usieschool naast nieuwe sporthal Sentiment bij verdwijnen veer Pluimveehouders vrezen het ergste 879RÏI Westerschelde vormt natuurlijke barrière A f i r f zijn SMS- en lel samen. more. «RADIO estuur Arnemuidse scholen vreest parkeeroverlast in Boekweitstraat leisje gewond lij aanrijding zeeuwse almanak Vervoersverbod WALCHEREN Advertentie - L v 1 Mobile koop |e op maat In. Alleen wat ji| nodig hebt Aangepast aan jouw belgedrag, öt ie niet te veel betaalt. Wil |e meer weten, kijk dan op www.t-mobile nl of bel 0800-7123. door Conny van Gremberghe TERNEUZEN - Zeeuwen nuchter? Toch niet de voorbije weken. Begin je tegen mensen, vooral oudere, over het verdwij nen van de PSD-veren, dan schieten de tranen in de ogen. Dan komen de verhalen over de erwtensoep, die memorabele overtochten, die gezellige sfeer op dat ou de pontje tussen Temeuzen en Hoede- kenskerke. De sentimentaliteit beheerst de overkanten. Hoe kort geleden werd er nog gekankerd op de veren. Op die trommelvliestergende alarminstallaties in de BMW's en Benzen die de ruimen deden trillen, op de almaar stijgende tarieven voor een overtochtje en op het slechte onderhoud aan de smerige schepen. Vaak waren de overtochten niet normaal, waren de diensten gestaakt we gens storm of mist en moesten gestrande Zeeuws-Vlamingen via het verre België huiswaarts keren. Vaarden de ponten wel, dan verdwenen ze net voor je uit de fuik en kon je - zeker in de avonduren - een uur lang genieten van de gierende wind op het OMROEP ZEELAND rechtstreeks op radio en televisie ''ww.omroepzeeland.nl verlaten veerplein. De veren en de sentimenten. Ooit, in de kille jaren vijftig, hadden de Zeeuws-Vla mingen er nog een kleine oorlog voor over om de overtochten tolvrij te krijgen. Zet in Sluiskil of Temeuzen geen boom op over Honoré Colsen of de verhalen komen los Over die vermaarde Vrije Veren-actie, de tocht naar Den Haag, de legendarische veekoopman, die overigens zijn gelijk niet kreeg, maar wel wist te bewerkstelligen dat de Zeeuws-Vlamingen jarenlang een extra korting op de veertarieven konden bedingen. De veren. Niet zo lang terug nog werden de veerdiensten verantwoordelijk geacht voor het verkeersonveilige rijgedrag van heel wat automobilisten bezuiden de Wes- In de jaren vijftig werd er in Den Haag onder leiding van Ilonoré Colsen een kleine oor log uitgevochten met de prijs van de overtocht als inzet. foto archief PZC terschelde. Het proberen halen van de boot werd vaak als excuus gebruikt om het gaspedaal in te drukken op plaatsen waar een subtiel beroeren noodzakelijk werd gezien. Herinneringen In de kranten, op tv, de valse sentimenten. Kapitein Oppeneer die het varen zal mis sen, oude dames die mijmeren over hoe het was en dan vooral verhalen over herinne ringen uit de jaren 50 en en passant even melden dat ze voor het laatst in '68 zijn overgegaan. Sommige mensen gaan heel ver in hun sentimentele beleving. Dierenarts Pol van de Vijver uit IJzendijke bijvoorbeeld, die koppelt het verdwijnen van de veren aan de teloorgang van het Zeeuws-Vlaande- rengevoel. Een gevoel, dat de medeop richter van de Zeeuws-Vlaamse Volks partij (nu Partij voor Zeeland) Jean-Paul Hageman uit Vogelwaarde ooit probeerde te vangen in woorden, maar die zich ver loor in gestotter. Voor Van de Vijver is het Zeeuws-Vlaan- derengevoel te duiden met de slaak van verlichting die mensen bezigen als ze er net in geslaagd zijn de laatste avondboot te halen naar Breskens of Perkpolder. Dat gevoel zal naar alle waarschijnlijkheid bij sommige weggebruikers wel blijven. Ze ker als ze. gezeten achter het stuur van een bejaard Micra'tje of een Escortje, er in ge slaagd zijn om de helling van de Wester- scheldetunnel bij Terneuzen te trotseren. 1 Op de radio vanaf 13.30 uur op televisie vanaf 14.30 uur et daarin de documentaire Westerscheldetunnel') Luister ook naar: De Laatste Boot', t/m zaterdag dagelijks bij Omroep Zeeland Radio. Van 10.00 tot 12.00 uur vanaf het veer Vlissingen-Breskens. fm, TELEVISIE woensdag 12 maart 2003 ~MUIDEN - De twee pro- -ts-christelijke scholen in muiden willen één nieuw Uw naast de toekomstige al- De gemeente Middel- onderzoekt momenteel of mogelijk is. De Beatrix- -1 en Het Baken hadden t plannen om samen een -1 te bouwen aan de Boek- iraat. Boekweitstraat is het nu al met ouders die hun kinde er Het Baken brengen. De kvan de ouders verstoppen jks de straten, tot grote ais van de omwonenden, de leerlingen van de Bea- hool daar ook nog bij ko- wordt de overlast alleen f groter Het schoolbestuur de wijkbeheergroep Arne- piiden hebben er bij de ge ënte op aangedrongen om op zoek te gaan naar een andere lo catie voor de fusieschool. Het schoolbestuur van de twee scholen, de Vereniging Christe lijk Onderwijs Middelburg, heeft de gemeente gevraagd of het mogelijk is om een nieuwe school te bouwen aan de Van Cittersweg. Daar komt ook de nieuwe sporthal van Arnemui- den. „Het voorstel wordt nu on derzocht", zegt H. Sandee van de VCO „Wij als school zouden er erg blij mee zijn. In de Boek weitstraat is eenrichtingsver keer. Er worden nu al veel kin deren gebracht. Dat is vragen om moeilijkheden in de toe komst." Wensen De bouw van de sporthal begint vermoedelijk dit jaar na de bouwvakvakantie. Voor die tijd wordt er nog gesproken met de toekomstige gebruikers van de hal om hun wensen te inventari seren. Een jaar later, bij het be gin van het nieuwe schooljaar, moet de sporthal klaar zijn. Rond die tijd kan er begonnen worden met de bouw van de school. Weer een jaar later moet de hele operatie zijn afgerond. In de nieuwe school komen twaalf groepen. Het Baken, de grootste van de twee, heeft nu acht groepen. De Beatrixschool heeft er nog maar vier. „Met de Beatrixschool zitten we nu al onder de norm wat betreft het aantal leerlingen", zegt Sandee. „Met een kleine school moet je toch hetzelfde programma uit voeren. Door een fusie kunnen we beter inspelen op toekomsti ge ontwikkelingen." De twee scholen hebben nu al dezelfde directeur. De gemeente heeft 1,7 miljoen euro gereserveerd voor de nieuwbouw van de school. Zo wel Het Baken als de Beatrix school kunnen na de bouw wor den gesloopt. Wat er met de lege plekken gaat gebeuren, is nog niet bekend. Inwoners van Ar- nemuiden zouden graag zien dat er aan de Dokstraat, waar nu de Beatrixschool staat, op nieuw een open plek in de wijk komt. Dat zou goed uitkomen, omdat het trapveldje aan de Classinastraat moet wijken voor nieuwbouwhuizen. I0ST-SOUBURG - Een achtja- ii« meisje is gistermiddag rond «art over een gewond geraakt ij een aanrijding in Oost-Sou- li- en 35-jarige Vlissinger reed in iin bedrijfsbus over de Vlis- gsestraat in de richting van Sloeweg. Hij verleende voor- ng aan twee kinderen die de tg overstaken. Het meisje eef aan de kant staan Toen de lomobilist verder wilde rij kstak zij plotseling over. Het ©je liep kneuzingen op en is Bgebracht naai- het zieken- is Een waarschuwingsbord langs dc weg naar het veerplein in Vlissingen attendeert automobilisten erop dat aan de overkant een vervoersverbod geldt. foto Lex de Meester door Melita Lanting VLISSINGEN - De strenge maatregelen die zijn afgekon digd in verband met mogelijke vogelpestbesmetting in Bres kens blijven beperkt tot Zeeuws-Vlaanderen. Het mi nisterie van landbouw ziet geen reden om ook een deel van Wal cheren tot risicogebied te ver klaren, hoewel het gebied rond Vlissingen binnen de tien-kilo meterzone valt. zich niet verspreiden, ook niet naar Walcheren." Assistent-beheerster M. van Dijk van vogelopvang De Mikke is daar nog niet gerust op. „Ik maak mij grote zorgen. Als het virus hier komt en ik moet opho- kken, heb ik een enorm pro bleem. Voor de kippen en de eenden is nog wel een plekje te vinden, maar we hebben een groep van 15 ganzen en zwanen. Ik weet echt niet waar die naar toe moeten en vervoeren mag niet." De Mikke is uit voorzorg al een aantal dagen dicht voor bezoekers en ook de dierenam bulance mag voorlopig het ter rein niet op. Burgemeester A. van Dok-van Weele volgt de ontwikkelingen op een afstandje. „Ik ga nu geen actie ondernemen, ik wacht eerst wel af." Ook mevrouw T Nijhuis uit Ritthem wacht rus tig af Haar kippen lopen buiten in de regen te pikken. Als de tien-kilometergrens over de Westerschelde getrokken zou worden, zou haar huis binnen de zone vallen. „Mijn man en ik hebben het er al wel over gehad of we de dieren moeten opslui ten. Maar dat hoeft officieel nog niet en zolang laten we ze maar buiten lopen." Platgebeld In Breskens is de sfeer anders. Daar moet al het pluimvee, ook de hobby-dieren, naar binnen Dierenarts G. de Bruijckere uit Breskens wordt overspoeld met telefoontjes. „We worden echt de hele dag al platgebeld. Men sen bellen met vragen over hun kippen of postduiven Opval lend veel vragen gaan over pre ventief vaccineren, maar dat kan niet. Pluimvee moet ver plicht naar binnen maar wij ad viseren de mensen ook om de duiven maar binnen te houden. Het zekere voor het onzekere." De Bruijckere hoopt dat de af faire niet te lang duurt. Wij zien de Westerschelde als een natuurlijke barrière en ver keer via de veerboten zien wij niet als een gevaar," zegt woordvoerder N. van der Zee van het ministerie van Land bouw. Het vogelpestvirus wordt, aldus Van der Zee, niet zozeer via de lucht verspreid, maar vooral door de mensen. „Bijvoorbeeld door poep aan de laarzen of aan de wielen van een auto of tractor. Omdat in het ge bied rond Breskens een verbod is ingesteld om pluim veebedrij ven te betreden, kan de poep door Rinus Antonisse GOES - Grote schrik. Een don derslag bij heldere hemel. Dit vreet aan je. Als er geruimd moet worden, is het afgelopen. De reacties van de Zeeuwse pluimveehouders liegen er niet om. De ernstige verdenking van vogelpest op een bedrijf tussen Breskens en Slijkplaat zorgt voor crisisberaad. „Dit hadden we absoluut niet verwacht. We zijn er altijd van uit gegaan dat een vee-dunge- bied als Zeeland de dans zou ontspringen, net als met mond en klauwzeer en de varkens pest", zegt voorzitter P. de Koeijer van de Zuidelijke Land en Tuinbouw Organisatie Zee land Hij heeft er geen enkel idee van hoe het zeer besmettelijke virus aviaire influenza in Zeeuws-Vlaanderen kon belan den Volgens gegevens van de ZLTO zijn er in Zeeland bijna 80 pluimveebedrijven; 29 met 870.000 vleeskuikens (vlees) en 48 met 560.000 leghennen (eie ren). De standsorganisatie heeft besloten alle bijeenkomsten af te gelastenGezien de besmette- lijkheid van vogelpest is nale ving van de regels zonder meer vereist en is strikte hygiëne voorwaarde, aldus de ZLTO Koude douche Overigens staat niet vast dat er inderdaad sprake is van de ge vaarlijke ziekte. Pluimveehou der F. de Maat uit Waterland kerkje ergert zich er dan ook aan dat al volop gesproken wordt over vogelpest, terwijl dat niet zeker is. Hij vindt dat de kip- penfokkers daardoor extra be nadeeld worden, omdat de con sument onnodig kippenvlees zal mijden. Het bericht over de ziekteverschijnselen op het be drijf bij Breskens overviel hem als een koude douche. De Maat heeft circa 45.000 vleeskuikens, die eigenlijk al richting slachterij moeten (als de dieren ongeveer zes weken oud zijn). Afvoer ging vorige week niet door, omdat de grens met België voor pluimveetrans port gesloten is „Ik vrees dat ik met een groot dierwelzijnspro- bleem kom te staan." De Maat wacht gelaten af. „We kunnen er wel hysterisch over doen, maar dat helpt weinig." Nog strenger opletten is het pa rool voor A Wisse, die bij Kort- gene zo'n 50.000 leghennen ver zorgt. „We houden altijd al een logboek bij van wie het bedrijf opkomt, maar nu komt er hele maal niemand meer in. Het erf is afgesloten", vertelt ze „Onze kippen zitten binnen, maar ja, vlakbij lopen er nog gewoon kippen buiten." Enten Ze merkt op dat de sector com pleet is overvallen door de ziek te. „Echte vogelpest is er na de oorlog niet meer in Nederland geweest. Niemand was er op be dacht. De laatste keer dat er pseudo-vogelpest uitbrak, was in 1989 Dat is een compleet an dere ziekte, veel minder besmet telijk, en daar kun je heel goed tegen enten. Tegen klassieke vo gelpest kan dat niet." Biologisch pluimveehouder H. Dubbelaar van Huis ter Mee bij Oostkapelle dacht dat de wind uit de goede hoek waaide. „Dat is dus niet zo en we moeten maar afwachten wat er gebeurt. Als het toeslaat, komen we dat niet te boven." Advertentie Hazelnoot of melk, reep 200 gram «5 prijs per kilo 4.95 Golden Delicious zak 1500 gram prijs per kilo 0.66 MEGA PACK 100 Tabiets Pak 100 stuks of 66 stuks 3-in-l 4A» Aanbiedingen geldig van 10 t/m 16 maart Dat is gewoon Edah Vogelpest duikt op bij Bres kens Althans, dat denken ze bij het ministerie van Landbouw. Er werd dan ook onverwijld een vervoersbe- perkende maatregel afge kondigd, geldend binnen een straal van tien kilometer rondom de besmettings haard Daar valt, aan de overkant van de Westerschel de, dus ook een flink stuk Vlissingen onder Maar tot zover reikt de maatregel niet. De lijn die het getroffen ge bied markeert loopt slechts tot aan de Westerschelde. „Logisch toch?", lichtte de woordvoerdster van het mi nisterie toe, „Tussen Bres kens en Vlissingen ligt water. Loop je daar met besmette laarzen doorheen, dan spoelt het virus er vanzelf af." Dus opgelet Bressiaanders: naar Vlissingen wandelen mag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 11