ifiiCil OUIAff Vogelpest duikt op bij Breskens Dubbel veto tegen aanvalsresolutie Aangifte Margarita tegen Kok, De Vries en Zalm Ia L Dokwerkers maken amok in Straatsburg Plan voor wildpark vol katachtigen in Sint Jansteen \ervoersbeperkingen afgekondigd in West-Zeeuws-Vlaanderen Pensioen verder uitgehold Peiling: PvdA en CDA halen meerderheid Met pepperspray meer mans Pienaar is zelfbewuste prof 7 £j Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 16,- J 11° ZW 5 Vanuit het zuidwesten perioden met regen Maxima rond 11 graden en een matige tot krachtige zuidwester 246e jaargang no. 59 dinsdag 11 maart 2003 los nummer 1,10 internet: www.pzc.nl Tijd voor Speedheat Elektrische vloerverwarming, zo dun als ccn paperclip en passend onder elke vloer Bel 0117 451800 of kijk op www.speedheat.nl «an onze redactie BRESKENS - De vogel pest lijkt plotseling de kop Ie hebben opgestoken in Zeeland. Het ministerie van Landbouw verdenkt een klein pluimveebedrijf nabij Breskens van de aanwezigheid van vogel pest. Voor heel West- Zeeuws-Vlaanderen zijn venoersbeperkingen in gesteld. Dit heeft het mi nisterie rond middernacht bekendgemaakt. Volgens burgemeester Brommet van Sluis gaat het om een be- dnjf met 850 dieren. De vogels zijn afgelopen nacht nog ge ruimd Er is een vervoersverbod rondBreskens ingesteld met een straal van tien kilometer. Minis ter Veerman van Landbouw sprak van een zware tegenval ler. De burgemeester heeft van ochtend overleg met de AID over mogelijke verder te treffen maatregelen. Het besmette gebied rond Bar- neveld is inmiddels de Rijn overgestoken. Sinds de nacht van zondag op maandag gelden de extra voorschriften voor het vervoer van agrarische produc ten en het binnenhouden van dieren ook in de omgeving van Eek en Wiel en Lienden in de Be tuwe. De Ri]ksdienst voor keuring van Vee en Vlees (RW) heeft al een miljoen kippen gedood in ver band met de vogelpest. Volgens het ministerie van Landbouw was het aantal verdachte be drijven gisteravond opgelopen tot vijftig. Van 28 daarvan staat vast dat ze zijn getroffen. Een man die betrokken is bij het rui men van met vogelpest besmette bedrijven heeft het virus zelf opgelopen Dat blijkt uit een brief die staatssecretaris Ross van VWS gisteren naar de Twee de Kamer stuurde. De getroffe ne heeft een oogaandoening en wordt daarvoor behandeld. Ross heeft daarom besloten dat iedereen die betrokken is bi] het ruimen van bedrijven onder zocht wordt op dieren- en men sengriepvirussen. Verder blijft het advies voor ruimers van boerderijen om een griepprik te halen gehandhaafd Zij moeten ook beschermende kleding dra gen. Personen met hoge koorts en luchtwegklachten moeten contact met van vogelpest ver dachte bedrijven mijden. Vogel pest is een griepvirus dat niet gevaarlijk is voor mensen. Maar als iemand met een menselijk griepvirus ook besmet wordt met het vogelpestvirus, kan er een nieuwe variant ontstaan die mogelijk wel schadelijk is voor de volksgezondheid. ANP pagina 9: controle in Zeeland DEN HAAG - CDA en PvdA zullen bij de verkiezingen voor Provinciale Staten van vandaag allebei winnen en samen een meerderheid halen in de Eerste Kamer. Dat blijkt uit een peiling van bureau Interview-NSS, die gisteravond werd gepresen teerd in het tv-programma No va Het bureau hanteert een marge van ongeveer twee zetels. Het CDA zou in de Eerste Ka mer, die door de Statenleden wordt gekozen, 22 van de 75 ze tels halen, twee meer dannu. De PvdA zou stijgen van vijftien naar negentien zetels. De WD zou vijf van zijn negentien zetels kwijtraken. De SP stijgt in de peiling van twee naar vijf en de LPF van nul naar twee. Groen Links zakt van acht naar zes, D66 van vier naar to, de ChristenUnie/SGP van zes naar vier, terwijl de overige partijen op twee zetels zouden kunnen rekenen. ANP pagina 4 lage opkomst geen ramp Een dokwerker steekt vuurwerk af bij het gebouw van het Europees Parlement. foto Vincent Kessler/RTR door Pascale Thewissen STRAATSBURG - Vijftienhonderd Belgische en enkele tientallen Rotterdamse havenarbeiders hebben giste ren amok gemaakt in Straatsburg. Tijdens een woelige betoging tegen Europese regelgeving, waardoor in de toekomst ook zeelieden schepen mogen laden en lossen, probeerden ze het Europees Parlement in de F ranse stad Straatsburg binnen te dringen. De politie kon dit voor komen. De politie zette een waterkanon en traangas in om de betogers, die met stenen en flessen gooiden, tegen te houden. In Straatsburg demonstreerden enkele duizen den havenarbeiders uit verschillende EU-lidstaten te gen de nieuwe regels. Het omstreden voorstel wordt vandaag besproken in het Europees Parlement. De dok werkers vrezen dat de veiligheid in het gedrang komt als de rederijen hun schepen laten lossen door beman ningsleden. De dokwerkers zijn bovendien bang dat ze door de libe ralisering van de havenarbeid hun baan verliezen. Ze wijzen erop dat met het afschaffen van de wet van Ma jor, die bepaalt dat het laden en lossen van schepen al leen door speciaal opgeleide havenarbeiders mag ge beuren, de uitbuiting van goedkope werkkrachten uit lage loon-landen in de hand wordt gewerkt. Het was de vierde keer op rij dat Vlaamse havenarbeiders het werk neerlegden uit protest tegen de nieuwe Europese wet Afgelopen vrijdag legden drieduizend Vlaamse dok werkers de Belgische havens en Brussel plat. van onze redactie buitenland .yORK - Rusland en «anknjk spreken een veto uit p "et huidige voorstel over pk van de Verenigde Staten, Woot-Brittannië en Spanje in e '^-Veiligheidsraad een meerderheid haalt. Deze om- .zeaen 'aanvalsresolutie' voor at in een ultimatum voor Irak uiterlijk 17 maart volledig te n)n ontwapend. Het Witte Huis liet gisteravond "««schemeren dat deze da- niet langer heilig is en dat wg uitstel bespreekbaar is. De «njepremierBkirzei juist dat j j e van 17 maart vol- «*nde moet zijn voor Irak om »"«lig te ontwapenen. Russische minister van Bui- inlandse Zaken Ivanov maakte PJenniddag duidelijk de nu fa 'oorl°gsresolutie' blnlri, lgheidsraacl te z"llen SW? umdat de eisen D! talb(aa;' zijn. De Franse President Chirac zei dat de wa peninspecteurs eerst hun werk moeten kunnen afmaken. Het is intussen zeker dat de stemming over de ontwerpreso lutie niet vandaag maar pas eind deze week zal plaatsheb ben, al dan niet in gewijzigde vorm, aldus de Amerikaanse VN-ambassadeur Negroponte. De expliciete taal van Ivanov en Chirac frustreert de pogingen van Washington en Londen om een meerderheid te krijgen voor hun huidige voorstel. Het heeft de steun van negen van de vijf tien raadsleden nodig om aan genomen te worden, maar met een veto houdt het allemaal op. Volgens The New York Times van gisteren is er ondanks druk diplomatiek verkeer overigens tot dusver toch al onvoldoende steun voorhanden. Voor de VS kan dat betekenen dat het zon der VN-steun de wapens zal op nemen tegen Irak. De Veiligheidsraad telt vijftien leden, waarvan er vijf perma nente. Deze laatste groep heeft vetorecht. Van deze vijf zijn al leen de VS en Groot-Brittannië voor. Frankrijk, Rusland en China willen dat de wapenin specteurs meer tijd krijgen, Het voorstel van de VS, Groot- Brittannië en Spanje heeft vol gens VN-diplomaten zeker de steun van Bulgarije. Het anti- oorlogskamp herbergt in elk ge val ook Duitsland en Syrië. Groep van zes Resteert de groep van zes raads leden waarvan het stemgedrag nog niet zeker is. Het gaat om Chili. Mexico, Pakistan, Gui nee, Kameroen en Angola. Zij komen waarschijnlijk met een eigen voorstel. Volgens diplo matieke bronnen stellen de lan den voor Irak een nieuw ultima tum te stellen: 17 april. Chili, Mexico en Guinee lieten al doorschemeren een deadline van 17 maart niet te zullen ac cepteren .ANP/A FP/DPA/RTR pagina 4 Blair staat onder druk pagina 5. Duits kabinetslid zou Bush dictator hebben genoemd - alarm over kernprogramma Iran van onze redactie binnenland DEN HAAG - De advocaten van prinses Margarita en haar man Edwin de Roy van Zuydewijn hebben gisteren aangifte ge daan tegen voormalig premier Kok en de ministers De Vries (Binnenlandse Zaken) en Zalm (Financiën). Zij worden beschuldigd van valsheid in geschrifte, schen ding van het ambtsgeheim, op lichting en ambtsdwang Ook tegen ambtenaren van diverse ministeries en de toenmalige Binnenlandse Veiligheidsdienst (BVD) is aangifte gedaan Advocaat J. Pen van De Roy van Zuydewijn zei dat gisteravond in het tv-programma Nova De aangifte heeft betrekking op het BVD-onderzoek dat naar De Roy is ingesteld voor zijn huwe lijk met Margarita. Tegen leden van het huidige ka binet is geen aangifte gedaan, omdat zij wel politiek maar niet strafrechtelijk verantwoorde lijk zijn zijn, aldus Pen. VVD-leider Zalm erkende in Nova zijn toenmalige politieke verantwoordelijkheid als mi nister. Waar het gaat over het mogelijk uitlekken van financi ële gegevens, stelde Zalm echter dat zijn ministerie 'conform de procedures heeft gehandeld'. Premier Balkenende vindt dat er 'hiaten zijn in de informatie- Advertentie) Veel senioren die dromen van een financieel onbe zorgde oude dag zullen van een koude kermis thuis komen. Het wel- vaartsvast pensioen komt steeds meer onder druk te staan. Oorzaken vormen de rampzalige verliezen van de pensioenfondsen op de aandelenmarkten en het door vergijzing gro tere beroep op deze oudedags- voorziening. O Sinds ze een busje pepper spray aan hun koppel hebben hangen, stappen politiemensen eerder op gevaarlijke situaties af, zo blijkt uit onderzoek. De politie Zeeland is een van de korpsen waar met de pepperspray is geëxperimen teerd. Hij is nog maar twintig jaar, maar is bij Ajax in middels wel een dragende kracht. Steven Pienaar is in korte tijd uitgegroeid tot een zelfbewuste prof. Vanavond staat hij met de Amsterdamse ploeg voor een nieuwe krachtproef. Ajax wacht in de Cham pions League het thuisduel met J pi Valencia. varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen: 4; buitenland: 5; economie. 6; radio en televisie: 7; gezondheid: 8; zeeland: 9, 10,11 en 13; sport: 15 en 16; buitengebied: 17,19 en 20 door Frank van Cooten SINT JANSTEEN - De Stich ting Wild Cat in Lexmond denkt een plaats te hebben gevonden voor een wildparkje in Zeeland. Initiatiefnemer Ton Veldkamp onderhandelt over de aankoop van 2,3 hectare in Sint Jansteen. Als de onderhandelingen suc cesvol zijn afgerond, vraagt hij de gemeente Hulst om toestem ming voor het wildpark aan de Wilhelminastraat. Veldkamp wil in dit park alle 38 katachtigen op te vangen die in de wereld voorkomen Het gaat om beesten van vooral buiten landse dierentuinen en circus sen Veldkamp zegt goede con necties te hebben met buiten landse dierentuinen en circus sen. „Daarnaast wil ik mee draaien in fokprogramma's van dierentuinen." Veldkamp heeft eerder met andere gemeenten, waaronder Bergen op Zoom, over de komst van een wildpark onderhandeld. Deze gemeenten gaven echter geen toestemming. Hij heeft zijn hoop nu gevestigd op de gemeente Hulst. „Perce len die voor het wildpark in aan merking komen, zijn niet dik ge zaaid. De lap grond aan de Wil helminastraat is ideaal." Als de gemeente Hulst toestem ming geeft, wil de Stichting Wild Cat beginnen met de op vang van de kleinere katachti gen waaronder de Europese wil de kat, de woestijnlynx en de junglecat. Later wil hij het park uitbreiden met onder meer tij gers, leeuwen, poema's en ja guars. Veldkamp zegt dat andere orga nisaties en ondernemingen fi nancieel ook bijspringen. (Advertentie) voorziening'inde kwestie-Mar- garita, maar zegt dat bevoegd heden correct gebruikt zijn. De bewindsman zei dit gister avond in Breda tegenover de pers, terwijl politiek Den Haag in afwachting was van de brief die hierover naar de Tweede Ka mer moet gaan. De directeur van het Kabinet van de Koningin, F. Rhodius, deed het verzoek aan de BVD om informatie te verzamelen over De Roy van Zuydewijn, toen die huwelijkskandidaat was van prinses Margarita La ter zou blijken, dat de betrok ken ministers hiervan niet op de hoogte waren In de toekomst moeten volgens Balkenende bewindslieden van dergelijke onderzoeken op de hoogte worden gebracht. Dat informatie uit het BVD-dossier bij de vader van Margarita te recht kwam, betekent volgens hem niet dat mensen hun be voegdheden niet correct ge bruikt zouden hebben. Balke nende houdt staande dat De Roy van Zuydewijn en Margarita niet zijn afgeluisterd. ANP naam: voorletters m'v straatnr. postcode plaats: telefoon e mail Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- 8 713214"000002 noteert u mij voor een proefabonnement van 6 weken voor 16, Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin nen zes maanden) noteert u mij voor een abonnement De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso 20,50). per kwartaal met automatische incasso 55,10) per jaar met automatische incasso 209,90) Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 112 4800 VB Breda (postzegel niet nodig)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 1