Plan schuilhut voor daklozen ROC wil opleiding logistiek PZC AH Hulst hoopt op uitbreiding sp wil af van waterschappen Put van Terneuzen Diamanten huwelijk met minder zorgen Deel van Zalmsnip Terneuzenaren gaat naar minimabeleid NIEUWE KOLLEKTIE 11 ferneuzenaar wil iglo neerzetten Kapitein niet schuldig aan valsheid in geschrifte NS begint proef met stiltezones Certificaten Cargadoor 1 Ziekenhuizen moeten wachten Keuze berger Tricolor deze week dinsdag 11 maart 2003 Lnr Fnqène Verstraeten TERNEUZEN - Terneuzenaar ff van de Maaten heeft bij de gemeente een vergunning aan gevraagd voor het tijdelijk plaatsen van een schuilhut aan deSchependijk in Terneuzen. JjDe schuilhut, die de vorm van sa m iglo moet krijgen, moet be scherming bieden aan thuislo zen is de periode dat zowel het leger des Heils als de nachtop- c- v-anggesloten zijn. Dat is tussen te 17.00 en en 21.00 uur. Ook dak lozen die helemaal niet naar de {achtopvang willen zouden in dien nodig kunnen schuilen in 4 deiglo. Van de Maaten is zelf dakloos geweest en daarom gaan de om standigheden van de thuislozen hem aan het hart. In zijn aan vraag wijst hij er op dat rond hangende thuislozen nu voor tóe overlast zorgen in de buurt. Van ui Maaten zegt het ook als een 'uit- daging' te zien om samen met de daklozen aan de schuilhut te werken Handtekeningen Het idee is om een verplaatsbare tal schuilhut de construeren van fl| 'ferrocement. „Dat is een ge- ite dat je maakt van be- tongaas en dan aansmeert met "4 cement", aldus Van der Maaten. De schuilhut moet een halve open bol worden van twee meter hoog en vier meter in doorsnede. ..Een iglo dus. zonder voor kant "Van der Maaten heeft on der de dak- en thuislozen ook een handtekeningenactie ge houden voor zijn idee. Dat le- «i verde gisteren 40 steunbetui- n op. Het pakket is bij de gemeente ingeleverd. Wethouder C. Liefting, die de iuislozenopvang in zijn porte- a feuille heeft, zegt in eerste aan- legniet echt gecharmeerd te zijn van het idee. „De bouwaan- vraag zelf is overigens een zaak van Bouw- en Woningtoezicht MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter A. Jans- sens-van Kampen heeft gisteren «n 36-jarige inwoner van Oost- Souburg, kapitein van een bui tenlands schip, vrijgesproken van valsheid in geschrifte. De Souburger werd door de offi ciervan justitie nalatigheid ver weten in het bijhouden van de olieadministratie aan boord van de zandzuiger en eiste twee we ken geleden duizend euro boete. De politie ging 18 oktober 2000 in Breskens aan boord van het Bij controle bleek dat de oliehandelingen in het oliejour- naal een aantal maanden niet waren vastgelegd, zodat er geen inzicht kon worden verkregen in het al dan niet illegaal lozen van olie. De officier hoopte met een ver oordeling in het vervolg de on deugdelijke olieadministratie van buitenlandse schepen in Nederlandse wateren stra f rech - telijk te kunnen aanpakken. De politierechter kwam echter niet tot overtuigend bewijs in de fraudezaak. REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC TERNEUZEN Tel: (0115) 645769 Fax (0115) 645742 E-mail: redtern@pzc,nl Conny van Gremberghe (chef) Wout Bareman Raymond de Frel René Hoonhorst René van Stee Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB HULST Tel: (0114) 372776 Fax:10114) 372771 mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer centrale redactie Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 Email: redactie@pzc.nl internet wwwpzc.nl F-mail: web@pzc.nl zegt hij. „Het is uiteraard geen prettig situatie voor de daklo zen. Maar ik denk dat het niet wenselijk is om daar nu een schuilhut te bouwen. Er moet een permanente oplossing ko men. De dag- en de nachtop- vang moeten eigenlijk naadloos op elkaar aansluiten. Maar die drie of vier uur extra opvang is natuurlijk een kwestie van geld." Liefting wijst er op dat de ge meente, het Legers des Heils en het ZCAD nog steeds overleg gen over een permanente oplos sing voor de dag- en nachtop- vang. Die opvang gebeurt al een jaar of zes in noodgebouwtjes. Na heel wat overleg zijn nu nog drie mogelijke locaties in beeld. De nieuwe wethouder heeft zich voorgenomen om nu snel spij kers met koppen te slaan. door Frank van Cooten HULST - Nu het centrumplan van projectontwik kelaar BAM van de baan is, hoopt bedrijfsleider Th. Mattheeuws van Albert Heijn in Hulst dat hij van de gemeente eindelijk medewerking krijgt voor de uitbreiding van zijn supermarkt. Hij wil de winkel aan de Overdamstraat met vijfhonderd vierkante meter uitbreiden. Het BAM-plan was volgens Mattheeuws altijd een sta-in-de-weg vanwege de bouw van een on dergrondse parkeergarage onder het 's Graven hofplein. De bouw van deze parking gaat echter definitief niet door, zodat volgens de bedrijfslei der de tijd eindelijk rijp is voor de uitbreiding van zijn supermarkt. Volgens hem is de uitbreiding met vijfhonderd vierkante meter hard nodig van wege het steeds groter wordende assortiment van supermarkten. „Je ziet steeds meer dat super markten grotere assortimenten krijgen. Ik ben al vier jaar bezig met de uitbreiding maar dat liep tot op heden niet hard. Het BAM-plan lag in de weg omdat de uitbreiding bovenop de parkeergarage was voorzien. Daarnaast wijst onderzoek uit dat supermarkten bij parkeergarages slecht functio neren. Nu de ondergrondse parkeergarage van de baan is, hoop ik dat de uitbreiding van de super markt snel van de grond kan komen Voordat de gemeente Hulst de benodigde grond aan Albert Heijn verkoopt, wil het college eerst duidelijkheid krijgen over de kosten die nodig zijn voor het aanvullend archeologisch onder zoek. De wethouders B. Pauwels en E. de Deckere gaan vervolgens een gesprek aan met Mat theeuws. Vertraging Mattheeuws wacht het gesprek af, maar beseft wel dat een archeologisch onderzoek de uitbrei ding van de supermarkt zal vertragen. De bouw van een ondergrondse parkeergarage, winkelruimten en achttien appartementen achter de basiliek loopt immers ook vertraging op door het noodzakelijke archeologisch onderzoek. De WD in Hulst pleit daarom voor een eigen ge meentelijke archeoloog zodat bouwplannen in Hulst veel sneller van de grond kunnen komen. TERNEUZEN - Nu nog een fikse bouwput, over an derhalf jaar een parkeergarage met een capaciteit van zo'n 240 auto's. Tussen Scheldekadeen Scheldeboule- vard bouwt Terneuzen sedert de zomer van 2002 a rai- son van 3,2 miljoen euro aan een tweede parkeergara ge, inclusief een ondergrondse verbinding met het Scheldetheater. De bouw geschiedt in twee fasen: bijna zes maanden geleden is de eerste spade de grond in gegaan voor het noordelijk deel van de autostalling. Dit deel moet hal verwege dit jaar in gebruik komen. Begin 2004 ver dwijnt volgens de huidige planning de tijdelijke be huizing van koffieshop Checkpoint, waarna voor het Scheldetheater direct wordt begonnen aan de bouw van de tweede helft van de parkeergarage. Dat deel moet in september 2004 zijn voltooid. Aansluitend wordt het omvangrijke miljoenenproject -omgere kend 30.000 euro per parkeerplaats- afgesloten met de aanleg van een prestigieus theaterplein. De kalen der geeft dan begin 2005 aan. foto Charles Strijd VLISSINGEN - Behalve com partimenten waar het verboden is te roken, krijgt de trein ook coupés waar geen lawaai mag worden gemaakt. De NV Neder landse Spoorwegen begint vol gende maand onder meer op het traject Vlissingen-Amsterdam een proef met stiltezones in de trein. Deze zone is het antwoord van de NS op toenemende klachten van reizigers over la waai in de trein. In recent onderzoek zegt meer dan de helft van de ondervraag de reizigers zich te storen aan luidruchtige gesprekken van coupégenoten, al dan niet door middel van een mobiele tele foon. Ruim driekwart van de reizigers gaf aan in de trein rus tig te willen lezen. De stiltezone is te vergelijken met de zespersoons werkcoupé in een aantal intercitytreinen in de eerste klas. Het verschil met de stiltezone is dat deze zich in zowel de eerste als tweede klas bevindt en dat er meer plaatsen voor zijn aangewezen (ongeveer 15 procent van de plaatsen in het. betreffende treinstel). De stiltezones zijn aangeduid met stickers aan de binnen- en bui tenkant van de trein. In mei zullen de Spoorwegen de proef evalueren. Behalve de te vredenheid van de reizigers zal ook worden onderzocht hoe makkelijk of moeilijk het voor conducteurs is de verlangde rust te handhaven. Tijdens de Boekenweek (12 tot en met 22 maart) kunnen reizi gers de eerste stiltezone al te genkomen. Ter gelegenheid van Boeken week is in één treinstel een stil tezone tijdelijk omgedoopt tot Leescoupé De stiltezones slui ten goed aan bij de NS-campag- ne Tijd voor 'ezen. door René Hoonhorst TERNEUZEN - Het Regionaal Opleidingen Centrum (ROC) Westerschelde probeert het draagvlak te vergroten voor het opzetten van een nieuwe oplei ding transport en logistiek in Terneuzen. Die opleiding moet er, samen met bijvoorbeeld op de glas tuinbouw gerichte cursussen, voor zorgen dat Zeeuws-Vlaan deren de afnemende werkgele genheid in het bankwezen en de industrie kan opvangen. Nadat vorige maand CDA-mi- nister M. van der Hoeven al warm was gemaakt voor nieu we, op de arbeidsmarkt aanslui tende opleidingen werden giste ren landelijke en provinciale PvdA-bestuurders bestookt met opleidingswensen. De provincie kan een cruciale rol vervullen bij het op elkaar afstemmen van de wensen van het bedrijfsleven en de onder wijsinstellingen. De provincie moet er bovendien voor zorgen dat er in het vmbo rekening wordt gehouden met de voorbereiding op nieuwe op leidingen. Zowel Tweede-Kamerlid L. Blom als gedeputeerde G. de Kok en enkele (kandidaat-)Sta- tenleden bleken bereid zich in te zetten voor het inventariseren van onderwijsbehoeften. Met de komst van de Westerschelde Containerterminal in Vlissin- gen en de ontwikkeling van Braakmanhaven en Mossel- banken (inclusief transportbe drijf Vos Logistics) is de kans op uitbreiding van de werkgele genheid aanwezig. De noodzaak voor een opleiding transport en logistiek is dus makkelijk aantoonbaar, juist omdat logistiek en vervoer nieuwe dan wel vervangende werkgelegenheid moeten bie den in de nabije toekomst. door René Hoonhorst TERNEUZEN - De diamanten bruiloft van het Terneuzense echtpaar De Leijser werd zon dag heel wat relaxter gevierd dan het trouwfeest zestig jaar eerder. Marinus de Leijser moest na de bruiloft op 9 maart 1943 een dag later direct terug naar Duitsland, waar hij door de bezetter te werk was gesteld. Die tewerkstelling zorgde er ook voor dat de bevrijding voor De Leijser zo'n acht maanden later kwam als voor zijn vrouw Lijna Uijl. Data en precieze route staan Marinus niet precies meer voor de geest, maar hij kwam na de val van Berlijn uiteindelijk naar huis varen als bemanningslid op een spits van een familielid. Eenmaal thuis in Terneuzen pakte het echtpaar De Leijser de draad van het gewone leven snel op. Een vaste werkgever had Marinus nooit. Maar als los arbeider wist hij altijd de kost te verdienen voor vrouw en drie zonen, van wie er één op jonge leeftijd door een on geval overleed. ,,Ik heb alleen nooit op het land gewerkt. In de bouw, het grondwerk of de haven had ik Marinus de Leijser en Lijna Uijl. altijd wel werk. Ik werkte het liefst en het meest als haven werker" Zijn werkzaam leven ligt al weer een tijdje achter de foto Charles Strijd 83-jarige De Leijser Het echt paar woonde tot een kleine an derhal f jaar geleden nog zelf standig. Omdat Lijna (86) niet zo goed meer uit de voeten kan en een rolstoel nodig heeft, verhuisden de De Leijsers naar De Zoutvliet, het aanleun- complex van verzorgingshuis De Blide. Het bevalt het stel uitstekend in het zorgapparte- ment. De Leijser kan nog veel zelf - zo wandelt hij met zijn rollator rustig naar een twee kilometer verder gelegen su permarkt om boodschappen te doen -, maar hulp is zo inge roepen als het nodig is. „Ik hoef hier maar even op de bel te drukken of er komt iemand te hulp snellen We hebben hier niets te klagen", zegt De Leijs er onder instemmend geknik van zijn echtgenote. Kennissen Vertegenwoordigers van de gemeente en de media kwa men het paar gisteren felicite ren. Maar het feest voor de twee zoons, de vijf kleinkinde ren (een achterkleinkind is op komst), aanhang en kennissen was zondag al gevierd in de re creatiezaal van De Zoutvliet. .Behalve de mensen die ik ver wacht had, waren er ook ken nissen die we al lang niet meer hadden gezien. Heel gezellig, ook al omdat ik de volgende dag niet weg hoefde", lacht De Leijser. TERNEUZEN - De SP Zeeland wil af van de waterschappen. In navolging van de PvdA vindt de SP dat de taken en be voegdheden van de twee Zeeuwse schappen zonder meer kun nen worden overgedragen aan de provincie. Het opdoeken van de schappen levert volgens de SP forse besparingen op, zorgt voor een meer democratische invloed en controle op het (waterstaats)apparaat en brengt bovendien met zich mee dat de provincie mogelijkheden krijgt om zich nog beter naar de burgers toe te profileren. Zolang het opheffen van de water schappen (politiek) onhaalbaar blijft zal de provincie, zo meent de SP, er in ieder geval bij het waterschap Zeeuws- Vlaanderen op aan moeten dringen dat dit schap een volledi ge kwijtschelding van de lasten voor minima mogelijk maakt. VLISSINGEN - Voor de eerste keer werden gisteren de Car gadoor 1 Certificaten in Vlissingen uitgereikt. Zeventien cur sisten volgden met succes deze specialisatie in de scheepvaart via het Regionaal Opleidings Centrum (ROC) Zeeland. De cursisten, die vrijwel allen al werkzaam zijn bij een stuwa- doorsbedrijf, zijn in twintig avonden bijgeschoold. Het zijn de regelaars van transport in het scheepsverkeer. Zeeuwse studenten waren tot voor kort voor deze cursus aangewezen op Rotterdam. De gediplomeerden kunnen zich nu dicht bij huis ook aanmelden voor de vervolgcursus, de Cargadoor 2- opleiding. De cursus is tot stand gekomen door samenwer king van de Zeeuwse Vereniging van Cargadoors, een aantal bedrijven uit de haven van Vlissingen en het ROC Zeeland. DEN HAAG - De kleine ziekenhuizen moeten nog zeker tot 1 mei wachten, voordat ze weten wat de minister van Volksge zondheid wil met de bereikbaarheid van de zorg en de positie van die ziekenhuizen daarbinnen. Zolang blijft de fusiestop voor ziekenhuizen in elk geval geldenonder meer voor de fu sie tussen de ziekenhuizen in Goes en Vlissingen. Minister De Geus had de Tweede Kamer beloofd vorige maand met een be leidskader voor kleine ziekenhuizen te komen, maar het lukt hem niet eerder klaar te zijn dan 'vóór 1 meiHij geeft aan ex tra tijd nodig te hebben om overleg te voeren met de belang rijkste 'veldpartijen', de ziekenhuizen, zorgverzekeraars en patiëntenorganisaties. CDA-Kamerlid S. Buijs laat weten de vertraging te betreuren, maar van de andere kant kan hij zich voorstellen dat De Geus goed beslagen ten ijs wil komen om daarna echt knopen door te hakken Buijs verwacht dat de fu siestop zeker tot de zomervakantie gehandhaafd blijft VLISSINGEN - Voor de berging van het bij Duinkerken ge zonken autoschip Tricolor zij n het Noorse scheepvaartbedrij f Wilh Wilhelmsen en verzekeraar Gard Services nog in ge sprek met de drie bedrijven die vorige maand een offerte heb ben gedaan. „Ze hebben alledrie goede technieken in huis", aldus woordvoerder P. Ronnevik van Wilh. Wilhelmsen. Hij verwacht dat deze week een keuze wordt gemaakt uit het trio: Smit Salvage (met onder meer sleepbedrijf URS uit Antwer pen en Multraship Terneuzen), Mammoet-Van Oord en Svitzer-Wijsmuller. Dat moet ook wel, verklaart Ronnevik, om in de loop van april met de berging te kunnen beginnen en om eind augustus, begin september klaarte zijn. Die eindda tum is gesteld, omdat het later in het jaar te stormgevoelig wordt in het Nauw van Calais. De Tricolor is 14 december ge zonken na een aanvaring met het vrachtschip Kariba. De 190 meter lange autocarrier zal in stukken worden verwijderd. door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - Alle inwoners van de nieuwe gemeente Ter- neuzen moeten dit jaar een kwart van hun zogenaamde Zalmsnip inleveren. Het geld stopt de gemeente in het potje voor het minimabe leid. Met dit voorstel volgen burgemeester en wethouders het beleid van de voormalige ge meente Axel. Om de burgers te compenseren voor de sterk gestegen lokale lasten, werd in 1998 de Zalm snip (genoemd naar Gerrit Zalm, die toen minister van Fi nanciën was) ingevoerd, waar bij ieder huishouden 100 gulden kreeg, nu 45,38 euro. Een jaar later liet de minister de gemeenten weten dat ze ook minder naar de burgers moch ten doorsluizen, als het maar niet minder was dan 75 gulden (34,03 euro). De gemeente Axel verlaagde de Zalmsnip daarop tot 75 gulden en de overige 25 gulden werd ingezet ten behoe ve van het minima- en kwijt- scheldingsbeleid. In de Terneuzense begroting was voor dit jaar al meer dan een miljoen euro opgenomen voor het doorsluizen van de Zalm snip van 45,38 euro naar alle huishoudens. Het college stelt nu echter voor daar 34,03 euro van de maken. Van iedere Zalm snip wordt vervolgens 11,35 eu ro in de pot voor minimabeleid gestort. In totaal levert dat een extra bedrag voor minimabe leid op van 270.550 euro. Advertentie CLAUDIA STRATER jo\ i +FUN BETTY BARCLAY GIL BRET MAURA by Claudia Stuiter ARA GERRY WEBER CSSPORT HEIDEMANN MONARI OUI BEAU! LECOMTE cn andere... CARIANNE mode Markt 10 - 4501 CJ Oostburg Zondags geopend van 14.00-18.00 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 43