Zwembaden zuinig met energie zeeland In Zeeland heerst het reine licht Stichting bekijkt andere plek voor hospice Zierikzee 879m D66 teleurgesteld in 'nieuwe politiek' Schouwen-Duiveland Hij heeft geen abonnementskosten. T -Mobile- Inspectie bedrijven op vogelpest begint C-J hoekm; Projectbureau begeleidt bedrijfsleiding bij maken plannen I Provinciale Staten verkiezingen Li OMROEP ZEELAND op radio en televisie gRADIO Get more. óxnfortó zeeuwse almanak Verkiezingen 0ERIKZEE - Zwembad On derdak inZierikzee is een van de elf deelnemende Zeeuwse pembade» aan het project Baart officieel begint. Het doel tan het project is te besparen op Ss, water en elektra, het afval |etèr te scheiden en te zorgen latin de dagelijkse bedrijfsvoe ring rekening wordt gehouden aet het milieu. n let project Duurzaam Zwem- Jen is een van de vier projecten a5s- i(|je bureau Nort-Zeeland tot eind 2004 heeft lopen voor duurzaam ondernemerschap in Je recreatiesector. De andere sectoren zijn de campings, ho tels en minicampings. Omdat twembaden grootverbruikers zijnalshetgaat om water, gas en elektra, valt er in deze groep re- latief makkelijk resultaat te be- halen jnj „Zeker de helft van de top tien i aan maatregelen is zonder al te grote investeringen te doen", stelt consulent M. Ouwerkerk vanNort-Zeeland vast. „De be- haalde besparingen zorgen er «rildes, SCHOUWEN-DUIVELAND waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 dinsdag 11 maart 2003 Zwemmen dat op 25 Advertentie JOpde radio wordt u de hele I dag op de hoogte gehouden van de ontwikkelingen. De speciale verkiezings uitzending duurt van 18.30 uur tot 0.00 uur. Presentatie Radio: Véroniaue Roeg en Ad Hagesteijn IOp televisie vanaf -I.OO uur een rechtstreekse uitzending vanuit Middelburg met uitslagen, analyses en het slotdebat. Presentatie TV: eter Joosse en Helge Prinsen vanaf I.00 uur 's nachts elk uur een samenvatting van de verkiezingsavond in Middelburg. De uitslagen staan op Omroep Zeeland teletekst en internet. luister ook naar: De Laatste Boot', Lm ^terdag dagelijks bij Omroep Zeeland Radio. Rechtstreeks vanaf het veer "«angen-Breskens. Dagelijks ranlO.OOtot 12.00 uur '""TELEVISIE "xw.omroepzeeland.nl voor dat de ondernemer snel re sultaat ziet en zijn investerin gen redelijk vlug terug verdient. En dan gaat het om honderden euro's." Ouwerkerk verwacht dat, afhankelijk van de hoogte van en de soort investering, een besparing van twintig tot veer tig procent op de energienota over twee tot zeven jaar moge lijk is. „Elk bad wordt doorge licht door een milieuadviesbu reau dat wij in de hand hebben genomen. Aan de hand daarvan wordt een plan opgesteld waar na het aan de ondernemer is om tot bepaalde investeringen te besluiten." Zwembad Onderdak in Zierik zee is een van deelnemers aan het project. „Ik verwacht daar veel van, zeker voor de baden die nog niet zo met duurzaam ondernemerschap bezig zijn", zegt bedrijfsleider M. Reedijk. „Bij ons is recentelijk de machi nekamer opgeknapt, waarbij we toen al rekening hielden met besparingsmogelijkheden. Ver der is het gebouw geïsoleerd en stappen we langzamerhand over op energiezuinige lampen. Maar ook voor Onderdak denk ik dat het project interessant wordt." Reedijk verwacht dat er veel voorwerk moet worden gedaan en is daarom blij met de extra ondersteuning van Nort-Zee land. Die is speciaal ingesteld om de Zeeuwse baden over te halen mee te doen aan het pro ject. Ouwerkerk: „Er loopt al twee jaar een landelijk conve nant om het water- en energie verbruik in zwembaden, sport hallen en kunstijsbanen te verminderen. In Zeeland was het enthousiasme voor het con venant matig. Slechts twee zwembaden hadden het onder tekend." Subsidie De extra begeleiding van Nort- Zeeland en het ingehuurde ad viesbureau, de informatie- en themabijeenkomsten voor on derlinge uitwisseling van erva ringen en een extra stimule ringssubsidie, blijken de elf Zeeuwse zwembaden over de streep te hebben getrokken. Ou werkerk hoopt in het najaar van 2003 met nog een groep baden te beginnen. De kosten van het project be dragen 658.000 euro, waarvan Delta NV 230.000 euro via het zogeheten Milieu Actieplan bij draagt. Het resterende bedrag betaalt de sector zelf; dat geld zal vooral in investeringen gaan zitten die de besparingen tot ge volg moeten hebben Han krijgt boete van 220 euro MIDDELBURG - Een 48-jarige inwoner van Kloetinge is giste ren in Middelburg voor het bezit een marifoon zonder ver- [gunning veroordeeld tot 220 eu- ;ro boete. De economische politierechter vond verder dat de in beslag ge nomen marifoon onttrokken moest worden aan het verkeer. )e overtreding van de Telecom- lunicatiewet werd 11 juli vorig aar in Zaltbommel aan boord ran het schip van de Kloetinger II geconstateerd. De verdachte ieschikte nog niet over een di- iloma voor radiozendappara- aur, maar hij zei binnenkort examen te doen. Jongen (15) aangehouden in Middelburg MIDDELBURG - Op de Ka- jaalweg in Middelburg werd Baandagavond om 18.10 uur en vijftienjarige Middelburger pgehouden. lij wilde met een vals bankbil- eteen treinkaartje kopen op het JS-station in zijn woonplaats. „Een geluk dat oprijst in het reine licht van den Zeeuwschen hemel." foto Peter Nicolai door Henk Postma KRUININGEN - Als de klaarte van ge brand glas. Zo parelt het licht boven de Zeeuwse einders. Althans zo zag ir. P. J. 't Hooft b.i. het. In zijn boekje 'Dorpen in Zeeland', dat zestig jaar te rug in eerste druk verscheen, bejubelde hij dat licht als de bron van geluk. „Een geluk dat vorm vond in de wijde polders en de bloeiende boomgaarden, en als een wonder kunstwerk kristalliseerde in de steden en dorpen." Zo'n 25 jaar geleden las ik die eufori sche zinnen voor het eerst. Ik bevond me toen in de salon van de veerboot Kruiningen-Perkpolder, op weg van mijn toenmalige woonplaats Hulst naar de Zeeuwse Statenzaal, alwaar ik voor mijn courant een politiek debat moest verslaan. Het was de tijd waarin eerbiedwaardi ge volksvertegenwoordigers merk waardige kreten slaakten: Zeeland voor de Zeeuwen. Of: Zeeland is vol, wat niet betekende dat men de in stroom van allochtonen wenste in te dammen. Dat woord kenden we toen niet eens. Nee, een kwart eeuw terug was het de vooruitgang die het Zeeuws geluk bedreigde: de komst van gevaar lijke atoomcentrales, vieze fabrieken en lawaaierige vakantiegangers. Die eisten de paradijselijkste plekjes voor zich op. Deinend op de Westerschelde zag je de gevolgen: walmende schoorstenen aan de einder; tankauto's en caravans op het benedendek. Dat was even wat an ders dan het geluk waar 't Hooft over schreef: een geluk dat 'oprijst in het rei ne licht van den Zeeuwschen hemel', en dat 'sterk en groot werd in de taaie wor steling met het water'. Lucht en water. Dat zijn de elementen, zo leerde Van 't Hooft me daar in het ruime sop tussen de overkanten, waar uit de Zeeuwen 'kracht en fierheid, ver trouwen en hoop, schoonheid en vreug de' halen. In Zeeland, zo begreep ik, heersen niet de regenten, de hereboeren of de vakbondsbonzen. Nee, in Zeeland heerst het licht. „Dat licht, dat soms mateloos zuiveren transparant straalt door het Zeeuw- sche land en dan weer zacht en puur pa relt in de diezige atmosfeer. Altijd an ders, maar altijd smetteloos rein." Ik was op slag verkocht. Ook al bekeek Van 't Hooft alleen de fraaie kant. Zoals bleek op de terugweg, tussen Vlissingen op Breskens. Even vreesde ik toen dat mijn veerboot onder gitzwarte hemel in een hel van donder en bliksem met man en muis zou vergaan. Veilig aan de over kant, stelde ik opgelucht vast dat de liefde voor Zeeland niet was bekoeld. Integendeel: wat dit gewest leefbaar maakt, is de rijkdom aan contrasten: vrije ruimte waarin de natuurelemen ten zich overweldigend openbaren, soms in alle schoonheid, dan weer woest en ongenaakbaar. Wereldwonder Er zijn nog maar enkele plaatsen waar je dat, pendelend tussen overkanten, in volle omvang kan ervaren. De Ooster- scheldemonding is er één. Daar rij je over een technisch wereldwonder. Nog zo'n contrast waar deze provincie vol van is: high-tech tegenover wilde na tuur. Maar daar waar het voor mij be gon, op een pont in de Westerschelde, zit je straks onder de grond. Zestig me ter beneden het vrije spel der elemen ten. In een buis naar cyberspace. Advertentie Bij T-Mobile betaal je alleen de daadwerkelijk gemaakte gesprekskosten. Ga voor meer informatie naar de T-Mobile dealer of bel: 0800-7123. door Marcel Modde ZIERIKZEE - De lokale politie ke partijen Alert! en Leefbaar Schouwen-Duiveland (LSD) maken er volgens D66 een potje van. Een goed jaar na de ver pletterende verkiezingsover winning van beide nieuwko mers (samen goed voor zeven zetels) hebben ze allerminst waargemaakt wat ze in de cam pagne hebben beloofd, aldus af delingssecretaris A. Hijgenaar uit Bruinissc. Hijgenaar, tweede op de kandi datenlijst voor Provinciale Sta ten, haalt in de jongste nieuws brief van de eilandelijke D66- afdeling fel uit naar de wijze waarop de gemeente het afgelo pen jaar is bestuurd. Met name de inzet van Alerten LSD moet het ontgelden. „Natuurlijk ge beuren er ook wel goede dingen, maar op de borst slaan doen ze zich zelf wel", zei de gewezen lijsttrekker van D66 voor de ge meenteraad van Schouwen- Duiveland gisteren in een toe lichting op zijn politieke be schouwing. „Ik heb Alert! en LSD er zo specifiek uitgelicht, omdat die twee partijen vorig jaar heel hard hebben geroepen dat ze het veel beter zouden gaan doen. Tot dusver halen ze niet eens het niveau van funda menteel anders dan de rest, laat staan beter." Hijgenaar stoort zich aan de 'zogenaamd dualistische verga dercultuur' van de gemeente raad. De eilandelijke fracties deinzen er niet voor terug om per raadsvergadering de bode vijf of zes keer rond te sturen met hun hersenspinsels. Daar bij gaat het vaak om details en over populistische zoethouder tjes. Vooral LSD heeft daar een handje van, constateert hij. Onvoldoende D66 verdween maart vorig jaar in Schouwen-Duiveland van het politieke toneel. De gelever de inzet van de twee (bestuurlijk geroemde) raadsleden bleek onvoldoende voor het zetelbe- houd. Dat verlies is met de hui dige prestatie van de nieuwko mers 'des te zuurder', ervaart Hijgenaar. „D66 had het veel beter gedaan. Maar we hebben de kans niet gekregen en daar zullen we het helaas nog drie jaar mee moeten doen." In de nieuwsbrief concludeert de vooralsnog onsuccesvol ge bleven oud-lijsttrekker dat Alert! en LSD, toen ze nog 'langs de kant stonden en onge zouten commentaar konden leveren', hen dit kennelijk mak kelijker afging dan de dagelijk se praktijk. „Al met al moet dit toch een bittere pil zijn voor al diegenen die hun vertrouwen hadden gesteld in de aanstor mende politieke vernieuwers." Ook schroomt hij niet de interne verdeeldheid binnen Alert! op de korrel te nemen. Verwezen wordt naar het opstappen van het teleurgestelde commissielid A. de Spirt goed een week gele den en naar de onvrede die er zou zijn over het functioneren van fractievoorzitter J. Koop man en wethouder J. van Felius. Ze zouden te zeer hun oren naar de grote meerderheid laten han gen en zich in die zin weinig ge legen laten aan het werkelijke standpunt van de fractie. Toch sluit Hijgenaar een toe komstige samenwerking met één van de lokale partijen niet uit, mocht dat de terugkeer van D66 in de gemeentepolitiek van Schouwen-Duiveland bevorde ren. Het is bekend dat we voor de verkiezingen met een aantal heren van Alert! hebben gespro ken. Wij vinden geen enkele partij te min om mee te praten." door Marcel Modde ZIERIKZEE - De bewoners van de Frederik Hendriklaan in Zierikzee zijn niet van plan hun weerstand tegen de bouw van een hospice pal voor hun deur te laten varen. In het over leg dat wethouder A. van der Wouden gisteren had met dele gaties van beide partijen, is af gesproken dat wordt bekeken of het project mogelijk kan worden verschoven naar de rand van het bungalowwijkje, om verdere problemen te voor komen Het onbebouwde terrein aan het Kaeskenswater is eigendom van projectontwikkelaar J. Bij de Vaate. Hij wil het centrale ge deelte gratis ter beschikking stellen aan de Stichting Hospice Schouwen-Duiveland. De be treffende grond is vervuild, maar de bouw van een dergelij ke voorziening op die plek, maakt de procedures minder lastig. Die zelfde omstandigheden gel den ook voor beide hoeken van de in U-vorm opgetrokken wijk. De bewoners hebben aangege ven dóar aanmerkelijk minder bezwaar tegen een hospice te hebben. Of de aangeboden locatie kan worden omgeruild voor een al ternatieve stek, kan Bij de Vaate nu nog niet overzien, zo zei hij in een reactie. „Eigenlijk had ik andere plan nen met die twee hoeken. Dan moet ik eerst even goed kijken naar de technische haalbaar heid. Als het meer kost om de vervuilde bodem te laten sane ren dan dat het per saldo op brengt, schiet het natuurlijk niet op. Dus in dat geval biedt het misschien wel perspectief." Middenterrein Overigens benadrukt Bij de Vaate dat het middenterrein bij een dergelijke omruil niet per definitie onbebouwd blijft. „Het is van begin af aan de be doeling geweest daar ook wo ningen te bouwen. Die optie blijft wat mij betreft open staan als de plannen nu zouden wijzi gen." Wethouder Van der Wouden (volkshuisvesting, welzijn) is er na gisteren van overtuigd dat de mogelijke aantasting van het vrije uitzicht niet het voor naamste bezwaar van de tegen standers is. „Veel meer schuilt de weerstand in het emotionele. Het hospice zou echt pal in het midden ko men te staan, zodat omwonen den continu op een hele nadruk kelijke manier worden gecon fronteerd met de aanwezigheid van terminale patiënten. Ik kan me best voorstellen dat sommi ge mensen daar moeite mee heb ben. Dat aspect geldt kennelijk veel minder wanneer de voor ziening meer aan de rand wordt gesitueerd." Uit dat oogpunt heeft hij de stichting gevraagd te bekijken in hoeverre een al ternatieve locatie tot de moge lijkheden hoort. Voor de uiteindelijke (finan ciële) haalbaarheid van het pro ject is het gratis verkrijgen van de bouwgrond een voorwaarde. Bezwaren De gemeente bekijkt met voor rang of er planologische bezwa ren bestaan tegen de oprichting van een hospice op het centrale terrein. Mocht dat het geval zijn, dan wordt gelijk bekeken hoe dat zit voor de beide hoeken van de wijk. Staat niets een bebouwing in de weg, dan is het vanaf dat moment aan de stichting om het bouwplan in te dienen en voor een besluit voor te leggen aan de gemeente raad. Blijft het centrale terrein daar bij de inzet, dan weet Van der Wouden nu al zeker dat het plan nog een lange weg heeft te gaan „Ik kan niet zeggen dat het overleg van vandaag makkelijk verliep." door Melita Lantinq VLISSINGEN - Het ministerie van Landbouw is met de groot scheepse inspectie van pluim- veebedrijven op vogelpest begonnen. In Zeeland zijn onge veer veertig pluimveebedrijven. Een deel daarvan wordt op het virus onderzocht. De controle vindt plaats door middel van bloedonderzoek. Ekoz BV uit Schore is één van de Zeeuwse pluimveebedrijven. Bij Ekoz lopen de kippen buiten en daarom wordt het bedrijf ze ker gecontroleerd. Directeur J. van der Linde vindt het groot scheepse onderzoek wat over trokken. „Ik begrijp wel dat de minister een daad moet stellen, maar alle kippen worden al re gelmatig gecontroleerd. Om dan zo'n groot onderzoek te begin nen vind ik wat overdreven. Overigens zal ik wel gewoon meewerken aan het onderzoek, dat is geen enkel probleem," Commotie Van der Linde is ook wat geïrri teerd over de commotie die is ontstaan rond scharrelkippen die buiten lopen. „Er is sprake van een hetze tegen bedrijven die kippen buiten laten lopen. Het lijkt wel of wij nu verant woordelijk zijn voor de ver spreiding van vogelpest, maar dat is veel te voorbarig. We we ten helemaal niet zeker of het virus is overgebracht door wilde eenden. Bovendien zitten bij de getroffen bedrijven op de Velu- we ook boeren die de kippen het hele jaar binnen houden. Ik heb verschillende mensen van ge troffen bedrijven gesproken en niemand weet nog precies hoe het zit." Het onderzoek richt zich op be drijven met vleeseenden, vlees kalkoenen en leghennen die buiten mogen lopen. Die bedrijven - zo'n 1300 in heel Nederland - worden allemaal gecontroleerd. De overige pluimveebedrijven worden steekproefsgewijs onder de loep genomen. Bij een aantal kippen wordt een kleine hoeveelheid bloed afgenomen. Dit gebeurt door de boer zelf of door specia listen van de voederbedrijven. Die bloedmonsters worden ver volgens in laboratoria van de Gezondheidsdienst voor dieren onderzocht. Het ministerie ver wacht donderdag de uitslag binnen te krijgen. Advertentie Arbo goedgekeurd Betaalbaar Vraag proefplaatsing Noordzandslraat 6. Yerseke, (0113) 57 29 07 De twaalfjarige Veronique uit Domburg zat zondag wat verveeld de kandidatenlijst voor de Provinciale Staten te bekijken. „Hè", zei ze plotse ling met een lachje, „er doen allemaal dieren mee aan de verkiezingen." Haar vader en moeder keken verbaasd waarop de dochter begon met haar opsomming: Eland, Walvis, Paauio, Haan, Uil en Mol. Dat rijtje namen zorgde voor enige hilariteit aan de ontbijttafel. Vervolgens werd de kandidatenlijst grondig geanalyseerd en kwamen de gezinsleden tot de ontdek king dat ook heel wat be roepsgroepen proberen door te dringen tot de Statenzaal. Wat te denken van Provoost, Koeman, Kooiker, Koster, Kok, Tollenaar en Ruiter. Plaatsnamen zijn ook goed vertegenwoordigd, schater de de dochter: Antwerpen, Bergen en Beverwijk. Ze ont dekte ook dat de flora een fik se poging doet gekozen te i worden, met namen als Roos I en Bos, net als heel wat man nen: Beekman, Meerman, Timmerman, Huijsman en Hageman om er een aantal te j noemen. Nadat ze tal van rijtjes en nieuwe lijstverbindingen hebben samengesteld krijgen de ouders het advies om toch vooral op een mooie naam te stemmen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 31