Koeman wikt en weegt nog De clown is een prof geworden PZC AZ moet Van Stee in dienst nemen Sprintwinst Petacchi in Parijs-Nice Spelers Vitesse geve Snoei de genadeklap Mido duikt op in Arena league In Europa liggen de accenten van Ajax vooral verdedigend Zelfs zege verschaft Ajax geen zekerheid champions TT Assen investeert in veiligheid Ex-wegracer Sheene overleden MVV kan salarissen niet betalen Finale EK voetbal in Lissabon Zware bekerloting Oekenburgh Kenia treurt om dood van Temu AMSTERDAM - Het pas te allemaal prachtig in de soap rond Ajax-aanvaller Mido. Alsof het geregis seerd was. Net na de pers conferentie van Ronald Koeman, vlak voor het vertrek van Ajax naar Huis ter Duin, reed een ro de Ferrari gisteren het dek van de Arena op. Dat kon maar één ding betekenen: Mido was terug. De Egyptenaar kwam nog enkele laatste details re gelen voor zijn vertrek naar Celta de Vigo. Hij liep prompt in de armen van de journalisten en was genoodzaakt nog maar een keer zijn verhaal te vertellen. Nieuws vertel de hij niet. Mido twijfelde niet over zijn toekomst. Het zou allemaal rondko men, de Fifa geeft echt wel toestemming en de KNVB ook. Dus wordt hij van daag voorgesteld aan de Spaanse pers Koeman is een prima trainer en het is jammer dat hij zo weg moet. Ajax neemt nog steeds een warm plekje in zijn hart in. De internationale trans fermarkt is sinds 31 janu ari gesloten, maar Mido kent geen twijfels. Zijn nieuwe club Celta de Vigo zou zich beroepen op een uitzondering in de regels. Die bewuste regel geldt echter alleen voor de Spaanse competitie en niet voor internationale transfers. Bronnen bij de internatio nale spelersvakbond en bij de KNVB melden dat een overgang in dit sei zoen van Ajax naar een buitenlandse club uitge sloten is. De regels staan het niet toe, bovendien zou een dergelijke trans actie een bom leggen on der het internationale transfersysteem. Waarschijnlijker is dat Mido zich weer dient te melden voor Ajax 2. De rode Ferrari staat dan binnenkort weer dage lijks op het parkeerdek van de Arena. GPD dinsdag 11 maart 2003 PARAY-LE-MONIAL - De Italiaan Alessandro Petac chi (midden) heeft gisteren de eerste rit van de etappe koers Parijs-Nice gewonnen. De Australiër Stuart O'Grady start vandaag in de lei derstrui. De 29-jarige Petacchi, in dienst van Fassa Bortolo, bleef in Paray-le-Monial na 191,5 kilometer in de sprint de Australiërs McEwen en O'Grady voor. De Fransman Stephane Auge fietste al vroeg in de koers weg uit het peloton, maar moest zich in de slotfase ge wonnen geven. In de laatste vijftien kilometer probeer den de Fransen Sébastien Joly, Richard Virenque en Cé- dric Vasseur nog weg te komen. De ontsnappingspoging van Joly strandde op zeshon derd meter voor de finish. foto Eric Gaillard/Reuters door André Hoogeboom AMSTERDAM - Na Arsenal was het al duidelijk; het grote rekenwerk gaat nu echt begin nen in de Champions League. Ajax speelde in de Arena met 0-0 gelijk en ging niet nadruk kelijk op jacht naar een over winning. Vanavond wacht Va lencia en opnieuw is wikken en wegen het parool. Koeman is er wel uit, maar zei gisteren nog niets. Aanvallen of controleren, dat betekent kort weg de keuze tussen vleugel spits Andy van der Meyde, om het accent offensief te leggen, of middenvelder Nigel de Jong, met de nadruk op de controle. De trainer van Ajax sprak zich er nog niet over uit. „Bij een ge lijkspel hebben we nog altijd kans op de kwartfinale", zei Koeman. En: „Tegen Arsenal zijn we ook van winst uitge gaan, maar hebben we verdedi gend meer accenten gelegd dan aanvallend." Hij gaf wel toe dat zijn ploeg te weinig had gebracht. „In aan vallend opzicht zeker." Het ver schil ligt in de nuance. „Om aanvallend te spelen, hoef ik niet per se Van der Meyde op te stellen. Met Van der Vaart in de aanval erbij heb ik juist verde digend iets extra's nodig." Behoedzaam Wie tussen de regels door leest weet wel hoe laat het is. Ajax zal zich uiterst behoedzaam opstel len tegen Valencia, in de weten schap dat de Spanjaarden iets meer zullen moeten brengen dan Arsenal, gezien de stand in de groep. Een opmerkelijke stand, want dat Ajax, vorig jaar nog uitgeschakeld door Kopen hagen in de Uefa-cup, bovenaan staat, is een klein wonder. In fei te is het voortduren van het Eu ropese avontuur een bonus, meent Koeman. „Dit hadden we niet verwacht en het is alleen maar goed voor de ontwikkeling van de spelers, dat ze wedstrij den op dit niveau kunnen spe len." Het vergelijkingsmateriaal ligt voor het oprapen. In Spanje lag Ajax nadrukkelijk onder vuur. De Amsterdammers werden on der de voet gelopen door de op stelsom van Spaanse furie en in ternationale kwaliteit, maar wisten miraculeus, met een 1-1- gelijkspel, te ontsnappen. Een paar maanden verder heeft de Amsterdamse club aansluiting gevonden bij de subtop en lig gen de verhoudingen theore tisch al wat anders. „Wij zijn ge groeid de afgelopen maanden. Dat idee heb ik van Valencia niet." Met het rekenwerk wilde de trainer niets te maken hebben. „Als we winnen, zijn we ge plaatst. Andere opties zijn wat mij betreft niet aan de orde." De groep is fit. Ajax speelt met O'Brien en Van der Vaart in de basis. Van der Meyde is inzet baar. De terugkeer van Sikora is aanstaande. De aanvaller is binnen anderhalve week weer inzetbaar. GPD HÜHHi ■MSSHHI AMSTERDAM - Trainer Ro nald Koeman wist het aanvan kelijk zeker. Bij een zege op Va lencia zou zijn Ajax zeker zijn van een plaatsje in de kwartfi nale. De oefenmeester ging echter voorbij aan een mogelijke zege van AS Roma bij Arsenal. Al leen in dat geval valt de beslis sing ook bij een Amsterdamse zege pas in de laatste ronde van de tweede groepsfase van de Champions League. Bij overwinningen van Ajax en AS Roma is Valencia uitgescha keld. Bij een Italiaanse zege op Ajax en een overwinning van Arsenal bij Valencia in de laatste groeps- ronde hebben de drie overgeble ven kansrijke ploegen allemaal negen punten. De reglementen van de Uefa schrijven dan voor dat de be haalde punten tegen het al uit geschakelde Valencia niet meer meetellen. AS Roma is in dat ge val met zes punten zeker van deelname aan de kwartfinale Ajax en Arsenal hebben in dit scenario vijf punten. Het onderlinge resultaat in bei de ontmoetingen tussen de bei de ploegen is volgens de Uefa ondergeschikt aan het doelsal do. Ajax kan dus zelfs met negen punten nog worden uitgescha keld. ANP Programma dinsdag Groep A Barcelona (Spa) - Bayer Lever- kusen (Dui), Internationale (Ita) - New castle United (Eng). Barcelona 4 3 1 0 10 8-2 Internazionale 4 2 1 1 7 7-6 Newcastle 4 2 0 2 6 8-9 Leverkusen 4 0 0 4 0 5-11 Groep B: Ajax - Valencia (Spa), Arsenal (Eng) -AS Roma (Ita). Ajax 4 1 3 0 6 4-3 Arsenal 4 1 3 0 6 4-2 Valencia 4 12 15 2-4 AS Roma 4 1 0 3 3 5-6 Programma woensdag Groep C: Borussia Dortmund (Dui) - Lo- komotiv Moskou (Rus). Real Madrid (Spa) - AC Milan (Ita) AC Milan 4 4 0 0 12 4-0 Real Madrid 4 12 15 5-5 Dortmund 4 1 1 2 4 4-5 Lokomotiv 4 0 13 1 3-6 Groep D Juventus (Ita) - Deportivo La Corurïa (Spa), Manchester United (Eng) - FC Basel (Zwi). Manchester 4 4 0 0 12 10-2 Juventus 4 1 1 2 4 7-7 Deportivo 4 1 1 2 4 3-5 FC Basel 4 1 0 3 3 2-8 door André Hoogeboom AMSTERDAM - Tegen Arsenal was Steven Pienaar op Highbury én in de Arena de held van de avond. Klein van stuk, maar in daden even groot als zijn directe tegenstander, de gelouterde Pa trick Vieira. Vanavond wacht tegen Va lencia een nieuwe proeve van be kwaamheid voor de jonge Ajacied, wiens levensverhaal leest als een span nend jongensboek. Zijn moeder werkte in een printshop, waar T-shirts werden bedrukt. Van 's morgens vroeg tot laat in de middag. Zij moest immers alleen vier monden voe den. Zijn vader heeft-ie nooit gekend. Hij kreeg een plastic voetbal om de tijd mee door te brengen en hem van het slechte pad af te houden. Want om hem heen in Johannesburg regeerden cor ruptie en geweld. Steven Pienaar koes terde het goedkope kleinood als een kostbare schat. Alle voetbaltrucjes leerde hij ermee, tot de bal stuk ge speeld was. Op dat moment was hij al zo goed, dat iedereen met hem wilde spe len en hij zelf geen bal meer nodig had. „De mensen uit de buurt kwamen naar mijn wedstrijden kijken omdat ze wis ten dat er een clown in Westbury voet balde, die allemaal leuke trucjes kon uithalen." De clown in Steven Pienaar is verdwe nen. Daarvoor in de plaats is een zelfbe wuste profvoetballer gekomen, die de omslag heeft gemaakt van de achter buurten van Johannesburg naar de weelde van de Arena. Twintig jaar is hij nog maar en al uitgegroeid tot een be scheiden vedette in de kleuren van Ajax. Soms, als hij de kans krijgt, is het jongetje van weleer terug. Zoals thuis tegen AS Roma, toen hij in een hoek van het veld een aantal Italiaanse spelers op het verkeerde been zette. Hij glimlacht bij de herinnering, maar verdringt de verleiding. „Daar gaat het niet meer om in het voetbal. Simpel spelen, taakbe- wust, in dienst van het elftal en het re sultaat. Daar ben ik veel meer mee be zig dan mooie trucjes. In Zuid-Afrika was dat anders. Het maakte niet veel uit als je de bal kwijtraakte. Dan haalden ze de schouders op en gingen verder. Als je dat hier doet, word je verrot geschol den." Armoede Hij heeft eraan moeten wennen, maar zag het nut er snel van in. „Mooi voetbal is leuk, maar ik heb hier in Nederland geleerd dat alles ondergeschikt is aan het resultaat." Hij praat zacht, fluistert bijna. De dreadlocks dansen niet, zoals op het veld. Steven Pienaar heeft al veel interviews gegeven en het ging altijd weer overzijn verleden. Overzijnharde jeugd in een één-ouder gezin in Zuid Afrika, over de armoede, over het ge weld. „In Westbuiy barstte het van het talent", lacht hij nu even hartelijk. „Niet alleen voetbaltalent trouwens. Je Steven Pienaar: „In Westbury barstte het van het talent. Je had talentvolle bankovervallers, criminelen en vechtersbazen." foto Roland de Bruin/GPD had talentvolle bankovervallers, crimi nelen en vechtersbazen." Maar ook voetballers. Voetbal was volksvermaak. „De gangs speelden wedstrijden tegen elkaar. Als je heel goed was, mocht je meedoen Ik mocht meedoenMaar er kwamen nooit scouts kijken, want dat was veel te gevaarlijk. Als je al van plan was te komen, werd je afgeschrikt door de verhalen in de kranten. Zuid-Afrika is een gevaarlijk land, Johannesburg is gevaarlijk en Westbury is heel gevaarlijk. Wapens werden er openlijk gedragen en ge bruikt. Daarom gaf mijn moeder me die bal. Als ze aan het werk was, mocht ik niet buiten ons kleine veilige gebied. En om me te vermaken was ik met die bal aan het spelen. Ik was daar ook heel be zitterig mee. Niemand mocht aan die bal komen. Hij was van mij. Daar zal wel een deel van mijn techniek vandaan komen." Hij doorliep de basisschool, tot en met de achtste klas. Leerde lezen en schrij ven en hield zich ver van het criminele milieu, dat zich zo verleidelijk aan hem manifesteerde. Een verkeerde stap was zo gemaakt, maar de bal hield hem staande. Zijn talenten brachten hem naar de South African Soccer School of Excellence. Leren was het parool, voet ballen de praktijk. „Niemand gaf een cent om de lessen. We voetbalden, voor de lessen, na de lessen, 's avonds en in het weekeinde. Ik raakte bewust van het feit dat het voetbal een paspoort was naar een ander leven." Ajax wierp de reddingsboei. Steven Pienaar belandde bij Ajax Capetown, al ging ook dat niet zonder slag of stoot. „De eerste keer werd ik afgewezen. Daar raakte ik enorm van in de put, ik was ervan overtuigd dat ik beter was dan de jongens die wel mochten." Van opgeven wilde hij niet weten en een jaar later behoorde middenvelder Pienaar alsnog tot de keurtroepen van het Zuid- Afrikaanse voetbal. De stap naar Am sterdam was vanaf dat moment relatief klein. Hij speelde een juniorentoernooi in Groningen, en viel daar zo op dat hij een (jeugd)contract kreeg tot 2006. Een contract dat inmiddels is opengebro ken en verbeterd. Want het gaat snel met Pienaar. Neem de uitwedstrijd tegen Arsenal, waarin hij gelijkwaardig was aan en vaak beter dan Patrick Vieira, een van de vedettes van Highbury Herinner hem eraan en Pienaar relativeert. „Nee, ik vond dat niet mijn beste wedstrijd. Dat was dit seizoen tegen Feyenoord. Alles klopte in de Kuip en het was zo mooi om daar te winnen en het publiek stil te krijgen Hij woont nu in Diemen, in een flatje, samen met landgenoot Mofokeng. Het leven in Nederland in het algemeen en Amsterdam in het bijzonder, bevalt hem goed „Het is hier in ieder geval veiliger dan in Zuid-Afrika en de men sen zijn aardig. Amsterdam is ook een smeltpot van culturen en nationalitei ten en daar voel ik me wel in thuis. De overgang naar Nederland is minder schokkend geweest dan aanvankelijk van huis naar het voetbalinternaat. Ik heb het daar de eerste drie weken erg moeilijk gehad. Maar ik bleef gefocust op dat ene doel en dat heeft me er door heen getrokken." Het contact met zijn moeder is intens. Hij belt elke week een keer naar huis, om zijn ervaringen te delen Hij heeft niet geprobeerd zijn familie naar Ne derland te krijgen. „Ze hebben net een nieuw, beter huis betrokken. Ze willen ook niet weg uit Johannesburg, want wat je er verder ook van vindt; het blijft thuis." Leergierig De ontwikkeling van de middenvelder gaat gestaag door. Hij is leergierig en gretig. Net als toen, met die bal van plastic. Alleen is het speelse verdwe nen. Ervoor in de plaats is een haast koel aandoende ambitie gekomen, een ambitie die hij deelt met een heel nest aanstormende jeugd. Het leven lacht hem en zijn collega's toe „Als de zon schijnt, schijnt-ie niet alleen op mij We zijn met z'n allen gretig, dat maakt deze groep zo speciaal. Het is niet te zeggen hoe ver we kunnen komen in de Cham pions League. Maar als we eenmaal in de kwartfinale zitten; tja, wie weet wat er dan nog kan gebeuren." GPD ASSEN - Het TT-circuit van Assen is dit jaar genocr-, ruim 700.000 euro extra te investeren in veiligheids^ len om de internationale WK-licentie terug te knC mondiale motorsportbond FIM trok de licentie vongs in, nadat het publiek bij de TT massaal de baan waso» men. De fans belaagden de motorcoureurs tijdensdeuii ronde en probeerden ze in sommige gevallen zelfs vsji helm en laarzen te ontdoen. Volgens TT-voorzitter Josi sen zal de organisatie alles doen om de veiligheid te waai gen. „Maar het blijft de vraag hoe je 100.000 bezoekers;» houdt, zeker als ze vier dagen voor de race op de campiij doen wat God verboden heeft." ANP SYDNEY - Voormalig wegracer Barry Sheene is giste» 52-jarige leeftijd overleden. De Brit leed al geruime tf keel- en maagkanker. Sheene veroverde twee keer de vi. titel in de 500cc-klasse, in 1976 en 1977. Hij stopte in 1% racen en won negentien Grote Prijzen in de 500cc.Og| crashes maakten hem beroemd. In 1982 ging Sheene lui een training voor de Grand Prix van Engeland op Silvers; zo hard onderuit, dat artsen acht uur op de operatietafel dig hadden om zijn benen weer te laten functioneren.Hij' MAASTRICHT - Het bestuur van eerstedivisieclub heeft gisteren de spelersgroep laten weten dat de sak» over de maand maart vooralsnog niet kunnen worden; taald. Trainer Ron Eisen besloot daarop de middagtra;; te gelasten. De Maastrichtse club verkeert al geruime; financiële problemen. ANP PORTO - De finale van het Europees kampioenschap 2004 heeft op 4 juli plaats in het Estadio da Luz in Lisss: Het openingsduel is op 12 juni in het Estadio das Antasic! to. De Europese voetbalunie Uefa maakte het officiële» plan gisteren bekend. Anders dan tijdens Euro 2000s!« Portugal slechts één kwartfinale per dag gepland..SID GOES - Het driebandenteam van Oekenburgh is ingeós een zware poule van de nationale bekerfinale. Met tegec; ders als Van Wanrooi j Bouwbedrijven, Crystal Kelly en" Club staat het Goese team voor een zware klus. Van Var. 1 rooij verloor het dit weekeinde nog met 7-1, terwijl C- Kelly een beroep kan doen op toppers als CaudronenC; mans en Mike's Club op Bitalis en Van der Smissen He; van Hulstenaar Jean-Paul de Bruijn, Service Pack, komti andere poule uit tegen Safety Holland van Jaspers,Twet sie van Zanetti en Zutex van Merckx. De finale wordtv tot en met 29 maart gehouden in Egmond aan Zee. NAIROBI - Kenia treurt om de dood van Naftali Temu. leet veroverde als eerste Keniaan goud op de Olympische! len. Temu won in 1968 goud op de 10.000 meter in Ms Temu (58) overleed aan een longziekte. „Kenia heeft es gende verloren", liet de Keniaanse atletiekbond weten 1 won in Mexico ook brons op de 5000 meter. RTR door Gerard Borgman ARNHEM - De spelers van Vi tesse hebben trainer Mike Snoei gistermorgen de genadeklap ge geven. In een gesprek met de clubleiding lieten zes bepalende voetballers weten dat er per di rect een nieuwe trainer moet ko- Herman Veenendaal en Jan Streuer, de technische leiders van de club, wilden het vertrek van Snoei gisteren nog niet we reldkundig maken. „Er moet morgen (vandaag) duidelijk heid komen", zei Veenendaal gistermiddag tijdens een gehei me bijeenkomst, waar hij en Streuer met Snoei hadden ge sproken. Zondag stelde de trainer zijn positie ter discussie, na de bla merende thuisnederlaag tegen FC Utrecht (1-4). Gistermorgen meldden de dragende spelers Dejan Stefanovic, Jan van Halst, Gert Claessens. Theo Janssen, Bob Peeters en Tim Cornelisse zich in Gelredome. In een gesprek met technisch ma nager Streuer en bestuurslid technische zaken Veenendaal velden ze een dodelijk oordeel: de spelers hebben geen vertrou wen meer in Snoei, de chemie tussen trainer en spelersgra verdwenen. Vitesse heeft behoefte aa: harde en duidelijke aanpa oordeelden de spelers, ei aan het weifelende opto van de onervaren Snoe: stelden de voetballers da; kritiek slechts de trainer,a de mens Snoei aangaat De geplaagde trainer pro':? gisteren zijn positie te rw Snoei vertelde geschrote zijn van de reacties o: woorden van zondag. „Het was mijn bedoelingen hier wakker te schut: sprak de coach. „Het druist volledig tegf karakter in af te haken niet de intentie weg voor de situatie. Ik wilde; weten of er nog een gcedeh is om door te gaan." Die basis lijkt nu volle# dwenen. Veenendaal en S3 wilden gisteren niet inga* de gesprekken eerder d:; Maar treffend waren hun» den, dat er een heel gro::; bleem ontstaat indiende» aangeven dat ze geen ws wen meer hebben in desa werking. Veenendaal en S3 stelden dat ze vandaag;- lijkheid verschaffen over4 sitie van Snoei. GPD tegf-: ren Is g te door Jochem Lippman ZEIST - AZ moet Henk van Stee als technisch directeur in dienst nemen. De arbitragecommissie van de KNVB heeft bepaald dat de oud-trainer tot de zomer van 2004 zeggenschap houdt over de invulling van het eerste elftal, jeugdopleiding en trainersstaf. De voetbalclub uit Alkmaar be raadde zich gisteren nog over een oplossing. AZ heeft in de persoon van Martin van Geel al een technisch directeur in dienst. De oud-speler heeft al aangekondigd dat hij niet met Van Stee op gelijke voet wil sa menwerken. Trainer Co Adri- aanse is goed bevriend met Van Geel. Hij werkte bij Willem II al met hem samen. De aanwezig heid van de technisch directeur woog bij Adriaanse ook zwaar in zijn keuze voor AZ. Van Stee maakte eind oktober als trainer plaats voordes bij Ajax ontslagen oefe® ter. Hij wilde vervolg®' als technisch directeur-", aan de slag. Dat was w- Van Stee ook contractu^ gelegd. AZ bestreed datttë door de arbitragecomn©5 het ongelijk gesteld. Volgens het hoogste ree- gaan in het betaalde «if mag Van Stee per dire' technisch directeur aan#» AZ is allesbehalve ge{&' een terugkeer van deScteH mer. In het spoedber»i:| gisteren werd onder -?-f mogelijkheid bespreker.m contract van Van Stee»*! pen. Eerdere onderhawJJ over een afkoopsom Van Stee wilde het bedrag'4 verluidt 500.000 euro, d*. casseren. AZ wasvooretj^ ling in termijnen. Deuii'- van het spoedberaad 1 ren nog niet bekend.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 48