISSINGEN - Al bijna dui zend fietsers hebben zich aan gemeld voor het laatste rondje Westerschelde zaterdag met de PSD-veerboten. Organisatoren Roman Gelderland en Marina Govaert hebben gisteren beslo ten te stoppen met de voorin schrijvingen, vanwege de mas sale toeloop. Anders lukt het niet meer om mensen een tegen bericht te sturen. „Het begint een gekte te wor den, het afscheid van de PSD", is de indruk van Marina Go vaert uit Westdorpe. Ze is actief in de Zeeuwse afdeling van de Fietsersbond. „Zoveel belang stelling hadden we zeker niet verwacht. Het rondje Wester schelde is toch een flinke af stand, 85 tot negentig kilometer. En het is vroeg in het seizoen. De meeste mensen hebben nog niet veel gefietst." Roman Gelderland nam het ini tiatief voor de afscheidsfiets- tocht. De fietstocht start zaterdag morgen vroeg, voordat om tien uur de PSD-afscheidsmanifes- taties beginnen op de veerplei- nen in Vlissingen, Breskens, Perkpolder en Kruiningen. Startpunten zijn op de veerplei- nen, in Goes bij het NS-station en in paviljoen Westkant aan de boulevard van Terneuzen. De ingeschrevendeelnemers krij gen een stempelboekje mee. dat ze op de vier veerpleinen, in ca fetaria De Smidse in 's-Graven- polder en in paviljoen Westkant kunnen laten afstempelen. Per inschrijving wordt een stempelboekje verstrekt. Niet iedere fietser kan er één krijgen. De organisatie heeft er met steun van sponsors 'slechts'vijf honderd laten drukken. In Zeeuws-Vlaanderen volgt het rondje Westerschelde groten deels de dijk. Vanaf Vlissingen gaat het langs Ritthem via het Sloegebied naar 's-Heerenhoek, waar wordt aangesloten op de lange afstandsfietsroute LF 13 naar Kruiningen. De eindtijd voor de oversteek Kruiningen- Perkpolder staat vast. Om half vijf 's middags vaart de aller laatste boot Vandaag begint de boekenweek. Thema is dit jaar- Styx, leven en dood in de letteren. In een dage lijkse serie gaat de PZC op zoek naar de laatste rustplaats van Zeeuwse schrijvers. Hoe loer den ze kort na hun dood her dacht en hoe liggen ze er nu bij? In de eerste aflevering Annie M G. Schmidt (1911-1995). door Ernstjan Rozendaal Ze heeft een graf gekregen dat bij haar past. Annie M.G Schmidt ligt op de mooiste begraafplaats van Amsterdam, Zorgvlied, en haar grafmonu ment is het opvallendste dat daar staat. In een rechthoekig kader van gekleurde tegeltjes zijn drie groenige glasplaten ge plaatst met op elk daarvan in wit en grijs een paar letters van haar naam. Die letters dansen niet zozeer in de lucht, zoals wel is omschreven, eerder zwem men ze als visjes in een aquari um. Op een kerkhof dat toch al niet volstaat met conventionele grafstenen springt die van An nie M.G. Schmidt er nog eens uit. En daarom past die steen bij haar In de necrologie die de PZC op 22 mei 1995, een dag na haar overlijden, aan haar wijd de, werd dc schrijfster van klas siekers als 'Dikkertje Dap', Jip en Janneke, Pluk van de Pette- flet, de familie Doorsnee en Ja Zuster, Nee Zuster als volgt om schreven: „Een vrolijke rebellie tegen en een sarcastische afwij zing van alles wat fatsoenlijk, voorgeschreven, netjes, saai, braaf en deugdzaam is. Een he vige afkeer van kouwe kak, loze pretenties, schijnheiligheid en hol fatsoen. Dat was Annie Schmidts belangrijkste karak tereigenschap." Deop20mei 1911 in Kapellege- boren domineesdochter, drie jaar geleden door lezers van de PZC uitgeroepen tot Zeeuw van de Eeuw, overleed in de nacht na haar vierentachtigste ver jaardag. In haar slaap, zoals de kranten meldden, maar wel na het nuttigen van een fles wijn en flink wat pillen, zoals biografe Annejet van der Zijl heeft aan gegeven. Met een rondvaartboot werd haar met bloemen over dekte kist over de Amstel naar Zorgvlied gevaren. Familie en vrienden droegen een roze bloem en zwarte rouwkleding was schaars, precies zoals de schrijfster het had gewild. Ze vond de dood 'een mooie uitvin ding, goed dat hij er is'. In het opstel 'Mijn uitvaart', opgeno men in Wat ik nog weet, rekende ze hem tot de feestelijke gebeur tenissen in haar leven: 'Geboor te - beminnen - baren - (rijbe wijs gehaald) - dood.' Niet iedereen waardeert de 'badtegels in schrille toverbal- lenkleuren' op Schmidts graf steen. „Je zal in al je beschei denheid naast zoiets komen te liggen", merkte Bob Polak op. Maar het is een beetje een bede- vaartsplek, wellicht zelfs voor kinderen die na haar dood zijn geboren. Dat blijkt uit een met de beelte nis van Jip en Janneke opge sierd busje bellenblaassop dat, naast wat porseleinen beeldjes en kiezelstenen, als eerbetoon bovenop het monument is neer gezet. door Ali Pankow BURGH-HAAMSTEDE - De evenwichtige combinatie van schimmen en vage silhouetten met de felle kleurcontrasten in keramiek objecten is kenmer kend voor de nieuwe expositie in De Bewaerschole in Burgh- Haamstede. De Belgische kun stenares Rogette Jonckiere ex poseert er haar schilderijen en Jan Dekker uit Dokkum stelt er zijn keramische kunstwerken ten toon. Jonckiere is geen onbekende meer in deze regio. Vier keer reeds exposeerde zij op ver schillende locaties tijdens de Kunstschouw Westerschouwen. Al geruime tijd stond zij op de nominatie voor een tentoonstel ling in De Bewaerschole. Haar werk komt aan de strakke wan den in deze kleine expositie ruimte mooi tot zijn recht. Jonc kiere schildert bij voorkeur met acrylverf op hard houten pane len. Haar schilderijen verdienen een aandachtige beschouwing Pas dan komen de schimmige gezichtsloze mensfiguren en hun silhouetten goed tot hun recht en ontstaat er vrijwel van zelf een verhaal over hun ver langens en het doel waar ze naar op weg zijn. Het schilderij 'On beantwoord verlangen' bijvoor beeld geeft langzaamaan de sil houetten van een man, een vrouw en een hond prijs. De compositie van hun bewegingen ten opzichte van elkaar vertelt een universeel verhaal over ver langen en afstoten. Schets „Vroeger maakte ik vooraf een schets. Toen ik dat te veel als vastliggend patroon ging erva ren, heb ik dat losgelaten", zegt Jonckiere. Ze begint nu met de kleurencombinatie en gaat daarmee als een componiste aan de slag. Op deze wijze ontstond ook haar interpretatie van de bijna grenzeloze mobiliteit die de hedendaagse mens heeft. De schim van een flitsende auto steekt schrijnend af tegen de sil houetten van een invalide man die ondersteund wordt door een helper. Jockiere maakte ook een mooie drieluik onder de titel 'Herken baar ritme'. Zij interpreteert daarin treffend bezielde musici die hun instrumenten bespelen. Dat het om jazz gaat, lijdt geen twijfel. Waar de schilderes de harde contrasten uit de weg gaat en kiest voor vloeiende overgan gen, geeft keramist Jan Dekker juist de voorkeur aan duidelijke tegenstellingen en felle kleuren Veelal combineert hij zwart met diepe tinten blauw, groen, geel en oud rose. Zijn keramische objecten wekken nog de indruk van vazen en schalen, maar zijn in feite geen gebruiksvoorwer pen. Het draait in Dekkers werk vooral om de kleurcontrasten en de verrassende vormgeving De objecten worden tijdens ex positie veelal in duo's gepre senteerd. Ze hebben verwant schap in vorm, maar blijken op cruciale onderdelen weer dras tisch te verschillen. Juist door ze twee aan twee te tonen, ont staat een belangrijke meer waarde. Dekker ontwikkelde een per soonlijke productiewijze. Na het vormen brengt hij op de nog vochtige klei gekleurd kleislib aan dat een iets lager smeltpunt heeft dan de klei zelf. Na één of meer malen bakken op 1220 graden Celsius krijgt het object de gewenste hardheid en helde re kleur. De holten in zijn vaas- of schaalachtige vormen accen tueert hij meestal met een half- matte zwarte glazuur. De expositie in De Bewaerscho le is tot en met zaterdag 29 maart te zien van dinsdag tot en met zaterdag van 13.30 tot 16.30 uur. Niet saai Elk boek vormt op zich een af gerond geheel over een bepaal de dierenfamilie. Zoals over de dagvlinders, over bijen en wes pen (deel twee), over waterdie ren en over vogels. „Het worden geen saaie boeken", weet Jaco busse nu al. Hij maakt duidelijk dat naast vele feiten en beschrij - vingen van soorten ook tal van bijzonderheden en volkswijshe- den over de dieren worden opge nomen. Bijvoorbeeld over het typische gedrag van de boomhommel. „Die begint in Zeeland zes we ken later te vliegen dan elders in- het land. De koningin vliegt hier nooit voor april, terwijl Zeeland met de vlinder- en libellenweri l t groep Zeeland, voor de zoogö-1 ren met de provinciale groep zoogdieren. Jacobusse geeft aan datheti&l voor de faunareeks langzaanil gegroeid. Voor het samenstel! van Zeldzaam Zeeuws wöf veel onderzoek gedaan, waat-l van de gegevens lang nieta>| maal konden worden verwentI Ook het project Insect vanHZi leverde een schat aan intona tie op. Zo groeide de gedachte om ai* kennis in een serie te verwerk® Als het aan Jacobusse ligtkcc er ook een Flora ZeelandA „Maar eerst de fauna en aanto nen dat zo'n project kans slagen heeft."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 16