PvdA wil veel meer speeltuintjes PZC PZC Scholieren Scheldemond en Nehalennia gaan weddenschap aan met CO,-uitstoot Greenpeace hoopt op Raad van State voor sluiting kerncentrale 11 Wilgenhof krijgt nog dit jaar afvalzuilen Architecten houden niet genoeg rekening met kinderen Ziekenhuizen moeten wachten Keuze berger Tricolor nog deze week Boete wegens illegaal vuurwerk Turnshow Kleine expositie toont opgravingen Oude Markt Concerten OKK en Onda Geen extra tochtje met veerboten Certificaten Cargadoor 1 Winkeldief voor de rechter Geen dorpsraad verkiezingen Veere Handtekeningen voor frietkot Veelpleger inbraken aangehouden agenda dinsdag 11 maart 2003 rïP-rFHith Ramakers OOST-SOUBURG - Bewoners van 72 appartementen van Resi dentie Wilgenhof in Oost-Sou burg krijgen nog dit jaar een ondergrondse opslag voor hun huisvuil- Dat bevestigt de Vlis- singse wethouder L. Poppe-de Looft „We vroegen ons al af wanneer wij eens aan de beurt waren", reageert L. Provily, se cretaris van de Vereniging van Eigenaren van Wilgenhof. „We mgen er alzo'n jaar of vijf om." De aanleg van de ondergrondse vuilcontainer voor flatbewo ners aan de Wilgenstraat hoort bij een gemeentelijk uitbrei dingsplan om afval op te slaan. Het college van B en W wil op zoveel mogelijk plekken onder grondse afvalzuilen aanleggen. ,,Daar waar mogelijk is", zegt Poppe-de Looff. „En hoogbouw krijgt voorrang." „Dat komt ons van pas", vindt Provily. Flatbewoners kunnen het groene afval nu opslaan in kleine kliko's op hun balkons. „In de berging staan grote bak ken. Daar brengen we het afval naar toe. Althans", merkt Pro vily op, „dat is de bedoeling. Maar in deze flat scheidt vol gens mi] niemand meer het af val. We willen meewerken aan een beter milieu, maar als groen afval twee weken lang in die bakken zit, stinkt het vreselijk. Medeflatbewoner A. de Jong vult aan dat hij een paar keer per dag in de berging komt „De fietsen staan er bijvoorbeeld ook. Als er afval in de groene bakken zit, stinkt het in cle ber ging. Het gft-afval wordt een keer in de veertien dagen opge haald. Dat duurt te lang. Van daar dat groen wordt meegege ven met grijs." De flatbewoners hebben bij de gemeenten 'tal van keren geïn formeerd waarom ze zolang op een afvalzuil moeten wachten'. „We hebben als antwoord ge kregen dat de gemeente het principe werk-in-werk han teert. Tegelijkertijd met bij voorbeeld weg- of graafwerk zaamheden wordt een afvalzuil aangelegd Dat kan betekenen dat je veel geduld moet hebben en dat je teleurgesteld kunt worden in de werkwijze van de gemeente." De Partij Souburg Ritthem (PSR) kaartte deze kwestie onlangs aan in de raadsvergadering. „Het duurt veel te lang", stelde PSR-raads- lid L. Waterman „In 1998 heeft de vereniging van eigenaren haar eerste verzoek om een af valzuil ingediend. HnnrNadia Berkelder MIDDELBURG - Het aantal speelterreintjes in Middelburg moei over drie jaar zijn verdub beld. De PvdA-fractie heeft daartoe een initiatief-raads voorstel ingediend. De partij vraagt daarom ook om een ver dubbeling van het bedrag dat jaarlijks wordt geïnvesteerd in speeltuintjes. Het voorstel is een reactie op het speelruimteplan dat de gemeen teraad ruimt twee jaar geleden vaststelde. Eén van de gevolgen van dat plan. dat inmiddels is uitgevoerd, is dat veel kleinere speeltuintjes zijn verdwenen. Het argument daarvoor was, dat het onderhoud te duur was. De wipkippen zijn inmiddels vervangen door knikkerputjes en gekleurde tegels. Kinderen moeten dicht bij huis kunnen spelen, vindt de PvdA. Om dat te bereiken, moeten er niet alleen meer officiële speel plekken worden ingericht, maar moet ook de openbare ruimte zo worden ingericht dat kinderen er veilig kunnen spelen. Door het toenemend aantal auto's is er voor kinderen steeds minder ruimte beschikbaar. Om kinde ren meer speelruimte te geven, moet het gebruik van school pleinen als speelterrein worden gestimuleerd Hoogstandjes ij het ontwerpen van nieuwe woonwijken moet meer reke ning gehouden worden met spe- lende kinderen. Nu zijn nieuw- DEN HAAG - De kleine zieken huizen moeten nog zeker tot 1 mei wachten, voordat ze weten welke kant de minister van Volksgezondheid op wil met de bereikbaarheid van de zorg en de positie van die ziekenhuizen daarbinnen. Zolang blijft de fusiestop voor ziekenhuizen in elk geval gel den, onder meer voor de fusie tussen de ziekenhuizen in Goes en Vlissingen. Minister De Geus had de Tweede Kamer beloofd vorige maand met een beleids kader voor kleine ziekenhuizen te komen. maar. meldde hij gis teren, het lukt hem niet eerder klaartezijndan 'vóór 1 mei'. Hij geeft aan extra tijd nodig te hebben om overleg te voeren met de belangrijkste 'veldpar- tijen'.deziekenhuizen, zorgver zekeraars en patiëntenorgani saties. CDA-Kamerlid S. Buijs iaat weten de vertraging te be treuren. maar van de andere kant kan hij zich voorstellen dat De Geus goed beslagen ten ijs wil komen om daarna echt kno pen door te hakken. Buijs ver wacht dat de fusiestop zeker tot de zomervakantie gehandhaafd blijft. REDACTIE WALCHEREN Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118)484000 Fax: (0118) 470102 E-mail: redwalch@pzc.nl Ab van der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek RonMagnée Koen de Vries (sport) centrale redactie Oostsouburgseweq 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel-(0118) 484000 Fax:(0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl mail: web@pzc.nl bouwwijken vaak een 'etalage voor architectonische hoog standjes', schrijft de partij in het voorstel. De gemeente moet kindvriendelijk denken en bij het maken van plannen voor nieuwe wijken moet worden na gedacht over de hoeveelheid en de kwaliteit van de speelruimte. De PvdA stelt voor om het jaar lijkse budget voor speelterrein tjes te verdubbelen. De gemeente Middelburg geeft elk jaar tien euro per kind uit aan speel voorzieningen. Normen Volgens de landelijke normen moet dat twintig euro zijn. Bij de bouw van nieuwe wijken, kunnen projectontwikkelaars en sponsors meebetalen aan nieuwe speelvoorzieningen, vindt de PvdA-fractie. De PvdA stelde het speelruim- teplan vorig najaar al ter dis cussie. De gemeenteraad gaf toen aan dat een beslissing moest worden uitgesteld tot het plan was geëvalueerd. Dat is nu gebeurd. Uit de reacties van be woners blijkt dat veel mensen vinden dat de speelterreintjes te ver weg liggen. Het college van B en W erkent dat vooral in de binnenstad, Nieuw Middelburg, Breewijk en Arnemuiden eigenlijk te weinig speelplaatsjes zijn. In Klaren- beek, Arnemuiden en de Stro- menwijk zijn te weinig trap veldjes voor de oudere jeugd. Om daar verbetering in te bren gen is behalve een eenmalige in vestering van 150.000 euro, een verhoging van het jaarlijkse budget met 31.000 euro nodig. De gemeenteraad vergadert op 24 maart over de speelterrein tjes in de stad. door Anita Janse VLISSINGEN - In de kamer van het college van B en W in Vlis singen was het gisteren onge woon rumoerig. Scholieren van Scheldemond en wethouder L. Poppe-de Looff (Milieu) zetten hun handtekening onder een weddenschap. De leerlingen wedden binnen twee maanden de uitstoot van CO, met acht procent te kunnen verminderen in hun eigen omgeving. VLISSINGEN - Voor de berging van het bij Duinkerken gezon ken autoschip Tricolor zijn het Noorse scheepvaartbedrijf Wilh. Wilhelmsen en verzeke raar Gard Services nog in ge sprek met de drie bedrijven die vorige maand een offerte heb ben gedaan. „Ze hebben alledrie goede tech nieken in huis", aldus woord voerder P. Ronnevik van Wilh. Wilhelmsen. Hij verwacht dat deze week een keuze wordt ge maakt uit het trio: Smit Salvage (met onder meer sleepbedrijf URS uit Antwerpen en Multra ship Terneuzen), Mammoet-Van Oord en Svitzer-Wijsmuller. Dat moet ook wel, verklaart Ronnevik, om in de loop van april met de berging te kunnen beginnen en om eind augustus, begin september klaar te zijn. Die einddatum is gesteld, omdat het later in het jaar te stormge- voelig wordt in het Nauw van Calais. De Tricolor is 14 decem ber vorig jaar gezonken na een aanvaring met het op de Baha ma's geregistreerde vrachtschip Kariba. De 190 meter lange au- tocarrier zal in stukken worden verwijderd. „Dat wordt iets korter douchen jongens", waarschuwt de wet houder de enthousiaste groep scholieren rondom haar De leerlingen van Scheldemond la ten zich niet van de wijs brengen en gaan de uitdaging aan. Voor 1 mei willen zij bewijzen de uit stoot van CO in hun omgeving met acht procent te kunnen ver minderen. De actie slaat op het Kyoto-verdrag van 1997, waar in verschillende landen met el kaar de afspraak maakten om de uitstoot van CO, met acht procent terug te dringen. Tot op heden hebben regeringen nog niet veel ondernomen om hun woorden in daden om te zetten. Daarom gaan de jongeren zelf aan de slag. In Zeeland heeft de actie een ex tra dimensie, omdat door de kli maatverandering de zeespiegel stijgt. De leerlingen willen geen natte voeten krijgen'en laten MIDDELBURG - De economi sche politierechter in Middel burg heeft gisteren een 44-jari- ge vrouw uit Zierikzee voor illegaal vuurwerk 75 euro boete opgelegd. De Zierikzeesezei dat het vuurwerk van haar zoontje was toen 21 september vorig jaar haar auto werd gecontro leerd. OOSTKAPELLE - Sportver eniging Duo uit Grijskerke en Meliskerke houdt zaterdag 15 maart in Sporthal de Halve Maan in Oostkapelle een turn show. Het thema van de avond is 'Droomshow'. Aan de opvoe ring doen kinderen van alle leef tijden mee. Ook diverse takken van sport zijn vertegenwoor digd. De show begint om 19.00 daarom zelf het goede voor beeld zien. Ze proberen aan de hand van een boekje vol be- spaartips thuis en op school energie te besparen. Zo wordt de verwarming een graadje lager gezet, gaan de lichten op tijd uit en er gaat een brief richting de directie van de school met het verzoek om groene stroom. Leerlingen mogen zelf projec ten verzinnen om hun doel te halen. De actie draagt de naam 'The Bet' en is een initiatief van de Zeeuwse Milieufederatie in sa- door Ron Magnée VLISSINGEN - Een kleine expositie in de Bibliotheek in Vlissingen toont vanaf van daag wat de archeologische opgravingen op de Oude Markt zoal hebben opgele verd: botten, muntjes en een gesp van een ceintuur. Meest in het oog springt het geraamte van een jongetje of meisje dat op tien- a vijftien jarige leeftijd is overleden. Het geslacht kan niet worden bepaald. Dat is pas mogelijk na het de twintigste levens jaar. Het skelet is vooralsnog het enige wat tentoongesteld kan worden. De andere vondsten moeten eerst nog drogen. Wellicht dat er over enkele dagen een ander ske let wordt tentoongesteld. In een andere vitrine zijn ar cheologische gereedschap pen te zien, zoals een troffel en een meetlint. Daarnaast ligt een selectie van wat de archeologen de afgelopen weken nog meer naar boven hebben gehaald: muntjes en een gesp van een ceintuur. Al het opgegraven materiaal stamt uit de tijd dat de Oude Markt werd gebruikt als be graafplaats, tussen 1305 en 1511. Na die tijd kreeg de markt een functie als markt plaats. Vanaf die tijd werd er ten zuiden van de Sint Ja- cobskerk begraven. Overigens hebben de archeo logen ook aanwijzingen ge kregen dat er na 1511 nog een klein aantal mensen begra ven is. Dat heeft te maken met de ligging van de skelet ten. Hierdoor kan worden af geleid dat in ieder geval tot in de zeventiende eeuw nog mensen werden begraven. Ondertussen gaan de opgra vingen op de Oude Markt ge woon door. Inmiddels is er een tweede put gegraven, waarin archeologen op zoek zijn naar materiaal. Het aan tal gevonden skeletten staat inmiddels op 65. Zo'n tien vijftien daarvan zijn van kin deren Volgens de archeolo gen zijn de geraamtes van slechte kwaliteit. Vaak zijn ze door recente graafwerk zaamheden voor kabels en riolering beschadigd. Rond om de skeletten zijn veel roestige spijkers aangetrof fen. Die zijn afkomstig van de doodskisten waarvan het hout is vergaan. Voorlopig worden alle vond sten door de archeologen ge fotografeerd en geïnventari seerd. Daarna worden botten onderzocht door een fysisch antropoloog. Die maakt aan de hand van de botten een in schatting van de leeftijd van de overledene. menwerking met Jongeren Mi lieu Actief Dit project begon gisteren ook op de Nehalennia Scholengemeenschap en de Christelijke Scholengemeen schap Walcheren (CSW) in Mid delburg. In totaal doen zo'n 290 Zeeuwse leerlingen mee. Ellen Canters van Scheldemond gaat het de komende maanden zuiniger aan doen. „Bij ons thuis staan ze ontzettend lang onder de douche. Ik heb gezegd dat het best een beetje korter kan. Het zal niet altijd makke lijk zijn om mijn broer en zus te overtuigen, maar mijn ouders staan gelukkig achter de actie." Waar gewed wordt, is ook een inzet nodig. De gemeente Vlis singen beloofde de jongelui een milieuvriendelijk dagje uit als zij hun plannen kunnen waar maken. Mochten de leerlingen onverhoopt verliezen, dan gaan zij als tegenprestatie een dag bomen planten of zwerfvuil op ruimen. De Middelburgse scho len willen zonnepanelen als zij de weddenschap winnen. Voor beide scholen is een budget be schikbaar gesteld door de ge meente. De stichting Zeeuwind is bereid een handje te helpen om het doel te verwezenlijken. WESTKAPELLE - In de Neder lands Hervormde kerk aan de markt in Westkapelle wordt za terdag 15 inaart een concert ge geven. De brassband en het slagwerk ensemble van muziekvereni ging OKK uit Westkapelle en muziekvereniging ONDA uit Nieuw- en Sint Joosland bren gen enkele nummers ten gehore. Met dezelfde nummers doen beide verenigingen mee aan het KNFM Winterfestival te Hein- kenszand. Het concert begint om 20 uur. VLISSINGEN - De laatste vaartocht is de laatste vaartocht en daarom komt er geen extra mogelijkheid om met de veer boten Prins Willem-Alexander en Prinses Juliana mee te varen. De PvdA-Statenleden M. de Koster en F de Paauw hebben het dagelijks provinciebestuur gisteren in overwe ging gegeven belangenstellenden in de gelegenheid te stellen zondag mee te varen wanneer deze schepen, die op de lijn Kruiningen-Perkpolder varen, naar Vlissingen worden over gebracht. Directeur H. Thomaes van provinciaal veerbedrijf PSD voelt daar niets voor: „Zaterdag heeft iedereen demoge lijkheid afscheid te nemen van de PSD en daarbij laten we het." VLISSINGEN - Voor de eerste keer werden gisteren de Car gadoor 1 Certificaten in Vlissingen uitgereikt. Zeventien cur sisten volgden met succes deze specialisatie in de scheepvaart via het Regionaal Opleidings Centrum (ROC) Zeeland. De cursisten, die vrijwel allen al werkzaam zijn bij een stuwa- doorsbedrijf, zijn in twintig avonden bijgeschoold. Het zijn de regelaars van transport in het scheepsverkeer. Zeeuwse studenten waren tot voor kort voor deze cursus aangewezen op Rotterdam. De gediplomeerden kunnen zich nu dicht bij huis ook aanmelden voor de vervolgcursus, de Cargadoor 2- opleiding. De cursus is tot stand gekomen door samenwer king van de Zeeuwse Vereniging van Cargadoors, een aantal bedrijven uit de haven van Vlissingen en het ROC Zeeland. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter G. Nomes heeft gisteren een 26-jarige inwoner van Vlissingen voor twee winkeldiefstallen conform de eis veroordeeld tot vier weken voorwaardelijke gevangenisstraf. De verdachte nam vorig jaar 9 september in Vlissingen bij Blokker tien compact-disks weg en 25 oktober stal hij een vest bij Fooks. Volgens raads vrouw S. Köller kampt haar cliënt met een verslavingspro bleem, waardoor hij een behoorlijk strafblad heeft opge bouwd. Verder heeft de man psychische en lichamelijke klachten. De advocate bepleitte een straf gelijk aan het voorarrest of een werkstraf, maar zij kon zich ook vinden in het opleggen van de voorwaardelijke gevangenisstraf. DOMBURG - De verkiezingen voor de dorpsraden in de ge meente Veere gaan niet door. De reden daarvoor is dat er even - veel kandidaten zijn voor een bestuursfunctie in de dorpsraad als vacatures. Pas wanneer er meer gegadigden dan plaatsen zijn, wordt er een verkiezing uitgeschreven. De dorpsraden die deze maand aan een nieuw termijn beginnen, zijn die van Biggekerke, Koudekerke, Oostkapelle, Vrouwenpolder, Westkapelle en Zoutelande. MIDDELBURG - Het wijkteam Meanderhof en Buitenho- velaan in Middelburg is een handtekeningenactie begonnen voor een nieuw frietkot. De frituur aan de Meanderlaan heeft uitbreidingsplannen, maar die worden geblokkeerd door een conflict met de garage die ernaast staat. Volgens het wijteam heeft het frietkraam een belangrijke functie in de buurt. In middels hebben tweehonderd buurtbewoners hun handteke ning gezet. Wethouder L. Poppe-de Looff (milieu) zet in de Vlissingse collegekamer, omringd door scholieren die meedoen aan 'The Bet', haar handtekening onder de weddenschap voor minder CO„-uitstoot. foto Dirk-Jan Gjeltema door Harmen van der Werf DEN HAAG - Milieuorganisa tie Greenpeace heeft gisteren voor de Raad van State geëist dat de exploitatievergunning voor de kerncentrale Borssele alsnog wordt beperkt tot 31 de cember 2003. De Tweede Kamer heeft in 1994 bij meerderheid besloten dat Borssele eind 2003 dicht moet. De rijksoverheid hoort dat be sluit uit te voeren, aldus Green- peace-advocaat J. van der Grin ten. Van der Grinten baseerde zich voor zijn eis onder meer op uit spraken van oud-minister Wij- ers van Economische Zaken in de Tweede Kamer in 1994. Die kwamen erop neer dat kern energie in Nederland na 2003 wat betreft veiligheid en afval verwerking aan hogere eisen moet voldoen 'dan Borssele'. Wijers beperkte de vergunning voor Borssele tot 31 december 2003. Het personeel van de kerncen trale, verenigd in de stichting Borssele 2004-plus, vocht die beperking aan en met succes. De Raad van State vonniste drie jaar geleden dat Wijers zijn be slissing onvoldoende had gemo tiveerd en dat er te weinig was gekeken naar de sociale gevol gen van sluiting van de kerncen trale. Het tweede kabinet-Kok be sloot daarop Borssele alsnog een vergunning voor onbepaal de tijd te geven. Dat had de rijksoverheid niet mogen doen, vindt Greenpeace. Zij had met een betere onderbouwing op nieuw een vergunning moeten afgeven tot eind 2003, want er lag immers een duidelijke Kamer-motie over de kerncen trale. „Maar inmiddels bestaat er een Kamermeerderheid voor het openhouden van Borssele", vocht advocaat N. Koeman van kerncentrale-eigenaar EPZ het verhaal van Greenpeace aan. Veiligheidseisen Elk juridisch motief voor een beperking van de vergunning ontbreekt naar zijn mening ook, omdat de kerncentrale aan in ternationale veiligheidseisen voldoet. Het tweede kabinet- Kok moest daarom wel een ver gunning voor onbepaalde tijd- afgeven. Anders had de regering gehandeld in strijd met de eigen Kernen ergiewet. Advocate C. Flendrie van het ministerie van Volkshuisves ting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer (Vrom) onder schreef dat. De vergunning kan alleen worden beperkt, gaf zij aan, als de bescherming van mensen, dieren, planten en goe deren in het geding is. Wat be treft Borssele is daar volgens haar geen sprake van. „Borssele is veilig De Raad van State doet in prin cipe over zes weken uitspraak. VLISSINGEN-De politie heeft met de aanhouding van een 23-jarige man uit Den Bosch een eind ge maakt aan een serie auto inbraken. De verdachte verbleef de afgelopen weken in Vlis singen. Gedurende deze periode pleegde de man 21 auto-inbraken; twintig auto's in Vlissingen en één in Goes. Uit de wagens nam de Boschenaar voor namelijk geluidsappara tuur mee. De man is inge sloten. 1 STREEKACTIVITEITEN AAGTEKERKE - Verenigingsgebouw Amicitia. 14 00 uur: Koersbal en biljart; BIGGEKERKE - Dorpshuis, 14.00 uur: Koersbal, biljart en soos voor ouderen; GRIJPSKERKE - Het Dorpshuis. 14.00 uur: Ouderensoos met scrabble, sjoelen, biljarten, MIDDELBURG - Turnhal De Zandput, Breeweg, 9.00 uur: Wandeltocht voor se nioren, VLISSINGEN - Theo van Doesburgcen trum, 14.00 uur- Ontmoetingsmiddag 50- plussers. De Oude Stad, 10.00 uur. Peu termorgen en 13.30 uur: Koersbal, In en Uitloophuis, Van Goghlaan 241a, 9.30 12 00 uur: Koffie contactochtend en 14 00 uur: Sjoelclub; WESTKAPELLE - Hervormd Jeugdge- bouw, 14.00 uur Soos voor 60-plussers en koersbal;

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 11