Lage opkomst is niet rampzalig Nederlandse compagnie zal tolk Najib missen PZC PZC Dreigement minister legt zenuw bloot van regering Blair Hu Jintao blijkt geen Gorbatsjov in de dop Commissarissen der koningin verdedigen bestaansrecht van de provincie post kaboel 11 maart 1953 dinsdag 11 maart 2003 door Mick Salet Vandaag zijn de verkiezingen voor provinciale staten, de minst bekende en minst geliefde bestuurslaag van Nederland. Het zou teleurstellend zijn als de meerderheid van de kiezers morgen niet gaat stemmen, maar het is geen bom onder het bestaan van de provincie, vin den de commissarissen van de koningin. In een enquête laten ze alle twaalf weten dat het bestaans recht van de provincie niet af hankelijk is van het aantal kie zers dat naar de stembus komt. ,.De opkomst illustreert de be langstelling van de kiezer voor het werk van Provinciale Sta ten, maar bepaalt niet het be lang van het provinciale beleid", zegt de Zeeuwse com missaris Wim van Gelder De commissaris van de konin gin in Zuid-Holland, Jan Frans- sen, noemt het 'een beetje onzin om Provinciale Staten af te re kenen op het opkomstpercenta ge'. Zijn collega uit Overijssel, Geert Jansen, vult aan-Dat ge beurt toch ook niet als het om gemeenteraden gaat? In grote steden als Amsterdam en En schede lag het opkomstpercen tage onder de 50 procent, maar ik hoor niemand zeggen dat we die gemeenten of gemeentera den daarom maar moeten op heffen." Ook de commissaris van de koningin in Groningen, Hans Alders, bekijkt het van die kant; ..De huidige Amerikaans president is gekozen met een opkomst van 51 procent Het Europees parlement is gekozen met een opkomst 29 procent. Wanneer heffen we wat op?" De meeste commissarissen van de koningin willen niet precies vertellen wat ze een onaan vaardbaar laag opkomstper centage vinden. „Eigenlijk zou het zo dicht mogelijk bij de 100 procent moeten liggen, want stemrecht is een voorrecht waarvan iedereen gebruik zou moeten maken", zegt de com missaris van de koningin in Limburg, baron Van Voorst tot Voorst. Zijn collega in Fries land, Ed Nijpels, zou het liefst een hoge score zien „Alles wat lager is dan de opkomst bij de Tweede Kamerverkiezingen vind ik teleurstellend, maar de realiteit gebiedt te zeggen dat de opkomst lager zal zijn. De meeste commissarissen van de koningin weten wel waarom de kiezers niet echt warm wor den voor de verkiezingen van de Provinciale Staten. Veel van het provinciale beleid staat niet bij zonder in de belangstelling van de burger én de provinciale poli tiek is meestal niet zo spannend en spetterend. Dat zou kunnen veranderen door het nieuwe stelsel dat er direct na de verkie zingen van moi'gen komt: het provinciale bestuur wordt dan, net als het landelijke en ge meentelijke bestuur, dualis tisch. Met aan de ene kant Gede puteerde Staten, in de rol van kabinet of gemeenteraad; en aan de andere kant Provinciale Staten, in de rol van Tweede Ka mer of gemeenteraad. Vermomming De meeste commissarissen heb ben geen al te hoge verwachtin gen van die verandering. „Dua lisme is een nieuwe vermom ming van het al bestaande poli tieke proces", stelt de commis saris in Utrecht, Boele Staal. ,,De dualisering op zich zal niet leiden tot meer betrokkenheid van de burgers bij de provincia le politiek", denkt zijn buurman Harry Borghouts. Hij verwacht dat de positieve verandering vooral van de provinciale volks vertegenwoordigers moet ko men. Die moeten burgers meer bij het bestuur betrekken en de provinciale politiek aantrekke lijker maken. Jan Kamminga: „De leden van Provinciale Sta ten moeten de straat op.Michel Jager, commissaris van de ko ningin in Flevoland: „Burgers moeten weten waar de provin cie over gaat en hoe de politiek over de verschillende kwesties denkt." Volgens hem is het eer der 'onbekendheid dan onwil' dat mensen vandaag niet gaan stemmen. „Mensen zijn best be reid te stemmen voor Provincia le Staten, als ze maar heel con creet weten waarvoor." De commissarissen willen dat de nieuwe provinciale volksver tegenwoordigers de politiek dichter bij de mensen brengen en ze pleiten voor meer be voegdheden voor de provincie Maar of dat allemaal tot een ho gere opkomst zal leiden? Nij pels: „De provincie zal nooit een sexy bestuurslaag worden, maar het is de vraag of dat erg is. Ik ben ervan overtuigd dat het provinciale bestuur het onmis bare kraakbeen vormt in het Nederlandse bestuurlijk stel sel." De meeste commissarissen wil len het opkomstpercentage ook niet als een waarderingscijfer zien. Relus ter Beek: „Is de op komst laag, dan kan dat beteke nen dat de burgers tevreden zijn over het beleid of dat ze onvol doende op de hoogte zijn van de standpunten van de verschil lendepartijen." De commissarissen hebben wel wat ideeën om het opkomstper centage in de toekomst wat op te krikken. De commissaris van de Koningin in Noord-Brabant, Frank Houben, stelt voor om een andere verkiezingsdag te kiezen. „Op een doordeweekse dag is er toch minder ruimte dan in het weekeinde." Daarom wil hij de verkiezingen voortaan op zaterdag houden. Zijn Utrecht se ambtgenoot Boele Staal wil discussie overeen andere veran dering: „Laten we eens naden ken over de mogelijkheid dat de uitslagen van de gemeente raadsverkiezingen vertaald worden naar de Provinciale Staten." Dat betekent dat een stem voor de gemeenteraad me teen ook een stem voor de pro vinciale staten is. ..Minder direct, maar nog steeds demo cratisch", vindt Staal, die het een voordeel vindt dat de kiezer dan een keer minder naar de stembus hoeft. De commissaris van de konin gin in Overijssel, Geert Jansen, pleit ook voor een fundamentele verandering. Hij zegt het gevoel te hebben dat er in de landelijke politiek een te groot, accent op de Randstad ligt. Bijvoorbeeld als het om de vertegenwoordi ging in de Tweede Kamer gaat. Om daar iets aan te veranderen, zou hij persoonlijk willen dat de ene helft van de Tweede Kamer rechtstreeks gekozen wordt, zo als nu, maar dat de andere helft van de Tweede Kamer uit echte districtsvertegenwoordigers bestaat: afgevaardigden uit Amsterdam, Rotterdam, Den Haag én de twaalf provincies. GP.D door Liesbeth Buitink Het dreigement van de Britse minister voor In ternationale Ontwikkeling Clare Short dat ze haar func tie neerlegt als er een oorlog tegen Irak komt zonder de goedkeuring van de VN-Vei- Iigheidsraad, legt de zenuw van de regering van Tony Blair bloot. De regering komt erdoor in ernstige proble men, want zeker een kwart van de Labour-parlementa- riërs deelt Clare Shorts kri tiek. „De minister-president moet de grootste politieke proble men van zijn ambtstermijn en zelfs van zijn leiderschap van Labour onder ogen zien", oordeelde de voorma lige minister van Landbouw Jack Cunningham gisteren. Ook binnen de regering is Short beslist niet de enige d ie fel tegenstander is van ge welddadig ingrijpen in Irak zonder de uitdrukkelijke steun van de internationale gemeenschap. De belangrijkste criticus achter gesloten deuren is naar ver luidt de voormalige minister van Buitenlandse Zaken Ro bin Cook, die nu de Labour- fractie leidt. Ook verscheide ne parlementariërs die privé- secretaris zijn van ministers, kunnen opstappen als het tot een derde Golfoorlog komt. De privé-secretaris van mi nister Margaret Beckett van Milieu trok zondag al zijn conclusies. Front Shorts dreigement had op geen slechter moment voor Blair kunnen komen. Hij maakte zich zondag juist op voor de laatste week van in tensief diplomatiek verkeer, in een poging om binnen de VN-Veiligheidsraad een meerderheid te vinden voor de ontwerpresolutie van Groot-Brittannië, de Ver enigde Staten en Spanje. De Labour-regering trad sUa als front naar buiten, eü Short heeft dat beeld in sj klap verbrijzeld en daan* Blairs internationale oig tuigingskracht beschadig Tijdens het Irak-debati:'; Britse Lagerhuis eind fep, ari had Blair de stemmeai de oppositionele Conac tieve Partij nodig om? parlementaire meerde.^ achter zijn Irak-koen scharen. Uit Shorts acj blijkt dat het verzet bina Labour niet is afgenor^ Wanneer Blair de Amè kaanse president Bush bi steunen en zonder VN-sts een oorlog ingaat, kans reeks kabinetsleden enn kiezen ontslag te nemen. Leiderschapscrisis Als een oorlog zich vent gens tegen Blair en Ba keert, bijvoorbeeld doors de Amerikaanse en Bris troepen geen massaverniet gings wapens vinden of ais; veel burgerslachtoffers ti len, kan een leiderschap» sis binnen Labour ju uitblijven. Als de Vei heidsraad de resolutie wq stemt, kan Blair daaromi leen hopen dat zijn steils overtuiging dat Irak mas vernietigingswapens ba ook kan worden bewezen Op korte termijn kan Bi- positie worden veiliggesa als er geen tweede Irak-i bat in het Britse Lager;: wordt gehouden. Dj Shorts dreigementen is s dergelijk debat echter on. mijdelijk wanneer de rest: tie het in de Veiligheidsa niet haalt. Het Lagerh buigt zich dan roogepi eind deze week of zelfs: zaterdag over de Bril opstelling inzake Irak daarmee over Blairs polib ke toekomst. Die toekom hangt onverbrekelijk saus met een oorlog tegen Ir<i maakte Blair in het vorij debat onomwonden duidt lijk. ANP Aan het slot van het Volkscongres, dat momenteel wordt gehouden in Peking, volgt de nieuwe partijchef Hu Jintao Jiang Zemin op als president van China. Daarmee is de machtsoverdracht van de oude garde voltooid en kan Hu langzaam gaan bouwen aan een nieuw imago. In zijn eerste honderd dagen als partijchef presenteerde hij zich vooral als man van het volk. door Gert-Jan Broere De Britse premier Tonv Blair had afgelopen weekeinde een voor hem weinig succesvol telefoongesprek met president Jiang Zemin, in een poging Chi na over te halen een nieuwe re solutie tegen Irak te steunen. Vanaf volgende week krijgt Blair een andere man aan de lijn: Hu Jintao. Maar Blair kan eivan verzekerd zijn dat de boodschap nauwelijks zal ver schillen, hoogstens de woorden waarin ze wordt verpakt. Hu heeft het volgen van de partij standpunten in de tien jaar dat hij gold als kroonprins, tot een akelig precieze kunst verheven. Door diens gebrek aan visie is in het Westen het beeld ontstaan dat Hu een kleurloze 'appara tsjik' (superbureaucraat) is. van wie onduidelijk is waar hij voor staat. Dat zijn denkbeelden om geven zijn met vraagtekens is echter inherent aan het Chinese politieke systeem, waar meelo pers en hielenlikkers verder ko men dan mensen die een uitge sproken mening ventileren en snel vijanden maken. Hu is echter allerminst een flet se bloemenvaas of een onopval lend decorstuk, zoals China- watcher Willy Wo-Lap Lam hem ooit omschreef. Hij hield zich slechts aan de spelregels en die bepalen dat je nooit je meer dere (lees: Jiang Zemin) moet overvleugelen, zolang die meer dere jouw carrière nog kan bre ken. Na zijn benoeming tot par tijchef, en daarmee op papier de nummer een in China, treedt Hu echter steeds nadrukkelijker naar voren, maar nog wel steeds voorzichtig laverend om de lan ge tenen van Jiang, die aanblijft als de facto opperbevelhebber van het leger, te ontwijken De eerste drie maanden van het bewind van Hu werden geken merkt door een behoedzame breuk met het gedachtegoed van Jiang. Jiang wierp zich op als voorvechter van de zakelijke elite en kreeg het voor elkaar dat ook zakenmensen konden toe treden tot de communistische partij, toch een bolwerk van boeren en arbeiders bij uitstek. Hu heeft zich in zijn eerste hon derd dagen echter gepresen teerd als de man van het volk en er op gewezen, zonder zich di rect tegen Jiangs denkbeelden te keren, dat het lot van de boe ren en arbeiders niet vergeten mag worden. Die boodschap komt niet hele maal uit de lucht vallen. Een van de nadelige uitwassen van 23 jaar economische hervor mingen is het enorme inko mensverschil tussen China's ar men en rij ken. China kan zich op dat punt inmiddels meten met Amerika en die samenleving staat toch allerminst te boek als egalitair. Deng Xiaoping zei dat het geen probleem was dat som migen eerder rijk zouden wor den dan anderen, maar de wij zer is iets te ver doorgeslagen. Zover zelfs dat de nieuwe gene ratie leiders, met Hu voorop, het inkomensverschil als de groot ste bedreiging ziet van de stabi liteit in de maatschappij. Geen verrassing Dat Hu juist deze missie uit draagt is ook geen verrassing Hu werd, voordat hij naar het politieke centrum in Peking werd gehaald, gevormd in de provincies Guizhou, Gansu en Tibet, stuk voor stuk China's meest achtergebleven gebieden. Bovendien is Hu ook een pro duct van de Culturele Revolutie (1966-1976) Hu had net zijn studie waterbouwkunde aan de prestigieuze Tsinghua Univer siteit voltooid, toen in 1966 de chaos uitbrak. Hoewel hij dus niet tot de verloren generatie - die nooit een opleiding heeft kunnen afmaken - behoort, is hij wel door de revolutie gete kend. Het heeft hem net als veel generatiegenoten doen beseffen dat stabiliteit het hoogste goed is. Maar de Culturele Revolutie heeft Hu ook geleerd, dat een westerse democratie niet ge schikt is voor China. Hij doet de machtsgreep van Mao Zedong, met de Rode Gardisten als hulp middel, evenals veel andere Chinese leiders ten onrechte af als een mislukt experiment met een meerpartijenstelsel Wie had gehoopt dat Hu misschien een nieuwe Gorbatsjov in de dop is die China naar democra tie zal leiden, komt dan ook be drogen uit. GPD Majoor Ronald Gillesse (37) uit Vlissingen verblijft drie tot vier maanden in Afgha nistan als commandant van de infanterie- compagnie. Nederland vormt daar samen met Duitsland de internationale troepen macht (Isaf). Gillesse, die verantwoorde lijk is voor de dagelijkse gang van zaken voor 186 militairen, doet voor de PZC eens in de twee weken verslag. door Ronald Gillesse Dat de verschillen in cultuur tussen Af ghanistan en Nederland groot zijn, is een open deur intrappen. Dagelijks wor den mijn kerels op patrouille hiermee ge confronteerd. Zo kan het te lang kijken naar een vrouw al een hoop onrust veroor zaken. Nu valt er weinig te zien met de burqa's, maar toch. Groeten nietje linker hand is twijfelachtig en als je een wind laat in de aanwezigheid van een Afghaan raakt de beste man compleet van slag. Dat lijkt op zich niet zo belangrijk, maar toch is dat voor de patrouilles die dagelijks tus sen de bevolking lopen essentieel. Zo hebben we afgelopen weekeinde ook een begrafenis meegemaakt. De overle den man werkte voor Isaf en was 21 jaar. Hij werd door de familie van 'Camp Ware house', onze basis, binnengebracht en door een van onze ambulances naar zijn huisin Kaboel vervoerd. Daarvoor is hij in het veldhospitaal gewassen en in doeken gewikkeld door zijn familie Bij het huis aangekomen, werd weer eens duidelijk dat het verschil tussen mannen en vrouwen in Afghanistan toch even an ders ligt dan in Nederland. De vrouwen nemen bij het huis afscheid van de overle dene, aangezien zij niet meemogen naar de begrafenis zelf. Dit gebeurt voor ons westerlingen op dramatische wijze. Vrou wen schreeuwen en gillen en zitten om de overledene, Ik heb dit zelf niet gezien, maar heb Begrepen van de 'medics' op de ambulance dat het behoorlijk indruk wekkend was. Chaotisch Hierna werd de overleden man naar de be graafplaats gebracht met alle mannen uit zijn familie. Hier is hij in een ondiep graf gelegd (begrijpelijk met de ondergrond hier) en werd de begrafenisceremonie ver der uitgevoerd. Een belangrijke rol was weggelegd voor de imam, die een uitge breid gebed deed. De hele situatie was voor ons westerlingen vrij chaotisch. Toch leek het een vaste ceremonie Het leek waarschijnlijk zo chaotisch, omdat we de ceremonie niet kennen. Het is normaal onmogelijk om bij zo'n be grafenis aanwezig te zijn De reden dat wij er wel waren, was tragisch. Najib was tolk bij onze compagnie. Ik heb al gemeld dat De Isaf-troepen worden in Kaboel veelvuldig geconfronteerd met cultuurverschillen. Toch worden er ook dingen van elkaar overgenomen, zoals deze Afghaanse vrouw die zich het kauwen van kauwgum heeft eigengemaakt. foto Jayanta Shaw/RTR Dari en Pashtun niet in een 'Hoe zeg ik het in...'-boekje te vinden zijn. Elke patrouil le heeft zodoende een tolk mee. Vrijdag 7 maart pleegde een onbekende groepering een aanslag op een van mijn patrouilles. Door een bom aan de kant van de weg raakten de vier inzittenden van het voertuig gewond, onder wie Najib. Twee van mijn soldaten merkten pas op het kamp dat zij scherven in hun arm hadden. Na het schoonmaken en de verzorging van hun wonden waren zij weer inzetbaar. Een korporaal had meer scherven in z'n hoofd, arm en been. Achteraf bleek dat hij met twee drie weken 'lichte dienst' op het kamp weer volledig inzet baar is. Ondanks de ernst van de gebeurtenis was ik 'blij' dat alle oefeningen in Nederland zich terugbetalen op zo'n moment. De QRF (Quick Reaction Force) was binnen negen minuten ter plekke en de rest van de versterkingen binnen een half uur. De hele operatie wil ik om veiligheidsredenen niet in detail uitleggen, maar de situatie was zeer snel onder controle. Echter, voor Na jib liep het anders af. Zijn verwondingen werden hem uiteindelijk fataal. Dat is ook het 'bizarre' van ons werk hier. De bevolking zwaait nog steeds en is nog steeds oprecht blij met onze aanwezig heid. Ook de afgelopen dagen werd er steeds verteld dat men het vreselijk vindt wat er gebeurd is. Ik ben dan ook zeker niet naïef als ik zeg dat ik dat ook geloof. Alleen een aantal extremisten in Afgha nistan heeft daar wezenlijk andere ideeën over. Hiervan zijn wij het slachtoffer ge worden Toch gaat de compagnie gewoon verder met de patrouilles, want zoals de kerels het zelf zeggen: „Als het ongevaarlijk was, stuurden ze wel de padvinders." Dit was een incident en had elk Isaf-land kun nen overkomen. Ik probeer dan ook zeker niet de (Zeeuwse) moeders gerust te stel len als ik zeg dat het nog steeds niet drei gend is hier. Ook de mannen die veel vaker 'buiten' zijn dan ik, voelen dat zo, en we ten dat dit soort voorvallen de reden is waarom we in Nederland zo vaak trainen. Najib hielp ons met onze opdracht hier. Hij heeft de hoogste prijs betaald voor zijn land. We zullen hem missen. LUCHTGEVECHT - Twee Tsjechische Mig-15 vliegtui gen hebben boven het Duitse Beieren een Amerikaanse Thunderjet neergeschoten. De Amerikaanse piloot heeft zich met zijn parachute gered. De Amerikaanse regering is woe dend. DIJKGATEN - De bewoners van Ossenisse maken zich ern stig zorgen omdat twee grote gaten in de zeewering nog al tijd niet zijn gedicht. Zij vre zen dat een tweede ramp zich kan voordoen. De bewoners hebben hun nood geklaagd bij px-ins Bemhard. Rijkswater staat meldt dat het werk aan de zeedijk door ti nog niet ergisgevi dat de klus volgende j zijn geklaard. Onderwas er volgens Rijkswaters: geen ernstig risico. ZWARE EIS - De justitie in Den Haag heef. gen maanden cel geëist a een twintigjarige zeema: na de overstromingen op inzamelpost van het Kruis kleren had Uitgedost in een ontvffl militair uniform ging hiji volgens naar de den, verkocht daar ge© medicijnen en stak het gé zijn eigen zak. Hoofdredactie: A. L Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel (0118) 484000 Fax (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel (0118) 484000 Fax (0118)470102 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113) 273000 Fax (0113)273030 E-mail: redgoes@pzc nl T erneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645741 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel. (0114) 372776 Fax (0114)372771 E-mail' redhulst@pzc,nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 A8 Zierikzee Tel (0111)454647 Fax (0111)454657 E-mail redzzee@pzc nl Opening kantoren: Maandag l/m vrijdag van 8 GO tot 17.00 uur Zierikzee. Goes en Hulst 8.30-17.00 uur Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 18 4380 AA Vlissingen E-mail web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800 - 0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden zaterdags tot 12 00 uur. Abonnementen (bij acceptgirobetaling geld; er toeslag van 2.00) per maand 20.50 per kwartaal 55.10 per jaar €20990 Voor toezending per post gelat een toeslag E-mail lezersservice@pzcrf® Beëindiging van abonnement» uitsluitend schriftelijk,1 maand*» het einde van de betaalperiode iJ Losse nummers per stuk: j maandag t/m vnjdag:€ 1. W zaterdag 1.65 Alle bedragen zijn inclusiefWB7' Bankrelaties ABN AMRO 47 70.65.597 1 Postbank 35.93.00 Advertenties Alle advertentie-orders word» j uitgevoerd overeenkomstig .1 de Algemene Voorwaarden van: Wegener NV en volgens de I. Regelen voor het Advertentie»®»1 Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag tijdens ka» zondag- van 16.00 tot 18.00ut* Tel (0118)484000 Fax (0118) 470100 Personeelsadvertenties.' Tel (0118)484240 Fax (0118) 470100 "M Rubrieksadvertenties |W* Tel. (0118) 484321 Fax:(0118)484370 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel (0118) 484369 Fax (0118)484309 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax (0114)372771 Internet www pzc nl/adver®» Aulcursr echten vco'bebouder Uitgever ij Provinciale Zeeuwse Courant BV is oen onderdeel van he: Wegener-ccnee" aar ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wore: gd**-® (abonnementen )adrrrr>ist.-a:>e en om u te (laten) intormeren over voor u relevante ductcn van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener ol door ons zotgvJi4g9*JK derden Als u op deze mlor malie geen prijs steil dan kunt u dil scnrilleh|k meldentn lezersservice. Postbus 3229.4800 MB Breda Behoort tot LUGQGnGf

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 4