CDA wil jsnel nieuw college PZC Als eerste stemmen is een sport Kiezer loopt weer niet warm voor provincie Borrendamme moet het opnieuw zonder stemcomputer doen 13 o*nci% opkomst rm poppelaars mikt op zes weken woensdag 12 maart 2003 door Rinus Antonisse toerende provinciebus, een stemwijzer, speciale aandacht VLISSINGEN - Provinciale po- voor jongeren en een open dag litiek laat veel Zeeuwse kiezers hebben weinig zoden aan de koud. De opkomst voor de Sta- dijk gezet. Althans, ze leidden tenverkiezingen bleef gisteren niet tot een duidelijk grotere steken op 51,1 procent. Dat is gang naar de stembus, overigens wel enkele procenten De koploper van vorige keer, meer dan vier jaar geleden. Toen Veere, bleef bovenaan en ging was de opkomst 48,6 procent, van 62,9 naar 63,7 procent. Op Dat historisch dieptepunt sinds de tweede plaats eindigde Rei- het afschaffen van de stem- merswaal met 62,8 procent. Ka- plicht in 1972 is omgebogen. pelle kwam net boven de 60 pro cent uit. De laagste score werd De verkiezingen voor de Tweede behaald in de gemeente Vlissin- Kamer in mei 2002 en januari gen: 42,09 procent. Dat lijkttra- 2003 trokken aanzienlijk meer ditie te worden; bij de Staten- stemgerechtigden: 79,9 en 80,6 verkiezingen in 1999 bleef de procent. Ook voor de raadsver- teller steken op 38,8 procent, kiezingen in maart 2002 was de Hulst met 42,66 procent, Ter belangstelling met 63,8 procent neuzen met 43,3 procent en aanmerkelijk groter. Alleen Sluis met 45 procent bleven voor het Europees Parlement eveneens onder de 50 procent, kwamen nog minder kiezers op- Opmerkelijk is dat in de pas her dagen: 35,6 procent in 1994 en ingedeelde gemeenten Hulst en 29,9 procent in 1999. Sluis als enige de opkomst lager Een Zeeland-debat, een rond- uitviel dan vier jaar geleden. staten kamer kamer Zeeland 48,6 79,9 80,6 Borsele 50,5 81,9 84,1 Goes 44,8 77,9 80,1 Hulst 46,5 77,7 78,2 Kapelle 55,5 84,7 87,0 Middelburg 50,4 80,3 82,2 Noord-Beveland 58,0 82,0 83,9 Reimerswaal 58,4 83,2 85,4 Schouwen-Duiveland 53,6 86,1 84,6 Sluis 47,2 78,0 76,4 Terneuzen 41,9 75,0 74,7 Tholen 53,3 82,2 84,0 Veere 62,9 91,3 88,0 Vlissingen 38,8 73,6 75,3 in procenten door Marcel Modde ZIERIKZEE - Het liep niet bepaald storm in het Zierik- zeese stembureau Borren damme. Maar van het hand jevol mensen dat gisteren tussen de buien door toch de moeite had genomen, waren er verschillende kiezers die zich vertwijfeld afvroegen waar de beloofde stemcom puter was gebleven. Want de nieuwsgierigheid naar de noviteit op Schou wen-Duiveland was toch óók een beetje de reden waarom ze andermaal in korte tijd de gang naar het stemlokaal hadden gemaakt Er zou een proefopstelling komen, had wethouder J. van Felius (Alert!) de dag van de Tweede-Kamerverkiezingen in januari aangekondigd. Dan konden de kiezers in het district Borrendamme (on der wie zich veel ouderen be vinden) alvast warmdraaien; bovendien zouden de ge meenteraadsleden van Schouwen-Duiveland door de praktijk kunnen worden overtuigd de volgende keer wél in te stemmen met mo dernisering op dat front. Investering Automatisering van de stem bureaus in de eilandeli jke ge meente vergt een investering van zeker 110.000 euro. Een voorstel van dien aard werd vorig jaar door een ruime meerderheid van de raad af gewezen. En dus krast Schouwen-Duiveland als enige Zeeuwse gemeente nog met de balpen een vakje rood Stembureauvoorzitter J. Ge- leijnse en zijn vaste secon dant P. de Rijke hadden na het nachtwerk van de laatste verkiezingen voorzichtig ge hoopt op een vroegertje dit keer, dankzij inzet van de computer, Die hoop bleek gisteren ijdel. De proef kon niet doorgaan, verklaarde Van Felius, omdat de beoog de leverancier geen mensen kon vrijmaken voor de nood zakelijke bijstand. „Schijn baar is het alle hens aan dek met de serviceverlening in gemeenten waar ze al wél met zo'n apparaat werken Dus zat er voor ons niets an ders op dan een ander mo ment te prikken." De wethouder en zijn ambte naren hebben zelf inmiddels al wél ervaren hoe het stem men per computer in zijn werk gaat Van Felius is enthousiast. Met de vingertop kan op het scherm eenvoudigweg de fa voriete politicus worden aangetipt „Een kind kan de was doen." Het streven is voor de zomervakantie een presentatie te houden voor de gemeenteraad, waarbij ook een demonstratie met de al langer gangbare stemma- chine wordt verzorgd. „We willen beide methodes naast elkaar zetten en zorgvuldig op de voor- en nadelen on derzoeken. Kijken wat ge richt op de toekomst het bes te is. Een computer biedt misschien meer mogelijkhe den, vooral met het oog op het (ooit) stemmen via inter net. Aan de andere kant is de gebruiksvriendelijkheid ook van groot belang." Later dit jaar komt het colle ge met een nieuw ïnveste- ringsvoorstel op dit vlak, al dus Van Felius. „Niet alleen het feit dat we nog één van de weinige gemeenten in Neder land zijn die nog handmatig stemmen telt mee, je moet ook rekening houden met de leden van het stembureau. Die zijn op deze manier van 's ochtends zeven tot vaak na middernacht in touw. Het wordt steeds moeilijker men sen te vinden die dat voor de democratie over hebben." Miljoenenstad Dat Schouwen-Duiveland nog in 'goed gezelschap' ver keert van een miljoenenstad als Amsterdam, verzacht enigszins de gedachte aan een 'achterstandsgebied' Meer confronterend daaren tegen is de constatering dat de stemmen in Amsterdam bij de Tweede-Kamerverkie zingen sneller waren geteld. Geleijnse maakte zich gister ochtend nog niet ongerust overeen volgende marathon zitting' „Met deze opkomst, als dat zo doorzet, is de boel zo geteld. Zo rustig heb ik het nog nooit meegemaakt!" e SHDDELBURG - De provincie heeft binnen zes weken een nieuw bestuur. Dat is de inzet lonT. Poppelaars. die als lijst- Yï (jekker van de grootste partij, - jet CDA. de onderhandelingen «ver een college van Gedepu- teerde Staten mag leiden. Hoe - het provinciebestuur eruit gaat Óen. ligt wat hem betreft nog Ki volledig open. „Ik wil in ieder h geval recht doen aan de verkie- ongsuitslag." De lijsttrekkers van de grootste partijen wilden gisteravond nog met vooruitlopen op de samen- jtelhng van de coalitie. CDA, lef VVD en PvdA vormen nu het ts provinciebestuur. Zij doen dat r al zeker twintig jaar. Van 1978 tot 1982 was ook de SGP als f vierde in het college vertegen- e: «roordigd, en van 1991 tot 1995 v vieldie eer te beurt aan D66. Het A: verleden zegt echter niet alles e over de toekomst, stelde Poppe- •f* hars gisteravond. Als Poppelaars recht wil doen aan de verkiezingsuitslag, kun nen zijn eigen CDA en de PvdA rekenen op elk twee van de zes ie; jetels. De andere twee kunnen gaan naar de WD, of gedeeld )- worden door WD en SGP. De taatkundig gereformeerden rillen in elk geval graag. SGP- jsttrekker W. Kolijn: ..Met ze- e: fel zetels horen wij in het colle ge Zeker als je ziet dat we erg dicht bij de WD zitten." B (olijn herinnerde aan de deel- ame van D66 aan het provin- jebestuur. „Die partij had toen j ook zes zetels en CDA, WD en - PvdA vonden dat het democra- tisch onverantwoord zou zijn in D66 dan toch buiten het college te houden." Zo'n zelfde opvat ting verwacht hij nu ten aanzien van de SGP. Kolijn wees er bo vendien op dat zijn partij een lijstverbinding heeft met de Christenunie en dat levert de coalitie dus een nog bredere ba- u i Acceptabel De WD acht zichzelf met zeven zetels nog een acceptabele coa- litiepartner. „Maar wij bepalen dat niet", merkte nummer twee - :E Polderman-Martin op. De li beralen hielden vier jaar gele den de PvdA binnenboord, die met acht zetels maar één zetel meerhaddandeSGP. Lijsttrek ker J. Suurmond van de WD vindt desondanks niet dat de so ciaal-democraten nu een reke ning te vereffenen hebben. „Misschien dat het daar gevoeld wordt als een morele verplich ting, maar ik verwacht op voor hand niks." PvdA-lijsttrekker G. de Kok gaf toe dat 'het verleden gevolgen voor nu' heeft. Hij wilde echter nog geen namen noemen van partijen die hij in het college wil hebben. „Eerst moeten we daar deze week nog als fractie over praten." Zijn medekandidaat voor een GS-zetel T. Kramer wil eerst weten hoe partijen inhou delijk denken over de komende vier jaar. Al met al lijkt een brede coalitie van CDA, PvdA, WD en SGP het meest voor de hand te liggen Gezien de cijfermatige verhou dingen (WD en SGP halen bei de zeven zetels) is dat ook verde digbaar. Bovendien hebben de lijsttrek kers van de grootste drie de SGP in de campagne acceptabel ge noemd. Daar komt bij dat de SGP zich in het verleden altijd positief kritisch heeft opgesteld tegenover het college. Mocht deze coalitie over zes we ken gepresenteerd worden, dan zal het CDA Poppelaars leveren als plaatsvervangend commis saris van de koningin. De twee de CD A-gedeputeerde wordt, afhankelijk van de portefeuille, H. van Waveren (ruimtelijke or dening en cultuur) of W. Saman (economie). De PvdA heeft lijst trekker G. de Kok en T. Kramer al eerder naar voren geschoven als kandidaat-gedeputeerden. Kramer heeft vanwege zijn ver leden bij de Zeeuwse Milieufe deratie en zijn huidige baan bij Staatsbosbeheer een voorkeur voor natuur. De WD kan lijsttrekker J. Suurmond leveren. Hij zou fi nanciën kunnen doen. Suur mond is nu financieel ambte naar bij de gemeente Sluis. De SGP heeft G. van Heukelom in de aanbieding. Hij werkt op het Calvijn College in Tholen en is 'in' voor de portefeuille-Cop- poolse: onderwijs en welzijn. Maar, aldus SGP-voorman Ko lijn, alsdeSGP een andertaken pakket krijgt, levert zij ook een andere gedeputeerde. G. Roe land bijvoorbeeld, als opvolger van PvdA'er D. Bruinooge op economie. „Zeeland moet groen blijven", vindt Reisenaar H. Doeleman, die 'natuurlijk gaat stemmen'. foto Marijke Folkertsma door Jeffrey Kutterink DREISCHOR - Dreischor is niet alleen het groenste dorp van Europa, de kern heeft misschien ook wel de meest 'politiek correc te straat'. Want een rondje belletje trekken bij de huizen aan de Ring leert dat alle be woners gaan stemmen. Al is het soms op het laatste nippertje. „Shit, is dat vandaag? Oh, eerst eten en voor de Spaanse les ga ik snel even langs het stembureau." De Ring van Dreischor is de best bewaarde in Zeeland. De Adriaanskerk, gebouwd tus sen 1340 en 1470, prijkt statig in het mid den. Wie het heeft over een rondje om de kerk, kan nauwelijks een mooiere cirkel maken dan in Dreischor. Trapgevels uit de zestiende en zeventiende eeuw maken het Hollandse plaatje compleet. Eenden kwaken, ganzen gakken en een en kele automobilist rijdt verdwaasd zoekend in de rondte. Een rammelende fiets klinkt ineens als een voorbij razende trein. Verkie zingsposters hangen er niet voor de ramen. Wel een prent van Nederlands nieuwste idool Jamai. En die kan op heel wat meer stemmers rekenen dan provinciale politici. „Hallo, sorry hoor, ben in een vreselijke hurry", klinkt het gehaast door de open slaande dubbele deur op nummer 6. Bewo ner H. Doeleman vist een papiertje op dat klem zat tussen deur en kozijn. 'Ben tegen uw muur gereden, sorry, telefoonnummer', leest de Reisenaar laconiek voor. „Netjes, zal wel eens kijken." Hij legt het kattebelletje weg. „Natuurlijk ga ik stemmen", antwoordt hij vriendelijk. „Mijn keuze heb ik al gemaakt. Ik let op wat er lokaal, provinciaal en landelijk gebeurt." Snel kijkt hij in de spiegel naast de deur als de fotograaf de camera pakt. Het spiegel beeld boezemt hem voldoende vertrouwen in: zijn haar zit goed. „Zeeland moet groen blijven. Al die mensen die het hebben over havens en werkgele genheid." Abrupt breekt hij zij zin af, fronst de wenkbrauwen en stapt opzij„Als je naar binnen kijkt, zie je wat de zin betekent." De spreuk 'in d'n aoren waereld' op de gevel trekt de aandacht en wijst naar de karak tervol ingerichte gastenkamer. „Ik let ook op de integriteit van mensen", vervolgt Doeleman. „Ik hou het provinciale nieuws wel bij hoor. Maar nu moet ik toch echt gaan, het spijt me." Menig bewoner kijkt bij het openen van de deur wantrouwend naar de verslaggever. „U trekt belletje7 Verkiezingen? Weet u, ik was vanochtend de eerste. Om half acht was ik op het stembureau. Ik maak er altijd een sport van.Ze schrikt van een iets te snel ge schoten foto. „Nee, nee, geen naam, geen in terview, geen foto, alstublieft. Weet u, ik ben geen Zeeuwse en daarmee moet je in Dreischor nog altijd oppassen." Aan De Ring wonen 72 van de 1004 dorps bewoners. Welke partij ze kiezen op stembureau 3 in het Dorpshuis, willen de meesten van de 53 kiesgerechtigden niet verklappen. Maar lettend op de uitslagen van de Statenverkiezingen in 1999 en de Tweede-Kamerverkiezingen van 22 janua ri, blijken de Reisenaren het meest warm te lopen voor VVD, CDA en PvdA. Sociale kant T. Heijboer van nummer 28 is één van de weinige die haar politieke voorkeur hardop uitspreekt. Ze moet bij het openen van de deur snel ingrijpen om te voorkomen dat haar zoontje de benen neemt. „Ik vind het een plicht om te gaan stemmen. Bij mijn keuze let ik op de sociale kant van partijen. De PvdA heb ik mijn stem toevertrouwd." Hoffelijkheid en gastvrijheid is de bewoners van de Ring niet vreemd. Uitbaters W. Klip- pel en A. Dekker van het pension de Ring van Dreischor op nummer 22 lijken wel the Lords of the Ring Al is het bij het opendoen even schrikken. „Shit, zijn die verkiezingen vandaag?", roept Dekker uit. „Oh, eerst eten en voor Spaanse les ga ik nog langs het stembureau." Rommeltje Maar na de eerste verbazing herstelt ze zich snel. „Kom even binnen, wijntje? Hoezo krijg je dan rare stukjes in de krant?" Haast of niet, de pensionhouders zitten ineens op hun praatstoel. „Ik weet niet precies wat de provincie alle maal doet. Ik laat mijn keuze vooral afhan gen van de landelijke politiek." Hij neemt een slok, en gaat er eens goed voor zitten. „Weet je? Die politiek is een rommeltje. Het is tijd voor een nieuwe stroming. Die forma tie duurt zo lang omdat ze zitten te zeuren over details. De verschillen tussen partijen zijn zo klein." Zijn echtgenote valt hem bij. „Wij zijn net terug van een vakantie van drie weken in Zuid-Amerika. Daar ontmoetten we een Israëliër die in Nederland heeft gewoond. Hij vindt Nederland een leuk land, maar hij vindt het jammer dat de Nederlanders zelf niet zien hoe goed ze het hebbenWij hebben het recht te stemmen. Daar maken we dan ook gebruik van. En omdat we zijn opge groeid in een rood nest, stemmen we links." Advertentie Cool jack. 92-122 095 Verrassend. ..C&A

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 13